Κρατικό πιστοποιητικό γλωσσομάθειας

Kostas Stath

Δραστήριο μέλος

Ο Geronimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Δεν έχω καταλάβει, γιατί ακριβώς χρειαζόμαστε μαζί με όοοολα τα άλλα πτυχία και κρατικό πιστοποιητικό γλωσσομάθειας;

Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα με το κόστος του ΚΠγ , γιατί δεν είναι και δωρεάν ... Υπάρχει ένα παράβολο 80 ευρώ που είναι για τα έξοδα των εξεταστών , των διορθωτών και για τα λειτουργικά έξοδα της εξέτασης ... Οπότε αν το κράτος δεν μπορούσε να το πληρώσει , θα το σταματούσε !!!
Επειδή το ξέρω το ΚΠγ , πιστεύω ότι είναι ένα πολύ καλό πιστοποιητικό και μαζί με αυτό υποστηρίζουμε οικονομικά και κρατικούς φορείς (οι διορθώσεις νομίζω γίνονται στο Πανεπιστήμιο Αθηνών).
Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να βρίσκουμε προβλήματα εκεί που δεν υπάρχουν !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί εφόσον υπάρχουν τουλάχιστον δύο αξιόπιστες και δημοφιλείς εξετάσεις γλωσσομάθειας που διενεργούνται από διεθνούς φήμης πανεπιστήμια με πολύχρονη εμπειρία στον χώρο των εξετάσεων και των πιστοποιήσεων γλωσσομάθειας, εμείς προσπαθούμε να δημιουργήσουμε μία ακόμα εξέταση αμφίβολης ποιότητας που δεν έχει κανένα απολύτως αντίκρυσμα εκτός των ελληνικών συνόρων.

Πέραν αυτών δεν έχω κάποια ένσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Τι εννοείς;
Και τα εξεταστικά κέντρα ουδεμία σχέση έχουν... Είναι θέμα ζήτησης. Οι εξετάσεις για να διενεργηθούν έχουν μεγάλο κόστος:P
Εννοώ ότι στα περισσότερα Πανεπιστήμια για να κάνεις μεταπτυχιακό δέχονται μόνο ECPE και το CPE.Το ΚΠγ τους είναι άχρηστο (και κατ'εμέ καλά κάνουν και το θεωρούν άχρηστο).
Τα εξεταστικά κέντρα είναι και θέμα ζήτησης αλλά δεν είναι μόνο θέμα ζήτησης.
Είναι θέμα οικονομίας να σου δώσω παράδειγμα από εδώ που μένω εγώ. Σε νησί 4 νομών έχουν μόνο 2 εξεταστικά κέντρα,όπου κανένα από τα δύο δεν είναι στην πόλη που μένω.
80 ευρώ το παράβολο συν ένα 20ευρω η βενζίνη (και λίγο λέω) συν κάτι να φας και να πιεις επί δύο μέρες αφού στο ΚΠγ δύσκολα την ίδια μέρα με τα γραπτά να'χεις και τα προφορικά αγγίζει το 100άρι σίγουρα.
Ε,όχι ρε μαλ@κες δηλαδή να μετακινούμαι για να δώσω και να μου είναι και άχρηστο το πτυχίο.:P

Αν οι εξετάσεις έχουν μεγάλο κόστος που δεν μπορεί να διαθέσει το κράτος, ας τις αφήσουν στην άκρη κι ας διοχετεύσουν τα κονδύλια κάπου αλλού.
Δεν έχω καταλάβει, γιατί ακριβώς χρειαζόμαστε μαζί με όοοολα τα άλλα πτυχία και κρατικό πιστοποιητικό γλωσσομάθειας;
Συμφωνώ απλώς υπάρχουν άτομα στο Δημόσιο που δεν έχουν καν Lower και για αυτούς το ΚΠγ αποτελεί την εύκολη λύση εφόσον αναγνωρίζεται στο Δημόσιο.:P
Αν και ούτε εγώ βρίσκω λόγω ύπαρξης του ΚΠγ.

Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα με το κόστος του ΚΠγ , γιατί δεν είναι και δωρεάν ... Υπάρχει ένα παράβολο 80 ευρώ που είναι για τα έξοδα των εξεταστών , των διορθωτών και για τα λειτουργικά έξοδα της εξέτασης ... Οπότε αν το κράτος δεν μπορούσε να το πληρώσει , θα το σταματούσε !!!
Επειδή το ξέρω το ΚΠγ , πιστεύω ότι είναι ένα πολύ καλό πιστοποιητικό και μαζί με αυτό υποστηρίζουμε οικονομικά και κρατικούς φορείς (οι διορθώσεις νομίζω γίνονται στο Πανεπιστήμιο Αθηνών).
Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να βρίσκουμε προβλήματα εκεί που δεν υπάρχουν !!!
Εσύ μπορεί να μην βρίσκεις καθώς μπορεί να'χεις εξεταστικό κέντρο στην πόλη που μένεις.
Εγώ εξεταστικό κέντρο ΚΠγ στην πόλη μου δεν έχω ενώ για ECPE,CPE και PTE έχω.
Το θέμα αναγνώρισης στο εξωτερικό να μην το πιάσω διότι θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι.:P
Επίσης είχα ασχοληθεί κοντά 2 μήνες με το ΚΠγ Β1-Β2 (για αγγλικά) και πραγματικά για εμένα γνώσεις ιδιαίτερες δε σου προσφέρει. Μου φάνηκε πραγματικά εύκολο για το επίπεδο αυτό σε σύγκριση με άλλα πτυχία του ίδιου επιπέδου που με είχαν δυσκολέψει στην αρχή.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Συμφωνώ απλώς υπάρχουν άτομα στο Δημόσιο που δεν έχουν καν Lower και για αυτούς το ΚΠγ αποτελεί την εύκολη λύση εφόσον αναγνωρίζεται στο Δημόσιο.
Γιατί να μην δώσουν Lower τα άτομα αυτά; Αφού και το Lower μια χαρά αναγνωρίζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas Stath

Δραστήριο μέλος

Ο Geronimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί εφόσον υπάρχουν τουλάχιστον δύο αξιόπιστες και δημοφιλείς εξετάσεις γλωσσομάθειας που διενεργούνται από διεθνούς φήμης πανεπιστήμια με πολύχρονη εμπειρία στον χώρο των εξετάσεων και των πιστοποιήσεων γλωσσομάθειας, εμείς προσπαθούμε να δημιουργήσουμε μία ακόμα εξέταση αμφίβολης ποιότητας που δεν έχει κανένα απολύτως αντίκρυσμα εκτός των ελληνικών συνόρων.
Πέραν αυτών δεν έχω κάποια ένσταση.

Εκτός από το Cambridge και λίγο το Edexcel (γενικών Αγγλικών εννοώ όχι IELTS) , καμία άλλη εξέταση δεν δίνει αναγνώριση στο εξωτερικό . Οπότε γιατί να δώσω κάτι το οποίο έχει μία απλή αναγνώριση στον ΑΣΕΠ και έχει παράβολο >120 ευρώ και να μην δώσω το ΚΠγ που είναι με μικρότερο παράβολο και είναι και του Ελληνικού Δημοσίου ;

Εσύ μπορεί να μην βρίσκεις καθώς μπορεί να'χεις εξεταστικό κέντρο στην πόλη που μένεις.
Εγώ εξεταστικό κέντρο ΚΠγ στην πόλη μου δεν έχω ενώ για ECPE,CPE και PTE έχω.
Το θέμα αναγνώρισης στο εξωτερικό να μην το πιάσω διότι θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι.:P
Επίσης είχα ασχοληθεί κοντά 2 μήνες με το ΚΠγ Β1-Β2 (για αγγλικά) και πραγματικά για εμένα γνώσεις ιδιαίτερες δε σου προσφέρει. Μου φάνηκε πραγματικά εύκολο για το επίπεδο αυτό σε σύγκριση με άλλα πτυχία του ίδιου επιπέδου που με είχαν δυσκολέψει στην αρχή.;)

