Γενικό -  Αντιμετώπιση κενών στα Μαθηματικά και τη Φυσική

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
jesus, μην αγχωνεσε. ουτε εγω ηξερα τιποτα απο την πρωτη και καναμε μια μικροεπαναληψη στο φροντ πανω σε αυτα και τα καλυψαμε.(1 μαθημα) .δεν θα εχεις προβλημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleni_13

Νεοφερμένος

Η eleni_13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
μακαριιιι... :) στην τριτη ποια πραγματα χρειαζοντε απο υλη προηγουμενων ταξεων? πανω στην φυσικη παντα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
αδο , αδε , αδμε , οι εξισωσεις προσδιορισμου ταχυτητας επιταχυνσης, μετατοπισης,νομοι νευτωνα,κεντρομολος επιταχυνση . αυτα πιστευω, δηλαδη μαθε τους τυπους που αντιστοιχουν σε αυτα.μονο τους τυπους ,τιποτα παραπανω υποθεση μιας ωρας ειναι μην σκας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleni_13

Νεοφερμένος

Η eleni_13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
οκ, ευχαριστωωω! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Ελενίτσα, καταρχάς μην καις ασφάλειες :P.
Η αλήθεια είναι πως για την Φυσική κατ/νσης της Γ' Λυκείου χρειάζεσαι περισσότερα πράγματα από την ύλη της Α' παρά από της Β' Λυκείου. Συνεπώς είναι σημαντικό να καλύψεις τα κενά σου, ώστε του χρόνου να μπορέσεις να αφιερώσεις το χρόνο σου στην νέα ύλη και όχι να έχεις παράλληλα και την παλιά.

Δεν είναι τίποτα το φοβερό, ξεκίνα σιγά σιγά επαναλήψεις στην περσινή ύλη λύνοντας παράλληλα και ασκήσεις ώστε να εμπεδώσεις όσα διαβάζεις. Αυτά που χρειάζονται οπωσδήποτε όχι μόνο για του χρόνου αλλά και γενικότερα είναι θεμελιώδεις ως γνώσεις Φυσικής για την υπόλοιπη πορεία σου, είναι οι εξισώσεις κίνησης, οι (μαθηματικοί) ορισμοί ταχύτητας, επιτάχυνσης, η έννοια της δύναμης, οι Νόμοι του Νεύτωνα (Νευτώνεια Μηχανική) και οι διάφορες εφαρμογές τους σε λείο ή μη, κεκλυμένο ή οριζόντιο επίπεδο, η έννοια της τριβής, η κεντρομόλος δύναμη, η Αρχή Διατήρησης της Ενέργειας και της Ορμής (δεν πας πουθενά χωρίς αυτά), το έργο δύναμης.

Προσωπικά, στην Α' Λυκείου έτυχε να έχω μία άσχετη καθηγήτρια στη Φυσική οπότε κατάφερα να βγάλω την ύλη και να καλύψω τυχόν κενά με προσωπικό διάβασμα και εξάσκηση (δεν πήγαινα φροντιστήριο τότε). Ξεκίνα την επανάληψή σου και μην ανησυχείς για τίποτα.

Καλή επιτυχία! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleni_13

Νεοφερμένος

Η eleni_13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
με καλυψες πληρως! ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Μην αγχωθείς λοιπόν χωρίς όμως να υποτιμήσεις τα πράγματα. Γενικά μη σε φοβίζουν τα άκρα, που κανένα από τα παιδιά πάνω δεν πήγε εκεί βέβαια αλλά λέμε τώρα για ό,τι θ' ακούσεις πιθανώς. Η θεωρία είναι όλη η Φυσική. Πίστεψέ με δεν πρόκειται να βρεις άνθρωπο που τη βλέπει ελάχιστα σοβαρά να σου πει να μάθεις τύπους και ασκήσεις χωρίς τη θεωρία. Πιο πολύ ν' ανησυχείς δηλαδή αν μια μέρα δε διαβάσεις θεωρία παρά αν δε λύσεις μια άσκηση.

