Εισαγωγή σε πανεπιστήμιο του εξωτερικού

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ποία κριτήρια πρέπει να πληρεί κάποιος φοιτητής για να επιλεγεί σε κάποιο πανεπιστήμιου της Αμερικής ή Αγγλίας;

Κυρίως με ενδιαφέρουν πληροφορίες για πανεπιστήμια που αφορούν οικονομικές επιστήμες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Όταν μιλάμε για Ιδιωτικά Πανεπιστήμια, όπως αυτά της Αγγλίας ή της Αμερικής (αλλά ακόμα και για Πανεπιστήμια με παρόμοι σύστημα ένταξης, κοινή κρατική αίτηση, δηλαδή, όπως στη Γερμανία) κοίτα τι θέλει το καθένα.

Στα sites τους έχουν σελίδες με το τι είδους χαρτιά πρέπει να στείλεις, μπορείς επίσης να μάθεις τι βαθμούς δέχεται το καθένα... αν θέλεις κάποια ιδιαίτερη προϋπηρεσία...

Γενικά, αίτηση (την προμηθεύεσαι από τη σελίδα του), βιογραφικό, βαθμούς και χαρτιά από ό,τι έχεις κάνει.

Αφού σε δεχτούν, πρέπει να επιβεβαιώσεις ότι έχεις την οικονομική δυνατότητα (από γονείς ή υποτροφία) να υποστηρίξεις τη ζωή σου στη χώρα και τα έξοδα των σπουδών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Το οικονομικό δεν μας ενδιάφερει.

Επίσης γράφεις:
"τι βαθμούς δέχεται το καθένα."

Τι ακριβώς σημαίνει αυτό; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δε λέω αν σε ενδιαφέρει εσένα το οικονομικό, καλό μου, λέω ότι θα πρέπει να το επιβεβαιώσεις με χαρτιά.

Κάθε Πανεπιστήμιο έχει ειδικό Department, άλλοι το λένε International Studies κάτι, άλλοι δεν ξέρω πώς... Κάνε ΠΟΛΛΑ τηλεφωνήματα...
Δες πχ το LSE...

Με βαθμούς εννοώ το αυτονόητο: Αν κάνεις αίτηση στο Harvard, ας έχεις ένα 18-19 (στην τύχη λέω) κι όχι 13, γιατί δε θα σε πάρουν εύκολα.
Και ας έχεις ένα καλό πτυχίο αγγλικών, γιατί με Lower με C, δεν.
Αλλά δεν υπάρχουν βάσεις. Ούτε γενικός μπούσουλας, είχα φίλους με άριστα στο IB (42-43) που είδαν κι έπαθαν να περάσουν κάπου, κι άλλοι με 36 ήταν άνετοι...

Και κοίτα για συστατικές επιστολές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δε λέω αν σε ενδιαφέρει εσένα το οικονομικό, καλό μου, λέω ότι θα πρέπει να το επιβεβαιώσεις με χαρτιά.
Ξέρω την οικονιμή δυνάμη της οικογένιας μου αρά ξέρω κάτα πόσο μας ενδιαφέρει το οικονομικό :)

Θένξ για τις πληροφορίες. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
"οικονιμή δυνάμη";; :) Οικονομική δυνατότητα εννοείς, ε; ;)

Τίποτα, καλή τύχη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Exposed, για Αμερικη δεν ξερω, αλλα θα σου πω για Αγγλια.

Αν κοιταξεις στα σαιτ των πανεπιστημιων στο νετ, θα εχει αναλυτικα πληροφοριες για αιτησεις. Θα χρειαστει να κανεις την αιτηση στο ucas www.ucas.com

Χρειαζεσαι μια συστατικη επιστολη, καλυτερα να ειναι απο καποιον καθηγητη/ διευθυντη του σχολειου σου, να φαινεται πιο εγκυρη!

Μπορεις να κανεις αιτηση μεχρι σε 6 πανεπιστημια της Αγγλιας.