Σωστά έχω εξεταστικό κέντρο στην πόλη που μένω ... Αλλά αυτός είναι ένας σημαντικός παράγοντας όταν επιλέγεις να δώσεις ένα Χ Υ πτυχίο. Πχ εγώ θέλω να δώσω πέραν των εξεταστικών Νοεμβρίου / Μαίου , αλλά δεν μπορώ γιατί είναι στη Θεσσαλονίκη ... Επειδή σε είδα πολλές φορές να το αναφέρεις , όταν θέλει κάποιος να δώσει ένα πτυχίο , από τα πρώτα πράγματα που πρέπει να κοιτάξει είναι η αναγνώριση , το παράβολο και τα εξεταστικά κέντρα !!! Και με βάση αυτά επιλέγεις !!! Αν δεν σου κάνει κάτι από αυτά δεν δίνεις !!!
Αλλά δεν είναι και σωστό επειδή δεν μπορούμε να δώσουμε μία εξέταση για δικούς μας λόγους , να λέμε ότι το ΚΠγ είναι για πέταμα (δεν έχει αναγνώριση , δεν έχει πόλεις κτλ. όντως αναγνώριση στο εξωτερικό δεν έχει και πολλοί δεν το δέχονται εδώ. Αλλά τί να κάνεις ; Να δώσεις κάποιο που έχει παράβολο 170 ευρώ και έχει την ίδια αναγνώριση με το ΚΠγ ?).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Εκτός από το Cambridge και λίγο το Edexcel (γενικών Αγγλικών εννοώ όχι IELTS) , καμία άλλη εξέταση δεν δίνει αναγνώριση στο εξωτερικό . Οπότε γιατί να δώσω κάτι το οποίο έχει μία απλή αναγνώριση στον ΑΣΕΠ και έχει παράβολο >120 ευρώ και να μην δώσω το ΚΠγ που είναι με μικρότερο παράβολο και είναι και του Ελληνικού Δημοσίου;
Θα πρόσεξες ίσως ότι εγώ δεν έκανα καμία κουβέντα για την αναγνώριση του πιστοποιητικού καθαυτή. Άλλωστε κανένα πιστοποιητικό δεν αναγνωρίζεται καθολικά από όλες τις αγγλόφωνες χώρες. Το θέμα είναι η αναγνώριση και το κύρος του φορέα. Για κάποιον που έχει γνώσεις αγγλικών και θέλει να τις πιστοποιήσει, το λογικό είναι να επιλέξει την εξέταση με το μεγαλύτερο κύρος, ακόμα κι αν κοστίζει κάτι παραπάνω. Αν ψάχνεις το εύκολο και το φτηνό, τότε συμφωνώ ότι το ΚΠγ είναι μια καλή λύση. Αλλά μην ξεχνάς αυτό που λένε οι αγγλόφωνοι... you pay peanuts, you get monkeys.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas Stath

Δραστήριο μέλος

Ο Geronimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Αλλά μην ξεχνάς αυτό που λένε οι αγγλόφωνοι... you pay peanuts, you get monkeys.

