Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 68,367 εγγεγραμμένα μέλη και 2,454,578 μηνύματα σε 77,784 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 540 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Προς τους απανταχού φιλόλογους

merenwen9728 (...)

Φοιτητής

H ... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Αθήνας . Έχει γράψει 50 μηνύματα.

H merenwen9728 έγραψε: στις 15:52, 21-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από jimmouras
Καλησπερα aurora πως πηγε η εξεταστικη;
Τσα!Ξεκίνησε καλά,αλλά έχω δρόμο ακόμη...τελειώνω στις 11/03!Είναι κρίμα που δεν σε πετυχαίνω μέσα τώρα τελευταία,αλλά με την εξεταστική που χρόνος...Πότε βγαίνουν τα αποτελέσματά σας;
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

agiannos

Καθηγητής

Ο agiannos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 44 ετών και Καθηγητής . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O agiannos έγραψε: στις 19:47, 21-02-09:

Καλώς ήρθες στην παρέα μας!!!:no1:Ο εκπαιδευτικός είναι από τα καλύτερα - για να μη πω το καλύτερο - επαγγέλματα!!! Είμαι ερωτευμένος με 3 πράγματα:1. τη γυναίκα μου, 2. το παιδί μου και 3. με τη δουλειά μου
Παράθεση

merenwen9728 (...)

Φοιτητής

H ... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Αθήνας . Έχει γράψει 50 μηνύματα.

H merenwen9728 έγραψε: στις 21:52, 21-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από agiannos
Καλώς ήρθες στην παρέα μας!!!:no1:Ο εκπαιδευτικός είναι από τα καλύτερα - για να μη πω το καλύτερο - επαγγέλματα!!! Είμαι ερωτευμένος με 3 πράγματα:1. τη γυναίκα μου, 2. το παιδί μου και 3. με τη δουλειά μου
Καλώς σας βρήκα,αν και έχω πολύ δρόμο ακόμα μπροστά μου...!!!Χαίρομαι που καθημερινά διαπιστώνω πόσοι πραγματικά αγαπούν αυτό το επάγγελμα!
Παράθεση

jimmouras

Φοιτητής

Ο jimmouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 20 μηνύματα.

O jimmouras έγραψε: στις 15:42, 22-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από aurora
Τσα!Ξεκίνησε καλά,αλλά έχω δρόμο ακόμη...τελειώνω στις 11/03!Είναι κρίμα που δεν σε πετυχαίνω μέσα τώρα τελευταία,αλλά με την εξεταστική που χρόνος...Πότε βγαίνουν τα αποτελέσματά σας;
Κουραγιο κ καλη δυναμη !!! Τ' αποτελεσματα απ' οτι εχω διαβασει δεν ξερω αν αληθευει, θα βγουν τελη μαϊου-αρχες ιουνιου. Θα δουμε.
Παράθεση

merenwen9728 (...)

Φοιτητής

H merenwen9728 έγραψε: στις 16:22, 23-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από jimmouras
Κουραγιο κ καλη δυναμη !!! Τ' αποτελεσματα απ' οτι εχω διαβασει δεν ξερω αν αληθευει, θα βγουν τελη μαϊου-αρχες ιουνιου. Θα δουμε.
Σε ευχαριστώ πολύ!!!!!!!!!!!!!!!!Εύχομαι τα καλύτερα και σε σένα!Μέχρι να βγουν προσπάθησε να μην αγχώνεσαι!
Παράθεση

Γεωργία27227

Μαθητής Β' λυκείου

H Γεωργία27227 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 26 μηνύματα.

H Γεωργία27227 έγραψε: στις 18:19, 26-02-09:

γεια σας...εγω ειμαι μικρη ακομα αλλα θελω πολυ να ασχοληθω με αυτο το αντικειμενο...εσεις που ξερετε πιστευετε πως υπάρχουν προοπτικες και μελλον σε αυτο το επαγγελμα;;;;ευχαριστω
Παράθεση

haroula

Φοιτητής

H haroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 310 μηνύματα.

