Στρατιωτική Ιατρική

H@nitita...!

Νεοφερμένος

Η Μαριγούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Για να πω την αλήθεια, δεν ξέρω γιατί είναι ο στρατός! Από την Ε' δημοτικού ήθελα να γίνω στρατιωτικός (χωρίς να ξέρω καν τι είναι αυτό), έπειτα έμαθα για την Ευελπίδων και πέρυσι για τη ΣΣΑΣ, που είναι και το καλύτερο γιατί συνδυάζει και το στρατό αλλά και κάποια επιστήμη (στην παρούσα περίπτωση την ιατρική)!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Ρε παιδιά διάβασα ότι λέτε για τη ΣΣΑΣ.Μην τρομάζετε τα παιδιά που θέλουν να τη δηλώσουν.Η ΣΣΑΣ είναι κολλέγιο σε σχέση με τις υπόλοιπες στρατιωτικές σχολές.Μετά τη βασική ηρεμούν τα πράγματα.Ούτε πολλά καιψώνια και τέτοια.Καμία σχέση με ευελπίδων κλπ.Ο ξάδερφός μου τέλειωσε ΣΣΑΣ στρατολόγος και είναι μια χαρά.Επειδή ήταν και από Θεσ/νίκη πολλές φορές δεν έμενε καν μέσα στη σχολή το βράδυ.Πήγαινε σπίτι του.Αν σας αρέσουν η ειδικότητες που προσφέρει η ΣΣΑΣ δηλώστε τη.Τα λεφτά είναι καλά και απ'ότι μου είπε ο ξάδερφός μου απολαμβάνει και πολλών έξτρα προνομίων;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andromeda

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Ρε παιδιά διάβασα ότι λέτε για τη ΣΣΑΣ.Μην τρομάζετε τα παιδιά που θέλουν να τη δηλώσουν.Η ΣΣΑΣ είναι κολλέγιο σε σχέση με τις υπόλοιπες στρατιωτικές σχολές.Μετά τη βασική ηρεμούν τα πράγματα.Ούτε πολλά καιψώνια και τέτοια.Καμία σχέση με ευελπίδων κλπ.Ο ξάδερφός μου τέλειωσε ΣΣΑΣ στρατολόγος και είναι μια χαρά.Επειδή ήταν και από Θεσ/νίκη πολλές φορές δεν έμενε καν μέσα στη σχολή το βράδυ.Πήγαινε σπίτι του.Αν σας αρέσουν η ειδικότητες που προσφέρει η ΣΣΑΣ δηλώστε τη.Τα λεφτά είναι καλά και απ'ότι μου είπε ο ξάδερφός μου απολαμβάνει και πολλών έξτρα προνομίων;)

Ναι σίγουρα άλλα αυτα που προαναφέρθηκαν δεν παύουν να ίσχυουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Κολλέγιο ξεκολλέγιο είναι στρατιωτική σχολή.Και ειδικά το 1ο έτος δεν είναι καθόλου ρόδινο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

all starina!

Νεοφερμένος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
γεια σας παιδια!εγω τ σκεφτομαι δν ξερω....πιστευετε οτι δν ειναι οτι καταλληλο για γυναικες...?και κατι ακομα γινονται μεταθεσεις?:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Στρατός είναι. Οι μεταθέσεις είναι εκ των ων ουκ άνευ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
γεια σας παιδια!εγω τ σκεφτομαι δν ξερω....πιστευετε οτι δν ειναι οτι καταλληλο για γυναικες...?και κατι ακομα γινονται μεταθεσεις?:bye:
Δεν έχει και πάρα πολλές μεταθέσεις.Αν πας σε ένα μέρος έχεις το δικαίωμα να ζητήσεις να μείνεις εκεί ακόμα και αν έρθει μετάθεση.Υπάρχουν πολλές γυναίκες στη ΣΣΑΣ και δεν υπάρχει διάκριση αν αυτό φοβάσαι.Πιστεύω πως η ΣΣΑΣ είναι πολύ καλή επιλογή,καλά λεφτά αρκεί να υπάρχει η ειδικότητα που να σε ενδιαφέρει;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμελί

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αμελί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 343 μηνύματα.
ρε παιδια τωρα σχολες ΣΣΑΣ ποιος δηλωνει;;

εγω προσωπικα τουλαχιστον δεν θα δηλωνα τετοιες σχολες γιατι νομιζω πως δεν θα ηταν και πολυ ωραιο αν με μετεθεταν συνεχεια απο δω και απο κει.. τι ζωη θα ειναι αυτη δηλαδη; δεν το καταλαβαινω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
ρε παιδια τωρα σχολες ΣΣΑΣ ποιος δηλωνει;;

εγω προσωπικα τουλαχιστον δεν θα δηλωνα τετοιες σχολες γιατι νομιζω πως δεν θα ηταν και πολυ ωραιο αν με μετεθεταν συνεχεια απο δω και απο κει.. τι ζωη θα ειναι αυτη δηλαδη; δεν το καταλαβαινω!!
Μόλις από πάνω ανέφερα ότι δεν έχει πολλές μεταθέσεις.Και όσο για το ποιος δηλώνει τέτοιες σχολές μάλλον πάρα πολλοί θα έλεγα καθώς υπάρχει τεράστιος ανταγωνισμός και οι βάσεις είναι στο 19+.Σκεφτείτε λίγο ώριμα.Υπάρχει τεράστια ανεργία και τα λεφτά ως υπάλληλος στον ιδιωτικό τομέα στην ελλάδα είναι ελάχιστα.Τα λεφτά που παίρνουν όσοι τελειώνουν ΣΣΑΣ είναι πολύ καλά και σίγουρα.Μπορεί να ακούγεται λίγο κάπως αυτό αλλά έτσι είναι τα πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Ε κοιτά επιλογές είναι αυτές. Το αν συμφέρει κάποιον να δηλώσει ΣΣΑΣ ή όχι είναι άλλο θέμα, και ο καθένας το βλέπει από τη δική του οπτική γωνία.

Πάντως για πολλούς λόγους, οι φοιτητές του πολιτικού έχουν περισσότερες πιθανότητες να αξιοποιησουν καλύτερα τα 6 χρόνια της γενικής ιατρικής. Από κει και πέρα όμως ο καθενας θετει τις δικες του προτεραιότητες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμελί

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αμελί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 343 μηνύματα.
@εψιλον

ναι μεν, μπορει να μην εχει πολλες μεταθεσεις, ομως στρατιωτικη σχολη ειναι.. αρα θα εχει αρκετες! και οι ιδιωτικοι υπαλληλοι μπορει να μην βγαζουν αρκετα λεφτα ειναι ομως αρκετα νομιζω.. αλλα οι γιατροι που εργαζονται ως ελευθεροι επαγγελματιες, εχουν δηλαδη το δικο τους ιατρειο, αλλα δουλευουν και σε νοσοκομειο (ιδιωτικο, ενας γιατρος που εργαζεται σε δημοσιο νοσοκομειο, δεν δικαιουται να εχει και δικο του ιατρειο) βγαζει λεφτα με τη σεσουλα!! αρκει βεβαια να ειναι καλος, γιατι δεν πρεπει να ξεχναμε πως σε επαγγελματα οπως του γιατρου, ο ενας πελατης φερνει τον αλλο!!

@αλεκα

σαφως αυτες ειναι επιλογες και ο καθενας μπορει να δηλωσει οποια θελει ανεξαρτητα απο την γνωμη του αλλο... απλα εδω λεμε αν οντως συμφερει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Μα αυτό σου εξηγώ (ίσως δεν το διατύπωσα καλά).

Αν για εσένα προτεραιότητα σου είναι η ιατριική αυτή καθ αυτή δεν συμφέρει.
Αντίθετα, αν κοιτάς κυρίως τη σιγουριά στην επαγγελματική αποκατάσταση, συμφέρει.

Δεν υπάρχουν τα ίδια μέτρα και σταθμά για όλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

all starina!