Αφου στειλεις την αιτηση (btw, τσεκαρε το γιατι καποια deadlines πρεπει να εχουν κλεισει για φετος) θα την προωθησουν αυτοι στα πανεπιστημια της επιλογης σου και το καθενα ξεχωριστα (νομιζω οτι μερικα σε ζητανε και για συνεντευξη) θα σου κανει καποιο offer αν ενδιαφερεται. Αυτο συνηθως ειναι conditional, και θα σου ζητανε καποιο βαθμο απολυτηριου η κατι τετοιο.

Πρεπει να ξερεις οτι αν ενδιαφερεσαι για cambridge η οξφορδη, μπορεις να κανεις αιτηση μονο σε ενα απο τα δυο, και υπαρχει και μια ξεχωριστη αιτηση που θα στειλεις στο πανεπιστημιο. Απο εκει μπορει να σου ζητησουν να δωσεις και καποιες ειδικες δικες τους εξετασεις.

Επισης, θα χρειαστεις κατι για τη γλωσσα. Ισως το καθε πανεπιστημιο να εχει διαφορετικες απαιτησεις, αλλα αν δεν εχεις το πτυχιο που ζητανε θα πρεπει να δωσεις καποιες εξετασεις!

Ολα αυτα με καθε επιφυλαξη γιατι εχουν περασει αρκετα χρονια απο τοτε που εκανα αιτησεις. Τσεκαρε τα στο site του πανεπιστημιου που σε ενδιαφερει! Και αν χρειαστεις κατι αλλο πες μου!

@Γιδι, δεν ειμαι σιγουρη αν για προπτυχιακα σου ζητανε αυτο για το εισοδημα και τα διδακτρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
ιο-ιο επειδή με ενδιαφέρει κι εμένα το θέμα, με κάνεις add στο μσν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Και κοίτα για συστατικές επιστολές.

Χρειαζεσαι μια συστατικη επιστολη, καλυτερα να ειναι απο καποιον καθηγητη/ διευθυντη του σχολειου σου, να φαινεται πιο εγκυρη!
Πάνο, η συστατική θα σε βάλει μέσα.. ;) Είναι και όλα τα άλλα, αλλά κυρίως αυτό. Ιδιαίτερα αν έχεις κάποιον καθηγητή με doctora (που σε πάει κιόλας) go for it.


Σου μιλάω από προσωπική πείρα.. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Και ένα ενδιαφέρον βιογραφικό, και η συνέντευξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Ναι, η συνεντευξη ειναι το πιο σημαντικο απ'ολα. Και δεν μετρανε τοσο οι γνωσεις, αλλα ο τροπος σκεψης! Απλα δεν ημουν απολυτως σιγουρη αν ζητανε συνεντευξη ολα τα πανεπιστημια, γιαυτο δεν το τονισα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ναι, ξέρω παιδί, με τέλειους βαθμούς και συστατικές... αλλά μουγγοθόδωρος!
Κι ενώ είχε κάνει και ιδιαίτερα για τη συνέντευξη, δεν τον πήραν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Το καλυτερο που εχεις να κανεις, ειναι να λες αυτο που σκεφτεσαι! Εγω νομιζα οτι το interview μου ηταν χαλια, επειδη δεν απαντησα σε ολες τις ερωτησεις που μου εκαναν σωστα η αμεσως, αλλα τελικα με πηραν! Οταν με ρωτησε ο καθηγητης αν εχω ξαναδει το συγκεκριμενο στυλ ασκησεων, και του ειπα οχι, μου ειπε καλυτερα, ετσι θα δουμε πως σκεφτεσαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Πόσες συστατικές επιστολές πρέπει να έχω;
Επίσης αυτός που θα μου γράψει τις συστατικές θα πρέπει να είναι υποχρεωτικά καθηγητής μου του σχολειού μου; από φροντιστήριο μετράει;

Από καθηγητή που δεν τον είχα πότε μου μετράει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Πόσες συστατικές επιστολές πρέπει να έχω;
Εμένα μία μου αρκούσε.. ;)

Επίσης αυτός που θα μου γράψει τις συστατικές θα πρέπει να είναι υποχρεωτικά καθηγητής μου του σχολειού μου; από φροντιστήριο μετράει;

Από καθηγητή που δεν τον είχα πότε μου μετράει;
Αν είναι απ' το σχολείο πιστεύω ότι μετράει περισσότερο.. (τώρα δεν κόβω και το κεφάλι μου..)