H haroula έγραψε: στις 20:37, 13-03-09:

Γεια σας. Ίσως είμαι λίγο άκυρη, αλλά δεν ήθελα να ανοίξω καινούριο τόπικ. Εδώ και δύο χρόνια στοχεύω στο να γίνω φιλόλογος, ή καλύτερα, θέλω. Αποφεύγω να το λέω στους καθηγητές μου, για να μην κατηγορηθώ για ιδιοτέλεια. Γι'αυτό και δεν έχω την ευκαιρία να συζητήσω με κάποιον ειδικό τις τυχόν απορίες μου. Εντάξει, όλοι λένε πως, όταν διαλέγεις μια σχολή, ένα επάγγελμα, βασικό κριτήριο είναι να σ'αρέσει. Θα συμφωνήσω. Βαρέθηκα όμως ν'ακούω αυτήν την καραμέλα συνεχώς! Δεν είναι μόνο αυτό! Διάβασα όλα τα προηγούμενα ποστ. Τι μπορώ να κάνω εάν και εφόσον βγω από το πανεπιστήμιο;
Με αρχαία, λογοτεχνία, και λοιπά φιλολογικά μαθήματα έχω καθημερινή επαφή, γι'αυτό και μπόρεσα να διαπιστώσω ότι μάλλον θα μου αρέσει το αντικείμενο σπουδών. Με άλλα όμως αντικείμενα; Νομίζω για τις επιλογές σου ποτέ δεν μπορεί να είσαι σίγουρος γιατί ποτέ δε θα μάθεις πως θα ήσουν αν βρισκόσουν κάπου αλλού. Δεν είμαι σίγουρη (γιατί κανείς δεν μου το έχει πει μέχρι τώρα) αν υπάρχουν προοπτικές στο επάγγελμα του φιλολόγου. Τη δεδομένη στιγμή νιώθω πως μπούχτησα από μαθήματα και καθηγητές, δεν θέλω να μείνω μια ζωή στα θρανία. Βλέπω πως μεγάλο ποσοστό μαθητών, όχι είναι αδιάφοροι, αλλά ελάχιστα πράγματα γνωρίζουν για τη γλώσσα. Συμμαθητές μου κάνουν οικτρά ορθογραφικά...Βλέπω πως όσο καλά και με μεράκι κι αν διδάξω, δεν θα μπορέσω να ελέγξω τον παράγοντα οικογένεια. Βλέπω καθηγητές παγιδευμένους στην ύλη, και πολλά άλλα που με αποτρέπουν.
Παράθεση

rene violette

Μαθητής Β' λυκείου

H rene violette αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H rene violette έγραψε: στις 21:20, 15-03-09:

γεια σασ!!ειμαι στη β λυκειου.θεωρητικη κατευθυνση και εχω παθοσ με τα αρχαια ελληνικα τη λογοτεχνια και ολα τα σχετικα!!το σκεφτομαι πολυ σοβαρα να ακολουθησω το επαγγελμα της φιλολογου.αλλα θα ηθελα να ρωτησω.ειναι καλυτερα να δημωσω τη φιλοσοφικη σχολη αθηνων η τη σχολη ελληνικησ φιλολογιασ αθηνων??
Παράθεση

Jenny (Τζένη)

Καθηγητής

H Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και Καθηγητής . Έχει γράψει 747 μηνύματα.

H Jenny έγραψε: στις 23:20, 15-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από rene violette
τη φιλοσοφικη σχολη αθηνων η τη σχολη ελληνικησ φιλολογιασ αθηνων??
Το τμήμα (Ελληνικής)Φιλολογίας ανήκει ούτως ή άλλως στη Φιλοσοφική Σχολή....
Τώρα, σε ποια πόλη θέλεις να περάσεις είναι άλλο θέμα.
Παράθεση

rene violette

Μαθητής Β' λυκείου

H rene violette αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H rene violette έγραψε: στις 23:38, 15-03-09:

χμ..ενδικτηκα ανεφερα την πολη!!
μου εκανε εντυπωση γιατι οπωσ κοιταζα τισ βασεισ τ ειχε σαν διαφορετικη σχολη..με διαφορετικα μορια!σ ευχαριστω παντωσ για την αμεση ανταποκριση!!
Παράθεση

melisa

Καθηγητής

H melisa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Καθηγητής . Έχει γράψει 15 μηνύματα.

