Ναυτιλιακών Σπουδών ΠΑ.ΠΕΙ.

tntqaz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 294 μηνύματα.
Μάλιστα... οπότε ειδικά τωρα που ο βαθμός του τελευταίου ήταν γυρο στο 16 {ΠΑΠΕΙ}, αν το προσπαθήσει λίγο κανείς μάλλον θα είναι ευκολούτσικο να περάσει..
Αυτό που με μπερδεύει είναι το πως δίνουμε τα αγγλικά..
Ως ειδικό μάθημα μετά τις πανελλήνιες? στο ίδιο το πανεπιστήμιο μεσα στο καλοκαίρι!??! πως ακριβός :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Μάλιστα... οπότε ειδικά τωρα που ο βαθμός του τελευταίου ήταν γυρο στο 16 {ΠΑΠΕΙ}, αν το προσπαθήσει λίγο κανείς μάλλον θα είναι ευκολούτσικο να περάσει..
Αυτό που με μπερδεύει είναι το πως δίνουμε τα αγγλικά..
Ως ειδικό μάθημα μετά τις πανελλήνιες? στο ίδιο το πανεπιστήμιο μεσα στο καλοκαίρι!??! πως ακριβός :hmm:
Η βάση της σχολής(ο βαθμός εισαγωγής του τελευταίου) αλλάζει από χρονιά σε χρονιά λόγω της διαφορετικής δυσκολίας των θεμάτων.Με λίγα λόγια,η προσπάθεια που πρέπει κάποιος να καταβάλει για να μπεί στο τμήμα δεν αλλάζει με τα χρόνια(εκτός φυσικά και αν αλλάξουν οι προτιμήσεις των υποψηφίων-που και αυτό συμβαίνει),το μόνο που διαφέρει είναι τα μόρια κατ'απόλυτους αριθμούς.
Στα Αγγλικά εξετάζεσαι μέσω των Πανελλήνιων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tntqaz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 294 μηνύματα.
και πως γίνεται να δώσω 8 μαθήματα στις πανελλήνιες!?!?!?
πότε το δηλώνω αυτό?
Ήδη έχω σαν μάθημα επιλογής το ΑΟΘ και λόγο αυτού θα δώσω και τα μαθηματικά γενικής, αλλά με τα αγγλικά τι γίνεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
και πως γίνεται να δώσω 8 μαθήματα στις πανελλήνιες!?!?!?
πότε το δηλώνω αυτό?
Ήδη έχω σαν μάθημα επιλογής το ΑΟΘ και λόγο αυτού θα δώσω και τα μαθηματικά γενικής, αλλά με τα αγγλικά τι γίνεται?
Θα τα δηλώσετε το Φεβρουάριο αν θυμάμαι καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κερκος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο κερκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
και μπενεις στη σχολη απο θεωρητικη κατευθυνση;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

gate1319661

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gate1319661 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
και μπενεις στη σχολη απο θεωρητικη κατευθυνση;;