Εξαρτάται επίσης και από το πόσο καιρό σε είχε (πχ 2-3 χρόνια είναι ένα καλό χρονικό διάστημα)


Και όπως είπα και πριν, αν έχει ντοκτορά θα το εκτιμήσουν.. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Γμτ όλοι οι αξιολόγοι καθηγητές μου είναι σε φροντηστήρια. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δεν ξέρω πώς λειτουργεί για Αγγλία/Αμερική συγκεκριμένα και πώς είναι για προπτυχιακά, ρώτα...
αλλά γενικά σιγά μην παίζει ρόλο.

Αν αυτός είναι ακαδημαϊκός και λέει ότι σε ξέρει (άρα ρισκάρει ο ίδιος), τι τους νοιάζει αυτούς...
καλά, εννοείται ότι πρέπει να πει κάτι συγκεκριμένο...
Ότι έκανε κάποια εργασία μαζί σου
ότι παρακολούθησε κάποιο project σου
ότι σε είχε σε κάποι μάθημα...

Α, και το "πόσοι"... πάλι εξαρτάται.

Edit: Για σένα είναι αξιόλογοι. Αλλά αυτοί πού το ξέρουν; ΔΕν είναι καθηγητές Πανεπιστημίου, να είναι πιθανό να τους έχουν ακουστά ή και γνωρίσει...
Δες μήπως κάποιος από τους καθηγητές έχει σπουδάσει Αγγλία/Αμερική/στο Πανεπιστήμιο που θες, παίζει ρόλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.

Edit: Για σένα είναι αξιόλογοι. Αλλά αυτοί πού το ξέρουν; ΔΕν είναι καθηγητές Πανεπιστημίου, να είναι πιθανό να τους έχουν ακουστά ή και γνωρίσει...
Δες μήπως κάποιος από τους καθηγητές έχει σπουδάσει Αγγλία/Αμερική/στο Πανεπιστήμιο που θες, παίζει ρόλο.
Ο μόνος που έχει σπουδάσει έξω και με πολύ δυνατές σπουδές,αν και όχι στα οικονομικά, είναι καθηγητής πανεπιστήμιου (ΑΕΙ) αλλά "απλώς" έχουμε φιλικές σχέσεις με απλά λόγια δεν μου έκανε πότε μάθημα, δλδ από τι κατάλαβα μόνο δεν μετράει η γνώμη του.

Μια καθηγήτρια μου έχει κάνει μεταπτυχιακό στην Αγγλία και μάλιστα στα οικονομικά την έχω σε ιδιαίτερο όποτε μάλλον άκυρη και αυτή.

Στο σχολείο μου ο ένας είναι χειρότερος από τον άλλον ... Του φροντιστηρίου δεν είναι με τπτ σπουδαίες σπουδές αρά πρέπει να βρω υποχρεωτικά κάποιον από το δημόσιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Όχι απαραίτητα.
Πάρε μία απλή, αν θέλεις, αλλά πήγαινε και στην ιδιαιτερατζού και πες της το...
Μπορεί να γράψει κάτι ότι "σου παρείχε επιμέρους μαθήματα, με σκοπό την καλύτερη και ουσιαστικότερη ενασχόλησή σου με το μάθημα της Οικονομίας, πέρα από τις σχολικές γνώσεις και παρακολούθησε την κάποια εργασία σου" κλπ κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Ααααααα τωρα θυμηθηκα τι εκανα εγω! Μπορει να σε βολευει!

Λοιπον, μαζεψα μινι συστατικες επιστολες απο καποιους σημαντικους μου καθηγητες (οποτε μπορεις και φροντιστηριου) και ο διευθυντης μου εκανε μια συνθεση συστατικων. Δλδ ελεγε την αποψη του για μενα και μετα οτι οπως λεει και ο καθηγητης των μαθηματικων της "...." κατι τετοιο τελος παντων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top