Ποιοι είναι οι πραγματικοί λόγοι που σας οδήγησαν στην επιλογή της σχολής σας;

Για ποιον λόγο σπουδάζετε/θέλετε να σπουδάσετε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 235)
  • Με ενδιαφέρει το αντικείμενο της σχολής

    Ψήφοι: 181 77.0%
  • Λόγο κύρους της σχολής

    Ψήφοι: 9 3.8%
  • Επιθυμώ να αποκτήσω χρήματα/δόξα

    Ψήφοι: 14 6.0%
  • Γρήγορη επαγγελματική αποκατάσταση

    Ψήφοι: 17 7.2%
  • Mε πιέσαν οι γονείς μου

    Ψήφοι: 6 2.6%
  • Πέρασα τυχαία

    Ψήφοι: 6 2.6%
  • Πέρασα επειδή ήταν κοντά στον τόπο κατοικίας μου

    Ψήφοι: 2 0.9%

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Απλά από ένα σημείο και μετά συνειδητοποίησα πως αυτό ήταν που θα μου ταίριαζε περισσότερο και που άνετα θα φανταζόμουν να κάνω σε όλη την υπόλοιπη ζωή μου. That's all.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi07larissa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η evi07larissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 841 μηνύματα.
Απλά από ένα σημείο και μετά συνειδητοποίησα πως αυτό ήταν που θα μου ταίριαζε περισσότερο και που άνετα θα φανταζόμουν να κάνω σε όλη την υπόλοιπη ζωή μου. That's all.

Σε ποιά σχολή είσαι;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Μα τι κακό έχει να γίνει κανείς φιλόλογος ή νοσοκόμος;; Μία χαρά επαγγέλματα είναι που προσφέρουν και κοινωνικό έργο μάλιστα.:)

Μα δεν έχει τίποτα κακό!!!! Απλά ο μπαμπάς μου είχε φάει ένα κόλλημα να γίνω ή δασκάλα ή νηπιαγωγός, επειδή είναι πιο λίγες οι ώρες εργασίας και πιο εύκολη δουλειά από φιλόλογος που είναι συνέχεια στα ιδιαίτερα και από νοσηλεύτρια που δουλεύουν βάρδιες και σε δύσκολες συνθήκες. Τώρα αν έκανα λάθος επιλογή, υπάρχουν πάντα οι κατατακτήριες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Μα δεν έχει τίποτα κακό!!!! Απλά ο μπαμπάς μου είχε φάει ένα κόλλημα να γίνω ή δασκάλα ή νηπιαγωγός, επειδή είναι πιο λίγες οι ώρες εργασίας και πιο εύκολη δουλειά από φιλόλογος που είναι συνέχεια στα ιδιαίτερα και από νοσηλεύτρια που δουλεύουν βάρδιες και σε δύσκολες συνθήκες. Τώρα αν έκανα λάθος επιλογή, υπάρχουν πάντα οι κατατακτήριες!

Και εσύ άκουσες τον μπαμπά σου; :D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Πως θα περηφανευεταιο μπαμπακας αμα λεει οτι εχει κορη νοσηλευτρια?Σε παρακαλω,νομικη και πανω :pfff:

Καλά Νηπιαγωγών δεν ειναι και για να τρελαίνεσαι! Είμαστε ο εκπαιδευτικός κλάδος με τη μεγαλύτερη ανεργία! :P:P:P

Και εσύ άκουσες τον μπαμπά σου; :D:D:D

Του έχω αδυναμία, τι να τον κάνω; Άσε που 2 μέρες πριν τα μηχανογραφικά δεν είχα αποφασίσει ακόμα τι θα δηλώσω! Οπότε λέω βάλε αυτά τα 4 και ότι γίνει. Όπως είπα νωρίτερα, τυχαία πέρασα εκεί. Εγώ περίμενα Φιλολογία Θράκης! Είχα κρατήσει και τα λεξικά αρχαίων και όλα!

