Φροντιστήριο από το δημοτικό

Papa

Νεοφερμένος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Χτες στο φροντιστηριο ηρθε μια κυρια η οποια ηθελε να γραψει το παιδι της για να κανει μαθηματικα και γλωσσα....το παιδι της ομως ηταν μαθητης στην εκτη δημοτικου...αφου προηγηθηκαν καποια γελακια απο τους καθηγητες και μια εκφραση αποριας απο τον ιδιοκτητη....ειπε η κυρια οτι εστελνε το παιδι της σε φροντιστηριο εδω και δυο χρονια και φετος ηθελε να το αλλαξει γιατι το μαθημα στο πρηγουμενο φροντιστηριο δεν ηταν ικανοποιητικο...
''Μηπως ειμαι τρελος?Μηπως τα 'χω χαμενα?" που λεει και ο αοιδος...η εχουν αλλαξει τοσο πολυ τα πραγματα στο δημοτικο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Πραγματικά σοκαριστικό! Εδώ το φροντιστήριο στο γυμνάσιο είναι υπερβολικό. Μετά μας λένε ότι έχουμε και δωρεάν παιδεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzenh

Νεοφερμένος

Η tzenh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
εγω το βρισκω υπερβολικο και ειδικα απο την τεταρτη.Καλα γλωσσα μπλα μπλα ειναι και να μαθεις την ορθογραφια δεν ειναι κατι το δυσκολο ,ουτε και και τα μαθηματικα να πεις ειναι ενα ουαου ξερω γω μαθημα που ειναι υπερβολικα δυσκολο αντε,αλλα και ειδικα στο δημοτικο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Proudqueen

Δραστήριο μέλος

Η Proudqueen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
συνηθως το κανουν γονεις που δεν μπορουν οι ιδιοι λογω υποχρεωσεων να διαβαζουν τα παιδια τους...αρα πιο πολυ ειναι προετοιμασια για την επομενη μερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
πολυ υπερβολικο...απο το γυμνασιο οκ το καταλαβαινω!και εγω εξαλλου εκανα στην β' γυμνασιου:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
και εγώ στη δευτέρα γυμνασίου ξεκίνησα μόνο μαθηματικά επειδή είχαμε χάλια καθηγήτρια, πάντως όσο και αν το θεωρούμε υπερβολικό(που είναι) έχουν αλλάξει τα πράγματα. Πέμπτη δημοτικού και κάνουν αρχαιόκλιτα ρήματα!! που εμείς τα κάναμε στη δευτέρα γυμνασίου! Γενικά έχει ανεβεί το επίπεδο δυσκολίας και κυρίως στα φυσικομαθηματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
αχχ Θεε μου θα τα τρελανουν απο τωρα τα παιδακια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ούτε καν στο Γυμνάσιο δεν δικαιολογείται γενικευμένη βοηθεια στα μαθήματα. Το τι μαλακίες έχω ν'ακούσω ακόμη από άτομα που συνδέουν τις μικρές τάξεις με την επαγγελματική σταδιοδρομία δε λέγεται. Τα περισσότερα δημοτικά σχολεία είναι ήδη ολοήμερα και μάλιστα το σύστημα δουλεύει και πάρα πολύ καλά. Αν, λοιπόν, το θέμα είναι τα μαθήματα της επόμενης μέρας, μπορεί να καλυφθεί από το δημόσιο σχολείο. Αυτά τα καραγκιοζιλίκια τα κάνουν μόνο κάτι ψώνια. Μόνο να μη βγαίνουν οι κυράτσες στα παράθυρα μετά και μιλάνε για κακή εκπαίδευση. Όταν απαξιώνεις μέχρι και την τετάρτη δημοτικού, τότε καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alkmini

