Φροντιστήρια σχολικών μαθημάτων

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Τα φροντιστήρια σχολικών μαθημάτων έχουν μπει για τα κάλα στην ζωή του μαθητή . Πολλοί είναι εκείνοι που πιστεύουν οτι το αποτέλεσμα απο τις πανελλήνιες θα εξαρτηθεί απο το πόσο κάλο είναι το φροντιστήριο. Ποία είναι η δικοί σας γνώμη? Εμένα με έχει βοηθήσει πολύ ενα φροντιστήριο, αλλά πολλές φόρες πρέπει να αφιερώσω τόσες ώρες για την παρακολούθηση ενός μαθήματος σε φροντιστήριο που έχει σαν αποτέλεσμα μετά να νιώθω εξαντλημένος για να κάνω το προσωπίκο διάβασμα , που για έμενα παίζει το καθοριστικό ρόλο. Πιστεύω ότι το φροντιστήριο δεν μπορεί να αντικαταστήσει το προσωπικό διάβασμα αλλά είναι ένα σημαντικό βοήθημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εγω σε ελάχιστες περιπτώσεις θεωρω οτι πραγματικά βοηθούν. Στις περισσότερες το παιδι αναγκάζεται να παει για να μην αισθανεται οτι "μειονεκτει" απέναντι στους συμμαθητές του. Εγώ στην Γ' Λυκείου πήγα μόνο σε 5 εκ των οποίων τα 2 επειδη απλα ειχα πορωση με το μαθημα (Μαθηματικα) και δεν μπορουσα να διανοηθω οτι θα γίνεται μάθημα και θα λειπω (ειχανε και φάση οι καθηγητες! Στα Γενικής Παιδειας ήταν ένας που έλεγε φοβερα αστεια και λιώναμε και στο Κατ. ήταν ενας που έβαζε ωραίες ασκήσεις, ασε που μου ανέβαζε το ηθικο επειδη με θεωρούσε ιδιοφυία κι όταν πήγαινα σπίτι αισθανόμουν τουλάχιστον Γκαλουα :lol: ). Στο Φυσική Γενικής πάντα χασομέραγα και έκανα πλάκα με τον καθγητη γιατι τον θεωρούσα ηλίθιο :redface:
ʼρα καταλήγω ότι ακόμα κι αν έκανα φροντιστήριο μόνο σε Φυσική Κ. και Εκθεση τον ίδιο βαθμό θα έγραφα.
Βέβαια μπορει να μην διαβαζα ποτέ για το φροντιστήριο αλλα διάβαζα για το σχολειο. Αν κάποιος εχει παρατημένο το σχολείο και διαβάζει μόνο για το φροντιστήριο, λογικό ειναι να του είναι απαραίτητο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle :
Εγω σε ελάχιστες περιπτώσεις θεωρω οτι πραγματικά βοηθούν. Στις περισσότερες το παιδι αναγκάζεται να παει για να μην αισθανεται οτι "μειονεκτει" απέναντι στους συμμαθητές του. Εγώ στην Γ' Λυκείου πήγα μόνο σε 5 εκ των οποίων τα 2 επειδη απλα ειχα πορωση με το μαθημα (Μαθηματικα) και δεν μπορουσα να διανοηθω οτι θα γίνεται μάθημα και θα λειπω (ειχανε και φάση οι καθηγητες! Στα Γενικής Παιδειας ήταν ένας που έλεγε φοβερα αστεια και λιώναμε και στο Κατ. ήταν ενας που έβαζε ωραίες ασκήσεις, ασε που μου ανέβαζε το ηθικο επειδη με θεωρούσε ιδιοφυία κι όταν πήγαινα σπίτι αισθανόμουν τουλάχιστον Γκαλουα :lol: ). Στο Φυσική Γενικής πάντα χασομέραγα και έκανα πλάκα με τον καθγητη γιατι τον θεωρούσα ηλίθιο :redface:
ʼρα καταλήγω ότι ακόμα κι αν έκανα φροντιστήριο μόνο σε Φυσική Κ. και Εκθεση τον ίδιο βαθμό θα έγραφα.
Βέβαια μπορει να μην διαβαζα ποτέ για το φροντιστήριο αλλα διάβαζα για το σχολειο. Αν κάποιος εχει παρατημένο το σχολείο και διαβάζει μόνο για το φροντιστήριο, λογικό ειναι να του είναι απαραίτητο.
Πλέον ο μαθήτης δεν κουράζεται στο να διαβάζει αλλά στο να ακούει τα ίδια πράγματα! :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Εγω ούτε φροντιστήριο πήγαινα, ούτε ιδιαίτερα έκανα. Ήμουνα ο μόνος νομίζω σε όλη την 4η Λυκείου :bleh:. Γινόταν πολύ καλό μάθημα στο σχολείο βέβαια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Anarki :
σε όλη την 4η Λυκείου :bleh:.

