Ο ιδανικός καθηγητής

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
λεγε και κανενα αστειακη,κανε λιγο διαλογο και 80% των μαθητων θα σε παρακολουθει. Μην προσπαθεις να κανεις ΟΛΟΥΣ να σ'ακουσουν γιατι μερικα παιδια ειναι λιγο βλαμμενα, κ στερεις τον πολυτιμο χρονο μαθησης στα παιδια που θελουν να ακουσουν.
Προσωπικα, σχεδον με παιρνει ο υπνος σε καθε μαθημα, για τον λογο που σιγουρα εχει αναφερθει παραπάνω. Απο τα 50 λεπτα του μαθηματος ο καθηγητης μιλαει 48 λεπτα για το μαθημα της ημερας, ταχα για να το καταλαβουν ΟΛΟΙ αλλα εγω που τους ξερω πιοι ειναι δεν παρακολουθω καθολου το μαθημά τους γιατι ξερω πως θα βαρεθω!!!

Αντιθέτως, στον καθηγητη των θρησκευτικων ειμαι προσηλομενος. Σχεδον σε καθε μαθημα λει 1-2 αστειες ιστοριες της ζωης του, αλα την ιδια ωρα, αναμεσα στις ιστοριες, μας μιλαει για ενα μαθημα του βιβλιου που ειμεις δεν το εχουμε παρει χαμπαρι :lol:

Αν το καταφερεις κι εσυ αυτο :no1::no1::no1: αλλα νομιζω πως στα φιλολογικα ειναι αδινατων, Τελως παντων προσπαθησε να κανεις συχνα διαλογους εκτος υλης ετσι ωστε ο μαθητης να συμμετεχει στο μαθημα πιο ευχαριστα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

irenegate7

Νεοφερμένος

Η ειρηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
κατα την γνωμη μου ενασ καλοσ καθηγητησ θα πρεπει να κατεχει το αντικειμενο του, να μην κανει διακρισεισ αναμεσα σε μαθητεσ, να εχει την ικανοτητα να εξηγει καλα το μαθημα, να ειναι φιλικοσ προσ τουσ μαθητεσ του ετσι ωστε να κανει τον μαθητη να ''αγαπησει΄΄ το μαθημα και να μην βαριεται την ωρα του μαθηματοσ σαν να ειναι αγγαρεια και να κανει και κανενα αστειακι ωρα του μαθηματος.... κατα την γνωμη μου αυτα τα χαρακτηριστα πλαισιωνουν τον τελειο καθηγητη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PGeorge4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο PGeorge4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 1,740 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους!Φέτος πέρασα στη φιλολογία,κάτι το οποίο χρόνια ήθελα και είχα συνειδητά επιλέξει...Θα ήθελα τη βοήθειά σας πάνω στο εξής:θεωρώ το λειτούργημα του δασκάλου πολύ σημαντικό,γι'αυτό θέλω όταν θα μπω στο μέλλον σε τάξη ως καθηγήτρια πια,να κάνω όσο καλύτερα γίνεται αυτό που αγαπώ.Για να το πετύχω αυτό δεν πρέπει να ξεχάσω αυτά που πίστευα κι εγώ όταν ήμουν μαθήτρια ότι θέλουν οι μαθητές από τους δασκάλους τους...με λίγα λόγια,σας ζητώ να μου πείτε:
-τι πιστεύετε ότι πρέπει να κάνει ένας καθηγητης
->> >> >> ΔΕΝ πρέπει να κάνει
-ποια στοιχεία θέλετε να διαθέτει
- >> >> ΔΕΝ θέλετε να τον χαρακτηρίζουν
-οτιδήποτε άλλο σκεφτείτε για τον ιδανικό καθηγητή
Μπορείτε να κάνετε από 0 έως 100...σχόλια,απλώς να ξέρετε ότι η βοήθειά σας είναι σημαντική και ότι θα δώσω μεγάλη σημασία σε ό,τι είδους συμβουλές και να μου δώσετε:thanks::thanks::thanks: :up:
Παίζει μεγάλο ρόλο η πρωτη εντύπωση που θα δημιουργήσεις . Την πρώτη φορά θα πρέπει να εχεις πιο αυστηρό υφος για να μην πουν οι μαθητες οπ εδω θα περασουμε καλα και θα κανουμε χαβαλε . Θα πρέπει να κάνεις τους μαθητές να ενδιαφερθούν για το μαθημα . Πρέπει συχνα να λες και καμια λαμακια για να γελάνε να κάνεις γενικά αστεία αλλα θα πρέπει να καταλάβουν πως καλό και το διαλειμμα αλλα το μάθημα , μάθημα .
Δεν θα πρέπει να εξετάζεις με τον κατάλογο . δηλαδη με την σειρα και να λεει ενας μαθητης μάθημα και κατευθειαν να σημειώνεις γιατι ανχωνωμαστε .
Να ενδιαφέρεσε και να ψαχνεσαι για το συγκεκριμένο μαθημα χωρις να περιορίζεσαι στην σχολική ύλη .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ssalex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ssalex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
για μένα ο ιδανικός καθηγητής είναι αυτός που δεν ξέρω πως αλλά θα με κάνει να διαβάζω συνέχεια χωρίς να με ανγκάσει και χωρίς να με απειλήσει....με λίγα λόγια να με κάνει να αγαπήσω το μάθημά του...να έχει και χιουμορ να κάνει και καμια πλακίτσα αλλά μέχρι εκεί..επίσης να πω ότι δεν θέλω ο καθηγητής να μου φωνάζει αν κάνω κάτι λάθος και ότι δεν μπορώ τον καθηγητή αυτόν τον οποίον θα ξεφυσάει συνέχεια και θα είναι σαν να κάνει αγγαρεία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eirhnaki21