Υ.Γ. Τη μέρα που βγήκαν οι βάσεις τον πήρα τηλ και μόλις του είπα τι πέρασα μου το έκλεισε. Μετά από 2 λεπτά τηλ από τη μαμά μου: "Έλα μαμά τι έγινε; Τόσο πολύ τον πείραξε;" "Τι λες παιδάκι μου; Μας έχει σταματήσει στη μέση του δρόμου και κλαίει από τη χαρά του!" --> Η πιο αστεία στιγμή της ζωής μου ever!!!!!! :D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Του έχω αδυναμία, τι να τον κάνω; Άσε που 2 μέρες πριν τα μηχανογραφικά δεν είχα αποφασίσει ακόμα τι θα δηλώσω! Οπότε λέω βάλε αυτά τα 4 και ότι γίνει. Όπως είπα νωρίτερα, τυχαία πέρασα εκεί. Εγώ περίμενα Φιλολογία Θράκης! Είχα κρατήσει και τα λεξικά αρχαίων και όλα!

Υ.Γ. Τη μέρα που βγήκαν οι βάσεις τον πήρα τηλ και μόλις του είπα τι πέρασα μου το έκλεισε. Μετά από 2 λεπτά τηλ από τη μαμά μου: "Έλα μαμά τι έγινε; Τόσο πολύ τον πείραξε;" "Τι λες παιδάκι μου; Μας έχει σταματήσει στη μέση του δρόμου και κλαίει από τη χαρά του!" --> Η πιο αστεία στιγμή της ζωής μου ever!!!!!! :D:D:D

Και εγώ έχω αδυναμία στην μαμά μου αλλά η απόφαση αυτή δεν την αφορούσε! Αν την άκουγα, θα ήμουν δικηγόρος σήμερα! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
εμένα οι γονείς μου πάλι μου λένε μακριά από νομική και φιλολογία!φυσικά αν τα είχα όνειρο δε θα με εμπόδιζαν με τίποτα,αλλά δυσφορούν με τη σκέψη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Μια φορά κι έναν καιρό, ήταν ένα μικρό παιδί που το φώναζαν Αντωνάκη.
Ναι, εγώ είμαι αυτός. Στο δημοτικό, ήθελα να γίνω ζωγράφος ή μαθηματικός. Μετά,
μέχρι τα μέσα της Β Λυκείου έλεγα χαρούμενος :«αρχιτεκτονική!»
Την προτίμηση την είχα από το γυμνάσιο, γιατί συνέχιζα την οικογενειακή παράδοση στο χώρο των κατασκευών, μου άρεσε η ζωγραφική(άσχετο αλλά τότε μου ήταν σχετικό), και φαινόταν ενδιαφέρον επάγγελμα.
Προς το τέλος της Β, έχοντας κάπως αρχίσει να ψάχνω και για άλλες σχολές, ξαφνικά βρέθηκα μπροστά σε μια τεράστια αποκάλυψη. Εκεί που συζητούσα στο chat του ischool, έγινε μια συζήτηση περί Ηλεκτρολόγων Μηχανικών. Λέω «Ρε παίδες, πείτε μου δυο κουβέντες γι αυτή τη σχολή». Νομίζω ο Γιώργος μου απάντησε. Και ξαφνικά, γούρλωσα τα μάτια μου. Υπάρχει τμήμα στην Ελλάδα που συνδυάζει τεχνολογία,υπολογιστες, μαθηματικά, φυσική. Δηλαδή πολλά πράγματα, δε θα βαρεθώ. «Ώπα», λέω, πώς μου ξέφυγε αυτό; Και κάπως έτσι πήρα την απόφαση να στοχεύσω πάνω στο τμήμα ΗΜΜΥ. Τα βέλη έχουν φύγει, περιμένω να δω που θα καρφωθούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
οι πραγματικοί ε;
Λοιπόν, όταν πήγα να δώσω το μηχανογραφικό είχα δηλωμένη μόνο μια σχολή. Το μαθηματικό του ΑΠΘ. Σύμφωνα με τις περσινές (για τότε) βάσεις, το έπιανα στο χαλαρό. Ε κάνω πως το δίνω για να βάλουν την τζίφρα και μου λέει η τύπισσα ότι δεν το υπογράφει άμα δεν δηλώσω άλλη μια τουλάχιστον σχολή. Ε καθίσαμε να το συζητήσουμε ( γιατί ως μαλάκας ήθελα να έχω μόνο μια σχολή στο μηχανογραφικό, για την καφρίλα πιο πολύ:P) και στο τέλος λέω δεν βαριέσαι, βάλε το φυσικό για δεύτερη επιλογή. Και κάπως έτσι είμαι δεύτερο έτος στο φυσικό :P