H melisa έγραψε: στις 09:06, 16-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από haroula
Γεια σας. Ίσως είμαι λίγο άκυρη, αλλά δεν ήθελα να ανοίξω καινούριο τόπικ. Εδώ και δύο χρόνια στοχεύω στο να γίνω φιλόλογος, ή καλύτερα, θέλω. Αποφεύγω να το λέω στους καθηγητές μου, για να μην κατηγορηθώ για ιδιοτέλεια. Γι'αυτό και δεν έχω την ευκαιρία να συζητήσω με κάποιον ειδικό τις τυχόν απορίες μου. Εντάξει, όλοι λένε πως, όταν διαλέγεις μια σχολή, ένα επάγγελμα, βασικό κριτήριο είναι να σ'αρέσει. Θα συμφωνήσω. Βαρέθηκα όμως ν'ακούω αυτήν την καραμέλα συνεχώς! Δεν είναι μόνο αυτό! Διάβασα όλα τα προηγούμενα ποστ. Τι μπορώ να κάνω εάν και εφόσον βγω από το πανεπιστήμιο;
Με αρχαία, λογοτεχνία, και λοιπά φιλολογικά μαθήματα έχω καθημερινή επαφή, γι'αυτό και μπόρεσα να διαπιστώσω ότι μάλλον θα μου αρέσει το αντικείμενο σπουδών. Με άλλα όμως αντικείμενα; Νομίζω για τις επιλογές σου ποτέ δεν μπορεί να είσαι σίγουρος γιατί ποτέ δε θα μάθεις πως θα ήσουν αν βρισκόσουν κάπου αλλού. Δεν είμαι σίγουρη (γιατί κανείς δεν μου το έχει πει μέχρι τώρα) αν υπάρχουν προοπτικές στο επάγγελμα του φιλολόγου. Τη δεδομένη στιγμή νιώθω πως μπούχτησα από μαθήματα και καθηγητές, δεν θέλω να μείνω μια ζωή στα θρανία. Βλέπω πως μεγάλο ποσοστό μαθητών, όχι είναι αδιάφοροι, αλλά ελάχιστα πράγματα γνωρίζουν για τη γλώσσα. Συμμαθητές μου κάνουν οικτρά ορθογραφικά...Βλέπω πως όσο καλά και με μεράκι κι αν διδάξω, δεν θα μπορέσω να ελέγξω τον παράγοντα οικογένεια. Βλέπω καθηγητές παγιδευμένους στην ύλη, και πολλά άλλα που με αποτρέπουν.
Δεν μπορώ να σου εξασφαλίσω ότι υπάρχουν τώρα προοοπτικές για τους φιλολόγους, όμως πριν μερικά χρόνια ούτε για τους δασκάλους υπήρχαν προοπτικές και τώρα βλέπεις τι γίνεται! Μην έχεις αυταπάτες στην Ελλάδα ζούμε! Η απόφαση είναι προσωπική και το μέλλον δικό σου, μην περιμένεις τις απαντήσεις απ' αλλού, ψάξε μέσα σου. Ο καθένας από μας αποφάσισε να γίνει φιλόλογος για τους δικούς του λόγους. Μην ξεχνάς,εξάλλου, πως όλα είναι σχετικά και υποκειμενικά! Ένα θα σου πω μονάχα, ότι όποιο επάγγελμα και να διαλέξεις, κοίτα να το αγαπάς, γιατί η δουλειά και η ζωή περπατούν παρέα!
Παράθεση

santwno

Μεταπτυχιακός φοιτητής

H santwno αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών , Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.

