Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 68,528 εγγεγραμμένα μέλη και 2,459,964 μηνύματα σε 78,053 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 214 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Βία και μη βία

Luis

Φοιτητής

Ο Luis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 329 μηνύματα.

O Luis έγραψε: στις 21:49, 05-01-09:

Ο Μαχάτμα Γκάντι είχε αναφέρει: "Στη βία προτάσσω μη βία". Πόσο επίκαιρο ακούγεται στις μέρες μας αυτό το ρητό και πόσο επιτακτική είναι η ανάγκη για κοινωνική ασφάλεια! Ποια είναι η γνώμη σας για τη βία? Ανεξάρτητα από το άτομο που τη ασκεί είτε είναι η πολιτική ηγεσία είτε είναι ο πολίτης... Ας αναφερθούμε διεξοδικά στο θέμα... Μας αφορά όλους...
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Crookshanks

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 3,053 μηνύματα.

O Crookshanks έγραψε: στις 21:59, 05-01-09:

Αν ακολουθούσαμε όλοι τον κανόνα, τότε θα ήταν εφαρμόσιμος. Αλλά αυτό είναι δύσκολο να γίνει. Πάντως, είναι απαραίτητο να συνειδητοποιήσουμε ότι κάθε είδους βία, πόσο μάλλον ο πόλεμος, κάνει τον κόσμο χειρότερο.

Και για να χρησιμοποιήσω άλλη μια έκφραση του Γκάντι (που, κάποιο μέλος -συγγνώμη που δε σε θυμάμαι- έχει στην υπογραφή του), "An eye for an eye will blind us all". Είναι όμως αλήθεια ότι η βία φέρνει πάντα τη βία. Μεγάλος ο Ινδός πατέρας...:thanks:
Παράθεση

Luis

Φοιτητής

Ο Luis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 329 μηνύματα.

O Luis έγραψε: στις 22:02, 05-01-09:

Το παρατηρούμε ότι η βία πάντα προκαλεί τη βία... Μόνο που οι "ΜΕΓΑΛΟΙ" πιστεύουν ότι έτσι καταπολεμούν τη βία...
Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

H Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,227 μηνύματα.

H Krou έγραψε: στις 22:12, 05-01-09:

Η βια ειναι πολυ ασχημο πραγμα απο οποια μερια κι αν προερχεται, παρ'ολα αυτα δε ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο να μη χρησιμοποιειται...
Παράθεση

Crookshanks

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 3,053 μηνύματα.

O Crookshanks έγραψε: στις 22:24, 05-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από Luis
Το παρατηρούμε ότι η βία πάντα προκαλεί τη βία... Μόνο που οι "ΜΕΓΑΛΟΙ" πιστεύουν ότι έτσι καταπολεμούν τη βία...
Δεν πιστεύουν ότι έτσι καταπολεμούν τη βία, απλώς δε τους νοιάζει. Ή αγνοούν το γεγονός, επειδή είναι υπερβολικά προσηλωμένοι στα υλικά αγαθά και στις στρατιωτικές επιχειρήσεις.

Αρχική Δημοσίευση από Krou
Η βια ειναι πολυ ασχημο πραγμα απο οποια μερια κι αν προερχεται, παρ'ολα αυτα δε ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο να μη χρησιμοποιειται...
Μόνο αν τηρούν όλοι τη "συνθήκη μη βίας".
Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

H Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,227 μηνύματα.

H Krou έγραψε: στις 22:26, 05-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από Crookshanks

Μόνο αν τηρούν όλοι τη "συνθήκη μη βίας".
Ναι εκει το παω, οτι ποτε δε προκειται ολοι να εχουν τετοια σταση. Ουτε καν η πλειοψηφια μαλλον.
Παράθεση

SCULLY

Μαθητής Β' λυκείου

H SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 1,024 μηνύματα.

H SCULLY έγραψε: στις 22:28, 05-01-09:

θεωρω τη βια ισως το απολυτα ασχημο και αναποτελεσματικο μεσο επιλυσης διαφορων σε καθε επιπεδο. τη δικαιολογω και θα την εφαρμοζα εγω μονο στην περιπτωση που κινδυνευε η ζωη μου. παντως για πολιτικες/κοινωνικες κτλ ιδεες δεν μπορω να τη δεχτω.
Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Φοιτητής

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρονικών Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Κρήτης (Χανιά) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 2,904 μηνύματα.

O Anarki έγραψε: στις 01:38, 06-01-09:

Είμαι κατά οποιουδήποτε είδους βιας για οποιοδήποτε σκοπό όσο "καλός" και αν είναι αυτός και θέλω να προσπαθήσω να λειτουργώ με βάση τη φράση του Gandhi που παρέθεσε ο Luis, κι ας φάω και ξύλο.
Παράθεση

fabulous (Mαρία.)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

H Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 525 μηνύματα.