ΟΚ θα το θυμάμαι !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Τα αποτελεσματα απο το μαι ποτε περιπου θα βγουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Γιατί να μην δώσουν Lower τα άτομα αυτά; Αφού και το Lower μια χαρά αναγνωρίζεται.
Σύμφωνα με αυτά που ξέρω Lower θεωρείται το επίπεδο Β2.
Το ΚΠγ είναι διαβαθμισμένο ούτως ώστε να πιστοποιεί επίπεδο Β1 και Β2. Όταν μιλάω για Lower μιλάω για FCE ή ECCE γιατί εγώ που ασχολήθηκα ένα δίμηνο (όπως προείπα) με το ΚΠγ το θεώρησα πολύ εύκολο σε σύγκριση με το ECCE και το FCE που στην αρχή με δυσκόλεψαν.Το ΚΠγ αποτελεί εύκολη λύση καθώς είναι εύκολο (από άποψη ζητουμένων και χρόνου προετοιμασίας) για κάποιον που έχει να ασχοληθεί με τα Αγγλικά του τουλάχιστον 7ετία. Κάποια παιδιά που το έδωσαν τον περασμένο Νοέμβρη μου είπαν ότι οι περισσότεροι στο εξεταστικό κέντρο ήταν ενήλικες 30-40 ετών οι οποίοι τους ενδιέφερε να΄χουν ένα χαρτί στα χέρια τους το οποίο πιστοποιεί ότι έχουν γνώση των Αγγλικών στο επίπεδο Β2 και να αναγνωρίζεται από το Ελληνικό Δημόσιο.

Εκτός από το Cambridge και λίγο το Edexcel (γενικών Αγγλικών εννοώ όχι IELTS) , καμία άλλη εξέταση δεν δίνει αναγνώριση στο εξωτερικό . Οπότε γιατί να δώσω κάτι το οποίο έχει μία απλή αναγνώριση στον ΑΣΕΠ και έχει παράβολο >120 ευρώ και να μην δώσω το ΚΠγ που είναι με μικρότερο παράβολο και είναι και του Ελληνικού Δημοσίου ;
Σωστά έχω εξεταστικό κέντρο στην πόλη που μένω ... Αλλά αυτός είναι ένας σημαντικός παράγοντας όταν επιλέγεις να δώσεις ένα Χ Υ πτυχίο. Πχ εγώ θέλω να δώσω πέραν των εξεταστικών Νοεμβρίου / Μαίου , αλλά δεν μπορώ γιατί είναι στη Θεσσαλονίκη ... Επειδή σε είδα πολλές φορές να το αναφέρεις , όταν θέλει κάποιος να δώσει ένα πτυχίο , από τα πρώτα πράγματα που πρέπει να κοιτάξει είναι η αναγνώριση , το παράβολο και τα εξεταστικά κέντρα !!! Και με βάση αυτά επιλέγεις !!! Αν δεν σου κάνει κάτι από αυτά δεν δίνεις !!!
Αλλά δεν είναι και σωστό επειδή δεν μπορούμε να δώσουμε μία εξέταση για δικούς μας λόγους , να λέμε ότι το ΚΠγ είναι για πέταμα (δεν έχει αναγνώριση , δεν έχει πόλεις κτλ. όντως αναγνώριση στο εξωτερικό δεν έχει και πολλοί δεν το δέχονται εδώ. Αλλά τί να κάνεις ; Να δώσεις κάποιο που έχει παράβολο 170 ευρώ και έχει την ίδια αναγνώριση με το ΚΠγ ?).
Δεν είπα ότι επειδή δεν έχω εξεταστικό κέντρο ΚΠγ στην πόλη μου τα θεωρώ άχρηστα.:P
Σου λέω ότι εκτός Ελλάδος δεν τα μετράνε.:)
Δεν είναι μόνο το Cambridge και το Edexcel που έχουν αναγνώριση. Επειδή το εξωτερικό για εμένα έχει αρχίσει να παίζει ως πιθανό σενάριο για σπουδές θέλησα τα πτυχία ξένων γλωσσών που θα΄χω στα χέρια μου να μου πιστοποιούν και τις γνώσεις αλλά και να΄ναι ισότιμα.Αν πας σε΄να Πανεπιστήμιο της Αμερικής με το ECCE πιθανά να στο αναγνωρίσουν πιθανά και όχι και να σε βάλουν να δώσεις το TOEIC ενώ παίζει και το σενάριο να αναγνωρίζουν ακόμα και το Cambridge.Μπορεί επίσης στη Βρετανία να αναγνωρίσουν ακόμα και το Michigan αλλά μπορεί και κάτοχο του Cambridge να τον αναγκάσουν να δώσει IELTS.:P
Θέλω να πω ότι αυτά ποτέ δεν τα ξέρεις με σιγουριά καθώς παίζουν ρόλο πολλοί παράγοντες και πάνω απ'όλα σε τι θα το χρειαστείς και σε ποιον θα πέσεις..
Το θέμα των πτυχίων Αγγλικών που είναι αναγνωρίσιμα είναι πικραμένη υπόθεση. Σε αντίθεση με τα Γερμανικά πχ που το ΚΠγ δεν το μετράνε και μετράνε μόνο του Goethe.Ναι μεν πληρώνεις κάτι παραπάνω αλλά έχεις αναγνωρισιμότητα.

