Στρατιωτική Ιατρική

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
εγω τελειωσα την οδοντιατρικη σχολη της θεσσαλονικης, εκει οπου βρισκεται η σσας. ισως ειναι αληθεια οτι βοηθανε ο ενας τον αλλο στις εξετασεις , αν τα καταφερουν. οπως και το οτι ειναι πολυ οργανωμενοι με σημειωσεις κλπ. αυτοι δεν εχουν ανταγωνισμο μεταξυ τους γιατι ο μισθος τους ειναι σιγουρος. ισως ειναι και ειδικοι στα "σκονακια", μην ξεχνατε ομως οτι αυτο θα μπορουσε να το κανει ο οποιοσδηποτε φοιτητης. και επισης, αυτοι στα πρωτα ετη κανουν και αλλου ειδους εκπαιδευση-στρατος γαρ- και ερχονται στα αμφιθεατρα και κοιμουνται την ωρα του μαθηματος. ειναι υπερβολικο να τους παρουσιαζετε ως ασχετους, ομως, και ως τα "λαμογια" της αντιγραφης. ειναι πιο κουλ απο τους υπολοιπους γιατρους γιατι ο,τι μεταπτυχιακο θελουν θα το κανουν και θα ειναι ολα πληρωμενα απο το στρατο. εν ολιγοις, ξεχαστε την απλη ιατρικη. οποιος θελει να γινει γιατρος, μονο σσας ή εξωτερικο γιατι θα πεινασει.

Τα παρουσιάζεις υπερβολικά τραγικά και νομίζω πως έχει περάσει αρκετός καιρός από τότε που τελείωσες. Πίστεψέ με,οι καιροί έχουν αλλάξει.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
προς το χειροτερο . ή μηπως θεωρεις προς το καλυτερο; τοτε κανεις λαθος. η ιατρικη στην Ελλαδα και η οδοντιατρικη δεν εχει μελλον. εγω δουλευω τοσα χρονια,ο αδελφος μου το ιδιο, η νυφη μου, επισης. μιλαω κυριως για την οδοντιατρικη: μελλον υπαρχει μονο στην επαρχια. εκτος απο καποιες εξαιρεσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Προφανώς δεν ξέρεις και πολλά, γι αυτό θα δικαιολογήσω τον τόνο σου.

Είπα πως οι φοιτητές του πολιτικού έχουν περισσότερες πιθανότητες να αξιοποιήσουν καλύτερα τα 6 χρόνια της γενικής ιατρικής. Ας το εξηγήσω λίγο αυτό.

Στο ελληνικό πανεπιστήμιο (όπως και σε πανεπιστήμια άλλων ευρωπαικών χωρών) τα μαθήματα που διδάσκονται οι φοιτητές στα 6 χρόνια είναι επιεικώς άσχετα με την ιατρική. Κάποιος ο οποίος δεν γνωρίζει βιοχημεία πχ δε θα γίνει ντε και καλά κακός επιστήμονας.
Ο μόνος τρόπος για να εκμεταλλευτείς όσο γίνεται αυτά τα 6 χρόνια είναι να παίρνεις την πρωτοβουλία να πηγαίνεις σε νοσοκομεία και να παρακολουθείς έμεπιρους,καλούς επιστήμονες στο πως αντιμετωπίζουν από την πιο απλή έως την πιο περίπλοκη περίπτωση. Έτσι αποκτάς εμπείρία και ένα προβάδισμα ακόμα και για την ειδικότητα σου.
Αυτό πρακτικά μπορεί να γίνει από το 3ο έτος.
Ενας ΣΣΑΣίτης αντίθετα, περιορίζεται μονάχα σε αυτά που μαθα'ίνει από τη σχολή (εκ των πραγμάτων δεν μπορεί να κάνει κάτι άλλο, αφού είναι μέσα στη ΣΣΑΣ τον υπόλοιπο χρόνο)

Σκέψου τι διαφορά θα έχουν δυο φοιτητες, ένας στρατιωτικός και ένας του πολιτικού εάν θέλουν να ακολουθήσουν την ίδια ειδικότητα, πχ ορθοπεδική, η οποία είναι κατ εξοχήν χειρουργική.

Ο του πολιτικού θα έχει έρθει ουκ ολίγες φορές σε επαφή με το χειρουργείο, την αντιμετώπιση καταγμάτων και λοιπα ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ.
Αντίθετα, ο στρατιωτικός όταν τελειώσει δε θα έχει καν ερθει σε ουσιαστική επαφή με το χειρουργείο.

Ποιός έχει χάσει 6 χρόνια τελικά?

(Σημ. δεν είναι λίγοι οι φοιτητες που πηγαίνουν σε νοσοκομεία και κάθονται, ξερω ποιλλές περιπτώσεις τέτοιων παιδιών)

Λίγο με ενδιαφέρει αν οι του πολιτικού περάσουν τα μαθήματα τους με σκονάκια ή όχι, το αν θα γίνεις καλός επιστήμονας δεν καθορίζεται απ αυτό ούτε στο ελάχιστο.

Στο θέμα της ειδικότητας που έθιξες, δεν μ ενδιαφέρει αν ο στρατιωτικός θα ξεκινήσει την ειδικότητα του αμέσως, τουλάχιστον αυτός που τελείωσε πολιτικό θα έχει επιλέξει ο ίδιος την ειδικότητα που θέλει και όχι κάποιος άλλος γι αυτόν.

