Γενικό -  Βαθμός ή βάσεις για την κατεύθυνση του χρόνου;

papakos1

Νεοφερμένος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.

christos4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Λοιπόν, μεγάλη βάση θα πρέπει να δώσεις στη φυσική και τα μαθηματικά. Δεν θα πρέπει να σου μείνουν κενά.
Στη φυσική θα πρέπει να κατανοήσεις την ύλη και να φροντίσεις να εμπεδώσεις τα πάντα. Στην β' λυκείου η ύλη δεν έχει καμία σχέση με αυτή της πρώτης, η ύλη της τρίτης όμως έχει. αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να υπάρχουν κενά στην γ', εαν δεν δωθεί βάση στην α'.
Γι'αυτό θα σου πρότεινα σε περίπτωση που δεν έχετε καλό καθηγητή στο σχολείο, να ξεκινήσεις φροντιστήριο ή ιδιαίτερο, 1,5-2 ώρες την εβδομάδα αρκούν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Τώρα που αρχίζουν τα δύσκολα, τώρα που εδάφος χάνουμε, τώρα που αρχίζουν τα δύσκολα, τώρα για πες μου τι κάνουμε:P:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Λοιπον... εγω τελειωσα φετος απο θετικη κατευθυνση και πηγα Α Λυκειου το 2005-06. Δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι στην υλη, παντως θα σου πω πως διαβαζα εγω τα μαθηματα που ρωτας (και σε παρενθεση τον βαθμο που εγραψα στις εξετασεις στο τελος της χρονιας):
Χημεια: Το κλειδι ειναι η κατανοηση των εννοιων και των μηχανισμων με τους οποιους γινονται οι διαφορες αντιδρασεις. Επισης να μαθεις πολυ καλα τη θεωρια (πχ αριθμους οξειδωσης κλπ). Και το επομενο βημα η επιλυση πολλων ασκησεων για εξασκηση. Με συστηματικο διαβασμα και επιλυση ασκησεων θα εισαι μια χαρα! (16 αλλα δεν ελυνα πολλες ασκησεις :p)
Βιολογια: Εμεις δεν ειχαμε βιολογια στην Α. Θα σου πω ομως την γνωμη μου με βαση αυτην που εκανα στη Β και στη Γ! Καθολου δυσκολο μαθημα. Αν εχεις καλο καθηγητη και προσεχεις στο μαθημα θα πας μια χαρα. Θα κατανοεις τις εννοιες την ωρα της παραδοσης (και αν εχεις οποιαδηποτε απορια να ρωτας τον καθηγητη) και μετα θα διαβαζεις το μαθημα στο σπιτι. Θα κοιτας μονο ο τροπος εκφρασης σου να ειναι οσο το δυνατο πιο κοντα σ' αυτον του βιβλιου. Να αποφευγεις δηλαδη το "με δικα μου λογια".
Αλγεβρα: Ενδιαφερουσα (και στο λεω εγω που σιχαινομαι τα μαθηματικα :p) αλλα θελει διαβασμα. Πολυ καλο διαβασμα της θεωριας και μετα ΠΟΛΛΕΣ ασκησεις. Μπορει να "σκαλωσεις" αρχικα σε καποια σημεια αλλα με την επιλυση πολλων ασκησεων θα βελτιωθεις. Και οπως ειπαν και τα παιδια οι γνωσεις της θεωρουνται αυτονοητες και πολυ σημαντικες για τα Μαθηματικα Κατευθυνσης της Γ! (17)
Γεωμετρια: Τωρα αρχιζουν τα δυσκολα! :p Αυτο το μαθημα ποτε δεν μου αρεσε. Διαβαζα και μαθαινα πολυ καλα την θεωρια αλλα ασκησεις δεν μπορουσα να λυσω! Πιστευω οτι ειναι περισσοτερο θεμα μυαλου και αντιληψης! Παντως στις πανελληνιες δεν θα σου χρειαστει τιποτα απο εδω εκτος απο κατι ελαχιστα που θα τα ξανακανετε τοτε... (12)
Φυσικη: Κι αυτη ειναι πολυ ενδιαφερουσα φετος. Για μενα ηταν αρκετα κατανοητη η θεωρια της. Απο εκει και περα θα εξασκηθεις και εδω με την επιλυση πολλων προβληματων που καλυπτουν ολο το φασμα των περιπτωσεων που μπορει να συναντησεις. (18,8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Φέτος λόγω του φορτωμένου ωραρίου μου και των πολλών μαθημάτων, κουράζομαι αφάνταστα για να ανταπεξέλθω σε όλες τις μαθητικές υποχρεώσεις μου...