Όχι ρε, γαμώτο... Πώς την πάτησες έτσι; Τελευταία επιλογή πέρασες; :(
:P
Υπάρχει τμήμα στην Ελλάδα που συνδυάζει τεχνολογία,υπολογιστες, μαθηματικά, φυσική.
TIL: ΗΜΜΥ = Ηλεκτρολόγων + Πληροφορικής + Μαθηματικό + Φυσικό και όλα αυτά σε μόλις πέντε χρόνια. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
TIL: ΗΜΜΥ = Ηλεκτρολόγων + Πληροφορικής + Μαθηματικό + Φυσικό και όλα αυτά σε μόλις πέντε χρόνια. :P
πω πω σε διαφημιστικό φυλλάδιο να βλέπω τους ΗΜΜΥ δεν το περίμενα ποτέ:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος το εξής; Καταρχάς προφανως δεν κρίνω κανέναν ούτε κάνω προσωπική επίθεση,απλά με εχει παραξενέψει. :/ Λοιπόν, τόσο στο ischool όσο και σε συζητήσεις με φιλους και γνωστούς βλέπω οτι παιδιά που έχουν βγάλει πολύ καλους βαθμούς επιλέγουν ιατρικη,οδοντιατρική,φαρμακευτική (άντε κτηνιατρικη μερικες φορές) και μετα αρχιτεκτόνων και πολιτικών μηχανικών. Μα μόνο εμένα μ φαίνεται αυτο περίεργο; Είναι αντικείμενα αντελως διαφορετικά μεταξύ τους. Η επιλογή αυτη γίνεται επειδη τους αρέσουν; ή μηπως επειδή είναι υψηλόβαθμες σχολές με..πρεστιζ.:whistle:
Θελω να πω,οτι ρε παιδια,λιγη συνεση στο μηχανογραφικό δε βλάπτει. Καλύτερα ειναι ,και για εσας πιστευω, να βάλετε τμήματα που σας "γεμίζουν" παρά τμηματα στα οποία αν μάθει κάποιος ότι περάσατε θα μεινει με το στόμα ανοιχτό! Anyway, εγω βγάζω το καπέλο πάντως σε τυπάδες όπως ένα παιδί π τελείωσε πέρυσι απο το σχολείο μου,έβγαλε 19400 μόρια περίπου και πήγε Μαθηματικό Αθηνών γιατί αυτό ηθελε!
Ελπίζω να μην έθιξα κανέναν και αν τ έκανα ζητω συγνώμη προκαταβολικά.

Σημείωση: Το μήνυμα προήλθε από το θέμα "Μαρτυράμε τα Μηχανογραφικά μας"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Θελω να πω,οτι ρε παιδια,λιγη συνεση στο μηχανογραφικό δε βλάπτει. Καλύτερα ειναι ,και για εσας πιστευω, να βάλετε τμήματα που σας "γεμίζουν" παρά τμηματα στα οποία αν μάθει κάποιος ότι περάσατε θα μεινει με το στόμα ανοιχτό! Anyway, εγω βγάζω το καπέλο πάντως σε τυπάδες όπως ένα παιδί π τελείωσε πέρυσι απο το σχολείο μου,έβγαλε 19400 μόρια περίπου και πήγε Μαθηματικό Αθηνών γιατί αυτό ηθελε!