Τέλος επειδή μίλησες και για το οικονομικό, ο θείος μου είναι χειρούργος ορθοπεδικός σε δημόσιο νοσοκομείο της επαρχίας. Βγάζει "λεφτά με τη σέσουλα" όπως λέτε. Όχι, ποτέ δε ζήτησε φακελάκι, ποτέ δεν χειρούργησε κάποιον εφόσον δεν το χρειαζόταν μόνο και μόνο για να πάρει τα χρήματα από τα υλικά, δεν είχε γονείς γιατρούς. Είναι απλώς καλός στη δουλειά του και αγαπάει αυτό που κάνει.

(Και εγώ γνωρίζω κάποια πράγματα εκ των έσω με θείο, ξαδέρφια και αδερφό στην ιατρική)

Απο κει και πέρα όμως, όπως είπα και πριν ο καθένας θέτει τις προτεραιότητες του, δεν μπορούμε να κατακρίνουμε τους άλλους γι αυτό.
Επειδή έχω αδερφή που τέλειωσε ιατρική σχετικά πρόσφατα οι φοιτητές ιατρικής που παρουσιάζεις μάλλον δεν υπάρχουν.Φοιτητές που πέραν από τον τεράστιο όγκο μαθημάτων,τις συνεχείς παρακολουθήσεις βρίσκουν την όρεξη και το κουράγιο να πάνε στο νοσοκομείο για να τα δουν στη πράξη είναι ελάχιστοι.Πολλά μαθήματα στη σχολή γίνονται στα νοσοκομεία και είναι υποχρεωτικά (όπου συμμετέχουν ΚΑΙ οι φοιτητές της ΣΣΑΣ φυσικά) όπου όπως λες βλέπουν τη πράξη.Στη πραγματικότητα όμως διαφέρει.Καφεδάκια στο κυλικείο του νοσοκομείου,χαβαλές στο θάλαμο,ένας καθηγητής που αν σου κάνει τη χάρη και έρθει στην ώρα του θα σου πει πέντε πράματα και θα φύγει.Στη πράξη η ιατρική στα ελληνικά πανεπιστήμια δεν είναι καθόλου εφαρμοσμένη.Φτάνουν 4-5ο έτος για να πάρουν πρώτη φορά αίμα,ιστορικό ασθενή,στα χειρουργία κάθονται σαν γλάστρες χωρίς να καταλαβαίνουν απολύτως τπτ γιατί ποτέ δεν τα διδάχθησαν στη πράξη(χρησιμοποιώ φράσεις της αδερφής μου και φίλων-συμφοιτητών της που γνώρισα-μίλησα για τη σχολή τους)
Σκέφτεστε πολύ ανώριμα.Όταν λες δεν με ενδιαφέρει ότι ο σσασίτης θα ξεκινήσει κατευθείαν ειδικότητα τουλάχιστον εγώ θα τη διαλέξω μόνος-μόνη θα ήθελα πολύ να μάθω τί ακριβώς θα έκανες αυτά τα 5-10(τουλάχιστον) χρόνια μέχρι να ανοίξει η ειδικότητά σου?Θα σε συντηρούν οι γονείς σου?Θα δουλέψεις γκαρσόνι?(δεν το υποτιμώ αλλά δεν είναι και η καλύτερη επιλογή μετά από τόσα χρόνια κόπου άσε που τα λεφτά δεν θα φτάνουν για να ζήσεις).Τίιι?Και όταν αρχίσεις ειδικότητα θα είσαι ικανοποιημένη με τα 900 ευρώ που θα παίρνεις??

Όσο για το θείο σου όπως είπα και πιο πάνω έχουν περάσει οι εποχές που οι γιατροί ήταν η ελίτ και μόλις τελειώναν τη σχολή αρχίζαν κατευθείαν.Τέτοιες εποχές έχουν περάσει για τα καλά.Αν είχες αρχίσει τότε καριέρα τότε λογικό είναι να βγάζεις καλά χρήματα σήμερα.Όμως λέω ότι δεν μπορείς να αρχίσεις σήμερα από το μηδέν ανοίγωντας δικό σου ιατρείο και χτίζοντας πελατεία από το τπτ χωρίς έναν συγγενή να σε βοηθήσει.Και δε μιλώ μόνο για τα λεφτά να ανοίξεις ιατρείο αλλά να σου δώσει και πελατεία,να αποκτήσεις ένα όνομα.

Btw η αδερφή μου γερμανία θα πάει για ειδικότητα.Σιγά μη περίμενε εδώ τόοσα χρόνια να πάνε στράφι.Αλλά τουλάχιστον αυτή έχει έτοιμο ιατρείο και πελατεία από το πατέρα μου.Για τους άλλους που θα αρχίσουν από το μηδέν δεν ξέρω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Επειδή έχω αδερφή που τέλειωσε ιατρική σχετικά πρόσφατα οι φοιτητές ιατρικής που παρουσιάζεις μάλλον δεν υπάρχουν.Φοιτητές που πέραν από τον τεράστιο όγκο μαθημάτων,τις συνεχείς παρακολουθήσεις βρίσκουν την όρεξη και το κουράγιο να πάνε στο νοσοκομείο για να τα δουν στη πράξη είναι ελάχιστοι.Πολλά μαθήματα στη σχολή γίνονται στα νοσοκομεία και είναι υποχρεωτικά (όπου συμμετέχουν ΚΑΙ οι φοιτητές της ΣΣΑΣ φυσικά) όπου όπως λες βλέπουν τη πράξη.Στη πραγματικότητα όμως διαφέρει.Καφεδάκια στο κυλικείο του νοσοκομείου,χαβαλές στο θάλαμο,ένας καθηγητής που αν σου κάνει τη χάρη και έρθει στην ώρα του θα σου πει πέντε πράματα και θα φύγειΣτη πράξη η ιατρική στα ελληνικά πανεπιστήμια δεν είναι καθόλου .εφαρμοσμένη.Φτάνουν 4-5ο έτος για να πάρουν πρώτη φορά αίμα,ιστορικό ασθενή,στα χειρουργία κάθονται σαν γλάστρες χωρίς να καταλαβαίνουν απολύτως τπτ γιατί ποτέ δεν τα διδάχθησαν στη πράξη(χρησιμοποιώ φράσεις της αδερφής μου και φίλων-συμφοιτητών της που γνώρισα-μίλησα για τη σχολή τους)

Δεν είμαι φοιτήτρια ιατρικής. Για να διευκρινίζουμε κάποια πράγματα κατ αρχάς.

