Συγκέντρωση στο διάβασμα και σύστημα

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Ευτηχως δεν εχω φυσικη στο 5ο πεδιο φετος. Τι σχεση ειχε με τα οικονομικα και τους υπολογιστες ουτε η παναγια δεν ξερει. Αυτες οι βιταμινες και αυτα πραγματικα ειναι οτι χειροτερο εχω ακουσει ουτε καν θα αγγιξω τετοια πραγματα. Θα κοιταξω τι μου αρεσει σαν δουλεια και βλεπουμε. Ακομα εχουμε ουυυ.

Με τους υπολογιστές (ή καλύτερα Επιστήμη Υπολογιστών/Πληροφορική), μια χαρά σχέση έχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Με τους υπολογιστές (ή καλύτερα Επιστήμη Υπολογιστών/Πληροφορική), μια χαρά σχέση έχει.

Ναι, αλλά ο τρόπος με τον οποίο διδάσκετε δεν εξυπηρετεί σε τίποτα.
Δεν ξέρω αν σε άλλα τμήματα γίνεται σωστά, αλλά στο δικό μας, είναι ένα μάθημα για να έχουμε κάτι να χρωστάμε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
Γενικα σπανια ειχα ορεξη να διαβασω . Δεν ειναι οτι ειμαι ηλιθειος η τπτ τετοιο απλα δεν τα βλεπω ενδιαφεροντα τα πιο πολλα. Σαν ανθρωπος ειμαι απαισιοδοξος και τα παραταω πολυ ευκολα σχεδον σε ολους του τομεις της ζωης μου. Αλλα φετος πανελληνιες πρεπει να προσπαθω λιγο να μπω σε καμια καλη σχολη(12000-14000μορια). Ειμαι 5ο πεδιο και εχω αρχισει ηδη να κανω ιδιαιτερα. Μεσα στο μαθημα ομως καποιες φορες αφαιρουμε τελειως ομως για κανα 5λεπτο. Τις ασκησεις που εχω τις κανω σχεδον παντα(αν ειναι λογικες οι ασκησεις) αλλα δεν αφιερώνω και πολυ χρονο βασικα ειμαι της τελευταιας στιγμνης. Εχω μαθημα δευτερα στις 8 το απογευμα ας πουμε. Θα κανω τις ασκησεις στις 6(2 ωρες πριν) ενω ειχα 2 μερες ενδιαμεσα να τις κανω. Εχω πολυ γερες βασεις απο περσι(μαθηματικα δλδ) και πιστευω μπορω να τα καταφερω αν βρω το κουραγιο και διαβασω λιγο παραπανω. Εχετε καμια προταση λοιπον στο τι να κανω?
Αρχικα θεσε εναν υψηλοβαθμο στοχο.Αν πχ η βαση της σχολης που επιθυμεις εχει 18.000+ θα μοχθησεις παραπανω για να βγαλεις αυτα τα μορια παρα οταν εχεις στοχο μια σχολη με 12.000 μορια γιατι θα επαναυτεις και θα ακυρωνεις ολο και πιο συχνα το διαβασμα σου.Οργανωσε τον χρονο σου.Απο την εμπειρια μου τα καλοκαιρινα μαθηματα και κυριως τα ιδιαιτερα ειναι καπως πιο χαλαρα και τελευταια στιγμη να λυσεις ασκησεις σου βγαινει το προγραμμα.Ομως τωρα που θα αρχισουν τα σχολεια δεν θα τα προλαβαινεις τοσο και θα διαβαζεις απο το πρωι μεχρι το βραδυ.Για αυτο προσεχε οπωσδηποτε πρεπει να φτιαξεις ενα προγραμμα και να το τηρησεις φυσικα.:PΑν δυσκολευεσαι με την επιλογη της σχολης μπορεις να επισκεφτεις ενα κεσυπ της πολης σου και να σου κανουν ενα τεστ επαγγελματικου προσανατολισμου.Βοηθα αρκετα οσα ατομα δεν εχουν καταληξει ακομα.
Για το τελος οπλισου με υπομονη και αρκετη ανοχη προς ολα τα πραγματα γιατι σε περιμενει μια βαρβατη χρονια με αγχος,νευρα και τρεξιμο.:P9 μηνες ειναι ολοι και ολοι θα περασουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stark21

