Καλές σχολές 1ου πεδίου

oasis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η oasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Οκ, ξέρετε από που πήρα την αφορμή. :P Λοιπόν, για πείτε παιδια/φοιτητές της θεωρητικής και μη, ποιές σχολές αξίζουν απ' το πρώτο πεδίο και κυρίως έχουν μέλλον; Αν και πάνω κάτω το ίδιο αντικείμενο έχουν όλες (εκπαίδευση) αλλά λέμε τώρα..

Και ξεκινάω εγώ, με την φιλολογία, για προφανείς λόγους. :xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Αν και δεν ειμαι της θεωρητικης, η νομικη παντα μου αρεσε! Για μενα εχει ενα εξαιρετικα ενδιαφερον αντικειμενο σπουδων και εχει αρκετες διεξοδους εκτος απο ενα δικηγορικο γραφειο.

Και η ψυχολογια μου αρεσει αρκετα, αλλα δεν ξερω τι "παιζει" με την επαγγελματικη αποκατασταση.


Ας απαντησουν ομως και οι θεωρητικοι που ειναι πιο... "ειδικοι" απο μενα! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Ρε Κρισενενήντα σου αρέσουν κάτι πράγματα αδερφέ μου... Η μάνα μου έχει βγάλει Νομική, τη βρίσκω την πιο βαρετή σχολή στον κόσμο, both σαν αντικείμενο σπουδών και απασχολήσης.

Όσον αφορά σ' εμένα δεν μου αρέσει καμία σχολή από το πρώτο πεδίο, δεν μπορώ να φανταστώ σπουδές χωρίς Μαθηματικά πολύ απλά :P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
εγω θελω πολυ να παω θεωρητικη λογω λατινικων(εχω ακουσει οτι ειναι τελεια) αλλα και τεχνολογικη λογω φυσικης και πολλων ωραιων σχολων..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orlando

Δραστήριο μέλος

Ο Αποστολης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 612 μηνύματα.
Οι μονες σχολες απο το 1ο πεδιο που ισως μου αρεσαν ειναι η Δημοσια Διοικηση,Παιδαγωγικα και ισως Κοινωνιολογια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O_G

Νεοφερμένος

Ο O_G αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Παιδαγωγικά ολέεεεεεεε........;-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oasis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η oasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Nα συμφωνήσω με κάποιον που είπε Δημόσια Διοίκηση, αλλά να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει, με τι ασχολείται κάποιος όταν βγει απ' την σχολή. Υπάρχει πέραση? Μου λένε ότι οι περισσότερες απ' τις προκυρήξεις που βγαίνουν, ζητούν άτομα απ' αυτή τη σχολή..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
αυτη η σχολη ειναι στην αθηνα.. στην παντειο αν δν κανω λαθος.. και εχει τα ιδια ακριβως με το πολιτικων επιστημων της θεσσαλονικης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orlando

Δραστήριο μέλος

Ο Αποστολης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 612 μηνύματα.
Nα συμφωνήσω με κάποιον που είπε Δημόσια Διοίκηση, αλλά να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει, με τι ασχολείται κάποιος όταν βγει απ' την σχολή. Υπάρχει πέραση? Μου λένε ότι οι περισσότερες απ' τις προκυρήξεις που βγαίνουν, ζητούν άτομα απ' αυτή τη σχολή..
Δεν το εχω ψαξει.Λογικα οικονομολογος βγαινεις.Απλα ειναι απο τις λιγες σχολες του 1ου πεδιου που εχει ενδιαφερον αντικειμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Καμία σχέση. Τα μαθήματα είναι κυρώς νομικά και απ' όσα έχω ακούσει εκεί πάνε όσοι δεν περάσουν Νομική...

Οικονομολόγος ΔΕΝ βγαίνεις σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση. Απ' το Οικονομικής και περιφερειακής ανάπτυξης Παντείου βγαίνεις οικονομολόγος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
κοιταξτε... στο ΠΕ της θεσσαλονικης εχει 3 ροες απο αυτες η μια εινα δημοσια διοικηση... αρα ειναι σχεδον το ιδιο... καμια σχεση με οικονομικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orlando

Δραστήριο μέλος

Ο Αποστολης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 612 μηνύματα.
Καμία σχέση. Τα μαθήματα είναι κυρώς νομικά και απ' όσα έχω ακούσει εκεί πάνε όσοι δεν περάσουν Νομική...

Οικονομολόγος ΔΕΝ βγαίνεις σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση. Απ' το Οικονομικής και περιφερειακής ανάπτυξης Παντείου βγαίνεις οικονομολόγος.
Τεσπα,απλα εχω ακουσει οτι πολλα απο τα μαθηματα τους εχουν να κανουν με μικρο-μακροοικονομιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Μάλλον για το δεύτερο τμήμα που αναφέρω το 'χεις ακούσει αυτό... Ανήκουν και τα δύο στο Πάντειο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Στο συγκεκριμενο τμημα διαλεγεις κατευθυνση στο τριτο ετος οικονομικα η νομικα(οχι και πολλα παντως) αν δεν κανω λαθος....Αλλα δεν βγαινεις ουτε οικονομολογος ουτε νομικος.....Τωρα τι βγαινεις ενας θεος ξερει:DΑλλη μια παγκοσμια ελληνικη πρωτοτυπια καθως δεν υπαρχει πουθενα παγκοσμιος τμημα "Δημοσιας Διοικησης".....Θεωρειτε το χειροτερο οικονομικο τμημα και εχει σχετικα χαμηλη βαση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gourlis

Νεοφερμένος

Ο gourlis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Nα συμφωνήσω με κάποιον που είπε Δημόσια Διοίκηση, αλλά να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει, με τι ασχολείται κάποιος όταν βγει απ' την σχολή. Υπάρχει πέραση? Μου λένε ότι οι περισσότερες απ' τις προκυρήξεις που βγαίνουν, ζητούν άτομα απ' αυτή τη σχολή..

