Michigan, Cambridge, Lancashire Γ2

tombraider

Νεοφερμένος

Ο Gregory αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Δοξάτο (Δράμα). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
γεια σας... Οπως υποδηλωνει κ το ονομα, αυτο το θεμα αναφερεται στα τρια αυτα πτυχια σε επιπιδεδο proficiency.. παρολο που δν ειμαι κ ειδικος, πιστευω θα σας κατατοπισω αρκετα ωστε να διαλεξετε αυτο που σας ταιριαζει....:P
Ας αρχισουμε με michigan:ειναι το πτυχιο π δινουν οι πιο πολλοι. αρκετα ευκολο..... εχει ευκολο GVCR, αν κ το λεξιλογιο ειναι πολυ δυσκολο...παρολα αυτα, εχεισ 25% πιθανοτητες να πετυχεις το σωστο αφου εχει multiple choice...η εκθεση αν εξαιρεσεις τον λιγο χρονο ειναι
αρκετα ευκολη, αφου μπορεις να επιλεξεις. το listening ειναι κ αυτο ευκολο αν εχει καλη ακουστικη ο χοροσς.. (εδω στην δραμα δωσαμε σε ξενοδοχειο ολες τις ενοτητες κ ηταν πολυ καλα..).το μονο κακο ειναι οτι δν συμψηφιζεται ο βαθμος(κ 3 HP να εχεις, κοβεσαι αν παρεις ενα BF). το μονο κακο...
Cambridge: πολυ δυσκολο, δν το προτεινω σε μαθητες τις ηληκιας μ. δν εχει τπτ ευκολο.... εκτος απο το οτι εχεις καμποσο χρονο κ μετραει ο συνολικος βαθμος.. σε γενικες γραμμες ειναι πολυ "φιλολογικο" κ δν 8α το προτεινα........αρχιζεισ απο τα δυσκολα κειμενα κ τελειωνεις στα πανδυσκολα transformation.... δν το προτεινω...:S
κ last but not least to lancashire: Αναγνωριζεται πλεον απο τν ΑΣΕΠ(μονο το Γ2 βεβαια).. ειναι πολυ ωραιο παρολο που μοιαζει με τo Cambridge. ειναι το πιο φιλικο πτυχιο... καταρχην αξιοποιεις τον χρονο σ οπως θελεις( η εκθεση κ το reading ειναι μαζι- βαθμολογουνται χωριστα ομως). ακους δυο φορες το listening κ γενικως ειναι βατο .. ο βαθμος βγαινει απο την συνολικη επιδοση. απλα δν εχει εξεταστικα κεντρα. εγω ας πουμε, πρεπει απο δραμα να παω 8εσ/νικη... αλλα δν πειραζει.. το προτεινω παντως!

υπαρχουν κ αλλα πτυχια Γ2(edexcel), αλλα μονο αυτα τα τρια δινουν επαρκεια διδασκαλιας..... οποτε δωστε ενα απο αυτα τα 3 αν σκεφτεστε να ασχοληθειτε πιο επαγγελματικα με τα αγγλικα

ηταν το πρωτο μ ποστ.... ελπιζω να ειναι καλο..

Αφηστε κανα σχολιο!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dIm@kIs14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΔΗΜΟς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Ας αρχισουμε με michigan:ειναι το πτυχιο π δινουν οι πιο πολλοι. αρκετα ευκολο..... εχει ευκολο GVCR, αν κ το λεξιλογιο ειναι πολυ δυσκολο...παρολα αυτα, εχεισ 25% πιθανοτητες να πετυχεις το σωστο αφου εχει multiple choice...η εκθεση αν εξαιρεσεις τον λιγο χρονο ειναι
αρκετα ευκολη, αφου μπορεις να επιλεξεις. το listening ειναι κ αυτο ευκολο αν εχει καλη ακουστικη ο χοροσς.. (εδω στην δραμα δωσαμε σε ξενοδοχειο ολες τις ενοτητες κ ηταν πολυ καλα..).το μονο κακο ειναι οτι δν συμψηφιζεται ο βαθμος(κ 3 HP να εχεις, κοβεσαι αν παρεις ενα BF). το μονο κακο...
Cambridge: πολυ δυσκολο, δν το προτεινω σε μαθητες τις ηληκιας μ. δν εχει τπτ ευκολο.... εκτος απο το οτι εχεις καμποσο χρονο κ μετραει ο συνολικος βαθμος.. σε γενικες γραμμες ειναι πολυ "φιλολογικο" κ δν 8α το προτεινα........αρχιζεισ απο τα δυσκολα κειμενα κ τελειωνεις στα πανδυσκολα transformation.... δν το προτεινω...:S


