Παιδιά - Παιδική ηλικία

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Eγώ πάντως σταμάτησα να είμαι παιδί περίπου στη μέση της 6ης δημοτικού, και δε νομίζω να με πίεσε κανένας. Απλώς άρχισα ξαφνικά να μην είμαι άτακτος (από πρώτος στην αταξία κατέληξα ο πιο ήσυχος) , πήρα μπόι, έβγαλα τρίχες κτλ. κτλ. κτλ.

Πιο πολύ ορμονικοί και σωματικοί είναι οι λόγοι που σταματάς να είσαι παιδί παρά ψυχολογικοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zip_unzip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο zip_unzip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Θα με αναγκάσεις με το ζόρι να ασχοληθώ με την πολιτική??

Κανείς δεν σε αναγκάζει να κάνεις τίποτα. Συνέχισε να κάνεις ανούσια posts στο φορα "Διασκέδαση" και "Χαλαρή κουβέντα" και μετά κλείσε το pc σου και πήγαινε να δεις τηλεοπτικά σίριαλ και τηλεπαιχνίδια. Έπειτα, ξανάνοιξε το pc σου και μπες στο μσν και στο hi5/facebook για να κάνεις comments στις ~tΕλeIε$$ πIk$~ που postαρουν οι φίλοι σου. Μετά, πάνε να ξαναδείς τηλεόραση.

Αλλά, προς Θεού, μην ανοίξεις καμιά εφημερίδα, μην επισκεφτείς τη σελίδα του cnn/bbc/etc etc, μην ενημερωθείς για τις εξελίξεις στα θέματα εξωτερικής πολιτικής, μη σε νοιάζει που σφάζονται καθημερινά χιλιάδες άνθρωποι και πεθαίνουν άλλοι τόσοι από την πείνα. Μην τα κάνεις όλα αυτά γιατί δεν είσαι ακόμα 18. Δε σε αφορούν. Δε σε επηρεάζουν.



Σε περίπτωση που δεν κατάλαβες, όλα αυτά τα λέω ειρωνικά....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Eγώ πάντως σταμάτησα να είμαι παιδί περίπου στη μέση της 6ης δημοτικού, και δε νομίζω να με πίεσε κανένας. Απλώς άρχισα ξαφνικά να μην είμαι άτακτος (από πρώτος στην αταξία κατέληξα ο πιο ήσυχος) , πήρα μπόι, έβγαλα τρίχες κτλ. κτλ. κτλ.

Πιο πολύ ορμονικοί και σωματικοί είναι οι λόγοι που σταματάς να είσαι παιδί παρά ψυχολογικοί.

Κι εγώ που δεν ήμουν ποτέ μου άτακτος;:P:P:P Μερικές φορές μου λένε ότι δεν υπήρξα ποτέ παιδί...:!:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Προσκυνώ ζιπανζιπ. Το τρεντούλιασμα και η αμερικανοποίηση θα φάνε αυτή τη χώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zip_unzip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο zip_unzip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Προσκυνώ ζιπανζιπ. Το τρεντούλιασμα και η αμερικανοποίηση θα φάνε αυτή τη χώρα.

Ας μην ισοπεδώνουμε τα πάντα, όμως. Και οι Η.Π.Α. και το Ηνωμένο Βασίλειο είναι μια χαρά χώρες, κατά τη γνώμη μου. Όσον αφορά τον Μπους, ούτε κι εγώ συμφωνω με την πολιτική του. Ας ελπίσουμε ο Ομπάμα να είναι καλύτερος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Αμερικανοποίηση --> Ωχαδερφισμός της νεολαίας. Δε νομίζω να κάνω λάθος.

