Σκεφτήκατε ποτέ να εγκαταλείψετε τη σχολή σας;

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
πολλές φορές, ειδικά τον πρώτο καιρό... άκουγα για "φοιτητική ζωή" και μου φαινόταν χειρότερα και από το λιώσιμο στη δευτέρα-τρίτη λυκείου ένα πράμα. είχα αφήσει και το δωματιάκι μου το πρώτο εξάμηνο γιατί κάναμε ανακαίνιση, είχε φύγει το αζέφι μου για κρήτη, ξύπναγα κάθε μέρα 6:30 για να πάω να παρακολουθήσω και να κρατήσω σημειώσεις σε μαθήματα που ανάθεμα αν καταλάβαινα τπτ... όλα σκ@τά γενικώς :D ακόμα θυμάμαι τότε που πήγα να δώσω το πρώτο μου μάθημα, μαθηματική ανάλυση Ι, 6 η ώρα το απόγευμα ενός κρύου γενάρη σε μια μικρή αίθουσα χωρίς καλοριφέρ και με εμένα να φοράω μπουφάν, κασκόλ, γάντια, να μη μπορώ να λύσω τπτ σωστά και να αναρωτιέμαι τι διάολο κάνω εγώ ανάμεσα σε αυτούς... τελικά καλώς ή κακώς δεν την παράτησα τη σχολή, δεν έμεινα ποτέ μα ποτέ σε μάθημα :) και ελπίζω να πάρω και το κωλόχαρτο σιγά σιγά. ποτέ δεν την αγάπησα πάντως τη σχολή μου ειν η αλήθεια. ούτε αυτή μ'αγάπησε βέβαια, αλλά νταξ, αυτό το χω συνηθίσει :P. αν και μου στέρησε πολλά από τη ζωή μου, τουλάχιστον αγάπησα και αγαπώ κάποιες ψυχές από κει μέσα, αν και τις χάνω σιγά σιγα κι αυτές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SAMURAi

Νεοφερμένος

Ο SAMURAi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
xaxa τέλειο τόπικ...:clapup:
ΝΑΙ! ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ..
ΚΑΙ ΤΙΣ 2 ΣΧΟΛΕΣ!!!
:P
αλλά.... το "χαρτί".. οπότε δεν έφυγα.:P και τέλος καλό... όλα καλά...
:)
τωρα το γιατί... για διάφορους λόγους.. γιατί βαριόμουν.. γιατι τα μισα που μαθαινα εκει τα ήξερα...γιατι γιατιιιιι ηθελα υπνο :PpppPPPp
κτλπ κτλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Ναι! Κάθε φορά που διαβάζω ένα δύσκολο μάθημα. :P
Γενικά είμαι ευχαριστημένη πέρα από γκρινιάρα.


Εσείς; :flowers:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Ναι! Κάθε φορά που διαβάζω ένα δύσκολο μάθημα. :P
Γενικά είμαι ευχαριστημένη πέρα από γκρινιάρα. Εσείς; :flowers:

To ίδιο με σένα. Στα 30 μαθήματα που έχω περάσει μέχρι ώρας...έχω αναθεωρήσει 30 φορές, λόγω των 30 δύσκολων μαθημάτων μέχρι ώρας. Και συνεχίζουμε ακάθικτοι στην ουρά που μας έμεινε...

Αλλά πεισμώνω, διαβάζω με τελειομανία, λιώνω κυριολεκτικά στην εξεταστική και μετά όλα μέλι-γάλα ανεβαίνει το ηθικό. :D :D Σιγά...θα μας πάρει από κάτω μια κωλοεξεταστική; :P Θα της δώσουμε να καταλάβει της μαλακισμένης...:D :laugh:

Επίσης πολλές φορές αναρωτιέμαι (όταν κάθομαι σε στάση νιρβάνα) πως μπόρεσα και πέρασα πολύ δύσκολα μαθήματα και με βαθμό (που θα μπορούσα να μην τα περνούσα ποτέ των ποτών και) που η μέση φοιτητική κοινότητα του Τμήματός μου, τα έχει δώσει πάνω από 5 φορές και συνεχίζει να τα χρωστάει...:whistle: Δηλαδή δεν πιστεύω ότι είναι αλήθεια. Δεν με πιστεύω. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι περνάω μαθήματα και πόσο μάλλον δύσκολα, όταν ακούω γύρω μου "κομμένους" και "βασανισμένους"...όχι ότι και εμείς δεν βασανιστήκαμε. Αίμα έχουμε φτύσει μέχρι ώρας. Φιάλη για αιμοδοσία, γεμίζουμε με τόσο αίμα. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Αν είχα 1 ευρώ για κάθε φορά που μου περνούσε από το μυαλό να παρατήσω τη σχολή μου δεν θα χρειαζόταν να δουλέψουν τα εγγόνια μου σε όλη τους τη ζωή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lara87

Νεοφερμένος

Η Lara87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Αν είχα 1 ευρώ για κάθε φορά που μου περνούσε από το μυαλό να παρατήσω τη σχολή μου δεν θα χρειαζόταν να δουλέψουν τα εγγόνια μου σε όλη τους τη ζωή.

