Earthlings-ΠΡΕΠΕΙ να το δείτε

Proudqueen

Δραστήριο μέλος

Η Proudqueen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
Πριν λιγο ειδα αυτο το βιντεο
Ειναι πραγματικα σοκαριστικο
Δειχνει αυτο που λιγο πολυ σκεφτομαστε οτι συμβαινει και εχουμε στο πισω μερος του μυαλου μας, αλλα επιλεγουμε να κλεινουμε τα ματια ερμητικα κλειστα, γιατι ειναι πιο ευκολο για μας..
Οσοι δεν καταλαβαινετε τι λεω απλα δειτε το
Κραταει μιαμιση περιπου ωρα αλλα αρκει για να αλλαξει αυτα που σκεφτεστε αλλα και τις συνηθειες σας για την υπολοιπη ζωη σας..

https://video.google.com/videoplay?docid=-5165231031895551470
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Λουκρητία

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,905 μηνύματα.
αντεξα μεχρι την αρχη της "τροφης"....
σε αυτο το βιντεο αποκαλυπτεται ποσο τερατα ειμαστε εμεις οι ανθρωποι, και ποσο αχαριστοι επισης. Ειλικρινα εριξα πολυ κλαμμα γτ ειδα εικονες που δεν ειχα ξαναδει ποτε μου και που δεν διαννοηθηκα ΠΟΤΕ οτι υπαρχουν.... τα ζωα ειναι το ευαισθητο σημειο μου, δεν ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΚΑΝ οσο πολυ κι αν αντεχω σε καποια τετοια βιντεο καποια στιγμη λεω, οχι δεν θα συνεχισω, ειμαι κουρελι.... ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ που ειμαι ανθρωπος, ντρεπομαι για το ειδος μου.... ποιος θα το φανταζοταν;;... δεν μπορω ειλικρινα να περιγραψω πως ηταν να βλεπεις κατι τοσο αποτροπαιο, κατι τοσο φρικαλεο, κατι που λες ¨δεν γινεται, δεν ζω σε αυτον τον αιωνα, ανοικω αλλου!". Δεν μπορουσα ποτε να φανταστω να εχουν ενα σκυλο γεματο αιματα διπλα σε ενα σκουπιφιαρικο και στη συνεχεια να τον πετανε και μεσα. Παναγια μου μονο και που το γραφω μου σηκωνεται η τριχα.
...δεν εχω τιποτε αλλο να πω, τα ειπε ολα το βιντεο...
και ΝΑΙ! μπορειτε να χαρειτε! ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΟ ΠΙΟ ΑΘΛΙΟ ΚΑΙ ΑΗΔΙΑΣΤΙΚΟ ΠΡΑΓΜΑ ΣΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΟΝΟΜΜΑΖΟΥΜΕ ΓΗ.



EDIT: Σημερα ετυχε να μιλαω με εναν καθηγητη μου για τις ταυρομαχιες, και ανακαλυψα και απο κοντα ποσο ΓΟΥΡΟΥΝΙΑ ειμαστε και οτι δεν προκειται ΠΟΤΕ να παμε μπροστα με αυτα τα μυαλα, και οτι χρειαζεται ενα θαυμα, για να ταρακουνηθουν εστω ΛΙΓΑΚΙ τα μυαλα ορισμενων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alkmini

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αλκμήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Πεύκα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Στο 17:31..έπαθα τρομερό σοκ...δε τολμάω να δω άλλο... Τα καημένα τα πλάσματα...πόσο μαλάκες έχουμε γίνει!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
επειδη ειναι αρκετα μεγαλο το βιντεο, προτιθεται κανεις να μας δωσει μια περιληψη να αποφασισουμε αν αξιζει τον κοπο ή οχι ?:)
πλιζ μην μου απαντησετε αοριστα "ναι δες το οπωσδηποτε κλπ" ,απλως θελω να ξερω περι τινος προκειται ,πριν το δω (?).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Proudqueen

Δραστήριο μέλος

Η Proudqueen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
scully δινω την περιγραφη παρακατω
πραγματικα αξιζει να το δεις.
εχει και ελληνικους υποτιτλους (αν δεν τους βλεπετε πατηστε το CC στο κατω μερος της οθονης!!)

