Πώς να αποβάλλω το άγχος μου

M@r@ki

Δραστήριο μέλος

Η M@r@ki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 506 μηνύματα.
Είσαι Β' Γυμνασίου.
Τι άγχος παίζει να έχεις? -.-

Το άγχος του πρωτάρη. :P
Πληροφοριακά πέρυσι πήγαινα πρώτη γυμνασίου και δεν ήξερα το όλο σύστημα των εξετάσεων. Φέτος θα είναι πιστεύω πιο ήρεμα τα πράματα.


Ναι,είχες διαβάσει τέλεια ιστορία,έχεις μάθει όμως;Πραγματικά.Πέρα απ'αυτό,γιατί έχεις τέτοιο άγχος;Και ειδικά στην Β'Γυμνασίου.Και ποιό το νόημα να είσαι τόσο αγχώδης στο σχολείο;Και διάβασμα μέχρι αργά τη νύχτα;Να μην φας τίποτα σε 2 μέρες;Είπαμε.Όλα αυτά τα διαβάσματα επί ώρες,το απίστευτο άγχος κλπ,άμα αρχίζουν απο το Γυμνασίο,τότε βράστα.Χαλάρωσε.

Κι όμως είχα μάθει. Μάλιστα συχαίνομαι την παπαγαλία και ποτέ δε μαθαίνω κάτι εντελώς απέξω. Όταν λέω τέλεια εννοώ ότι ό,τι κι αν με ρωτούσες μπορούσα να στο απαντήσω τότε με δικά μου λόγια. Πραγματικά δε μου αρέσει καθόλου να παπαγαλίζω και εκνευρίζομαι με όσους το κάνουν γιατί δεν καταφέρνουν κατά τη γνώμη μου τίποτα όσο και να διαβάζουν.


Έχουμε τα ίδια συμπτώματα, εκτός από τον εμετό. Όταν εγω αγχώνομαι, κατουριέμαι... Γι'αυτο και στο θρανίο, κάθομαι με τα πόδια κάπως διπλωμένα μεταξύ τους... Είναι μέχρι να μου δώσουν το γραπτό... Τότε ξεαγχώνομαι... Εγώ βέβαια, άρχισα να τα εμφανίζω απο την α' λυκείου και μετά, αυτά τα συμπτώματα. Και οι παλάμες που ιδρώνουν... Α, καλά, αφού μια φορά, είχα μουτζουρώσει το γραπτό, από τον ιδρώτα της παλάμης μου.

Πάντως, εγώ στη β' και στο γυμνάσιο γενικότερα δεν είχα τόσο άγχος... Ύστερα μου δημιουργήθηκε... Μην αγχωνεσαι από τώρα... Αργούν ακόμη τα δύσκολα... Έχεις όλο τον καιρό μπροστά σου για να αγχωθείς στο λύκειο...:P

Πάντως φέτος, και μόνο που σκεφτομαι εκείνες τις ώρες που θα γράφω, με πιάνει κρύος ιδρώτας...




:lol: Και εγώ τα ίδια πέρυσι.
Μη νομίζεις, υπάρχουν και χειρότερα.
Ξέρω εγώ ένα παιδί που αρρώστησε (κάτι τέτοιο) από το άγχος.
Όπως είπα και παραπάνω, φέτος θα το πάρω πιο χαλαρά το θέμα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Traveller

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Traveller αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 216 μηνύματα.
ναι με πιανει αγχος....ποναει το στομαχι μου και νιωθω οτι θα εκραγω...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
δυστηχως αγχωνομαι παρα πολυ σε σημειο που να αρρωσταινω...κ τς 2 φορες που εδωσα πανελλαδικες καμια βελτιωση...σκατα ημουν την πρωτη σκατα και την δευτερη...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~kynthia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κύνθια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
Anyway τώρα έχω άγχος για την 1η μέρα στο πανεπιστήμιο και για το αν θα τα καταφέρω να μείνω μόνη μου. :P

Μην ανησυχείς καθόλου: πρώτον, όλοι αγχωμένοι και ψαρωμένοι είναι στην αρχή - παίρνει λίγο καιρό να νιώσεις οικεία στη σχολή, αλλά μετά θα σου φαίνεται αστείο.