Νεοφερμένος

Η Ανδρεάδη Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Παιδιά μόνο μία καθηγήτρια με έκανε να αγαπήσω τρελά το μάθημα που σιχαινόμουν...την ιστορία...
Η κα Σπυροπούλου με την φοβερή μεταδοτικότητα της με έκανε να διαβάζω ιστορία...ποια εμένα!που δεν είχα ανοίξει βιβλίο μέχρι την τρίτη γυμνασίου...
σε κάτι τέτοιους καθηγητές αξίζει να δίνεις ΣυγχαρητήριΑ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Να δίνει να καταλαβαίνουμε το μάθημα να μην μας βρίζει, και να μην βάζει χαρισματικούς βαθμούς:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΣΟΦΙΑ-ΦΑΙΗ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Λεχαινά (Ηλεία). Έχει γράψει 171 μηνύματα.
να δινεις σημειωσεις στα δυσκολα μαθηματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

markou

Νεοφερμένος

Ο markou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
αν είναι γυναίκα να ντύνεται σέξυ και να μιλάει ναζιάρικα.
σοβαρα τώρα, δεν υπάρχει ιδανικός καθηγητής απλά γιατί δεν υπάρχει τίποτα ιδανικό. το να προσπαθείς να γίνεις ο ιδανικός καθηγητής αυτομάτως σε αποπροσανατολίζει και αλλάζει την προσωπικότητα σου καθώς προσπαθείς να υιοθετήσεις μια συμπεριφορά που είναι πλαστή και οι μαθητές είναι γατόνια στο να το καταλαβαίνουν αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoeniz

Νεοφερμένος

Ο Phoeniz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Για εμένα ο καθηγητής που θέλω να έχω (αν και ακόμα τον ψάχνω) είναι να γίνετε ένα με τους μαθητές. Να μην μπαίνει στη τάξη με κάτι ξυνισμένα μούτρα αλλά και να μη κάθετε σε μια καρέκλα και να μιλά. Ακόμα εγώ πιστεύω το μάθημα πρέπει να γίνεται απο τους μαθητές.
Επίσης αν είσαι καλός με τους μαθητές θα είναι και αυτοί μαζί σου, και γενικά δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Α! και μην βάζεις πολλές ασκήσεις. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nagini

Νεοφερμένος

Η Σταματίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Δάφνη (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
το να προσπαθείς να γίνεις ο ιδανικός καθηγητής αυτομάτως σε αποπροσανατολίζει και αλλάζει την προσωπικότητα σου καθώς προσπαθείς να υιοθετήσεις μια συμπεριφορά που είναι πλαστή και οι μαθητές είναι γατόνια στο να το καταλαβαίνουν αυτο.