H santwno glossa-kai-nees-texnologies.blogspot.com έγραψε: στις 16:18, 16-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από haroula
η φιλολογία δεν είναι μόνο αρχαία και λογοτεχνία. Και εγώ αυτό νόμιζα πριν μπω...Εκτός από καθηγητής μπορείς να ακολουθήσεις και άλλα επαγγέλματα, ειδικά αν επιλέξεις ειδίκευση γλωσσολογίας. Μπορείς να δουλέψεις σε εκδοτικό οίκο ως επιμελητής εκδόσεων ή διορθωτής. Μπορείς να ασχοληθείς με τη λεξικογραφία. Μπορείς να ασχοληθείς με την υπολογιστική γλωσσολογία και να είσαι σε ομάδα που δημιουργεί γλωσσικά λογισμικά. Μπορεί τελικά να διδάσκεις ελληνικά σε ξένους.
Το ότι σπουδάζεις φιλολογία δεν σημαίνει απραίτητα ότι θα γίνεις καθηγητής. Γιατί, ειδικά στο φιλολογικό θεσσαλονίκης, δεν σου μαθαίνουν ΠΩΣ να διδάσκεις (αν και υπάρχει πολύ θεωρία για αν πρέπει να στο μάθει κανείς αυτό)
Η Φιλολογία είναι μια επιστήμη που δυστυχώς στην Ελλάδα δεν δίνει και πολλά περιθώρια για επιστημονικές αναζητήσεις πάνω σε αυτή. Προσωπικά θα ήθελα να ασχοληθώ με την έρευνα και με περισσότερο ακαδημαϊκή καριέρα... αλλά οι μικρές ευκαιρίες τέτοιας απασχολήσης σε αποτρέπουν... Ειδικά αν δεν είσαι από Αθήνα
Παράθεση

haroula

Φοιτητής

H haroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 310 μηνύματα.

H haroula έγραψε: στις 20:55, 16-03-09:

Ευχαριστώ melisa και santwno. Ναι όντως υπάρχουν λανθασμένες αντιλήψεις για ορισμένα επαγγέλματα. Είχα ρωτήσει έναν καθηγητή μου αν ένας φιλόλογος μπορεί να κάνει κάτι πέρα από το να γίνει καθηγητής και η απάντησή του ήταν κατά κάποιο τρόπο αρνητική. Η κατεύθυνση που διαλέγεις φαίνεται στο βιογραφικό;
Μάλλον κοιτάω μακροπρόθεσμα, εξαιτίας του άγχους για μια λανθασμένη επιλογή. Δεν είμαι μέσα στα πράγματα και δεν ξέρω πολλά για το αντικείμενο αλλά υποθέτω ότι μου αρέσει. Σκέφτηκα να πάω στη σχολή μια από αυτές τις μέρες να παρακολουθήσω κάποιο μάθημα.
Παράθεση

astathmitos

Φοιτητής

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 650 μηνύματα.

O astathmitos έγραψε: στις 21:12, 03-04-09:

Eκπαιδευτικος ειναι μια απο τις καλυτερες και απο τις πιο ιδιαιτερες δουλειες...Πρεπει να εισαι σιγουρος οτι πχ σου αρεσει να βοηθας τον αλλο οτι αγαπας τα παιδια και οτι εχεις ψωνιο με την διδασκαλια!Oσοι νομιζουν οτι ο φιλολογος και γενικα ο εκπαιδευτικος ειναι life style η γκλαμουρους επιλογη καλυτερα να το ξανασκεφτουν διοτι δεν ειναι
Αποκατασταση εχεις απλα μπορει να ταλαιπωρηθεις μεχρι να διοριστεις...Αλλα συνηθως αυτοι που το κυνηγανε τα καταφερνουν
Παράθεση

Αμελί

Φοιτητής

H Αμελί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 254 μηνύματα.

