Βοήθεια/Απορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού - Θεωρία

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

kvgreco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 256 μηνύματα.
οχι δεν ειναι πραγματικοσ αριθμοσ,φιλε προσεχε τι γραφεισ..
-----------------------------------------
ισωσ δεν εχεισ καταλαβει τι σημαινει μετρο!!!!!
Μπορεί να μην το έχω καταλάβει.Όμως έγραψα 20 στις Πανελλαδικές και είχε μέσα γιά μέτρο μιγαδικού.Χάρη μού κάνανε λες?

Λοιπόν τι είναι το μέτρο μιγαδικού γιά να μάθουμε κι εμείς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

χρηστοσ17

Νεοφερμένος

Ο χρηστοσ17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
και με 20 νομιζεισ οτι τα ξερεισ,μπορει χιλιαδω....τεσπα πρωτον η ερωτηση μου ειναι ποια ειναι η γεωμετρικη ερμηνια του 1/μετρο Ζ,οχι αλγευρικη, κατα ουσια σου λεω πωσ θα φτιαξεισ 1/μετρο Ζ....
μετρο ενοσ Ζ που ανηκει C ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ Ο(0,0)
-----------------------------------------
και κατι ακομα....οποιοσ εχει ψωνιο με τα μαθηματικα..δεν το φωναζει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kvgreco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 256 μηνύματα.
και με 20 νομιζεισ οτι τα ξερεισ,μπορει χιλιαδω....τεσπα πρωτον η ερωτηση μου ειναι ποια ειναι η γεωμετρικη ερμηνια του 1/μετρο Ζ,οχι αλγευρικη, κατα ουσια σου λεω πωσ θα φτιαξεισ 1/μετρο Ζ....
μετρο ενοσ Ζ που ανηκει C ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ Ο(0,0)
-----------------------------------------
και κατι ακομα....οποιοσ εχει ψωνιο με τα μαθηματικα..δεν το φωναζει!
Μόνος σου έδωσες την απάντηση.
Η απόσταση είναι αριθμός μεγαλύτερος ή ίσος του μηδέν?Εντάξει?
Άρα το 1/|z| είναι πραγματικός αριθμός μεγαλύτερος του μηδέν!

Με προσβάλλεις δύο φορές
Τη μιά πως δεν ξέρω τι σημαίνει μέτρο ενώ μου το έβαλαν στις πανελλήνιες
Και την άλλη ότι είμαι ψώνιο.
Εγώ όμως επειδή είμαι καλό παιδί θα σού πώ.
Μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι ότι αυτοί ελεηθήσονται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

χρηστοσ17

Νεοφερμένος

Ο χρηστοσ17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
σορι αλλα εισαι πολυ απολυτοσ,και σου λεω η ασκησει σε ρωταει πωσ θα φτιαξεισ αυτη την γραμη οχι ποια ειναι !εισαι πολυ εξυπνοσ διαβασα απαντησοισ σου!!
-----------------------------------------
και δεν ειναι αυτη η απαντηση λυπαμε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kvgreco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 256 μηνύματα.
Προσπαθώ να καταλάβω τι ζητάς.
Θέλεις να πείς ότι αν ο z είναι μιγαδικός τότε ποιά είναι η Γεωμετρική ερμηνεία τού 1/|z| ?
Αυτό δεν ρωτάς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena92

Νεοφερμένος

Η ελενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ιεράπετρα (Λασιθίου). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
ν.δ.ο για καθε zεc ισχυει:ριζα του 2 επι μετρο του z >=απολυτο του Re(z)+ απολυτο του Im(z)......τι λετε για αυτην εχω βαλει οτι Re(z)=x και Im(z)=y κ εχω κανει οτι μπορουσα απο αντικαταστασεις κ πραξεις αλλα τιποτα.δεν μπορω να καταληξω σε κατι αληθες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.


Αντικαθιστάς στην ανίσωση, υψώνεις στο τετράγωνο τα δύο μέλη και καταλήγεις στο που είναι αληθές.

Ισχύει:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena92

Νεοφερμένος

Η ελενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ιεράπετρα (Λασιθίου). Έχει γράψει 17 μηνύματα.


Αντικαθιστάς στην ανίσωση, υψώνεις στο τετράγωνο τα δύο μέλη και καταλήγεις στο που είναι αληθές.

