Κοινωνικοποίηση ή μαζοποίηση;

humorday

Νεοφερμένος

Ο humorday αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Πόσο κοινωνικοποιημένοι νομίζετε οτι είστε???Θα σας ενδιέφερε η ασχολία με την πολιτική η απλώς σας αρέσει η παθητική στάση του σημερινού νεοέλληνα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rafa Nadal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι είμαι αρκετά κοινωνικοποιημένος αλλά φυσικά όχι σε τόσο μεγάλο βαθμό...Όσο για τη δεύτερη ερώτηση πιστεύω ότι εντάξει δε νομίζω ότι είναι κ σοφό να εκφράζει κανείς το αν θα τον ενδιέφερε η πολιτική...Ίσως θα άλλαζαν κάποιες ισορροπίες...Κατ εμέ πάντα όχι ότι αυτό είναι απόλυτο ε...Πάντως πιστεύω ότι οι νέοι πρέπει να αρχίσουν να δραστηριοποιούνται περισσότερο κ να ασχολούνται περισσότερο με τα κοινά, ώστε να βάλουν ένα λιθαράκι στη μεταβολή κάποιων εξαθλιωτικών καταστάσεων...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Φίλε, αμα είχα εγώ την εξουσία δεν θα κουνιότανε φύλλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rafa Nadal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
Τί εννοείς εσύ πάλι δε θα κουνιότανε φίλο??Mε ποιά έννοια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Κοινωνικοποιημένος; Σίγουρα όχι στον κύκλο των συνομηλίκων μου... Είναι σαν τα πρόβατα (η μαζοποίηση που λέτε), και προτιμώ να διατηρήσω την ακεραιότητα του χαρακτήρα μου. Ευτυχώς όμως υπάρχουν και μερικά νησάκια στα οποία μπορώ να ξαποστάσω...

Όσον αφορά την πολιτική, όποτε πάω να πω την άποψή μου με θάβουν οι άλλοι... Οπότε αν εξακολουθήσουν να το κάνουν, δε θα αξίζουν τη συμμετοχή μου στα κοινά. Να μάθουν να σέβονται τους άλλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Είμαι αρκετά κοινωνικοποιημένος, σε μεγάλο βαθμό θα έλεγα. Μαζοποιημένος όχι, γιατί πάντα φροντίζω να είμαι ένας και μοναδικός μέσα στην κοινωνία. Απο κει κι έπειτα, με την πολιτική, ως γνήσιος θιασώτης της αρχαιοελληνικής έννοιας του "πολίτη", εννοείται ότι θα μ'ενδιέφερε ν'ασχοληθώ και μάλιστα ενεργά. Έτσι όπως, όμως, έχουν γίνει τα πράγματα, δεν μπορεί να έρχεται η πολιτική πρωτύτερα σε προτεραιότητα από τον αγώνα για επιβίωση. Δυστυχώς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Κοινωνικοποιημενος θα ελεγα οτι ειμαι. Οχι σε μεγαλο βαθμο ομως, δηλαδη δεν ειμαι και ΤΟ κοινωνικο ατομο. Αυτο κυριως λογω μιας... ντροπαλοτητας (:P) που με διακρινει. Αλλα ενταξει, δεν ειμαι και ακοινωνητος... καθε αλλο. Μαζοποιημενος δεν νομιζω να ειμαι με τιποτα.

Επισης με την πολιτικη ψιλοασχολουμαι, αλλα οχι με κομματα. Θεωρω οτι κανενα κομμα δεν με εκφραζει. Ενημερωνομαι για τα πολιτικα κλπ, σχηματιζω αποψη για τα δρωμενα, αλλα μεχρι εκει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Επισης με την πολιτικη ψιλοασχολουμαι, αλλα οχι με κομματα. Θεωρω οτι κανενα κομμα δεν με εκφραζει. Ενημερωνομαι για τα πολιτικα κλπ, σχηματιζω αποψη για τα δρωμενα, αλλα μεχρι εκει.