Σωστότατο αυτό. Μ' άρεσε.:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

linaki

Νεοφερμένος

Η linaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
γειααα σασ!
λοιπον εγω ενα θα πω
ανθρωποσ-παιδαγωγος-καθηγητησ-συνεργατησ
δωσε βαση στην σειρα που βαζω...
;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
αν είναι γυναίκα να ντύνεται σέξυ και να μιλάει ναζιάρικα.
σοβαρα τώρα, δεν υπάρχει ιδανικός καθηγητής απλά γιατί δεν υπάρχει τίποτα ιδανικό. το να προσπαθείς να γίνεις ο ιδανικός καθηγητής αυτομάτως σε αποπροσανατολίζει και αλλάζει την προσωπικότητα σου καθώς προσπαθείς να υιοθετήσεις μια συμπεριφορά που είναι πλαστή και οι μαθητές είναι γατόνια στο να το καταλαβαίνουν αυτο.

Mα γι'αυτό άλλωστε δεν αναζητούμε και την αυθεντικότητα όταν μιλάμε, για κάποιον που έστω σύμφωνα με τη δική μας άποψη, προσεγγίζει τον ιδανικό για εμάς καθηγητή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ballerina

Νεοφερμένος

Η κυβέλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
γειααα σασ!
λοιπον εγω ενα θα πω
ανθρωποσ-παιδαγωγος-καθηγητησ-συνεργατησ
δωσε βαση στην σειρα που βαζω...
;)
:iagree: απολυτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ister