Αν οι φοιτητές που παρουσιάζω υπάρχουν ή δεν υπάρχουν δεν είσαι σε θέση να το ξέρεις. Το ότι η αδερφή σου ή οι φίλοι της δεν το κάναν δε σημαίνει πως κανένεας δεν το κάνει.
Εγώ γνωρίζω άτομα που το κάνουν.
Ακόμη, ήμουν η πρώτη που ανέφερα πως η ιατρική στη πανεπιστήμιο προσφέρει ελάχιστα πράγματα (διάβασε πιο προσεκτικά το παοστ μου) και γι αυτό το λόγο όλα αυτά τα χαμένα προσπαθούν να τα αναπληρώσουν κάποιοι-όχι όλοι-οι φοιτητές.
Στο χέρι σου είναι αν θα δεις κάποια πράγματα στην πράξη, δε θα περιμένεις από το γιατρό και τον καθητγητή να σε πάρει από το χέρι να σου τα δείξει-αυτό δε γίνεται σε καμια σχολη.
Απλώς τόνισα πως οι φοιτητές του πολιτικού έχουν περισσότερες δυνατότητες να εκμεταλλευτούν κάτι απ όλη αυτη την κοροιδια σε σχεση με τους ΣΣΑΣίτες

Σκέφτεστε πολύ ανώριμα.Όταν λες δεν με ενδιαφέρει ότι ο σσασίτης θα ξεκινήσει κατευθείαν ειδικότητα τουλάχιστον εγώ θα τη διαλέξω μόνος-μόνη θα ήθελα πολύ να μάθω τί ακριβώς θα έκανες αυτά τα 5-10(τουλάχιστον) χρόνια μέχρι να ανοίξει η ειδικότητά σου?Θα σε συντηρούν οι γονείς σου?Θα δουλέψεις γκαρσόνι?(δεν το υποτιμώ αλλά δεν είναι και η καλύτερη επιλογή μετά από τόσα χρόνια κόπου άσε που τα λεφτά δεν θα φτάνουν για να ζήσεις).Τίιι?Και όταν αρχίσεις ειδικότητα θα είσαι ικανοποιημένη με τα 900 ευρώ που θα παίρνεις??

Κοιτα, το ότι οι πιο "δημοφιλείς" ειδικότητες έχουν μεγάλη αναμονή δε σημαινει πως για κάποιον που ψάχνεται αρκετά και είναι πιο δεκτικός σε κάποια πράγματα θα πρειμένει 10 χρόνια.
Γνωρίζω κοπέλα η οποία στα 29 της χρόνια σημερα εργάζεται με πολύ καλό μισθο σε ιδιοτικό νοσοκομείο στην Αθήνα και έχει τελειώσει και ειδικότητα ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ και όλα. (Αναισθησιολογία ΜΕΘ έπελεξε-βέβαια Οκ δεν έχουν όλοι δυνατότητες να ανταποκριθούν σε τόσο δύκολες ειδικότητες)

Στο θέμα που θίγεις (900 ευρώ..), πιστεύεις ότι ένα μηχανικός ή ένας δικηγόρος στο ξεκίνημα του θα βγάζουν περισσότερα? Ας καγχάσω.

Το ανώριμα απλώς δεν θα το σχολιάσω. Εχω επαναλάβει 1000 φορές σ αυτό το θρεντ πως το τι προτεραιότητες θέτει ο άλλος δεν αφορά κανένα και ούτε έχει δικαίωμα ο οποιοσδήποτε να το κατακρίνει. Δεν είναι δυνατόν αν σκέφτονται όλοι με τον ίδιο τρόπο.
Εγώ γουστάρω την ιατρική. Εσυ τα λεφτα. Μαγκια σου και μαγκια μου.

Όσο για το θείο σου όπως είπα και πιο πάνω έχουν περάσει οι εποχές που οι γιατροί ήταν η ελίτ και μόλις τελειώναν τη σχολή αρχίζαν κατευθείαν.Τέτοιες εποχές έχουν περάσει για τα καλά.Αν είχες αρχίσει τότε καριέρα τότε λογικό είναι να βγάζεις καλά χρήματα σήμερα.Όμως λέω ότι δεν μπορείς να αρχίσεις σήμερα από το μηδέν ανοίγωντας δικό σου ιατρείο και χτίζοντας πελατεία από το τπτ χωρίς έναν συγγενή να σε βοηθήσει.Και δε μιλώ μόνο για τα λεφτά να ανοίξεις ιατρείο αλλά να σου δώσει και πελατεία,να αποκτήσεις ένα όνομα.

Btw η αδερφή μου γερμανία θα πάει για ειδικότητα.Σιγά μη περίμενε εδώ τόοσα χρόνια να πάνε στράφι.Αλλά τουλάχιστον αυτή έχει έτοιμο ιατρείο και πελατεία από το πατέρα μου.Για τους άλλους που θα αρχίσουν από το μηδέν δεν ξέρω..

