Φροντιστήρια σχολικών μαθημάτων

Guest

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο ρόλος του καθηγητή είτε στο σχολείο είτε στο φροντιστήριο είναι καθοριστικός.Μπορεί κάποιος καθηγητής στο σχολείο με τη στάση του να κάνει πολύ καλύτερη δουλειά από κάποιον ΄στο φροντιστήριο.Απλώς οι σχολικές τάξεις έχουν πολλούς μαθητές, που κάποιοι είναι καλοί και κάποιοι κακοί, είναι δύσκολο να γίνει σωστή δουλειά και για τις δυο κατηγορίες χωρίς τη συνεργασία των παιδιών και τον δικό τους κόπο.Στα φροντιστηριακά μαθήματα και δη στα ιδιαίτερα ο καθηγητής (ο καλός) ασχολείται με όλες τις αδυναμίες του παιδιού και βρίσκει έναν συγκεκριμένο και μοναδικό τρόπο προσέγγισης του.Όλο το μάθημα χτίζεται πάνω στις δυνατότητες και την προσωπικότητα του παιδιού και αυτό δίνει σίγουρα καλύτερα αποτέλεσματα από το σχολείο.Απλώς αυτό που εγώ παρατηρώ είναι ότι οι γονείς δεν πιέζουν τα παιδιά τους στο να διαβάζουν ή στο να είναι υπεύθυνα, και απλώς τα φορτώνουν στα φροντιστήρια νιώθωντας ότι πληρώνοντας κάνουν το χρέος τους ως γονείς.Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να βλέπουμε παιδιά να κάνουν ιδιαίτερα μαθήματα από την α κιόλας γυμνασίου!!και μάλιστα να μην καταφέρνουν υψηλούς βαθμούς. :blink:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από StrangeColour Blue :
Στα φροντιστηριακά μαθήματα και δη στα ιδιαίτερα ο καθηγητής (ο καλός) ασχολείται με όλες τις αδυναμίες του παιδιού και βρίσκει έναν συγκεκριμένο και μοναδικό τρόπο προσέγγισης του.Όλο το μάθημα χτίζεται πάνω στις δυνατότητες και την προσωπικότητα του παιδιού και αυτό δίνει σίγουρα καλύτερα αποτέλεσματα από το σχολείο.

Γίνεται δηλαδή ομαλοποίηση τόσο του μαθητή όσο και του αναλυτικού προγράμματος. Κάτι που οι καθηγητές -οι παλιοί- δεν το έχουν διδαχθεί, κάτι που απαιτεί συνδιδασκαλία και ένα ειδικό παιδαγωγό στην τάξη και το κυριότερο αλλαγή νοοτροπίας. Δεν θα ξεχάσω πως έκαναν το μάθημα ΓΙΑΤΙ ήξεραν ότι εμείς πάμε φροντιστήριο! :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iris_Didini

Νεοφερμένος

Η Iris_Didini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Το γεγονός είναι ένα: στο σχολείο -το δικό μου τουλάχιστον- οι καθηγητές δε μας πρόσφεραν απολύτως τίποτα!
Όχι, δεν είναι υπερβολή αυτό που λέω.
ʼπειρες χαμένες ώρες, πρόχειρη παράδοση του μαθήματος, ομοίως και η εξέταση, βαθμοί μπαίνανε αβέρτα στα τετράμηνα και ʼγιος ο Θεός!
Από 'κει και πέρα, πήγα σε ένα καλό φροντιστήριο, με καλούς καθηγητές και σε επαγγελματικό και σε επικοινωνιακό επίπεδο. Με πολλούς από αυτούς είχαμε καλή σχέση, βγαίναμε, συζητούσαμε, κτλ.
Δε μπορώ να πω ότι ήταν το τέλειο, ή αυτό που μου εξασφάλισε την επιτυχία αλλά μπορώ να πω με σιγουριά ότι ήταν σημαντική βοήθεια.
Και, τελοσπάντων, γιατί να φερόμαστε εναντίον των φροντιστηρίων;;
Για να υφίστανται και να λειτουργούν, κάποιοι τα συντηρούν.
Κι αυτό σημαίνει ότι τα έχουν ανάγκη.
Το πραγματικό πρόβλημα, λοιπόν, είναι εκεί.
Ότι βοηθάνε, βοηθάνε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Iris_Didini :
Το γεγονός είναι ένα: στο σχολείο -το δικό μου τουλάχιστον- οι καθηγητές δε μας πρόσφεραν απολύτως τίποτα!
Όχι, δεν είναι υπερβολή αυτό που λέω.
ʼπειρες χαμένες ώρες, πρόχειρη παράδοση του μαθήματος, ομοίως και η εξέταση, βαθμοί μπαίνανε αβέρτα στα τετράμηνα και ʼγιος ο Θεός!