πρώτα απ'όλα καλώς όρισες!:D

λοιπόν και εγώ είμαι σε τάξη προφ(έχω ξεκινήσει από τον Σεπτέμβριο that is) και η αλήθεια είναι πως με ενδιαφέρουν τα πτυχία και η αγγλική γενικότερα.(Τι τζάμπα Αγγλική φιλολογία στοχεύουμε άλλοστε??:P:P)

για το ecpe τώρα,έχω την εντύπωση πως αν έχεις bf,το hp σε σώζει,άσχετα αν δεν συνοψίζεται ο βαθμός...αλλά ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος.

τώρα για το cambridge είναι ένα πτυχίο επιπέδου,το οποίο είναι δελεαστικά(:P) δύσκολο... εγω θέλω να πάρω μέρος και θα το δοκιμάσω:) πάντως ultimately, δεν είναι και κατι τελείως τρελό! αν καταλάβεις την δομή και τον τρόπο που ''λειτουργεί'' δεν υπάρχει πρόβλημα. Αfter all, το γ2 είναι άριστη γνώση σωστά?? what did ya expect?:Pααααα υπάρχουν και άτομα που το έδωσαν και το πήραν και στη δική μας ηλικία!

για το lancashire δεν έχω ενδιαφερθεί και πολύ αλλά απο ότι ακούω δεν είναι κατι absurdly δύσκολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tombraider

Νεοφερμένος

Ο Gregory αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Δοξάτο (Δράμα). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
sit the cambridge exam and ur bound to fail( its a kinda difficult exam)..- i strongly recommend the michigan one, cause its candidate-friendly ..and ur most likely to pass this.. on the other hand, beacause of my never having taken the cambridge, i dont have the complete jurisdiction to talk about it, though i never liked it..( im impartial btw lol)... what uve said about the difficulty of these exams is a matter that needs discussion.. each of them is aimed at level c2 , so they are equal... its only personal that u think that CPE is more valuable than the others..btw on May, at the ECPE i got one bf , 1 pass and 2 hp, nonetheless, i was never awarded with the certificate:S
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sonia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sonia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Βρήκες κάπου πως γίνεται αποδεκτό το Γ2 στο ΑΣΕΠ;
Γιατί είναι άλλο το ασεπ και άλλο η επάρκεια
-----------------------------------------
για το lancshire ρωτάω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
sit the cambridge exam and ur bound to fail( its a kinda difficult exam)..- i strongly recommend the michigan one, cause its candidate-friendly ..and ur most likely to pass this.. on the other hand, beacause of my never having taken the cambridge, i dont have the complete jurisdiction to talk about it, though i never liked it..( im impartial btw lol)... what uve said about the difficulty of these exams is a matter that needs discussion.. each of them is aimed at level c2 , so they are equal... its only personal that u think that CPE is more valuable than the others..btw on May, at the ECPE i got one bf , 1 pass and 2 hp, nonetheless, i was never awarded with the certificate:S

I passed...The only thing that it requires is harsh studying :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Εχει βγει Γ2????
Εγω Γ1 εδωσα πριν 1-2 χρονια γιατι δεν υπηρχε Γ2. Πφ.
Γενικα του διαβασματος δεν ειμαι. Τα GVCR για το michigan δεν τα εκανε ποτε κανεις στο φροντ και τα βαζαμε στην τυχη. Η καθηγητρια ειχε πιστεψει οτι ημασταν αχρηστα. :D
Για το cambridge εκανα ιδιαιτερα και ενιωθα καπως με προσωπικες παρατηρησεις κλπ. Οποτε διαβαζα σχετικα, δηλαδη καθομουν ενα 2ωρο και με χρονομετρουσα για τα τεστ, εκανα και listening μονη μου(μεγαλες τσατσιες εκει, εβαζα στο πισι το σιντι και πατουσα συνεχεια rewind :p).
Πηρα και τα 3 πτυχια, το michigan με 2 pass και 2 low pass και το cambridge με C(στο παρατσακ..)