Όσο για το αν θα καταφέρεις να μείνεις μόνη σου, δεν υπάρχει καν θέμα: θα χρειαστεί να το κάνεις, κι αν κρατήσεις λίγο μακριά μαμάδες, ταπεράκια και τέτοια, θα είσαι πολύ σύντομα ανεξάρτητη στο δικό σου σπίτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Βρειτε την "ριζα" του αγχους, και απλα κοψτε την.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Αν ήταν τόσο εύκολο, καλά θα 'ταν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Καλά εγώ όχι μονο στις εξετάσεις έχω φόβο αλλα και το βραδυ για την επομενη μέρα δεν μπορώ να κοιμηθώ από το άγχος που με κατακλύζει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Αν ήταν τόσο εύκολο, καλά θα 'ταν.
ευκολο ειναι, απλα ειναι δυσκολο να κοψεις την "ριζα"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑλεξάνδραΠΜ

Νεοφερμένος

Η ΑλεξάνδραΠΜ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
εγώ πάλι δεν είχα άγχος καθόλου στο σχολείο και στις πανελλήνιες - εκτός από τα πρώτα λεπτά πριν πάρουμε τα θέματα του πρώτου μαθήματος - και με έπιασε στις εξετάσεις του πανεπιστημίου...τα συμπτώματα είναι τα συνηθισμένα...με πονάει το στομάχι μου, μου φταίνε τα πάντα, γκρινιάζω...ούτε να το σκέφτομαι δεν θέλω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

seize the day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η seize the day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Βρειτε την "ριζα" του αγχους, και απλα κοψτε την.


Μ' άρεσε αυτό...
Ωραία το θέτεις.
Απλά,η ρίζα υποθέτω ότι ονομάζεται "Πανελλήνιες" και δεν κόβεται και τόσο εύκολα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Μ' άρεσε αυτό...
Ωραία το θέτεις.
Απλά,η ρίζα υποθέτω ότι ονομάζεται "Πανελλήνιες" και δεν κόβεται και τόσο εύκολα...
οχι, πηγαινε πιο βαθια, σκεψου τι σε αγχωνει, η αποτυχια τον πανελλιον, οκ, αλλα γιατι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grigoris91

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γρηγορησ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 930 μηνύματα.
παιδια,ειναι,ευκολο,να,πεισ,βαλε,καλαθι[κοψε,τισ,ριζεσ]ΑΛΛΑ,με,ποιον,τροπο,να,βαλεισ[πωσ,δηλαδει,να,κοψεισ,τισ,ριζεσ]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

seize the day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η seize the day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
οχι, πηγαινε πιο βαθια, σκεψου τι σε αγχωνει, η αποτυχια τον πανελλιον, οκ, αλλα γιατι?



Κατάλαβα τι εννοείς...
Προσωπικά,δε με αγχώνει τόσο η σκέψη της αποτυχίας,με τη στενή έννοια του όρου.Απλά θα προσπαθήσω για το καλύτερο.
Αλλά τραγικοποιούν τόσο πολύ τις Πανελλήνιες,που γεννάται απίστευτο άγχος στους περισσότερους.Πάντως έχεις δίκιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑλεξάνδραΠΜ

Νεοφερμένος

Η ΑλεξάνδραΠΜ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
οχι, πηγαινε πιο βαθια, σκεψου τι σε αγχωνει, η αποτυχια τον πανελλιον, οκ, αλλα γιατι?

γιατί πολλοί σκέφτονται ότι αν δεν περάσουν κάπου - αν όχι μόνο εκεί που θέλουν - έρχεται η "καταστροφή". και για αυτή τους την σκέψη δεν φταίνε οι ίδιοι, αλλά η παρούσα κατάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
γιατί πολλοί σκέφτονται ότι αν δεν περάσουν κάπου - αν όχι μόνο εκεί που θέλουν - έρχεται η "καταστροφή". και για αυτή τους την σκέψη δεν φταίνε οι ίδιοι, αλλά η παρούσα κατάσταση.
Λαθος, αυτοι φταινε, επειδη πολυ απλα στηριζουν ΟΛΟΙ τους την ζωη σε ενα τεστακι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑλεξάνδραΠΜ

Νεοφερμένος

Η ΑλεξάνδραΠΜ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Λαθος, αυτοι φταινε, επειδη πολυ απλα στηριζουν ΟΛΟΙ τους την ζωη σε ενα τεστακι.

