Βοήθεια/Απορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού - Θεωρία

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

lostG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Τι εννοείς "σπάσουμε";
Στο "ξύλο"? Μπα δε νομίζω ε!:)
Sorry mariiiia.

Yποθέτω σε διαστήματα της μορφής [0,γ] και [γ,χ].Αυτό δεν εννοείς mariiiiia?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariiiiia

Νεοφερμένος

Η mariiiiia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
ωχ sorry ρε παιδιά. απλώς είμαι λίγο :stars: σήμερα
:)


εννοούσα να κάνουμε αυτό

το ξέρω, είναι λίγο βλακεία η ερώτηση αλλά κάτι έχασα μου φαίνεται (τη μπάλα ίσως)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
ωχ sorry ρε παιδιά. απλώς είμαι λίγο :stars: σήμερα
:)


εννοούσα να κάνουμε αυτό

το ξέρω, είναι λίγο βλακεία η ερώτηση αλλά κάτι έχασα μου φαίνεται (τη μπάλα ίσως)
'Οχι μην το κάνεις είναι λάθος.Αν ήταν ολοκλήρωμα αθροίσματος μπορούσες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis panos

Νεοφερμένος

Ο panagiotis panos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
ΠΑΙΔΙΑ!!!!!!! 10 και σημερα......κ ο Θεος βοηθος....καλη επιτυχια σε ολους και ολες....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariiiiia

Νεοφερμένος

Η mariiiiia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
α, LostG σ' ευχαριστώ!

καλή τύχη και σε σένα Παναγιώτη!! ;)

Άντε να πάμε όσο πιο συνειδητοποιημένα και συγκεντρωμένα γίνεται για να κάνουμε το καλύτερο που μπορούμε, ρε παιδιά! :sman:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αλέξης32989

Νεοφερμένος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 51 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Νέο Ψυχικό (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Θέλω ως καθηγητής και νέο μέλος να ευχηθώ καλή επιτυχία σε όλους τους μαθητές που θα δώσουν εξετάσεις και να παραθέσω μια άσκηση για προβληματισμό που θα μπορούσε να ήταν φετινό 3ο θέμα.( Δεν θέλω να προκαλέσω πανικό-ταραχή)
-----------------------------------------
Αν για μια ορισμένη f στο σύνολο των πραγματικών αριθμών ισχύει:
α) η f δυο φορές παραγωγίσιμη, β) ({x}^{2}+1) f '(x)=f(x). {x+1}^{2}

και γ) f(0)=1

Να δείξετε ότι:
i) f(x)= ({x}^{2}+1) . {e}^{x} ( ΜΟΝΑΔΕΣ 8 )

ii) η εξίσωση της εφαπτομένης της γραφικής παράστασης της f που διέρχεται
από το σημείο A(1\2, 0) είναι η ευθεία y= 4ex-2e ( ΜΟΝΑΔΕΣ 7 )
iii) f(x)+2e>= 4ex, για κάθε x>= -1 ( ΜΟΝΑΔΕΣ 4 )
iv) το εμβαδόν του χωρίου που δημιουργείται από τη γραφική παράσταση της f ,
την εφαπτομένη της που διέρχεται από το σημείο Α και τον άξονα yyʼ είναι
ίσο με (2e-3) τ.μ. ( ΜΟΝΑΔΕΣ 6 )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kvgreco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 256 μηνύματα.
Το πρώτο ερώτημα σε εικόνα γιατί τόσα πολλά σε latex θέλουν δουλειά.Σκέφτηκα πρώτα το λόγο f'(x)/f(x) αλλά δεν ξέρουμε αν μηδενίζεται ο παρονομαστής.Έτσι πήρα άλλο δρόμο.


https://www.freeimagehosting.net/

Κύριες Αλέξη το θέμα το είχα ανοίξει εγώ γιά απορίες στη θεωρία στα Μαθηματικά Κατεύθυνσης και όχι γιά σκήσεις, αλλά τώρα τελευταίες μέρες ποιός από μας νοιάζεται γιά την ..τάξη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αλέξης32989