Μα γιατί θεωρείς πως η μοναδική προοπτική ενός γιατρού είναι και το ιατρείο? Τεσπα.

Η αρχή ποτε δεν είναι εύκολη, ούτε για ένα δικηγόρο, ούτε για ένα μηχανικό, ούτε για ένα γιατρό. ΟΛΑ έχουν πρόβλημα.Αν εσυ έχεις στρωμένη δουλεια και θεωρείς ότι έχεις λύσει το πρόβλημα της ζωής σου, κάνεις λάθος.
Αν είχαν όλοι τη λογική σου (ακολουθώ το επάγγελμα του πατρέρα) τότε φτανουμε στο σημείο να μιλάμε για κληρονομικά επαγγέλματα. Αυτή είναι πάντα η εύκολη λύση. Είναι όμως και η σωστή?
Πελατεία(όπως λες) μπορεί να βρεις εύκολα από κάποιο γονέα. Είσαι σε θέση να τη διατηρήσεις όμως? Αμα δεν είσαι καλός, δεν πα να χες μητέρα τη Μαρία Τερζής, θα αποτύχεις, γιατί ο πελάτης που βρήκες έτοιμο από το γονιο σου θα ρθει μία, θα ρθει δύο, στην τρίτη φορά θα καταλάβει και δε θα ξαναρθει.
Αντίθετα, αν είσαι καλός και άσχετοι με το αντικείμενο να ήταν οι δικοί σου θα επιβιώσεις. Δεν έιναι χαμένοι απο χέρι όλοι αυτοί που επιλέγουν ΤΟ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ εφόσον δεν έχουν κάποιο δικό τους. Ούτε χαζοί είναι. Τέτοιες γενικεύσεις είναι εντελώς άκυρες. Ισα ίσα πιο μάγκες είναι γιατί αν γίνουν κάτι θα γίνουν μόνοι τους και όχι στηριζομενοι στις πλάτες κάποιου άλλου.
Και στο κατω κάτω δεν ξέρω πολλούς ελεύθερους επαγγελματίες να διατηρούν την πελατεία των γονέων τους.

Kαι όλη αυτή η ιστορία ξεκίνησε από ένα μνμ μου στο όποιο δεν προσέβαλα κανέναν

Ε κοιτά επιλογές είναι αυτές. Το αν συμφέρει κάποιον να δηλώσει ΣΣΑΣ ή όχι είναι άλλο θέμα, και ο καθένας το βλέπει από τη δική του οπτική γωνία.Πάντως για πολλούς λόγους, οι φοιτητές του πολιτικού έχουν περισσότερες πιθανότητες να αξιοποιησουν καλύτερα τα 6 χρόνια της γενικής ιατρικής. Από κει και πέρα όμως ο καθενας θετει τις δικες του προτεραιότητες.

Η διαφωνία μας φίλε μου έγκειται στο τελευταίο. Έχω μάθει καλώς ή κακώς πως το τελευαίο που πρέπει να επιδιώξει κάποιος που πάει ιατρική είναι τα χρήματα και το πρεστιζ. Το αν κάποιοι το επιλέγουν ουσιαστικά γι αυτο το λόγο(παραέξω μπορεί να λενε άλλα βέβαια) για μενα είναι λάθος γιατι υπαρχουν σχολές που σου δίνουν και τα δύο σε μικρότερο χρόνο και με λιγότερο κόπο. Αυτοί βέβαια είναι και αυτοί που τελικά αποτυγχάνουν (και δεν είναι λίγοι)
Στην ιατρική ούτε θα βγάλεις κατευθείαν πολλά, θα ξενυχτήσεις στα νοσοκομεία και όχι μόνο, θα κουραστείς, θα λιώσεις στο διάβασμα. Αλλά όλα αυτά θα τα κάνεις επειδή το γουστάρεις ρε γμτ.
Το στυλ μ αρέσει η ιατρική αλλά δε θέλω και να φάω τα χρόνια μου και θέλω να μαι εξασφαλισμένος οπότε παω ΣΣΑΣ μου κάνει κάπως, γιατι εφόσον πας ιατρική εξ ορισμού θα χάσεις πολλά χρόνια.
Βέβαια, οκ επιλόγες είναι αυτές.
Αλλά σίγουρα μέσα στο στρατό δεν θα έχει τις ίδιες δυνατότητες με το πολιτικό κάποιος που αγαπάει πραγματικά αυτή τη δουλειά.
Προσωπικά, δεν το γουσταρα και δεν το επέλεξα. Αλλά δεν φτάνω και στο άλλο άκρο.

Καλές γιορτές!:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Δεν είμαι φοιτήτρια ιατρικής. Για να διευκρινίζουμε κάποια πράγματα κατ αρχάς.