H fabulous έγραψε: στις 04:05, 06-01-09:

Έχουμε σκεφτεί όμως, γιατί ένας άνθρωπος καταφεύγει σε τέτοιου είδους αντιδράσεις;
Τι ήταν αυτό που τον προκάλεσε;
Κάποιοι, έχουν σχηματίσει στο μυαλό τους πως η βία είναι ο γρηγορότερος τρόπος επίλυσης ενός προβλήματος κι όχι μόνο. Τη χρησιμοποιούν ώστε να φανούν "κάποιοι" μέσα απο αυτή, να αναδειχθούν δλδ.
Δεν είναι τυχαίο το ότι οι άνθρωποι που δέχτηκαν οι ίδιοι βία, είτε απο το οικογενειακό περιβάλλον είτε επειδή μεγάλωσαν κι έμαθαν να ζουν μ' αυτή, προσφέρουν βία.
Όταν σε κυριεύουν συναισθήματα όπως, θλίψη, θυμός και κυρίως φόβος, κατά κάποιο τρόπο αναγκάζεσαι να λειτουργήσεις βίαια, ειδικά αν είσαι και παρορμητικός.
Αν σκεφτείς λογικά και πολιτισμένα όμως, θα συνειδητοποιήσεις πως δεν δίνεται μια ουσιαστική λύση στο πρόβλημα το οποίο σε παρέσυρε να χρησιμοποιήσεις βία.
Τη δικαιολογώ μόνο σε περιπτώσεις που κινδυνεύει η ίδια σου η ζωή μέσα απ' αυτή και απο τον άνθρωπο που τη χρησιμοποίησε. Δηλαδή για να αμυνθείς.
Παράθεση

chris_90 (Χρήστος)

Φοιτητής

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας Αθήνας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,228 μηνύματα.

O chris_90 έγραψε: στις 12:31, 06-01-09:

Δεν εχω χρησιμοποιησει και ουτε προτιθεμαι να χρησιμοποιησω βια στη ζωη μου. Ισως και επειδη η σωματικη μου διαπλαση δεν το επιτρεπει! Περα απ' την πλακα, μονο αν κινδυνευε σοβαρα η ζωη μου η η ζωη ανθρωπων δικων μου θα χρησιμοποιουσα βια (χωρις καποιο ιδιαιτερο αποτελεσμα βεβαια ).
Παράθεση

stargirl (Νάνσυ:p)

Μαθητής Α' λυκείου

H Νάνσυ:p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 285 μηνύματα.

H stargirl έγραψε: στις 16:39, 06-01-09:

Πέρα πό μερικές σφαλιάρες:p,δε χρησιμοποίησα ποτέ βία κι ούτε πρόκειται! Συμφωνώ με τη fabulous. Η βία προέρχεται κυρίως από το οικογενειακό περιβάλλον. Και όχι μόνο. Από πού αλλού? Απ'την τηλεόραση,φυσικά! Όταν τα παιδιά βλέπουν ταινίες ή καρτούν που περιέχουν βία φυσικό και επόμενο είναι να τη χρησιμοποιήσουν (ζωντανό παράδειγμα η αδερφή μου:p). Όταν,όμως, χρησιμοποιείται από μεγάλους,τότε θα υπάρχει διαταραχή της ψυχολογικής τους κατάστασης. Όσο κι αν θέλει κάποιος να "αναδειχτεί" στους γύρω του,δε θα χρησιμοποιήσει πολλή βία. Πολλή βία θα χρησιμοποιήσει αυτός που είναι θυμωμένος ή συντριμμένος ψυχικά. Επίσης,έχω την εντύπωση ότι καμιά φορά οι "βίαιοι άνθρωποι" αντιμετωπίζουν ρατσιστική συμπεριφορά από την κοινωνία. Εμείς οι υπόλοιποι τους απομονώνουμε για τον απλό λόγο ότι δε θέλουμε να κινδυνεύσουμε. Επιπλέον, το ποσοστό βίας αυξάνεται και θα αυξάνεται συνέχεια. Τι μπορούμε να κάνουμε εμείς? (μήπως να απαγορέψω στην αδερφή μου να βλέπει τηλεόραση??)
Παράθεση

Luis

Φοιτητής

O Luis έγραψε: στις 23:12, 06-01-09:

Μόνο που πρέπει κάποια στιγμή οι άνθρωποι να ωριμάσουν και να καταλάβουν ότι πάνω από όλα αξίζει η ζωή και η αξιοπρέπεια του συνανθρώπου... Γιατί με τη βία και ο θύτης και το θύμα χάνουν την αξιοπρέπειά τους...
Παράθεση

fabulous (Mαρία.)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

H Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 525 μηνύματα.