όταν όμως είσαι μόλις 17-18 και όλοι γύρω σου κινούνται βάση αυτής της θεωρίας - άμεσα ή έμμεσα - ότι δηλαδή είναι φλέγον θέμα να περάσεις και από αυτό στηρίζεται η ζωή σου όλη...είναι πολύ δύσκολο να μην σκεφτείς και εσύ έτσι, έστω και για λίγο, με αποτέλεσμα να αγχωθείς. μετά βλέπεις ότι τελικά οι πανελλ είναι ο μεγαλύτερος μύθος όλων των εποχών και δεν αξίζει ούτε στο ελάχιστο να αγχωθείς για πάρτυ τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
όταν όμως είσαι μόλις 17-18 και όλοι γύρω σου κινούνται βάση αυτής της θεωρίας - άμεσα ή έμμεσα - ότι δηλαδή είναι φλέγον θέμα να περάσεις και από αυτό στηρίζεται η ζωή σου όλη...είναι πολύ δύσκολο να μην σκεφτείς και εσύ έτσι, έστω και για λίγο, με αποτέλεσμα να αγχωθείς. μετά βλέπεις ότι τελικά οι πανελλ είναι ο μεγαλύτερος μύθος όλων των εποχών και δεν αξίζει ούτε στο ελάχιστο να αγχωθείς για πάρτυ τους.
Ειναι μια δοκιμασια, αμα αποτυγχανουν και επηρεαστουν απο ενα απλο μηνυμα που περναει ενας οχλος, ηταν δικο τους φταιξιμο οχι φταιξιμο του οχλου η του καιρου (σαν χρωνικη περιοδος).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑλεξάνδραΠΜ

Νεοφερμένος

Η ΑλεξάνδραΠΜ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Ειναι μια δοκιμασια, αμα αποτυγχανουν και επηρεαστουν απο ενα απλο μηνυμα που περναει ενας οχλος, ηταν δικο τους φταιξιμο οχι φταιξιμο του οχλου η του καιρου (σαν χρωνικη περιοδος).

σωστό αυτό που λες, αλλά επειδή έχουμε περάσει και εμείς από αυτή την ηλικία και πάνω κάτω έχουμε δει διάφορες αντιδράσεις παιδιών απέναντι σε αυτή την μ*****α που λέγεται πανελλήνιες, δεν μπορώ να τους ρίξω όλο το φταίξημο. υπό πίεση μερικές φορές δεν μπορείς να σκεφτείς λογικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
σωστό αυτό που λες, αλλά επειδή έχουμε περάσει και εμείς από αυτή την ηλικία και πάνω κάτω έχουμε δει διάφορες αντιδράσεις παιδιών απέναντι σε αυτή την μ*****α που λέγεται πανελλήνιες, δεν μπορώ να τους ρίξω όλο το φταίξημο. υπό πίεση μερικές φορές δεν μπορείς να σκεφτείς λογικά.
Τα ιδια λεμε, εχεις δυνατο πνευμα? δεν τρως την προπαγανδα μες στην μαπα, εχεις αδυνατο πνευμα? ζεις στα συνεφα ενο τα ποδια σου ειναι ακομα στο πατομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑλεξάνδραΠΜ

Νεοφερμένος

Η ΑλεξάνδραΠΜ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
:iagree:
Τα ιδια λεμε, εχεις δυνατο πνευμα? δεν τρως την προπαγανδα μες στην μαπα, εχεις αδυνατο πνευμα? ζεις στα συνεφα ενο τα ποδια σου ειναι ακομα στο πατομα.

σωστός!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top