Αν οι φοιτητές που παρουσιάζω υπάρχουν ή δεν υπάρχουν δεν είσαι σε θέση να το ξέρεις. Το ότι η αδερφή σου ή οι φίλοι της δεν το κάναν δε σημαίνει πως κανένεας δεν το κάνει.
Εγώ γνωρίζω άτομα που το κάνουν.
Ακόμη, ήμουν η πρώτη που ανέφερα πως η ιατρική στη πανεπιστήμιο προσφέρει ελάχιστα πράγματα (διάβασε πιο προσεκτικά το παοστ μου) και γι αυτό το λόγο όλα αυτά τα χαμένα προσπαθούν να τα αναπληρώσουν κάποιοι-όχι όλοι-οι φοιτητές.
Στο χέρι σου είναι αν θα δεις κάποια πράγματα στην πράξη, δε θα περιμένεις από το γιατρό και τον καθητγητή να σε πάρει από το χέρι να σου τα δείξει-αυτό δε γίνεται σε καμια σχολη.
Απλώς τόνισα πως οι φοιτητές του πολιτικού έχουν περισσότερες δυνατότητες να εκμεταλλευτούν κάτι απ όλη αυτη την κοροιδια σε σχεση με τους ΣΣΑΣίτες



Κοιτα, το ότι οι πιο "δημοφιλείς" ειδικότητες έχουν μεγάλη αναμονή δε σημαινει πως για κάποιον που ψάχνεται αρκετά και είναι πιο δεκτικός σε κάποια πράγματα θα πρειμένει 10 χρόνια.
Γνωρίζω κοπέλα η οποία στα 29 της χρόνια σημερα εργάζεται με πολύ καλό μισθο σε ιδιοτικό νοσοκομείο στην Αθήνα και έχει τελειώσει και ειδικότητα ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ και όλα. (Αναισθησιολογία ΜΕΘ έπελεξε-βέβαια Οκ δεν έχουν όλοι δυνατότητες να ανταποκριθούν σε τόσο δύκολες ειδικότητες)

Στο θέμα που θίγεις (900 ευρώ..), πιστεύεις ότι ένα μηχανικός ή ένας δικηγόρος στο ξεκίνημα του θα βγάζουν περισσότερα? Ας καγχάσω.

Το ανώριμα απλώς δεν θα το σχολιάσω. Εχω επαναλάβει 1000 φορές σ αυτό το θρεντ πως το τι προτεραιότητες θέτει ο άλλος δεν αφορά κανένα και ούτε έχει δικαίωμα ο οποιοσδήποτε να το κατακρίνει. Δεν είναι δυνατόν αν σκέφτονται όλοι με τον ίδιο τρόπο.
Εγώ γουστάρω την ιατρική. Εσυ τα λεφτα. Μαγκια σου και μαγκια μου.



Μα γιατί θεωρείς πως η μοναδική προοπτική ενός γιατρού είναι και το ιατρείο? Τεσπα.

Η αρχή ποτε δεν είναι εύκολη, ούτε για ένα δικηγόρο, ούτε για ένα μηχανικό, ούτε για ένα γιατρό. ΟΛΑ έχουν πρόβλημα.Αν εσυ έχεις στρωμένη δουλεια και θεωρείς ότι έχεις λύσει το πρόβλημα της ζωής σου, κάνεις λάθος.
Αν είχαν όλοι τη λογική σου (ακολουθώ το επάγγελμα του πατρέρα) τότε φτανουμε στο σημείο να μιλάμε για κληρονομικά επαγγέλματα. Αυτή είναι πάντα η εύκολη λύση. Είναι όμως και η σωστή?
Πελατεία(όπως λες) μπορεί να βρεις εύκολα από κάποιο γονέα. Είσαι σε θέση να τη διατηρήσεις όμως? Αμα δεν είσαι καλός, δεν πα να χες μητέρα τη Μαρία Τερζής, θα αποτύχεις, γιατί ο πελάτης που βρήκες έτοιμο από το γονιο σου θα ρθει μία, θα ρθει δύο, στην τρίτη φορά θα καταλάβει και δε θα ξαναρθει.
Αντίθετα, αν είσαι καλός και άσχετοι με το αντικείμενο να ήταν οι δικοί σου θα επιβιώσεις. Δεν έιναι χαμένοι απο χέρι όλοι αυτοί που επιλέγουν ΤΟ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ εφόσον δεν έχουν κάποιο δικό τους. Ούτε χαζοί είναι. Τέτοιες γενικεύσεις είναι εντελώς άκυρες. Ισα ίσα πιο μάγκες είναι γιατί αν γίνουν κάτι θα γίνουν μόνοι τους και όχι στηριζομενοι στις πλάτες κάποιου άλλου.
Και στο κατω κάτω δεν ξέρω πολλούς ελεύθερους επαγγελματίες να διατηρούν την πελατεία των γονέων τους.

Kαι όλη αυτή η ιστορία ξεκίνησε από ένα μνμ μου στο όποιο δεν προσέβαλα κανέναν



Η διαφωνία μας φίλε μου έγκειται στο τελευταίο. Έχω μάθει καλώς ή κακώς πως το τελευαίο που πρέπει να επιδιώξει κάποιος που πάει ιατρική είναι τα χρήματα και το πρεστιζ. Το αν κάποιοι το επιλέγουν ουσιαστικά γι αυτο το λόγο(παραέξω μπορεί να λενε άλλα βέβαια) για μενα είναι λάθος γιατι υπαρχουν σχολές που σου δίνουν και τα δύο σε μικρότερο χρόνο και με λιγότερο κόπο. Αυτοί βέβαια είναι και αυτοί που τελικά αποτυγχάνουν (και δεν είναι λίγοι)
Στην ιατρική ούτε θα βγάλεις κατευθείαν πολλά, θα ξενυχτήσεις στα νοσοκομεία και όχι μόνο, θα κουραστείς, θα λιώσεις στο διάβασμα. Αλλά όλα αυτά θα τα κάνεις επειδή το γουστάρεις ρε γμτ.
Το στυλ μ αρέσει η ιατρική αλλά δε θέλω και να φάω τα χρόνια μου και θέλω να μαι εξασφαλισμένος οπότε παω ΣΣΑΣ μου κάνει κάπως, γιατι εφόσον πας ιατρική εξ ορισμού θα χάσεις πολλά χρόνια.
Βέβαια, οκ επιλόγες είναι αυτές.
Αλλά σίγουρα μέσα στο στρατό δεν θα έχει τις ίδιες δυνατότητες με το πολιτικό κάποιος που αγαπάει πραγματικά αυτή τη δουλειά.
Προσωπικά, δεν το γουσταρα και δεν το επέλεξα. Αλλά δεν φτάνω και στο άλλο άκρο.