ναι δινοντας αο8 και μαθηματικα γενικης καθως και αγγλικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κερκος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο κερκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
και το αοθ τι ακριβως ειναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
και το αοθ τι ακριβως ειναι;
Αρχές Οικονομικής Θεωρίας-μάθημα επιλογής στη Γ' Λυκείου και έχει συντελεστή βαρύτητας 1.3 για το 5ο πεδίο στις Πανελλαδικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κερκος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο κερκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
δηλαδη πιο πολυ απο ολα;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Ωραίο τμηματάκι φαίνεται αυτο αν και είμαι της θεωρητικής βέβαια.Μπορείς να δουλέψεις σε καράβια να κάνεις ταξίδια κτλ;Κάνα μεταπτυχιακό για εμάς τους εκτός υπάρχει;Εχει πολλά οικονομικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Ωραίο τμηματάκι φαίνεται αυτο αν και είμαι της θεωρητικής βέβαια.Μπορείς να δουλέψεις σε καράβια να κάνεις ταξίδια κτλ;Κάνα μεταπτυχιακό για εμάς τους εκτός υπάρχει;Εχει πολλά οικονομικά;
:confused:
Η σχολή είναι αμιγώς οικονομική,απλά επειδή έχει αυτό το προσανατολισμό,το πρόγραμμα σπουδών ασχολείται περισσότερο με ναυτιλιακά θέματα(ναυτικό δίκαιο,οικονομικά των λιμένων,κάποια μαθήματα σχετικά με τα πλοιά τα ίδια κτλ).
Να κάνεις ταξίδια ναι,οκ,αλλά σα στέλεχος...και με το αεροπλάνο μάλλον:look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κερκος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο κερκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
και βγαζοντας τη σχολη που θα μπορουσα να εργαστω και να κανω και ενα μεταπτυχιακο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
:confused:
Η σχολή είναι αμιγώς οικονομική,απλά επειδή έχει αυτό το προσανατολισμό,το πρόγραμμα σπουδών ασχολείται περισσότερο με ναυτιλιακά θέματα(ναυτικό δίκαιο,οικονομικά των λιμένων,κάποια μαθήματα σχετικά με τα πλοιά τα ίδια κτλ).
Να κάνεις ταξίδια ναι,οκ,αλλά σα στέλεχος...και με το αεροπλάνο μάλλον:look:
Δηλαδή βγαίνεις λογιστης-οικονομολόγος απλά δουλεύεις σε εταιρίες σχετικές με τα ναυτιλιακά;Φαντάζομαι θα έχει και άλλους τομείς....πχ διαχείρηση δυναμικού,οργάνωση κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tntqaz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 294 μηνύματα.
έχω την εντυπωση πως ΟΧΙ, δεν έχει άλλους τομεις.. με μια γρηγορη ματια στο σιτε του παπει αυτο διαπιστωσα..
ΑΛΛΑ αμα είναι και θελεις να σπουδασεις κατι τετοιο, γιατι να παρεις ναυτιλιακες σπουδες? δεν είναι καλύτερη επιλογη h διοίκηση επιχειρήσεων? μπορεις κατα 99% (αν θυμαμαι καλα) στο τελευταιο ετος να διαλέξεις διαφορες .."κατευθυνσεις" (ωραια που τα λεω :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CITCOC

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kωνσταντίνος Κελέσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 272 μηνύματα.
Κατευθυνσεις τετοιων κλαδων δεν υπαρχουν στα τμηματα ναυτιλιακων αλλα μαθηματα που να τα αφορουν υπαρχουν στο τμημα της Χιου στο οποιο ειμαι εγω! Και οργανωση παραγωγης, ανθρωπινου δυναμικου, logistics κλπ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tntqaz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 294 μηνύματα.
εσυ δηλαδη σπουδασεις στο Τμήμα Ναυτιλίας και Επιχειρηματικών Υπηρεσιών του Παν.Αι.??
ειναι "καλό" πανεπιστήμιο? απλά φοβάμαι μη τυχον το εχουν πιο.. "παραμελημενο" τοσο μακρια που ειναι..
μπορεις να μου πεις λιγο τι παιζει σε γενικες γραμμες απο θεμα ποιοτητας κλπ κλπ? απλα επειδη κατα 99% θα προσπαθησω αν ποτε βγαλω πτυχιο, να κανω μεταπτυχιακο στο εξωτερικο (το δοκιμασαμε και φετοσ αλλα..no money, no honey).. μην το θεωρουν της πλάκας ας πούμε και δεν με δέχονται για το όνομα και μόνο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CITCOC

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kωνσταντίνος Κελέσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 272 μηνύματα.
εσυ δηλαδη σπουδασεις στο Τμήμα Ναυτιλίας και Επιχειρηματικών Υπηρεσιών του Παν.Αι.??
ειναι "καλό" πανεπιστήμιο? απλά φοβάμαι μη τυχον το εχουν πιο.. "παραμελημενο" τοσο μακρια που ειναι..
μπορεις να μου πεις λιγο τι παιζει σε γενικες γραμμες απο θεμα ποιοτητας κλπ κλπ? απλα επειδη κατα 99% θα προσπαθησω αν ποτε βγαλω πτυχιο, να κανω μεταπτυχιακο στο εξωτερικο (το δοκιμασαμε και φετοσ αλλα..no money, no honey).. μην το θεωρουν της πλάκας ας πούμε και δεν με δέχονται για το όνομα και μόνο..


