Μου αρέσει η Πληροφορική, αλλά δεν ξέρω αν θα τα βγάλω πέρα στη σχολή

RebeccaforJimani

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ρεβέκκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 399 μηνύματα.
πέστα ρε djohn...:p και νομίσαμε ότι εμείς είμαστε ηλίθιοι

που κάτι παιδάκια έλεγαν ότι είχαν τρέλα με την πληροφορική από το γυμνάσιο (με αυξανόμενη ένταση στο λύκειο)...αλλά εννούσαν παιχνίδια στο pc μάλλον, γιατί μόλις είδαν τις υπορουτίνες στην Fortran 90 ή τον συναρτησιακό προγραμματισμό σε Πανεπιστημιακά μαθήματα (τμήματα πληροφορικής ή μαθηματικών), έβγαλαν πράσινα σπυριά....:P :D:lol:

πώς γίνεται κάποιος να λέει ότι φουντώνει με μια επιστήμη από το γυμνάσιο ή λύκειο, όταν στο γυμνάσιο ή λύκειο ξέρουμε, ότι δεν διδάσκεται καμία μα καμία επιστήμη...αλλά παρουσιάζεται μια χαμηλού επιπέδου συγκεχυμένη γνώση σε εκλαϊκευμένη μορφή; :hmm: έλεος...

λέει για παράδειγμα ο αφελής μαθητής, ότι του αρέσουν τα μαθηματικά και μόλις δει ολοκληρώματα με ορίζουσες (σαν ολοκληρωτέα ποσότητα) ή ολοκληρώματα ειδικής μορφής (π.χ. Fresnel) ή ορθογώνια συμπληρώματα,..κτλ το βάζει στα πόδια...:D :lol: αυτό δεν μπορώ να το καταλάβω...ή να ξέρει τι λεει ή καλύτερα να μην λέει ασύμμετρες πιπεριές...:p

Όσα παίρνει ο άνεμος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Όσα παίρνει ο άνεμος!

ωραία ταινία δεν είναι; :hmm: :D:lol:

άδικο έχω; :p

Γίνεται να έχεις σαφή ιδέα από την Επιστήμη της Πληροφορικής πριν το Πανεπιστήμιο; Τότε γιατί πολλοί που έρχονται σε επαφή με την πληροφορική επιστημονικά, αναθεωρούν αυτά τα ωραία που έλεγαν πριν εισαχθούν στην αντίστοιχη σχολή; :D Για να μας τα κάνουν ούμπαλα; :hmm: :D :lol: Γιατί; Πουθενά δεν μπαίνεις με το ζόρι και είσαι υπεύθυνος των πράξεών σου, δηλ., έχεις επίγνωση των πράξεων (τι πας να κάνεις). Αλλά ένα παιδί λυκείου, έχει τόση σφαιρική άποψη για το τι σημαίνει επιστήμη ή για το τι θα συναντήσει στα 4 ή 5 χρόνια; ε; Δεν θυμάμαι κανέναν συμφοιτητή μου, να γνωρίζει για παράδειγμα με τι διαπραγματεύεται ο Τομέας Στατιστικής, Θεωρίας Πιθανοτήτων & Επιχ.Έρευνας ή ο Τομέας Εφαρμοσμένων Μαθηματικών...ας μην λέμε ότι θέλουμε. Είδα πολλά άτομα, να έχουν ως εικόνα, την εικόνα την στατιστική επιπέδου νηπιαγωγείου (λυκείου) επιλέγοντας την αντίστοιχη κατεύθυνση (Τομέα) και μόλις είδαν διαστήματα εμπιστοσύνης ελαχίστου μήκους να πάθουν σοκ...:jumpy:...και να αλλάξουν κατεύθυνση (Τομέα)...Στην πορεία των σπουδών ανοίγεις πολλές νέες πόρτες στην πληροφόρηση. Δεν γίνεται να τα ξέρεις όλα από πριν, ακόμη και αν τα έχεις ακούσει από γονείς, θείους, συγγενείς, φίλους, διαδίκτυο, εφημερίδες, παλιούς φοιτητές,...κτλ. Το τι ακους με το τι βλέπεις εσύ ο ίδιος απέχει έτη φωτός! Το τι ακούς από άλλους είναι απλά, η υποκειμενική άποψη. Το τι βλέπεις είναι απλά, η δική σου άποψη, όταν τρως το αγγούρι διοξίνων (διογκωμένο) με το συνεχές 2 ή 3 βαθμό στην εξεταστική! Πολλές φορές οι τίτλοι μαθημάτων ή κατευθύνσεων στο Πανεπιστήμιο που πιθανόν να ταιριάζουν με μαθήματα-παραμυθάκια του λυκείου...κρύβουν άλλο περιεχόμενο από αυτό που φανταζόνται οι περισσότεροι, λόγω ηλικιακής άγνοιας και γνώσεων επιπέδου λυκείου...και όταν το ανακαλύψουν ή θα τους αρέσει ή θα πάθουν σοκ (και θα το σιχαθούν). Εξάλλου ξέρω ότι μερίδα φοιτητών, που είχε πάθος με τον προγραμματισμό στο λύκειο, τρελάθηκε από χαρά μόλις είδε αντίστοιχη κατεύθυνση στο Τμήμα μου, αλλά το μάθημα C++ το δίνουν 5 φορές και το παιρνούν οριακά την 5η φορά και αν...:D...αναθεωρώντας απόψεις του στυλ: εμένα μου αρέσει η πληροφορική ή όταν μεγαλώσω θέλω να γίνω πλήροφορικάριος,...κτλ...ερχόμενοι στην οδυνηρή πραγματικότητα...του μέτριου ή διαψευσμένων ελπίδων...:D:lol: Όπως και την ίδια άποψη ακούω από πολλούς φίλους στο Πολυτεχνειακό Τμήμα σου, που πλέον έχουν μετανιώσει για πολλά πράγματα ενώ τους έχει μείνει η λυκειακή χαρά αμανάτι, διότι άλλα είδαν στην σπουδαστική τους πορεία, τελείως διαφορετικά (από αυτά που φαντάζονταν πριν γίνουν φοιτητές) προσπαθώντας πλέον να ανταπεξέλθουν στις εκπλήξεις-εξεταστικές απαιτήσεις του Τμήματος, για να δουν άσπρη μέρα (πτυχίο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
ωραία ταινία δεν είναι; :hmm: :D:lol:

άδικο έχω; :p

Γίνεται να έχεις σαφή ιδέα από την Επιστήμη της Πληροφορικής πριν το Πανεπιστήμιο; Τότε γιατί πολλοί που έρχονται σε επαφή με την πληροφορική επιστημονικά, αναθεωρούν αυτά τα ωραία που έλεγαν πριν εισαχθούν στην αντίστοιχη σχολή; :D Για να μας τα κάνουν ούμπαλα; :hmm: :D :lol: Γιατί; Πουθενά δεν μπαίνεις με το ζόρι και είσαι υπεύθυνος των πράξεών σου, δηλ., έχεις επίγνωση των πράξεων (τι πας να κάνεις). Αλλά ένα παιδί λυκείου, έχει τόση σφαιρική άποψη για το τι σημαίνει επιστήμη ή για το τι θα συναντήσει στα 4 ή 5 χρόνια; ε; Δεν θυμάμαι κανέναν συμφοιτητή μου, να γνωρίζει για παράδειγμα με τι διαπραγματεύεται ο Τομέας Στατιστικής, Θεωρίας Πιθανοτήτων & Επιχ.Έρευνας ή ο Τομέας Εφαρμοσμένων Μαθηματικών...ας μην λέμε ότι θέλουμε. Είδα πολλά άτομα, να έχουν ως εικόνα, την εικόνα την στατιστική επιπέδου νηπιαγωγείου (λυκείου) επιλέγοντας την αντίστοιχη κατεύθυνση (Τομέα) και μόλις είδαν διαστήματα εμπιστοσύνης ελαχίστου μήκους να πάθουν σοκ...:jumpy:...και να αλλάξουν κατεύθυνση (Τομέα)...Στην πορεία των σπουδών ανοίγεις πολλές νέες πόρτες στην πληροφόρηση. Δεν γίνεται να τα ξέρεις όλα από πριν, ακόμη και αν τα έχεις ακούσει από γονείς, θείους, συγγενείς, φίλους, διαδίκτυο, εφημερίδες, παλιούς φοιτητές,...κτλ. Το τι ακους με το τι βλέπεις εσύ ο ίδιος απέχει έτη φωτός! Το τι ακούς από άλλους είναι απλά, η υποκειμενική άποψη. Το τι βλέπεις είναι απλά, η δική σου άποψη, όταν τρως το αγγούρι διοξίνων (διογκωμένο) με το συνεχές 2 ή 3 βαθμό στην εξεταστική! Πολλές φορές οι τίτλοι μαθημάτων ή κατευθύνσεων στο Πανεπιστήμιο που πιθανόν να ταιριάζουν με μαθήματα-παραμυθάκια του λυκείου...κρύβουν άλλο περιεχόμενο από αυτό που φανταζόνται οι περισσότεροι, λόγω ηλικιακής άγνοιας και γνώσεων επιπέδου λυκείου...και όταν το ανακαλύψουν ή θα τους αρέσει ή θα πάθουν σοκ (και θα το σιχαθούν). Εξάλλου ξέρω ότι μερίδα φοιτητών, που είχε πάθος με τον προγραμματισμό στο λύκειο, τρελάθηκε από χαρά μόλις είδε αντίστοιχη κατεύθυνση στο Τμήμα μου, αλλά το μάθημα C++ το δίνουν 5 φορές και το παιρνούν οριακά την 5η φορά και αν...:D...αναθεωρώντας απόψεις του στυλ: εμένα μου αρέσει η πληροφορική ή όταν μεγαλώσω θέλω να γίνω πλήροφορικάριος,...κτλ...ερχόμενοι στην οδυνηρή πραγματικότητα...