Καλές γιορτές!:bye:
Δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω αν υπάρχουν τέτοιοι φοιτητές αυτό είναι σίγουρο απλώς επειδή έχω ζήσει από κοντά άτομο που σπούδασε ιατρική στο ΑΠΘ είμαι σε θέση να γνωρίζω μερικά πράματα και να πιστεύω ότι είναι τέτοιος ο φόρτος και η σωματική και ψυχική κούραση που καθιστούν σχεδόν αδύνατο να κάνεις οτιδήποτε άλλο έξτρα απλώς για σένα.

Δεν είναι ότι γουστάρω τα λεφτά.Απλώς θέλω όταν τελειώσω να βγάζω χρήματα που να είναι αντάξια του κόπου και του διαβάσματος που έριξα όταν σπούδαζα.Και 900 ευρώ δεν είναι αντάξια ούτε για γιατρό ούτε για μηχανικό ούτε για δικηγόρο και πολλές άλλες ειδικότητες.

Δεν έχω τη λογική του να ακολουθείς το επάγγελμα του πατέρα.Ο πατέρας μου είναι γιατρός η μητέρα μου μαθηματικός και εγώ σπουδάζω μηχανικός.Επομένως δεν έχω ούτε στρωμένη δουλειά ούτε τίποτα έτοιμο.Αλλά ναι όσο να'ναι όταν έχεις μια έτοιμη επιχείρηση νιώθεις μια παραπάνω ασφάλεια από έναν που αρχίζει από το μηδέν.Ποιος υπάλληλος(ακόμη και οι επιστήμονες υπάλληλοι είναι κατά βάση) που θα προσληφθεί σήμερα βγάζει καλά χρήματα?Ο δημόσιος,ο ιδιωτικός??Μόνο αν κάνεις δική σου δουλειά μπορείς να πετύχεις περισσότερα.Αλλά εκεί μπαίνει και ο παράγοντας να πέσεις έξω και να κλείσεις την επιχείρηση.

Δεν είπα ποτέ ότι είναι χαζοί όσοι διαλέγουν επαγγέλματα χωρίς στρωμένη δουλειά(γιατί τότε σε αυτούς περιλαμβάνομαι και εγώ μιας και δεν έχω κανένα συγγενή μηχανικό για να με βοηθήσει μετά).Απλώς είπα ότι πρέπει να σκεφτόμαστε ώριμα.Αν έχεις τη δυνατότητα να πας ιατρική και σσας ιατρική ίσως θα πρέπει να σκεφτείς μερικούς παράγοντες πριν κάνει την επιλογή σου.Αυτό βέβαια ισχύει για όλα τα επαγγέλματα.Σίγουρα δεν είναι εποχή για μεγάλα ρίσκα.Εγώ πάντως δεν σκοπεύω να μείνω Ελλάδα όταν τελειώσω.Και δεν το κάνω επειδή είμαι άπληστος και θέλω πολλά λεφτά αλλά πιστεύω ότι 700-900 ευρώ για μηχανικός που έλιωσε μέχρι να τελειώσει δεν είναι αντάξια..
Καλό Πάσχα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
ιατρική στο ΑΠΘ ;)

Σοβαρή σχολή βρήκες να χρησιμοποιήσεις ως σημείο αναφοράς....Δεν ξέρω τι γίνεται αλλού,αλλά εδώ είναι οίκος ανοχής
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμελί

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αμελί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 343 μηνύματα.
Σοβαρή σχολή βρήκες να χρησιμοποιήσεις ως σημείο αναφοράς....Δεν ξέρω τι γίνεται αλλού,αλλά εδώ είναι οίκος ανοχής

πλακα κανεις ετσι; εχει παρα πολυ καλη φημη αυτη η σχολη..!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
πλακα κανεις ετσι; εχει παρα πολυ καλη φημη αυτη η σχολη..!!:D

Το ζω από μέσα?!Είναι σοβαρό επιχείρημα αυτό?Ελάχιστοι καθηγητές ενδιαφέρονται....Όλοι οι άλλοι,απλά δεν ακουμπάνε

Τη φήμη πώς την εννοείς?Με βάση τα μόρια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμελί

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αμελί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 343 μηνύματα.
Το ζω από μέσα?!Είναι σοβαρό επιχείρημα αυτό?Ελάχιστοι καθηγητές ενδιαφέρονται....Όλοι οι άλλοι,απλά δεν ακουμπάνε

Τη φήμη πώς την εννοείς?Με βάση τα μόρια?


