Σχόλια/Βοήθεια/Απορίες σχετικά με τις Κιθάρες

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Αν θες απλα να μαθεις 2-3 γκρανγκαγκρουνκα για να γρατζουνας την κιθαρα οταν βρισκεσαι με παρεα μην κανεις μαθηματα, σπαταλη χρονου και χρηματων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Δες εδώ ένα πινακάκι έτσι με ανοιχτές συγχορδίες, οι πιο εύκολες είναι αυτές: https://www.guitaralliance.com/images/openchords.gif
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ToMakriAggouri

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Ε δε νομίζω να υπάρχει περίπτωση να το κάνεις αυτό χωρίς μαθήματα, ρεαλιστικά μιλώντας :P
Μην πάθεις καμιά ζημιά στα χέρια μόνο απο λάθος τεχνική. Όταν πονάς σταμάτα αμέσως.

Απολυτο δικιο εχει ο Anarki.. η καλυτερη λυση ειναι δασκαλος και μαθηματα..

Αν ομως επιμενεις να μαθεις μονη σου, με το Guitar Pro θα σου ειναι πολυ πιο ευκολο καθως εχει παρτιτουρες-ταμπλατουρες παραλληλα, καθως και την δυνατοτητα να τα παιζει μονο του, οποτε ειναι πολυ πιο ευκολο να βρεις τον ρυθμο/να καταλαβεις πως θα ακουγοταν αυτο που θες να παιξεις σωστα κτλ..

Επισης στα περισσοτερα ταμπς που θα βρεις, εχει εκτος της κιθαρας και τα αλλα οργανα, οποτε οταν μαθεις λιγο ενα τραγουδακι, κλεινεις την κιθαρα και εχεις και το προγραμμα να παιζει τα αλλα οργανα παραλληλα με σενα..
Καπως ετσι "εμαθα" και εγω λιγη κιθαρα.. ενταξει τωρα μην περιμενεις να βγαλεις το συγκεκριμενο σολο στο αμεσο μελλον, αλλα πιο ευκολα κομματια νομιζω οτι θα τα καταφερεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμελί

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αμελί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 343 μηνύματα.
Ε δε νομίζω να υπάρχει περίπτωση να το κάνεις αυτό χωρίς μαθήματα, ρεαλιστικά μιλώντας :P
Μην πάθεις καμιά ζημιά στα χέρια μόνο απο λάθος τεχνική. Όταν πονάς σταμάτα αμέσως.


Το θέμα σ'αυτήν την κατηγορία ταιριάζει, γι'αυτό μετακινήθηκε.

γιατι δεν υπαρχει μωρε...?? μπορει να μου παρει χρονο..κοπο κλπ κλπ
αλλα δεν εινια και αδυνατο..αα..δεν το ηξερα αυτο για τα χερια..θα το εχω υποψην μου:)

Αν θες απλα να μαθεις 2-3 γκρανγκαγκρουνκα για να γρατζουνας την κιθαρα οταν βρισκεσαι με παρεα μην κανεις μαθηματα, σπαταλη χρονου και χρηματων.

για την παρεα..στο σπιτι μου..εεετσι ειναι..
απλα πραγματα:)

Δες εδώ ένα πινακάκι έτσι με ανοιχτές συγχορδίες, οι πιο εύκολες είναι αυτές: https://www.guitaralliance.com/images/openchords.gif

σε ευχαριστω!! θα τις κοιταξω!!:):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Βασικα αν σε ποναει το χερι αυτο μπορει να σημαινει οτι γυμναζεται και εισαι σε καλο δρομο. Δες κανα βιντεακι για να παρεις μια ιδεα περι σωστων τοποθετησεων για να μην σε πιασει ο ''κακος'' πονος που λεει ο αναρκι.


*κανω σχεδον 9 χρονια κιθαρα, εχω μια ιδεα του τι σου λεω.:p*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμελί

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αμελί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 343 μηνύματα.
βασικα.....ετσι που τα βλεπω με τα τετραγωνακια, πιο ευκολο μου φαινεται αυτη που παρεθεσα εγω.. βγενει αυτο που παρεθεσες εσυ στην αλλη μορφη;;
-----------------------------------------
Βασικα αν σε ποναει το χερι αυτο μπορει να σημαινει οτι γυμναζεται και εισαι σε καλο δρομο. Δες κανα βιντεακι για να παρεις μια ιδεα περι σωστων τοποθετησεων για να μην σε πιασει ο ''κακος'' πονος που λεει ο αναρκι.