του μέτριου ή διαψευσμένων ελπίδων...:D:lol: Όπως και την ίδια άποψη ακούω από πολλούς φίλους στο Πολυτεχνειακό Τμήμα σου, που πλέον έχουν μετανιώσει για πολλά πράγματα ενώ τους έχει μείνει η λυκειακή χαρά αμανάτι, διότι άλλα είδαν στην σπουδαστική τους πορεία, τελείως διαφορετικά (από αυτά που φαντάζονταν πριν γίνουν φοιτητές) προσπαθώντας πλέον να ανταπεξέλθουν στις εκπλήξεις-εξεταστικές απαιτήσεις του Τμήματος, για να δουν άσπρη μέρα (πτυχίο).
Wtf?Έκθεση έκανες?:jumpy::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Συφωνω μαζι σου....Αυτο ακριβως :xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panellinios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panellinios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 126 μηνύματα.
το μηχανικών η/υ και πληροφορικής στη πάτρα γιατί έπεσε στα 15.600? είναι κακό τμήμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
το μηχανικών η/υ και πληροφορικής στη πάτρα γιατί έπεσε στα 15.600? είναι κακό τμήμα;
Δύο λόγοι:1)Η Πάτρα δεν είναι μεγάλη σαν τις Αθήνα και Θεσσαλονίκη οπότε μοιραία στο τμήμα μπαίνουν κατ'αναλογία περισσότεροι "ξενόφερτοι".Ε,άμα το συνδυάσεις αυτό με την οικονομική κατάσταση του μέσου Έλληνα,το παιδί του οποίου διάλεγει και με κριτήρια γεωγραφικά φέτος,καταλαβαίνεις γιατί το επιλέγουν λιγότεροι υψηλόβαθμοι.
2)Τα φετινά θέματα των πανελλαδικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Για κάποιον που έχει κενά στην επιστήμη της πληροφορικής αλλά γερές μαθηματικές γνώσεις, πιστεύετε ότι με προσωπικό διάβασμα ειδικής βιβλιογραφίας περί προγραμματισμού και συναφή, θα μπορούσε να ανταπεξέλθει σε κάποιο μελλοντικό μεταπτυχιακό πληροφορικής; Αν ναι, τι είδους βιβλιογραφία θα πρέπει να κοιτάξω;

Ο διδάσκων στο Πανεπιστήμιο με έκανε να μισήσω την πληροφορική και ότι σχετίζεται μ' αυτήν. Στο λύκειο ήμουν θετική. Όμως νιώθω ότι έχω "κομμένα χέρια", από την στιγμή που αγνοώ μια τόσο σημαντική επιστήμη και άμεσα σχετιζόμενη με τα μαθηματικά. Μέχρι ώρας γνωρίζω πολύ βασικά από Fortran 90 και Assembly.

Υ.Γ. Δεν θα ανεχτώ προσβολές. Όποιος θέλει να βοηθήσει, ας κάνει το καλό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Νίκο προχώρα, σε θέλει όλη η χώρα!