H fabulous έγραψε: στις 01:04, 07-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από Luis
Μόνο που πρέπει κάποια στιγμή οι άνθρωποι να ωριμάσουν και να καταλάβουν ότι πάνω από όλα αξίζει η ζωή και η αξιοπρέπεια του συνανθρώπου... Γιατί με τη βία και ο θύτης και το θύμα χάνουν την αξιοπρέπειά τους...
Η βία δεν έχει να κάνει με την ωριμότητα. Άνθρωπος που είναι μαθημένος μ' αυτήν, όσο ωριμός κι αν είναι, αυτή έχει να δώσει στους άλλους κι ασυνείδητα θα αντιμετωπίσει μια δυσκολία χρησιμοποιώντας την.
Παράθεση

qwertyuiop (Γιώργος)

Φοιτητής

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης Αθήνας και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O qwertyuiop http://brizolaki.blogspot.com/ έγραψε: στις 10:38, 07-01-09:

Σωστό. Εφαρμόστε το σωστά και θα δείτε ότι πάντα θα αποτύχει όποιος έρθει με σκοπό να χρησιμοποιήσει βία εναντίον σας.
Παράθεση

Μαθητής Α' λυκείου

H Νάνσυ:p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 285 μηνύματα.

H stargirl έγραψε: στις 16:34, 07-01-09:

Εγώ νομίζω ότι η βία έχει σχέση με το πόσο πολιτισμένος είναι κάποιος.
Παράθεση

qwertyuiop (Γιώργος)

Φοιτητής

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης Αθήνας και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O qwertyuiop http://brizolaki.blogspot.com/ έγραψε: στις 19:03, 07-01-09:

Κι αυτό σωστό, τα πηθίκια δέρνονται :p
Παράθεση

Μαθητής Α' λυκείου

H stargirl έγραψε: στις 21:29, 07-01-09:

Άσε την πλάκα. Ξέρεις τι εννοώ.
Παράθεση

Luis

Φοιτητής

O Luis έγραψε: στις 00:02, 08-01-09:

Δεν είναι δείγμα ανθρώπινης συμπεριφοράς η επίλυση των προβλημάτων με τη βία. Ο άνθρωπος είναι ανώτερο πνευματικό ον και οφείλει να συμπεριφέρεται ανάλογα. Είναι ύπαρξη εγκεφαλική και για το λόγο αυτό διαθέτει ψυχή και πνεύμα...
Παράθεση

Χριστιάννα ^^ (Ίδιο με το ψεύτικο.)

Φοιτητής

H Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 2,027 μηνύματα.

H Χριστιάννα ^^ ..όταν βλέπω τον κοσμάκη πάντα θλίβομαι. έγραψε: στις 07:12, 08-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από fabulous
Η βία δεν έχει να κάνει με την ωριμότητα. Άνθρωπος που είναι μαθημένος μ' αυτήν, όσο ωριμός κι αν είναι, αυτή έχει να δώσει στους άλλους κι ασυνείδητα θα αντιμετωπίσει μια δυσκολία χρησιμοποιώντας την.
Η άποψη της fabulous με βρίσκει απόλυτα σύμφωνη. Απ'ό,τι έχω διαπιστώσει έστω, άνθρωποι μεγάλης ηλικίας, που έχουν σπουδάσει, που δουλεύουν και με παιδιά ακόμα, κι έχουν περάσει μια βίαιη παιδική ηλικία ασυναίσθητα θα ασκήσουν βία, απλά θα το μετανιώσουν αμέσως..
Εγώ προσωπικά δεν μπορώ να ασκήσω βία πάνω σε άνθρωπο, άμα έχω νευριάσει πολύ ίσως να σπάσω ο,τιδήποτε μπροστά μου, αλλά να ακουμπίσω κάποιον άλλον όχι..

(το μαλλιοτράβηγμα με τον αδερφό μου όταν ήμασταν στο δημοτικό δεν μετράει )
Παράθεση

Zed

Φοιτητής

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΤΕΙ Αθήνας και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,886 μηνύματα.

O Zed Lie to me... έγραψε: στις 15:06, 08-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από Χριστιάννα ^^
(το μαλλιοτράβηγμα με τον αδερφό μου όταν ήμασταν στο δημοτικό δεν μετράει )
Ένσταση! Ένσταση! Γιατί να μην μετρήσει? Λαέρτης-Χριστιάννα 1-0. Χριστιάννα got owned.

Πάντως πιστεύω ότι και να μην έχει δεχθεί ποτέ κάποιος βία, μπορεί να ασκήσει αρκετά εύκολα, ιδίως όταν στη ζωή μας υπάρχουν τόσα πολλά βίαια περιστατικά και μας κάνουν ασυναίσθητα να την συνηθίζουμε.
1
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    charmander