Υπερβολές :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iris_Didini

Νεοφερμένος

Η Iris_Didini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear :

:lol: :lol: :lol:
60ο και ξερό ψωμί! Τι παρακμή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω και εγώ λοιπόν οτι το σχολείο έχει αμφίβολης ποιότητας καθηγητες (μου είχε τύχει φυσικός που δέν ήξερε ολοκληρώματα στην 3η λυκείου) και ακόμα και άν ο καθηγητής είναι καλός το μειονέκτημα του μεγέθους της τάξης είναι μεγάλα. Μήν ξεχνάτε οτι το σύστημα είναι ανταγωνιστικό, οπότε άν έχει ο πολύς ο κόσμος πλεονέκτημα δέν είναι έυκολο να το αγνοήσεις. Και το πλεονέκτημα μικρής τάξης είναι ακόμα μεγαλύτερο στα μη-παπαγαλία μαθήματα όπως είναι μαθηματικά φυσική και προγραμματισμός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gademis :
(μου είχε τύχει φυσικός που δέν ήξερε ολοκληρώματα στην 3η λυκείου)

Tι μου θύμισες τώρα... Στην 3η λυκείου είχαμε εναν καθηγητή (φυσική Κατευθυνσης) που μια φορά πήγε να μας κάνει τον έξυπνο και να μας πει οτι αυτές οι σχέσεις που μαθαιναμε εβγαιναν απο "ολοκήρωμα"(ενω εβγαιναν απο παραγώγιση) και μας έκανε στον πινακα το συμβολο της παραγώγου και συνέχιζε να μας λεει οτι αυτό ήταν ολοκλήρωμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dt008

Νεοφερμένος

Ο dt008 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 83 μηνύματα.

καλώς ή κακώς, λόγω της κατάντιας της παιδείας μας το (καλό) φροντιστήριο βοηθάει....
δούλευα φέτος (ελπίζω και του χρόνου) σε φροντιστήριο μέσης εκπαίδευσης, και οι μαθητές μου τα πήγαν καλά στις πανελλήνιες (ευτυχώς)....
όχι ότι είμαι ο καθηγηταράς ο guru, αλλά από αυτά που έβλεπα ότι τους κάνανε στο σχολείο είμαι σίγουρος ότι τα παιδιά δεν θα γράφανε τόσο καλά χωρίς την φροντιστηριακή υποστήριξη.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Porcelain

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Porcelain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 173 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω πως υπάρχει αδιαφορία προς τους καθηγητές του σχολείου γιατί οι περισσότεροι πηγαίνουν φροντιστήριο..οι περισσότεροι από τους καθηγητές που αντιμετώπισα εγώ όταν έκανα ότι με ενδιέφερε το μάθημα και ότι κάποιος τους παρακολουθεί προσπαθούσαν να με βοηθήσουν..Γενικά, πιστεύω πως στο φροντιστήριο δεν είναι ότι είναι καλύτεροι οι καθηγητές αλλά ο μαθητής έχει απαιτήσεις και από τον καθηγητή και από τον εαυτό του επειδή πληρώνει, αλλά και οι καθηγητές έχουν αναλάβει περισσότερο τον ρόλο του μπαμπούλα επειδή εξαρτάται η δουλειά τους από τα αποτελέσματα.. Εγώ δοκίμασα για λίγο πάνω από μισό μήνα φροντιστήριο, και το βρήκα αισχρά βαρετό, οι καθηγητές πρήχτες 1ης τάξης (και κάφροι, ζωγράφιζαν αιδία στον πίνακα), πεταμένος χρόνος που θα μπορούσα να είχα ξοδέψει στο ΜΣΝ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apostolos1986