Πάνε ρώτα και στο ιστιουντεντ, έχει πολλούς πληροφορικάριους.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HonoreDeBalzac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο HonoreDeBalzac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Να φανταστώ ότι στο πανεπιστήμιο η δημιουργία προγραμμάτων έχει τη ίδια πάνω-κάτω μορφή με την ΑΕΠΠ της Γ' Λυκείου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πληροφορικάριος

Δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 623 μηνύματα.
Όταν λές μορφή τι εννοείς? Στο ΑΕΠΠ αυτο που δημιουργείς μοιάζει περισσότερο με αλγόριθμο παρα με πρόγραμμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
ωραία ταινία δεν είναι; :hmm: :D:lol:

άδικο έχω; :p

Γίνεται να έχεις σαφή ιδέα από την Επιστήμη της Πληροφορικής πριν το Πανεπιστήμιο; Τότε γιατί πολλοί που έρχονται σε επαφή με την πληροφορική επιστημονικά, αναθεωρούν αυτά τα ωραία που έλεγαν πριν εισαχθούν στην αντίστοιχη σχολή; :D Για να μας τα κάνουν ούμπαλα; :hmm: :D :lol: Γιατί; Πουθενά δεν μπαίνεις με το ζόρι και είσαι υπεύθυνος των πράξεών σου, δηλ., έχεις επίγνωση των πράξεων (τι πας να κάνεις). Αλλά ένα παιδί λυκείου, έχει τόση σφαιρική άποψη για το τι σημαίνει επιστήμη ή για το τι θα συναντήσει στα 4 ή 5 χρόνια; ε; Δεν θυμάμαι κανέναν συμφοιτητή μου, να γνωρίζει για παράδειγμα με τι διαπραγματεύεται ο Τομέας Στατιστικής, Θεωρίας Πιθανοτήτων & Επιχ.Έρευνας ή ο Τομέας Εφαρμοσμένων Μαθηματικών...ας μην λέμε ότι θέλουμε. Είδα πολλά άτομα, να έχουν ως εικόνα, την εικόνα την στατιστική επιπέδου νηπιαγωγείου (λυκείου) επιλέγοντας την αντίστοιχη κατεύθυνση (Τομέα) και μόλις είδαν διαστήματα εμπιστοσύνης ελαχίστου μήκους να πάθουν σοκ...:jumpy:...και να αλλάξουν κατεύθυνση (Τομέα)...Στην πορεία των σπουδών ανοίγεις πολλές νέες πόρτες στην πληροφόρηση. Δεν γίνεται να τα ξέρεις όλα από πριν, ακόμη και αν τα έχεις ακούσει από γονείς, θείους, συγγενείς, φίλους, διαδίκτυο, εφημερίδες, παλιούς φοιτητές,...κτλ. Το τι ακους με το τι βλέπεις εσύ ο ίδιος απέχει έτη φωτός! Το τι ακούς από άλλους είναι απλά, η υποκειμενική άποψη. Το τι βλέπεις είναι απλά, η δική σου άποψη, όταν τρως το αγγούρι διοξίνων (διογκωμένο) με το συνεχές 2 ή 3 βαθμό στην εξεταστική! Πολλές φορές οι τίτλοι μαθημάτων ή κατευθύνσεων στο Πανεπιστήμιο που πιθανόν να ταιριάζουν με μαθήματα-παραμυθάκια του λυκείου...κρύβουν άλλο περιεχόμενο από αυτό που φανταζόνται οι περισσότεροι, λόγω ηλικιακής άγνοιας και γνώσεων επιπέδου λυκείου...και όταν το ανακαλύψουν ή θα τους αρέσει ή θα πάθουν σοκ (και θα το σιχαθούν). Εξάλλου ξέρω ότι μερίδα φοιτητών, που είχε πάθος με τον προγραμματισμό στο λύκειο, τρελάθηκε από χαρά μόλις είδε αντίστοιχη κατεύθυνση στο Τμήμα μου, αλλά το μάθημα C++ το δίνουν 5 φορές και το παιρνούν οριακά την 5η φορά και αν...:D...αναθεωρώντας απόψεις του στυλ: εμένα μου αρέσει η πληροφορική ή όταν μεγαλώσω θέλω να γίνω πλήροφορικάριος,...κτλ...ερχόμενοι στην οδυνηρή πραγματικότητα...του μέτριου ή διαψευσμένων ελπίδων...:D:lol: Όπως και την ίδια άποψη ακούω από πολλούς φίλους στο Πολυτεχνειακό Τμήμα σου, που πλέον έχουν μετανιώσει για πολλά πράγματα ενώ τους έχει μείνει η λυκειακή χαρά αμανάτι, διότι άλλα είδαν στην σπουδαστική τους πορεία, τελείως διαφορετικά (από αυτά που φαντάζονταν πριν γίνουν φοιτητές) προσπαθώντας πλέον να ανταπεξέλθουν στις εκπλήξεις-εξεταστικές απαιτήσεις του Τμήματος, για να δουν άσπρη μέρα (πτυχίο).