Νεοφερμένος

Ο ister αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Κρόκος (Κοζάνη). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Mη με παρεξηγήσεις. δέξου ό,τι σου πω σαν ταπεινή συμβουλή.
Nα μην είναι η έδρα σου τόσο ψηλά, ώστε να τους βλέπεις όλους ίδιους. Δεν είναι από τη μια η τάξη και από την άλλη εσύ, αλλά κάθε μαθητής είναι μοναδικός και μια ευκαιρία να συνταξιδέψεις. Μάθε στο μαθητή πως να μαθαίνει και μη δίνεις ξερές γνώσεις που η λήθη θα καλύψει. Είσαι σε βάρκα με κουπιά. 2 κουπιά. Το ένα το'χεις εσύ, τ'άλλο ο μαθητής σου. Και αν κουραστεί ο μαθητής, τράβα και το δικό του. Ζήτα από αυτόν να κάνει ένα βήμα αφού πρώτα ξέρει πως έχεις κάνει εσύ πρώτη 10 για χάρη του. Είμαι σε γυμνάσιο καθηγητής και το απόγευμα παίζω μαζί τους μπάσκετ, μπουγέλο, κρυφτό...δεν αστειεύομαι. Για να σηκώσεις ψηλά το μαθητή και να πετάξει.. πρέπει πρώτα να χαμηλώσεις εσύ τους ώμους σου και να τον φορτωθείς!!! Να ανάψεις κερί για αυτόν. Ξέρεις...μου τηλεφωνούν τα σαββατοκύριακα που λείπω και μου λεν πως πήγαν να ανάψουν κερί για μένα. Και μη φανταστείς πως βάζω βαθμάρες...φυσική διδάσκω και ξεκινώ 1ο τρίμηνο με 7!!! Και όμως... βάζω εργασίες πολλές, (όχι ασκήσεις) για τους εξής στόχους: α) να μάθουν να αναζητούν υλικό β)να αξιολογούν το υλικό γ)να μαθουν να καταγράφουν το υλικό δ) να καταγράφουν βιβλιογραφία ε) να ετοιμάζουν σε power point την παρουσίαση στ)να παρουσιάζουν την εργασία τους ζ) να δέχονται αξιολόγηση από συμμαθητές και να αξιολογούν τους συμμαθητές τους....αλλά!!! Υπάρχει ένα αλλά! Τα απογεύματα των περιόδων που στήνονται οι εργασίες, είσαι μαζί τους στις βιβλιοθήκες..να τους δείξεις πώς ψάχνουν, στα ίντερνετ καφέ να τους δείξεις πως ψάχνουν στο δίκτυο, δουλεύεις μαζί τους. Το κιν σου δεν κλείνει το βράδυ, όποια ώρα και αν σε πάρουν να δώσεις πληροφορίες, εξηγήσεις, κατευθύνσεις...και να πληρώσεις το χυμό τους στο ίντερνετ καφέ..σιγά το ποσό. Να θυμηθείς τα γεννέθλιά τους και να τους τηλεφωνήσεις. Προχθές πήγα νοσοκομείο να δω έναν παλιό μαθητή που αρρώστησε... Ξεκίνα από τα απλά! Να θυμάσαι το μικρό τους όνομα ει δυνατόν από την 2η μέρα. Αθόρυβα και απλά,αγάπησε τους. Αν σε αξιώσει ο θεός και μπεις στην τάξη, η αγάπη των μαθητών σου θα σε βάλει στον παράδεισο. Θέλει δουλειά και κόπο και .....έξοδα. Προχθές στην β΄ γυμνασίου γράφανε σε μένα. Μπήκα στην τάξη και πριν τους δώσω τα θέματα, τους κέρασα παγωτό, έτσι να χαλαρώσουν! Ξέρεις: μου τηλ πριν λίγες μέρες μαθήτρια λέγοντάς μου: "κύριε, θα κάνω τα αδύνατα δυνατά να γράψω για χάρη σας. δεν θα σας προδώσω!". Και ενώ η επίδοσή της ήταν περίπου στο 12 μου έγραψε 18! Μη λυπηθείς τον κόπο! Αν φτιάξεις 50 ανθρώπους από τους μαθητές σου σωστούς, έφτιαξες 50 σωστές οικογένειες στην πατρίδα μας!
Ευχές για τις σπουδές σου. Καλή τύχη λοιπόν!
Συγγνώμη για τον ενικό!
Φιλικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Mη με παρεξηγήσεις. δέξου ό,τι σου πω σαν ταπεινή συμβουλή.
Nα μην είναι η έδρα σου τόσο ψηλά, ώστε να τους βλέπεις όλους ίδιους. Δεν είναι από τη μια η τάξη και από την άλλη εσύ, αλλά κάθε μαθητής είναι μοναδικός και μια ευκαιρία να συνταξιδέψεις. Μάθε στο μαθητή πως να μαθαίνει και μη δίνεις ξερές γνώσεις που η λήθη θα καλύψει. Είσαι σε βάρκα με κουπιά. 2 κουπιά. Το ένα το'χεις εσύ, τ'άλλο ο μαθητής σου. Και αν κουραστεί ο μαθητής, τράβα και το δικό του. Ζήτα από αυτόν να κάνει ένα βήμα αφού πρώτα ξέρει πως έχεις κάνει εσύ πρώτη 10 για χάρη του. Είμαι σε γυμνάσιο καθηγητής και το απόγευμα παίζω μαζί τους μπάσκετ, μπουγέλο, κρυφτό...δεν αστειεύομαι. Για να σηκώσεις ψηλά το μαθητή και να πετάξει.. πρέπει πρώτα να χαμηλώσεις εσύ τους ώμους σου και να τον φορτωθείς!!! Να ανάψεις κερί για αυτόν. Ξέρεις...μου τηλεφωνούν τα σαββατοκύριακα που λείπω και μου λεν πως πήγαν να ανάψουν κερί για μένα. Και μη φανταστείς πως βάζω βαθμάρες...φυσική διδάσκω και ξεκινώ 1ο τρίμηνο με 7!!! Και όμως... βάζω εργασίες πολλές, (όχι ασκήσεις) για τους εξής στόχους: α) να μάθουν να αναζητούν υλικό β)να αξιολογούν το υλικό γ)να μαθουν να καταγράφουν το υλικό δ) να καταγράφουν βιβλιογραφία ε) να ετοιμάζουν σε power point την παρουσίαση στ)να παρουσιάζουν την εργασία τους ζ) να δέχονται αξιολόγηση από συμμαθητές και να αξιολογούν τους συμμαθητές τους....αλλά!!! Υπάρχει ένα αλλά! Τα απογεύματα των περιόδων που στήνονται οι εργασίες, είσαι μαζί τους στις βιβλιοθήκες..να τους δείξεις πώς ψάχνουν, στα ίντερνετ καφέ να τους δείξεις πως ψάχνουν στο δίκτυο, δουλεύεις μαζί τους. Το κιν σου δεν κλείνει το βράδυ, όποια ώρα και αν σε πάρουν να δώσεις πληροφορίες, εξηγήσεις, κατευθύνσεις...και να πληρώσεις το χυμό τους στο ίντερνετ καφέ..σιγά το ποσό. Να θυμηθείς τα γεννέθλιά τους και να τους τηλεφωνήσεις. Προχθές πήγα νοσοκομείο να δω έναν παλιό μαθητή που αρρώστησε... Ξεκίνα από τα απλά! Να θυμάσαι το μικρό τους όνομα ει δυνατόν από την 2η μέρα. Αθόρυβα και απλά,αγάπησε τους. Αν σε αξιώσει ο θεός και μπεις στην τάξη, η αγάπη των μαθητών σου θα σε βάλει στον παράδεισο. Θέλει δουλειά και κόπο και .....έξοδα. Προχθές στην β΄ γυμνασίου γράφανε σε μένα. Μπήκα στην τάξη και πριν τους δώσω τα θέματα, τους κέρασα παγωτό, έτσι να χαλαρώσουν! Ξέρεις: μου τηλ πριν λίγες μέρες μαθήτρια λέγοντάς μου: "κύριε, θα κάνω τα αδύνατα δυνατά να γράψω για χάρη σας. δεν θα σας προδώσω!". Και ενώ η επίδοσή της ήταν περίπου στο 12 μου έγραψε 18! Μη λυπηθείς τον κόπο! Αν φτιάξεις 50 ανθρώπους από τους μαθητές σου σωστούς, έφτιαξες 50 σωστές οικογένειες στην πατρίδα μας!
Ευχές για τις σπουδές σου. Καλή τύχη λοιπόν!
Συγγνώμη για τον ενικό!
Φιλικά!