Νεοφερμένος

Ο Stark21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Υο!
Ειμαι μαθητής 2ας και παω σε ενα απο αυτά τα φροντ.,στο κεντρο,τα οποιο,οπως σαν ολα τα αλλα, τελειωνει σε 5-6μηνες την υλη της 2ας.Ωστοσο εχω το εξης προβλημα:Χάνω την συγκέντρωση μου πολλες φορές.Ειμαι μαθητης που ανταποδίδει πολυ καλα στα γραπτα,αλλα κριμα ειναι να χανω μοναδες μονο και μονο απο απο αποροσεξεια,καθως δεν ειμαι συγκεντωμενος.Θελω βοηθεια puliz:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KamilGR

Νεοφερμένος

Ο KamilGR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Δεν υπαρχει πιστευω καποια συμβουλη για το προβλημα αυτο , εκτος του οτι προσπαθησε αυτο το 3ωρο που γραφεις να εισαι 100% εκει και να μην χαζευεις γυρω σου..Αμα εισαι απροσεκτος στην εκφωνηση της ασκησεις και στα δεδομενα που δινει το μονο που μπορεις ειναι να διαβαζεις ×2 την εκφωνηση , να υπογραμμιζεις τα δεδομενα και να τα καταγραφεις σε ενα πινακακι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imagine01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Imagine01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Κατα την γνωμη πιστεω οτι για να παραμεινεις συγκεντρωμενος θα πρεπει να εχεις υποψην σου τους στοχους σου!:) Οποτε προτου αρχισεις να γραφεις οτιδηποτε αρχικα δωσε θαρρος στον εαυτο σου, σκεψου τους στοχους σου και φαντασου για το που θα σε οδηγησουν οι στοχοι αυτοι, αν τους εκπληρωσεις ενω επειτα αφιερωσε τον υπολοιπο σου χρονο στο να γραψεις καλα. Μια αλλη εξισου καλη συμβουλη και πολυ σημαντικη ειναι να κρατας ενα στυλο και να διαβαζεις τις εκφωνησεις συροντας το στυλο κατω απο καθε λεξη δλδ καθως διαβαζεις να περνας το στυλο κατω απο καθε λεξη που διαβαζεις οπου αυτος ο τροπος βοηθαει στο να συγκεντρωθεις,να γραψεις το τεστ πιο γρηγορα αλλα και στο να τελιωσεις πιο νωρις ετσι ωστε να εχεις και λιγο επιπλεον χρονο στο να ελεγξεις τις απαντησεις σου μην τυχον εχεις κανει καποιο λαθος.

Ελπιζω να σε βοηθησα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Υο!
Ειμαι μαθητής 2ας και παω σε ενα απο αυτά τα φροντ.,στο κεντρο,τα οποιο,οπως σαν ολα τα αλλα, τελειωνει σε 5-6μηνες την υλη της 2ας.Ωστοσο εχω το εξης προβλημα:Χάνω την συγκέντρωση μου πολλες φορές.Ειμαι μαθητης που ανταποδίδει πολυ καλα στα γραπτα,αλλα κριμα ειναι να χανω μοναδες μονο και μονο απο απο αποροσεξεια,καθως δεν ειμαι συγκεντωμενος.Θελω βοηθεια puliz:D
Πιστευω ο kamilGR πιστευω σε καλυψε πληρως παντως αν θες να εισαι 1000% σιγουρος και εχεις χρονο ξαναλυσε απο την αρχη τα θεματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top