Πολιτικές Επιστήμες

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Αμα δε δεις επισημο εγγραφο, μην πιστευεις τιποτα...κατι τετοιο ειχε ακουστει μια εποχη και για την ΜΒκΓ και το Βιολογικο αλλα ηταν μουφα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

durruti1936

Νεοφερμένος

Ο durruti1936 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Παιδιά η σχολή των Πολιτικών Επιστημών της Παντείου είναι πολύ καλή και εξαιρετικά ενδιαφέρουσα. Για μένα θα ήταν η πρώτη επιλογή αν δε με κέρδιζε η Νομική. Επιπλέον η Πάντειος θεωρείται Πανεπιστήμιο ευρωπαϊκών προδιαγραφών και, απ΄ όσο γνωρίζω, το τμήμα των Πολ. Επιστημών είναι από τα καλύτερα στην Ευρώπη. Το μόνο "πρόβλημα" της σχολής είναι η αοριστία ως προς τον επαγγελματικό προσανατολισμό με δεδομένη πάντα βέβαια την καλπάζουσα ανεργία. Όντας κανείς κάτοχος πτυχίου πολιτικών επιστημών μπορεί να ασχοληθεί πχ με την πολιτική αθρογραφία την ανάλυση, τις δημοσκοπήσεις κλπ. Ακόμα ένας άλλος επαγγελματικός δρόμος είναι και η διπλωματία που όμως χρειάζεται χρόνια καριέρας και στους κόλπους της κυριαρχεί η οικογενειοκρατία. Αλλά για μένα το καλύτερο "συμπλήρωμα" είναι η νομική, δεδομένου ότι στις π.ε. διδάσκονται ορισμένα ίδια με τη νομική μαθήματα , όπως το συνταγματικό δίκαιο. Μάλιστα παλιότερα στο πολιτικό της νομικής πριν από αρκετά χρόνια οι φοιτητές έκαναν τα 2 πρώτα έτη τις ιδιες σπουδές με αυτούς της νομικής και μετά χωρίζονταν. Τώρα όμως πρέπει να τελειώσεις και μετά να μπεις σε άλλη σχολή από το τρίτο ετος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kafros01

Νεοφερμένος

Ο kafros01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Kαι μένα θα με ενδιέφερε να μάθω.Διότι έτσι ανοίγει η νομική από τη θετική:)

Θα θελα πολύ να μάθω το σκεπτικό σου... Από θετική για να χεις πρόσβαση στις Π.Ε. πρεπει να ανοίξεις 1ο πεδιο που σημαίνει οτι πρέπει να πάρει επιλογή την ιστορία Γ.Π. Αν όμως το κάνεις αυτό μπορείς να πας κατευθείαν νομικη....
-----------------------------------------
Πολιτική Επιστήμη = :inlove:

είναι η πρώτη μου επιλογή στο μηχανογραφικό.
παίζει και η ανεργία, αλλά με ένα πτυχίο 7.5/10 (πάντα διαβάζω, θα προσπαθήσω και τώρα) μπορώ να πάω σ'ένα από τα τοπ πανεπιστήμια για μεταπτυχιακά.

Μετά μπορείς να μπεις στο διπλωματικό σώμα με εξετάσεις.
Να εργαστείς για την Ε.Ε. ή τον Ο.Η.Ε.
Να είσαι στο διπλωματικό σώμα κάποιου βουλευτή / ευρωβουλευτή / υπουργού / οποιουδήποτε πολιτικού / του ίδιου του προέδρου ή πρωθυπουργού !

αν σου αρέσει θα τα καταφέρεις.

Δύο γνωστοί μου έχουν σπουδάσει Π.Ε. Η μία πήρε και μάστερ και μπήκε στο διπλωματικό σώμα της Κύπρου και ο άλλος, ξάδελφός μου, κάνει τώρα PhD στην Αγγλία και θα διδάξει σε πανεπιστήμιο.

:iagree:

Ποιο τμήμα θα βάλεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Θα θελα πολύ να μάθω το σκεπτικό σου... Από θετική για να χεις πρόσβαση στις Π.Ε. πρεπει να ανοίξεις 1ο πεδιο που σημαίνει οτι πρέπει να πάρει επιλογή την ιστορία Γ.Π. Αν όμως το κάνεις αυτό μπορείς να πας κατευθείαν νομικη.