Θα πρόσεξες ίσως ότι εγώ δεν έκανα καμία κουβέντα για την αναγνώριση του πιστοποιητικού καθαυτή. Άλλωστε κανένα πιστοποιητικό δεν αναγνωρίζεται καθολικά από όλες τις αγγλόφωνες χώρες. Το θέμα είναι η αναγνώριση και το κύρος του φορέα. Για κάποιον που έχει γνώσεις αγγλικών και θέλει να τις πιστοποιήσει, το λογικό είναι να επιλέξει την εξέταση με το μεγαλύτερο κύρος, ακόμα κι αν κοστίζει κάτι παραπάνω. Αν ψάχνεις το εύκολο και το φτηνό, τότε συμφωνώ ότι το ΚΠγ είναι μια καλή λύση. Αλλά μην ξεχνάς αυτό που λένε οι αγγλόφωνοι... you pay peanuts, you get monkeys.
Με τόσα που΄χουν βγει έχεις μία πλούσια γκάμα για να διαλέξεις.:P
Τόσο πολύ;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Σύμφωνα με αυτά που ξέρω Lower θεωρείται το επίπεδο Β2.
Το ΚΠγ είναι διαβαθμισμένο ούτως ώστε να πιστοποιεί επίπεδο Β1 και Β2. Όταν μιλάω για Lower μιλάω για FCE ή ECCE γιατί εγώ που ασχολήθηκα ένα δίμηνο (όπως προείπα) με το ΚΠγ το θεώρησα πολύ εύκολο σε σύγκριση με το ECCE και το FCE που στην αρχή με δυσκόλεψαν.Το ΚΠγ αποτελεί εύκολη λύση καθώς είναι εύκολο (από άποψη ζητουμένων και χρόνου προετοιμασίας) για κάποιον που έχει να ασχοληθεί με τα Αγγλικά του τουλάχιστον 7ετία. Κάποια παιδιά που το έδωσαν τον περασμένο Νοέμβρη μου είπαν ότι οι περισσότεροι στο εξεταστικό κέντρο ήταν ενήλικες 30-40 ετών οι οποίοι τους ενδιέφερε να΄χουν ένα χαρτί στα χέρια τους το οποίο πιστοποιεί ότι έχουν γνώση των Αγγλικών στο επίπεδο Β2 και να αναγνωρίζεται από το Ελληνικό Δημόσιο.
Το FCE πιστοποιεί επίπεδο B1 και Β2.

Επίσης υπάρχουν τo PET του Cambridge και το BCCE του Michigan που πιστοποιούν επίπεδο Β1.