Μετά από αυτό, δεν έχω να πω τίποτε άλλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

madster95

Νεοφερμένος

Ο Panos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Mη με παρεξηγήσεις. δέξου ό,τι σου πω σαν ταπεινή συμβουλή.
Nα μην είναι η έδρα σου τόσο ψηλά, ώστε να τους βλέπεις όλους ίδιους. Δεν είναι από τη μια η τάξη και από την άλλη εσύ, αλλά κάθε μαθητής είναι μοναδικός και μια ευκαιρία να συνταξιδέψεις. Μάθε στο μαθητή πως να μαθαίνει και μη δίνεις ξερές γνώσεις που η λήθη θα καλύψει. Είσαι σε βάρκα με κουπιά. 2 κουπιά. Το ένα το'χεις εσύ, τ'άλλο ο μαθητής σου. Και αν κουραστεί ο μαθητής, τράβα και το δικό του. Ζήτα από αυτόν να κάνει ένα βήμα αφού πρώτα ξέρει πως έχεις κάνει εσύ πρώτη 10 για χάρη του. Είμαι σε γυμνάσιο καθηγητής και το απόγευμα παίζω μαζί τους μπάσκετ, μπουγέλο, κρυφτό...δεν αστειεύομαι. Για να σηκώσεις ψηλά το μαθητή και να πετάξει.. πρέπει πρώτα να χαμηλώσεις εσύ τους ώμους σου και να τον φορτωθείς!!! Να ανάψεις κερί για αυτόν. Ξέρεις...μου τηλεφωνούν τα σαββατοκύριακα που λείπω και μου λεν πως πήγαν να ανάψουν κερί για μένα. Και μη φανταστείς πως βάζω βαθμάρες...φυσική διδάσκω και ξεκινώ 1ο τρίμηνο με 7!!! Και όμως... βάζω εργασίες πολλές, (όχι ασκήσεις) για τους εξής στόχους: α) να μάθουν να αναζητούν υλικό β)να αξιολογούν το υλικό γ)να μαθουν να καταγράφουν το υλικό δ) να καταγράφουν βιβλιογραφία ε) να ετοιμάζουν σε power point την παρουσίαση στ)να παρουσιάζουν την εργασία τους ζ) να δέχονται αξιολόγηση από συμμαθητές και να αξιολογούν τους συμμαθητές τους....αλλά!!! Υπάρχει ένα αλλά! Τα απογεύματα των περιόδων που στήνονται οι εργασίες, είσαι μαζί τους στις βιβλιοθήκες..να τους δείξεις πώς ψάχνουν, στα ίντερνετ καφέ να τους δείξεις πως ψάχνουν στο δίκτυο, δουλεύεις μαζί τους. Το κιν σου δεν κλείνει το βράδυ, όποια ώρα και αν σε πάρουν να δώσεις πληροφορίες, εξηγήσεις, κατευθύνσεις...και να πληρώσεις το χυμό τους στο ίντερνετ καφέ..σιγά το ποσό. Να θυμηθείς τα γεννέθλιά τους και να τους τηλεφωνήσεις. Προχθές πήγα νοσοκομείο να δω έναν παλιό μαθητή που αρρώστησε... Ξεκίνα από τα απλά! Να θυμάσαι το μικρό τους όνομα ει δυνατόν από την 2η μέρα. Αθόρυβα και απλά,αγάπησε τους. Αν σε αξιώσει ο θεός και μπεις στην τάξη, η αγάπη των μαθητών σου θα σε βάλει στον παράδεισο. Θέλει δουλειά και κόπο και .....έξοδα. Προχθές στην β΄ γυμνασίου γράφανε σε μένα. Μπήκα στην τάξη και πριν τους δώσω τα θέματα, τους κέρασα παγωτό, έτσι να χαλαρώσουν! Ξέρεις: μου τηλ πριν λίγες μέρες μαθήτρια λέγοντάς μου: "κύριε, θα κάνω τα αδύνατα δυνατά να γράψω για χάρη σας. δεν θα σας προδώσω!". Και ενώ η επίδοσή της ήταν περίπου στο 12 μου έγραψε 18! Μη λυπηθείς τον κόπο! Αν φτιάξεις 50 ανθρώπους από τους μαθητές σου σωστούς, έφτιαξες 50 σωστές οικογένειες στην πατρίδα μας!
Ευχές για τις σπουδές σου. Καλή τύχη λοιπόν!
Συγγνώμη για τον ενικό!
Φιλικά!
μια που εισαι στον κροκο, δεν ερχεσαι και στην κοζανη να δειξεις στους καθηγητες πως να φερονται??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

