Έλλειψη συγκέντρωσης

nfk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 185 μηνύματα.
Ρε παιδιά παρατήρησα ένα φαινόμενο που ξεκίνησε απο πέρυσι σε μένα..Αδυνατώ να συγκεντρωθώ.. Ειδικά στο φροντιστήριο αλλού πατάω και αλλού βρίσκομαι.. Είναι φυσιολογικό? Να πάω να κοιταχτώ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Να μην πας να κοιταχτεις! Κι εχω μια ζωη το ιδιο προβλημα εχω! Στην ταξη αν με ενδιεφερε το μαθημα και αν δεν ειχα πιασει κουβεντα με κανεναν συμμαθητη μπορουσα να συγκεντρωθω. Ομως οταν διαβαζω στο σπιτι.... τραγικη η κατασταση. Κανω ενα σωρο συνειρμους την ωρα του διαβασματος (κοινως ο,τι θυμαμαι χαιρομαι :p) και το αποτελεσμα ειναι να χανω συνεχως τον ειρμο μου!

Εγω λυση στο προβλημα δεν εχω βρει. Απλα το εχω παρει αποφαση οτι συγκεντρωνομαι πιο δυσκολα απο τον μεσο ορο και ζω μ' αυτο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
α...και γω. Βέβαια υπάρχουν καθηγητές που έχουν το ταλέντο:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rafa Nadal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
Λογικό είναι φυσικά...Σε όλους συμβαίνει...Ειδικά σε μένα...Κάνω ιδιαίτερα κ χασμουριέμαι καμιά φορά...Στο σχολείο άσε...Κοιμάμαι...:DΚοίτα να διαβάζεις κ να τα πας όσο καλά μπορείς...Από εκεί κ έπειτα εξάλλου με μελέτες που έχουν γίνει έχει αποδειχτεί ότι ο ανθρώπινος εγκέφαλος μπορεί να μείνει συγκεντρωμένος ολικά για 20 - 30 περίπου λεπτά...Οπότε έχεις κ το οκ από την επιστήμη:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λουκρητία

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,905 μηνύματα.
κι εγω το παθαινω αυτο, αλλα μονο στο σχολειο..... δηλαδη οχι ολη την ωρα του μαθηματος, αλλα καποιες φορες...... μονο 1 καθηγητρια μου με κανει να κολλαω πανω της, και να συμμετεχω τοοοοοοσο πολυ στο μαθημα..... η αγαπημενη μου καθηγητρια!!....:no1::):D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
εγώ δεν έχω πρόβλημα, συγκεντρώνωμαι άνετα και στο σχολείο και στο σπίτι :) Απλά όταν έχουμε δύσκολο μάθημα (αρχαία, μαθηματικά) 6η ή ακόμα χειρότερα 7η ώρα, εκεί μόνο δυσκολεύομαι ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ρε παιδιά παρατήρησα ένα φαινόμενο που ξεκίνησε απο πέρυσι σε μένα..Αδυνατώ να συγκεντρωθώ.. Ειδικά στο φροντιστήριο αλλού πατάω και αλλού βρίσκομαι.. Είναι φυσιολογικό? Να πάω να κοιταχτώ?


Μπορεις παντα να ρωτησεις καποιον γιατρο, ισως παθολογο, μπορει να υπαρχουν διαφορες αιτιες, απο απλη βαρεμαρα μεχρι καποιο παθολογικο προβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nfk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 185 μηνύματα.
Μπορεις παντα να ρωτησεις καποιον γιατρο, ισως παθολογο, μπορει να υπαρχουν διαφορες αιτιες, απο απλη βαρεμαρα μεχρι καποιο παθολογικο προβλημα.

Θα το κοιτάξω γιατί υπάρχει κληρονομικότητα αναιμίας στην οικογένειά μου.. Ίσως και να φταίει αυτό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
αναιμίας κανονικής; Εμένα η γιατρός μου είπε ότι ενδεχομένως να μη συγκεντρώνομαι όταν είμαι κουρασμένος, λόγω στίγματος μεσογειακής αναιμίας που μου μετέδωσε ο πατέρας μου ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Εγω εχω δυο στιγματα, της μεσογειακης και της δρεπανοκυτταρικης αναιμιας (δεν ξερω πως εχει συμβει, παντως μου εχουν πει οτι συμβαινει σπανια). Επισης μεχρι τα 15 περιπου ειχα πολυ χαμηλο αιματοκριτη (τωρα εχω 43 βεβαια). Δεν το ηξερα οτι μπορει ενδεχομενως να συνδεεται η αναιμια με την ελλειψη συγκεντρωσης που παρουσιαζω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nicole