Το Earthlings, σε αφήγηση του Joaquin Phoenix και σε μουσική του Moby, είναι ένα ντοκιμαντέρ που καταδεικνύει την πλήρη οικονομική εξάρτηση του ανθρώπινου είδους από τα ζώα που εκτρέφονται για κατοικίδια, φαγητό, ένδυση, διασκέδαση και επιστημονική έρευνα. Με τη χρήση κρυφών καμερών και υλικού που δεν είχε δημοσιευθεί ως τώρα, το Earthlings καταγράφει τις καθημερινές πρακτικές των μεγαλύτερων βιομηχανιών παγκοσμίως, όλες εκ των οποίων βασίζονται εξ ολοκλήρου στην εκμετάλλευση ζώων για τα κέρδη τους.
Δυνατό, ενημερωτικό,αντιφατικό και προκλητικό, το Earthlings είναι μακράν το πιο κατανοητό ντοκιμαντέρ που έχει γυριστεί σχετικά με την στενή σχέση φύσης, ζώων και ανθρώπινου οικονομικού συμφέροντος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tinamamagi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Νέοι Επιβάτες (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 124 μηνύματα.
κατω δεξια απο το παραθυρο ειναι ενα κουμπακι που γραφει cc και βαζεις η βγαζεις μ'αυτο τους υποτιτλους


οσο για το ντοκυμαντερ δεν μπορω να περιγραψω τα συναι σθηματα που μου προκαλεσε
παντως αναθεωρησα τις αποψεις μου και ενιωσα απεχθεια για τον εαυτο μου και για ολους μας ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alkmini

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αλκμήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Πεύκα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Τελικά το είδα ολόκληρο...σίγουρα δε περιγράφεται με λόγια. Δεν έχω ξανανιώσει τόσο άσχημα, και ούτε ήξερα ότι η κατάσταση ήταν τόσο ... επίπονη. Ντρέπομαι που είμαι άνθρωπος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Είθε να αποτελέσει το βίντεο αυτό παράδειγμα προς αποφυγήν για όλους τους ανθρώπους που θα υπάρχουν στο μέλλον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Σκεφτείτε πόσο άσχημα νιώθετε όταν βλέπετε σε ντοκιμαντέρ μια τίγρη να κομματιάζει και να τρώει μια αντιλόπη ζωντανή. Αμέσως έρχεται η θεωρεία στο μυαλό που λέει ότι στην φύση επιβιώνει ο ισχυρότερος.

Όπως η τίγρης είναι ισχυρότερη από την αντιλόπη έτσι και ο άνθρωπος είναι ισχυρότερος από όλα τα αλλά ζώα του πλανήτη έτσι είναι αναμενόμενο να σκοτώσει βιαία αλλά ζώα για να ʽʼτραφείʼʼ.

Όμως ο άνθρωπος δεν είναι ζώο, δεν σκοτώνει από ένστικτο ούτε για να τραφεί, σκοτώνει και κακοποιεί αυτά τα ζώα καθοδηγούμενος από την λογική του, την καταστροφική του φύση και την ακόρεστη πλεονεξία του. Αυτό τον κάνει μισητότερο και κατώτερο από την τίγρη.

Πως όμως γίνεται να μισήσουμε τον εαυτό μας και να επωμισθούμε την ευθύνη των πράξεων μας?

Τέτοιες εικόνες σίγουρα χαρακτηρίζονται ως απάνθρωπες. Είναι όμως σωστός χαρακτηρισμός? Όχι. Από την στιγμή που έχουμε αποδείξει επανειλημμένα ότι η ανθρώπινη φύση είναι η χείριστη δυνατή οι παραπάνω εικόνες δεν μπορούν να εκφραστούν με καμία ανθρώπινη φράση ή συλλογισμό.

Είμαστε οι κακοί γείτονες σε αυτήν την πολυκατοικία που λέγεται πλανήτης.
-----------------------------------------
σορυ για τα γραμματα το εγραψα στο word
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Αν αυτά σας φαίνονται απάνθρωπα (δεν το είδα, θα το δώ αύριο αλλα έχω δει άλλα παρόμοια) καλύτερα μη μάθετε τι γίνεται σε άνθρωπο απο άνθρωπο (πχ φυλακές Γκουατανάμο) και σίγουρα όχι για τροφή, ή ένδυση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Από την στιγμή που έχουμε αποδείξει επανειλημμένα ότι η ανθρώπινη φύση είναι η χείριστη δυνατή οι παραπάνω εικόνες δεν μπορούν να εκφραστούν με καμία ανθρώπινη φράση ή συλλογισμό.

Δεν έχει τόση σχέση η συμπεριφορά του ανθρώπου με τη φύση του. Στο χέρι μας είναι να αλλάξουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Ας αρχίσουμε πρώτα να σεβόμαστε περισσότερο το ίδιο μας το είδος και μετά σκεφτόμαστε και για τα ζώα.

