Φροντιστήρια σχολικών μαθημάτων

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Βασικά...όπως έχει ήδη αναφερθει...όλα είναι θέμα καθηγητή... Ξέρω παιδιά (τώρα με το νέο σύστημα) που πήγαν σε ελάχιστα ή καθόλου μαθήματα έξω, ή που στηρίχτηκαν στην ενδοσχολική υποστήριξη (ή όπως αλλιώς τη λένε) και τα πήγαν καταπληκτικά στις πανελλήνιες,πέρασαν σε καλές σχολές κτλ και άλλουσ πο έκανα 100 φροντηστήρια και...ας μην σχολιάσω... Να διορθώσω λοιπόν... Είναι σνδυασμός καθηγητη και μαθητή. Προσωπικά ήμουν από τις άριστες μαθητριες του σχολείου μου και στο ιδιαίτερο της χημείας (πρωτοδεσμίτισσα γαρ) ενώ αρχικά είχα πάει σε έναν καθηγητή που θεωρείται κορυφή έχει τις τρελες επιτυχίες κτλ τον άλλαξα στο μήνα για να πορτιμήσω κάποιον κατώτερο θεωρητικά για τον πολύ απλο λόγο ότι με τον πρώτο η... χημεία μας ήταν χάλια και δεν μου έκανε καθόλο κλικ να διαβάσω ενώ με τον δεύτερο ταιριάξαμε πολύ καλα. Πάντως γενικά νομίζω ότι ίιιισως μια εχτρα βοήθεια κακό δεν κάνει αλλά αυτός ο πανικός να πηγα΄νουν τα παιδιά φροντηστήριο σε ΟΛΑ Τα μαθήματα είναι υπερβολή και...δεν χρειάζεται κιόλας!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonis_wrx

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antonis_wrx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
κρίνοντας από το σχολείο μου το φροντηστήριο ήταν απαραίτητο γιατί οι καθηγητές βαριόντουσαν να κάνουν μάθημα και δεν εξηγουσαν τόσο καλά στην τάξη καθώς το είχαν δεδομένο ότι όλοι τα είχαμε ήδη ακούσει και είχαμε λύσει δεν ξέρω και εγώ πόσες σχετικές ασκήσεις. Δεν θα κάνω σύγκριση αν οι καθηγητές του σχολείου ή του φροντηστηρίου ήταν καλύτεροι αλλά πιστεύω ότι έβλεπαν τελείως διαφορετικά το μάθημα στο σχολείο απ' ότι στα ιδιαίτερα τους.
Είναι περισσότερο ψυχολογικό το θέμα. Όλοι είχαμε άγχος για τις Πανελλήνιες άλλοι λιγότερο και άλλοι περισσότερο. Από την στιγμή που το φροντήστηριο είναι το στάνταρ για να πάρει κανείς την απόφαση να μην πάει καθόλου πρέπει να έχει μεγάλη αυτοπεποίθεση και εμπιστοσύνη στις ικανότητες του. Δεν το παίρνεις τόσο εύκολα τέτοιο ρίσκο από την στιγμή που οι Πανελλήνιες ειδικά στην Γ Λυκείου μοιάζουν σαν οι σημαντικότερες εξετάσεις της ζωής μας.
Σπάνια παίζει καταλυτικό ρόλο ο φροντηστής, ο μαθητής έχει τον πρώτο και τον τελευταίο λόγο για την επιτυχία του ή όχι. Ο καθηγητής απλά βοηθάει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από antonis_wrx:
κρίνοντας από το σχολείο μου το φροντηστήριο ήταν απαραίτητο γιατί οι καθηγητές βαριόντουσαν να κάνουν μάθημα και δεν εξηγουσαν τόσο καλά στην τάξη καθώς το είχαν δεδομένο ότι όλοι τα είχαμε ήδη ακούσει και είχαμε λύσει δεν ξέρω και εγώ πόσες σχετικές ασκήσεις. Δεν θα κάνω σύγκριση αν οι καθηγητές του σχολείου ή του φροντηστηρίου ήταν καλύτεροι αλλά πιστεύω ότι έβλεπαν τελείως διαφορετικά το μάθημα στο σχολείο απ' ότι στα ιδιαίτερα τους.
...και μετά λένε τι καλά που είναι τα ιδιωτικά... (σορρυ δεν άντεξα) :tongue:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonis_wrx