Και φυσικά το BULATS και το TOEIC, που είναι και τα πιο κατάλληλα για πιστοποίηση της γνώσης αγγλικών στο χώρο εργασίας.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι ποια τρύπα κλείνει το ΚΠγ - εκτός από αυτή της εθνικής μας υπερηφάνειας και της εύκολης λύσης (2 σε 1).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Το FCE πιστοποιεί επίπεδο B1 και Β2.
Επίσης υπάρχουν τo PET του Cambridge και το BCCE του Michigan που πιστοποιούν επίπεδο Β1.
Και φυσικά το BULATS και το TOEIC, που είναι και τα πιο κατάλληλα για πιστοποίηση της γνώσης αγγλικών στο χώρο εργασίας.
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι ποια τρύπα κλείνει το ΚΠγ - εκτός από αυτή της εθνικής μας υπερηφάνειας.
Εμένα μου φαίνεται μεγάλη βλακεία να δίνεις για Β1 ενώ με λίγη παραπάνω δουλειά δίνεις Β2.
Το ΚΠγ υπάρχει μόνο για τον λόγο που προείπες η ίδια.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Για κάποιους η δουλειά που χρειάζεται για να πάνε από το B1 στο Β2 δεν είναι μικρή υπόθεση. Ειδικά όταν μιλάμε για ενήλικες που δεν έχουν καλές βάσεις και ούτε χρόνο να διαβάσουν όπως πρέπει, καθώς και χίλιες δυο άλλες σκοτούρες (δουλειά, οικογένεια, κοινωνικές υποχρεώσεις). Για σας τα μικρά όλα είναι πιο εύκολα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Για κάποιους η δουλειά που χρειάζεται για να πάνε από το B1 στο Β2 δεν είναι μικρή υπόθεση. Ειδικά όταν μιλάμε για ενήλικες που δεν έχουν καλές βάσεις και ούτε χρόνο να διαβάσουν όπως πρέπει, καθώς και χίλιες δυο άλλες σκοτούρες (δουλειά, οικογένεια, κοινωνικές υποχρεώσεις). Για σας τα μικρά όλα είναι πιο εύκολα :P
Τι να κάνουμε που ο Ξαπλώπουλος δε δίνει πτυχία.:P
Μη νομίζεις ότι επειδή δίνουμε πτυχία μικρά δεν έχουμε ζόρι. Σε πληροφορώ εγώ φέτος από Οκτώβρη μέχρι Δεκέμβρη που έδωσα δεν είχα πάρει ανάσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Σκέψου όμως να είχες 40+ ώρες εργασία και μαζί μ' αυτό να πρέπει να φροντίσεις τα παιδιά σου (να τα πας και να τα φέρεις από το σχολείο, να τα πας βόλτα / αγγλικά / τέννις / τάε-κβο-ντο, να τα διαβάσεις, να τα νταντέψεις, να τα πας στο γιατρό, να τα φροντίσεις όταν είναι άρρωστα), να μαγειρέψεις, να καθαρίσεις, να πλύνεις, να σιδερώσεις, να νοιαστείς για τους γονείς σου που είναι μεγάλης ηλικίας, να πας επισκέψεις και να εκπληρώσεις άλλες κοινωνικές υποχρεώσεις, να αναλλάβεις ευθύνες στο σπίτι... και μετά από αυτά να πας αγγλικά και να διαβάσεις κιόλας.

Οι περισσότεροι ενήλικες στις τάξεις ενηλίκων που έχω δουλέψει έρχονται στο φροντιστήριο στις 8 συνήθως κατευθείαν από τη δουλειά. Στις 11 που γυρνάνε στο σπίτι είναι σαν ζαλισμένα κοτόπουλα και κατά πάσα πιθανότητα αντί να διαβάσουν ή τέλος πάντων να πέσουν για ύπνο, έχουν ένα σωρό άλλα πράγματα να κάνουν.