Νεοφερμένος

Ο Αποστολος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Εξαρτάται και από το επίπεδο των καθηγητών στο σχολείο οι οποίοι διαφέρουν από σχολείο σε σχολείο. Αν οι καθηγητές στο σχολείο δεν ενδιαφέρονται και θεωρούν ότι οι μαθητές τα ξέρουν από το φροντιστήριο τότε έχει χαθεί η παρτιδα για το δημόσιο και "δωρεάν" σχολείο. Δε νομίζω ότι η ποιότητα των καθηγητών των φροντιστηρίων είναι ανώτερη εκείνων των σχολείων. Απλά συνήθως τα παιδιά το έχουν δεδομένο ότι θα το ακούσουν στο φροντιστήριο και λένε από μέσα τους" ποιος τον γ..... αυτόν στο σχολείο". Επίσης έχουν μπει και οι καθηγητες σε αυτό το τρυπάκι και αυτοί με τη σειρά τους. Έτσι η κατάσταση στα λύκεια ειναι διαδικαστική πηγαίνουνε τα παιδιά για να μην παίρνουν απουσίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Δυστυχώς όπως είπεσ και ο Απόστολος έχουν μπει στο τρυπάκι αν είανι χαλαροί και οι καθηγητές και δεν ενδιαφέρονται αν έμαθε ο μαθητής ή όχι.
Πάντωσ στο δικ΄μου σχολείο στα βασικά μαθήματα ήατν αστα να πάνε οι καθηγητές και έπρεπε οπωσδήποτε να πάω φροντιστήριο :thumbsdown:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.
Σε βοηθάνε αν γίνονται με μέτρο εφόσον έχεις καλό καθηγητή που θα νοιαστεί για την πρόοδο σου.

Αλλά αν δεν στρώσεις τον κώλο σου να λύσεις ασκήσεις μόνος σου δεν κάνει τίποτα.Το ʼγιο Πνεύμα δεν έρχεται :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

keaster

Νεοφερμένος

Ο keaster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Δυστυχώς ο Έλληνας γονιός και ο Έλληνας μαθητής έχει το φροντιστήριο σαν κάτι φυσιολογικό, σαν κάτι που πρέπει να γίνεται για να υπάρξει αποτέλεσμα. Με την εμπειρία μου διαπίστωσα ότι ενώ οι καθηγητές στο σχολείο μου ήταν μια χαρά πολλλοί από τους συμμαθητές μου, που σχεδόν πάντα αδιαφορούσαν μέσα στην τάξη, έκαναν φροντιστήριο, με αποτέλεσμα να χάνουν ατελείωτες ώρες και λεφτά για να ακούν τα ίδια πράγματα δύο φορές. Προσωπικά είχα ακολουθήσει μια συμβουλή που είχα ακούσει από κάποιον μεγάλο, αυτή ήταν ότι εφόσον πας που πας στο σχολείο υποχρεωτικά αντι να κάθεσαι να χαζεύεις τουλάχιστον πρόσεχε γιατί κάτι θα μάθεις εκεί. Ε λοιπόν σε μένα δούλεψε αυτή η συνταγή και από την 3η γυμνασίου δεν κάθησα να διαβάσω ποτέ πάνω από μια ώρα (εκτός βέβαια από τα διαγωνίσματα) και έτσι και είχα πολύ χρόνο και δεν επιβάρινα τον οικογενειακό προϋπολογισμό. Επίσης πολύ καλό είναι και το πρόγραμμα της ενισχυτικής διδασκαλίας το οποίο με βοήθησε πάρα πολύ στην τρίτη λυκείου. Παρόλαυτα χρειάζεται και καλούς καθηγητές οι οποίοι φυσικά όταν δεν βλέπουν κανένα ενδιαφέρον θα αδιαφορούν και αυτοί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Έχεις δίκιο γι'αυτά που λες keaster αλλά ξέρεις τί γίνεται?είναι λίγοι οι καθηγητές που ενδιαφέρονται δυστυχώς γιατί δεν ελέγχονται και ξέρουν ότι το μεγαλύτερο ποσοστο πάει φροντιστήριο και δεν τους ενδιαφέρει(τους περισσότερους το ξαναλέω) αν 2-3 άτομα στην τάξη δεν πάνε φροντιστήριο και περιμένουν να ΄μάθουν απο αυτούς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

