Διατροφολογία - Διαιτολογία Χαροκοπείου

katia17

Νεοφερμένος

Η katia17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
θελω να κανω μια ερωτηση.....ειμαι θεωρητικη κατευθυνση αλλα με ενδιαφερει να δηλωσω διατροφολογια.μπορω ή χανω μορια??thanks
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
μπορείς να τη δηλώσεις με μάθημα βιολογία γενικής αλλά θα χάσεις 1400 μόρια ως ποινή αν γράψεις σε όλα 20..η βάση είναι γύρω στο 18700 οπότε δεν μπορείς:D Βέβαια υπάρχει και η εναλλακτική του ΤΕΙ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

endless_dream

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η endless_dream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
θελω να κανω μια ερωτηση.....ειμαι θεωρητικη κατευθυνση αλλα με ενδιαφερει να δηλωσω διατροφολογια.μπορω ή χανω μορια??thanks

Όντως,είναι πρακτικά αδύνατο να καταφέρεις βαθμολογία από θεωρητική για το Χαροκόπειο.Και πάλι,ένα παιδί από θεωρητική θα δυσκολευόταν αρκετά μιας και πολλά από τα μαθήματα απαιτούν γνώσεις Β' και Γ' Λυκείου θετικής κατεύθυνσης(Χημεία,Βιολογία και λίγο Φυσική),οι οποίες στις περισσότερες περιπτώσεις θεωρούνται δεδομένες και τα πράγματα δυσκολεύουν ακόμα περισσότερο.
Πάντως,όντως το ΤΕΙ είναι μια καλή εναλλακτική λύση,αρκεί να πάρεις Βιολογία ως μάθημα Γενικής για να μπορείς να το επιλέξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanos06

Νεοφερμένος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Γνωρίζει κάνεις σχετικά με την επαγγελματική αποκατάσταση μετά την σχολή καθώς και τα μεταπτυχιακά τμήματα που υπάρχουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

endless_dream

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η endless_dream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Το τμήμα έχει πολύ καλές προοπτικές επαγγελματικής αποκατάστασης αφού η διαιτολογία θεωρείται ένα επάγγελμα του μέλλοντος.Οι πτυχιούχοι μετά το πέρας της πρακτικής εξάσκησης,μπορούν να εργαστούν σε νοσοκομεία,σε συνεργασία με γιατρούς,να ανοίξουν δικό τους ιατρείο,να εργαστούν σε βιομηχανίες τροφίμων κλινικής διατροφής,σε διαιτολογικά ινστιτούτα,σε γυμναστήρια,στον τομέα της έρευνας και γενικά προσφερονται σε αρκετούς τομείς θέσεις εργασίας.Σίγουρα,πάντα όπως σε κάθε επάγγελμα ίσως να υπάρχουν δυσκολίες στην αρχή μέχρι κάποιος να κάνει τα πρώτα βήματα και να ακολουθήσει τον ακριβή τομέα που θέλει,αλλά οι προοπτικές είναι πολύ καλές μιας και το επάγγελμα εχει ζήτηση.Βέβαια εξαρτάται και από το αν αρέσει σε κάποιον το αντικείμενο της σχολής και θέλει πραγματικά να ασχοληθεί. Εδώ είναι και το site της σχολής : https://www.hua.gr/ .Από όσο ξέρω υπάρχουν μεταπτυχιακά προγράμματα τόσο μέσα στη σχολή όσο και στο εξωτερικό,καθώς και υποτροφίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pralin

Νεοφερμένος

Η pralin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
άκουσα κάπου οτι υπάρχει πανεπιστήμιο διαιτολογιάσ διατροφολογίας στ κομοτινή..ισχύει??? ή μονο στ χαροκόπειο υπάρχει? επίσησ,το καινούργιο τμήμα στη λήμνο είναι το ίδιο με του χαροκοπείου, διαιτολογία-διατροφολογία???
όποιος ξέρει ασ μου πειι...ευχαριστώ:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pralin