Ισχύει:
ναι τελικα αυτο εκανα μου εκοψε τελικα κ το σκεφτηκα λιγο μετα που εστειλα το μνμ ευχαριστς παντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex1992

Νεοφερμένος

Ο alex1992 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
ρε παιδιά ο μόνος τρόπος να οριζεται+ να ειναι ασυνεχης είναι να ναι κλαδική. αλλά στο χο ο κλαδος αλλάζει. οπότε δεν υπάρχει το όριο της f(x) x->xo. Άρα είναι λάθος η πρόταση!
-----------------------------------------
ρε σεις για να ειναι ορισμενη+ασυνεχης στο xo σημαινει ότι ειναι κλαδική+και αλλάζει κλάδο στο xo. άρα εξ ορισμού δν ορίζεται το όριο f(x) x->xo, αφού τα πλευρικά όρια εείναι άνισα. άρα λάθος η πρόταση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariniw

Νεοφερμένος

Η Mariniw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Αν ειναι ασυνεχης δεν σημαινει απαραιτητα οτι ισχυει η ανισοτητα μπορει το οριο να μν υπαρχε κοντα στο χο μπορει τα πλευρικα ορια να ειναι...Αρα ειναι Λ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena92

Νεοφερμένος

Η ελενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ιεράπετρα (Λασιθίου). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
μετρο του z+6i=6 και μετρο του w-4=2 ν.δ.ο μετρο του z-2w<=20.πως θα τη λυνατε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pipis1990

Νεοφερμένος

Ο pipis1990 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
πολλαπλασισε επι 2 το μετρο με το W και εφαρμοσε τριγωνικη ανισοτητα και επιτα προσθεσε 10 και στα τρια μελη της ανισοτητας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena92

Νεοφερμένος

Η ελενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ιεράπετρα (Λασιθίου). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
πολλαπλασισε επι 2 το μετρο με το W και εφαρμοσε τριγωνικη ανισοτητα και επιτα προσθεσε 10 και στα τρια μελη της ανισοτητας
και το μετρο του ζ δεν το χρησιμοποιεις? αν δεν το χρησιμοποιησεισ δεν καταληγεις στο ζητουμενο το οποιο εχει μεσα ζ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
μετρο του z+6i=6 και μετρο του w-4=2 ν.δ.ο μετρο του z-2w<=20.πως θα τη λυνατε?
Αφού κάνεις σωστές πράξεις και μετά από εφαρμογή της τριγωνικής ανισότητας θα καταλήξεις εδώ.
|(z-2w)-(-8-6i)|<=10
Εποπτεύοντας γεωμετρικά αυτή την ανισότητα θα δείς αν κάνεις το σχήμα και ξέροντας ότι ο (z-2w) θα ανήκει σε κυκλικό δίσκο κέντρου Κ(-8.-6) και ακτίνας 10 μονάδων, ότι η πιό απομακρυσμένη εικόνα μιγαδικού (z-2w) από το σημείο Ο(0,0), που επαληθεύει την ανισότητα, είναι αυτή που θα δίνει μέτρο την απόσταση του Κ από το σημείο Ο(0,0) η οποία είναι 10 μονάδες συν μιά ακτίνα τού κυκλικού δίσκου η οποία είναι και αυτή 10 μονάδες.Σύνολο 20. Έτσι όλοι οι άλλοι μιγαδικοί (z-2w) που θα ανήκουν στο δίσκο θα έχουν μικρότερο μέτρο.
[Αν δεν μπορείς να κάνεις τις πράξεις ώστε να καταλήξεις στην παραπάνω ανισότητα πές μου να στις γράψω}.

Σημείωση.
Το θέμα εδώ έχει τίτλο "Απορίες στη θεωρία στα Μαθ.Κατ." κατά συνέπεια δεν είναι σωστό να αναρτούμε εδώ ασκήσεις.Έτσι γιά διευκόλυνση των παιδιών αλλά και των καθηγητών που μπαίνουν στο συγκεκριμένο νήμα.Ας την έγραφες την άσκηση στο μέρος με τις ασκήσεις.Έτσι γιά την τάξη.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Conceicao

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Παιδια,να σας ρωτησω κατι στους μιγαδικους....Iσχυει οτι Z^2=|Z^2|=|Z|^2=Z*Z ΠΑΥΛΑ???Α,κ η σχεση Ζ=W => |Ζ|=|W| ισχυει ετσι??Απλα δν ισχυει το αντιστροφο.....η μηπως οχι??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hale

Δραστήριο μέλος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
z=w => |z|=|w| αλλά δεν ισχύει το αντίστροφο.
|z^2|=|z|^2=z*z παύλα αλλά δε νομίζω z^2=|z^2|. Αμα έχω κάνει λάθος να με διορθώσετε αμέσως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
το σκεφτηκα αρκετα,τελικα δεν ισχυει λογω του οτι το |z^2| ειναι ιδιοτητα..... στο R ενω ισχυει πχ |5^2|=5^2 στο C δεν ισχυει ...
πχ z=1-i, |z^2|=z*zσυζηγη=2 , z^2=-2i



στο R λεγεται απολυτη τιμη ενω στο C μετρο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fdLP.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο fdLP. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Γεια σας παιδια , ισχυει αυτη η ιδιοτητα ?



Ευχαριστω εκ των προτερων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Όχι, δεν ισχύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fdLP.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο fdLP. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
θαινξ crook
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top