Η Γαλλία ας πούμε δεν είναι θύμα του φαινομένου αυτού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fabulous

Δραστήριο μέλος

Η Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 544 μηνύματα.
Aν ένα παιδι νιώθει παιδί, κανείς δεν μπορεί να το "αναγκάσει" να μεγαλώσει. Ότι και να κάνει, όσο και να θέλει. Το παιδί παιδί παραμένει, ωριμάζει, μεγαλώνει, όλα αυτά θέλουν χρόνο. Ο καθένας, ας ασχοληθεί με ότι κι όσο θέλει.
Το πόσο ανεπτυγμένη κριτική σκέψη έχει ο καθένας διαφέρει απο άτομο σε άτομο. Δεν μπορείς εσύ να αναγκάσεις κάποιον να παρακολουθήσει ένα θέμα που δεν τον ενδιαφέρει. Ίσως και να τον ενδιαφέρει, αλλά να μην είναι ικανός να απαντήσει στα posts που κάνουν οι άλλοι. Μπορεί το να παρακολουθεί τις συζητήσεις που γίνονται, να είναι υπεραρκετό για αυτόν.
Το "δεν σε αφήνουν να ζήσεις την παιδικότητά σου" ακούγεται πολύ βαρύ.
Ποιός δεν σε αφήνει; Έχεις δοκιμάσει ποτέ να του το πεις; Έχεις δοκιμάσει ποτέ, να εκφράσεις ελέυθερα αυτό που νιώθεις χωρίς να φοβάσαι τις αντιδράσεις; A είναι γονιός σου ειδικά, δεν καταλαβαίνω που υπάρχει πρόβλημα. Δική σου είναι η ζωή κι όσο μικρός και να είσαι, το δίκιο σου μπορείς να το υποστηρίξεις πιστεύω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

flocki-@#!@$*

Νεοφερμένος

Ο Σωτηρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Εχω την αποψη οτι οι Αμερικη δεν ειναι μια χαρα χωρα μονο και μονο επειδη ψιφιζαν Μπους... Αμερικη σιγουρα πουλαει πολιτισμο και ενα περισοτερο στα παιδια πρεπει να εχουν προτιπα και ολη την ημερα βλεπουν αυτους στην τηλεοραση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Θα αρχίσω από τον τομέα της εκπαίδευσης. Κύριοι, κυρίες, δεκατριάχρονα ή παιδάκια όπως θέλουν πολλοί και πολλές να σας αποκαλούν, θα έχετε παρατηρήσει κι εσείς πως στο Γυμνάσιο υπάρχουν κάποια βαρετά μαθήματα. Κοινωνική και Πολιτική Αγωγή, Οικιακή Οικονομία, Ιστορία (τρίτης Γυμνασίου). Βαρεμάρα ε?? Λοιπόν αυτά τα μαθήματα, που εσείς τα βρίσκετε τις περισσότερες φορές βαρετά, δε θα φοβόμουν να πω πως είναι από τα σημαντικότερα. Μπορεί το σχολείο μας και το σύστημά μας να είναι σκατά, όμως αυτά τα μαθήματα καλώς υπάρχουν εκεί που υπάρχουν. Αυτά τα μαθήματα σας δίνουν τα ερεθίσματα. Αυτά τα μαθήματα σας ανοίγουν το δρόμο, κάνουν την αρχή. Μπορεί να μεν να μην εμβαθύνουν αρκετά, εισάγουν όμως άκρως σημαντικές έννοιες. Όχι για το διαγώνισμα σαφώς αλλά για τον δικό σας προβληματισμό και τις δικές σας σκέψεις. Κοινωνικοί κανόνες, θεσμοί, αξίες, Διάκριση των Εξουσιών, Σύνταγμα, Κράτος Δικαίου, Κοινωνικό κράτος, Παγκόσμιοι πόλεμοι, αίτια, αφορμές, κοινωνικά αποτελέσματα, συνέπειες. Έννοιες σαν κι αυτές συμβάλλουν στην καλλιέργεια του νου και της σκέψης σας μιάς και αποτελούν γόνιμο έδαφος για τον προβληματισμό. Στʼ αλήθεια, δεν είναι τυχαίο πως αυτά τα μαθήματα αν και απλά σας βοηθούν να αναπτύξετε μία στοιχειώδη κρίση η οποία θα ανθίσει και θα φτάσει στο απόγειό της αργότερα.