Νεοφερμένος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
σ ευχαριστω επσιλον για τισ συμβουλες...τ σκεφτομαι και εχεις δικιο σ αυτο που λες για τα χρηματα....τ να πω εχω μπερδευτει λιγο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βιλλαρασ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο βασιλης (ειμαι απο τους καλους αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 337 μηνύματα.
τα αθληματα δυσκολευουν κοσμο....οχι επειδη ειναι δυσκολα...απλως για να μπεις σε βγαινει ο κ%^&λος στο διαβασμα και εισαι λιγο αγυμναστος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

all starina!

Νεοφερμένος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
εγω δν ημουν αγυμναστη...αυτο ειναι τ θεμα!απλως ειχα ενα ατυχημα(χιαστο)και δν ξερω αν θα μπορω να ανταποκριθω,...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Πάντως για πολλούς λόγους, οι φοιτητές του πολιτικού έχουν περισσότερες πιθανότητες να αξιοποιησουν καλύτερα τα 6 χρόνια της γενικής ιατρικής. Από κει και πέρα όμως ο καθενας θετει τις δικες του προτεραιότητες.
Χαχαχα.Οι περισσότεροι φοιτητές περνάνε τα μισά μαθήματα με κλέψιμο και γλείψιμο και άλλοι πήζουν στους καφέδες.Άσεε..Οι φοιτητές του πολιτικού όταν τελειώσουν θα γεράσουν μέχρι να πάρουν ειδικότητα αν μείνουν ελλάδα ενώ οι απόφοιτοι ΣΣΑΣ ξεκινάνε κατευθείαν ειδικότητα.
@εψιλον

ναι μεν, μπορει να μην εχει πολλες μεταθεσεις, ομως στρατιωτικη σχολη ειναι.. αρα θα εχει αρκετες! και οι ιδιωτικοι υπαλληλοι μπορει να μην βγαζουν αρκετα λεφτα ειναι ομως αρκετα νομιζω.. αλλα οι γιατροι που εργαζονται ως ελευθεροι επαγγελματιες, εχουν δηλαδη το δικο τους ιατρειο, αλλα δουλευουν και σε νοσοκομειο (ιδιωτικο, ενας γιατρος που εργαζεται σε δημοσιο νοσοκομειο, δεν δικαιουται να εχει και δικο του ιατρειο) βγαζει λεφτα με τη σεσουλα!! αρκει βεβαια να ειναι καλος, γιατι δεν πρεπει να ξεχναμε πως σε επαγγελματα οπως του γιατρου, ο ενας πελατης φερνει τον αλλο!
Εμένα πάντως ο ξάδερφός μου που τέλειωσε σσας πριν 5 χρόνια δεν έχει πάρει μετάθεση από εκεί που δήλωσε πρώτη φορά.Του είχε έρθει μια φορά αλλά την αρνήθηκε και έμεινε εκεί.Τώρα τελευταία δήλωσε ότι θέλει μετάθεση και μάλλον θα έρθει πολύ κοντά στο τόπο μόνιμης κατοικίας του.Αυτό που θέλω να πω δλδ είναι ότι στη σσας δεν είναι όπως στην ευελπίδων που ανά 2-3 χρόνια παίρνουν μετάθεση.Είναι πιο ήρεμα τα πράγματα.
Οι ιδιωτικοί υπάλληλοι φίλε μου μόνο καλά λεφτά δεν βγάζουν.Πρώτος μισθός μηχανικού πολυτεχνείου 700-1000(στη καλύτερη) ευρώ.Σε αυτά συμπεριλαμβάνεται ωράριο άνω του 8ωρου,απλήρωτες υπερωρίες και η αβεβαιότητα της θέσης σου.Πρώτος μισθός ειδικευόμενου ιατρού(όοοοταν έρθει εκείνη η ώρα μετά από 5-10 χρόνια) 900 ευρώ.
Όσο για τα "λεφτά με τη σέσουλα" φίλε μου είσαι λίγο απληροφόρητος.Για να βγάλεις καλά χρήματα πρέπει να έχεις πατέρα ή μητέρα γιατρό για να οικονομήσεις τη πελατεία αλλιώς θα πρέπει να βρεις χρήματα να ανοίξεις ιατρείο και να αρχίσεις από το μηδέν.Προέρχομαι απο οικογένεια με 2 γιατρούς(πατέρα και αδερφή) και δεν είναι τυχαία αυτά που λέω.Δόξα τω Θεώ ο πατέρας μου βγάζει σχετικά καλά χρήματα αλλά μην νομίζετε ότι το επάγγελμα του γιατρού είναι όπως παλιά(εποχές 60,70) που ήταν η ελίτ.Έχουν αλλάξει μάλλον πολλά από τότε..
σ ευχαριστω επσιλον για τισ συμβουλες...τ σκεφτομαι και εχεις δικιο σ αυτο που λες για τα χρηματα....τ να πω εχω μπερδευτει λιγο!
Τίποτα;)
Δεν είμαι και κάποιος ειδήμων πάνω στο θέμα για αυτό.Δεν σπουδάσω στη ΣΣΑΣ αλλά ξερω μερικά πράγματα και απλά τα λέω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Μάλλον για αυτό δεν ξέρεις για τις αντιγραφές που κάνουν οι ΣΣΑΣίτες;)Θεωρούνται ειδικοί, όχι αστεία. Πιο πιθανό είναι ένας φοιτητής να περάσει μάθημα με την αξία του, παρά ΣΣΑΣίτης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