σε καθε περιπτωση τα μορια δινουν και ενα αλφα κυρος στη σχολη..
αλλα μιλαω γενικοτερα.. δηλαδη απ'ο,τι εχω ακουσει δεν γινεται χαμος οπως σε κατι αλλες σχολες.. αλλα μαλλον πρεπει να εχω ακουσει λαθος,ε;;:P χαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
σε καθε περιπτωση τα μορια δινουν και ενα αλφα κυρος στη σχολη..
αλλα μιλαω γενικοτερα.. δηλαδη απ'ο,τι εχω ακουσει δεν γινεται χαμος οπως σε κατι αλλες σχολες.. αλλα μαλλον πρεπει να εχω ακουσει λαθος,ε;;:P χαχα

~rosi~, μου δίνεις την εντύπωση ότι ονειροβατείς. εντάξει, καλά είναι τα όνειρα, καλές και οι φιλοδοξίες, αλλά επιτέλους κατάλαβε κι εσύ και όλοι σας ότι δεν επιλέγουμε σχολή για να γίνουμε "κάποιοι". Κάποιοι είμαστε. Έλεος! αυτή η αίγλη της ιατρικής πάει, πέρασε πια. αν είναι δυνατόν! σε λίγο θα μου πεις ότι εγώ που είμαι όλη την ημέρα μέσα στο σάλιο και το αίμα και σκυμμένη άχαρα είμαι πολύ χάι. ξεκολλήστε πια από αυτό που σας μεταδίδουν οι γονείς και οι λοιποί συγγενείς. ακόμα υπάρχει η λόξα να γίνει κάποιος γιατρός; δεν έχετε κάποιον να σας συμβουλεύσει; γίνετε γιατροί συνειδητά μόνο ΑΝ το αγαπάτε και ΑΝ έχετε συνειδητοποιήσει τις θυσιες που αυτό χρειάζεται. μόνο τότε θα γίνετε άξιοι γιατροί και όχι αν το θέλετε για το image.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
σε καθε περιπτωση τα μορια δινουν και ενα αλφα κυρος στη σχολη..
αλλα μιλαω γενικοτερα.. δηλαδη απ'ο,τι εχω ακουσει δεν γινεται χαμος οπως σε κατι αλλες σχολες.. αλλα μαλλον πρεπει να εχω ακουσει λαθος,ε;;:P χαχα

Γενικά τα κεντρικά πανεπιστήμια (Αθήνα-Θεσσαλονίκη) δεν είναι και ό,τι καλύερο. Αφενός υπάρχει μεγάλος αριθμός σπουδαστών (τα άτομα που παίρνουν κανονικά συν τις μετεγγρφες-οι οποίες δεν είναι λίγες μιλάμε 80 άτομα κατα ΜΟ στην Αθήνα, τι στιγμή που η Κρητη ξερω γω έχει 80 εισακτέους το χρόνο). Ακομη, ειδκά στην Ιατρική Αθηνας (για Θεσσαλονίκη δεν ξερω τι γίνεται) οι περισσότεροι καθηγητές είναι αρκετά μεγάλοι ηλικιακά με ό,τι επακόλουθο μπορεί να έχει αυτό.;) Τελος, η Αθηνα και τώρα και κατά το παρελθόν χορηγεί πολλά διδακτορικά και στη συνέχεια επιλέγει τους δικούς της διδακτορες για να επανδρώσει το διδακτικό προσωπικό(σε αντίθεση με κάποιες επαρχιακές σχολές ιατρικής-μεγάλο μειονέκτημα και αυτό εάν με καταλαβαίνεις).
Απλώς τις προτιμούν πολλοί για γεωγραφικούς λόγους κυρίως κι έτσι ανεβαίνει η βάση. Μην τις μυθοποιείς. Κάθε σχολή έχει και θετικά, έχει όμως και αρνητικά:)
-----------------------------------------
~rosi~, μου δίνεις την εντύπωση ότι ονειροβατείς. εντάξει, καλά είναι τα όνειρα, καλές και οι φιλοδοξίες, αλλά επιτέλους κατάλαβε κι εσύ και όλοι σας ότι δεν επιλέγουμε σχολή για να γίνουμε "κάποιοι". Κάποιοι είμαστε. Έλεος! αυτή η αίγλη της ιατρικής πάει, πέρασε πια. αν είναι δυνατόν! σε λίγο θα μου πεις ότι εγώ που είμαι όλη την ημέρα μέσα στο σάλιο και το αίμα και σκυμμένη άχαρα είμαι πολύ χάι. ξεκολλήστε πια από αυτό που σας μεταδίδουν οι γονείς και οι λοιποί συγγενείς. ακόμα υπάρχει η λόξα να γίνει κάποιος γιατρός; δεν έχετε κάποιον να σας συμβουλεύσει; γίνετε γιατροί συνειδητά μόνο ΑΝ το αγαπάτε και ΑΝ έχετε συνειδητοποιήσει τις θυσιες που αυτό χρειάζεται. μόνο τότε θα γίνετε άξιοι γιατροί και όχι αν το θέλετε για το image.

:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Και στη Θεσσαλονίκη, αρκετοί από αυτούς είναι κατευθείαν για το μάθημα του πτώματος στην ανατομία:P Και αρκετά κακότροποι.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμελί

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αμελί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 343 μηνύματα.
~rosi~, μου δίνεις την εντύπωση ότι ονειροβατείς. εντάξει, καλά είναι τα όνειρα, καλές και οι φιλοδοξίες, αλλά επιτέλους κατάλαβε κι εσύ και όλοι σας ότι δεν επιλέγουμε σχολή για να γίνουμε "κάποιοι". Κάποιοι είμαστε. Έλεος! αυτή η αίγλη της ιατρικής πάει, πέρασε πια. αν είναι δυνατόν! σε λίγο θα μου πεις ότι εγώ που είμαι όλη την ημέρα μέσα στο σάλιο και το αίμα και σκυμμένη άχαρα είμαι πολύ χάι. ξεκολλήστε πια από αυτό που σας μεταδίδουν οι γονείς και οι λοιποί συγγενείς. ακόμα υπάρχει η λόξα να γίνει κάποιος γιατρός; δεν έχετε κάποιον να σας συμβουλεύσει; γίνετε γιατροί συνειδητά μόνο ΑΝ το αγαπάτε και ΑΝ έχετε συνειδητοποιήσει τις θυσιες που αυτό χρειάζεται. μόνο τότε θα γίνετε άξιοι γιατροί και όχι αν το θέλετε για το image.