Στη Γ τώρα, στο στερεό που αφορά και την ύλη της Α, πολλά από τα καινούρια που θα μάθεις θα βασιστούν και θα αντιστοιχιστούν με όσα θα ξέρεις ήδη. Προφανώς λοιπόν η εξίσωση του δεύτερου νόμου δεν αρκεί, οι εξισώσεις κινήσεων που έμαθες ούτε. Προσπάθησε στην επανάληψή σου να καταλαβαίνεις σε βάθος όσα διαβάζεις, την ουσία και τη φυσική τους ερμηνεία. Δε διαβάζεις φυσική μαθαίνοντας τύπους ή κατεβατά απ' έξω. Ξεκαθάρισέ τα στο μυαλό σου, να τα νιώσεις δηλαδή να αισθανθείς άνετα με όσα μαθαίνεις και δε θα 'χεις πρόβλημα.

Good luck.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JaneWin

Διάσημο μέλος

Η JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.
jesus, μην αγχωνεσε. ουτε εγω ηξερα τιποτα απο την πρωτη και καναμε μια μικροεπαναληψη στο φροντ πανω σε αυτα και τα καλυψαμε.(1 μαθημα) .δεν θα εχεις προβλημα

ΓΤΦ? :|
Εγώ σε τμήμα δύο ατόμων έβγαλα την ύλη της Α' σε επανάληψη σε 10 περίπου ώρες. Και τα ψιλοήξερα κιόλας.:look:


Βασικά χρειάζεται : ΑΔΟ,ΑΔΜΕ,ΘΜΚΕ,δυναμική και ενεργειακή προσέγγιση,κεκλυμένα,κυκλική κίνηση.
Μην ανησυχείς,συνήθως οι καθηγητές στο φρο. φροντίζουν να τα κάνουν μια επανάληψη,γιατί ξέρουν πως στην Α' δεν ξεσκίζονται και πολλοί. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Έλα κόψτε τις βλακείες τώρα, παίξαμε. Ενώ λέτε πράγματα σωστά εύκολα παρερμηνεύονται από κάποιον που δεν ξέρει έτσι όπως διαβάζονται.

Αρέσουν οι κατηγοριοποιήσεις; Ωραία. Χρειάζεστε όλη τη φυσική της Α και κομμάτι της φυσικής γενικής της Β. Εννοούμε βέβαια να δουλέψετε αυτά τα κομμάτια, να τα έχετε κατανοήσει πλήρως, όχι τύπους, κόλπα και βλακείες.

Γενικά αφήστε όλοι τα χρονοδιαγράμματα και τα παραδείγματα, καλύτερα να τα κρατάτε αυτά για τον εαυτό σας. Άλλος θέλει μία ώρα, άλλος 10, άλλος μια εβδομάδα και πάει λέγοντας. Μπαίνουν πολλοί παράγοντες με βασικό την κατανόηση και τον έλεγχο που πιστεύει πως έχει ο καθένας πάνω σε ό,τι διαβάζει. Κάποιος που δεν άνοιγε βιβλίο στην Α, σταγόνα θεωρίας δηλαδή -για τις ασκήσεις χέστηκα, μπορεί να 'χε λύσει τέσσερα βοηθήματα και πάλι να έχει κενά- θα χρειαστεί περισσότερο χρόνο από αυτόν που απλά περνά μια επανάληψη και είχε ήδη ασχοληθεί.

Janewin το μήνυμα που σχολίασες δε θα σε άγχωνε αν σήμερα άρχιζες το δεκάωρο και έβλεπες πως σε μια ώρα δεν ήσουν έτοιμη; Όχι, γιατί είσαι Δευτέρα. Αν ήταν όμως καλοκαίρι Τρίτης και ξεκινούσες τότε το δεκάωρο; Λίγο διαφορετικά ε; Το λέω γιατί μας διαβάζουν κι άλλα άτομα και κυρίως επισκέπτες που βαριούνται ή δε θέλουν να ρωτήσουν συγκεκριμένα. Το καλοκαίρι της Γ έρχεται για πολλούς και κάποιοι θα τύχει να έρθουν εδώ. Εφόσον δε μπορείς να ξέρεις την αντίδραση του άλλου στο άγχος ή στο οτιδήποτε, κάνεις ό,τι μπορείς για να ελαχιστοποιήσεις την υποκειμενικότητα σε μηνύματά σε τέτοια θέματα.