Σας ρωτάω ευθέως λοιπόν, τι νομίζετε είναι πιο σωστό; Να διαβάζω όλα τα μαθήματα για να βγάλω έναν αξιοπρεπές βαθμός (ο οποίος δε θα με νοιάζει) ή να συγκεντρωθώ σ' αυτά τα μαθήματα που θα κλειθώ σε 3 χρόνια να εξεταστώ για να περάσω στη σχολή της αρεσκείας μου;

Πολλοί μου λένε ότι είναι νωρίς ακόμα αλλά εγώ σκέφτομαι...Γιατί να κάτσω να χάσω 2 ώρες προσπαθώντας να μάθω το ένα και το άλλο και να μην κάτσω αυτές τις 2 ώρες να λύσω 5-6 ασκήσεις μαθηματικών παραπάνω;

Εσείς τι νομίζετε;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

(μπορεί να φάνηκε σαν εγωιστικό, αλλά δε νομίζω ότι είμαι ο μόνος που σκέφτομαι έτσι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Εγω θα σου προτεινα να αφιερωσεις χρονο στα μαθηματα της κατευθυνσης που θα ακολουθησεις. Και να μην παρεις αριστειο σε 1-2 ταξεις τι εγινε; Εγω στην Α' Λυκειου τα διαβαζα ολα για 2 λογους: και γιατι ειχα την ψωναρα να βγαλω βαθμο, αλλα και γιατι δεν ειχα ακομα αποφασισει αν θα παω θετικη η θεωρητικη (την τεχνολογικη την ειχα αποκλεισει εξαρχης :P)

Εφοσον εσυ εχεις καταληξει καπου, δεν βλεπω τον λογο να βασανιζεσαι με αρχαια πχ. Διαβασε τα κι αυτα, απλως πιο "επιφανειακα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
πιστευω πως πρεπει να εχεις ολοκληρωμενη αποψη αλλα να σου πω.εγω περσι αριστειο πηρα ειχα κι εγω την ψωναρα οπως θες πεστο του βαθμου κι εβγαλα 19/8.ε και τι!προτιμουσα να περασω αρχιμηδη παρα να γραψω 20 ιστορια!!!φετος λυκειο δεν ξερω πραγματικα οποτε ....δεν ξερω:'(δεν μπορω να βοηθησω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
ειμαι στα ιδια πανω κατω με τον τζιμακο... εγω ειμαι κατα 80% του χρονου τεχνολογικη και 20% θεωρητικη... συνεπως πρεπει να τα διαβαζω ολα... ακομα στο σχολειο μ μας ξεκαθαρισαν πως τετοια φαινομενα δν θα βαθμολογουνται με επιεικια...πχ παιδια που στην γ γυμνασιου βγαζαν 19,7 περσυ στις εξετασεις ηταν με ενα κομπιουτερακι για να δουν περασαν... και δν μιλαω για τουβλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Και εγώ τα αρχαία ούτε που ξέρω τι κάνουμε. Εώ τη μουσικούλα μου να ακούω και καλά είμαι. Και στο σπίτι δεν το συζητώ, μόνο αυτά που με ενδιαφέρουν διαβάζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Constantina!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Constantina! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 384 μηνύματα.
Παιδιά, συγγνώμη, είμαι η μόνη στην οποία όλα αυτά φαίνονται υπερβολικά? Πρώτη Λυκείου είμαστε και δεν έχετε απο τώρα ούτε καν χρόνο να διαβάσετε όλα σας τα μαθήματα? Ε τι κάνετε πια? Και ειδικά για τον Τζιμάκο μου φαίνεται υπερβολικό γιατί έχει ξεμπερδέψει απ'όσο ξέρω από τις ξένες γλώσσες και λογικά θα είχε ακόμη περισσότερο χρόνο ν' αφιερώσει στα μαθήματα του σχολείου.. Τέλος πάντων.
Δεν ξέρω τι να σας πω, καλύτερα να κάνετε ο,τι εσείς θεωρείτε καλύτερο για τον εαυτό σας. Εγώ προσωπικά φέτος διαβάζω τα μαθήματα δίνοντας πάνω-κάτω την ίδια βαρύτητα σε όλα, επειδή δεν είμαι πλήρως κατασταλαγμένη για το ποιά κατεύθυνση θ' ακολουθήσω.. Αλλά και κατασταλαγμένη να ήμουν, πάλι το ίδιο θα έκανα.. Προσωπικά τον "διαχωρισμό" ως προς τα μαθήματα έχω προγραμματίσει να τον αρχίσω απο του χρόνου.. Άλλωστε δεν είναι αποκλειστικά ή το ένα ή το άλλο.. Μπορεί να έχεις βάλει τις σωστές βάσεις για την κατεύθυνση που θα ακολουθήσεις και παράλληλα να έχεις βγάλει έναν αξιοπρεπή βαθμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