*κανω σχεδον 9 χρονια κιθαρα, εχω μια ιδεα του τι σου λεω.:p*

σε ευχαριστω.. !!:P

για να ειμαι ειλικρινης, ο,τι εχω μαθει απο βιντεακια του youtube τα ξερω..
αλλα με τα βιντεακια δεν καταλαβαινεις και πολλα πραγματα..γι'αυτο θελω να μαθω να διαβαζω τα tabs. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
γιατι δεν υπαρχει μωρε...?? μπορει να μου παρει χρονο..κοπο κλπ κλπ
Γιατί δεν ξέρεις τι είναι το bend για παράδειγμα και χωρίς καλό αυτί (ή καθηγητή) είναι απίθανο να το κάνεις σωστά ακόμα κι αν μάθεις τι είναι. Το ίδιο ισχύει για όλα τα άλλα που ανέφερα παραπάνω :P
Νταξ πάντως, όπως νομίζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Uncle Ernie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Uncle Ernie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω με τα περί δασκάλου(τουλάχιστον για την αρχή) ή εστω με τα interactive - video μαθήματα ώστε να μάθεις τη σωστή τοποθέτηση των χεριών. Αν σκεφτείς όμως ότι οι περισσότεροι άνθρωποι δε μπορούν να κάνουν το κλασσικό 1-3 άνοιγμα με το που πιάνουν κιθάρα, καλύτερα να άρχιζες από πολύ basics και όχι από tabs :P

Και εγώ για ένα χρόνο προσπαθούσα να μάθω μόνος μου και έπαιζα και κομματάκια με power chords και νόμιζα ότι μαθαίνω και με πονούσαν τα χέρια και ο ήχος μου ήταν κλαρίνο στην καλύτερη, και όταν πήγα την πρώτη μέρα στο μάθημα και με βλέπει ο δάσκαλος, μου λέει : "οκ, πάμε από την αρχή".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμελί

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αμελί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 343 μηνύματα.
Απολυτο δικιο εχει ο Anarki.. η καλυτερη λυση ειναι δασκαλος και μαθηματα..

Αν ομως επιμενεις να μαθεις μονη σου, με το Guitar Pro θα σου ειναι πολυ πιο ευκολο καθως εχει παρτιτουρες-ταμπλατουρες παραλληλα, καθως και την δυνατοτητα να τα παιζει μονο του, οποτε ειναι πολυ πιο ευκολο να βρεις τον ρυθμο/να καταλαβεις πως θα ακουγοταν αυτο που θες να παιξεις σωστα κτλ..

Επισης στα περισσοτερα ταμπς που θα βρεις, εχει εκτος της κιθαρας και τα αλλα οργανα, οποτε οταν μαθεις λιγο ενα τραγουδακι, κλεινεις την κιθαρα και εχεις και το προγραμμα να παιζει τα αλλα οργανα παραλληλα με σενα..
Καπως ετσι "εμαθα" και εγω λιγη κιθαρα.. ενταξει τωρα μην περιμενεις να βγαλεις το συγκεκριμενο σολο στο αμεσο μελλον, αλλα πιο ευκολα κομματια νομιζω οτι θα τα καταφερεις..

δηλαδη ειναι καλο το guitar pro?? βασικα, κατι ειχα ακουσει αλλα δεν πολυενθουσιαστηκα..τωρα που το λες ομως ακριβως τι εχει, θα κοιταξω να το κατεβασω, μπας και με βοηθησει...

καλα παιδια χαλαρωστε... δεν εχω και πρωτο στοχο το σολο!! προς Θεου!!
ειδικα το συγκεκριμενο! αλλα επειδη αυτο το τραγουδι ειναι απο τα αγαπημενα μου θα ηθελα να το ξερω καπως:D:D
-----------------------------------------
Αν σκεφτείς όμως ότι οι περισσότεροι άνθρωποι δε μπορούν να κάνουν το κλασσικό 1-3 άνοιγμα με το που πιάνουν κιθάρα, καλύτερα να άρχιζες από πολύ basics και όχι από tabs :P

οοοοοκ..! χωρις να θελω να περιαυτολογησω (οχι ρε παιδια δεν ειμαι ψωνιοοοο:P:P) τα δαχτυλα μου τα μετακινω σχετικα γρηγορα!!

εξαλλου το συστημα αυτο που παω τωρα, το κανω για 4 μηνες περιπου και βλεπω προοδους (ναι, οκ, δεν ειμαι καμμια ειδικη για να βλεπω προοδους, αλλα ολο και κατι κοβει το ματι μου και ακουει το αυτι μου).:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ToMakriAggouri

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
δηλαδη ειναι καλο το guitar pro?? βασικα, κατι ειχα ακουσει αλλα δεν πολυενθουσιαστηκα..τωρα που το λες ομως ακριβως τι εχει, θα κοιταξω να το κατεβασω, μπας και με βοηθησει...

καλα παιδια χαλαρωστε... δεν εχω και πρωτο στοχο το σολο!! προς Θεου!!
ειδικα το συγκεκριμενο! αλλα επειδη αυτο το τραγουδι ειναι απο τα αγαπημενα μου θα ηθελα να το ξερω καπως:D:D


Σου παραθετω ενα screenshot του προγραμματος.. να παρεις μια γευση

Εκει που ειναι κυκλομενη η λεξη tab και δειχνει το βελακι.. μπορεις να δεις διπλα μια ταμπλατουρα σαν αυτη που εδειξες στο πρωτο σου ποστ..