Και αυτό ισχύει για όλους. Ξαναλέω ό,τι είπε ο καθένας πάνω είναι τυπικά σωστό αλλά πολλά ισχύουν για συγκεκριμένα άτομα και μόνο. Πες τι πιστεύεις για την ύλη, απάντα στην ερώτηση και αν θες να αναφερθείς και σε δική σου εμπειρία κάν' το όσο πιο ουδέτερα γίνεται. Παράδοξο but you get the point.

* Disclaimer for the not-so-bright-ones: Καθένας είναι ελεύθερος να πει ό,τι γουστάρει, το ξέρω. Στην τελική η ευθύνη για το τι διαβάζει κάποιος εδώ βαραίνει τον ίδιο αποκλειστικά. Όμως υποτίθεται πως, ακριβώς επειδή συζητάνε μαθητές εδώ, τα επίπεδα αλληλοκατανόησης είναι πολύ υψηλότερα από αυτά σε μία συζήτηση με τη γιαγιά σας για παράδειγμα. Hope we cleared this.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JaneWin

Διάσημο μέλος

Η JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.
Janewin το μήνυμα που σχολίασες δε θα σε άγχωνε αν σήμερα άρχιζες το δεκάωρο και έβλεπες πως σε μια ώρα δεν ήσουν έτοιμη; Όχι, γιατί είσαι Δευτέρα. Αν ήταν όμως καλοκαίρι Τρίτης και ξεκινούσες τότε το δεκάωρο; Λίγο διαφορετικά ε; Το λέω γιατί μας διαβάζουν κι άλλα άτομα και κυρίως επισκέπτες που βαριούνται ή δε θέλουν να ρωτήσουν συγκεκριμένα. Το καλοκαίρι της Γ έρχεται για πολλούς και κάποιοι θα τύχει να έρθουν εδώ. Εφόσον δε μπορείς να ξέρεις την αντίδραση του άλλου στο άγχος ή στο οτιδήποτε, κάνεις ό,τι μπορείς για να ελαχιστοποιήσεις την υποκειμενικότητα σε μηνύματά σε τέτοια θέματα.

Και αυτό ισχύει για όλους. Ξαναλέω ό,τι είπε ο καθένας πάνω είναι τυπικά σωστό αλλά πολλά ισχύουν για συγκεκριμένα άτομα και μόνο. Πες τι πιστεύεις για την ύλη, απάντα στην ερώτηση και αν θες να αναφερθείς και σε δική σου εμπειρία κάν' το όσο πιο ουδέτερα γίνεται. Παράδοξο but you get the point. .

