Γενικό - Βοήθεια/Απορίες στα Γερμανικά

PONTIA BASILIKH

Νεοφερμένος

Η Βασιλική! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Παιδια βοηθηστε με αμεσως!Η κυρια μας ειπε να της φτιαξουμε 5 ερωτησεις για αυτην και να τις παρουσιασουμε αυριο!Οποις ξερει να απαντησει αμεσως!(οχι για ποσο χρονων ειναι,απο που καταγεται και τετοια!)ειναι SOS:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex92

Νεοφερμένος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φυσικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
1) Wer ist Ihr Lieblingss'a'nger/-in? (Ποιος είναι ο αγαπημένος σας τραγουδιστής/-τρια?)
2) Was haben Sie am Wochenende gemacht? (Τι κάνατε το Σαββατοκύριακο?)
3) Wo liegt Ihr Haus? (Πού βρίσκεται το σπίτι σας?)
4) Wie heissen Ihre Freunde? (Πώς ονομάζονται οι φίλοι σας?)
5) Was machen Sie gern in Ihrer Freizeit? (Τι κάνετε ευχαρίστως στον ελεύθερό σας χρόνο?)
-----------------------------------------
Α...Και δεν είμαι σίγουρη για το κατά πόσο είναι σωστές γραμματικά, καθώς έχω να ασχοληθώ με τα Γερμανικά πάνω από έναν χρόνο και τα έχω ψιλοξεχάσει...Ας με διορθώσει κάποιος έτσι και βρει λάθος...
Και βέβαια δεν ξέρω αν θα είναι πιστευτό ότι τις έχεις κάνει μόνη σου, σε περίπτωση που δεν κάνεις φροντιστηριακά μαθήματα...
Τελοσπάντων, ελπίζω να βοήθησα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PONTIA BASILIKH

Νεοφερμένος

Η Βασιλική! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ!!!!!!!!!Να σε καλά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γερμανικομπελας

Νεοφερμένος

Ο Γερμανικομπελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Για σε όλους .Παιδιά έχω ένα τεράστιο πρόβλημα .Παω δευτέρα γυμνάσιου όπως καταλαβαίνετε και σε όλα τα μαθήματα δόξα το Θεό τα παω πολύ καλά .Στα γερμανικά ώμος στο τρίμηνο έχω 9,κανω ότι μπορώ και εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω .Κάνω το βιβλίο ein hit της πρώτης γυμνάσιου γιατί δεν το τελεύσαμε ακόμα και δεν καταλαβαίνω καθόλου .Θα ήταν μια τεράστια βοήθεια παιδιά αν μου λέγατε κάποια σελίδα που μπορώ να βρω τις λύσεις γιατί βοήθημα δεν υπαρχή για τη συγκεκριμένη έκδοση .Ευχαριστώ και σας παρακαλώ βοηθήστε με θα σας είμαι ευγνώμων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

guess

Δραστήριο μέλος

Η guess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 478 μηνύματα.
Δεν χρειάζεται κανένα βοήθημα!
Αν και νομίζω δεν υπάρχει...
Καλό θα ήταν η καθηγήτριά σου να έχει υπόψη της και την προσπάθεια που καταβάλεις(αν καταβάλεις!) να μάθεις γερμανικά!
Διάβασε μεθοδικά!Δεν χρειάζεται τίποτα άλλο.Εξάλλου και αυτά τα γερμανικά που κάνετε στην β' γυμνασίου είναι σχετικά εύκολα για έναν μαθητή που δεν πάει φροντιστήριο για τα γερμανικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λουκρητία

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,905 μηνύματα.
Βασικά εγώ κάνω και ιδιαίτερα στα Γερμανικά, αλλά θα σου πω την άποψή μου..
Καταρχάς αυτό το βιβλίο για κάποιον που δεν ξέρει τη γλώσσα είναι ΑΘΛΙΟ... άρα η καθηγήτρια των Γερμανικών σου παίζει πολύυυ σημαντικό ρόλο... αυτό είναι 100% σίγουρο γιατί αυτή που μου έκανε πέρυσι Γερμανικά μόνο καθηγήτρια δεν την έλεγες!... δεν προχωρούμε με βάση το βιβλίο, και κάναμε ΣΥΝΕΧΕΙΑ τα ίδια γραμματικά φαινόμενα... λεξιλόγιο? Διαγώνισμα? Άγνωστες λέξεις για αυτήν την ηλίθια.
Για να μην σε πολυκουράζω σου προτείνω να προσέχεις πολύ μέσα στην τάξη και να σημειώνεις αν κάτι σε δυσκολεύει.. μπάι δε γουέι, η καθηγήτριά σου είναι καλή στο μάθημά της?..
Αυτάα...

Φιλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γερμανικομπελας

Νεοφερμένος

Ο Γερμανικομπελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ναι αλλά φιλέ μου guess έχω ψάξει πολύ το θέμα γιατί πολλά παιδιά παραπονιούνται για το μάθημα και βρήκα ότι το συγκεκριμένο βιβλίο έχει ζητηθεί να αποσυρθεί και έχουν ορίσει και η ημερομηνία αποσιρσισης του για αυτό το λόγο χριζόμαστε λυσάρι και η δασκάλα μας δεν είναι καθόλου καλά .Μάλιστα ένα παιδί πέρυσι με τι δασκάλα την Αλή είχε 19 στο τρίμηνο και τώρα με αυτή έχει 9.Εχει το ίδιο βιβλίο και φαίνεται ότι καταβάλει την ίδια προσπάθεια για αυτό όποιος βρει κάποιες λύσεις για το βιβλίο παρακαλώ να μου της στήλη .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Εμεις καναμε το καταραμενο ping pong, αλλα ευτυχως εκανα ηδη φροντιστηριο και πηρα το Zertifikat :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

guess

Δραστήριο μέλος

Η guess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 478 μηνύματα.
Εμεις καναμε το καταραμενο ping pong, αλλα ευτυχως εκανα ηδη φροντιστηριο και πηρα το Zertifikat :P


Kαι εμείς το πιγκ πογκ κάναμε...Τί καλές εποχές!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Για σε όλους .Παιδιά έχω ένα τεράστιο πρόβλημα .Παω δευτέρα γυμνάσιου όπως καταλαβαίνετε και σε όλα τα μαθήματα δόξα το Θεό τα παω πολύ καλά .Στα γερμανικά ώμος στο τρίμηνο έχω 9,κανω ότι μπορώ και εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω .Κάνω το βιβλίο ein hit της πρώτης γυμνάσιου γιατί δεν το τελεύσαμε ακόμα και δεν καταλαβαίνω καθόλου .Θα ήταν μια τεράστια βοήθεια παιδιά αν μου λέγατε κάποια σελίδα που μπορώ να βρω τις λύσεις γιατί βοήθημα δεν υπαρχή για τη συγκεκριμένη έκδοση .Ευχαριστώ και σας παρακαλώ βοηθήστε με θα σας είμαι ευγνώμων.

Ως καθηγήτρια Γερμανικών έχω να σου πω πως δυστυχώς δεν υπάρχουν λύσεις για αυτό το βιβλίο. Ίσως χρειαστεί περισσότερη προσπάθεια εκ μέρους σου. Αν δεν καταλαβαίνεις το μάθημα, να ζητάς συνέχεια να στο εξηγήσει η καθηγήτριά σου. Υποχρεωμένη είναι. Άλλωστε αυτά που κάνετε είναι σχετικά εύκολα. Καλό θα ήταν να ξεκινήσεις επαναλήψεις από την αρχή του βιβλίου, λεξιλόγιο και γραμματική. Κατά το διάβασμά σου σημείωσε ποια δεν καταλαβαίνεις και πήγαινε στην καθηγήτριά σου να σου τα εξηγήσει. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sjpapa

