[Πανελλήνιες] Μαθήματα ειδικότητας που εξετάζονται

Tilemaxos

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βαθύ (Σάμος). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Οι απόφοιτοι της τρίτης τάξης των Επαγγελματικών Λυκείων (ΕΠΑΛ), έχουν δύο δυνατότητες για να συνεχίσουν τις σπουδές τους στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση.
Τους προσφέρεται η δυνατότητα να συμμετάσχουν στις Πανελλήνιες εξετάσεις, για την εισαγωγή τους είτε σε ΤΕΙ, έιτε σε ΑΕΙ - ΤΕΙ.
Και στις δύο περιπτώσεις αν και διαφέρει ο αριθμός των μαθημάτων στα οποία θα εξεταστούν, χρειάζεται να εξεταστούν και σε δύο μαθήματα ειδικότητας, τα οποία προσδιορίζονται από τον κλάδο και τον τομέα που ακολουθούν.

Στο κείμενο που ακολουθεί αναφέρονται αυτά τα μαθήματα ειδικότητας στα οποία θα πρέπει να εξεταστούν όσοι απόφοιτοι των ΕΠΑΛ προσέλθουν στις πανελλήνιες εξετάσεις.

ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ ΠΟΥ ΕΞΕΤΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΑ

ΤΕΧΟΛΟΓΙΚΟΣ ΚΥΚΛΟΣΤΟΜΕΑΣ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΑΣ
-Ειδικότητα: ΓΕΝΙΚΗΣ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΑΣ
Στοιχεία Μηχανών
Στοιχεία Ψύξης - Κλιματισμού ΙΙ
-Ειδικότητα: ΜΗΧΑΝΙΚΗΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ
Στοιχεία Μηχανών
Μηχανές Εσωτερικής Καύσης

ΤΟΜΕΑΣ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
-Ειδικότητα: ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΩΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ
Ηλεκτροτεχνία
Ηλεκτρικές Μηχανές

ΤΟΜΕΑΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ
-Ειδικότητα: ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΙΚΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΔΙΚΤΥΩΝ
Ηλεκτρονικές Επικοινωνίες
Συστήματα Ψηφιακών Ηλεκτρονικών
-Ειδικότητα: ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ
Ηλεκτρονικές Επικοινωνίες
Συστήματα Ψηφιακών Ηλεκτρονικών

ΤΟΜΕΑΣ ΔΟΜΙΚΩΝ ΕΡΓΩΝ
-Ειδικότητα: ΣΧΕΔΙΑΣΤΩΝ ΔΟΜΙΚΩΝ ΕΡΓΩΝ
Αρχιτεκτονικό Σχέδιο ΙΙ
Οικοδομική

ΤΟΜΕΑΣ ΕΦΑΡΜΟΣΜΕΝΩΝ ΤΕΧΝΩΝ
-Ειδικότητα: ΓΡΑΦΙΚΩΝ ΤΕΧΝΩΝ
Γραφιστικές Εφαρμογές
Τεχνολογία Εκτυπώσεων

ΚΥΚΛΟΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΤΟΜΕΑΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ
-Ειδικότητα: ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ, ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΚΑΙ ΔΙΚΤΥΑ Η/Υ
Δομημένος Προγραμματισμός Pascal
Δίκτυα Υπολογιστών

ΤΟΜΕΑΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΚΑΙ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ
-Eιδικότητα: ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ
Αρχές Οικονομικής Θεωρίας
Αρχές οργάνωσης & διοίκησης επιχειρήσεων ΙΙ
-Ειδικότητα: ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ
Αρχές Οικονομικής Θεωρίας
Αρχές οργάνωσης & διοίκησης επιχειρήσεων ΙΙ

ΤΟΜΕΑΣ ΥΓΕΙΑΣ - ΠΡΟΝΟΙΑΣ
-Ειδικότητα: ΒΟΗΘΩΝ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΟΚΟΜΩΝ
Στοιχεία Ανατομίας - Φυσιολογίας ΙΙ
Αγωγή Προσχολικής Ηλικίας
-Ειδικότητα: ΒΟΗΘΩΝ ΙΑΤΡΙΚΩΝ ΚΑΙ ΒΙΟΛΟΓΙΚΩΝ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΩΝ
Στοιχεία Ανατομίας - Φυσιολογίας ΙΙ
Στοιχεία Αιματολογίας - Αιμοδοσίας
-Ειδικότητα: ΒΟΗΘΩΝ ΝΟΣΗΛΕΥΤΩΝ
Στοιχεία Ανατομίας - Φυσιολογίας ΙΙ
Στοιχεία Παθολογίας