γινεται και παραγινεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pivolog

Νεοφερμένος

Ο pivolog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Να φανταστώ ότι στο πανεπιστήμιο η δημιουργία προγραμμάτων έχει τη ίδια πάνω-κάτω μορφή με την ΑΕΠΠ της Γ' Λυκείου;

Στο ΑΕΠΠ της Γ' Λυκείου, νομίζω γράφετε αλγόριθμο και πρόγραμμα (τουλάχιστον έτσι ήταν όταν έδωσα εγώ). Όπως είπε και ο Πληροφορικάριος ουσιαστικά γράφετε αλγορίθμους. Στο πανεπιστήμιο στο κομμάτι του προγραμματισμού, γιατί θα δεις και ΑΛΛΑ πράγματα, και με αλγορίθμους θα ασχοληθείτε, αλλά και πρόγραμμα θα γράψετε σε διάφορες γλώσσες. Η λογική είναι στα ίδια περίππου πλαίσια με το ΑΕΠΠ της Γ' Λυκείου. Απλά θα γνωρίσετε και άλλες γλώσσες προγραμματισμού, με διαφορετική λογική. Μέχρι στιγμής έχεις δει διαδικαστικό προγραμματισμό, που στο πανεπιστήμιο, το αντίστοιχο μάθημα θα το έχεις στα πρώτα εξάμηνα, πιθανώς σε γλώσσα C.

Πολύ χοντρά θα πω πως: "Εάν σ' αρέσει αυτό που έκανες στο ΑΕΠΠ, είσαι σε καλό δρόμο."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HonoreDeBalzac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο HonoreDeBalzac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Όταν λές μορφή τι εννοείς? Στο ΑΕΠΠ αυτο που δημιουργείς μοιάζει περισσότερο με αλγόριθμο παρα με πρόγραμμα.


Ότι δουλεύετε με ίδιο περίπου τρόπο στη σχολή...
Γιατί σκέφτομαι να δηλώσω σχολές πληροφορικής αλλά στο ΑΕΠΠ κυμαίνομαι στο 65-70%
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
Να φανταστώ ότι στο πανεπιστήμιο η δημιουργία προγραμμάτων έχει τη ίδια πάνω-κάτω μορφή με την ΑΕΠΠ της Γ' Λυκείου;

Οι αλγόριθμοι που κανεις στο λυκειο είναι κάτι σαν βοηθητικό εργαλείο για το πως θα υλοποιήσεις ενα πρόγραμμα και στο πανεπιστήμιο. Περισσότερο με την ''Γλώσσα'' Θα μοιάζουν τα προγράμματα που θα κάνεις στο πανεπιστήμιο, αλλα αυτο αποτελεί συνάρτηση της γλώσσας προγραμματισμού που θα χρησιμοποιεις. Εφοσον σου αρεσει το ΑΕΠΠ, ειναι ενα καλο δειγμα οτι θα σαρεσει γενικότερα ο κώδικας και στο πανεπιστήμιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
Ότι δουλεύετε με ίδιο περίπου τρόπο στη σχολή...
Γιατί σκέφτομαι να δηλώσω σχολές πληροφορικής αλλά στο ΑΕΠΠ κυμαίνομαι στο 65-70%
το 65-70% Είναι λίγο για καποιον που θελει σχολη πληροφορικης γιατι το μάθημα είναι απο τα πλέον εύκολα. Αλλα οπως και να εχει μια σχολη πληροφορικης την τελειωνεις και του 10 να εισαι. Το θεμα ειναι τι κανεις μετα. Θα εχεις τα εφοδια να ανταγωνιστεις χιλιαδες καμμενους απόφοιτους με ταλέντο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HonoreDeBalzac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο HonoreDeBalzac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 342 μηνύματα.
το 65-70% Είναι λίγο για καποιον που θελει σχολη πληροφορικης γιατι το μάθημα είναι απο τα πλέον εύκολα. Αλλα οπως και να εχει μια σχολη πληροφορικης την τελειωνεις και του 10 να εισαι. Το θεμα ειναι τι κανεις μετα. Θα εχεις τα εφοδια να ανταγωνιστεις χιλιαδες καμμενους απόφοιτους με ταλέντο;