Νεοφερμένος

Ο sjpapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 64 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
dankbar war gemeint. Τα βιβλία που εκανα πριν απο χρονια ηταν 'deutsch fuer Auslaender', τωρα ομως υπάρχουν και αλλες μεθοδοι. Αν ομως ο δασκαλος δεν βοηθάει τοτε αλλαγη ειναι η μονη συμβουλή. Τα γερμανικα οσο και να μοιαζει η συνταξη με τα ελληνικα ειναι απαιτητική γλωσσα ( εχει πολλους κανονες, με περισσοτερες εξαιρεσεις απο περιπτωσεις που ακολουθουν τον κανονα). Μια διανοια που εμαθε γερμανικα σε 6 μηνες πριν απο 150+ χρονια ηταν ο Mark Twain. Περιγραφει την εμπειρια του αυτη σε ενα δοκίμιο του βιβλιου 'a tramp abroad' που λεγεται 'the awful german language'. Γραφει πολυ αστεια, αλλα αξιζει να το διαβασει κανεις, θα αυξηθει η Motivation για να συνεχίσει να μαθαίνει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
το συγκεκριμένο βιβλίο έχει ζητηθεί να αποσυρθεί και έχουν ορίσει και η ημερομηνία αποσιρσισης του για αυτό το λόγο χριζόμαστε λυσάρι και η δασκάλα μας δεν είναι καθόλου καλά .Μάλιστα ένα παιδί πέρυσι με τι δασκάλα την Αλή είχε 19 στο τρίμηνο και τώρα με αυτή έχει 9.Εχει το ίδιο βιβλίο και φαίνεται ότι καταβάλει την ίδια προσπάθεια για αυτό όποιος βρει κάποιες λύσεις για το βιβλίο παρακαλώ να μου της στήλη .

Κι εγώ βρίσκω άθλιο το βιβλίο, όπως και πολλοί άλλοι συνάδελφοι. Πράγματι έχει ζητηθεί να αποσυρθεί αλλά ακόμα δεν έχει γίνει κάτι.

Μην απελπίζεσαι! Κάνε αυτό που σου είπα πιο πάνω και όλα θα πάνε καλά. Αν δεις ότι δεν σε βοηθάει αυτή η καθηγήτρια, θα σου πρότεινα να πας σε κάποιο φροντιστήριο για κανά 2 μήνες, να πεις το πρόβλημα και να σου κάνει μαθηματάκια από την αρχή του βιβλίου μέχρι εκεί που είστε τώρα ώστε να πάρεις βάσεις. Γιατί θα κάνεις και του χρόνου γερμανικά και θα έχεις πάλι πρόβλημα.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PONTIA BASILIKH

Νεοφερμένος

Η Βασιλική! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
:jumpy: Παιδιά χρειάζομαι αυτήν την εργασία μέχρι αύριο!!Θέλω τρόπους για τον περιορισμό του φωτοχημικού στοιχείου και λύσεις!!!!!!!Θα μου κάνετε τεράστια χάρη!!!7-1-2010 :jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
στα γερμανικα ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ioanna ?

Νεοφερμένος

Η Dunno αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
ρε κοπελια κανε λιγη ερευνα και κατι θα βρεις..δεν ειναι και τοσο δυσκολο..
οι εργασιες εκτος απτο να μας σπανε τα νευρα :P εχουν και σκοπο να μας μαθαινουν κατι παραπανω..καλο θα σου κανει..
cheers*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PONTIA BASILIKH

Νεοφερμένος

Η Βασιλική! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
οχι στα γερμανικα...!στα ελληνικα...α και κατι αλλο δν εχω χρονο για να ψαξω..αν δεν ηθελα την βοηθεια σας....μονο και που προλαβαινω και μπαινω στο i-school είναι πολύ!!Σας παρακαλώ τη χρειάζομαι οπωσδήποτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ana-piggy

Νεοφερμένος

Η ana-piggy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
εμεις κανουμε το ein hit και ειναι ειλικρινα χαλια να αυριο γραφω γερμανικα και ελιζω να τα παω καλα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ΕΛΠΙΖΩ ευτυχως εχουμε καλη καθηγητρια και κατι μαθαινουμε αλλα ειναι πολυ κακογραμμενο.................
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrisababliou

Νεοφερμένος

Η xrisababliou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Υπαρχει καποιος που να ξερει καλα γερμανικα και να μην βαριεται;;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Υπαρχει καποιος που να ξερει καλα γερμανικα και να μην βαριεται;;:worry:

Εχουμε εδω την Deutsch... lover που προφανως δεν είδε το μήνυμα αλλά επειδη την ξερω αν το εβλεπε θα απαντούσε:

"Ναιιιιιι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :D:D:D:inlove::inlove::inlove::thumbsup::thumbsup::thumbsup::bigarmhug:hypno::hypno::yahoo::yahoo:"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ανευθηνη

Νεοφερμένος

Η ανευθηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Όχι 3ερω γερμανικά αλλά σορρυ ειναι το πιο βαρετό μάθημα. Εβερ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top