Ποιοι είναι οι πραγματικοί λόγοι που σας οδήγησαν στην επιλογή της σχολής σας;

Για ποιον λόγο σπουδάζετε/θέλετε να σπουδάσετε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 235)
  • Με ενδιαφέρει το αντικείμενο της σχολής

    Ψήφοι: 181 77.0%
  • Λόγο κύρους της σχολής

    Ψήφοι: 9 3.8%
  • Επιθυμώ να αποκτήσω χρήματα/δόξα

    Ψήφοι: 14 6.0%
  • Γρήγορη επαγγελματική αποκατάσταση

    Ψήφοι: 17 7.2%
  • Mε πιέσαν οι γονείς μου

    Ψήφοι: 6 2.6%
  • Πέρασα τυχαία

    Ψήφοι: 6 2.6%
  • Πέρασα επειδή ήταν κοντά στον τόπο κατοικίας μου

    Ψήφοι: 2 0.9%

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Τη σχολη δεν την επελεξα ουτε για τα μορια ουτε γιατι ετσι θα πουλαγα μουρη...σ' ευχαριστω για τα λογια σου...απλως θα ηθελα πριν φυγω απο αυτον τον κοσμο να ξερω οτι κατι εκανα...καποιους βοηθησα...αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Τη σχολη δεν την επελεξα ουτε για τα μορια ουτε γιατι ετσι θα πουλαγα μουρη...σ' ευχαριστω για τα λογια σου...απλως θα ηθελα πριν φυγω απο αυτον τον κοσμο να ξερω οτι κατι εκανα...καποιους βοηθησα...αυτο.

respect συνήθως αυτα τα ακους μονο απο τους ιατρούς...ευχαριστη αλλαγη σιγουρα:P:clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catalyst

Επιφανές μέλος

Ο Catalyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,434 μηνύματα.
Καταρχάς, επειδή μου αρέσει το αντικείμενο σπουδών.
Από κει και πέρα, όσο περισσότερα εφόδια αποκτήσω μέσω των σπουδών, τόσο μεγαλύτερη θα είναι η πιθανότητα να ασχοληθώ επαγγελματικά με το αντικείμενο στο μέλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Γιατι θεωρουσα οτι θα ειχα καλυτερη επαγγελματικη αποκατασταση απο καποιον που δεν εχει πτυχιο τριτοβαθμιας εκπαιδευσης οπως καθηγητες και γονεις μου ειχαν πιπιλισει τον εγκεφαλο τοσα χρονια αλλα κουνια που με κουναγε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
βασικα αυτο που θελω εγω ειναι να κανω την τρελα μου επαγγελμα, αυτο απο μονο του με ευχαριστει, επισης ελπιζω να πεσω και σε ανθρωπους(συνομηλικους και μη) που κι αυτοι να γουσταρουν την δουλεια του ηλεκτρονικου, να ανταλλαξω γνωμες με αυτους, να μαθω νεα πραγματα, να μαθω τον τροπο να ακολουθω την τεχνολογια, και να την χρησιμοποιω σωστα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
1.γιατι οσο παραξενο και να μου φαινεται το θελω
2.η γνωση ειναι δυναμη και αν και ακουγεται μια μλκ που λες στην εκθεση το βλεπω συνεχως μπροστα μου
3.γιατι πρεπει να βρω δουλεια και με απολυτήριο λυκειου και μονο ειναι καπως δυσκολο
4.γιατι θεωρω οτι αμα πραγματικα βγαλω την σχολη μου θα με πληρωνουν για να κανω κατι που μου αρεσει
5.γιατι παντα ηθελα να ασχοληθω με το αντικειμενο
6.αν δεν σπουδαζα τι θα εκανα;;
7.γιατι σπουδαζουν και ΟΛΟΙ οι αλλοι...αν και ειναι ελεεινο σαν επιχειρημα,ισχυει...
8.γιατι θελω να πετυχω τα ιδια με τους γονεις μου και παραπανω(ειχαν σπουδασει επισης) αρα μαλλον χρειαζομαι τα ιδια εφοδια
9.γιατι θελω να τους κανω περήφανους για εμενα,αν δεν σπουδαζα μαλλον θα γινομουν χαραμοφάης...
10.γιατι εχω υψηλες απαιτησεις και αναγκες και θελω να εχω μια οικονομικη ευρωστία,ανεξαρτησια, ωστε να μπορω να τις καλυψω σε πληρη επιπεδο


γιατι να μην σπουδασω;;;;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata_Morgana

Νεοφερμένος

Η Fata_Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Εγώ θα σπουδάσω γιατί δεν θέλω να κάνω κάτι άλλο στην ζωή μου:P