Όλα όσα περιγράφεις αφορούν μαθήματα που βρίσκονται στην γ' γυμνασίου (κπα, ιστορία). Στην α' και β' γυμνασίου η οικιακή οικονομία παραείναι γενική και δεν νομίζω πως δίνει καμία βάση στο παιδί. Δεν ξέρω αν έχουν αλλάξει τα βιβλία αλλά αυτό που θυμάμαι εγώ είναι αναφορά στους στόχους, στα κίνητρα, στην οργάνωση, την κρίση και την επικοινωνία αν δεν κάνω λάθος, στην β' γυμνασίου. Όμως τίποτα το συγκεκριμένο, διαφωνώ λοιπόν, για μένα το σχολείο, στα 13, 14 χρόνια ενός παιδιού, δεν υπονομεύει την ανάπτυξη της κρίσης, της λογικής σκέψης, της αντιπαράθεσης απόψεων και του διαλόγου. Με βρίσκεις σύμφωνη στο ότι η Κοινωνική και Πολιτική Αγωγή της γ' καθώς και η ιστορία έχουν πολύτιμες αναφορές και θίγουν σοβαρά ζητήματα, όμως είμαι σίγουρη πως κάτι τέτοιο δεν γίνεται στις 2 προηγούμενες τάξεις του γυμνασίου. Άλλωστε εδώ παίζει μεγάλο ρόλο το πόσο ώριμο είναι ένα παιδί, κάποιο θα πάρει το βιβλίο και θα κάτσει να τα διαβάσει, να προσπαθήσει να καταλάβει τι στο καλό γράφουν και γιατί, άλλα όμως, και πιστεύω η πλειονότητα, δεν θα δώσουν σημασία, γιατί όπως είπες τα επηρεάζουν ακόμα στοιχεία της παιδικότητας των προηγουμένων χρόνων.

Έπεται τώρα μία γενική αναφορά στο σχολείο. Μιλάμε όλοι μας γιʼ αυτό λες και είναι κανα πανηγυράκι για να περνάμε την ώρα μας και ξεχνάμε τον πραγματικό σκοπό της ύπαρξής του. Από τους βασικότερους σκοπούς του λοιπόν, για να μην πω και ο πρωταρχικός, είναι η κοινωνικοποίηση. Άλλη ωραία λέξη με τεράστιο περιεχόμενο. Το σχολείο λοιπόν είναι φορέας κοινωνικοποίησης. Το μαθαίνετε και στην Κ.κ.Π.Α του Γυμνασίου. Σκοπός του είναι να ʽʼβγάλειʼʼ σωστούς ανθρώπους, σωστούς και ενημερωμένους πολίτες. Συνειδητοποιημένους νέους που δε θα ασχολούνται πλέον μόνο με τη Μαρία ή το Γιάννη στο απέναντι θρανίο, αλλά νέους που θα νοιάζονται για την ανάπτυξη της χώρας τους, θα νοιαζονται για την πολιτική ζωή αυτής, βασικό συστατικό της Δημοκρατίας. Συνεπώς, τα κατʼ εσάς παιδάκια δεκατριάχρονα γαλουχούνται ήδη από το Γυμνάσιο, σε πρώιμο βέβαια στάδιο, και αρχίζουν να ωριμάζουν. Το θέλετε ή όχι, είναι ο σκοπός του σχολείου ο οποίος δεν έχει μεγάλη σχέση με τη διατήρηση της ʽʼπαιδικότηταςʼʼ. Τα νέα λοιπόν παιδιά, οι αυριανοί πολίτες, κοινωνικοποιούνται μέσα από το σχολείο, το χρειάζονται γιʼ αυτόν τον λόγο, τους είναι απαραίτητο.