Συγγνώμη θα αγχωθούν από το μήνυμα μου και δεν θα αγχωθούν που η μισή Ελλάδα έχει αρχίσει προετοιμασία για τις Πανελλήνιες από το Χριστούγεννα της Β'? Αυτό και αν είναι παράλογο.
Και στο κάτω κάτω προτιμώ να δω ένα 10 ώρες,να αγχωθώ και να κάτσω να διαβάσω,παρά να βλέπω τα πράγματα χαλαρά,να τα αφηνώ για το τέλος και μετά να τρέχω και να μην φτάνω.
Τες πα,απλώς μου έκανε εντύπωση πως σε μία ώρα έβγαλαν την ύλη που βγάζουν σε μιά χρονιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Να το θέσω αλλιώς. Θεωρητικά οι καταλληλότεροι που μπορούν να μιλήσουν στο συγκεκριμένο θέμα είναι οι μαθητές της Γ που δίνουν φυσική και οι απόφοιτοι. Οι πρώτοι είναι αυτοί που έρχονται κάθε μέρα σε πλήρη επαφή με το μάθημα ενώ οι δεύτεροι είναι αυτοί που έχουν δώσει ήδη και μιλούν βάσει των εμπειριών τους. Αν το δούμε κι εγωιστικά δηλαδή, αυτοί είναι και οι μόνοι που μπορούν δικαιωματικά να συζητήσουν και να ενημερώσουν σωστά. Το τι κάνει κάθε άλλος από το νήπιο με τα φροντιστήρια είναι δικό του ζήτημα. Η εμπειρία και το διάβασμα των πανελληνίων δεν εξομοιώνεται πριν τη Γ. Στην τελική ο καθένας μπορεί ν' αμφισβητήσει εύκολα τόσο τα λεγόμενα κάποιου που προετοιμάζεται για την Τρίτη από προηγούμενη τάξη όσο και την προετοιμασία του καθαυτή. Είναι άλλο πράγμα να μοιράζεσαι σε δύο τάξεις κι άλλο πράγμα να αφοσιώνεσαι σε μία.

Τι κάνουμε λοιπόν, δε σας αφήνουμε να μιλάτε; Προφανώς όχι. Προσπαθούμε τουλάχιστον να δώσουμε σε όλους όσους συμμετέχουν στο θέμα να καταλάβουν τη σημασία των όσων λένε και την ευθύνη, αν θέλεις, των ίδιων προσωπικά. Όπως είπα μας διαβάζουν αρκετά άτομα. Ας παραμείνουμε όσο πιο ουδέτεροι γίνεται εφόσον καλώς ή κακώς αυτά που θα πούμε πιθανώς να επηρεάσουν κόσμο.

Όσο για τη λογική της απάντησής σου καλύτερα να μην πούμε τίποτα. Δε φέρνει ένας κούκος την άνοιξη, αυτό μου λες; Στην τελική τι σε νοιάζει τι κάνει η μισή Ελλάδα κι αν θα αγχώσει ή όχι αυτούς με τους οποίους συζητάς; ΕΣΥ τι έκανες για να τους παρουσιάσεις την αλήθεια αντικειμενικά; Σα να λέμε δηλαδή πως όλοι οι οικολόγοι χάνουν το χρόνο τους αφού, αναλογικά, οι αριθμοί των μη-οικολόγων είναι πολλοί μεγαλύτεροι. Σα να λέμε και πως δεν αξίζει ν' ασχοληθούμε με τη βελτίωση ενός κατεστραμμένου συστήματος επειδή κανείς δεν ασχολείται ήδη.

Anw, πήγε μακριά το πράγμα. Για το δικό σου δεκάωρο συγκεκριμένα ποτέ δεν είπα ότι το βρίσκω αρκετό χρόνο ή χρόνο ικανό να αγχώσει κάποιον έτσι. Για άλλους μοιάζει λίγο για άλλους πολύ. Ακριβώς λοιπόν επειδή δεν ξέρεις το γνωστικό background του άλλου κι επειδή δε μπορείς και να παρουσιάσεις πλήρως το δικό σου εδώ τα νούμερα είναι άχρηστα. Αυτό ήταν το point δηλαδή, γι' αυτό όλο αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JaneWin

Διάσημο μέλος

Η JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.
Να το θέσω αλλιώς. Θεωρητικά οι καταλληλότεροι που μπορούν να μιλήσουν στο συγκεκριμένο θέμα είναι οι μαθητές της Γ που δίνουν φυσική και οι απόφοιτοι. Οι πρώτοι είναι αυτοί που έρχονται κάθε μέρα σε πλήρη επαφή με το μάθημα ενώ οι δεύτεροι είναι αυτοί που έχουν δώσει ήδη και μιλούν βάσει των εμπειριών τους. Αν το δούμε κι εγωιστικά δηλαδή, αυτοί είναι και οι μόνοι που μπορούν δικαιωματικά να συζητήσουν και να ενημερώσουν σωστά. Το τι κάνει κάθε άλλος από το νήπιο με τα φροντιστήρια είναι δικό του ζήτημα. Η εμπειρία και το διάβασμα των πανελληνίων δεν εξομοιώνεται πριν τη Γ. Στην τελική ο καθένας μπορεί ν' αμφισβητήσει εύκολα τόσο τα λεγόμενα κάποιου που προετοιμάζεται για την Τρίτη από προηγούμενη τάξη όσο και την προετοιμασία του καθαυτή. Είναι άλλο πράγμα να μοιράζεσαι σε δύο τάξεις κι άλλο πράγμα να αφοσιώνεσαι σε μία.