Νεοφερμένος

Η pralin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
τελικά...στη λήμνο το αει είναι ίδιο με τοθ χαροκοπείου? δηλαδη αν περάσει κάποιος απο 3τεκνη οικογένεια στη λήμνο πηγαίνει αθήνα χαροκόπειο ή αλλο το ένα πανεπιστήμιο και άλλο το άλλο?????????
ασ μου απαντήσει κάποιοςςς...ευχαριστώ!!!:s:s
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
τελικά...στη λήμνο το αει είναι ίδιο με τοθ χαροκοπείου? δηλαδη αν περάσει κάποιος απο 3τεκνη οικογένεια στη λήμνο πηγαίνει αθήνα χαροκόπειο ή αλλο το ένα πανεπιστήμιο και άλλο το άλλο?????????
ασ μου απαντήσει κάποιοςςς...ευχαριστώ!!!:s:s

Στην Κομοτηνή δεν υπάρχει.:)Αλήθεια στη Λήμνο από πότε θα λειτουργεί?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pralin

Νεοφερμένος

Η pralin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
από φέτος θα λειτουργίσει στη λήμνο.απλά δε ξέρω αν ειίναι ακριβώς το ίδιο τμήμα με του χαροκοπείου...ώστε να μπορεί κάποιος να βάλει στο μηχανογραφικό λήμνο και να παρει μεταγραφή για χαροκόπειο ή αλλο το ένα κ άλλο το άλλο...ειναι ανάγκη μεγάλη να μάθωωω...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

endless_dream

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η endless_dream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
τελικά...στη λήμνο το αει είναι ίδιο με τοθ χαροκοπείου? δηλαδη αν περάσει κάποιος απο 3τεκνη οικογένεια στη λήμνο πηγαίνει αθήνα χαροκόπειο ή αλλο το ένα πανεπιστήμιο και άλλο το άλλο?????????
ασ μου απαντήσει κάποιοςςς...ευχαριστώ!!!:s:s

Με βάση τις πληροφορίες και απο προηγούμενο ποστ μου για το τμήμα αυτό στη Λήμνο,οι πτυχιούχοι δεν θεωρούνται διαιτολόγοι αλλά ειδικοί σε θέματα επεξεργασίας τροφών,συντήρησης κ.τ.λ.Επίσης βρήκα αυτό το άρθρο για τις αντιστοιχίες των τμημάτων: https://www.esos.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=486&Itemid=105
Aν δεις,λέει ότι το τμήμα στο Χαροκόπειο δεν έχει αντιστοιχία με κάποιο άλλο πανεπιστημιακό τμήμα, οπότε λογικά δεν γίνεται η μεταγραφή από το τμήμα της Λήμνου σε αυτό του Χαροκοπείου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Δυστυχώς δεν υπάρχει 100% απάντηση στο ερώτημα. Το τμήμα στη Λήμνο είναι το πρώτο που συνδέει στον τίτλο του τους επιστημονικούς κλάδους της "επιστήμης & τεχνολογία τροφίμων" και "διαιτολογίας-διατροφολογίας".

Επίσης, οι αντιστοιχίες τμημάτων είναι του 2008 και έτσι κανένας δεν δύναται να γνωρίζει για το τμήμα της Λήμνου τί πρόκειται να γίνει, μιας και θα λειτουργήσει από το Σεπτέμβριο 2009. Μπορεί να αντιστοιχηθεί με κάποια άλλα τμήματα, μπορεί να παραμείνει αυτόνομο. Επαναλαμβάνω, αυτή τη στιγμή κανένας δεν ξέρει και μόνο εικασίες μπορούν να γίνουν...

Στο σχετικό διαδικτυακό σύνδεσμο στο Πανεπιστήμιο Αιγαίου υπάρχει μόνο ένα αρχείο κειμενογράφου 3-4 σελίδων με τη γενικόλογη περιγραφή του Τμήματος. Από αυτό μόνο μπορεί κάποιος να συμπεράνει, ότι είναι περισσότερο "επιστήμη τροφίμων" και λιγότερο "διατροφή". Φυσικά ακόμα για τον προπτυχιακό οδηγό σπουδών, καθηγητές, εργαστήρια, αναλώσιμα κλπ κλπ ούτε λόγος... Αυτά στην πορεία!