irenegate7

Νεοφερμένος

Η ειρηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Mη με παρεξηγήσεις. δέξου ό,τι σου πω σαν ταπεινή συμβουλή.
Nα μην είναι η έδρα σου τόσο ψηλά, ώστε να τους βλέπεις όλους ίδιους. Δεν είναι από τη μια η τάξη και από την άλλη εσύ, αλλά κάθε μαθητής είναι μοναδικός και μια ευκαιρία να συνταξιδέψεις. Μάθε στο μαθητή πως να μαθαίνει και μη δίνεις ξερές γνώσεις που η λήθη θα καλύψει. Είσαι σε βάρκα με κουπιά. 2 κουπιά. Το ένα το'χεις εσύ, τ'άλλο ο μαθητής σου. Και αν κουραστεί ο μαθητής, τράβα και το δικό του. Ζήτα από αυτόν να κάνει ένα βήμα αφού πρώτα ξέρει πως έχεις κάνει εσύ πρώτη 10 για χάρη του. Είμαι σε γυμνάσιο καθηγητής και το απόγευμα παίζω μαζί τους μπάσκετ, μπουγέλο, κρυφτό...δεν αστειεύομαι. Για να σηκώσεις ψηλά το μαθητή και να πετάξει.. πρέπει πρώτα να χαμηλώσεις εσύ τους ώμους σου και να τον φορτωθείς!!! Να ανάψεις κερί για αυτόν. Ξέρεις...μου τηλεφωνούν τα σαββατοκύριακα που λείπω και μου λεν πως πήγαν να ανάψουν κερί για μένα. Και μη φανταστείς πως βάζω βαθμάρες...φυσική διδάσκω και ξεκινώ 1ο τρίμηνο με 7!!! Και όμως... βάζω εργασίες πολλές, (όχι ασκήσεις) για τους εξής στόχους: α) να μάθουν να αναζητούν υλικό β)να αξιολογούν το υλικό γ)να μαθουν να καταγράφουν το υλικό δ) να καταγράφουν βιβλιογραφία ε) να ετοιμάζουν σε power point την παρουσίαση στ)να παρουσιάζουν την εργασία τους ζ) να δέχονται αξιολόγηση από συμμαθητές και να αξιολογούν τους συμμαθητές τους....αλλά!!! Υπάρχει ένα αλλά! Τα απογεύματα των περιόδων που στήνονται οι εργασίες, είσαι μαζί τους στις βιβλιοθήκες..να τους δείξεις πώς ψάχνουν, στα ίντερνετ καφέ να τους δείξεις πως ψάχνουν στο δίκτυο, δουλεύεις μαζί τους. Το κιν σου δεν κλείνει το βράδυ, όποια ώρα και αν σε πάρουν να δώσεις πληροφορίες, εξηγήσεις, κατευθύνσεις...και να πληρώσεις το χυμό τους στο ίντερνετ καφέ..σιγά το ποσό. Να θυμηθείς τα γεννέθλιά τους και να τους τηλεφωνήσεις. Προχθές πήγα νοσοκομείο να δω έναν παλιό μαθητή που αρρώστησε... Ξεκίνα από τα απλά! Να θυμάσαι το μικρό τους όνομα ει δυνατόν από την 2η μέρα. Αθόρυβα και απλά,αγάπησε τους. Αν σε αξιώσει ο θεός και μπεις στην τάξη, η αγάπη των μαθητών σου θα σε βάλει στον παράδεισο. Θέλει δουλειά και κόπο και .....έξοδα. Προχθές στην β΄ γυμνασίου γράφανε σε μένα. Μπήκα στην τάξη και πριν τους δώσω τα θέματα, τους κέρασα παγωτό, έτσι να χαλαρώσουν! Ξέρεις: μου τηλ πριν λίγες μέρες μαθήτρια λέγοντάς μου: "κύριε, θα κάνω τα αδύνατα δυνατά να γράψω για χάρη σας. δεν θα σας προδώσω!". Και ενώ η επίδοσή της ήταν περίπου στο 12 μου έγραψε 18! Μη λυπηθείς τον κόπο! Αν φτιάξεις 50 ανθρώπους από τους μαθητές σου σωστούς, έφτιαξες 50 σωστές οικογένειες στην πατρίδα μας!
Ευχές για τις σπουδές σου. Καλή τύχη λοιπόν!
Συγγνώμη για τον ενικό!
Φιλικά!
συμφωνω απολυτα....:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.