Η πολιτική που ασκούν τα κόμματα δεν είναι πολιτική, ένα φεστιβάλ είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από mmpf:
Φίλε, αμα είχα εγώ την εξουσία δεν θα κουνιότανε φύλλο...
Τι εννοείς θα έκοβες τον αέρα;;
χαχαχαχααχαααχ
VOTE MMPF FOR PRESIDENT. NO LEAF WILL MOVE NOW


Στην ουσία του θέματος, είμαι αρκετά κοινωνική πιστεύω, και καθόλου ντροπαλή. Παραδείγματος χάρη, όταν βγαίνουμε έξω, συνήθως εγώ πάω να ζητήσω φαγητά, κλπ κλπ γιατί οι άλλοι "ντρέπονται" (αυτό γίνεται στην μία μου παρέα, στην άλλη καταλήγω να είμαι η πιο ντροπαλή από όλους, τώρα το πως γίνεται αυτό θα σας γελάσω:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Φίλε, αμα είχα εγώ την εξουσία δεν θα κουνιότανε φύλλο...

Μήπως είναι λίγο εγωιστικό να έχεις τέτοια άποψη; Πολλοί σαν και εσένα ξεκινήσανε αλλά τους ρούφηξε το σύστημα και παρασύρθηκαν και κάναν ακριβώς το αντίθετο για προσωπικά οφέλη, φυσικά αυτό προϋποθέτει να κάνεις αγώνα χρόνων για να μπεις στη βουλή, ενώ εσύ έχεις σκοπό να σπουδάσεις και να δουλέψεις εις τα Αμερικάς ;)...

Κατα την γνώμη μου, δεν βλέπω λόγο άμεσης συσχέτισης της κοινωνικοποιήσης με την σημερινή πολιτική, σε αντίθεση με την αρχαία αθήνα. Κοινωνικός είμαι, ναι. Όσο για την πολιτική, με βρίσκει αδιάφορο στη σημερινή μορφή της, όταν θα ψηφίσω θα ενισχύσω το τελευταίο των κομμάτων για να δείξω την αντίδραση μου γιατί τα πρωτεύοντα κόμματα έχουν δείξει πως στην ουσία είναι το ένα και το αυτό και απλά κάνουν κατά καιρούς μεταγραφές μεταξύ τους, όχι ότι θα βρω απάντηση στους Οικολόγους, αλλά είναι μια επιλογή και αυτή... Σήμερα ή καλύτερα σε λίγα χρόνια η τεχνολογία θα μας επιτρέψει να έχουμε την ίδια μορφή δημοκρατίας με την αρχαία Αθήνα, καθώς θα είναι τόσο διαδεδωμένη που δεν θα υπάρχει άτομο χωρίς ευρυζωνηκότητα, γιατί να μην μπορούν να έχουν το parliament account τους και να λαμβάνουν αποφάσεις για σημαντικά θέματα; Όσο πολλοί και να είναι οι 300 της Βουλής δεν είναι αρκετοί ή μάλλον αρκετά αγνοί κατά την συντριπτική τους πλειοψηφία ώστε να κοιτάν τα συμφέροντα των πολιτών και όχι τα δικά τους, ποιος θα το έκανε άλλωστε; Άλλα πολιτικά κινήματα δεν με καλύπτουν, ο κομμουνισμός αφού απέτυχε παταγωδώς και υπάρχει πλέον από όσο ξέρω στην σημερινή Κίνα δεν αφήνει περιθώρια ελευθερίας στους πολίτες της, το πολίτευμα της αμερικής που τα έχουν μπερδέψει και οι ίδιοι (democtratic, republic) δεν είναι παρά ο καπιταλισμός που αν και οικονομικό σύστημα τα τελευταία 30 χρόνια απέκτησε πολιτικές διαστάσεις. Ναι μεν προσφέρει υψηλό εισόδημα και καλύπτει της βιωτικές και καταναλωτικές ανάγκες ενός μεγάλου μέρους του πληθυσμού αλλά αφήνει το υπόλοιπο στο περιθώριο και το εκμεταλεύεται σε περιόδους πολέμου, τα αποτελέσματα : απερίγραπτο ποσοστό βίας, εγκλημάτων και δολοφονιών. Ιδανικό πολιτικό σύστημα δεν νομίζω να υπάρχει και αυτό γιατί δημιουργούνται από ανθρώπους με πάθη και συμφέροντα, η άμεση δημοκρατία όμως είναι αυτό που μπορεί να μας καλύψει περισσότερο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Πόσο κοινωνικοποιημένοι νομίζετε οτι είστε???Θα σας ενδιέφερε η ασχολία με την πολιτική η απλώς σας αρέσει η παθητική στάση του σημερινού νεοέλληνα!!