Ναι σε αυτο το τμημα ειμαι! Στο τομεα των ναυτιλιακων το τμημα της Χιου ειναι παρα πολυ καλυτερο σε σχεση με αυτο του Πειραια ( μας το λενε και οι ιδιοι οι καθηγητες που καποιοι απο αυτους ειτε διδασκαν και στα 2 τμηματα ειτε διδασκουν και τωρα). Κακα τα ψεματα στο ΠΑΠΕΙ γινεται ενα μπαχαλο! Εδω στη Χιο τα μαθηματα γινονται το καθενα με 20-30 max ατομα, οι καθηγητες σε γνωριζουν προσωπικα και γενικα γινεται ενα πολυ μεταδοτικο μαθημα! Οσον αφορα το προγραμμα σπουδων, αλλαξε προπερσυ που μπηκα εγω και εχουν βαλει αρκετα οικονομικα μαθηματα οπως οικονομετρια διεθνης χρηματοοικονικη και αλλα πολλα αφαιρωντας μαθηματα δευτερευοντα οπως κοινωνιολογια προστασια περιβαλλοντος κλπ! Εχεις επισης τη δυνατοτητα επιλογη κατευθυνσης! Ειναι 3 : ναυτιλια, νεες τεχνολογιες και επιχειρηματικοτα και συνδυασμενες μεταφορες! Παραλληλα ενα πολυ μεγαλο προνομιο σε σχεση με του ΠΑΠΕΙ ειναι οτι καθε χρονο μπορεις να κανεις πρακτικη ασκηση ενω στο ΠΑΠΕΙ μονο στο τελευταιο ετος! Ο.τι αλλο θες και ο οποιοςδηποτε μη διαστασει! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia_chios

Νεοφερμένος

Η georgia_chios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Οντως το τμημα ναυτιλιακων της Χιου ειναι καλυτερο απο του Πειραια! Εγω σπουδασα στου Πειραιά αλλα περνωντας απο Χιο κανοντας Μεταπτυχιακο το διαπιστωσα και τωρα οντας διδακτορικη φοιτητρια διαπιστωνω οτι ειναι πολυ καλυτερο.Οι καθηγητες εκει (οχι ολοι βεβαια) κανουν εργο...σε ενα περιφερειακο πανεπιστημιο ειναιπιο ευκολο να σε μαθει ο καθηγητης (οχι οτι σε αλλα δεν γινεται, στο δικο σου χερι ειναι)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιαννης...

Νεοφερμένος

Ο Γιαννης... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδια καλησπερα...λιγες μερες πριν τισ πανελληνιες και ακομα ψαχνω την καταλληλη σχολη...θελω αν μπορειτε οσοι ειναι αποφοιτοι του τμηματος η γνωριζουν αρκετα για αυτο να μου πειτε αν τελειωνοντας την σχολη ασχολεισαι μονο με οικονομικα (δηλαδη εισαι για ολη σου την ζωη μεσα σε ενα γραφειο ,με χαρτια αριθμουσ κ.λ.π) ή ασχολεισαι γενικοτερα με θεματα διοικησης των ναυτιλιακων εταιριων,μπορεισ καποια στιγμη να γινεις υψηλό στελεγχος σε καποια εταιρια....ακομη να μου πειτε αν γνωριζετε...στις μερες μας,στην τεραστια οικονομικη κριση,υπαρχουν ακομα θεσεις εργασιας??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gate1319661

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gate1319661 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
Παιδια καλησπερα...λιγες μερες πριν τισ πανελληνιες και ακομα ψαχνω την καταλληλη σχολη...θελω αν μπορειτε οσοι ειναι αποφοιτοι του τμηματος η γνωριζουν αρκετα για αυτο να μου πειτε αν τελειωνοντας την σχολη ασχολεισαι μονο με οικονομικα (δηλαδη εισαι για ολη σου την ζωη μεσα σε ενα γραφειο ,με χαρτια αριθμουσ κ.λ.π) ή ασχολεισαι γενικοτερα με θεματα διοικησης των ναυτιλιακων εταιριων,μπορεισ καποια στιγμη να γινεις υψηλό στελεγχος σε καποια εταιρια....ακομη να μου πειτε αν γνωριζετε...στις μερες μας,στην τεραστια οικονομικη κριση,υπαρχουν ακομα θεσεις εργασιας??

καλο τμημα αν και πολυ εξειδικευμενο για πρωτο πτυχιο και επιπλεον για να βρεις δουλεια σε ναυτιλιακη πρεπει να εχεις μεσο. αν εχεις σουπερ επιλογη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top