explorer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο explorer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Εγω θα σου προτεινα να αφιερωσεις χρονο στα μαθηματα της κατευθυνσης που θα ακολουθησεις. Και να μην παρεις αριστειο σε 1-2 ταξεις τι εγινε; Εγω στην Α' Λυκειου τα διαβαζα ολα για 2 λογους: και γιατι ειχα την ψωναρα να βγαλω βαθμο, αλλα και γιατι δεν ειχα ακομα αποφασισει αν θα παω θετικη η θεωρητικη (την τεχνολογικη την ειχα αποκλεισει εξαρχης :P)

Εφοσον εσυ εχεις καταληξει καπου, δεν βλεπω τον λογο να βασανιζεσαι με αρχαια πχ. Διαβασε τα κι αυτα, απλως πιο "επιφανειακα".
:no1:Παρομοίως,αν και για κατεύθυνση είχα κλείσει στη θετική από πολύυυυυυυ καιρόοοοο!Προτιμώ να μην βασανίζομαι πάνω από μια μετάφραση,αλλά να δω καμιά άσκηση φυσικής ή μαθηματικών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
συνεπως πρεπει να τα διαβαζω ολα... ακομα στο σχολειο μ μας ξεκαθαρισαν πως τετοια φαινομενα δν θα βαθμολογουνται με επιεικια...

λεω κατι διαφορετικο κωνσταντινα? ΥΓ εγω εχω και ξενες γλωσσες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Παιδιά, συγγνώμη, είμαι η μόνη στην οποία όλα αυτά φαίνονται υπερβολικά? Πρώτη Λυκείου είμαστε και δεν έχετε απο τώρα ούτε καν χρόνο να διαβάσετε όλα σας τα μαθήματα? Ε τι κάνετε πια? Και ειδικά για τον Τζιμάκο μου φαίνεται υπερβολικό γιατί έχει ξεμπερδέψει απ'όσο ξέρω από τις ξένες γλώσσες και λογικά θα είχε ακόμη περισσότερο χρόνο ν' αφιερώσει στα μαθήματα του σχολείου.. Τέλος πάντων.
Δεν ξέρω τι να σας πω, καλύτερα να κάνετε ο,τι εσείς θεωρείτε καλύτερο για τον εαυτό σας. Εγώ προσωπικά φέτος διαβάζω τα μαθήματα δίνοντας πάνω-κάτω την ίδια βαρύτητα σε όλα, επειδή δεν είμαι πλήρως κατασταλαγμένη για το ποιά κατεύθυνση θ' ακολουθήσω.. Αλλά και κατασταλαγμένη να ήμουν, πάλι το ίδιο θα έκανα.. Προσωπικά τον "διαχωρισμό" ως προς τα μαθήματα έχω προγραμματίσει να τον αρχίσω απο του χρόνου.. Άλλωστε δεν είναι αποκλειστικά ή το ένα ή το άλλο.. Μπορεί να έχεις βάλει τις σωστές βάσεις για την κατεύθυνση που θα ακολουθήσεις και παράλληλα να έχεις βγάλει έναν αξιοπρεπή βαθμό.


Ναι δεν αντιλέγω, αλλά γιατί να παιδεύομαι να μάθω όλες τις εξαιρέσεις στα αρχαια πχ ενώ θα μπορούσα να λύσω 3-4 παραμετρικές παραπάνω; Ίσως φταίει και το γεγονός ότι στα αρχαία φέτος έχουμε μια καθηγήτρια που μας φορτώνει με παρα πολλές ασκήσεις...πραγματικά είμαι πολύ ...
μπερδεμένος
ΥΓ: Δεν πρόκειται να τα παρατήσω...Απλώς θα δώσω περισσότερη έμφαση σε ορισμένα, και στο τέλος θα ξέρω ότι αυτό μπόρεσα, αυτό ήθελα και αυτό έκανα..