Παθητική στάση είναι η ασχολία με την πολιτική, θα σου έλεγα εγώ!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rafa Nadal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
Μεγάλο λάθος αυτό που λες...Το να ασχολείσαι με την πολιτική δίνει την ιδέα ενός ενεργού πολίτη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Μήπως είναι λίγο εγωιστικό να έχεις τέτοια άποψη; Πολλοί σαν και εσένα ξεκινήσανε αλλά τους ρούφηξε το σύστημα και παρασύρθηκαν και κάναν ακριβώς το αντίθετο για προσωπικά οφέλη, φυσικά αυτό προϋποθέτει να κάνεις αγώνα χρόνων για να μπεις στη βουλή, ενώ εσύ έχεις σκοπό να σπουδάσεις και να δουλέψεις εις τα Αμερικάς ;)...

Αν θέλω να μπω στη Βουλή μόλις συμπληρώσω το κατάλληλο έτος, μπορώ να το κάνω χωρίς καν πολιτικό γραφείο μονο με τις γνωριμίες του πατέρα μου. Απλώς δεν θέλω γιατί δεν με ενθουσιάζει να πρέπει να μιλάω κάθε μέρα με ένα μάτσο ηλίθιους και επειδή θέλω ότι κάνω να το κάνω μόνος μου και αν γίνεται χωρίς βοήθεια (και όπου μπορώ)
-----------------------------------------
Τί εννοείς εσύ πάλι δε θα κουνιότανε φίλο??Mε ποιά έννοια?

Ότι όποιος έκανε μ@λακίες θα την είχε πολύ άσχημα. Αυταρχικό αλλά δίκαιο για όλους καθεστώς. Μερικές φορές ο κόσμος δεν ξέρει τι θέλει και τι χρειάζεται πραγματικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Ότι όποιος έκανε μ@λακίες θα την είχε πολύ άσχημα. Αυταρχικό αλλά δίκαιο για όλους καθεστώς. Μερικές φορές ο κόσμος δεν ξέρει τι θέλει και τι χρειάζεται πραγματικά

Φασισμός δηλαδή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Όχι. Δεν θα είμαι ούτε ρατσιστής ούτε τίποτα. Απλά, αυστηρότερες ποινές και κράτος που δεν πολυμασάει χωρίς να περιορίζει άμεσα τα πραγματικά (όχι αυτά που νομίζουμε ότι έχουμε) δικαιώματα, σύμφωνα ΠΑΝΤΑ με το νόμο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rafa Nadal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
Αν θέλω να μπω στη Βουλή μόλις συμπληρώσω το κατάλληλο έτος, μπορώ να το κάνω χωρίς καν πολιτικό γραφείο μονο με τις γνωριμίες του πατέρα μου. Απλώς δεν θέλω γιατί δεν με ενθουσιάζει να πρέπει να μιλάω κάθε μέρα με ένα μάτσο ηλίθιους και επειδή θέλω ότι κάνω να το κάνω μόνος μου και αν γίνεται χωρίς βοήθεια (και όπου μπορώ)
-----------------------------------------