Αυτη τη γ@μημενη την περιληψη, ποτε δεν την αντεξα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Και εγώ πάντα τη σιχαινόμουν την περίληψη..Ευτυχώς εκεί έπεσε εύκολο θέμα...

:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tombraider

Νεοφερμένος

Ο Gregory αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Δοξάτο (Δράμα). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
κ τα τρια αναγνωριζονται απο τον ΑΣΕΠ, οπως κ καποια αλλα, αλλα μονο αυτα τα τρια δινουν επαρκεια διδασκαλιας...To edexcel ας πουμε, μπορει μεν να αναγνωριζεται απο τον ΑΣΕΠ στις εξετασεις ως πιστοποιητικο αριστης γνωσης της αγγλικης, δν σου δινει την δυνατοτητα να διδαξεις ομως.......((((για την SONIA ΑΥΤΑ))) κ κατι ακομη, οντως ειναι ευκολο το cambridge, μ δωσε η κα8ηγητρια μ past papers απο το 2002 εως το 2004 κ επιασα 66% στο reading κ 78% στο use of english... το μονο δυσκολο που μ σπασε τα νευρα ηταν εκεινο με τις παραγραφους που πρεπει να τις βαλεις στν σωστη σειρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dIm@kIs14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΔΗΜΟς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
αλήθεια,μήπως ξέρει κανείς κάποιος κάποιο σαιτ για το lancashire? έτσι για θέματα και λοιπές πληροφορίες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Γιατο Uclan να μπεις στο www.europalso.gr!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dIm@kIs14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΔΗΜΟς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
πραγματικά τεο είσαι κατατοπισμένο άτομο,as far as english thingies are concerned! τεσπα ευχαριστώ και πάλι!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Tελικα ειμαι θεος!!:P:P:P:P:P
Eιδες που τα ξερω ολα!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr strange

Δραστήριο μέλος

Ο Mr strange αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
Ρε φίλε εσύ που έγραψες το μήνυμα πες μου σε παρακαλώ γιατί δεν κατάλαβα!!!Το λανγκασαιρ το βαθμολογούν όλο μαζί?Δηλαδή εννοώ ότι τα προσθέτουν όλα μαζί και μετά βλέπουν αν πέρασες ή το καθένα ξεχωριστά???Απάντα γιατί θέλω να δω ποιο θα δώσω...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Nαι αυτο ακριβως συμβαινει!
80/100 αποτελουν τα γραπτα και 20/100 τα γραπτα.
Αμα συγκεντρωσεις τα 55/100 συγκεντρωτικα you just pass the exam!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr strange

Δραστήριο μέλος

Ο Mr strange αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
:thanks:Α δηλαδή τα προσθέτουν όπως στο Edexcel lower?Ωραία και το ποσοστό είναι 55%?Δεν είναι πολύ λίγο;Εσύ που τα ξες αυτά;Τα είδες σε κανένα site?Εσύ τι λες είναι εύκολο;Επειδή δεν θέλω να απογοητεύσω τους γονείς μου και θέλουν πολύ να πάρω ένα proficiency!Μπορείς please να μου εξηγήσεις πως είναι το Lancashire?(Εννοώ ότι ας πούμε στο Michigan είναι επιλογής,σε αυτό πως είναι?Α και στο Listening πόσ είναι και πόσα πρέπει να πιάσω?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Ναι το ποσοστο επιτυχιας ειναι 55% αλλα ΟΚ ειναι σχετικα μικρο αλλα τοσο ειναι.
Τωρα η πλειοψηφια των ασκησεων ειναι Multiple choice αλλα φυσικά υπάρχει και μια ασκηση open cloze,μια ασκηση Transformation και μια ασκηση με παραγωγα.
Ολα τα αλλα ειναι πολλαπλης επιλογης.
Τεσπα για να δεις τον τυπο ασκησεων μπες στο www.europalso.gr που εχει past papers.