H Αμελί έγραψε: στις 22:13, 09-04-09:

σορι και χωρις παρεξηγηση, αλλα ολες οι φιλολογοι [γιατι οι αντρες φιλολογοι μια χαρα ειναι πλην (ελαχιστων εξαιρεσεων)] εχουν λοξα!! απο πολλες αποψεις! πχ.:
ενω αξιζεις το 20 σου βαζουν 18 για να μην παιρνουν τα μυαλα σου αερα, το παιζουν ευαισθητες και οτι και καλα νοιαζονται για τα παιδια, ενω στην πραγματικοτητα ουτε που τα σκεφτονται!, και τελος, κανουν τεραααστιες διακρισεις προωθωντας τα ατομα της ταξης που συμπαθουν εκεινες προσωπικα, χωρις αυτα να ειναι απαραιτητα οι καλοι μαθητες..!! και ολα αυτα δεν τα λεω μονο εγω αλλα και τα περισσοτερα παιδια..εχω ηδη αλλαξει γυρω στις 8-9 φιλολογους και ολες κανουν τα ιδια!! ενω ολα αυτα τα φαινομενα δεν παρατηρουνται σε καθηγητριες χημειας,φυσικης η μαθηματικων
Παράθεση

qwertyuiop (Γιώργος)

Φοιτητής

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης Αθήνας και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O qwertyuiop http://brizolaki.blogspot.com/ έγραψε: στις 21:10, 10-04-09:

Θα σταθώ σε αυτό:
κανουν τεραααστιες διακρισεις προωθωντας τα ατομα της ταξης που συμπαθουν εκεινες προσωπικα, χωρις αυτα να ειναι απαραιτητα οι καλοι μαθητες..!!
Πρέπει να είναι δηλαδή κάποιος άριστος για να τον συμπαθήσει ο καθηγητής; Ας πούμε, πχ. εγώ, με θεωρεί η φιλόλογος ως τον καλύτερό της μαθητή σε όλη τη δευτέρα. Υπάρχουν όμως παιδιά στη δευτέρα που βγάζουν είκοσι παρά ένα μόριο, ενώ εγώ έχω μπροστά τους ένα ταπεινό 18.4
Παράθεση

Αμελί

Φοιτητής

H Αμελί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 254 μηνύματα.

H Αμελί έγραψε: στις 22:07, 10-04-09:

συνιθως οι απουσιολογοι, και ιδιαιτερα τα φυτα απουσιολογοι (γιατι και εινια και αλλοι που ειναι μια χαρα παιδια), ειναι καπως πιο αγαπητα στις φιλολογους
Παράθεση

qwertyuiop (Γιώργος)

Φοιτητής

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης Αθήνας και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O qwertyuiop http://brizolaki.blogspot.com/ έγραψε: στις 22:10, 10-04-09:

Ε , ναι. Αλλά τίποτε δε είναι όπως φαίνεται.
Παράθεση

Αμελί

Φοιτητής

H Αμελί έγραψε: στις 22:20, 10-04-09:

ποιο δεν ειναι οπως φαινεται;;;

πεντακαθαρα φαινονται ολα!! οταν γινονται π.χ σχολικες γιορτες σε ποιους δινουν τους βασικους ρολους;; -->σε αυτους που συμπαθουν, οι οποιο κατα κυριο λογο τυγχανει να ειναι και οι απουσιολογοι
προς τι τετοιες διακρισεις;; εμεις δηλαδη τι; ειμαστε καοι μαθητες που το βγαζουμε με 18.8;; δε νομιζωω..

απλα οοολα ειναι θεμα προτιμησεων,γλυψιματος και προσωπικης λοξας..
μη το ψαχνεις... δεν προκειται να βγαλεις ακρη!!
Παράθεση

qwertyuiop (Γιώργος)

Φοιτητής

O qwertyuiop http://brizolaki.blogspot.com/ έγραψε: στις 22:27, 10-04-09:

Εγώ πάντως με 18.4 έχω πάρει σε όλες τις σχολικές εορτές και τα θεατρικά ρόλους (αρκετές φορές μεγάλους) χωρίς να το ζητήσω, απλά με πήρανε. Μάλλον το δικό σου σχολείο είναι σάπιο.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Aileen

Βρείτε παρόμοια