Γενικό -  Αντιμετώπιση κενών στα Μαθηματικά και τη Φυσική

Flower princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Flower princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
μην το διαβαζεις ολο μαζι..χωρισε το σε μικρες παραγραφους και μαθε αυτες και μετα πεστο ολο μαζι..αν ακομη δυσκολευεσαι χωρισε το σε μικρες παραγραφους μαθε καθε παραγραφο ξεχωριστα και μετα πες τις 2 πρωτες..μετα την 2η με την 3η κτλ κτλ κτλ...νομιζω ετσι θα τα παιζεις στα δαχτυλα..εχε λιγο υπομονη αλλα θα δεις αποτελεσμα λογικα!
Ευχαριστω πολυ!Αν και αυτο φαινεται χρονοβορο θα το κανω.Ελπιζω να δω αποτελεσματα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johN.21

Νεοφερμένος

Ο johN.21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Γεια σας παιδια χαιρομαι που ειμαι νεο μελος στο φορουμ.Θα ηθελα να σας κανω μια σημαντικη ερωτηση...Φετος στην πρωτη λυκειου δεν διαβαζα και εχω πολλες ελλειψεις, βεβαια τωρα κανω θερινα μαθηματα για τεχνολογικη κατευθυνση και εχω να πω οτι τα παω αρκετα καλα.Θα με επηρεασουν τα κενα της πρωτης λυκειου εφοσον εγω διαβαζω καθημερινα και ειμαι συνεπης? Εχω επισης να πω οτι το γυμνασιο το τελειωσα με 17.9
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlitos

Δραστήριο μέλος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.
Γεια σας παιδια χαιρομαι που ειμαι νεο μελος στο φορουμ.Θα ηθελα να σας κανω μια σημαντικη ερωτηση...Φετος στην πρωτη λυκειου δεν διαβαζα και εχω πολλες ελλειψεις, βεβαια τωρα κανω θερινα μαθηματα για τεχνολογικη κατευθυνση και εχω να πω οτι τα παω αρκετα καλα.Θα με επηρεασουν τα κενα της πρωτης λυκειου εφοσον εγω διαβαζω καθημερινα και ειμαι συνεπης? Εχω επισης να πω οτι το γυμνασιο το τελειωσα με 17.9

Οι βαθμοί του Γυμνασίου δεν έχουν να κάνουν τίποτα με το τι θα γράψεις στο τέλος όσο και για τις γνώσεις που έχεις αποκομίσει. Τώρα για τεχνολογική κατεύθυνση η Άλγεβρα της 'Α και της 'Β όσο και η Φυσική της 'Α είναι απαραίτητα για τη 'Γ Λυκείου.Στην 'Β Λυκείου δεν θα σου χρειαστεί τίποτα από Φυσική και Μαθηματικά κατεύθυνσης ( εκτός από κάτι τύπους στις κωνικές τομές στα μαθηματικά.. αλλά και πάλι τύποι είναι που μαθαίνεις σε μία μέρα).Η Φυσική Γενικής έχει κάποια πράγματα της Φυσικής κατεύθυνσης της 'Γ αλλά και πάλι θα τα κάνεις αναλυτικότερα στη 'Γ οπότε φρόντισε να καλύψεις ότι κενά έχεις σε Άλγεβρα 'Α και 'Β και Φυσική 'Α..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Οχι ρε αν διαβάζεις με προγραμμα κλπ,τοτε θα σαι μια χαρα!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tatoulis

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Έκανες βλακεία που άφησες κενά ειδικά στο Λύκειο..Τώρα άμα προσπαθήσεις πιστεύω θα τα καταφέρεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Μην ανυσιχεις! Συστιματικο διαβασμα απο εδω και περα και εισαι μια χαρα! Αφου κανεις και φροντιστιρια τωρα, μην κολας πουθενα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johN.21

Νεοφερμένος

Ο johN.21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
thanks τα λογια με ενθαρρυνουν πολυ..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daisy

Δραστήριο μέλος

Η Daisy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 734 μηνύματα.
Γεια σας παιδια χαιρομαι που ειμαι νεο μελος στο φορουμ.Θα ηθελα να σας κανω μια σημαντικη ερωτηση...Φετος στην πρωτη λυκειου δεν διαβαζα και εχω πολλες ελλειψεις, βεβαια τωρα κανω θερινα μαθηματα για τεχνολογικη κατευθυνση και εχω να πω οτι τα παω αρκετα καλα.Θα με επηρεασουν τα κενα της πρωτης λυκειου εφοσον εγω διαβαζω καθημερινα και ειμαι συνεπης? Εχω επισης να πω οτι το γυμνασιο το τελειωσα με 17.9
δν έχω ιδέα αλλά ούτε εγώ τα πήγα φέτος πολύ ΚΛ σε σχέση με τη Γ γυμνασίου *έπεσα 1 βαθμό...:(
τεσπα...θα δούμε:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos127