Χαχαχαχα :D!!!
Δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο !!
Εμένα μάλιστα θα ζούσαν και τα δισέγγονα, γιατί και τώρα ακόμα (ένα έτος μετά την αποφοίτησή μου) που αναλογίζομαι τα γιατί και τα πώς, πάλι άκρη δεν έχω βρει:confused:...και μάλλον πάω για 2ο πτυχίο επειγόντως μόλις μπορέσω :P!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Cloud_Strife

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Εγώ πέρασα Επιστήμη και Τεχνολογία Τηλεπικοινωνιών στο Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου αλλά αποφάσισα να ξαναδώσω και φέτος δίνω... Δεν έχω χρόνο να εξηγήσω πολύ το γιατί, αλλά θα το κάνω κάποια στιγμή. Προς το παρόν προσανατολίζομαι Αθήνα και πιθανόν για ΑΣΣΟΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
εγώ ακόμα δεν μπήκα καλά καλά και ναι,ήταν και 2η μου επιλογή.μπορεί να κάνω 10% για μαθηματικό του χρόνου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cloud_Strife

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
εγώ ακόμα δεν μπήκα καλά καλά και ναι,ήταν και 2η μου επιλογή.μπορεί να κάνω 10% για μαθηματικό του χρόνου.
Το μαθηματικό έχει πολύ φασαρία. Γραμμική, Απειροστικό, Διαφορικές και Διοφαντικές εξισώσεις... Είναι γερό κομμάτι... Έφαγα πολύ Riemann στη μάπα... Αν λατρεύεις τα μαθηματικά πήγαινε, αλλιώς, απο φυσική πήγαινε αστρονομία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MONTA

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MONTA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Θα κανω σιγουρα 10%...δεν παιζει να συνεχησω αλλα 4 χρονια ετσι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Κάθε μέρα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Το μαθηματικό έχει πολύ φασαρία. Γραμμική, Απειροστικό, Διαφορικές και Διοφαντικές εξισώσεις... Είναι γερό κομμάτι... Έφαγα πολύ Riemann στη μάπα... Αν λατρεύεις τα μαθηματικά πήγαινε, αλλιώς, απο φυσική πήγαινε αστρονομία...

τα μαθηματικά μου αρέσουν,δεν θα είχα πρόβλημα στο μαθηματικό,1η μου επιλογή ήταν και το έχασα για 100 περίπου μόρια.Δεν θα ήθελα να χάσω χρονιά και για αυτό μάλλον θα συνεχίσω στο φυσικό και θα επιλέξω θεωρητική φυσική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Το μαθηματικό έχει πολύ φασαρία. Γραμμική, Απειροστικό, Διαφορικές και Διοφαντικές εξισώσεις...

σιγά την φασαρία...:D

μια χαρά ενδιαφέροντα μαθήματα με τρομερές εφαρμογές σε άλλα πιο εξειδικευμένα μαθήματα όπως θεωρία ελέγχου, οικονομετρία, κβαντομηχανική, μαθηματική βιολογία,...κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dominator

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dominator αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 173 μηνύματα.
Αρκετές φορές...believe me,σε ένα τμήμα σχολής Σ.Τ.ΕΦ. των Τ.Ε.Ι. έχεις αρκετούς λόγους για να το κάνεις,απ'τα εργαστήρια που διεξάγονται κατά πλειοψηφία πρωϊνές ώρες (και λόγω εργασίας δεεεν) μέχρι για λόγους επαγγελματικής κατοχύρωσης!
Θέλει δυστυχώς γερό "στομάχι" να τελειώσεις μια τέτοια σχολή,όχι τόσο λόγω δυσκολίας μαθημάτων (εμβάθυνση "σε πανεπιστημιακό επίπεδο" γίνεται μετά το 5ο-6ο εξάμηνο θα έλεγα) όσο λόγω "φόρτου",καθώς μιλάμε για συνολικά 30+ εργαστηριακά μαθήματα των 70+ ωρών εβδομαδιαίως τα οποία απαιτούν σε καθημερινή βάση εργασίες (μηδενός εξαιρουμένου),κατάσταση στην οποία ένας εργαζόμενος π.χ. πολύ δύσκολα μπορεί να αντεπεξέλθει...

Μένω όμως παρά τις δυσκολίες,κυρίως για το "γ%μώτο" που λέμε,για τα δύο χρόνια και τα 13 περασμένα μαθήματά που δεν θέλω να πάνε χαμένα και...ό,τι προκύψει!Άλλωστε σκοπεύω να συνεχίσω και για δεύτερο πτυχίο σε 3-4 χρόνια από τώρα,τα 25 έτη είναι μια πολύ καλή και σχετικά ώριμη ηλικία για να αρχίζεις απ'το μηδέν σε κάτι καινούργιο!;)

Υγεία και μεράκι να έχουμε κι όλα τ'άλλα είναι λεπτομέρειες,όλα γίνονται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Ότι λέει η ερώτηση. Αν ναι, γιατί? ποιοί ήταν οι λόγοι. Τελικά τί σας έκανε (οσους τελοςπάντων) να αλλάξετε γνώμη? Θα μιλήσω αργότερα για τον εαυτό μου.