ΤΟΜΕΑΣ ΓΕΩΠΟΝΙΑΣ ΤΡΟΦΙΜΩΝ ΚΑΙ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ
-Ειδικότητα: ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΕΛΕΓΧΟΣ ΤΡΟΦΙΜΩΝ
Αρχές Επεξεργασίας Τροφίμων
Υγιεινή και Ασφάλεια Τροφίμων
-Ειδικότητα: ΕΡΓΑ ΤΟΠΙΟΥ ΚΑΙ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ
Διαμόρφωση τοπίου
Ανθοκηπευτικές Καλλιέργειες
-Ειδικότητα: ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΗ ΓΕΩΡΓΙΑ
Φυτική Παραγωγή
Σύγχρονες Γεωργικές Επιχειρήσεις

ΝΑΥΤΙΚΟΣ ΚΥΚΛΟΣΤΟΜΕΑΣ ΝΑΥΤΙΚΟΣ - ΠΛΟΙΑΡΧΩΝ
-Ειδικότητα: ΠΛΟΙΑΡΧΩΝ ΕΜΠΟΡΙΚΟΥ ΝΑΥΤΙΚΟΥ
Ναυσιπλοΐα ΙΙ
Μεταφορά Φορτίων

ΤΟΜΕΑΣ ΝΑΥΤΙΚΟΣ - ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ
-Ειδικότητα: ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΕΜΠΟΡΙΚΟΥ ΝΑΥΤΙΚΟΥ
Μηχανές Πλοίου ΙΙ
Βοηθητικά Μηχανήματα ΙΙ

Πηγή https://edu.klimaka.gr/leitoyrgia-sx...zomena-mathimata-eidikothtas-panellhnies.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

anastasis

Νεοφερμένος

Ο anastasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
μπορώ να ρωτίσω κάτι?

είναι υποχρεωτικό να δώσουμε πανελλήνιες από τα επάλ??

γιατί εγώ αυτό που θέλω να ακολουθήσω δεν έχει καμοία σχέση με αυτό που σπουδάζω τώρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimosgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δήμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Φυσικά και δεν είσαι υποχρεωμένος! Μπορείς απλά να πάρεις το πτυχίο του ΕΠΑΛ και να μην συνεχίσεις στην τριτοβάθμια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rafaela 7

Νεοφερμένος

Η Ραφαέλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
στην ειδικότητα υπαλλήλων τουριστικών επιχειρήσεων είναι:
-αρχές οικονομικής θεωρίας
-αρχές οργάνωσης και διοίκησης επιχειρήσεων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koulee

Νεοφερμένος

Ο koulee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
παιδιά καλησπέρα
για πείτε μου..είμαι μαθητής της Γ επάλ σε εσπερινό.οπότε έχω άλλη μια χρονιά (εφόσον στο εσπερινό κάνεις 4).λοιπόν...ο βαθμός του απολυτηρίου στην τελευταία τάξη,που τον κυνηγάω τόσο πολύ, θα επιρεαστεί καθόλου απο τα γραπτά των πανελλήνιων εξετάσεων που σκέφτομαι να δώσω?
δηλαδή για να γίνω πιο συγκεγκριμένος.. ας υποθέσουμε ότι χωρίς να δώσω παννελήνιες βγάζω Μ.Ο 18-οπότε κ στα δύο τα απολλυτήρια θα γράφει 18..
Αν θέλω να δώσω πανελλήνιες και γράψω πολύ χάλια(που είναι και το πιο πιθανό) με αποτελεσμα να μην περάσω κάπου(ή κ να περάσω δεν έχει σημασία), το 18 θα επηρεαστεί?θα γίνει πχ 14
Επειδή είμαστε η πρώτη φουρνιά απο εσπερινά δεν έχει πολύ καλή ενημέρωση
Μόνο όσοι είναι σίγουροι παρακαλώ να απαντήσουν
Thanks
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
μπορώ να ρωτίσω κάτι?

είναι υποχρεωτικό να δώσουμε πανελλήνιες από τα επάλ??

γιατί εγώ αυτό που θέλω να ακολουθήσω δεν έχει καμοία σχέση με αυτό που σπουδάζω τώρα...

Κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να δώσει πανελλήνιες αν δεν επιθυμεί να περάσει σε σχολή ή τμήμα της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης είτε φοιτά σε ΓΕΛ είτε ΕΠΑΛ Ομάδας Α και είτε σε ΕΠΑΛ Ομάδας Β.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

baggos323

Νεοφερμένος

Ο baggos323 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά!Είμαι νέος στην παρέα σας.Πήγα πρώτη λυκείου σε γελ και τώρα θέλω να πάω σε επάλ με ειδικότητα εμποροπλοιάρχων και στην τριτη λυκείου να δώσω για αστυφυλάκων.Γίνεται?Είναι πιό εύκολα απο το επάλ?Πρέπει να ξέρω τίποτα άλλο?Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FRIENDLY GIRL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FRIENDLY GIRL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Καλησπερα ειμαι νεα στο φορουμ .Εαν και λιγο νωρις να ρωτησω γιατι παω πρωτη λυκειου τι ειναι αυτα τα στιχεια ανατομιας -φυσιολογιας που λεει στους βρεφονηπιοκωμους?Και μονο που ειδα την λεξη τρομαξα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΝΔΡΕΑΣ02

Νεοφερμένος

Ο ΑΝΔΡΕΑΣ02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
παιδια απο ομαδα α μπορω να περασω μονο σε τει σχετικο τησ ιδικουητας??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Nαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitisp

Δραστήριο μέλος

Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Καλησπερα ειμαι νεα στο φορουμ .Εαν και λιγο νωρις να ρωτησω γιατι παω πρωτη λυκειου τι ειναι αυτα τα στιχεια ανατομιας -φυσιολογιας που λεει στους βρεφονηπιοκωμους?Και μονο που ειδα την λεξη τρομαξα!
μην τρομαζεις,;) αν και ειμαι ηλεκτρολογος και ειμαι ο λιγοτερο καταλληλος να σου απαντησει
κανεις δεν πεθανε απο της νοσηλευτικης,:redface:
απο οσο ξερω,
( γιατι εχω ενα φιλο που ειναι στους νοσηλευτες, )
ειναι ενα μαθημα στο οποιο μαθαινεις τα μερη του σωματος καθως επισης τις ασθενεις και τις λοιμωξεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FRIENDLY GIRL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FRIENDLY GIRL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
μην τρομαζεις,;) αν και ειμαι ηλεκτρολογος και ειμαι ο λιγοτερο καταλληλος να σου απαντησει
κανεις δεν πεθανε απο της νοσηλευτικης,:redface:
απο οσο ξερω,
( γιατι εχω ενα φιλο που ειναι στους νοσηλευτες, )
ειναι ενα μαθημα στο οποιο μαθαινεις τα μερη του σωματος καθως επισης τις ασθενεις και τις λοιμωξεις
Τωρα τρομαξα ποιο πολυ αλλα τουλαχιστων ξερω τι περιπου ειναι!Ευχαριστω!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τωρα τρομαξα ποιο πολυ αλλα τουλαχιστων ξερω τι περιπου ειναι!Ευχαριστω!

Δεν χρειάζεται να ανησυχείς από τώρα...
Θα τα διδαχτείς σιγά-σιγά και με διάβασμα στο σπίτι θα τα πας μια χαρά! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FRIENDLY GIRL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FRIENDLY GIRL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Το ελπιζω!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george vellis

Νεοφερμένος

Ο george vellis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γεια σας παιδια!
Μηπως ξερει κανεις να μου πει τι συντελεστες βαρυτητας εχουν τα μαθηματα ειδικοτητας;(συγκεκριμενα για ναυτικο τομεα πλοιαρχων)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
ΝΑΥΤΙΚΟΣ ΚΥΚΛΟΣΤΟΜΕΑΣ ΝΑΥΤΙΚΟΣ - ΠΛΟΙΑΡΧΩΝ
- Ειδικότητα: ΠΛΟΙΑΡΧΩΝ ΕΜΠΟΡΙΚΟΥ ΝΑΥΤΙΚΟΥ
-> Μαθήματα :
Ναυσιπλοΐα ΙΙ (Συντελεστής Βαρύτητας : 3.5)
Μεταφορά Φορτίων (Συντελεστής Βαρύτητας : 3.5)
Έκθεση (Συντελεστής Βαρύτητας : 1.5)
Μαθηματικά Ι (Συντελεστής Βαρύτητας : 1.5)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george vellis

Νεοφερμένος

Ο george vellis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ευχαριστω για την απαντηση σου αγαπητε Χρηστο.Ειχα ξεχασει να αναφερω οτι θα δωσω πανελληνιεσ με τα 6 μαθηματα και οχι με τα 4.Συνεπως αυτοι οι συντελεστες μπορει να μην ισχυουν για την δικια μου περιπτωση (οι μαθητες των ΕΠΑΛ δινουν με τα 4 μαθηματα για ΤΕΙ,εγω θελω να περασω ΣΝΔ,οποτε αναγκαστικα επρεπε να παω με τα 6).Ελπιζω να μπορεσεις να με διαφωτησεις. :-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sxetlant

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Απόστολος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Ρίξε μια ματιά ΕΔΩ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george vellis

Νεοφερμένος

Ο george vellis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nasos Loco

Νεοφερμένος

Ο Nasos Loco αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Καποιος που να εχει τπτ σημειωσεις για Ηλεκτροτεχνια κ Ηλεκτρικες Μηχανες?????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top