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αλκμήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Πεύκα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Τα έχουνε τρελάνει τα παιδιά! Όσο πάει η ύλη μεγαλώνει και δυσκολεύει με αποτέλεσμα οι μαθητές να τρέχουν σαν τρελοί στα φροντηστήρια ακόμα κι αν βρίσκονται σε ηλικίες όπου θα πρεπε να τρέχουν στις παιδικές χαρές!! Κατά τη γνώμη μου, αυτή η μορφή εκπαιδευτικού συστήματος δε κάνει καλύτερους μαθητές ίσα-ίσα τους αποθαρρύνει και τους υπερφορτώνει με μόνο αποτέλεσμα να ενδυναμώνεται η ιδιωτική εκπαίδευση και να αποδυναμώνεται η δημόσια...και τι θα απογίνουν οι μαθητές των οποίων οι γονείς δεν έχουν αρκετά χρήματα για τόσες επιπλέον ώρες διδασκαλίας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rafa Nadal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
Ούτε καν στο Γυμνάσιο δεν δικαιολογείται γενικευμένη βοηθεια στα μαθήματα. Το τι μαλακίες έχω ν'ακούσω ακόμη από άτομα που συνδέουν τις μικρές τάξεις με την επαγγελματική σταδιοδρομία δε λέγεται. Τα περισσότερα δημοτικά σχολεία είναι ήδη ολοήμερα και μάλιστα το σύστημα δουλεύει και πάρα πολύ καλά. Αν, λοιπόν, το θέμα είναι τα μαθήματα της επόμενης μέρας, μπορεί να καλυφθεί από το δημόσιο σχολείο. Αυτά τα καραγκιοζιλίκια τα κάνουν μόνο κάτι ψώνια. Μόνο να μη βγαίνουν οι κυράτσες στα παράθυρα μετά και μιλάνε για κακή εκπαίδευση. Όταν απαξιώνεις μέχρι και την τετάρτη δημοτικού, τότε καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς.

:no1::no1:Φυσικά...Τα δημοτικά σχολεία λειτουργούν μια χαρά...Είναι πάρα μα πάρα πολύ υπερβολικό...ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑ...Όπως λέει κ ο φίλος Μιχάλης κ στο γυμνάσιο πάλι δε δικαιολογούνται...Εγώ προσωπικά φέτος άρχισα για πρώτη φορά στη ζωή μου να κάνω συστηματικά βοηθητικά μαθήματα κ αυτό για να συμπληρώσω κάποια κενά που έχω που στο σχολείο δεν επιτρέπεται να υπάρχουν...Διαφωνώ κάθετα είναι μεγάλη χαζομάρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Τί άκουσα ο άμοιρος... Θα έπρεπε να κλειδαμπαρώσουν όλους τους γονείς που πιέζουν έτσι τα παιδιά τους, μέσα σε μια τάξη που ο καθηγητής θα μιλά ασταμάτητα και θα τους βάζει ασκήσεις και και και...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Tα καημένα τα παιδάκια...αν είναι δυνατόν..υπάρχουν τέτοιοι γονείς πια? Μα για το δημοτικό?? Τέτοια πίεση από αυτή την ηλικία δεν οδηγεί σε καλό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Κακο πραγμα η πιεση αλλα δεν πιστευω να εχετε δει πως ειναι τα βιβλια.. εγω που τα ειδα,τους κανουν απιστευτα πραγματα.. κατι που εμεις το καναμε στο γυμνασιο,τα κανουν απ την 5η δημοτικου πως να τα αφομοιωσει το παιδι;; Απ οσο ξερω τα περισσοτερα παιδια εχουν προβλημα μ αυτα τα βιβλια εκτος απ αυτα που ειναι ουτως η αλλως πολυ καλοι μαθητες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nfk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 185 μηνύματα.
Aκραίο το φροντιστήριο στο δημοτικό προς το παρόν αλλά έτσι όπως ανεβάζουν το επίπεδο των βιβλίων σε λίγα χρόνια θα είναι απαραίτητο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metalhead

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Χτες στο φροντιστηριο ηρθε μια κυρια η οποια ηθελε να γραψει το παιδι της για να κανει μαθηματικα και γλωσσα....το παιδι της ομως ηταν μαθητης στην εκτη δημοτικου...αφου προηγηθηκαν καποια γελακια απο τους καθηγητες και μια εκφραση αποριας απο τον ιδιοκτητη....ειπε η κυρια οτι εστελνε το παιδι της σε φροντιστηριο εδω και δυο χρονια και φετος ηθελε να το αλλαξει γιατι το μαθημα στο πρηγουμενο φροντιστηριο δεν ηταν ικανοποιητικο...
''Μηπως ειμαι τρελος?Μηπως τα 'χω χαμενα?" που λεει και ο αοιδος...η εχουν αλλαξει τοσο πολυ τα πραγματα στο δημοτικο?


