Κόσμος=ζούγκλα

Newlife

Νεοφερμένος

Ο Newlife αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 84 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Μπορεί να είμαι μικρός σε ηλικία αλλά ο κόσμος νομίζω οτι είναι πραγματικά άθλιος απ όλες τις απόψεις,όλα γίνονται για το χρήμα καθώς οι περισσότεροι νομίζουν οτι φέρνει την πραγματική ευτυχία,ενώ δεν είναι έτσι,η ευτυχία βρίσκεται στον καθένα μας χωριστά,μέσα μας,χάνονται οι αξίες τα ιδανικά,οι διαπροσωπικές σχέσεις,όλοι είναι κάποιοι δήθεν,ψέυτικοι αντιπαθητικοί και μιλώ για τους περισσότερους πολιτικούς που δεν ευαισθητοποιούνται για κανέναν κάνουν οτι γουστάρουν,γιατί επειδή ο κόσμος δεν είναι ξύπνιος?γιατί κανείς απο εμάς δεν λέει τίποτα,φοβάται?δημοκρατία δεν έχουμε?γιατι να πυροβολούμε ο ένας τον άλλον για να βγάλουμε το άχτι μας?Πρίν ένα μήνα σκοτώθηκε ένας πιτσιρικάς 16 χρονών και έγινε χαμός ,τώρα ενας αστυνομικός 21 χρονών είναι τραυματισμένος βαριά,γιατί να μην γίνει χαμός και τώρα αύτος δεν έχει ψυχή,ο άνθρωπος και γενικότερα ο νέος πρέπει να εκφράζεται με όλη την ψυχή την αισιοδοξία και τα όνειρα των νιάτων του και οχι να ξημεροβραδιάζεται στο pro,lineage και counter,σας αρέσει η ζωή εκεί έξω?,και δεν είμαι οτι κουλτουριάρης,ούτε φιλόσοφος,ούτε δυστυχισμένος,είμαι ένας νέος όπως όλοι εσείς,και ξέρετε γιατί σας τα λέω όλα αυτά γιατί στη χώρα πού ζούμε θέλουν τα πάντα αλλαγή,έχω βαρεθεί να βλέπω ανθρώπους να ελέγχονται σαν πιόνια,χωρίς κανένα χαμόγελο,να τρέχουν σαν παλαβοί λες και είναι μηχανές!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Welcome to planet earth. :)
Και στο forum, παρεπιπτόντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fabulous