Τα παιδιά τα βρίσκουν λίγο-πολύ όλα έτοιμα, το μόνο που έχουν να κάνουν είναι να διαβάσουν. Γι' αυτό είναι καλό να εκμεταλλεύεσαι τα παιδικά και εφηβικά σου χρόνια όσο το δυνατόν περισσότερο, γιατί μετά (και ειδικά μετά τα 30-35) τα περιθώρια εκμάθησης ξένων γλωσσών στενεύουν, όσο καλή θέληση και να έχεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steliospap

Νεοφερμένος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω την τόσο μεγάλη αντίθεση για το ΚΠΓ και από την άλλη μεριά την "θεοποίηση" του ECPE και του CPE. Μπορεί τα δυο τελευταία να σου δίνουν κάποια μόρια στον ΑΣΕΠ για διορίσμό και να σε βοηθούν για να πιστοποιήσεις τις γνωσεις σου για κάποιο μεταπτυχιακό, αλλά έξω δεν έχουν κάποια ιδιαίτερη αξία. Μερικά πανεπιστήμια μπορεί να δεχονται υποψηφίους κατόχους των δύο αυτών πτυχίων αλλά είναι ελάχιστα. Τα περισσότερα ζητουν IELTS ή TOEFL. Και σχετικά με τον Κρατικό, το θεωρώ αξιόπιστο πτυχίο γιατί και αυτό εξετάζει τη γλώσσα. Όχι όπως το ECPE και το CPE, αλλά έχει το δικό του τρόπο. Όπως και τα 2 τελευταία διαφέρουν ως προς τη μορφη και τον τροπο που εξεταζουν τις γνωσεις καποιου μαθητη. Αλλα πρεπει να ομολογησω, οντας φοιτητης της Αγγλικης, οτι και πολλα ατομα με ecpe και cpe δεν ξερουν που πανε τα τεσσερα. Μην τα θεοποιουμε κιολας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Αλλα πρεπει να ομολογησω, οντας φοιτητης της Αγγλικης, οτι και πολλα ατομα με ecpe και cpe δεν ξερουν που πανε τα τεσσερα.
Αυτό ισχύει και για αποφοίτους αγγλικής φιλολογίας πάντως, το σωστό να λέγεται.

Προσωπικά έχω άσχημη γνώμη για το ΚΠγ επειδή συνεχώς ακούω παράπονα από υποψήφιους για τον τρόπο διεξαγωγής των εξετάσεων (ελλιπής επιτήρηση, άσχημη ποιότητα ακουστικού, καθυστερήσεις κλπ) και επειδή όσους μαθητές είχα που είχαν πάρει το ΚΠγ σε επίπεδο Β2 δυσκολεύτηκαν πάρα πολύ στα επίπεδα C1 και C2 (περισσότερο από ό,τι θα περίμενε κανείς).

Γενικότερα απλά δεν βλέπω γιατί χρειαζόμαστε το ΚΠγ, δηλαδή τι διαφορετικό και παραπάνω προσφέρει, πέραν από φτηνότερα εξέταστρα και τη δυνατότητα να πάρουν πιστοποίηση Β2 κάποιοι που διαφορετικά δεν θα μπορούσαν. Κατ' ανάλογο τρόπο διαφωνώ με όλα τα κουκουρούκου πιστοποιητικά όπως ΤΙΕ και UCLAN. Σαφώς εξυπηρετούν κάποιο σκοπό, αλλά δεν προσθέτουν κάτι ουσιαστικό στη γκάμα των ήδη υπαρχόντων πτυχίων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas Stath

Δραστήριο μέλος

Ο Geronimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω την τόσο μεγάλη αντίθεση για το ΚΠΓ και από την άλλη μεριά την "θεοποίηση" του ECPE και του CPE. Μπορεί τα δυο τελευταία να σου δίνουν κάποια μόρια στον ΑΣΕΠ για διορίσμό και να σε βοηθούν για να πιστοποιήσεις τις γνωσεις σου για κάποιο μεταπτυχιακό, αλλά έξω δεν έχουν κάποια ιδιαίτερη αξία. Μερικά πανεπιστήμια μπορεί να δεχονται υποψηφίους κατόχους των δύο αυτών πτυχίων αλλά είναι ελάχιστα. Τα περισσότερα ζητουν IELTS ή TOEFL. Και σχετικά με τον Κρατικό, το θεωρώ αξιόπιστο πτυχίο γιατί και αυτό εξετάζει τη γλώσσα. Όχι όπως το ECPE και το CPE, αλλά έχει το δικό του τρόπο. Όπως και τα 2 τελευταία διαφέρουν ως προς τη μορφη και τον τροπο που εξεταζουν τις γνωσεις καποιου μαθητη. Αλλα πρεπει να ομολογησω, οντας φοιτητης της Αγγλικης, οτι και πολλα ατομα με ecpe και cpe δεν ξερουν που πανε τα τεσσερα. Μην τα θεοποιουμε κιολας!