Κι επιμένω, τα όσα περιγράφεις αναφέρονται αποκλειστικά και μόνο στην γ'γυμνασίου. Παιδιά 14ων και 15 ετών, εκεί ακούμε πρώτη φορά τον όρο κοινωνικοποίηση, εκεί μαθαίνουμε τι σημαίνει και τι ρόλο παίζει σε αυτό το σχολείο. Με λίγα λόγια πιστεύω πως τους συνειδητοποιημένους νέους θα τους πλάσει και θα τους ολοκληρώσει το Λύκειο αυτό καθ'αυτό. Γι αυτον τον λόγο υποστηρίζω πως οι μαθητές του γυμνασίου, όσοι δεν θέλουν να παίρνουν μέρος σε συζητήσεις πολιτικού/έντονα κοινωνικού περιεχομένου, δεν θα πρέπει να κριτικάρονται για την επιλογή τους αυτή.

Συνεχίζοντας, θα αναφερθώ σε μία από τις δηλώσεις της Χριστιάννας περί εξαναγκασμού και πίεσης που δέχονται τα ''παιδάκια'' μας. Αγαπητή μου, μιλάς για πίεση και εξαναγκασμό την ίδια στιγμή που έχεις το C2 στα Γαλλικά. Μην το εκλάβεις προσωπικά, άλλωστε ξέρεις πόσο σε θαυμάζω για την προσπάθειά σου, απλά αποτελείς το καλύτερο παράδειγμα για αυτά που θα ακολουθήσουν. Ζούμε εν έτει 2008. Στην αγορά εργασίας δε θα βγούμε μετά από τουλάχιστον 7 χρόνια. Όταν λοιπόν θα βγείτε σε αυτόν τον αχανή ωκεανό και θα συναγωνίζεστε άτομα με 7 πτυχία σαν τα δικά σας, ελάτε σας παρακαλώ και πείτε μου αν θα θέλατε να είχατε παραμείνει παιδιά μέχρι τα δεκατρία σας. Σοβαρευτείτε σας παρακαλώ καθώς αυτά που λέτε δε στέκουν με τα σημερινά δεδομένα. Στη δική μας άκρως ανταγωνιστική εποχή, ο καλύτερος επιβιώνει. Και σαφώς ο καλύτερος δεν είναι αυτός που παραμένει παιδί μέχρι τα δεκατέσσερά του. Ο καλύτερος είναι ο καλύτερα προετοιμασμένος, όχι μόνο από πλευράς πτυχίων, αλλά και από πλευράς σκέψης η οποία απαιτεί χρόνο και κόπο για να καλλιεργηθεί. Κοιτάξτε λοιπόν γύρω σας, δείτε τους γονείς σας και τις δυσκολίες που οι ίδιοι αντιμετωπίζουν και καταλάβετε επιτέλους πως δε ζούμε στον ιδανικό κόσμο. Το ιδανικό είναι το ζητούμενο, όντως. Δεν το ζούμε όμως φίλοι μου. Aυτό προς απάντηση για την αναφορά στα φροντιστήρια.

Δεν αποτελώ το καλύτερο παράδειγμα και το τονίζω. Γιατί για να αποκτήσω το πολυπόθητο C2 που αναφέρεις δεν μπορείς να φανταστείς την πίεση που μου ασκήθηκε και από τους γονείς και απ'την καθηγήτριά μου. Κι επειδή με φέρνεις ως παράδειγμα θα σου πω κάτι απλό, ήθελα και δέχτηκα αυτήν την πίεση. Με ρώτησαν αν θέλω να συνεχίσω, αν θα διαβάσω για να τα καταφέρω και είπα ναι θα το κάνω. Δεν έχουν όλοι όμως αυτήν την τύχη. Μιλάω για πίεση γιατί υπάρχουν παιδιά που δεν την αντέχουν, σε αντίθεση μ'εμένα αλλά είναι αναγκασμένα να την υποστούν.

Σε αυτό το θέμα με καλύπτει απόλυτα ο Αλέξανδρος, δεν πάω κόντρα στην μόρφωση, ούτε είμαι αχάριστη και δεν αναγνωρίζω την χρησιμότητα ενός πτυχίου, όμως το να είναι αναγκασμένο ένα παιδί να χάνει όλο του το απόγευμα με το να τρέχει σε φροντιστήρια δεν το δέχομαι.