Τι κάνουμε λοιπόν, δε σας αφήνουμε να μιλάτε; Προφανώς όχι. Προσπαθούμε τουλάχιστον να δώσουμε σε όλους όσους συμμετέχουν στο θέμα να καταλάβουν τη σημασία των όσων λένε και την ευθύνη, αν θέλεις, των ίδιων προσωπικά. Όπως είπα μας διαβάζουν αρκετά άτομα. Ας παραμείνουμε όσο πιο ουδέτεροι γίνεται εφόσον καλώς ή κακώς αυτά που θα πούμε πιθανώς να επηρεάσουν κόσμο.

Όσο για τη λογική της απάντησής σου καλύτερα να μην πούμε τίποτα. Δε φέρνει ένας κούκος την άνοιξη, αυτό μου λες; Στην τελική τι σε νοιάζει τι κάνει η μισή Ελλάδα κι αν θα αγχώσει ή όχι αυτούς με τους οποίους συζητάς; ΕΣΥ τι έκανες για να τους παρουσιάσεις την αλήθεια αντικειμενικά; Σα να λέμε δηλαδή πως όλοι οι οικολόγοι χάνουν το χρόνο τους αφού, αναλογικά, οι αριθμοί των μη-οικολόγων είναι πολλοί μεγαλύτεροι. Σα να λέμε και πως δεν αξίζει ν' ασχοληθούμε με τη βελτίωση ενός κατεστραμμένου συστήματος επειδή κανείς δεν ασχολείται ήδη.

Anw, πήγε μακριά το πράγμα. Για το δικό σου δεκάωρο συγκεκριμένα ποτέ δεν είπα ότι το βρίσκω αρκετό χρόνο ή χρόνο ικανό να αγχώσει κάποιον έτσι. Για άλλους μοιάζει λίγο για άλλους πολύ. Ακριβώς λοιπόν επειδή δεν ξέρεις το γνωστικό background του άλλου κι επειδή δε μπορείς και να παρουσιάσεις πλήρως το δικό σου εδώ τα νούμερα είναι άχρηστα. Αυτό ήταν το point δηλαδή, γι' αυτό όλο αυτό.