ενα εχω να πω ελεοςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς γιατι δεν το αρχιζε απο το νηπιο τοτε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sophaki983

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Μήπως το παιδί είχε κάποιο πρόβλημα...στο να τα καταλαβαίνει ... Τέλος πάντων εγώ δεν συμφωνώ με τις απόψεις σας.... μπορεί να υπάρχουν και δημοτικά που να μην έχουν ολοήμερα ή να μην έχει το παιδί καμιά καλή δασκάλα....Όλα ειναι πιθανά... Αλλά και εγώ έχω απορήσει με αυτά που βάζουν στο δημοτικό... Ούτε και εμείς δεν είχαμε τόσο... Έχετε δει τα μικρούλικα τα παιδάκια α και β δημοτικού που πάνε σχολείο και οι τσάντες του είναι μεγαλύτερες από αυτά??? :D:!:Έλεος... Κανείς δεν νοιάζεται για το βάρος που κουβαλάνε....και για το κακό που μπορεί να προκαλέσει σε αυτά... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parantop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο parantop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Tα καημένα τα παιδάκια...αν είναι δυνατόν..υπάρχουν τέτοιοι γονείς πια? Μα για το δημοτικό?? Τέτοια πίεση από αυτή την ηλικία δεν οδηγεί σε καλό...
+1
Δυστυχώς είναι πάρα πολύ τέτοιοι γονείς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orlando

Δραστήριο μέλος

Ο Αποστολης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 612 μηνύματα.
Χτες στο φροντιστηριο ηρθε μια κυρια η οποια ηθελε να γραψει το παιδι της για να κανει μαθηματικα και γλωσσα....το παιδι της ομως ηταν μαθητης στην εκτη δημοτικου...αφου προηγηθηκαν καποια γελακια απο τους καθηγητες και μια εκφραση αποριας απο τον ιδιοκτητη....ειπε η κυρια οτι εστελνε το παιδι της σε φροντιστηριο εδω και δυο χρονια και φετος ηθελε να το αλλαξει γιατι το μαθημα στο πρηγουμενο φροντιστηριο δεν ηταν ικανοποιητικο...
''Μηπως ειμαι τρελος?Μηπως τα 'χω χαμενα?" που λεει και ο αοιδος...η εχουν αλλαξει τοσο πολυ τα πραγματα στο δημοτικο?
Λογικα ειναι μια ακομη μητερα που πιστευει οτι οσο πιο πολυ πιεσει το παιδι της τοσο περισσοτερο θα αποδοσει.Ελα ομως που υπαρχει και ο νομος της φθινουσας αποδοσης(αυτο για τους οικονομολογους του φορουμ:D)!Οι γονεις ενος φιλου μου που τωρα δινει πανελληνιες τον εχουν βαλει να κανει φροντιστηριο και ιδιαιτερα.Αν πεσει ξερος το Φλεβαρη απο την κουραση αντε να γραψει εξετασεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fabulous

Δραστήριο μέλος

Η Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 544 μηνύματα.
Μπορεί να είχε κάποιο πρόβλημα, αλλά και πάλι... Δεν δικαιολογείται κάτι τέτοιο, πολλά παιδιά έχουν προβλήματα και λίγο με την βοήθεια του δασκάλου και με των γονιών τα βγάζουν πέρα.. Τώρα αν οι γονείς έχουν βάλει στόχο να τα τρελάνουν απο μικρά, τότε τι να πω. Κάποιος πρέπει να τους εξηγήσει πως πρέπει να αντιμετωπίζουν τα παιδιά τους και την ζωή τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Και μετά φταίνε οι μαθητές που θέλουν να κάνουν κατάληψη για να χάσουν μάθημα! Δεν πάνε καλά αυτοί οι γονείς ρε δεν είμαστε καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top