Νεοφερμένος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 51 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Νέο Ψυχικό (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Αγαπητέ φίλε Κωστα είδα πως κάποιοι μαθητές-καθηγητές έδωσαν ασκήσεις και πήρα αφορμή από αυτό και την έστειλα. Το 1ο ερώτημα λύνεται ποιο εύκολα
-----------------------------------------
({x}^{2}+1) f'(x)={x+1}^{2}.f(x)

({x}^{2}+1) f'(x)=({x}^{2}+2x+1).f(x)

({x}^{2}+1) f'(x)=({x}^{2}+1) . f(x)+2x f(x)

({x}^{2}+1) f'(x)-2x. f(x)=({x}^{2}+1) . f(x) διαιρείς με ( {χ}^{2}+1)

στο τετράγωνο ώστε στο 1ο μέλος να σχηματίσεις παράγωγο πηλίκου.

(f(x)/({χ}^{2}+1))'=({x}^{2}+1) .f(x)

άρα έχουμε: f(x)/({χ}^{2}+1)= c .{e}^{χ}

οπότε: f(x)=c . {e}^{x}. ({x}^{2}+1) και υπολογίζεις την σταθερά ....
-----------------------------------------
συγνώμη μου ξέφυγε κάτι.... Η σωστή λύση:
({x}^{2}+1) f'(x)={x+1}^{2}.f(x)

({x}^{2}+1) f'(x)=({x}^{2}+2x+1).f(x)

({x}^{2}+1) f'(x)=({x}^{2}+1) . f(x)+2x f(x)

({x}^{2}+1) f'(x)-2x. f(x)=({x}^{2}+1) . f(x) διαιρείς με ( {χ}^{2}+1) στο

τετράγωνο ώστε στο 1ο μέλος να σχηματίσεις παράγωγο πηλίκου.

(f(x)/({χ}^{2}+1))'=f(x)/({x}^{2}+1)

άρα έχουμε: f(x)/({χ}^{2}+1)= c .{e}^{χ}

οπότε: f(x)=c . {e}^{x}. ({x}^{2}+1) και υπολογίζεις την σταθερά ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristakis77

Νεοφερμένος

Ο xristakis77 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βέλο (Κόρινθος). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
γεια ς φιλε..το χο μπορει να μην ανηκει στο πεδιο ορισμου της συναρτησεις και αν ανηκει τοτε ειναι δικλαδη και οριζεται με αλλο τυπο στο χο..ελπιζω να βοηθησα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

azzuro

Νεοφερμένος

Η azzuro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Παιδια, στους ορισμους πρεπει να κανουμε και σχηματα;... πχ στις γνησιως μονοτονες που εχει απο κατω σχηματα, πρεπει να τα κανουμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alan09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alan09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Οχι, δεν χρειάζονται τα σχήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

haris_matt

Νεοφερμένος

Ο haris_matt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας σε ολους!!!Ειμαι καινουριος εδω,μολις τωρα εκανα εγγραφη και κοιταξα κατα τυχη αυτη την απορια!!Μολις γραψαμε και μαθηματικα πανελληνιες....Ηταν πολυ ευκολα...Τεσπα...
Σχετικα με την απορια...Φυσικα και ειναι λαθος!!!Αφου η f ειναι ορισμενη στο Χο σημαινει οτι αυτο ειναι το πεδιου ορισμου της στην ασκηση!!! "στην πραγματικοτητα υποσυνολο του πεδιου ορισμου της ειναι"!!! αφου αυτο ειναι το πεδιο ορισμου της ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ το οριο της f σε οποιοδηποτε αριθμο!!!Οριο σημαινει οτι παιρνει αριθμους που ειναι κοντα στο Χο...Ελπιζω να καταλαβατε τι θελω να πω και να ελυσα την απορια....:)