TIP:Mην δωσεις!Δωσε καλυτερα City and Guilds!Μην δωσεις uclan!ΔΕΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΣΕΠ!Και το πτυχιο δεν θα το πάρεις ποτε.Πολλα παιδια εχουν δωσει τον Μαιο του 2007 και ακομα πτυχιο δεν πηραν!
Αν θες κι αλλα details πες.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tombraider

Νεοφερμένος

Ο Gregory αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Δοξάτο (Δράμα). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
λοιπον να σας πω πως λειτουργει.. ειναι 5 ενοτητες κ η καθεμια κουβαλαει το 20% του συνολικου τεστ... κ βαθμολογειται η καθεμια με αριστα το 20..αυτο σμν οτι για να περασεις πρεπει να παρεις 11 σε κα8ε ενοτητα για να εχεις αθροισμα 55(11x5 ενοτητες) που ειναι η βαση... επισης μπορεις να περασεις με δυο 20, 1 15 κ δυο 0... δλδ ειναι το συνολικο που μετραει.... αυτο π ειπα για τον χρονο ειναι οτι τον αξιοποιεις οπως 8ες. τα γραπτα ειναι ειναι 3 ωρες.. γυρω στα 40 λεπτα τρωει το λισενινγκ. τα τα υπολοιπα 140 λεπτα τα κανεις οτι θελεις.... κ ετσι ειναι πολυ καλο.. γτ καποιος που τελειωνει στο ριντινγκ γρηγορα αλλα δν προλαβαινει στν εκθεση ετσι τα κανει κ τα δυο
-----------------------------------------
btw αναγνωριζεται.. τι λετε ρε που θα δωσει city n guilds...ελεος... ανγνωριζεται κ μαλιστα σ δινει κ επαρκεια διδασκαλιας. εγω το δινω αυριο.. μν κανετε καμια βλακεια κ δωσετε τν αλλη τν χαζομαρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Eπειδή δεν έχετε καταλάβει το UCLAN δινεi μεν επάρκεια αλλα το ΑΣΕΠ δεν το αναγνωρίζει!Ας μου φερει καποιος προσφατη προκυρηξη ΑΣΕΠ οπου να αναγνωριζεται το UCLAN,για να αποδείξει οτι αναγνωρίζεται!Τεσπα!Προσωπικη συμβουλη να μην τω δωσεις!
Τα παιδια που πέρασαν τον Μαιο του 2007 ακομα πτυχια δεν πηραν!
ΕΛΕΟΣ!!!!!

Η άδεια επάρκειας διδασκαλίας ξένης γλώσσας, δεν αποδεικνύει την γνώση ξένης γλώσσας (π.δ. 347/2003). Οι
υποψήφιοι που είναι κάτοχοι της σχετικής άδειας πρέπει να προσκομίσουν επικυρωμένο αντίγραφο και ακριβή
μετάφραση του τίτλου σπουδών βάσει του οποίου εκδόθηκε η άδεια επάρκειας διδασκαλίας ξένης γλώσσας.
.... οπως αναφέρει και το ΑΣΕΠ!Αρα τι ειναι το Uclan???ΜΙΑ ΦΟΥΣΚΑ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wtf

Νεοφερμένος

Ο wtf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
επισης μπορεις να περασεις με δυο 20, 1 15 κ δυο 0...

Μόνο και μόνο αυτό δείχνει ότι δεν είναι και τόσο της προκοπής...δεν γίνεται κάποιος που ας πούμε δεν μπορεί να μιλήσει να παίρνει proficiency, ανεξάρτητα με το πόσο καλό λεξιλόγιο ξέρει...
γιατί ρε παιδιά δεν προτιμάτε τα σίγουρα (cambridge, michigan)??? Αυτά μπορεί σε πέντε χρόνια να καταργηθούν και να μείνετε με το χαρτί στο χέρι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Μόνο και μόνο αυτό δείχνει ότι δεν είναι και τόσο της προκοπής...δεν γίνεται κάποιος που ας πούμε δεν μπορεί να μιλήσει να παίρνει proficiency, ανεξάρτητα με το πόσο καλό λεξιλόγιο ξέρει...
γιατί ρε παιδιά δεν προτιμάτε τα σίγουρα (cambridge, michigan)??? Αυτά μπορεί σε πέντε χρόνια να καταργηθούν και να μείνετε με το χαρτί στο χέρι...

Εχεις απολυτο δικιο φίλε μου!
Το σύστημα τους ειναι σάπιο!Ασε που δεν εχει και καθολου πελατεια πια Το uclan μιας και δεν αναγνωριζεται!Τεσπα!Αυτα ειναι τερτιπια της PALSO να μαζευει λεφτα!
Αν μου βρεις αλλες 5 χωρες να διενεργουν εξετασεις uclan σας δινω 1000 ευρω!!:lol::lol::lol::lol::lol::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top