MersaL_Stopcrew

Νεοφερμένος

Ο MersaL_Stopcrew αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους!Φέτος πέρασα στη φιλολογία,κάτι το οποίο χρόνια ήθελα και είχα συνειδητά επιλέξει...Θα ήθελα τη βοήθειά σας πάνω στο εξής:θεωρώ το λειτούργημα του δασκάλου πολύ σημαντικό,γι'αυτό θέλω όταν θα μπω στο μέλλον σε τάξη ως καθηγήτρια πια,να κάνω όσο καλύτερα γίνεται αυτό που αγαπώ.Για να το πετύχω αυτό δεν πρέπει να ξεχάσω αυτά που πίστευα κι εγώ όταν ήμουν μαθήτρια ότι θέλουν οι μαθητές από τους δασκάλους τους...με λίγα λόγια,σας ζητώ να μου πείτε:
-τι πιστεύετε ότι πρέπει να κάνει ένας καθηγητης
->> >> >> ΔΕΝ πρέπει να κάνει
-ποια στοιχεία θέλετε να διαθέτει
- >> >> ΔΕΝ θέλετε να τον χαρακτηρίζουν
-οτιδήποτε άλλο σκεφτείτε για τον ιδανικό καθηγητή
Μπορείτε να κάνετε από 0 έως 100...σχόλια,απλώς να ξέρετε ότι η βοήθειά σας είναι σημαντική και ότι θα δώσω μεγάλη σημασία σε ό,τι είδους συμβουλές και να μου δώσετε:thanks::thanks::thanks: :up:
απλα να καταλαβει ότι είμαστε παιδια..και θα διαβασουμε και δε θα διαβασουμε και την εξυπναδα μας θα πουμε και θα μιλησουμε στην ταξη κλπ...να καταλαβει ότι έχουνε αλλάξει οι εποχές...άλλη η δικιά του άλλη η δικιά μας..ότι εχουμε αναγκες και εμεις και οτι δεν ειμαστε αναγκασμενοι να διαβαζουμε τα παντα ή να διαβαζουμε καλα σε ολα τα μαθηματα και βασανιστηκα 7αωρα που ουσιαστικα σου κανουμε το μυαλο πατουρα...+ τα φροντιστηρια...ενω αμα ειχαμε 4 ωρες την ημερα(οπως ειπε μια ΣΟΦΗ καθηγητρια μας)θα ηταν καλυτερα και για τους καθηγητες(θα ειχανε πιο πολυ ορεξη και αυτοι)και για τα παιδια(θα διαβαζαμε περισσοτερο και δε θα ημασταν κατσουφιασμενα οταν πηγεναμε σχολειο)..αυτα απο εμενα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laraska

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο laraska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
εκεινο το κειμενο το εχω διαβασει απο καπου ... δεν θυμαμαι απο που ομως ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top