all starina!

Νεοφερμένος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
αχ βρε παιδια εχω μπερδευτει....ευχαριστω παντως δν ξερω τοσα χρονια μν ιατρικη σκεφτομουν....τ να πω!τ εχω παθει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
εγω τελειωσα την οδοντιατρικη σχολη της θεσσαλονικης, εκει οπου βρισκεται η σσας. ισως ειναι αληθεια οτι βοηθανε ο ενας τον αλλο στις εξετασεις , αν τα καταφερουν. οπως και το οτι ειναι πολυ οργανωμενοι με σημειωσεις κλπ. αυτοι δεν εχουν ανταγωνισμο μεταξυ τους γιατι ο μισθος τους ειναι σιγουρος. ισως ειναι και ειδικοι στα "σκονακια", μην ξεχνατε ομως οτι αυτο θα μπορουσε να το κανει ο οποιοσδηποτε φοιτητης. και επισης, αυτοι στα πρωτα ετη κανουν και αλλου ειδους εκπαιδευση-στρατος γαρ- και ερχονται στα αμφιθεατρα και κοιμουνται την ωρα του μαθηματος. ειναι υπερβολικο να τους παρουσιαζετε ως ασχετους, ομως, και ως τα "λαμογια" της αντιγραφης. ειναι πιο κουλ απο τους υπολοιπους γιατρους γιατι ο,τι μεταπτυχιακο θελουν θα το κανουν και θα ειναι ολα πληρωμενα απο το στρατο. εν ολιγοις, ξεχαστε την απλη ιατρικη. οποιος θελει να γινει γιατρος, μονο σσας ή εξωτερικο γιατι θα πεινασει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Πάντως για πολλούς λόγους, οι φοιτητές του πολιτικού έχουν περισσότερες πιθανότητες να αξιοποιησουν καλύτερα τα 6 χρόνια της γενικής ιατρικής. Από κει και πέρα όμως ο καθενας θετει τις δικες του προτεραιότητες.

Χαχαχα.Οι περισσότεροι φοιτητές περνάνε τα μισά μαθήματα με κλέψιμο και γλείψιμο και άλλοι πήζουν στους καφέδες.Άσεε..Οι φοιτητές του πολιτικού όταν τελειώσουν θα γεράσουν μέχρι να πάρουν ειδικότητα αν μείνουν ελλάδα ενώ οι απόφοιτοι ΣΣΑΣ ξεκινάνε κατευθείαν ειδικότητα.

Προφανώς δεν ξέρεις και πολλά, γι αυτό θα δικαιολογήσω τον τόνο σου.