Δραστήριο μέλος

Η Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 544 μηνύματα.
Μπορεί να είμαι μικρός σε ηλικία αλλά ο κόσμος νομίζω οτι είναι πραγματικά άθλιος απ όλες τις απόψεις,όλα γίνονται για το χρήμα καθώς οι περισσότεροι νομίζουν οτι φέρνει την πραγματική ευτυχία,ενώ δεν είναι έτσι,η ευτυχία βρίσκεται στον καθένα μας χωριστά,μέσα μας,χάνονται οι αξίες τα ιδανικά,οι διαπροσωπικές σχέσεις,όλοι είναι κάποιοι δήθεν,ψέυτικοι αντιπαθητικοί και μιλώ για τους περισσότερους πολιτικούς που δεν ευαισθητοποιούνται για κανέναν κάνουν οτι γουστάρουν,γιατί επειδή ο κόσμος δεν είναι ξύπνιος?γιατί κανείς απο εμάς δεν λέει τίποτα,φοβάται?δημοκρατία δεν έχουμε?γιατι να πυροβολούμε ο ένας τον άλλον για να βγάλουμε το άχτι μας?Πρίν ένα μήνα σκοτώθηκε ένας πιτσιρικάς 16 χρονών και έγινε χαμός ,τώρα ενας αστυνομικός 21 χρονών είναι τραυματισμένος βαριά,γιατί να μην γίνει χαμός και τώρα αύτος δεν έχει ψυχή,ο άνθρωπος και γενικότερα ο νέος πρέπει να εκφράζεται με όλη την ψυχή την αισιοδοξία και τα όνειρα των νιάτων του και οχι να ξημεροβραδιάζεται στο pro,lineage και counter,σας αρέσει η ζωή εκεί έξω?,και δεν είμαι οτι κουλτουριάρης,ούτε φιλόσοφος,ούτε δυστυχισμένος,είμαι ένας νέος όπως όλοι εσείς,και ξέρετε γιατί σας τα λέω όλα αυτά γιατί στη χώρα πού ζούμε θέλουν τα πάντα αλλαγή,έχω βαρεθεί να βλέπω ανθρώπους να ελέγχονται σαν πιόνια,χωρίς κανένα χαμόγελο,να τρέχουν σαν παλαβοί λες και είναι μηχανές!!!
Για τα σκούρα γράμματα...
Έγινε χαμός γιατί αυτός ο 16χρονος σκοτώθηκε απο μ@λ@κία και μόνο μπάτσου. Φυσικά κι έχει ψυχή ο 21χρονος αστυνομικός, ο λόγος που δεν έχει γίνει χαμός είναι επειδή ούτε έχει σκοτωθεί ακόμη αλλά κι επειδή οι υπόλοιποι μπάτσοι φοβούνται αυτούς τους αγνωστους που του επιτέθηκαν. Το γεγονός με τον Αλέξανδρο, εκτός απο μια άσχημη τραγωδία ήταν και το κερασάκι στην τούρτα για ξεσπάσουν όλοι αυτοί που είχαν φτάσει ως εδώ με το σύστημα και την συμπεριφορα της ελληνικής αστυνομίας.
Τώρα για τ' άλλα... Τι να σου πω. Έτσι είναι στον κόσμο. Ποτέ δεν θα είναι όλα όμορφα και τέλεια, γιατί όλοι οι άνθρωποι έχουμε (δεν με βγάζω απ' έξω) κακία μέσα μας, την οποία μπορεί να μην τη δείχνουμε συνέχεια, αλλά γνωρίζουμε οι ίδιοι πότε βγαίνει. Κανείς δεν είναι άγιος.
Κοίτα να ζήσεις εσύ όσο πιο όμορφα μπορείς. Αν οι άνθρωποι που θελουν να παριστάνουν τα πιονια, να μην έχουν ούτε ενα χαμόγελο και να τρέχουν σαν παλαβοί ας το κάνουν, εκείνοι χαλιούνται.
Εσύ θα κάνεις την διαφορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Μπορεί να είμαι μικρός σε ηλικία αλλά ο κόσμος νομίζω οτι είναι πραγματικά άθλιος απ όλες τις απόψεις,όλα γίνονται για το χρήμα καθώς οι περισσότεροι νομίζουν οτι φέρνει την πραγματική ευτυχία,ενώ δεν είναι έτσι,η ευτυχία βρίσκεται στον καθένα μας χωριστά,μέσα μας,χάνονται οι αξίες τα ιδανικά,οι διαπροσωπικές σχέσεις,όλοι είναι κάποιοι δήθεν,ψέυτικοι αντιπαθητικοί και μιλώ για τους περισσότερους πολιτικούς που δεν ευαισθητοποιούνται για κανέναν κάνουν οτι γουστάρουν,γιατί επειδή ο κόσμος δεν είναι ξύπνιος?γιατί κανείς απο εμάς δεν λέει τίποτα,φοβάται?δημοκρατία δεν έχουμε?γιατι να πυροβολούμε ο ένας τον άλλον για να βγάλουμε το άχτι μας?Πρίν ένα μήνα σκοτώθηκε ένας πιτσιρικάς 16 χρονών και έγινε χαμός ,τώρα ενας αστυνομικός 21 χρονών είναι τραυματισμένος βαριά,γιατί να μην γίνει χαμός και τώρα αύτος δεν έχει ψυχή,ο άνθρωπος και γενικότερα ο νέος πρέπει να εκφράζεται με όλη την ψυχή την αισιοδοξία και τα όνειρα των νιάτων του και οχι να ξημεροβραδιάζεται στο pro,lineage και counter,σας αρέσει η ζωή εκεί έξω?,και δεν είμαι οτι κουλτουριάρης,ούτε φιλόσοφος,ούτε δυστυχισμένος,είμαι ένας νέος όπως όλοι εσείς,και ξέρετε γιατί σας τα λέω όλα αυτά γιατί στη χώρα πού ζούμε θέλουν τα πάντα αλλαγή,έχω βαρεθεί να βλέπω ανθρώπους να ελέγχονται σαν πιόνια,χωρίς κανένα χαμόγελο,να τρέχουν σαν παλαβοί λες και είναι μηχανές!!!

