Κοινόχρηστα σε διαμέρισμα

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά!
Λοιπόν, θέλω να σας κάνω μια ερώτηση.
Το διαμέρισμα που βρίσκεται από κάτω μας, πρόκειται να αδειάσει για ένα χρόνο περίπου. Τα έπιπλα θα βρίσκονται μέσα στο διαμέρισμα, και δεν ξέρουμε άμα η κοπέλα θα πληρώνει κανονικά τα κοινόχρηστα ή κάποιο μέρος από αυτά ή και καθόλου.



ΥΓ:Αν ξέρετε πείτε μου και τι ισχύει άμα το διαμέρισμα είναι άδειο από έπιπλα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Νομιζω οτι αν ζητησει να κλεισουν τα σωματα του καλοριφερ δεν θα πληρωνει το πετρελαιο μονο. Στη δικια μας πολυκατοικια ενα διαμερισμα ειναι κλειστο χρονια και τα κοινοχρηστα εχουν ενα πεδιο που λεει "εκπτωση πετρελαιου απο κλειστα διαμερισματα".

Τωρα με επιπλα η χωρις επιπλα, δεν ξερω τι διαφορα υπαρχει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Τα κοινόχρηστα αναλογούν με βάσει το ποσοστό συνιδιοκτησίας στην οικοδομή. Δύσκολα η γενική συνέλευση δέχεται διαμέρισμα να μην πληρώνει κοινόχρηστα, μένει δε μένει μέσα. Παρ'ολα αυτά, αν το συζητήσουν, μπορούν ν'απομονώσουν όλα τα καλοριφέρ, οπότε να μειωθεί, αν όχι να περικοπεί, το κόστος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Bασικά, δεν έχουμε κοινή θέρμανση. Εγώ μιλάω για ΔΕΗ, ασανσέρ και νερό.
Αυτά δεν περικόπτονται έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Κοινοχρηστα δε θα πληρωνει(ειναι δυνατο κατι τετοιο) και πρεπει να απαιτησει να γινει.Για πετρελαιο θα πληρωνει το 30% που πληρωνετε εσεις,αν βεβαια τα σπιτια εχουν ολα τα ιδια τετραγωνικα μετρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
δεν έχουμε πετρέλαιο, είναι ξεχωριστό για κάθε διαμέρισμα. Εγώ μιλάω μόνο για ΔΕΗ ασανσέρ, νερό. Ναι, όλα τα διαμερίσματα έχουν ίδια τετρ. μέτρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Μπορει να κάνει διακανονισμό να μην τα πληρώνει, αλλά είναι δύσκολο. Στο κάτω-κάτω δεν μπορείς να κλείνεις ενα διαμέρισμα και να λες δεν πληρώνω. Συνιδιοκτησία στην οικοδομή έχεις και κάποιος πρέπει να πληρώνεται για να τη συντηρει και να ερθεις σε ένα χρόνο πισω και να μην έχει πέσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Ναι, κατάλαβα. Μάλλον αυτό είναι. Άρα δεν υπάρχει ούτε κάποια περικοπή.


Εμείς δεν έχουμε ούτε καταστατικό, οπότε ψάχνουμε τι ισχύει γενικά:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Εφοσον δεν τα χρησιμοποιει,νομιζω πως της δινεται το δικαιωμα να μην πληρωνει τιποτα απο κοινοχρηστα.Τουλαχιστον,ετσι γινεται στη δικη μας περιπτωση που ακομα εχουμε το παλιο μας σπιτι,αλλα κοινοχρηστα δεν πληρωνουμε.

Σκεψου,ασανσερ δε χρησιμοποιει.Νερο της οικοδομης οχι.Ουτε και τη ΔΕΗ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Λογικά πρέπει να συζητηθεί στη γενική συνέλευση. Εγώ πάντως, άσχετα αν δεν με συμφέρει γιατί ειμαι κάτοχος αρκετών ακινήτων κι όταν μένουν ξενοίκιαστα πληρώνουμε εμείς τα κοινόχρηστα χωρις καν να πατάμε εκει, νομίζω πως δεν πρέπει να δίνεται το δικαίωμα αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top