keaster

Νεοφερμένος

Ο keaster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από bunny :
Έχεις δίκιο γι'αυτά που λες keaster αλλά ξέρεις τί γίνεται?είναι λίγοι οι καθηγητές που ενδιαφέρονται δυστυχώς γιατί δεν ελέγχονται και ξέρουν ότι το μεγαλύτερο ποσοστο πάει φροντιστήριο και δεν τους ενδιαφέρει(τους περισσότερους το ξαναλέω) αν 2-3 άτομα στην τάξη δεν πάνε φροντιστήριο και περιμένουν να ΄μάθουν απο αυτούς
Τελικά πρέπει να ήμουν πολύ τυχερός :thumbsup: γιατί σε μας η πλειοψηφία των καθηγητών βοηθούσαν και έκαναν καλό μάθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από keaster :
Τελικά πρέπει να ήμουν πολύ τυχερός :thumbsup: γιατί σε μας η πλειοψηφία των καθηγητών βοηθούσαν και έκαναν καλό μάθημα.
Εγώ πιστεύω ότι όλοι οι καθηγητές κάνουν ικανοποιητικό μάθημα στο σχολείο δλδ αν τους προσέξεις και πας μετά στο σπίτι και ξαναδιαβάσεις σίγουρα θα έχεις καταλάβει το μάθημα....Αλλά πολλοί μαθήτες ζητάνε να μην χρειάζεται κάθολου διάβασμα στο σπίτι. Στο φροντιστήριο το μόνο που αλλάζει είναι ότι το τμήμα είναι μικρότερο και συγχρόνως ,συνήθως, γίνονται πολλές ασκήσεις εκεί στο φροντιστήριο αυτό σημαίνει , τουλάχιστον για εμένα, λιγότερο διάβασμα στο σπίτι. Οι καθηγητές των φροντιστήριο δεν έχουν παραπάνω γνώσεις απλώς θεωρούνται καλλίτεροι γιατί απλώς το μάθημα που κάνουν στηρίζεται σε διαφορετικοί φιλοσοφία και απλώς το μάθημα του φροντιστηρίου απαιτείται λιγότερο διάβασμα στο σπίτι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

YoMaNaTiOn

Δραστήριο μέλος

Ο YoMaNaTiOn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 487 μηνύματα.
Ε όχι και όλοι οι καθηγητές. Λίγοι είναι. Και στο μάθημα του φροντηστηρίου, όντως πολλές φορές οι καθηγητές δεν είναι καλύτεροι από αυτούς του σχολείου, απλά ειναι διαφορετικός ο τρόπος ροσέγγισης τουυς στους μαθητές. Επιπλέον κάνεις λάθος στο ότι για το φροντηστήριο πρέπει να διαβάζεις λιγότερο. Εκεί είναι που πρέπει να διαβάζεις πιο πολύ, γιατί στο σχολείο κανείς καθηγητής δεν βάζει αρκετές ασκήσεις για να είσαι προετοιμασμένος στο τέλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από YoMaNaTiOn :
Ε όχι και όλοι οι καθηγητές. Λίγοι είναι. Και στο μάθημα του φροντηστηρίου, όντως πολλές φορές οι καθηγητές δεν είναι καλύτεροι από αυτούς του σχολείου, απλά ειναι διαφορετικός ο τρόπος ροσέγγισης τουυς στους μαθητές. Επιπλέον κάνεις λάθος στο ότι για το φροντηστήριο πρέπει να διαβάζεις λιγότερο. Εκεί είναι που πρέπει να διαβάζεις πιο πολύ, γιατί στο σχολείο κανείς καθηγητής δεν βάζει αρκετές ασκήσεις για να είσαι προετοιμασμένος στο τέλος.
Χμμ βασίκα μίλησα για τον MO ότι είναι ικανοποιήτικοι.
Αν πηγένεις μόνο σχολείο χρειάζεσαι πόλυ περισσότερο διάβασμα .....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