Καταρχάς δεν το άρχησα εγώ το θέμα με τα υποκειμενικά.
Έγραψε ένα παιδί ότι το έκανε σε μία ώρα και εγώ σχολίασα ότι το έκανα σε 10.Ας μην τα παρουσιάζουμε μονόπλευρα.Μερικοί το κάνουν σε μία και μερικοί σε 10.Μην ελπίζουν όλοι πως θα τα βγάλουν πέρα με ένα 45λεπτο.
Οκέ,δεν ήταν αντικειμενικό αυτό ,αλλά εκτός από εμένα γράφουν άλλοι 5.Οπότε όποιος το διαβαζει,εγκέφαλο έχει,ας τον βάλει σε λειτουργία και να βγάλει συμπέρασμα.υγ: καμία σχέση αυτό με τους οικολόγους όμως.:P
Το γνωστικό background? Το παιδί που έκανε μια ώρα δεν ήξερε τίποτα και τα έμαθε σε μία ώρα,εγώ που τα ήξερα στραβά κουτσά χρειάστηκα 10. Εγώ σύμφωνα με αυτό απάντησα.
Νταξ,ένα δεκάωρο δεν είναι κάνα τρομερό νούμερο,ώστε να μην μπορείς να βρεις χρόνο για αυτό το καλοκαίρι,άν χρειαστεί.
Επίσης,αν η κοπέλα ήθελε απαντήσεις μόνο από τελειόφοιτους ή απόφοιτους ας το τοποθετούσε σε εκείνη την κατηγορία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Ωχ, δες τι λέω τουλάχιστον. Anw, OK. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ThrilosG7-94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ThrilosG7-94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Ρε παιδιά τελειώνω την δευτέρα λυκείου και έχω ξεκινήσει φυσ. κατ. γ΄λυκείου. Ξέρω πολύ καλά τις μηχανικές και ηλεκτρικές ταλαντώσεις (στις μηχανικές ξέρω και κάποια είδη ασκήσεων με κρούσεις σε οριζόντιο και κατακόρυφο επίπεδο αλλά όχι όλα καθώς ο καθηγητής μου μου είπε ότι κάποιες πιο σύνθετες θα γίνουν στην επανάληψη του χρόνου)! Από φθίνουσες και εξαναγκασμένες ξέρω κάποιες πολυ καλά θεωρία! Αυτό λοιπόν που ήθελα να ρωτήσω είναι το εξής: Οι σύνθετες ασκήσεις σε φθίνουσες και εξαναγκασμένες ταλαντώσεις είναι απαραίτητες ή να μην εστιάσω πολύ σε αυτό το σημείο??? ΠΛΕΙΖΖ ΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΥΝΤΟΜΑ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΛΑ ΤΙ ΠΑΙΖΕΤΑΙ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑΑΑ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

minos_94

Νεοφερμένος

Ο Μηνάς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Ρε παιδιά .Βγήκε το doppler εκτός ύλης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Ρε παιδιά .Βγήκε το doppler εκτός ύλης;

Δεν διευκρινιζεις για ποια υλη μιλας...ΕΠΑΛ, ΓΕΝΙΚΟ ;
προφανως δεν εχεις ψαξει καθολου οποτε δες εδω https://edu.klimaka.gr/anakoinoseis-panellhnies/ejetastea-ylh-panellhnies/80-exetastea-ylh-fysikh-thetikhs-technologikhs.html για τα ημερησια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geocool

Νεοφερμένος

Ο geocool αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους.
Είμαι απόφοιτος ΕΠΑΛ και σκοπεύω να δώσω πανελλήνιες.
Ξεκίνησα λοιπόν φροντιστήριο το Σεπτέμβρη ( Δεν μπορούσα να ξεκινήσω νωρίτερα λόγο στρατιωτικής θητείας).
Τα μαθήματα που δίνω ως ΕΠΑΛ-Β είναι:

1)Μαθηματικά Γενικής
2)Μαθηματικά Κατεύθυνσης
3)Φυσική κατεύθυνσης
4)Έκθεση
Και 2 Ειδικότητας από ΕΠΑΛ που είναι
5)Δίκτυα
6)Δομημένος Προγραμματισμός.

Μέχρι στιγμής σε όλα τα μαθήματα βλέπω πρόοδο.
Στα μαθήματα ειδικότητας είμαι πολύ καλός στόχος το 20.
Φυσική μέχρι στιγμής τα πάω πολύ καλά, μετά από τις ταλαντώσεις δεν ξέρω όμως πόσο δύσκολο γίνεται το μάθημα.
Έκθεση και εκεί υπάρχει ένα θεματάκι μιας και κανονική έκθεση είχα να γράψω από τη 2φτέρα λυκείου και εκεί δεν ασχολιόμασταν και πολύ.
Μαθηματικά Γενικής τα θεωρώ εύκολα αλλά νιώθω ότι προχωράω πολύ γρήγορα με τον καθηγητή και δεν προλαβαίνω να τα αφομοιώσω.