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antonis_wrx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
δίκιο έχεις και εγώ που πήγαινα σε ιδιοτικό νομίζω ότι είναι το τελευταίο που με βοήθησε. Πέρσι (Γ Λυκείου) είμασταν τρελό καφενείο. Μόνο μαθηματικά Κατ γινόταν δουλειά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xmavidis

Νεοφερμένος

Ο xmavidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Εγώ νομίζω ότι λίγοι χωρίς κάποιο φροντιστήριο μπορούν να πιάσουν υψηλές σχολές, εφόσον το εκπαιδευτικό μας σύστημα δε προσφέρει ούτε καν τα απαραίτητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Τα φροντιστήρια σχολικών μαθημάτων έχουν μπει για τα κάλα στην ζωή του μαθητή . Πολλοί είναι εκείνοι που πιστεύουν οτι το αποτέλεσμα απο τις πανελλήνιες θα εξαρτηθεί απο το πόσο κάλο είναι το φροντιστήριο. Ποία είναι η δικοί σας γνώμη? Εμένα με έχει βοηθήσει πολύ ενα φροντιστήριο, αλλά πολλές φόρες πρέπει να αφιερώσω τόσες ώρες για την παρακολούθηση ενός μαθήματος σε φροντιστήριο που έχει σαν αποτέλεσμα μετά να νιώθω εξαντλημένος για να κάνω το προσωπίκο διάβασμα , που για έμενα παίζει το καθοριστικό ρόλο. Πιστεύω ότι το φροντιστήριο δεν μπορεί να αντικαταστήσει το προσωπικό διάβασμα αλλά είναι ένα σημαντικό βοήθημα

Το φροντιστήριο είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ .Πολύ έχουν την εντύπωση ότι γίνεται μάθημα στο σχολείο.Δεν ισχύει.Ξέρετε ότι πολύ καθηγητές δεν κάνουν σωστά την δουλεία τους και ότι κάποια βιβλία μαθηματικών(π.χ) δεν λένε αυτά που κανονικά είναι στη ύλη των εξετάσεων?Επίσης πολύ καθηγητές δεν προλαβαίνουν να τελειώσουν την σχολική ύλη πλήρως με αποτέλεσμα όταν πάμε για εξετάσεις να μην ξέρουμε κάποια μέρη της ύλης.Τα φροντιστήρια οι δημόσιοι καθηγητές τα αποκαλούν παραπαιδία.Τα σχολεία λίγο βοηθάνε τους μαθητές και σε αυτό ευθήνεται το ελληνικό κράτος αφου οι καθηγητές δεν ελεγχονται και παραδιδουν μάθημα χωρίς αναλυτικές εξηγήσεις.Δεν ενδιαφερονται κάποιοι για το μέλλον μας.Συνοψίζοντας τα φροντιστίρια είναι αυτά που βοηθάνε πάρα πολυ και μας λένε και διάφορα tips πάνω στην ύλη και ένας ακόμη λόγος που κάνουν καλήτερη δουλειά είναι ότι με τις επιτυχίες διαφημίζονται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hetfield

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hetfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Παντως τα φροντιστηρια σιγουρα δεν ειναι απατη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Hetfield:
Παντως τα φροντιστηρια σιγουρα δεν ειναι απατη.

Σίγουρα!!:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dare-Devil:
Το φροντιστήριο είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ .Πολύ έχουν την εντύπωση ότι γίνεται μάθημα στο σχολείο.Δεν ισχύει.Ξέρετε ότι πολύ καθηγητές δεν κάνουν σωστά την δουλεία τους και ότι κάποια βιβλία μαθηματικών(π.χ) δεν λένε αυτά που κανονικά είναι στη ύλη των εξετάσεων?Επίσης πολύ καθηγητές δεν προλαβαίνουν να τελειώσουν την σχολική ύλη πλήρως με αποτέλεσμα όταν πάμε για εξετάσεις να μην ξέρουμε κάποια μέρη της ύλης.Τα φροντιστήρια οι δημόσιοι καθηγητές τα αποκαλούν παραπαιδία.Τα σχολεία λίγο βοηθάνε τους μαθητές και σε αυτό ευθήνεται το ελληνικό κράτος αφου οι καθηγητές δεν ελεγχονται και παραδιδουν μάθημα χωρίς αναλυτικές εξηγήσεις.Δεν ενδιαφερονται κάποιοι για το μέλλον μας.Συνοψίζοντας τα φροντιστίρια είναι αυτά που βοηθάνε πάρα πολυ και μας λένε και διάφορα tips πάνω στην ύλη και ένας ακόμη λόγος που κάνουν καλήτερη δουλειά είναι ότι με τις επιτυχίες διαφημίζονται