Ότι όποιος έκανε μ@λακίες θα την είχε πολύ άσχημα. Αυταρχικό αλλά δίκαιο για όλους καθεστώς. Μερικές φορές ο κόσμος δεν ξέρει τι θέλει και τι χρειάζεται πραγματικά


Κ εσύ δηλαδή ξέρεις το τί χρειάζεται κ το τί θέλει πραγματικά ο καθένας...??Άσε μας ρε από εδώ...Θα πεις κ το Μιχάλη σπόρο ρε ανίδεε...ΚΑΤΩ Ο ΦΑΣΙΣΜΟΣ...ΖΗΤΩ Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΡΕ...ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΣΕ ΌΛΟΥΣ...
-----------------------------------------
Έλεος, χέσε μας με τον πατέρα σου. Ξεκαβάλα λίγο.


https://uk.youtube.com/watch?v=b6aiBsWjY9E&NR=1

Ίδιος είσαι! Ειδικά στην τελευταία φράση.

Έτσι ακριβώς Μιχαλάρα...Ακριβώς όπως τα λες...Ολόιδιος είναι...Σαν τον Πατακό κ όλους τους φασίστες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Δεν είμαι φασίστας, το λέω να το εμπεδώσετε. Αυτό που είπα είναι ότι οι περισσότεροι άνθρωποι νομίζουν ότι όλα τους ανήκουν και μπορούν να κάνουν ότι γουστάρουν, κλασσική φιλοσοφία του ελληνάρα. Σίγουρο είναι επίσης πως ευχτυχώς δεν είμαι κουμουνοπαπάρας να τρέχω με τα πλακάτ στους δρόμους, να κάνω καταλήψεις και κάθε απόφαση της κυβέρνησης είτε είναι καλή είτε είναι κακή, να την καταψηφίζω και να λέω τα δικά μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Δεν είμαι φασίστας, το λέω να το εμπεδώσετε. Αυτό που είπα είναι ότι οι περισσότεροι άνθρωποι νομίζουν ότι όλα τους ανήκουν και μπορούν να κάνουν ότι γουστάρουν, κλασσική φιλοσοφία του ελληνάρα. Σίγουρο είναι επίσης πως ευχτυχώς δεν είμαι κουμουνοπαπάρας να τρέχω με τα πλακάτ στους δρόμους, να κάνω καταλήψεις και κάθε απόφαση της κυβέρνησης είτε είναι καλή είτε είναι κακή, να την καταψηφίζω και να λέω τα δικά μου.

Δεν είσαι φασίστας; Φαίνεται σε κάθε σου λέξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν είμαι φασίστας, το λέω να το εμπεδώσετε. Αυτό που είπα είναι ότι οι περισσότεροι άνθρωποι νομίζουν ότι όλα τους ανήκουν και μπορούν να κάνουν ότι γουστάρουν, κλασσική φιλοσοφία του ελληνάρα. Σίγουρο είναι επίσης πως ευχτυχώς δεν είμαι κουμουνοπαπάρας να τρέχω με τα πλακάτ στους δρόμους, να κάνω καταλήψεις και κάθε απόφαση της κυβέρνησης είτε είναι καλή είτε είναι κακή, να την καταψηφίζω και να λέω τα δικά μου.

Ρε παλικάρι μου, τράβα στη γαμοαμέρικα και παράτα μας να είμαστε παλιομοδίτες σοσιαλιστοφανείς. Λογαριασμό θα σου δώσουμε; Ε, ρε μας τα χεις κάνει νταούλια. Δεν ξέρω αν γουστάρεις να ονομάζεσαι φασίστας, πάντως οι ιδέες σου είναι ταυτόσημες του αμερικανόδουλου Παττακού, πως να το κάνουμε δηλαδή, τα γεγονότα θ'αμφισβητήσουμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Ένα κράτος δίκαιο για όλους γίνεται ποτέ να είναι φασιστικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top