Και στο κάτω κάτω τι να το κάνω ένα 19 , (κατι) αν στη γ δεν έχω ξεκαθαρίσει τελείως την παραγοντοποίση; Γιατί μη μου πει κανείς ότι είναι αστέρι στην παραγοντοποίηση. Προτιμώ να πάω στη β και γ λυκειου και να πω, ξέρεις, εγώ αυτά τα μαθηματικα καταλαβαίνω από το να με βασανίζει η σκέψη ότι θα μπορούσα περισσότερο αλλά δεν το έκανα για ενα κωλο20 :)...

Και ας αφήσουμε τις βάσεις για τα μαθήματα γιατί οι απόψεις διίστανται, αλλά κατά τη γνώμη μου πρέπει να εξοικιωθούμε με την σκέψη στα θετικά μαθήματα και αυτό θα χρειάστει πολύ χρόνο, χαρτί και μολύβι...


Αν κάνω κάπου λάθος, διορθώστε με:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
σωστος! αν εχεις κατασταλαξει... ασε που εγω εχω συμμορφοθει στην ιδεα του να βγαλω 17....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 732 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά φέτος διαβάζω τα μαθήματα δίνοντας πάνω-κάτω την ίδια βαρύτητα σε όλα, επειδή δεν είμαι πλήρως κατασταλαγμένη για το ποιά κατεύθυνση θ' ακολουθήσω.. Αλλά και κατασταλαγμένη να ήμουν, πάλι το ίδιο θα έκανα.. Προσωπικά τον "διαχωρισμό" ως προς τα μαθήματα έχω προγραμματίσει να τον αρχίσω απο του χρόνου.. Άλλωστε δεν είναι αποκλειστικά ή το ένα ή το άλλο.. Μπορεί να έχεις βάλει τις σωστές βάσεις για την κατεύθυνση που θα ακολουθήσεις και παράλληλα να έχεις βγάλει έναν αξιοπρεπή βαθμό.[/quote]


+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++Συμφωνώ απόλυτα με την Κωνσταντίνα!!!Και εγώ όλα τα διαβάζω το ίδιο και πιστεύω αυτό είναι το σωστό γτ είμαστε α λυκείου και δν υπάρχουν ακόμα κατευθύνσεις οπότε πρέπει να δίνουμε την ίδια βαρύτητα σε όλα τα μαθήματα...από β λυκείου φυσικά και θα διαβάζουμε περισσότερο τα μαθήματα της κατεύθυνσης μας...Τώρα ο καθένας κάνει τις επιλογές του!Πάντως εγώ Δημήτρη σου συνιστώ να τα διαβάζεις το ίδιο όλα τα μαθήματα...βέβαια αν θέλεις ας πούμε να λύσεις στα μαθηματικά κάποιες επιπλέον ασκήσεις στο σπίτι εντάξει αλλά όχι να μην διαβάζεις τα θεωρητικά!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Δεν είπα ότι θα τα παρατήσω τελείως, απλώς δεν θα είμαι (και δεν θέλω να είμαι) ο άριστος μαθητής σε όλα τα μαθήματα...Θα είμαι μόνο σ' αυτά που με ενδιαφέρουν:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athinouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η athinouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
κρις, να 'σαι καλά.. ευχαριστώ γιατί μου φάνηκαν πολύ σημαντικά αυτά που είπες.!

ωραίο θέμα kaim, πολυ χρήσιμο..

να σας πω και εγώ με τι τρόπο οργανώνω το διάβασμά μου.. στις εξετάσεις πχ!
πρωί πρωί όταν το σπίτι είναι ήσυχο (αν δεν είναι τους διώχνουμε:D), στρωνόμαι στο θρανίο.. με καθαρό μυαλό και απόλυτη συγκέντρωση.. ανοίγω το βιβλίο της άλγεβρας.. παίρνω από δίπλα και ένα πρόχειρο.. ξεφυλλίζω το βιβλίο και γράφω ΌΛΑ τα κομμάτια της θεωρίας, έστω και ένα τόσο δα μικρό και ίσως ασήμαντο.. στο πρόχειρο και μετά (με τη μέθοδο της τιμωρίας-δημοτικού) τα γράφω και τα ξαναγράφω και τα ξαναγράφω, μέχρι να βγάλω κάλους!

κάνω ένα break, να ξεμουδιάσω.. το πισι απαγορευμένο δε το συζητάμε!