Συμφωνώ απόλυτα.Το φροντιστήριο είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ για κάποιον που θέλει να αριστεύσει.ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟ και φυσικά εντατική προσπάθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ines

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ινές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
περαν του οτι βαριεσαι υστερικα και γενικα σκοτωνεσαι οχι μονο για το σχολειο αλλα και για τα εκτος, χωρις φροντιστηριο δε γινεται δουλεια.
αφου πολλοι καθηγητες και καλα χαλαροι δεν κανουν καν μαθημα αλλα καθονται και κουνεντιαζουν,και μετα ζητανε κιολας απο μας τα και καλα ευκολα.:mad: :mad:
ασε που στο φροντιστηριο επικεντρωνωνται πανω σου κι οχι στο ρολοι,ας πουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ines:
.
αφου πολλοι καθηγητες και καλα χαλαροι δεν κανουν καν μαθημα αλλα καθονται και κουνεντιαζουν,και μετα ζητανε κιολας απο μας τα και καλα ευκολα.:mad: :mad:
Aν αυτο δεν ειναι δικια σου μονο αποψη αλλα και άλλων (πολλών) συμμαθητών σου γιατι δεν συγγκεντρώνεστε και να ενημέρωσετε το γραφείο; Σιγουρα θα ταράξει τα νερά, όσο και αδιαφορος και αν το παιξει ο διευθυντης ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Το αποτέλεσμα:Όσα δεν πληρωνουμε σε δίδακτρα,τα έχουμε ήδη πληρωσει σε φροντιστήρια...

κατα τη γνωμη μου τα φροντιστήρια ειναι μια ΜΕΓΑΛΗ απατη(που ανθισε μεσα στην Ελλας του 2000)

Σημείωση: Το μήνυμα προήλθε από το θέμα Ανώτατη εκπαίδευση επί πληρωμή; Το βρετανικό παράδειγμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
κατα τη γνωμη μου τα φροντιστήρια ειναι μια ΜΕΓΑΛΗ απατη(που ανθισε μεσα στην Ελλας του 2000)

Φροντιστήρια υπήρχαν από πιο παλιά. Και οι γονείς μας πήγαιναν αλλά δεν ήταν σ΄αυτό το χάλι. Το κακό ξεκίνησε απο τα μέσα της δεκαετίας τους '80 και έφθασε εδώ που έφθασε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Φροντιστήρια υπήρχαν από πιο παλιά. Και οι γονείς μας πήγαιναν αλλά δεν ήταν σ΄αυτό το χάλι. Το κακό ξεκίνησε απο τα μέσα της δεκαετίας τους '80 και έφθασε εδώ που έφθασε...
παντως ασχετως του αν ειναι θετικα ή αρνητικα ως φαινομενο εχουν αποτελεσμα συνηθως,προσωπικη αποψη παντα αλλα νομιζω και πολλων αλλων....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
παντως ασχετως του αν ειναι θετικα ή αρνητικα ως φαινομενο εχουν αποτελεσμα συνηθως,προσωπικη αποψη παντα αλλα νομιζω και πολλων αλλων....