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Παιδιά απο Φυσική Α' Λυκείου ποια κεφάλαια χρειάζονται? Όχι τόσο για τη Β' αλλα κυρίως για τη Γ'.. Λιγο off αλλα ήθελα να μάθω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Η ύλη της Φυσικής Γ'Λυκείου Θετικής/Τεχνολογικής Κατεύθυνσης είναι:

1. ΗΛΕΚΤΡΙΚΕΣ - ΜΗΧΑΝΙΚΕΣ ΤΑΛΑΝΤΩΣΕΙΣ:
Εισαγωγή, Περιοδικά φαινόμενα, Απλή αρμονική ταλάντωση, Ηλεκτρικές ταλαντώσεις, Φθίνουσες ταλαντώσεις, Εξαναγκασμένες ταλαντώσεις, Σύνθεση ταλαντώσεων.

2. ΚΥΜΑΤΑ:
Εισαγωγή, Μηχανικά κύματα, Επαλληλία ή υπέρθεση κυμάτων, Συμβολή δύο κυμάτων στην επιφάνεια υγρού, Στάσιμα κύματα, Παραγωγή ηλεκτρομαγνητικών κυμάτων, Φάσμα της ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας, Ανάκλαση και διάθλαση, Ολική ανάκλαση.

4. ΜΗΧΑΝΙΚΗ ΣΤΕΡΕΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ:
Εισαγωγή, Οι κινήσεις των στερεών σωμάτων, Ροπή δύναμης, Ισορροπία στερεού σώματος, Ροπή αδράνειας, Θεμελιώδης νόμος της στροφικής κίνησης, Στροφορμή, Διατήρηση της στροφορμής, Κινητική ενέργεια λόγω περιστροφής, Έργο κατά τη στροφική κίνηση.

5. ΚΡΟΥΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΧΕΤΙΚΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ:
Εισαγωγή, Κρούσεις, Κεντρική ελαστική κρούση δύο σφαιρών, Ελαστική κρούση σώματος με άλλο ακίνητο πολύ μεγάλης μάζας, Φαινόμενο Doppler

κλείνει το offtopic...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
εγω δεν διαβασα ποτε μεχρι την δευτερα λυκειου, και τωρα ειμαι καλυτερος απο τους μισους στην ταξη μου, οποτε δεν υπαρχη προβλημα αρκει να ξερεις πως να διαβασεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
Δεν θα πειράξουν πολύ αν έχεις διάθεση να διαβάσεις, ανπροσπαθήσεις και να καλύψεις αυτά τα κενά. Συστηματικό διάβασμα θέλει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Παιδιά απο Φυσική Α' Λυκείου ποια κεφάλαια χρειάζονται? Όχι τόσο για τη Β' αλλα κυρίως για τη Γ'.. Λιγο off αλλα ήθελα να μάθω :)

Δωσε εμφαση στην κινηματικη και τη μηχανικη, (κεκλιμ. επιπεδα κλπ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειρηνάκι

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ειρηνάκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη μου,άμα φέτος αρχίσεις συστηματικό διάβασμα κ καλύψεις φυσικά τα κενά που τυχόν σου έχουν δημιουργηθεί από την προηγούμενη χρονιά,θα τα καταφέρεις μια χαρά!δεν έχεις να φοβάσαι τπτ...απλά σε αυτές τις δύο πολύ κρίσιμες τάξεις που σου απομένουν,φρόντισε να είσαι ιδιαίτερα προσεχτικός,γτ μπλέκονται οι κατευθύνσεις,οι απαιτήσεις μεγαλώνουν κλπ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Conceicao

