4ο Πεδίο Σχολές 4ου πεδίου

annoylitos

Νεοφερμένος

Η annoylitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά!!! Λοιπόν έχω ένα πρόβλημα που πιστεύω πως απασχολεί πολλά παιδιά που βρίσκονται στη δική μου θέση..Είμαι απόφοιτη και ξαναδίνω για δεύτερη φορά φέτος. Πέρυσι είχα περάσει λογιστική Λάρισας, η όποια δεν έχει κ τις καλύτερες επαγγελματικές προοπτικές και είπα να ξαναδώσω μπας κ περάσω σε μια καλύτερη σχολή. Οι σχόλες που με ενδιαφέρουν είναι οι σχόλες του 5ου πεδίου, οι οποίες έχουν σχέση με οικονομικά… Όμως είμαι πολύ προβληματισμένη αφού δεν ξέρω για το ποιες σχόλες είναι καλές με την έννοια πως έχουν επαγγελματικές προοπτικές ανεξάρτητα από τα μόρια και ποιες σχόλες δεν έχουν κι ας έχουν πολλά μόρια...Άρα το θέμα των μορίων δεν με απασχολεί. Απλά θέλω να ξέρω για το ποιες σχόλες του 5ου πεδίου είναι καλές δηλαδή έχουν επαγγελματική προοπτική. Η περιοχή δεν με ενδιαφέρει, έχω δικαίωμα μεταγραφής ούτως και αλλιώς. Μια από αυτές τις σχόλες που μου άρεσαν είναι η διοίκηση μονάδων υγείας κ πρόνοιας. Μήπως γνωρίζει κανείς κάτι γι αυτή τη σχολή κ για τις επαγγελματικές προοπτικές της; Σας παρακαλώ πολύ αν κάποιος γνωρίζει κάτι ας απαντήσει θα με βοηθήσετε πολύ!!! ευχαριστώ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Hello annoylitos :)

Δεν ξέρω να σου πω για τη Διοίκηση Μονάδων Υγείας κ Πρόνοιας δυστυχώς, αλλά όσον αφορά τις σχολές οικονομικών σπουδών στην Αθήνα καλύτερο θεωρείται το ΟΠΑ (https://www.aueb.gr) κ το ΠΑΠΕΙ (https://www.unipi.gr) κ στη Θεσ/νίκη οι οικονομικές σχολές του ΠΑΜΑΚ (https://www.uom.gr). Όσο για τις επαγγελματικές προοπτικές που ρωτάς, εξαρτάται από τον τομέα που θα ακολουθήσεις.




Υ.γ.: Welcome στο στέκι κιόλας :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Τι σημασία έχει ο "καλός" ο τομέας, αν διαφέρει από αυτό που θέλεις; Δηλαδή π.χ. αν ο χρηματιστηριακός τομέας σου προκαλούσε αηδία, αλλά ήταν ο λεγόμενος "καλός" τομέας εσύ θα πήγαινες;

Μην ξεχνάς δυο βασικά στοιχεία της αγοράς εργασίας/επιλογή σχολής.

1. Ναι μεν μπορεί ο τάδε τομέας να είναι δραστήριος, αλλά οι σπουδές είναι μια μακροχρόνια επένδυση όποτε στην μακροχρόνια περίοδο, όπως θα γνωρίζεις και από σχετικό μάθημα του σχολείου, λίγα δεδομένα παραμένουν ... δεδομένα. Όποτε πολύ απλά μπορεί ο τάδε τομέας τώρα να είναι δραστήριος αλλά στο τέλος των σπουδών σου να είναι νεκρός.
2. Επιλέγοντας αντικείμενο σπουδών μόνο και μόνο από την ζήτηση στην αγορά εργασίας, θέτεις τον εαυτό σου σε διάφορους κινδύνους. Μπορεί δηλαδή να βρεις εύκολα θέση εργασία αλλά επειδή δεν θα είναι αυτό που αγαπάς να μην έχεις καλή απόδοση όποτε μικρή χαμηλή επαγγελματική σταδιοδρομία.

Ωστόσο όντως υπάρχουν κάποιες σχολές που τα αντικείμενα σπουδών προσεγγίζονται με πολύ πιο ποιοτικό τρόπο, όποτε έχουν άλλο κύρος. Για παράδειγμα το οικονομικό πανεπιστήμιου Αθήνας (ΟΠΑ), όπως πολύ σωστά ανέφερε η Niyia.

Πάντως μην σε ξεγελά που κάποια τμήματα βρίσκονται στο ίδιον το επιστημονικό πεδίο. Τα οικονομικά είναι μια τεράστια κατηγόρια. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex0077

Νεοφερμένος

Ο Alex0077 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Καλησπέρα... Έσκασα μύτη κ γω :P Έβγαλα 15048 φέτος στις πανελλαδικές ... Είμαι και 3τεκνος οπότε παίρνω μεταγραφή.. Λέτε θα μπορέσω να περάσω Διοίκησης Επιχειρήσεων Αιγαίου (Χίος) ?? Επδ 8α πέσουν οι βασεις στ 5ο τ λεω.. Πέρσι είχε 15701.. Επίσης μετά μου αρέσει πολύ τα Ναυτιλιακών σπουδών και υπηρεσιών Αιγαίου που πέρσει είχε 15170.. Και μετά παίρνω μεταγραφή για Πειραιά... θα το πιάσω λέτε.. και είναι καλό τμήμα τα Ναυτιλιακά?? που θα εργαστώ όταν τελειώσω??