Η αμφισβήτηση της νοημοσύνης της συγκεκριμένης ομάδας (δεκατριάχρονων) είναι και κάτι άλλο που προβληματίζει επίσης. Ποτέ μου δεν υποστήριξα πως είναι έτοιμοι να αναπτύξουν μια ορθή κρίση μόνοι τους. Αλλά ποτέ μου δεν πρόκειται και να υποστηρίξω πως δεν είναι ικανοί να στηρίξουν την άποψή τους με κάποια επιχειρήματα, με μια στοιχειώδη κρίση. Σταματήστε να τους θεωρείτε μικρούς και ʽʼανίκανουςʼʼ. Το forum μας έχει να επιδείξει πολλά παραδείγματα ʽʼμικρώνʼʼ κατʼ εσάς παιδιών που έχουν την σχετική τους κρίση και άποψη για τα γεγονότα. Έχω συνομιλήσει εγώ ο ίδιος μαζί τους και αναγνωρίζω πως είναι απόλυτα ικανοί να αναπτύξουν τη δική τους κρίση με λίγη βοήθεια και επιρροή.

Πιστεύεις όμως πως είναι η πλειονότητα; Θεωρείς πως τα περισσότερα παιδιά δεκατριών χρόνων μπορούνε να το κάνουνε; Δεν τα ισοπεδώνουμε όλα, ασφαλώς και μερικά παιδιά αναπτύσσουν δική τους κρίση, όμως δεν το βρίσκω καθόλου σωστό να το ζητάμε από όλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zip_unzip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο zip_unzip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Εχω την αποψη οτι οι Αμερικη δεν ειναι μια χαρα χωρα μονο και μονο επειδη ψιφιζαν Μπους... Αμερικη σιγουρα πουλαει πολιτισμο.


Κι εγώ λέω να μάθεις πρώτα πως γράφεται το "ψηφίζω" και ότι το άρθρο για θηλυκά ουσιαστικά ενικού αριθμού είναι "η" και όχι "οι" και μετά να κρίνεις ένα ολόκληρο έθνος (προφανώς λέγοντας "Αμερική", εννοείς τις Η.Π.Α., σωστά? ). Και ξαναλέω πως και οι Η.Π.Α. και το Ηνωμένο Βασίλειο είναι μια χαρά χώρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Εχω την αποψη οτι οι Αμερικη δεν ειναι μια χαρα χωρα μονο και μονο επειδη ψιφιζαν Μπους... Αμερικη σιγουρα πουλαει πολιτισμο.

Ρε θα καταλάβετε πως με το να αναπαράγετε απόψεις μεγαλύτερων περί Μπους καταντάτε γελοίοι?? Σταματήστε όχι μόνο γιατί είμαστε off αλλά κι επειδή είμαι σίγουρος πως ούτε που ξέρετε γιατί τα λέτε αυτά που λέτε. :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zip_unzip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο zip_unzip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Ρε θα καταλάβετε πως με το να αναπαράγετε απόψεις μεγαλύτερων περί Μπους καταντάτε γελοίοι?? Σταματήστε όχι μόνο γιατί είμαστε off αλλά κι επειδή είμαι σίγουρος πως ούτε που ξέρετε γιατί τα λέτε αυτά που λέτε. :bye:

Αν αναφέρεσαι και σε εμένα (εκτός από τον flocki-@#!@$), ξέρω πολύ καλά γιατί ο Μπους έβλαψε και τις Η.Π.Α. και το ΝΑΤΟ και όχι μόνο. Και ελπίζω ο Ομπάμα να μπορέσει κάνει κάτι καλό και όσον αφορά την εξωτερική πολιτική και όσον αφορά την εσωτερική πολιτική και την οικονομία. Και να μην αφήσει τα λόμπι των Εβραίων στις Η.Π.Α. να βλάψουν αυτή τη χώρα ξανά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
μεινετε στο θεμα πλιζ:no1:. αν εχετε κατι να πειτε για ομπαμα-μπους ειναι τελειως ασχετο με αυτο που λεμε τωρα.υπαρχει και το τοπικ αμερικανικες εκλογες.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Κι εγώ που δεν ήμουν ποτέ μου άτακτος;:P:P:P Μερικές φορές μου λένε ότι δεν υπήρξα ποτέ παιδί...:!:
Α, κι εγω το ιδιο! :P Βασικα οχι, ημουν απο τα πιο ατακτα παιδια γενικα, αλλα στο σχολειο για εναν περιεργο λογο ημουν αγγελουδι! :P Εγω παιδι ημουν μεχρι τα 10-11 περιπου, αν και οσο θυμαμαι τον εαυτο μου παντα ηθελα να μεγαλωσω! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

flocki-@#!@$*

Νεοφερμένος

Ο Σωτηρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Ρε θα καταλάβετε πως με το να αναπαράγετε απόψεις μεγαλύτερων περί Μπους καταντάτε γελοίοι?? Σταματήστε όχι μόνο γιατί είμαστε off αλλά κι επειδή είμαι σίγουρος πως ούτε που ξέρετε γιατί τα λέτε αυτά που λέτε. :bye:

Ακουσα αυτην την αποψη και σημφονισα για πιο λογο να μην την αναπαραγω??? Και καποια στιγμη σταματα να κανεις τον εξυπνο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fabulous

Δραστήριο μέλος

Η Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 544 μηνύματα.
Ακουσα αυτην την αποψη και σημφονισα για πιο λογο να μην την αναπαραγω??? Και καποια στιγμη σταματα να κανεις τον εξυπνο!!!
Δεν κάνει τον έξυπνο. Ορθογραφία σου λέει να μάθεις. Γίνεται να μην ξέρεις ορθογραφία και να μιλάς περί Μπους κι αμερικάνικες εκλογές;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

flocki-@#!@$*

Νεοφερμένος

Ο Σωτηρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Δεν λεω γιαυτο!!!!!και δεν νομιζω οτι αμα μαθω ορρθογραφια θα αλαξει τιποτα γιαυτο που λεω για των Μπους και για της Αμερικανηκες εκλογες!!??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Κι επιμένω, τα όσα περιγράφεις αναφέρονται αποκλειστικά και μόνο στην γ'γυμνασίου. Παιδιά 14ων και 15 ετών, εκεί ακούμε πρώτη φορά τον όρο κοινωνικοποίηση, εκεί μαθαίνουμε τι σημαίνει και τι ρόλο παίζει σε αυτό το σχολείο. Με λίγα λόγια πιστεύω πως τους συνειδητοποιημένους νέους θα τους πλάσει και θα τους ολοκληρώσει το Λύκειο αυτό καθ'αυτό. Γι αυτον τον λόγο υποστηρίζω πως οι μαθητές του γυμνασίου, όσοι δεν θέλουν να παίρνουν μέρος σε συζητήσεις πολιτικού/έντονα κοινωνικού περιεχομένου, δεν θα πρέπει να κριτικάρονται για την επιλογή τους αυτή.

Kάνεις λάθος. Το Λύκειο αυτό καθαυτό χωρίς το Γυμνάσιo δεν είναι απολύτως τίποτα. Με το δικό σου σκεπτικό παίρνουμε τους μαθητές από τα ρηχά κατευθείαν στα βαθιά. Δεν είναι έτσι όμως το πράγμα. Υπάρχει και πρέπει να υπάρχει μία ομαλή μετάβαση στις βαθμίδες της εκπαίδευσης. Επίσης, δε ξεχωρίζω Δημοτικό, Γυμνάσιο, Λύκειο. Το σχολείο ως θεσμός είναι φορέας κοινωνικοποίησης. Όλο ως σύνολο και όχι μόνο τρεις τάξεις του.

