Δυσκολίες στη Βιολογία Προσανατολισμού

Τι σας δυσκολεύει περισσότερο στη Βιολογία Προσανατολισμού;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 15)
  • Η θεωρία

    Ψήφοι: 2 13.3%
  • Οι ασκήσεις

    Ψήφοι: 10 66.7%
  • Οι ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής

    Ψήφοι: 4 26.7%
  • Οι ερωτήσεις του τύπου "Σωστό-Λάθος"

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Άλλοι

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 2 13.3%

prwteas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prwteas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Το θεωρώ εντελώς μη πρακτικό να αντιγράφεις ολόκληρα αποσπάσματα εκτός από χρονοβόρο. Η προσοχή επικεντρώνεται στο πότε θα τελειώσεις το γράψιμο για να ξεκουράσεις το χέρι σου, αντί να αποτυπωθούν πραγματικά οι πληροφορίες. Σου φέρνει αποτελέσματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Το θεωρώ εντελώς μη πρακτικό να αντιγράφεις ολόκληρα αποσπάσματα εκτός από χρονοβόρο. Η προσοχή επικεντρώνεται στο πότε θα τελειώσεις το γράψιμο για να ξεκουράσεις το χέρι σου, αντί να αποτυπωθούν πραγματικά οι πληροφορίες. Σου φέρνει αποτελέσματα;
Εμενα ναι! Κυριως μετα, οταν διαβαζω τα χειρογραφα. Απλα εχω την ιδιοτροπια οταν κατι ειναι γραμμενο με τα δικα μου γραμματα, να μου μενει καλυτερα! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ntinoula

Νεοφερμένος

Η ntina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
εγω περσυ ημουν θεωρητικη κ φετος πηγα θετικη..οποτε μου ειναι πολυ ευκολο να τα μαθαινω παπαγαλια...μ'αρεσει αυτο το μαθημα.... σε συγκριση με τα μαθηματικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina!

Νεοφερμένος

Η katerina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ράχες (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Γεια σας! Ειμαι πολυ μπερδεμενη με τη βιολογια κατευθυνσης..Εχω αρχισει προετοιμασια κ μου φαινεται πολυ δυσκολη στο διαβασμα..Πρεπει να τη μαθαινω απο το σχολικο?Εννοω κατα λεξη...Αν υπαρχει καποιος που εχει περισσοτερη εμπειρια ας με διαφωτησει γιατι τα εχω παιξει λιγο... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Οσο πιο κοντα στο σχολικο τη μαθαινεις, τοσο το καλυτερο. Και οι πολλες και συχνες επαναληψεις βοηθανε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina!

Νεοφερμένος

Η katerina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ράχες (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
Κι εγώ θα σου πω τα ίδια, καλό είναι να τα μαθαίνεις από τη αρχή με τα λόγια του βιβλίου. Είναι καλύτερο για τους εξεταστές,αλλά και για σένα αφού θα έχεις περισσότερη ατοπεποίθηση (που είναι το 40% σχεδόν της επιτυχίας) και δε θα υπάρχει περίπτωση να χάσεις από θεωρεία. Πρέπει φυσικά να κάνεις ΠΟΛΛΕΣ επαναλήψεις. Φυσικά είναι πολύ δύσκολη, αλλά νομίζω είναι ο μόνο τρόπος για να τα πας καλά (εγώ με τέτοιο διάβασμα έγραψα 19.7)
-----------------------------------------
Καλή επιτυχία και ψυχραιμία (όσο γίνεται...):bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τζίνα

Νεοφερμένος

Η Τζίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Βασικά, το σχολικό βιβλίο έχει διάφορες ασάφειες...όπως θα διαπιστώσεις και αργότερα με τους καθηγητές σου ή διαβάζοντας και τα επόμενα κεφάλαια έχει ορισμένα ψιλολαθάκια..γι αυτό έχε καλύτερα από κοντά και κάποιο βοήθημα για να τα καταλάβεις πλήρως!Αν τα καταλάβεις καλά τότε δεν υπάρχει πρόβλημα να γράψεις κάτι λάθος ή να ξεχάσεις κάτι και να σου κόψουν.Ακόμη και αν το βιβλίο λέει κάτι λάθος σε ένα σημείο,αν γράψεις το σωστό δεν μπορούν να σου κόψουν!Αν όμως παπαγαλίσεις το βιβλίο χωρίς να τα έχεις καταλάβει,μπορείς εύκολα να μπερδεψεις κάτι.. Αν βέβαια τα γράψεις ακριβώς όπως στο σχ.βιβλίο τότε πάλι δεν μπορούν να σου κόψουν!Χρειάζεται ωστόσο να τα καταλάβεις,ώστε να μην μπερδευτείς στις ασκήσεις..Όντως είναι πολύ δύσκολη,προσωπικά τη θεωρούσα το πιο δύσκολο μάθημα της κατεύθυνσης!:PΌσο για την αποστήθιση,θα σε βοηθήσουν όντως πάρα πολύ οι επαναλήψεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annmary

Νεοφερμένος

Η annmary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλίας (Λάρισα). Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Κι εγώ θα σου πω τα ίδια, καλό είναι να τα μαθαίνεις από τη αρχή με τα λόγια του βιβλίου. Είναι καλύτερο για τους εξεταστές,αλλά και για σένα αφού θα έχεις περισσότερη ατοπεποίθηση (που είναι το 40% σχεδόν της επιτυχίας) και δε θα υπάρχει περίπτωση να χάσεις από θεωρεία. Πρέπει φυσικά να κάνεις ΠΟΛΛΕΣ επαναλήψεις. Φυσικά είναι πολύ δύσκολη, αλλά νομίζω είναι ο μόνο τρόπος για να τα πας καλά (εγώ με τέτοιο διάβασμα έγραψα 19.7)
-----------------------------------------
Καλή επιτυχία και ψυχραιμία (όσο γίνεται...):bye:

χαχα..κι εγω 19,7 εγραψα (99-98)..τεσπα..παντως ναι..φροντιζε απο τη αρχη να προπσαθεις να τη μαθαινεις οσο καλυτερα μπορεις..γιατι μετα θα ειναι ΒΟΥΝΟ...πιστεψε με..αα και φυσικα να την κατανοεις πααραα πολυ καλα πριν τη μαθεις...και κανε και καμια επαναληψουλα..εστω αναγνωσουλα βρε παιδι μου:P κι ολα θα πανε καλα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

χρηστοσ17

Νεοφερμένος

Ο χρηστοσ17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
οο ναι πρεπει....εγω ενταξη να καταφερνω να την μαθω ...εκει που τα κανω θαλασσα ειναι στα χρωμοσωματα..ξερει κανεισ στην μιτωση αν ενοουμε αν ειναι διπλασιασμενα 'η οχι .δλδ αν εχω 45 χρωμοσωματα στην μιτωση θα εχω 45 μορια DNA στην αρχη τησ αντιγραφησ η' 90 μορια DNA στην αρχη τησ αντιγραφησ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Πρώτα πρέπει να έχεις καταλάβει το νόημα αλλιώς είναι δύσκολο να τη μάθεις απέξω.Τώρα αν κάτι δεν το πεις ακριβώς όπως στο βιβλίο δεν πειράζει,αρκέι να μην αλλάζει το νόημα και να μην παραλήψεις να αναφέρεις τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

expert_biologist

Νεοφερμένος

Η expert_biologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Χρήστο, καλησπέρα!
Πρέπει να καταλάβεις τα εξής:

Νημάτιο χρωματίνης = 1 χρωμόσωμα = 1 μόριο DNA

Ινίδιο χρωματίνης = 1 χρωμόσωμα = 1 μόριο DNA

Αδελφά ινίδια χρωματίνη ενωμένα στο κεντρομέρος = 1 χρωμόσωμα = 2 μορια DNA

Αδελδές χρωματίδες ενωμένες στο κεντρομέρος = 1 χρωμόσωμα = 2 μόρια DNA

Και τώρα ένα παράδειγμα:

Αρχή μεσόφασης: 20 χρωμοσώματα, 20 νηματια χρωματίνης, 20 μόρια DNA

Μέσον μεσόφασης: 20 χρωμοσώματα, 40 ινίδια χρωματίνης ανά δύο αδελφά και ενωμένα στο κεντρομέρος, 40 μόρια DNA

Μετάφαση: 20 χρωμοσώματα, 40 χρωματίδες ανά δύο αδελφές ενωμένες στο κεντρομέρος, 40 μόρια DNA

Τελόφαση: σε κάθε κύτταρο: 20 χρωμοσώματα, 20 ινίδια χρωματίνης, 20 μόρια DNA.

Ελπίζω να σε βοήθησα.
Για οποιαδήποτε πληροφορία ή βοήθεια οποιασδήποτε φύσης μπορείτε να επικοινωνείτε μαζί μου. Η βιολογία είναι ένα τόσο ωραίο μάθημα, αρκεί να το καταλάβει κάποιος. Τότε μόνο παίρνει 100! Και φέτος είχα μαθητή που πήρε 100 κι ας βάλανε εκείνο το θεματάκι, εμείς τα είχαμε εξηγήσει όλα. Μην υποβιβάζετε το μάθημα σας παρακαλώ, δεν είναι μόνο παπαγαλία και το απέδειξε φέτος!

Κοντά σας για ότι χρειάζεστε.
Καραγιάννη Άννα
Βιολόγος
:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

brijs

Νεοφερμένος

Η brijs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Γεια σας.. Ειμαι μαθητρια γ λυκειου καξ πραγματικα δεν καταλαβαινω και πολυ την βιολογια!! Μηπως εχετε καποια συμβουλη ή καποιο σαιτ ή βοηθημα για να την καταλαβω καλυτερα;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

seferhs2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο seferhs2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 206 μηνύματα.
Γεια σας.. Ειμαι μαθητρια γ λυκειου καξ πραγματικα δεν καταλαβαινω και πολυ την βιολογια!! Μηπως εχετε καποια συμβουλη ή καποιο σαιτ ή βοηθημα για να την καταλαβω καλυτερα;;;;

Έχει πολλά καλά βίντεο στο YouTube... Και να λύνεις πολλές ασκήσεις, βοηθάει:thumbsup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Γεια σας.. Ειμαι μαθητρια γ λυκειου καξ πραγματικα δεν καταλαβαινω και πολυ την βιολογια!! Μηπως εχετε καποια συμβουλη ή καποιο σαιτ ή βοηθημα για να την καταλαβω καλυτερα;;;;

Θα σου πρότινα να παρακολουθήσεις βιντεάκια πάνω στα σημεία που κολλάς καθώς στο να μάθεις βιολογία σημαντικό ρόλο παίζουν οι εικόνες.
Επιπλέον, μίλα με τους καθηγητές σου στο σχολείο ή στο φροντιστήριο για κάθε σου απορία. Σε πολλά σημεία το σχολικό δεν είναι αρκετά αναλυτικό με αποτέλεσμα ο μαθητής να μπερδεύεται ή να μην καταλαβαίνει σωστά τις έννοιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christos87

Νεοφερμένος

Ο christos87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Ποια είναι τα προαπαιτούμενα για τη βιολογία γ λυκείου θετ. κατ ;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top