Respect !!! :worship:

Αυτό ισχύει και για αποφοίτους αγγλικής φιλολογίας πάντως, το σωστό να λέγεται.
Προσωπικά έχω άσχημη γνώμη για το ΚΠγ επειδή συνεχώς ακούω παράπονα από υποψήφιους για τον τρόπο διεξαγωγής των εξετάσεων (ελλιπής επιτήρηση, άσχημη ποιότητα ακουστικού, καθυστερήσεις κλπ) και επειδή όσους μαθητές είχα που είχαν πάρει το ΚΠγ σε επίπεδο Β2 δυσκολεύτηκαν πάρα πολύ στα επίπεδα C1 και C2 (περισσότερο από ό,τι θα περίμενε κανείς).
Γενικότερα απλά δεν βλέπω γιατί χρειαζόμαστε το ΚΠγ, δηλαδή τι διαφορετικό και παραπάνω προσφέρει, πέραν από φτηνότερα εξέταστρα και τη δυνατότητα να πάρουν πιστοποίηση Β2 κάποιοι που διαφορετικά δεν θα μπορούσαν.

Το μεγαλύτερο ποσοστό αυτών που περνάνε σε Ελληνικό Πανεπιστήμιο , νομίζω το αξίζουν !!!
Δεν θα έρθουν αυτοί με την επάρκεια να αντικαταστήσουν αυτούς που σπούδασαν τόσα χρόνια !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Το μεγαλύτερο ποσοστό αυτών που περνάνε σε Ελληνικό Πανεπιστήμιο , νομίζω το αξίζουν !!!
Να μου επιτρέψεις να έχω τις αμφιβολίες μου, καθότι είμαι πάρα πολλά χρόνια στο χώρο και έχουν δει πολλά τα μάτια μου.

Μιλάμε πάντα για τις γνώσεις αγγλικής γλώσσας και κουλτούρας που χρειάζεται ένας καθηγητής αγγλικών σε σχολείο ή φροντιστήριο, έτσι; Το ότι οι απόφοιτοι πανεπιστημίου έχουν και άλλες γνώσεις δεν το αμφισβητεί κανείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steliospap

Νεοφερμένος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Σιγουρα θα υπαρχουν και ανθρωποι που δεν κανουν καλα την δουλεια τους. Οπως υπαρχουν και κακοι φιλολογοι, μαθηματικοι, βιολογοι κτλ. Αυτο ομβς δεν τους εξισωνει με καποιους που απλα εχουν ενα πιστοποιητικο γνωσης. Γιατι αν ειναι ετσι και εγω με το απολυτηριο λυκειου μπορω να διδαξω ελληνικα σε ξενους. Εχω και το πλεονεκτημα οτι ειναι η μητρικη μου γλωσσα. Τοτε γιατι να παω φιλολογια; Σωστα; Και τωρα που εχω δει πολυ πιο δυσκολα στην αγγλικη, εχω να πω πως και το ecpe και το cpe δεν ειναι κατι ιδιαιτερο και δεν θα εμπιστευομουνα για παραδειγμα το παιδι μου σε καποιον που απλα εχει ενα πιστοποιητικο, γιατι απλα δεν φτανει. Για να μπορει να διδαξει καποιος οφειλει να εχει καποιες γνωσεις που αποκτουνται μονο στο πανεπιστημιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top