Είπα πως οι φοιτητές του πολιτικού έχουν περισσότερες πιθανότητες να αξιοποιήσουν καλύτερα τα 6 χρόνια της γενικής ιατρικής. Ας το εξηγήσω λίγο αυτό.

Στο ελληνικό πανεπιστήμιο (όπως και σε πανεπιστήμια άλλων ευρωπαικών χωρών) τα μαθήματα που διδάσκονται οι φοιτητές στα 6 χρόνια είναι επιεικώς άσχετα με την ιατρική. Κάποιος ο οποίος δεν γνωρίζει βιοχημεία πχ δε θα γίνει ντε και καλά κακός επιστήμονας.
Ο μόνος τρόπος για να εκμεταλλευτείς όσο γίνεται αυτά τα 6 χρόνια είναι να παίρνεις την πρωτοβουλία να πηγαίνεις σε νοσοκομεία και να παρακολουθείς έμεπιρους,καλούς επιστήμονες στο πως αντιμετωπίζουν από την πιο απλή έως την πιο περίπλοκη περίπτωση. Έτσι αποκτάς εμπείρία και ένα προβάδισμα ακόμα και για την ειδικότητα σου.
Αυτό πρακτικά μπορεί να γίνει από το 3ο έτος.
Ενας ΣΣΑΣίτης αντίθετα, περιορίζεται μονάχα σε αυτά που μαθα'ίνει από τη σχολή (εκ των πραγμάτων δεν μπορεί να κάνει κάτι άλλο, αφού είναι μέσα στη ΣΣΑΣ τον υπόλοιπο χρόνο)

Σκέψου τι διαφορά θα έχουν δυο φοιτητες, ένας στρατιωτικός και ένας του πολιτικού εάν θέλουν να ακολουθήσουν την ίδια ειδικότητα, πχ ορθοπεδική, η οποία είναι κατ εξοχήν χειρουργική.

Ο του πολιτικού θα έχει έρθει ουκ ολίγες φορές σε επαφή με το χειρουργείο, την αντιμετώπιση καταγμάτων και λοιπα ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ.
Αντίθετα, ο στρατιωτικός όταν τελειώσει δε θα έχει καν ερθει σε ουσιαστική επαφή με το χειρουργείο.

Ποιός έχει χάσει 6 χρόνια τελικά?

(Σημ. δεν είναι λίγοι οι φοιτητες που πηγαίνουν σε νοσοκομεία και κάθονται, ξερω ποιλλές περιπτώσεις τέτοιων παιδιών)

Λίγο με ενδιαφέρει αν οι του πολιτικού περάσουν τα μαθήματα τους με σκονάκια ή όχι, το αν θα γίνεις καλός επιστήμονας δεν καθορίζεται απ αυτό ούτε στο ελάχιστο.

Στο θέμα της ειδικότητας που έθιξες, δεν μ ενδιαφέρει αν ο στρατιωτικός θα ξεκινήσει την ειδικότητα του αμέσως, τουλάχιστον αυτός που τελείωσε πολιτικό θα έχει επιλέξει ο ίδιος την ειδικότητα που θέλει και όχι κάποιος άλλος γι αυτόν.

Τέλος επειδή μίλησες και για το οικονομικό, ο θείος μου είναι χειρούργος ορθοπεδικός σε δημόσιο νοσοκομείο της επαρχίας. Βγάζει "λεφτά με τη σέσουλα" όπως λέτε. Όχι, ποτέ δε ζήτησε φακελάκι, ποτέ δεν χειρούργησε κάποιον εφόσον δεν το χρειαζόταν μόνο και μόνο για να πάρει τα χρήματα από τα υλικά, δεν είχε γονείς γιατρούς. Είναι απλώς καλός στη δουλειά του και αγαπάει αυτό που κάνει.

(Και εγώ γνωρίζω κάποια πράγματα εκ των έσω με θείο, ξαδέρφια και αδερφό στην ιατρική)

Απο κει και πέρα όμως, όπως είπα και πριν ο καθένας θέτει τις προτεραιότητες του, δεν μπορούμε να κατακρίνουμε τους άλλους γι αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top