Μία βάσιμη εικασία μου στο ότι ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ να αντιστοιχηθεί με το Τμήμα στο Χαροκόπειο Πανεπιστήμιο είναι ότι το Τμήμα (θα) βρίσκεται στο 3ο Επιστημονικό Πεδίο (όπως αυτό του Χαροκοπείου), ενώ τα υπάρχοντα Τμήματα που άπτονται του κλάδου "Επιστήμης & Τεχνολογίας Τροφίμων" εντάσσονται στο 2ο και 4ο Επιστημονικό Πεδίο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

endless_dream

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η endless_dream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Δυστυχώς δεν υπάρχει 100% απάντηση στο ερώτημα. Το τμήμα στη Λήμνο είναι το πρώτο που συνδέει στον τίτλο του τους επιστημονικούς κλάδους της "επιστήμης & τεχνολογία τροφίμων" και "διαιτολογίας-διατροφολογίας".

Επίσης, οι αντιστοιχίες τμημάτων είναι του 2008 και έτσι κανένας δεν δύναται να γνωρίζει για το τμήμα της Λήμνου τί πρόκειται να γίνει, μιας και θα λειτουργήσει από το Σεπτέμβριο 2009. Μπορεί να αντιστοιχηθεί με κάποια άλλα τμήματα, μπορεί να παραμείνει αυτόνομο. Επαναλαμβάνω, αυτή τη στιγμή κανένας δεν ξέρει και μόνο εικασίες μπορούν να γίνουν...

Στο σχετικό διαδικτυακό σύνδεσμο στο Πανεπιστήμιο Αιγαίου υπάρχει μόνο ένα αρχείο κειμενογράφου 3-4 σελίδων με τη γενικόλογη περιγραφή του Τμήματος. Από αυτό μόνο μπορεί κάποιος να συμπεράνει, ότι είναι περισσότερο "επιστήμη τροφίμων" και λιγότερο "διατροφή". Φυσικά ακόμα για τον προπτυχιακό οδηγό σπουδών, καθηγητές, εργαστήρια, αναλώσιμα κλπ κλπ ούτε λόγος... Αυτά στην πορεία!

Μία βάσιμη εικασία μου στο ότι ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ να αντιστοιχηθεί με το Τμήμα στο Χαροκόπειο Πανεπιστήμιο είναι ότι το Τμήμα (θα) βρίσκεται στο 3ο Επιστημονικό Πεδίο (όπως αυτό του Χαροκοπείου), ενώ τα υπάρχοντα Τμήματα που άπτονται του κλάδου "Επιστήμης & Τεχνολογίας Τροφίμων" εντάσσονται στο 2ο και 4ο Επιστημονικό Πεδίο...

Ναι,έχεις ένα δίκιο αλλά και εγώ δεν είπα ότι κάτι είναι απόλυτα σίγουρο,έκανα απλά μια υπόθεση λογική με βάση αυτά που διάβασα.Και αυτό επειδή τα αντικείμενα των 2 τμημάτων έχουν μεν κάποιο συσχετισμό,ωστόσο δεν αποκτάς την ίδια ειδικότητα με την απόκτηση του πτυχίου στην κάθε μια σχολή ξεχωριστά.Τώρα το τι αντιστοιχίες θα ακολουθήσουν,είναι κάτι που θα δούμε στο άμεσο μέλλον όπως είπες και εσύ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dim_k

Νεοφερμένος

Η dim_k αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
θα ηθελα να ρωτησω αν εχει κανεις ιδεα για το τι ακριβως ειναι ο κλινικος διατροφολογος και πως μπορεις να γινεις.Επισης,οι διατροφολογοι του ΑΕΙ εχουν τα ιδια δικαιωματα με αυτα των ΤΕΙ ή υπαρχει περιπτωση μελλοντικα να εξισωθουν επαγγελματικα.Τελος,γενικα,τι επιλογες εχεις αν τελειωσεις τη διατροφολογια;
Ευχαρστω!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

endless_dream

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η endless_dream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Λοιπόν,αφού το ξέθαψα λιγάκι( :P),παραθέτω κάποιες πληροφορίες που έκανα copy paste από ένα site επαγγελματικού προσανατολισμού, που βρήκα στο Ιντερνετ, που τα λέει πιο ολοκληρωμένα από εμένα:

ΤΜΗΜΑ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΔΙΑΙΤΟΛΟΓΙΑΣ & ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ
Χαροκόπειο Πανεπιστήμιο (Αθήνα)​


ΤΜΗΜΑ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΔΙΑΙΤΟΛΟΓΙΑΣ & ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ
Οι βάσεις των τμημάτων Διαιτολογίας ακολουθούν σταθερά ανοδική πορεία τα τελευταία χρόνια. Αυτό που αξίζει να επισημάνουμε είναι οι απόφοιτοι των τμημάτων αυτών είναι οι μόνοι που μπορούν να εργαστούν ως κλινικοί διαιτολόγοι και έτσι να απασχοληθούν σε νοσοκομεία και κλινικές αλλά και να ανοίξουν το δικό τους προσωπικό γραφείο σε μια ιδιαίτερη ανοιχτή, για το συγκεκριμένο κλάδο, αγορά εργασίας. Η βάση του το 2007 ήταν 18.698 μόρια σημειώνοντας άνοδο κατά 110 μόρια.
Με τι ασχολείται το τμήμα

Το Τμήμα Διατροφής και Διαιτολογίας ασχολείται με τη μελέτη των εξωγενών ή εγγενών παραγόντων που επηρεάζουν την ανθρώπινη διατροφή. Παράλληλα, ασχολείται με την έρευνα βασικών τρόπων χρήσης των τροφίμων, με στόχο τη σωστή και ισορροπημένη διατροφή. Τέλος, ασχολείται με τις επιπτώσεις του τρόπου διατροφής στην υγεία των ατόμων, καθώς και με τον τρόπο αντιμετώπισης των νοσολογικών προβλημάτων που δημιουργούνται εξαιτίας αυτής.
Τι μαθήματα θα κάνω

Στη συνέχεια παραθέτουμε ενδεικτικά κάποια βασικά μαθήματα που αποτελούν τον κορμό του προγράμματος σπουδών, εφʼ όσον το τμήμα δε διαθέτει κατευθύνσεις.
Ενδεικτικά, μερικά από τα βασικά μαθήματα που διδάσκονται στο τμήμα είναι τα ακόλουθα:
Bιολογία, Ανατομία, Πληροφορική, Eπιστήμη της Διατροφής, Ψυχολογία, Bιοχημεία, Ιστορία & Γεωγραφία της Διατροφής, Γενική Mικροβιολογία, Tεχνολογία Tροφίμων, Παθολογική Φυσιολογία, Kλινική Διατροφή, Γενετική και Διατροφή, Βιοστατιστική, Φαρμακολογία, Marketing, Συμβουλευτική Διατροφής, Οργάνωση και Διοίκηση Μονάδων Τροφίμων, Χημεία και Ανάλυση Τροφίμων, Διαχείριση Περιβάλλοντος, Διατροφή & Μεταβολισμός, Εφαρμοσμένη Μικροβιολογία, Διατροφική Αξιολόγηση, Τοξικολογία, Διατροφική Αντιμετώπιση Βάρους Ασθενούς, Οργάνωση & Διαχείριση Μονάδων Διατροφής κ.α.
Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στον οδηγό σπουδών του τμήματος, μέσα από την ιστοσελίδα του.

Τι μεταπτυχιακά μπορώ να κάνω
Το τμήμα Διατροφής και Διαιτολογίας του Χαροκοπείου Πανεπιστημίου προσφέρει Μεταπτυχιακό Δίπλωμα Ειδίκευσης με τίτλο «Εφαρμοσμένη Διαιτολογία – Διατροφή».