Λογικό να έχουν αφού στα σχολεία δεν βγαίνει η ύλη και επομένως όλα πάνε κατά ......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Μια μεγάλη μερίδα αξιοσέβαστων πτυχιούχων που σχετίζονται με την μέση εκπαίδευση, ζει με αυτά. Αυτοί challenger γιατί να πάνε στο διάολο; Εφόσον το δημόσιο είναι αδύνατον να προσλαμβάνει όποιον πτυχιούχο βρίσκει, αναγκαστικά οι πτυχιούχοι θα πρέπει να βρίσκουν άλλες επαγγελματικές διεξόδους. Λόγω ανυπαρξίας σύγχρονης τεχνολογικής βιομηχανίας και σύγχρονων μονάδων υπηρεσιών, στην χώρα μας, αναγκαστικά η πλειοψηφία πτυχιούχων επιστημών που σχετίζονται με τις υπηρεσίες, στρέφονται στο..δημόσιο. Επειδή το δημόσιο για να είμαστε λογικοί δεν αποτελεί χοάνη κοινωνικής αποκατάστασης, οι ιδιωτικές υπηρεσίες είναι μια λύση. Από πότε θεωρείται πάρεργο η φροντιστηριακή δουλειά; Σε χώρα με φασισμό ζούμε, όπου να επιτρέπεται ότι είναι σύμφωνο με την κομματική γραμμή; Αφήστε τον κοσμάκι να κάνει την δουλειά του. Ας μπει τουλάχιστον χέρι στα κατ' οίκον φροντιστήρια χωρίς απόδειξη, όπου εργάζονται και καθηγητές του δημοσίου! χωρίς να μιλάει κανένας. Οι φροντιστηριακές επιχειρήσεις από την άλλη αποτελούν ζωντανό κομμάτι της οικονομίας μας. Τέτοιες επιχειρήσεις υπάρχουν σε όλον τον κόσμο της ελεύθερης οικονομίας...ως κέντρα προγύμνασης των μαθητών σε κάποια συγκεκριμένα μαθήματα π.χ. μαθηματικά, όπου το σχολείο για λειτουργικούς λόγους αδυνατεί να προσαρμοστεί στις ιδιαιτερότητες του κάθε μαθητή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Λογικό να έχουν αφού στα σχολεία δεν βγαίνει η ύλη και επομένως όλα πάνε κατά ......

κοιτα εγω που πηγαινα και σε ιδιωτικο και εβγαινε η υλη και με το παραπανω και μαλιστα με επαναληψεις,σοβαρους καθηγητες που νοιαζοταν κτλπ παλι εκανα(ιδιαιτερα τελικα λογο χρονου)
Νομιζω ειναι θεμα αισθησης ασφαλειας....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Δεν διαφωνώ! Απλά ανέφερα ότι με την πάροδο των χρόνων τα φροντιστήρια έγιναν απαραίτητα για τον α΄ή β΄λόγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Ναι, δυστυχώς αποτέλεσαν καταναλωτικό αγαθό. Έκαναν όλοι επειδή έκανε ο γείτονας και έτσι..άνθισε η παραπαιδεία διδάσκοντας ανεξέλεγκτα άνθρωποι που ουδεμία σχέση έχουν με την μέση εκπαίδευση (όπως γιατροί, μηχανολόγοι,...κ.α.). Εκεί που ήταν καθαρά ένα επιπλέον κεφάλαιο δίπλα από το σχολείο στηρίζοντας τους αδύναμους μαθητές, αποτέλεσαν βασικό συντελεστή κατασκευής επιτυχόντων με διαβάθμιση για μαζική παραγωγή φοιτητών στα Πανεπιστήμια και ΤΕΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrMimi

Νεοφερμένος

Η DrMimi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Εγώ για άλλο ανησυχώ....φέτος θα πάω πρώτη λυκείου.Τελείωσα το γυμνάσιο με 19,7 χωρίς πολύ κόπο και διάβασμα(λόγω Proficiency).Η ιατρική είναι το όνειρο μου και είμαι αποφασισμένη να δώσω το 100% των δυνατοτήτων μου.Όμως έχοντας ήδη μια κακή εμπειρία των φετινών πανελληνίων μέσω της μεγαλύτερης μου αδελφής ( απολυτήριο 19,5 και πανελλήνιες 14,500 ), η αλήθεια είναι πως έχω αρχίσει να τρομοκρατούμε... Να βγάλεις 19,500 μόρια μοιάζει βουνό και λίγοι τα καταφέρνουν.Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι κατά πόσο βοηθούν τα φροντιστήρια και σε ποία τάξη του λυκείου πρέπει να τα αρχίσουμε άμα έχουμε τόσο υψηλούς στόχους?????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top