έκαψες;

εγώ το μόνο που θυμάμαι από το φροντιστήριο είναι πως κάναμε μεσημεριάτικα με αποτέλεσμα να κοιμάμαι στο τελευταίο θρανίο :bleh:. πολύ νύστα ρε παιδιά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rattlehead

Δραστήριο μέλος

Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Υπό φυσιολογικές συνθήκες το φροντιστήριο δε χρειάζεται.. Όταν όμως οι καθηγητές στο σχολείο θεωρούν δεδομένο ότι όλοι πηγαίνουν φροντιστήριο και όλοι τα καταλαβαίνουν εκεί δεν κάνουν το ίδιο καλό μάθημα.. ʼλλωστε δεν μπορείς να κάνεις το ίδιο καλό μάθημα σε 30 άτομα και το ίδιο σε 10.. Ωστόσο πιστεύω ότι αν δε καθίσεις να διαβάσεις το φροντιστήριο δεν κάνει τίποτα.. Είναι σαν τα βοηθήματα.. Αν το αγοράσεις και δεν το χρησιμοποιήσεις είναι άχρηστο! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Ε νταξ', 3η Λυκείου προφανώς :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Anarki :
Ε νταξ', 3η Λυκείου προφανώς :lol:

Καλα μην το λες, δεν ειναι και τόσο προφανές. Στα νυχτερινά πχ υπάρχει 4η λυκείου ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gianakin

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gianakin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Ειμαι all the way υπερ των φροντιστηριων.Ειδικα αν ειναι 7-9 ατομα σε καθε τμημα(οποως ημασταν εμεις) ειναι θεικο το μαθημα,ο καθηγητης ειναι ιδιωτικος και ενδιαφερεται ανγκαστικα ή απο μονος του κ ειδικα αν ειναι κ νεος,κανεις κ χαβαλε κ με τα μυαλα που κουβαλα σου περνα πιο ευκολα τις γνωσεις.
Στο σχολειο ειναι τελειως διαφορετικα τα πραγματα κ με τιποτα δεν σε προετοιμαζουν καλα για Πανελληνιες.Εγω οφειλω το 18,4 μου 60% στο διαβασμα μου,45% στο φροντιστηριο και 5% στο σχολειο.
ΥΓ: Μιλαω παντα εκ της δικης μου πειρας,ετσι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

YoMaNaTiOn

Δραστήριο μέλος

Ο YoMaNaTiOn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 487 μηνύματα.
Είμαι υπέρ του φροντιστηρίου, αφού είναι πλέον κατεστημένο, αλλά είμαι κατά του όλου συστήματος εκπαίδευσης στην Ελλάδα, οπότε δεν έχω να πω κάτι παραπάνω. Στραβός είναι ο γυαλός, άρα θέλουμε δε θέλουμε στραβά αρμενίζουμε.

//μη δω κανένα να σχολιάζει τα ποσοστά του gianakin, ένα λαθάκι έκανε το παλικάρι! :/ (προφανώς 35% θέλει να πει ο μάστορας)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gianakin

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gianakin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Οντως,ελεος!Πως το εκανα αυτο? :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Είναι θέμα παιδιού εαν θέλει να μάθει.
Γιατί και τον καλύτερο καθηγητή του κόσμου να του πας να κάνει μάθημα αν δεν είναι διατεθημένο να κάτσει να ακούσει και να μάθει δεν έχει κανένα αποτέλεσμα το ιδιαίτερο αλλά ούτε ακι το φροντιστήριο. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Εμείς στο σχολείο είμασταν 12 άτομα στην τάξη και χωριζόμασταν κιόλας στα μαθήματα κατεύθυνσης σε Ιατρικό και Τεχνολογικό τμήμα (θετική ήμουν :P). Στο Τεχνολογικό που ήμουν εγω είμασταν 5 άτομα. Καλύτερα κι απο φροντιστήριο δηλαδή :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rattlehead

Δραστήριο μέλος

Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 423 μηνύματα.
και τζάμπα κιόλας! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Ε οχι ακριβώς... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gianakin

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gianakin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Πληρωνες τιποτα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Πήγαινα σε ιδιωτικό ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gianakin

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gianakin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
That explains it...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gianakin :
That explains it...

Καλα μην είσαι και τόσο σίγουρος... Έτυχε και έπεσε ο Αναρκι σε καλό ιδιωτικό. Τα ξαδέλφια μου που πάνε σε ιδιωτικό δεν βλέπω να κάνουν τίποτα διαφορετικό. Ίσα ίσα που κάνουν ΚΑΙ επιπλέον ιδιαίτερα. Ασε το τι μου έχει πει ο ξάδελφος μου ότι γίνεται εκεί. Πχ. ένας γνωστός του κάπνιζε μπάφο σε κάθε διάλειμμα και μαστουρωνόταν. :rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Ναι όμως το that explains it ισχύει διότι αν ΔΕΝ ήταν ιδιωτικό δεν έπαιζε με την καμία..
Με άλλα λόγια η μαθηματική σου λογική (η ποια σου;) έχει ένα μικρό bug :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top