Οι αποφοιτοι αυτου του τμηματος, εγγραφονται κανονικα στο Οικονομικο Επιμελητηριο και μπορουν να ασκησουν το επαγγελμα του οικονομολογου,λογιστη,κτλ.
Προσωπικα μαζι με τις 5 σχολες Πολιτικων Επιστημων, τις θεωρω τις καλυτερες και πιο ενδιαφεροντες σχολες του πρωτου πεδιου,παντοτε οσον αφορα τη δομη και το προγραμμα σπουδων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Καλά, good luck στο να γίνεις σοβαρός Οικονομολόγος από Θεωρητική χωρίς να σου φύγει ο ΤΑΚΟΣ να καλύψεις τα κενά σου στα Μαθηματικά που χρειάζεσαι, τα οποία είναι ΠΑΡΑ πολλά, εντός και εκτός σχολής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RottenCrusader!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο RottenCrusader! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Όντως θέμη,η νομική-εκτός της κομοτηνής- δε παλέυεται με τίποτα ρε συ....συγγράματα και κακό...Πάντως σχολή με ενδιαφέρον για μένα(αν την ηξερα απο τη 1η λυκείου θα πήγαινα θεωρητική)είναι το Tμήμα Ξένων Γλωσσών, Mετάφρασης και Διερμηνείας(κέρκυρα) ...απλά κορυφαίο κατα την αποψή μου...βεβαίως και η βιβλιοθηκονομία,έχει πλάκα πλάκα πολύ ενδιαφέρον...μέχρι και τεχνικές κρυπτογράφησεις μαθαίνουν!
Α.για να μη ξεχαστω,όπως ανέφερα και σε αντίστοιχο θέμα για το 2ο πεδίο δεν υπάρχουν καλές-κακές σχολές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Natalia...

Νεοφερμένος

Η Natalia... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Όντως θέμη,η νομική-εκτός της κομοτηνής- δε παλέυεται με τίποτα ρε συ....συγγράματα και κακό...Πάντως σχολή με ενδιαφέρον για μένα(αν την ηξερα απο τη 1η λυκείου θα πήγαινα θεωρητική)είναι το Tμήμα Ξένων Γλωσσών, Mετάφρασης και Διερμηνείας(κέρκυρα) ...απλά κορυφαίο κατα την αποψή μου...βεβαίως και η βιβλιοθηκονομία,έχει πλάκα πλάκα πολύ ενδιαφέρον...μέχρι και τεχνικές κρυπτογράφησεις μαθαίνουν!
Α.για να μη ξεχαστω,όπως ανέφερα και σε αντίστοιχο θέμα για το 2ο πεδίο δεν υπάρχουν καλές-κακές σχολές!

Μμμμ ναι οντως θα ηταν ενδιαφερον...αλλα εχει καθολου δουλεια?Η' αμα παει κανεις θα πεινασει???
Α!Ασχετο εχω ακουσει οτι υπαρχει σχολη σκηνοθεσιας στην Θεσσαλονικη...3ερει κανεις τπτ?Ποσο ειναι οι βασεις??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orlando

Δραστήριο μέλος

Ο Αποστολης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 612 μηνύματα.
Πάντως σχολή με ενδιαφέρον για μένα(αν την ηξερα απο τη 1η λυκείου θα πήγαινα θεωρητική
Γι αυτο υπαρχει το ΣΕΠ.Αλλα οταν το κανει ο γυμναστης(πχ)και αφηνει τα παιδια να παιζουν μπαλα,πανε τριτη λυκειου και δεν ξερουν τι τους γινεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RottenCrusader!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο RottenCrusader! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Μμμμ ναι οντως θα ηταν ενδιαφερον...αλλα εχει καθολου δουλεια?Η' αμα παει κανεις θα πεινασει???
Α!Ασχετο εχω ακουσει οτι υπαρχει σχολη σκηνοθεσιας στην Θεσσαλονικη...3ερει κανεις τπτ?Ποσο ειναι οι βασεις??
Φυσικά και θα έχει δουλειά...προφανώς αναφέρεσαι σε κάποιο τμήμα της σχολής καλών τεχνών του απθ...η το θεάτρου η το κινηματογράφου.Οι βάσεις του μεταφραστικού είναι γύρω στα 19+κ,αλλα με έως 4000μόρια απο τα 2 ειδικά μαθήματα(γαλλικά,αγγλικά)
Γι αυτο υπαρχει το ΣΕΠ.Αλλα οταν το κανει ο γυμναστης(πχ)και αφηνει τα παιδια να παιζουν μπαλα,πανε τριτη λυκειου και δεν ξερουν τι τους γινεται.
Πές'τα ρε συ...και πληρώνονται και παραπάνω όσοι κάνουν και σεπ...ναι 2ο ξυσιμο,2ος μισθός:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top