Έχεις, εν μέρει, δίκιο. Είναι όντως ένας άθλιος κόσμος, κι εμείς είμαστε οι πρωταγωνιστές του. Απλά πιονάκια στα χέρια του σκηνοθέτη, που είναι οι πολιτικοί και τα πρόσωπα που κρύβονται πίσω από οικονομικούς κολοσσούς.

Αλλά δεν είναι άθλιος από όλες τις απόψεις. Υπάρχει ακόμη αγάπη στον κόσμο. Όχι και τόσο ειλικρινής και διάχυτη, αλλά υπάρχει. Οι γνώσεις μας εξελλίσσονται μέρα με τη μέρα, όπως και η ηθική φιλοσοφία έχει βελτιωθεί σε τεράστιο βαθμό σε σχέση με το παρελθόν. Στα λέω αυτά, επειδή δε θέλω να τα βλέπεις όλα ζοφερά και χωρίς ελπίδα. Ίσως κάνω λάθος, ίσως δε το βλέπεις έτσι, και συγχώρα με αν όντως δεν είναι έτσι τα πράγματα, αλλά αυτή την εντύπωση έχω διαμορφώσει από τα λεγόμενά σου. Είχα και εγώ παλαιότερα αυτή τη νοοτροπία, να θεωρώ το καθετί ανούσιο, σάπιο και άθλιο. Αλλά δε βγάζει πουθενά. Πρέπει να βρούμε φως και ελπίδα στα λίγα όμορφα πράγματα πάνω σε τούτο τον κόσμο, και να τα κάνουμε περισσότερα.

Ακριβώς εδώ έγκειται και το πρόβλημα. Όλα τα παραπάνω είναι μόνο λόγια, σκέψεις, (συν)αισθήματα. Κι αυτό απέχει από τα να το κάνουμε πράξεις. Και πιστεύω ότι οι περισσότεροι άνθρωποι δεν κάνουν τόσο εύκολα τη βελτίωση του κόσμου μας πράξη. Για αυτό ευθύνεται κυρίως ο ανθρώπινος εγωισμός. Γιατί παρά το ότι έχουμε δημοκρατία (να ένα άλλο θετικό του κόσμου μας σε σχέση με το παρελθόν), ο καθένας μας ζει σχεδόν κλεισμένος στα όνειρά του, ή, μάλλον ορθότερα, τα όνειρα του καθενός από μας ζουν κλεισμένα στους εαυτούς μας. Δε βλέπουμε ευρύτερα, δε στοχεύουμε σε επίπεδο κοινωνικό. Κάνουμε όνειρα μόνο για να βελτιώσουμε τη θέση μας στην κοινωνία, και όχι την κοινωνία την ίδια. Και έτσι δεν εκμεταλλευόμαστε στο έπακρο τις δυνατότητες που μας προσφέρει το πολίτευμά μας.

Η κατάσταση αυτή δεν αλλάζει από μόνη της. Χρειάζεται οργανωμένη δράση και συνειδητοποίηση. Γι΄αυτό και η συζήτηση αποτελεί κατ' εμέ το πρώτο βήμα προς την κοινωνική και ηθική βελτίωση. Πρέπει, βέβαια, να μην αρκούμαστε μόνο σε αυτή. Για να αλλάξει όμως ο κόσμος, πρέπει να αλλάξουν οι άνθρωποι, και για να αλλάξουν οι άνθρωποι, πρέπει να τους αλλάξει κάποιος.