Μαθηματικά Κατεύθυνσης τώρα. Το χάος... Ξεκίνησα, κάλυψα αρκετά κενά αλλά και πάλι συνεχίζουν να υπάρχουν πολλά. Κολλάω σε πράξεις κλασμάτων, ιδιότητες δυνάμεων , πράξεις μεταξύ ριζών, εξισώσεις με σύστημα+++. Και οκ σιγά σιγά καλύπτω κάποια κενά και κάνω πρόοδο αλλά προχωράμε τόσο γρήγορα με τον καθηγητή και νιώθω ότι , ό,τι και να καλύπτω πάλι κάνω μια τρύπα στο νερό. Βρισκόμαστε ακόμα στους μιγαδικούς, νομίζω τελειώνουμε το μέτρο , πήρα ένα επαναληπτικό φυλλάδιο να λύσω και πραγματικά δεν μπορούσα να λύσω τίποτα. Βλέπω μία άσκηση και λέω τώρα τι κάνω ? Διαβάζω την εκφώνηση που λέει παράδειγμα να αποδείξετε το τάδε και λέω τώρα πως ξεκινάω ? Πραγματικά δεν ξέρω που πάω, ο καθηγητής αναγκαστικά πρέπει να προχωρήσει την ύλη γιατί είναι και μεγάλη αλλά όσο προχωράει και όσο πρόοδο να κάνω , νιώθω ότι μένω πίσω. Διαβάζω διάφορα μέσα από το ιντερνετ για να καλύψω τα κενά αλλά δεν έχω χρόνο και δεν προλαβαίνω να μάθω τόσα πράγματα μέσα ώστε να συμβαδίσω με τα μαθηματικά κατευθ.Και σήμερα αναρωτιόμουν...

και να περάσω στις πανελλήνιες πώς θα αντεπεξέλθω σε ένα πανεπιστήμιο πληροφορικής η οποία κατεύθυνση βασίζεται στα μαθηματικά και τη φυσική?

Εγώ λοιπόν πιστεύω έχω 2 επιλογές
1) Αφιερώνω αυτό το έτος σε μάθηση μαθηματικών Α & Β Λυκείου με κάποιον καθηγητή & Έκθεση. Ξεκινάω το καλοκαίρι προετοιμασία 3ης λυκείου και δίνω το 2013.

2) Συνεχίζω να προσπαθώ μπας και βγει πουθενά όλο αυτό.

Πιστεύω πως αν δώσω και όντος περάσω θα μείνω με τα κενά των μαθηματικών και θα τα βρω μπροστά μου. :(
Εσείς τι πιστεύετε ?

Και για όποιον απαντήσει ευχαριστώ που διάβασε την "έκθεση" μου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

zer.ioanna.92

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα Ζερικιώτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω να βάλεις τα δυνατά σου φέτος, κανε πέρα από το φροντιστήριο μαθήματα μαθηματικών ιδιαίτερα στο σπίτι σου, αν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα, και αν δεν τα καταφέρεις το 2013 ξαναπροσπαθείς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimitrisMak

Νεοφερμένος

Ο DimitrisMak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπέρα...Είμαι τεχνολογικη κατευθυνση και δυστηχώς εχω πολλά κενά σε Μαθηματικα και Φυσικη...Αντίθετα στα υπόλοιπα της κατευθυνσης μου είμαι Αρκετά καλός...Η Σχολή που με ενδιαφέρει είναι η ΣΜΥ και επιδιώκω να γράψω έστω ενα 10 στα μαθ. και στη φυσικη ...Λεω να κανω ιδιαίτερα αρχικα στα μαθηματικα θα με βοηθήσει ?Να δώσω βάση στα θεωρήματα στις αποδείξεις και στους ορισμούς οπως και στους μιγαδικούς ?Ευχαριστώ εκ των προτέρων !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eva.dim

Νεοφερμένος

Η Eva.dim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 96 μηνύματα.
About physics: Πιστεύετε ότι θα βάλουν απόδειξη φέτος; Εγώ δεν ξέρω γιατί αλλά το έχω αποκλείσει τελείως. Οι μόνες που ξέρω είναι από στερεό που όλες μοιάζουν πάνω-κάτω μεταξύ τους με τις στοιχειώδεις μάζες μπλα μπλα μπλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top