κατα'αρχας αυτο που λες ειναι η αποψη σου και αυτο δεν σημαινει πως οι αποψεις σου ειναι σωστες..επειτα, δεν αναφερθηκα στους λογους για τους οποιους θελω να περασω ιατρικη,ετσι ωστε να με κατακρινεις και να μου λες πως θελω να παω για τους χ,ψ λογους..εγω μιλησα αποκλειστικα και μονο για τη σχολη!! επιπλεον μας περιγραφεις το επαγγελμα σου σαν καταναγκαστικο εργο..δεν θα επρεπε να μας το περιεγραφες σαν ενα ονειρο που εκπληρωθηκε;; ε;; η μηπως δεν σου αρεσει το επαγγελμα σου και το διαλεξες με βαση τα κριτηρια που προανεφερες οταν αναφεροσουν για μενα;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
η κρίση σου είναι λάθος. δεν κατάλαβες το πνεύμα με το οποίο μίλησα. έχω φάει τα νιάτα μου στην ιατρική και μπορώ μετά από τόσα χρόνια να βλέπω σφαιρικά την κατάσταση και στην πραγματική της διάσταση. διακρίνω μία ελαφρότητα στον τρόπο που μιλας για τη σχολή. και, όχι, αγαπητή μου, δεν ήταν αυτοί οι λόγοι που την επέλεξα. υπηρετώ μία δουλειά και τρομάζω όταν βλέπω ποιοι θα είναι οι μελλοντικοί μου συνάδελφοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
υπηρετώ μία δουλειά και τρομάζω όταν βλέπω ποιοι θα είναι οι μελλοντικοί μου συνάδελφοι.

Αμφιβάλλω αν ήξερες έστω τα μισά γύρω από τη δουλειά που τώρα κάνεις όταν ήσουν 18 και δήλωνες τη σχολή......Τώρα που μεγάλωσες εύκολα τα λόγια βγαίνουν;)Α,και είναι λειτούργημα....Άλλο αν δεν το αισθάνεσαι και το βλέπεις ως δουλειά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
ναι και γι'αυτό τα λέω. θα ήθελες να σκέπτομαι σήμερα όπως στα 18 μου;
εγώ θα ήθελα πάρα πολύ να είχα τότε κάποιον να μου μιλήσει με ειλικρίνεια για όσα θα αντιμετώπιζα. εντύπωση μου κάνει, όμως η στάση σας. Βέβαια, για να πω την αλήθεια, κι εμένα τότε ίσως να με πείραζε, αρχικα,αν κάποιος μου γκρέμιζε τα όνειρά μου. Η αλήθεια πονάει. Εμένα όλοι μου οι συνάδελφοι , γιατροί και οδοντίατροι, που δεν ήξεραν τότε τίποτα για το "μετά", έχουν, λίγο ως πολύ, πει αυτά που λέω κι εγώ. Εσείς θέλετε να ακούσετε ότι όλα θα πάνε καλά. Λυπάμαι, αλλά η πραγματικότητα είναι άλλη.
Με πολύ κόπο θα τα καταφέρετε. Αλλα, πάντα θα έρχεται η ώρα , που βλέποντας τα βάσανά σας, θα ζηλεύετε τους δασκάλους και τους νηπιαγωγούς και όλους τους απλούς υπάλλήλους που δεν επένδυσαν ούτε κόπο ούτε χρήμα και, όμως, έχουν μια άλλου είδους δουλειά. Μιλάω για την Ελλάδα και μόνο για αυτήν. Γιατί έξω τα πράγματα είναι διαφορετικά.
-----------------------------------------
Και να ξέρετε, ότι τη δουλειά μου την αγαπώ. Αλλά οι θυσιες ειναι πολλές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

01011001

Δραστήριο μέλος

Ο Elric αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
Και να προσπαθήσει κάποιος να μην απαντήσει σ'αυτό το θέμα, δεν γίνεται.

Αλλα, πάντα θα έρχεται η ώρα , που βλέποντας τα βάσανά σας, θα ζηλεύετε τους δασκάλους και τους νηπιαγωγούς και όλους τους απλούς υπάλλήλους που δεν επένδυσαν ούτε κόπο ούτε χρήμα και, όμως, έχουν μια άλλου είδους δουλειά.

Εσύ ζηλεύεις? Αφού αγαπάς!1``11!~!!! τη δουλειά σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Θα τα ξαναπούμε όταν αρχίσεις να δουλεύεις για να βγάλεις το μεροκάματο.
Τότε θα καταλάβεις τι εννοώ, τώρα σου είναι αδύνατον.
Και κάνεις λάθος που νομίζεις ότι δεν ξέρω τι λέω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Χμμμμ,έχω αρκετούς φίλους γιατρούς και οδοντίατρους....Μάλλον τα όνειρά σου γκρεμιστήκαν...Εμείς ξέρουμε που πήγαμε;)Δύσκολα θα είναι.Αλλά για όλους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

01011001

Δραστήριο μέλος

Ο Elric αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
Θα τα ξαναπούμε όταν αρχίσεις να δουλεύεις για να βγάλεις το μεροκάματο.
Τότε θα καταλάβεις τι εννοώ, τώρα σου είναι αδύνατον.
Και κάνεις λάθος που νομίζεις ότι δεν ξέρω τι λέω.

Θα μου απαντήσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top