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Μην ανησυχείς. ....με λίγο διάβασμα θα καλύψεις τα κενά και δεν θα αντιμετοπισεις κανένα πρόβλημα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3v@Ki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η V for Vlammenh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 302 μηνύματα.
εγώ μιας και είμαι του γυμνασιου δεν ξέρω να σου πω ποια μαθήματα είναι πιο σημαντικά ή σε ποια να δώσεις περισσότερη έμφαση..θα σου πω όμως κάτι που συνέβη στον αδερφό μου που έδωσε πανελλαδικές πέρυσι..!ο αδερφός μου στην τρίτη λυκείου έκανε ιδιαίτερα σε όλα τα μαθήματα της κατεύθυνσης του (τεχνολογική)..και ο καθηγητής που του έκανε ιδιαίτερα φυσική έλεγε συνεχώς ότι ο αδερφός μου έχει κενά από την πρώτη λυκείου τα οποία είναι πλέον αργά για να καλύψει τώρα γιατί τους πιέζει ο χρόνος...και όταν ο αδερφός μου τον ρώτησε τι σχέση έχει η πρώτη με την τρίτη λυκείου αυτός του είπε πως η ύλη για τις πανελλαδικές είναι επανάλληψη από την ύλη της πρώτης και της δευτέρας ..!!πιστεύω όμως πως αφού εσύ κατάλαβες εγκαίρως το λάθος σου..θα τα καταφέρεις..αρκεί βέβαια να μην κάνεις το ίδιο λάθος και στην δευτέρα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
εγώ μιας και είμαι του γυμνασιου δεν ξέρω να σου πω ποια μαθήματα είναι πιο σημαντικά ή σε ποια να δώσεις περισσότερη έμφαση..θα σου πω όμως κάτι που συνέβη στον αδερφό μου που έδωσε πανελλαδικές πέρυσι..!ο αδερφός μου στην τρίτη λυκείου έκανε ιδιαίτερα σε όλα τα μαθήματα της κατεύθυνσης του (τεχνολογική)..και ο καθηγητής που του έκανε ιδιαίτερα φυσική έλεγε συνεχώς ότι ο αδερφός μου έχει κενά από την πρώτη λυκείου τα οποία είναι πλέον αργά για να καλύψει τώρα γιατί τους πιέζει ο χρόνος...και όταν ο αδερφός μου τον ρώτησε τι σχέση έχει η πρώτη με την τρίτη λυκείου αυτός του είπε πως η ύλη για τις πανελλαδικές είναι επανάλληψη από την ύλη της πρώτης και της δευτέρας ..!!πιστεύω όμως πως αφού εσύ κατάλαβες εγκαίρως το λάθος σου..θα τα καταφέρεις..αρκεί βέβαια να μην κάνεις το ίδιο λάθος και στην δευτέρα!!

Τα μόνο μαθήματα που είναι δύσκολα στην Γ λυκείου είναι Μαθηματικά και Φυσική κατεύθυνσης. Εγώ υπήρξα πάντα άριστος στα μαθηματικά αλλά στην Φυσική από 10 στην Β λυκείου κατάφερα να φτάσω στο 19 στην Γ λυκείου. Πώς; Διάβαζα 5 ώρες κάθε κυριακή από Α λυκείου ξανά αυτά που με ενδιέφεραν. Μέσα σε έναν χρόνο διάβασα για 3 έτη. Το ίδιο συμβαίνει και στα μαθηματικά. Με εξαίρεση αυτά τα 2 (και ίσως την χημεία Θετικής), δεν υπάρχει σε κανένα άλλο μάθημα πρόβλημα. Παλεύονται όλα/.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

5ugar

Νεοφερμένος

Η Ελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Όταν θέλει ο άνθρωπος μπορεί. Ιδιαίτερα στις μέρες μας που έχουμε και τη δυνατότητα των φροντηστηρίων.
Εγώ στη Α' Λυκείου δεν μελετούσα καθόλου. Με το ζορί να βγάλω κανένα 14.5 . Φέτος με αρκετή βοήθεια από ιδιαίτερα μαθήματα και με αρκετή βοήθεια από τον ίδιο μου το εαυτό έβγαλα γενικό 18.4.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mourkos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 235 μηνύματα.
μην ανησυχείς μια χαρά θα τα καταφέρεις αν διαβάζεις συστηματικά από δω και πέρα χωρίς να αφήνεις κενά.

και εγώ είχα κενά στην α λυκείου, όχι επειδή το θελα, αλλά επειδή είχαμε χάλια καθηγητές και δε πήγαινα φρον, όταν πήγα όμως στη β, επειδή ήξερα ότι είχα κενά, όλη τη χρονιά, όπου έβρισκα δυσκολίες ρωτούσα τους καθηγητές στο φρον και με βοήθησαν να καλύψω όλα τα κενά που μου είχαν δημιουργηθεί από την α λυκείου, με αποτέλεσμα μετά που πήγα στη γ δεν είχα κανένα πρόβλημα και πέτυχα αυτό που ήθελα.

ενδιαφέρον και όρεξη χρειάζεται πάνω από όλα, μην ανησυχείς θα τα πάς μια χαρά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZIGFRID

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Στέφανος (Αττική). Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι όση προσπάθεια και αν κάνεις θα σε επηρεάσουν και δεν θα τα πας καλά... Η σωστά δομημένη μάθηση επιτυγχάνεται με συστηματικό διάβασμα σε όλες τις τάξεις. Και ιδιαίτερο πρόβλημα θα έχεις και στην τρίτη, γιατί εκεί τα πράγματα δυσκολεύουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top