Πού μπορώ να δουλέψω και τι επαγγελματικά δικαιώματα θα έχω
Οι πτυχιούχοι του τμήματος Διατροφής και Διαιτολογίας ασκούν ένα επάγγελμα ιδιαίτερα ενδιαφέρον, εργαζόμενοι ως διαιτολόγοι – τεχνικοί διατροφής. Βασικές τους δραστηριότητες είναι η σύνταξη διαιτολογίων για φυσιολογικές καταστάσεις, αλλά και για ειδικές δραστηριότητες φυσιολογικών ατόμων (αθλητές, ορειβάτες, δύτες κ.τ.λ.) ή παθολογικές καταστάσεις (καρδιοπαθείς, νεφροπαθείς, διαβητικούς κ.τ.λ.), η επεξεργασία και η εφαρμογή προγραμμάτων διατροφικής αγωγής κ.α. Ως προς τις δυνατότητες απασχόλησης τους, μπορούν να εργαστούν:
* σε τμήματα διατροφής των ιδιωτικών και δημόσιων κλινικών – νοσοκομείων - θεραπευτηρίων και των κέντρων υγείας, ως υπεύθυνοι κλινικοί διαιτολόγοι,
* σε ινστιτούτα αδυνατίσματος και αισθητικής,
* σε βιομηχανίες παρασκευής ειδικών τροφίμων (παιδικών τροφών, διαβητικά προϊόντα κ.λ.π.),
* σε μονάδες μαζικής παραγωγής τροφίμων (catering), σε επιχειρήσεις μαζικής σίτισης, σε κατασκηνώσεις, ξενοδοχειακές μονάδες, παιδικούς σταθμούς, αλυσίδες εστιατορίων, φοιτητικές λέσχες, ορφανοτροφεία, γηροκομεία, οικοτροφεία, αθλητικές ομάδες και αθλητικά κέντρα,
* ως ελεύθεροι επαγγελματίες, ανοίγοντας είτε προσωπικό τους γραφείο είτε κάποιο κατάστημα εμπορίας διαιτητικών τροφών.
Τι άλλο χρειάζεται να ξέρω
* Το τμήμα ιδρύθηκε το 1994.
* Για να εργασθεί κάποιος είτε στο δημόσιο τομέα είτε ως ιδιώτης, δεν απαιτείται ειδική άδεια άσκησης επαγγέλματος.
* Σε όλα τα τμήματα διατροφής των νοσοκομείων - θεραπευτηρίων και κέντρων υγείας, σύμφωνα με το νόμο του 1987 «περί λειτουργίας και οργάνωσης των τμημάτων διατροφής» οι υπεύθυνοι κλινικοί διαιτολόγοι προέρχονται μόνο από πανεπιστημιακά ιδρύματα.
* Πανελλήνιος Σύλλογος Διαιτολόγων – Διατροφολόγων, Ερυθρού Σταύρου 8-10, Τ.Κ. 115 26, Αθήνα, Τηλ.: 210/6984400, Ηλ. Διεύθυνση: https://www.hda.gr/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andriana93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 139 μηνύματα.
θα πάω β' λυκείου και ίσως είναι λίγο νωρίς να μιλάω για σχολές.!Η συγκεκριμένη σχολή όμως με ενδιαφέρει πολύ και απ οτι έχω ακούσει υπάρχουν πολλές πιθανότητες να βρει κάποιος δουλεία.!στον ασεπ γίνονται συνεχείς προκηρύξεις για νοσοκομεία και επίσης σε διάφορους παιδικούς σταθμούς και νηπιαγωγία!Και στον ιδιωτικό τομέα υπάρχουν αρκετές ευκερίες!σε γυμναστήρια,ιδ.νοσοκομεία κ.λ.π!το κακό είναι οτι η βάση είναι αρκετά υψηλή εφόσων παίρνουν πολύ λίγα άτομα.!
Είναι όμως τα πράγματα όσο καλά ακούγονται??η σχολή είναι τόσο δύσκολη όσο λένε κάποιοι??αξίζει τον κόπο να προσπαθήσω να μπω στην σχολή??
-----------------------------------------
1ερώτηση ακόμα!!το μάθημα της ξένης γλώσσας είναι απαραίτητο? αν έχεις κάποιο πτυχείο δεν παίρνεις απαλλαγή?τουλ το 1ο εξάμηνο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