Ποιος θα είναι αυτός...;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thewatcher

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thewatcher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
+1 :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stargirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάνσυ:p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Δε νομίζω ο κόσμος να ήταν ποτέ τέλειος! Πάντα θα έχει ατέλειες. Μόνο που τώρα,αυτές οι ατέλειες έχουν φτάσει στο έσχατο σημείο. Όπως είπε ο Αλέξανδρος,ακόμα υπάρχει αγάπη στον κόσμο. Αλλά υπάρχουν φορές που δεν είναι πραγματική. Πού να πήγε άραγε η πραγματική αγάπη?
Και ναι, οι γνώσεις εξελίσσονται. Κάθε μέρα μαθαίνουμε κάτι καινούριο. Θα μας χρειαστεί όμως αυτό?
Όσον αφορά τους πολιτικούς,είναι άνθρωποι που τους ψηφίζουμε εμείς,ο λαός (καλά εγώ δεν ψηφίζω ακόμα:p). Γιατί? Για να μας απογοητεύουν? Να μένουν στα λόγια? Τι νόημα έχει ο φτιαγμένος από άλλους λόγος του Παπανδρέου για τα γεγονότα στη Λωρίδα της Γάζας αν δε νιώθει τους ανθρώπους εκεί? Έβγαλε απλά ένα λόγο. Άμα δεν τον έκανε μόνος του,δεν έχει τη δική του πινελιά,τότε τι νόημα έχει? Σκασίλα του μεγάλη γι'αυτό! Γιατί τους ψηφίζουμε όμως? ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ότι τους ψηφίζουμε για να κάνουν τη χώρα μας καλύτερη. Πώς? Μένοντας μόνο στα λόγια? Με φτιαγμένους λόγους που βγάζουν απλά για τα τυπικά? Να τον βράσω το λόγο του!
Δίκιο έχει ο newlife. Όλα σχεδόν γίνονται για το χρήμα. Ας μου πει κάποιος με ακρίβεια,υπάρχει κανένας πολιτικός που να βάζει υποψηφιότητα με πρωταρχικό σκοπό την αλλαγή των ατελειών της χώρας και όχι τα λεφτά? Και φυσικά όλες οι αξίες και τα ιδανικά έχουν σχεδόν χαθεί. Αλλά,προσωπικά,νομίζω ότι μπορούμε να τις ξαναφέρουμε. Εμείς είμαστε η νέα γενιά. Αν τις έχουμε,θα τις ξαναφέρουμε. Εμείς μπορούμε να βοηθήσουμε στην αλλαγή της χώρας.
Και θα σου πω γιατί ενδιαφέρθηκαν μόνο για τον Αλέξη οι μαθητές. Γιατί ο Αλέξης είναι ίδιος με εμάς. Ήταν σα να χάθηκε κάποιος από την παρέα μας. Εμείς (μιλώ πάντα για την πλειοψηφία) έχουμε (και είχαμε πάντα) αρνητική στάση απέναντι στην αστυνομία. Γι'αυτό και δεν ενδιαφέρθηκε κανείς για τον αστυνομικό. Αν δεν το κάνουμε εμείς (που βράζει το αίμα μας,που λένε) ποιος να το κάνει?
Κλείνοντας,να συμφωνήσω με τον δημιουργό του θέματος σε όλα σχεδόν. Ο κόσμος έχει χαλάσει και δεν κάνουν τίποτα για να τον αλλάξουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mafiozos_16

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο μα κανείς τον ευατό του...
Και δεύτερον δεν ήτανε κρίμα μόνο ο Αλέξης αλλά και ο αστυνομικός...
21 χρονών παλικάρι μόλις βγήκε από την σχολή γεμάτο όνειρα και ελπίδες για ένα μέλλον,δεν έφταιγε αυτός,άλλοι τον στείλανε εκεί...
Σκέψου ότι αυτός ο αστυνομικός τώρα θα ζει με τον τρόμο και τον φόβο μην φάει καμιά σφάιρα...έλεος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top