Αν δεν πάει εξωτερικό προβλέπω να έχει τύψεις μετά από μερικά χρόνια :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Καλα μην νομιζεις οτι και οι υπόλοιποι θα είμαστε σε καλύτερη μοιρα σε λίγα χρόνια... ο,τι και να τελειωσαμε!
Ασε που υπάρχουν και άτομα που τελειωνουν κατι επειδη το θελουν,χωρις να ασχολούνται επαγγελματικα με αυτο.... Η κριση παντως στην αγορα εργασιας αφορα όλους τους κλαδους,ιδιαιτερα στη χωρα μας. Γνωριζω άνθρωπω που διδάσκει σ ΕΠΑΣ στον τομεα(?) κομμωτικης και εχει τελειωσει ιατρικη :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Το πλαν κάπως έτσι πάει συνήθως, πάρε ένα πτυχίο μιας και έδωσες τις ρημάδες τις πανελλήνιες και μετά όξω.
Είναι γνωστό ότι η Ελλάδα τρώει τα παιδιά της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Το πλαν κάπως έτσι πάει συνήθως, πάρε ένα πτυχίο μιας και έδωσες τις ρημάδες τις πανελλήνιες και μετά όξω.
Είναι γνωστό ότι η Ελλάδα τρώει τα παιδιά της.
Όχι, απλά μερικά επαγγέλματα είναι αδιέξοδα στην Ελλάδα (βλέπε μαθηματικός :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Όχι, απλά μερικά επαγγέλματα είναι αδιέξοδα στην Ελλάδα (βλέπε μαθηματικός :P)

Κανένα δεν είναι σίγουρο. Κ α ν έ ν α. Μη ζεις με αυταπάτες. Να χαρώ εγώ ΗΜΜΥδες στην ανεργία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Κανένα δεν είναι σίγουρο. Κ α ν έ ν α. Μη ζεις με αυταπάτες. Να χαρώ εγώ ΗΜΜΥδες στην ανεργία.
Ανεργία έχει,αλλά επίσης έχει και προοπτικές :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Ανεργία έχει,αλλά επίσης έχει και προοπτικές :P

Και ο υδραυλικός έχει προοπτικές και μάλιστα περισσότερες από όσες δίνουν τα περισσότερα πτυχία ακόμη και σε περιόδους που δεν υπήρχε η οικονομική καπιταλιστική κρίση.
Όλα, όμως, είναι θέμα επιλογών οι οποίες εξαρτώνται από τον σκοπό σου: αν θέλεις να βγάλεις λεφτά με κάθε τρόπο, αν θέλεις να τα βγάλεις από ένα γραφείο, αν δεν σε ενδιαφέρουν τα λεφτά και θέλεις να κάνεις κάτι που σου αρέσει, αν απλά σπουδάζεις από χόμπυ και δε σε νοιάζει να εργαστείς σε κάτι σχετικό κλπ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

άντζυ

Δραστήριο μέλος

Η άντζυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 651 μηνύματα.
Χμμμ..και γω που νόμιζα ότι είχε να κάνει το θέμα με τα επαγγέλματα των γονιών μας...
Λοιπόν στη δική μου σχολή (και εδώ θέλω να τονίσω ότι ήταν επιλογή μου..) με ενδιαφέρει το αντικείμενο της σχολής αλλά και έχει και γρήγορη επαγγελματική αποκατάσταση..
Το 2ο όμως δεν ήταν από τα πρωτεύοντα κριτήρια για την επιλογή μου...
Πάντως είμαι πολύ πολύ χαρούμενη για την επιλογή μου..!!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos Sitys

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Ηταν απλα το ονειρο μου να γινω φοιτητης σε ενα τμημα με θεμα που αγαπαω και επιτελους εγινα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top