YoMaNaTiOn

Δραστήριο μέλος

Ο YoMaNaTiOn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 487 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone :
Χμμ βασίκα μίλησα για τον MO ότι είναι ικανοποιήτικοι.
Αν πηγένεις μόνο σχολείο χρειάζεσαι πόλυ περισσότερο διάβασμα .....

Έχει σημασία και ποιούς καθηγητές έχεις γνωρίσει εσύ. Αλλά γενικά ο πατέρας μου που είναι καθηγητής μου λέει πως κάτω του 30% των καθηγητών αξίζουν (και από αυτούς που κάνουν φροντηστήριο και όλα... κάτι θα ξέρει πιστεύω, είναι φανταστικός καθηγητής και ο ίδιος... χωρίς αυτόν δε θα μπορούσα να περάσω στη σχολή μου στάνταρ). Τώρα κατάλαβα τι εννοείς όσον αφορά το διάβασμα. Κοίτα αυτό δεν είναι στάνταρ. Ίσως απαιτείται λιγότερη προσπάθεια από σένα τον ίδιο αν πηγαίνεις φροντηστήριο, αλλά πρέπει να σκεφτείς και πόσες ώρες ξοδεύεις στο φροντηστήριο. Οπότε βγαίνει για έναν έξυπνο μαθητή το ίδιο ή και λιγότερες ώρες χωρίς φροντηστήριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από YoMaNaTiOn :
Έχει σημασία και ποιούς καθηγητές έχεις γνωρίσει εσύ. Αλλά γενικά ο πατέρας μου που είναι καθηγητής μου λέει πως κάτω του 30% των καθηγητών αξίζουν (και από αυτούς που κάνουν φροντηστήριο και όλα... κάτι θα ξέρει πιστεύω, είναι φανταστικός καθηγητής και ο ίδιος... χωρίς αυτόν δε θα μπορούσα να περάσω στη σχολή μου στάνταρ). Τώρα κατάλαβα τι εννοείς όσον αφορά το διάβασμα. Κοίτα αυτό δεν είναι στάνταρ. Ίσως απαιτείται λιγότερη προσπάθεια από σένα τον ίδιο αν πηγαίνεις φροντηστήριο, αλλά πρέπει να σκεφτείς και πόσες ώρες ξοδεύεις στο φροντηστήριο. Οπότε βγαίνει για έναν έξυπνο μαθητή το ίδιο ή και λιγότερες ώρες χωρίς φροντηστήριο.
Στο σχόλειο συνήθως οι καθηγητές βαριούνται ή κάνουν το μάθημα έτσι πρέπει να τους προσέχεις και τα 45 λέπτα συνεχεία κάτι που δεν είναι τόσο εύκολο όσο ακούγεται.

Οι καθηγητές του φροντιστηρίου έχουν ένα πρόγραμμα γιατί το τί θα κάνουν, έχουν ετοίμασει ασκήσεις ώστε να πιάσουν όλες τις περιπτώσεις και επείδη είναι πιο μίκρα τα τμήματα είναι εύκολο να εξέτασουν τις αδυναμίες του κάθε μάθητη.....

Γενικά αυτό που θέλω να πω είναι ότι ναι μεν οι καθήτες του σχολείου έχουν τις ίδιες γνώσεις αλλά όμως κάποιες μικρό-διαφόρες που υπάρχει στην φιλοσοφία του φροντιστήριου και σχολείου κάνουν τους καθηγήτες του φροντιστήριου καλλίτερους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top