Ευχαριστώ για τις πληροφορίες...η αλήθεια είναι πως δεν έχω αυτές τις σχολές στους βασικούς μου στόχους αλλά ήθελα μια πληροφόρηση για το πως κυμαίνονται τα πράγματα σε αυτές :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες...η αλήθεια είναι πως δεν έχω αυτές τις σχολές στους βασικούς μου στόχους αλλά ήθελα μια πληροφόρηση για το πως κυμαίνονται τα πράγματα σε αυτές :)
Φυσικά εφόσον τώρα ανακάλυψες οτι σαρεσει και απλα έχεις μείνει πίσω, δεν είναι καθόλου αργά να το ανατρέψεις. Ίσα ίσα. Οτι κάνεις είναι αφου μπεις στο πανεπιστήμιο. Ενα αεππ δε λεει κατι. Απλα ειναι μια απλοποιημένη βερσιον αυτων που θα αντιμετωπίσεις. Και νομίζω ότι το ΑΕΠΠ καθρεφτίζει με την μεγαλύτερη ακρίβεια τον κλάδο που εκπροσωπεί σε σχέση με άλλα μαθήματα του λυκείου.

Υ.Γ. η ενσταση μου είχε σχέση με την δυνατική σου ικανότητα να ανταπεξέλθεις. Βέβαια όλοι έχουμε την ικανότητα να καταλάβουμε το οτιδήποτε. Ο χρόνος που μας καταναλώνει πριν το καταλάβουμε διαφέρει. Η προσπάθεια ανταμοίβει τους πάντες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Εγω να ρωτήσω κάτι, το να μπεις σε ΑΕΙ πληροφορικής συνεπάγεται με πολύ καλό επίπεδο στα μαθηματικά? Δηλαδή αν έχεις πρόβλημα με τα μαθηματικα (δεν σου αρέσουν, δυσκολεύεσαι κλπ) θα εχεις προβλημα και στην σχολη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
Εγω να ρωτήσω κάτι, το να μπεις σε ΑΕΙ πληροφορικής συνεπάγεται με πολύ καλό επίπεδο στα μαθηματικά? Δηλαδή αν έχεις πρόβλημα με τα μαθηματικα (δεν σου αρέσουν, δυσκολεύεσαι κλπ) θα εχεις προβλημα και στην σχολη?

Οχι αλλα δε θα φτασεις σε παρα πολυ υψηλο επιπεδο. Ο Προγραμματισμος ειναι ενα ειδος μαθηματικων. Θελει μαθηματικη λογικη. Θελει να ερχεσαι αντιμετωπος με αριθμους. Οχι δε θα σου ζητησει κανεις να λυσεις διαφορικη εξισωση, αλλα καποια μαθηματικα εργαλεια θα τα χρησιμοποιεις. Καποια μαθηματικη λογικη θα σε ωφελησει σε μεγαλο βαθμο. Εξαρταται και με τον κλαδο που κοιτας φυσικα. Αλλα ελλειψη γνωσεων στα μαθηματικα θα περιορισει τις δημιουργικες σου επιλογες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Οχι αλλα δε θα φτασεις σε παρα πολυ υψηλο επιπεδο. Ο Προγραμματισμος ειναι ενα ειδος μαθηματικων. Θελει μαθηματικη λογικη. Θελει να ερχεσαι αντιμετωπος με αριθμους. Οχι δε θα σου ζητησει κανεις να λυσεις διαφορικη εξισωση, αλλα καποια μαθηματικα εργαλεια θα τα χρησιμοποιεις. Καποια μαθηματικη λογικη θα σε ωφελησει σε μεγαλο βαθμο. Εξαρταται και με τον κλαδο που κοιτας φυσικα. Αλλα ελλειψη γνωσεων στα μαθηματικα θα περιορισει τις δημιουργικες σου επιλογες.

Και ας πούμε ότι καποιος μπαίνει στο ΑΕΙ και είναι χάλια στα μαθηματικά, εχει κενά κλπ. Υπάρχει περίπτωση να τα καλύψει μέσα στη σχολή? Περα απο το διαβασμα δηλαδη που υποχρεωτικά φανταζομαι θα κανει αν θελει να τα καλύψει, θα εχει καμια βοηθεια απο εκει η οχι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top