Δεν αποτελώ το καλύτερο παράδειγμα και το τονίζω. Γιατί για να αποκτήσω το πολυπόθητο C2 που αναφέρεις δεν μπορείς να φανταστείς την πίεση που μου ασκήθηκε και από τους γονείς και απ'την καθηγήτριά μου. Κι επειδή με φέρνεις ως παράδειγμα θα σου πω κάτι απλό, ήθελα και δέχτηκα αυτήν την πίεση. Με ρώτησαν αν θέλω να συνεχίσω, αν θα διαβάσω για να τα καταφέρω και είπα ναι θα το κάνω. Δεν έχουν όλοι όμως αυτήν την τύχη. Μιλάω για πίεση γιατί υπάρχουν παιδιά που δεν την αντέχουν, σε αντίθεση μ'εμένα αλλά είναι αναγκασμένα να την υποστούν.

Όλοι πρέπει να αναπτύξουμε το θάρρος της γνώμης μας σε αυτή τη ζωή. Ας το δηλώσουν. Δεν ευθύνομαι και ούτε θα κάτσω να ασχοληθώ με τους ενδοιασμούς που έχει ο καθένας στη ζωή του. Όποιος πιέζεται, σταματά.

Σε αυτό το θέμα με καλύπτει απόλυτα ο Αλέξανδρος, δεν πάω κόντρα στην μόρφωση, ούτε είμαι αχάριστη και δεν αναγνωρίζω την χρησιμότητα ενός πτυχίου, όμως το να είναι αναγκασμένο ένα παιδί να χάνει όλο του το απόγευμα με το να τρέχει σε φροντιστήρια δεν το δέχομαι.

Ναι, κι εγώ μαζί σας. Δεν το παίζω όμως δήθεν επαναστάτης. Ζω υπό αυτές τις συνθήκες. Εκτιμώ αυτό που έχω καθώς σκέφτομαι πως άλλα παιδιά στην ηλικία μου δεν έχουν καν δικαίωμα στην εκπαίδευση, και προσπαθώ όσο μπορώ να το βελτιώσω. Αλλά δεν πρόκειται ποτέ να πω πως το κράτος δεν μου προσφέρει αυτά που πρέπει να μου προσφέρει, άρα κάθομαι άπραγος και ζω μια ζωή περιμένοντας την αλλαγή. Θα γίνω εγώ η αλλαγή που θέλω να δω στον κόσμο. Και επαναλαμβάνω, είμαι άτομο που ξέρει να εκτιμά αυτά που έχει. Άλλοι συνομήλικοί μας δεν έχουν ακουστά τη λέξη εκπαίδευση, πόσο μάλλον ενημέρωση, προβληματισμός, αμφισβήτηση. Γι' αυτούς όμως δεν είδα κανέναν παλικαρά να κάνει κάτι.

Πιστεύεις όμως πως είναι η πλειονότητα; Θεωρείς πως τα περισσότερα παιδιά δεκατριών χρόνων μπορούνε να το κάνουνε; Δεν τα ισοπεδώνουμε όλα, ασφαλώς και μερικά παιδιά αναπτύσσουν δική τους κρίση, όμως δεν το βρίσκω καθόλου σωστό να το ζητάμε από όλα.

Ναι το πιστεύω απόλυτα. Όπως μπορούσα εγώ όταν ήμουν δεκατριών να σκέφτομαι, να προβληματίζομαι και να φαντάζομαι έτσι μπορούν και αυτοί. Όπως εγώ είχα τη δική μου σφαιρική και στοιχειώδη κρίση για τα πράγματα, έτσι και αυτοί. Όπως μπορούσα εγώ, έτσι μπορούν και αυτοί. Και τα παιδιά του forum Β-Γ Γυμνασίου που το καταφέρνουν αυτό, δεν αποτελούν για μένα την εξαίρεση, αλλά την επιβεβαίωση της άποψής μου. :bye:
-----------------------------------------
Ακουσα αυτην την αποψη και σημφονισα για πιο λογο να μην την αναπαραγω??? Και καποια στιγμη σταματα να κανεις τον εξυπνο!!!