Το προγραμμα εχει την επιλογη να σου βγαλει και μια "μικρογραφια" της κιθαρας (εκει που δειχνει το πανω βελος) και σου δειχνει με κοκκινο χρωμα τι να πατησεις εκεινη την στιγμη και με ασπρο νοτες που περιλαμβανονται στο επομενο μετρο, ετσι ωστε να παρεις μια ιδεα απο που θα χρειαστει να εχεις περιπου το χερι σου.. (τα λεω τελειως μπακαλιστικα απλοϊκά απλα να παρεις μια ιδεα )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • gp.JPG
    gp.JPG
    164.6 KB · Εμφανίσεις: 178

Αμελί

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αμελί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 343 μηνύματα.
Σου παραθετω ενα screenshot του προγραμματος.. να παρεις μια γευση

Εκει που ειναι κυκλομενη η λεξη tab και δειχνει το βελακι.. μπορεις να δεις διπλα μια ταμπλατουρα σαν αυτη που εδειξες στο πρωτο σου ποστ..

Το προγραμμα εχει την επιλογη να σου βγαλει και μια "μικρογραφια" της κιθαρας (εκει που δειχνει το πανω βελος) και σου δειχνει με κοκκινο χρωμα τι να πατησεις εκεινη την στιγμη και με ασπρο νοτες που περιλαμβανονται στο επομενο μετρο, ετσι ωστε να παρεις μια ιδεα απο που θα χρειαστει να εχεις περιπου το χερι σου.. (τα λεω τελειως μπακαλιστικα απλοϊκά απλα να παρεις μια ιδεα )

πωπω..εκανες τοσο κοπο!! δεν εχω λογια!! ευχαριστω πολυ!!
δεδομενο βεβαια, το οτι θα το κατεβασω standar!!:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ToMakriAggouri

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
πωπω..εκανες τοσο κοπο!! δεν εχω λογια!! ευχαριστω πολυ!!
δεδομενο βεβαια, το οτι θα το κατεβασω standar!!:D:D:D

Σιγα το κοπο βρε :)
Να σου ευχηθουμε απο τωρα καλη κιθαριστική καριερα? :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμελί

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αμελί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 343 μηνύματα.
Σιγα το κοπο βρε :)
Να σου ευχηθουμε απο τωρα καλη κιθαριστική καριερα? :D

:xixi::xixi:

να μου ευχηθειτε αμεεεε:P
αν και το βλεπω αποκλειστικα σαν χομπι:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμελί

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αμελί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 343 μηνύματα.
χαχα..παιδιαααα..

επειδη ειχαμε μια συζητηση για το αν θα παιξω το σολο..
τωρα που το ξαναβλεπω...μαλλον θα αργησω..(λιγο, εννοειται :P)
χαχαχαχαχαχα

παντως το πρωτο κομματακι (δεν ξερω πως λεγεται) το εμαθα ΗΔΗ!!
i'm so proud of me!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμελί

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αμελί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 343 μηνύματα.
Εχω πλεον το Guitar Pro!!

αλλα, εχω ενα μικροοοοο προβλημα...

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙ!!!

βοηθειες ευπροσδεκτες!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ToMakriAggouri

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Εχω πλεον το Guitar Pro!!

αλλα, εχω ενα μικροοοοο προβλημα...

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙ!!!

βοηθειες ευπροσδεκτες!!!

Ποια εκδοση εχεις κατεβασει/εγκαταστησει και εχεις βρει πειρατικο cd key και τα ρεστα?

Απο εκει και περα βρισκεις ταμπς για οποιο κομματι θελεις και τα ανοιγεις με το Guitar Pro, αν θες κανα ταμπ πες μου να σου στειλω εχω γυρω στα 60,000 στο PC :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
www.911tabs.com εχει πολυ υλικο εκει μεσα
Επισης μην αγχωνεσαι τοσο για τη θεση και το ενα και το αλλο αν τα κομματια που θες να βγαζεις ειναι το ''γκρανγκα γκρουνγκα'' που σου ελεγα πριν. Δεν θα σου σπασει και ο καρπος αν πιασεις λαθος 10-20 φορες ενα ακορντο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμελί

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αμελί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 343 μηνύματα.
σας ευχαριστω!! εχω κατεβασει ηδη αρκετα απο κει!!

απλα λεω, πως οκ. το κατεβαζω..μετα πως μπορω να το επεξεργαστω??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giwrgos Kiriakou

Νεοφερμένος

Ο Riff Raff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ιθάκη (Κεφαλλονιά). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Εδω και μηνες σχεδιάζς να παρω καινουρια κιθάρα. Αλλα δεν εχω καταληξει σε μοντελο.
Εχω σκοπό να ξοδέψω απο 1000-1200 ευρω. Ηλεκτρικη πάντα.
Ιδεες ή προτάσεις?:fss:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mad1kas

Νεοφερμένος

Ο Mad1kas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Εξαρτάται απο τι μουσική παίζεις.Τι παίζεις blues,rock ή metal ;
Ποιο είναι τα αγαπημένο σου συγκρότημα πχ ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top