Προσωπικά αυτό που θα σπουδάσω δεν θα το σπουδάσω γιατί θα έχει μετά επαγγελματική αποκατάσταση, σιχαίνομαι και τον όρο από μόνο του. Δεν θέλω να τελειώσω την σχολή και να δουλέψω, όσο παρανοϊκό ή τεμπέλικο ακούγεται αυτό. Άμα ήταν να δουλέψω θα δούλευα και τώρα, στο κάτω κάτω πιο εύκολα ρίχνεις τα μούτρα σου και δουλεύεις για να ζήσεις σε οποιαδήποτε δουλειά βρεθεί όταν δεν έχεις τίποτα παρά όταν έχεις ένα Πτυχίοοοοο:P

Ούτε θα πάω στην συγκεκριμένη σχολή γιατί με ενδιαφέρει συγκεκριμένα το τμήμα. Ξέρω τι θέλω να σπουδάσω (σε ποιος τομείς) και έτσι έκατσα και τα ζύγιασα και βρήκα πως αυτή η σχολή είναι ότι πιο αντιπροσωπευτικό των επιθυμιών μου.

Θα σπουδάσω απλά γιατί έχω γεννηθεί για να σπουδάσω (ακούγεται τέρμα ψωνίστικο :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Γιατί είναι το κάτι το ξεχωριστό! Και ευτυχώς οι περισσότεροι στη δημοσκόπηση βλέπω λένε ότι τους αρέσει το αντικείμενο σπουδών τους!

Είναι ωραίο να βλέπεις κάποιους να έχουν ψώνιο με αυτό που σπουδάζουν! Εγώ έχω ψώνιο με την επικοινωνία και το μαρκετινγκ και γενικά τη διαφήμιση! και πραγματικά ευχαριστώ το Θεό που κάνω κάτι που μου αρέσει!

Πάντως έχει φάση όταν σπουδάζεις κάτι και το συναντάς στην καθημερινή σου ζωή! Συζήταγα με μία φίλη μου τοπογράφο και μου έλεγε ότι όταν οι άλλοι βλέπουν τοίχο, εγώ κάθομαι και φαντάζομαι πως έγινε ο τοίχος, κοιτάζω αν είναι ίσιος, και σκέφτομαι τα διαγράμματα και τα σχέδια... χαχα

Εγώ πλέον δε βαριέμαι τις διαφημίσεις γιατί είναι μέρος του επαγγέλματος και όταν βλέπω τα προΪόντα στο σούπερ μάρκετ, μένω έκπληκτος από τη συμβολή του μάρκετινγκ και το πόσο βαθιά είναι χωμένο όχι απλώς στην καθημερινότητά μας αλλά στο νου μας! Σκέφτομαι τί πολιτική προώθησης χρησιμοποίησε η εκάστοτε εταιρεία...

Ακούγεται λίγο χαζομάρα αλλά έχει πολύ φάση...γιατί ό,τι διδασκόμστε το βλέπουμε μπροστά μας!

Kαι για τους λόγους που λέει ο Alenhuter!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Σπουδαζω στη συγκεκριμενη σχολη,γιατι ειναι αυτο που μου αρεσει και πιστευω οτι θα με ''γεμισει'' παρα πολυ ως ανθρωπο.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Θα δηλωσω Χημικο και μονο γιατι λατρευω την Χημεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Εγω ειμαι απο τους τυχερους που εν ετη 2009 διαλεξα το παιδαγωγικο γιατι το γουσταρα τρελα και οχι για την αμεση τοτε επαγγελματικη αποκατασταση. Ηταν η πρωτη μου επιλογη και θα το επελεγα και παλι χωρις σκεψη, ακομα και αν εδινα τωρα πανελληνιες...

Απο τη μια ψιλοξενερωνω που ενω τρελαθηκαμε στο διαβασμα για να μπουμε στη σχολη, το επαγγελματικο μας μελλον ειναι πλεον δυσοιωνο, απο την αλλη "χαιρομαι" για τα καημενα που μπαινανε τοτε στη σχολη επειδη τους το ειπε η Θεια τους η Κουλα και τωρα χτυπανε το κεφαλι τους στον τοιχο:P!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aergos