Κι εσύ επίσης σταμάτα να παίρνεις προσωπικά αυτά που λέω για όλους. Όταν γράφτηκες εδώ, έλαβες κάποιους κανόνες τους οποίους πρέπει να τηρείς. Μέσα σε αυτούς είναι και η ορθογραφία.:) :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Kάνεις λάθος. Το Λύκειο αυτό καθαυτό χωρίς το Γυμνάσιo δεν είναι απολύτως τίποτα. Με το δικό σου σκεπτικό παίρνουμε τους μαθητές από τα ρηχά κατευθείαν στα βαθιά. Δεν είναι έτσι όμως το πράγμα. Υπάρχει και πρέπει να υπάρχει μία ομαλή μετάβαση στις βαθμίδες της εκπαίδευσης. Επίσης, δε ξεχωρίζω Δημοτικό, Γυμνάσιο, Λύκειο. Το σχολείο ως θεσμός είναι φορέας κοινωνικοποίησης. Όλο ως σύνολο και όχι μόνο τρεις τάξεις του.

Το ξεκαθάρισα, στην α' και β' στο μάθημα της Οικιακής Οικονομίας μαθαίνουμε έννοιες, γενικές. Ύστερα στην γ' στην ΚΠΑ εμβαθύνουμε. Ομαλή μετάβαση υπάρχει, της οποίας το απόγειο φτάνει στο Λύκειο, αυτό θέλω να πω. Ότι παίρνουμε κάποιες βάσεις στο γυμνάσιο και στο Λύκειο θα οργανωθούν και σιγά σιγά θα σχηματιστεί μια πιο ολοκληρωμένη άποψη. Δεν σχολίασα τον ρόλο του σχολείου στην κοινωνικοποίηση, απλά είπα ότι εμείς τον ανακαλύπτουμε στην Κοινωνική και Πολιτική Αγωγή της γ'.


Ναι, κι εγώ μαζί σας. Δεν το παίζω όμως δήθεν επαναστάτης. Ζω υπό αυτές τις συνθήκες. Εκτιμώ αυτό που έχω καθώς σκέφτομαι πως άλλα παιδιά στην ηλικία μου δεν έχουν καν δικαίωμα στην εκπαίδευση και προσπαθώ όσο μπορώ να το κάνω καλύτερο. Αλλά δεν πρόκειται ποτέ να πω πως το κράτος δεν μου προσφέρει αυτά που πρέπει να μου προσφέρει, άρα κάθομαι άπραγος και ζω μια ζωή περιμένοντας την αλλαγή. Θα γίνω εγώ η αλλαγή που θέλω να δω στον κόσμο. Και επαναλαμβάνω, είμαι άτομο που ξέρει να εκτιμά αυτά που έχει. Άλλοι συνομήλικοί μας δεν έχουν ακουστά τη λέξη εκπαίδευση, πόσο μάλλον ενημέρωση, προβληματισμός, αμφισβήτηση. Γι' αυτούς όμως δεν είδα κανέναν παλικαρά να κάνει κάτι.

Δες εμένα λοιπόν, ως παλικαρού (:P) έχω κάτι στην υπογραφή που φανερώνει μια προσπάθεια για αλλαγή.

Ναι το πιστεύω απόλυτα. Όπως μπορούσα εγώ όταν ήμουν δεκατριών να σκέφτομαι, να προβληματίζομαι και να φαντάζομαι έτσι μπορούν και αυτοί. Όπως εγώ είχα τη δική μου σφαιρική και στοιχειώδη κρίση για τα πράγματα, έτσι και αυτοί. Όπως μπορούσα εγώ, έτσι μπορούν και αυτοί. Και τα παιδιά του forum Β-Γ Γυμνασίου που το καταφέρνουν αυτό, δεν αποτελούν για μένα την εξαίρεση, αλλά την επιβεβαίωση της άποψής μου. :bye:

Τότε γιατί δεν υπάρχει η ανάλογη συμμετοχή στα θέματα αυτά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Γιατί είμαστε λίγα τα μυαλά στη Β' γυμνασίου. :crazy::cool::mad2:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top