Σημείωση συντονιστή: Η δημοσίευση αυτή προέρχεται από το θέμα: "Ερώτηση σχετικά με σχολές..." το οποίο συγχωνεύτηκε με το παρόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Διδακτορικός. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Σε ναυτιλιακές εταιρείες, που υπάρχουν άφθονες στην Ελλάδα!:)

Για τα μόριά σου δε γνωρίζω να σου πω.. καθώς τον τελευταίο καιρό δεν παρακολουθώ τις βάσεις.



Σημείωση συντονιστή: Η δημοσίευση αυτή προέρχεται από το θέμα: "Ερώτηση σχετικά με σχολές..." το οποίο συγχωνεύτηκε με το παρόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Alex0077

Νεοφερμένος

Ο Alex0077 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Ε πιστεύω να πέσει έστω 150 μόρια που θέλω..κοιτάω και κάποιες εκτιμήσεις από εφημερίδες και είμαι σε όλες μέσα εκει...

Δηλαδή έχει δουλειά;Υπάρχει κανένας εδώ μέσα που να σπουδάζει ναυτιλιακά;



Σημείωση συντονιστή: Η δημοσίευση αυτή προέρχεται από το θέμα: "Ερώτηση σχετικά με σχολές..." το οποίο συγχωνεύτηκε με το παρόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fcandreas

Νεοφερμένος

Ο fcandreas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
που θα εργαστώ όταν τελειώσω??

Άμα σου αρέσει να γίνεις ναυτάκι είναι μια χαρά σχολή φίλε μου:)



Σημείωση συντονιστή: Η δημοσίευση αυτή προέρχεται από το θέμα: "Ερώτηση σχετικά με σχολές..." το οποίο συγχωνεύτηκε με το παρόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

CH4r4

Νεοφερμένος

Η χαρά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
ειμαι θετικη κατευθυνση.ηθελα να παω για αστυνομικες σχολες.θελω να εχω ομως και μια αλλη εναλακτικη σε περιπωση που δν τα καταφερω...μπορειτε να μου πειτε σχολες στο 5ο πεδιο?βασικα εκτος των οικονομικων τι αλλο υπαρχει?αν μπορει καποιος να μου πει...
ευχαριστω!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
μα εσυ εχεις και το 2,3,4 πεδιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CH4r4

Νεοφερμένος

Η χαρά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 9 μηνύματα.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
τοτε 2,4...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CH4r4

Νεοφερμένος

Η χαρά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 9 μηνύματα.

οντως χτες το ειδα οτι αλλαξε...βασικα επειδη εχουμε επιλογη για 2 πεδια θα παρω 4ο και 5ο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CH4r4

Νεοφερμένος

Η χαρά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 9 μηνύματα.

mariavrdf

Νεοφερμένος

Η maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
ποιοι σκοπευετε να δηλωσετε σχολες απο το 5ο πεδιο , σε ποιες θελετε , σε πια περιοχη και ποσο βγαλατε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ALB αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 70 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
15963..!!!Θα δηλωσω διοικηση επιχειρησεων και οικονομικων επιστημων!!!
Οπου και αν περασω περνω μεταγραφη ΑΣΟΕΕ!!!Ναααααααιιιιι...!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vista

Νεοφερμένος

Ο vista αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
17513 μόρια. Σκέφτομαι το τμήμα Διοίκησης Τεχνολογίας του Πανεπιστημίου Μακεδονίας. Εσύ mariavrdf τι σκοπεύεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariavrdf

Νεοφερμένος

Η maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
17513 μόρια. Σκέφτομαι το τμήμα Διοίκησης Τεχνολογίας του Πανεπιστημίου Μακεδονίας. Εσύ mariavrdf τι σκοπεύεις?

εγώ στο 5ο επιστημονικό πεδίο εβγαλα 16611 και σκεφτομαι για οικονομικο θεσσαλονικης αλλοστε μπορω να κανω και μεταγγραφη... δε ξερω για αλλες επιλογες στο 5ο πεδιο για αυτο ηθελα να δω τι θελουν και οι αλλοι....
-----------------------------------------
15963..!!!Θα δηλωσω διοικηση επιχειρησεων και οικονομικων επιστημων!!!
Οπου και αν περασω περνω μεταγραφη ΑΣΟΕΕ!!!Ναααααααιιιιι...!!!!

το ΑΣΟΕΕ τι ακριβως ειναι ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ALB αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 70 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
εγώ στο 5ο επιστημονικό πεδίο εβγαλα 16611 και σκεφτομαι για οικονομικο θεσσαλονικης αλλοστε μπορω να κανω και μεταγγραφη... δε ξερω για αλλες επιλογες στο 5ο πεδιο για αυτο ηθελα να δω τι θελουν και οι αλλοι....
-----------------------------------------


το ΑΣΟΕΕ τι ακριβως ειναι ;

To καλυτερο οικονομικο πανεπιστημιο στην Ελλαδα!!!
Ολες οι σχολες που βλεπεις με 17000 και πανω στο 5ο εκει στεγαζονται...!!!
https://www.aueb.gr/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soul of Sin

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Soul of Sin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
ρε παιδια καλα εσεις με τα οικονομικα.εγω τι να πω που πηρα αοθ για 1 και μονο σχολη??παντως καλη τυχη σε ολους σας του 5ου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top