-----------------------------------------
Συγνωμη αλλου ηθελα να απαντησω....:lol:
-----------------------------------------
Γεια σας σε ολους!!!Ειμαι καινουριος εδω,μολις τωρα εκανα εγγραφη και κοιταξα κατα τυχη αυτη την απορια!!Μολις γραψαμε και μαθηματικα πανελληνιες....Ηταν πολυ ευκολα...Τεσπα...
Σχετικα με την απορια...Φυσικα και ειναι λαθος!!!Αφου η f ειναι ορισμενη στο Χο σημαινει οτι αυτο ειναι το πεδιου ορισμου της στην ασκηση!!! "στην πραγματικοτητα υποσυνολο του πεδιου ορισμου της ειναι"!!! αφου αυτο ειναι το πεδιο ορισμου της ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ το οριο της f σε οποιοδηποτε αριθμο!!!Οριο σημαινει οτι παιρνει αριθμους που ειναι κοντα στο Χο...Ελπιζω να καταλαβατε τι θελω να πω και να ελυσα την απορια....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Donald

Νεοφερμένος

Ο Δονάτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω και να παρακαλέσω να απαντήσει κάποιος που ξέρει σίγουρα, αν στα Σ,Λ στα μαθηματικά γενικής,κατεύθυνσης δεν γράψεις Σωστό ή Λάθος και έχεις βάλει Σ,Λ υπάρχει περίπτωση να μην στα πιάσουν σωστά??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Inferno29278

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Inferno29278 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 166 μηνύματα.
Είναι απίθανο να σου κόψουν για αυτό. Δεν είναι δύσκολο να καταλάβει ο βαθμολογητής ότι με Σ εννοείς Σωστό και με Λ Λάθος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Donald

Νεοφερμένος

Ο Δονάτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Το ελπίζω, αχ η επιπολαιότητα τι κάνει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Inferno29278

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Inferno29278 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 166 μηνύματα.
Μην ανησυχείς φίλε. το πολύ πολύ, αν σου κόψουν θα ζητήσεις να δεις το γραπτό σου και αναβαθμολόγηση. Δεν μπορεί όλοι οι μαθηματικοί να στο πιάσουν λάθος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Donald

Νεοφερμένος

Ο Δονάτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Θα δούμε, γενικά πως γράφετε στα Γιάννενα γιατί εδώ (Ηγουμενίτσα) όλοι γράφουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Inferno29278

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Inferno29278 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 166 μηνύματα.
Στο σχολείο μου λίγοι έχουν γράψει πολύ καλά. Χαίρομαι πάντως που είμαι μέσα σε αυτούς. Παραπέρα δεν έχω ψάξει να δω τι γίνεται, εκτός λίγο από θεωρητική που είναι η ξαδερφή μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_ann_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η _ann_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
μια απορια..αν στο 2ο θεμα η διατυπωση της ασκησης ηταν..να αποδειξετε οτι οι εικονες των μιγαδικων κινουνται στην ευθεια y = x-2(αν δινοταν η ευθεια)...
και καποιος εγραφε οτι αφου (κανοντας αντικατασταση στην ευθεια)οι συντεταγμενες επαληθευουν τοτε ο γεωμετρικος τοπος ειναι οντως η ευθεια...θα πιανοταν σωστο?η θαπρεπε να βρει το γ.τ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
μια απορια..αν στο 2ο θεμα η διατυπωση της ασκησης ηταν..να αποδειξετε οτι οι εικονες των μιγαδικων κινουνται στην ευθεια y = x-2(αν δινοταν η ευθεια)...
και καποιος εγραφε οτι αφου (κανοντας αντικατασταση στην ευθεια)οι συντεταγμενες επαληθευουν τοτε ο γεωμετρικος τοπος ειναι οντως η ευθεια...θα πιανοταν σωστο?η θαπρεπε να βρει το γ.τ?


Σωστότατο. Είναι κατά την γνώμη μου η πιο γρήγορη και η πιο έξυπνη απάντηση από την στιγμή που δίνεται ο γ.τ. και ζητείται να αποδειχθεί και δεν ζητείται να βρεθεί ο γ.τ. των εικόνων του z.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top