Δραστήριο μέλος

Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Ήταν 1η επιλογή στο μηχανογραφικό του αδερφού μου κι εγώ ως μικρότερος είπα να τον μιμηθώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
οι πραγματικοί ε;
Λοιπόν, όταν πήγα να δώσω το μηχανογραφικό είχα δηλωμένη μόνο μια σχολή. Το μαθηματικό του ΑΠΘ. Σύμφωνα με τις περσινές (για τότε) βάσεις, το έπιανα στο χαλαρό. Ε κάνω πως το δίνω για να βάλουν την τζίφρα και μου λέει η τύπισσα ότι δεν το υπογράφει άμα δεν δηλώσω άλλη μια τουλάχιστον σχολή. Ε καθίσαμε να το συζητήσουμε ( γιατί ως μαλάκας ήθελα να έχω μόνο μια σχολή στο μηχανογραφικό, για την καφρίλα πιο πολύ:P) και στο τέλος λέω δεν βαριέσαι, βάλε το φυσικό για δεύτερη επιλογή. Και κάπως έτσι είμαι δεύτερο έτος στο φυσικό :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Ήθελα από την τρίτη γυμνασίου περίπου να περάσω Πληροφορική.
Μετά από 3 χρονιές πανελλήνιες και σχεδόν 17.000 μόρια μπήκα στην 7η επιλογή μου με το 10% γιατί οι βάσεις την προηγούμενη -τρίτη- χρονιά δεν μου έκαναν την χάρη. :P
Τέλος καλό όλα καλά, αποδείχθηκε ότι είχα δίκιο που επέμενα, γιατί τουλάχιστον μέχρις στιγμής το γουστάρω πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi07larissa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η evi07larissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 841 μηνύματα.
Η σχολή που πέρασα ήταν η 5η μου επιλογή και κυρίως επειδή βρισκόταν στην Θεσσαλονίκη....Τη θεωρώ μία από τις πολύ καλές και ενδιαφέρουσες σχολές αν κάποιος θέλει να γίνει καθηγητής αλλά προσφέρει και άλλες διεξόδους :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράνοια

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σεμίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 236 μηνύματα.
1η σχολή στο μηχανογραφικό μου θα είναι η ιατρική(αν και δεν την πιάνω στα σίγουρα).Ήταν το όνειρο μου από την Α γυμνασίου.Για την ακρίβεια από την τηλεόραση (Dr House) άρχισε να μου κινεί την περιέργεια.Έτυχε να έχω πέσει και σε γιατρούς που είναι πραγματικά παθιασμένοι με το επάγγελμά τους..Στην πραγματικότητα λατρεύω να βοηθάω τους άλλους..η μοναδική μου αγάπη για την ιατρική καλλιεργήθηκε με τα χρόνια καθώς έψαχνα περισσότερα για αυτό το επάγγελμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Όταν έδωσα 2η φορά, είχα δηλώσει συνολικά 24 τμήματα 4 σχολών (Νοσηλευτική ΑΕΙ, Νηπιαγωγών, Φιλολογία, Ιστορία-Αρχαιολογία). Αν και πέρασα τυχαία στη σχολή μου, υπήρχε λόγος που τη δήλωσα πριν από τη Φιλοσοφική. Γιατί δεν άντεχα ΚΑΘΟΛΟΥ να ξανακάνω Αρχαία στη ζωή μου!

Υ.Γ. Επίσης δήλωσα τη σχολή γιατί ο πατέρας μου με απείλησε ότι θα πεθάνει αν γίνω φιλόλογος ή νοσηλεύτρια! :Ρ :Ρ :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi07larissa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η evi07larissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 841 μηνύματα.
Όταν έδωσα 2η φορά, είχα δηλώσει συνολικά 24 τμήματα 4 σχολών (Νοσηλευτική ΑΕΙ, Νηπιαγωγών, Φιλολογία, Ιστορία-Αρχαιολογία). Αν και πέρασα τυχαία στη σχολή μου, υπήρχε λόγος που τη δήλωσα πριν από τη Φιλοσοφική. Γιατί δεν άντεχα ΚΑΘΟΛΟΥ να ξανακάνω Αρχαία στη ζωή μου!

Υ.Γ. Επίσης δήλωσα τη σχολή γιατί ο πατέρας μου με απείλησε ότι θα πεθάνει αν γίνω φιλόλογος ή νοσηλεύτρια! :Ρ :Ρ :Ρ

Μα τι κακό έχει να γίνει κανείς φιλόλογος ή νοσοκόμος;; Μία χαρά επαγγέλματα είναι που προσφέρουν και κοινωνικό έργο μάλιστα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Μα τι κακό έχει να γίνει κανείς φιλόλογος ή νοσοκόμος;; Μία χαρά επαγγέλματα είναι που προσφέρουν και κοινωνικό έργο μάλιστα.:)

Πως θα περηφανευεταιο μπαμπακας αμα λεει οτι εχει κορη νοσηλευτρια?Σε παρακαλω,νομικη και πανω :pfff:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi07larissa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η evi07larissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 841 μηνύματα.
Πως θα περηφανευεταιο μπαμπακας αμα λεει οτι εχει κορη νοσηλευτρια?Σε παρακαλω,νομικη και πανω :pfff:

Κι όμως εμένα όλοι γνωστοί μου που πέρασαν νοσηλευτές απασχολούνται όλοι και αμείβονται με σεβαστά για την εποχή ποσά...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top