endless_dream

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η endless_dream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Κοίτα,όπως σε κάθε σχολή υπάρχουν και πιο εύκολα αλλά και πιο δύσκολα μαθήματα,τα οποία κυρίως έχουν να κάνουν με Βιολογία,Χημεία,Διατροφή κ.λ.π όπως φαίνονται και από το προηγούμενο ποστ μου.Αν έχεις την διάθεση να παρακολουθείς σχετικά συχνά και να διαβάζεις στην εξεταστική,μια χαρά θα είσαι!Τίποτα τραγικό!Όπως και σε άλλες σχολές!Απλά το κακό είναι ότι έχουμε αρκετά εργαστήρια και δίνουμε αρκετά μαθήματα κάθε φορά(δηλαδή και εργαστήριο και θεωρία του μαθήματος και θεωρία του εργαστηρίου),πράγμα που μας δυσκολεύει λίγο,αλλά κατά τα άλλα καλά.
Κοίτα,για μένα η σχολή αξίζει και με το παραπάνω,γι'αυτό άλλωστε και την επέλεξα,πέρα από το γεγονός ότι το αντικείμενο μου αρέσει πάρα πολύ!Το θέμα είναι τι σου αρέσει εσένα.Αν πιστεύεις ότι πέρα από την επαγγελματική αποκατάσταση,η οποία ομολογουμένως θεωρείται πολύ καλή για τον κλάδο,σε ενδιαφέρει και σαν αντικείμενο και επάγγελμα,αξίζει να προσπαθήσεις!Η σχολή ειναι αρκετά οργανωμένη και εγώ προσωπικά ως τώρα είμαι πολύ ευχαριστημένη από όλα!
Α,για το τελευταίο σου ερώτημα,δυστυχώς όχι,απαλλαγή από την ξένη γλώσσα δεν παίρνεις...Η ξένη γλώσσα(Αγγλικά,Γαλλικά,Γερμανικά) είναι υποχρεωτική στα 2 πρώτα εξάμηνα,ανεξάρτητα από το αν έχεις πτυχίο ή όχι.Επίσης ένα θέμα είναι ότι σε βάζουν σε ξένη γλώσσα που δεν έχεις κάνει.Στα γαλλικά και τα Γερμανικά,υπάρχει τμήμα αρχαρίων,ενώ στα Αγγλικά προχωρημένων,οπότε αν έχεις σε τουλάχιστον 2 γλώσσες κάποιο πτυχίο καλής γνώσης,το πιθανότερο είναι να σε βάλουν είτε στων αρχαρίων της άλλης γλώσσας είτε στο προχωρημένο των Αγγλικών και αυτό φαντάζομαι με το σκεπτικό του να μάθεις μια καινούρια γλώσσα,αν και δεν μπορώ να πω ότι 2 εξάμηνα σε βοηθούν ουσιαστικά σε αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andriana93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 139 μηνύματα.
ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου!!Με ενδιαφέρει πάρα πολύ το αντικείμενο!Αρχικά ήθελα ψυχολογία αλλά δεν θέλω με τίποτα να ακολουθήσω θεωρητική κατεύθυνση και σκέφτηκα οτι η σχολή αυτη συνδυάζει την διαιτολογία και την ψυχολογία(κατά κάποιον τρόπο)που μου αρέσουν πολύ και τα 2!Πιστεύω δεν θα έχω τρομερό πρόβλημα με το διάβασμα!Οσων αφορά τις γλώσσες δυστυχώς είναι λίγο περίεργο!Αν έχω δηλαδή πτυχείο προφισενσι στα αγγλικα και επίπεδο β2 γερμανικά θα κάνω και γαλλικά??:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lazaros

Νεοφερμένος

Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Παιδιά, είναι κανείς άλλος στο φορουμ που πέρασε σε αυτό το τμήμα του Χαροκοπείου? Ή είμαι ο μοναδικός εδώ μέσα. Ετσι και αλλίως η σχολή 36 εισακτέους!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σελήνη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Ωωωωωω.... Επιτέλους! Και εγώ εκεί πέρασα! :) Βασικά με το 10% και με τον εισακτέο από τα εσπερινά, θα είμαστε 41!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lazaros

Νεοφερμένος

Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Ωωωωωω.... Επιτέλους! Και εγώ εκεί πέρασα! :) Βασικά με το 10% και με τον εισακτέο από τα εσπερινά, θα είμαστε 41!

Άντε καλές σπουδές να έχουμε. Κανείς άλλος Χαροκόπειο??????:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top