Ναι το εχω σκεφτει,στο πρωτο ετος.
Οι λογοι?Πολλοι

Ανοργανωσια,βρωμικες αιθουσες,χυμενοι καφεδες,καθηγητες που δεν ειναι στην ωρα τους,φασαρια στο μαθημα,καθηγητες που σε κοιταζουν αφ υψηλου,ασχετη γραμματεια,κομματοσκυλα που δεν βρισκω το λογο υπαρξης τους...

Προφανως δεν τα παρατησα τελικα:P
Γιατι το αντικειμενο σπουδων μου αρεσει και δεν θα τα παρατησω εγω επειδη οι αλλοι ειναι μαλακες:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
ποτέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέέ:inlove::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Ναι το εχω σκεφτει,στο πρωτο ετος.
Οι λογοι?Πολλοι

Ανοργανωσια,βρωμικες αιθουσες,χυμενοι καφεδες,καθηγητες που δεν ειναι στην ωρα τους,φασαρια στο μαθημα,ασχετη γραμματεια...
Μα αυτό που περιγράφεις είναι το ΤΕΙ Χαλκίδας, το οποίο εγκατέλειψα για τους παραπάνω λόγους. :P

Πρέπει να βελτιώθηκε πάντως η κατάσταση στο ΤΕΙ Αθήνας, αν κρίνω από τις ελάχιστες φορές που με έχεις πάρει μαζί σου. :P
Αφού οι αίθουσες τουλάχιστον έχουν κάδο απορριμάτων, μην έχεις κανένα παράπονο. Εγώ, στο ΤΕΙ Χαλκίδας, ο πλησιέστρος κάδος που έβρισκα για να πετάξω τα σκουπίδια μου, ήταν στην Αθήνα. :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dominator

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dominator αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 173 μηνύματα.
Δεν χρειάζεται πολλά-πολλά ένα τμήμα για να είναι "υποφερτό"!
Μια γραμματεία που να νιώθει πέντε βασικά και απλά πράγματα,καθηγητές που αφήνουν το τουπέ τους στην άκρη και κυρίως,σοβαροί φοιτητές που σέβονται την δημόσια περιουσία...

Εγώ αν εξαιρέσει κανείς έναν ωρομίσθιο (ο οποίος έφυγε νύχτα) είμαι άκρως ικανοποιημένος με τους καθηγητές...μπορούν και καλύτερα βέβαια,αλλά κρίνοντας από "αλλού" και απ'το ότι μιλάμε για "Έλληνες δημόσιους υπαλλήλους",είναι πάνω απ'τον μέσο όρο!
Στη γραμματεία,ιδιαίτερη "γνώση" δεν υπάρχει (αν τους ρωτήσεις κάτι ψαγμένο "κολλάνε") αλλά είναι ευγενικοί,το οποίο είναι πολύ σημαντικό...
Οι χώροι καθαροί (όπου δεν υπάρχουν αφίσες των παρατάξεων) και το περιβάλλον κατάλληλο για μελέτη και ηρεμία...

Τα δύο "σκατά" στη δική μου σχολή είναι:
1)Οι πλειοψηφία των "φοιτητών",οι οποίοι όχι μόνο είναι μπετονότουβλα του κερατά,όχι μόνο είναι αδιάφοροι αλλά κάνουν τα πάντα για να καταστρέψουν την όποια απόπειρα για σοβαρό μάθημα...να σας πω περιστατικό,όπου αγανακτισμένος διώχνω με τις κλωτσιές "συμφοιτητή" απ'την αίθουσα,με τον καθηγητή μάλιστα να με supportάρει(:D) να ρίξετε γέλιο...
2)Τα αγαπητά μας κομματόσκυλα,που κάνουν καθημερινά πλύση εγκεφάλου και χαλάνε την αισθητική μας...αλλά αυτά υπάρχουν "παντού",τι να πεις!
Θυμάμαι πως είχα αναρτήσει ψηφοφορία στο forum των φοιτητών πέρυσι,ώστε να μαζευτούμε μερικά άτομα και να τους διώξουμε απ'το Τ.Ε.Ι. (με το καλό ή το άγριο) δυστυχώς όλοι κάναν "κοκοκο"...κατά βάθος τους γουστάρετε!;)

Γι'αυτό αυτά περί "κακών καθηγητών που κόβουν παιδιά" τ'ακούω βερεσέ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
πολλες φορες!! λογω ''υπεροχου'' προσωπικου...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Το μόνο καλό πάντως με το ΤΕΙ Χαλκίδας είναι ότι τα κόμματα δεν με ενόχλησαν καθόλου, ακόμα και την πρώτη μέρα που ήμουν χαμένος (και φαινόταν :P) διότι δεν ήξερα σε ποια αίθουσα να πάω. :P

Πάντως, μπορεί να βάλω στο μηχανογραφικό μόνο επαρχιακά ΤΕΙ. Μου φαίνεται ότι είναι πολύ πιο οργανωμένα από αυτά της Αθήνας+Χαλκίδας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top