μετά ξανά πίσω στην άλγεβρά μας.. μιά ανάγνωσή πάλι όλη τη θεωρία και μετά παίρνω μπροστά μου ασκήσεις εύκολες απ' όλα τα κεφάλαια της ύλης.. τις λύνω ξανά και ξανά, και αν δώ εμπόδιο παραπέμπω στο λυσσαρι!

μετά πάλι διαλειμματάκι και ύστερα οι δυσκολότερες..!

τα ίδια και για φυσική, γεωμετρία!

Με συγχωρείτε για τη φλυαρία.. να 'χετε μια υπέροχη μέρα..!:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
για μένα στραβά άρχισε (από άποψη διαβάσματος) και στραβά προμηνύεται ότι θα τελειώσει:)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Να φροντίσεις να μην επαληθευτεί το προμήνυμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SonnY

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonnY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Παίδες το τελευταίο καιρό, αντιμετωπίζω ένα μεγάαααλο πρόβλημα:(:(:(.Ξεκινώντας, θέλω να σας πω πως πέρυσι πήγαινα στη Γ Γυμνασίου και διάβαζα κατά μέσο όρο 3,5 ώρες την ημέρα(για αγγλικά και σχολείο), στο τέλος έβγαλα 19 και 4/12.....
Πριν συνεχίσω πρέπει να αναφέρω πως φοιτώ σε ένα πολύ μικρό σχολείο, όπου η παράδοση γίνεται με σχετική ευκολία κι η εξέταση είναι καθημερινή...
Φέτος που μπήκα στο Λύκειο, δυστυχώς εχω κάποια προβλήματα όσον αφορά την απόδοσή μου:confused::confused:.:worry::worry:..
Φέτος λοιπόν, διαβάζω πολλές περισσότερες ώρες αλλά είμαι σε πολύ χαμηλότερα επίπεδα σε σχέση με τις προηγούμενες χρονιές..Κατά τη γνώμη μου αυτό συμβαίνει επειδή δεν κάνω αποδοτικό διάβασμα λόγω της ποσότητας διαβάσματος.
Προσπαθώ να μελετώ το Σ/Κ (παρασκευή θεωρείται ιερή μέρα και γι αυτό δεν πρόκειται να διαβάσω ποτέ παρασκευη:P:P) αλλά δεν καταφέρνω να οργανωθώ, και ίσα που προλαβαίνω τελευταία στιγμή.
Σε Γενικές γραμμές τα προβληματά μου είναι στα εξής μαθήματα:
1)Αρχαία ( εκτός του ότι δεν είναι το φόρτε μου, η καθηγήτρια μας, θεωρώ πως μας βάζει υπερβολικά πολλές ασκήσεις...Για να καταλάβετε διαβάζω περίπου κάθε μέρα πάνω από 45' αρχαία(στις χαλαρές μέρες, γτ και πολύ συχνά μας βάζει τεστακια....άρα καταλαβαίνεται διάβασμα που πέφτει εκεί...)αλλά δυστυχώς μπορώ με ειλικρίνεια να πώ πως τα πάω ΣΚΑΤΑΑΑΑΑΑ!
2) Θρησκευτικά και ιστορία -Τα μαθήματα αυτά τα κάνουμε με την ίδια καθηγήτρια, τη θεολόγο(είπαμε, το σχολείο είναι μικρό), η οποία δεν βαδίζει σύμφωνα με το βιβλίο, αλλά μας κάνει κυρίως προφορική παράδοση.:mad::mad: αυτό με νευριάζει, διότι όταν πάαω στο σπίτι και θέλω να διαβάσω, δεν ξέρω τί μου γίνεται.
Έχετε καμιά ιδέα για το πως θα βελτιωθώ σε αυτά τα μαθήματα???
Επίσης, θα ήθελα και κάποια συμβουλή για την οργάνωση του χρόνου.(Πιστεύω πως χρόνος υπάρχει, αφού οι μόνες εξωσχολικές μου δραστηριότητες, είναι 6 ώρες τη βδομάδα αγγλικά κι ισπανικά, που είναι σπασμένα σε 2 μέρες.Στα αγγλικά θα δώσω για προφ το Μάιο ή τον επόμενο Δεκέμβρη, ενώ τα ισπανικα τα άρχισα φέτος.)
Thank you in Advance λοιπον.
Υ.Γ Συγνώμμη για τη δομή του κειμένου... Το ξέρω είναι χάλιαααααααααααα!:P:P:D:D

Σημείωση: Τα μηνύματα #40, #41 προήλθαν από συγχώνευση με το θέμα "Γενικό - Α' λυκείου και διάβασμα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top