Νεοφερμένος

Η Νικολέττα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
αυτό έχω πάθει κι εγώ φέτος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nfk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 185 μηνύματα.
Κι'εγώ στίγμα έχω.. Από την μάνα μου..Όχι τίποτα ανησυχητικό αλλά η ποσότητα του σιδήρου στο αίμα μου είναι λίγο παρακάτω απο το φυσιολογικό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Ίσως να σου λείπει ύπνος...Αυτό συμβαίνει και σε μένα και είμαι σαν κοτόπουλο όλη μέρα...Κάτι φορές που κοιμάμαι περισσότερο νιώθω τη διαφορά !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitra91

Νεοφερμένος

Η Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Να πας για εξαιτάσεις αίματος μήπως εχεις ελλειψη σιδήρου.Αμα δεν φταίει αυτο μάλλον δεν τρως αρκετά φρούτα και λαχανικά. Είχα και εγω το ίδιο πρόβλημα επειδή δεν έτρωγα καθόλου φρούτα και λαχανικά αλλα οταν ξεκινησα είδα τη διαφορά. Η διατροφολόγος με συμβούλεψε να τρωω ενα γερό πρωινό και ενα φρούτο κατα τις 12 στο σχολείο για να μου δώσει ενέργεια για την υπόλοιπη μέρα.Προσωπικά απεχθάνομαι τα φρούτα αλλα εσυ προσπάθησε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
κοιταξτε, εγω μπορω να παρακολουθω απερισπαστη στο μαθημα μονο οταν ειναι ενδιαφερον{κι οταν το κανει ο καθηγητης να ειναι},τωρα αν ειναι βαρετο απο μονο του πως να προσεξεις!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stef

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Εγώ δυσκολεύομαι να συγκεντρωθώ στο σπίτι ! Σηκώνομαι απο το γραφείο , τριγυρίζω πειράζω τα μαλλιά μου , σκέφτομαι άσχετα πράγματα ... και γενικά κάνω ώρες μέχρι να καταφέρω να αρχίσω να διαβάζω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demand

Νεοφερμένος

Ο Demand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Αυτό που πρέπει να κάνεις απλά είναι να "υπενθυμίσεις" στον εαυτό σου τί πρέπει να κάνει.
Αν έχεις διάβασμα και σκέφτεσαι την τηλεόραση , λες στον εαυτό σου " Demand τώρα έχεις διάβασμα. Θα τελειώσεις και θα δεις μετά τηλεόραση".
Το είχα διαβάσει σε ένα ξένο site με college study tips

Προσωπικά , μου φαίνεται τρελό να μιλάς στον εαυτό σου , αλλά οκ , μπορεί να δουλεύει η μέθοδος:):)

Καλή τύχη:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Αν έχεις διάβασμα και σκέφτεσαι την τηλεόραση , λες στον εαυτό σου " Demand τώρα έχεις διάβασμα. Θα τελειώσεις και θα δεις μετά τηλεόραση".
Κι εγω το ιδιο εκανα για το ιντερνετ, αλλα δεν πιανει! :p Λεω στον εαυτο μου: "Χρηστακο διαβασε και μετα θα χαζολογησεις στο ιντερνετ"

Δεν μ' ακουει ο Χρηστακος ομως, τα δικα του κανει! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Αυτοπειθαρχία χρειάζεται... Πρέπει να τη μάθετε με μικρά βηματάκια... Κάθε μέρα ελαττώστε κατά 10 λεπτά το Ίντερνετ (Χρηστάκο:P) όταν θέλετε να διαβάσετε (προσωπικά θα έλεγα αυξήστε το γιατί θέλουμε να σας βλέπουμε περισσότερο, αλλά δε θέλω να είμαι εγωιστής), και σιγά-σιγά θα φτάσετε σε ικανοποιητικά όρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demand

Νεοφερμένος

Ο Demand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Κι εγω το ιδιο εκανα για το ιντερνετ, αλλα δεν πιανει! :p Λεω στον εαυτο μου: "Χρηστακο διαβασε και μετα θα χαζολογησεις στο ιντερνετ"

Δεν μ' ακουει ο Χρηστακος ομως, τα δικα του κανει! :P
Αν πεις "Χρήστο ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΟΥ" μήπως δουλέψει;;:lol::lol::lol:

Βρήκα και το site.

Be Here Now
This deceptively simple strategy is probably the most effective.​
When you notice your thoughts wandering astray, say to yourself​
"Be here now"
and gently bring your attention back to where you want it.​
For example:
You're studying and your attention strays to all the other homework you have, to a date, to the fact that you're hungry. Say to yourself​
"Be here now"
Focus back on subject with questions, summarizing, outlining, mapping, etc. and maintain your attention there as long as possible.​
When it wanders again, repeat​
"Be here now"
and gently bring your attention back, and continue this practise, repeatedly. It will work!​
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top