Υ.Γ. Καλά Χριστούγεννα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
[ame="https://video.google.com/videoplay?docid=-5165231031895551470"]EARTHLINGS[/ame]
(κάντε κλικ για να δείτε την ταινία με υπότιτλους)

Όποιος νομίζει πως μπορεί να δει αυτά τα 90 λεπτά φρίκης χωρίς να κλάψει είναι επισήμως αναίσθητος.
Συγγνώμη...

Πρόκειται για ένα ντοκιμαντέρ με θέμα την κακοποίση που δέχονται τα ζώα. Δεν μιλάω για κακοποίηση όσον αφορά τις σφαγές κλπ., όχι...αυτά είναι τα ψιλά.
Τουλάχιστον δείτε λίγες σκηνές, δεν θα αντέξετε.

Αύριο θα την δω όλη και θα σας πω. Λίγα κομμάτια είδα σήμερα, καλύτερα να μην υπήρχα, τι να πω...
Έχω αηδιάσει από την επιπολαιότητα και την άγνοιά μας. Δεν ξέρω αν θα αντέξω. Δεν ξέρω τι πρέπει να γίνει, παντού κυριαρχεί το κακό, όπου κι αν δεις.

Θα σας έχω ένα full review -αν ζω ακόμα- αύριο.
Τουλάχιστον αν αυτοκτονήσω (δεν κάνω πλάκα) ας έχετε δει την ταινία...;)

[ame="https://video.google.com/videoplay?docid=-5165231031895551470"]EARTHLINGS[/ame]
(κάντε κλικ για να δείτε την ταινία με υπότιτλους)


Υ/Γ: Ας αφήσουμε την θρησκεία έξω για λίγο όλοι εμείς. Δείτε και θα μου πείτε τι έχει προταιρεότητα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Κάνουμε κι ένα search προηγουμένως, καθώς υπάρχει ήδη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
νομιζω το εχει δει ηδη,στα αγγλικα-μια ωρα παραπανω μας κρατησε :P,χωρις υποτιτλους.φρικιαστικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
Το είδα για τα 3 πρώτα λεπτά και εκνευρίστηκα αφάνταστα.Αν ήμουν ο ταύρος που έδειχνε το ντοκιμαντέρ με την πρώτη ευκαιρία δεν ξέρω σε πόσους θα είχα επιτεθεί....:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Που να το δεις και όλο...δεν υπάρχουν λόγια να το περιγράψω, είναι απλή φρίκη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

endless_dream

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η endless_dream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Όντως!Φρικιαστικό.:(Βασικά άντεξα να δω ένα τριαντάλεπτο περίπου,δεν ξέρω όμως αν έχω το κουράγιο να δω και το υπόλοιπο.Σοκαρίστηκα με τις σκηνές,είμαι και άνθρωπος που επηρεάζεται εύκολα συναισθηματικά...Όχι ότι δεν ήξερα ότι κάτι τέτοιο είναι καθημερινότητα,αλλά το να βλέπεις με τα ίδια σου τα μάτια αυτές τις αποτρόπαιες πράξεις και κάποια πράγματα που μέχρι τώρα αγνοούσες είναι...δεν ξέρω τι να πω,απερίγραπτο και εντελώς απάνθρωπο!!Πραγματικά όποιος φέρεται με τέτοιο τρόπο στα ζώα(αλλά παρόμοια και στους ανθρώπους) δεν αξίζει ο ίδιος να λέγεται άνθρωπος.:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliana13

Νεοφερμένος

Η Iliana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
παντως αυτα που κανουμε στα ζωα τα εχει ηδη κανει το ανθρωπινο γενος σε ομοιους του οποτε δε θα ελεγα οτι αυτα που δειχνει το βιντεο ειναι κατι καινουριο.προσωπικα πιστευω πως ειτε ειναι ανθρωποι ειτε ζωα η κακοποιηση δεν παυει να ειναι κακοποιηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Iliana, οι συγκεκριμένοι που αναφέρεις θεωρούσαν τους άλλους κατώτερους.

Χαρακτηριστικά, θα σας αναφέρω μία σκηνή που μου έμεινε. Το σημείο όπου αφού έβγαλαν το δέρμα από ένα ζώο το άφησαν ζωντανό να σφαδάζει.

Konstadinaki, πιστεύω πως χρειάζεται να δεις το κεφάλαιο με το τσίρκο και τα πειράματα τότε... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top