Αν όμως περάσει στο πολιτικών επιστημών Ρεθύμνου που ανήκει στο 5ο πεδίο με Μαθηματικά Γενικής και ΑΟΘ;:xixi: Πας μέσω Κιλκίς αλλά άμα έχει τα μαθήματα και επίσης ανακάλυψες τελικά ότι σου αρέσει η νομικη;:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kafros01

Νεοφερμένος

Ο kafros01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Αν όμως περάσει στο πολιτικών επιστημών Ρεθύμνου που ανήκει στο 5ο πεδίο με Μαθηματικά Γενικής και ΑΟΘ;:xixi: Πας μέσω Κιλκίς αλλά άμα έχει τα μαθήματα και επίσης ανακάλυψες τελικά ότι σου αρέσει η νομικη;:bye:

Σορρυ αλλα ποιος σου είπε ότι οι πολιτικες επιστήμες Ρεθυμνου ειναι και στο 5ο πεδιο? Δεν ειναι! Μόνο από 1ο πας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Kαλά ντάξει κάλμα:)Ένα λάθος έκανα.Είχε περάσει εκεί ένα κορίτσι από το σχολείο μου και μου χαν πει ότι πέρασε από το 5ο.Τέσπα βλακεία μου έπρεπε να το εξακριβώσω εξ ιδιοις ομασι:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moppf

Νεοφερμένος

Ο moppf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Παιδιά η σχολή των Πολιτικών Επιστημών της Παντείου είναι πολύ καλή και εξαιρετικά ενδιαφέρουσα. Για μένα θα ήταν η πρώτη επιλογή αν δε με κέρδιζε η Νομική. Επιπλέον η Πάντειος θεωρείται Πανεπιστήμιο ευρωπαϊκών προδιαγραφών και, απ΄ όσο γνωρίζω, το τμήμα των Πολ. Επιστημών είναι από τα καλύτερα στην Ευρώπη. Το μόνο "πρόβλημα" της σχολής είναι η αοριστία ως προς τον επαγγελματικό προσανατολισμό με δεδομένη πάντα βέβαια την καλπάζουσα ανεργία. Όντας κανείς κάτοχος πτυχίου πολιτικών επιστημών μπορεί να ασχοληθεί πχ με την πολιτική αθρογραφία την ανάλυση, τις δημοσκοπήσεις κλπ. Ακόμα ένας άλλος επαγγελματικός δρόμος είναι και η διπλωματία που όμως χρειάζεται χρόνια καριέρας και στους κόλπους της κυριαρχεί η οικογενειοκρατία. Αλλά για μένα το καλύτερο "συμπλήρωμα" είναι η νομική, δεδομένου ότι στις π.ε. διδάσκονται ορισμένα ίδια με τη νομική μαθήματα , όπως το συνταγματικό δίκαιο. Μάλιστα παλιότερα στο πολιτικό της νομικής πριν από αρκετά χρόνια οι φοιτητές έκαναν τα 2 πρώτα έτη τις ιδιες σπουδές με αυτούς της νομικής και μετά χωρίζονταν. Τώρα όμως πρέπει να τελειώσεις και μετά να μπεις σε άλλη σχολή από το τρίτο ετος.


Πώς κάνεις αυτό το συμπλήρωμα στην νομική απο πολιτικές επιστήμες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

durruti1936

Νεοφερμένος

Ο durruti1936 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Πώς κάνεις αυτό το συμπλήρωμα στην νομική απο πολιτικές επιστήμες;

Με τον κλασικό τρόπο. Βγάζεις τη σχολή και μετά περνάς στο τρίτο έτος της νομικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moppf

Νεοφερμένος

Ο moppf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Με τον κλασικό τρόπο. Βγάζεις τη σχολή και μετά περνάς στο τρίτο έτος της νομικής.


Και βγαίνεις δικηγόρος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Ναι αφου εχεις τελειωσει νομικη...(το θεμα ειναι να μπεις στη νομικη βεβαια:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moppf

Νεοφερμένος

Ο moppf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Ναι αφου εχεις τελειωσει νομικη...(το θεμα ειναι να μπεις στη νομικη βεβαια:P)

Για πες Αλέκα μου πώς μπαίνεις περισσότερα με ενδιάφερει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Με κατατακτηριες.
Συγκεκριμενα, δινεις εξετασεις μαζι με αλλους αποφοιτους διαφορων ΑΕΙ (μπορει να ναι και ασχετα με νομικες, πολιτικες πειστημες κλπ) σε μαθηματα της σχολης (3 συνηθως)
Οι θεσεις που διατιθενται σους επιτυχοντες των κατατακτηριων ειναι συγκεκριμενες και διαφερουν απο σχολη σε σχολη και απο τμημα σε τμημα.

Ενδεικτικα:
https://www.dap-nomikis.gr/forum/index.php?showtopic=3237
https://www.greeklaws.com/fora/index.php?showtopic=22309
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mastermind91

Νεοφερμένος

Η mastermind91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Και τι μεταπτυχιακά έχουμε τη δυνατότητα να κάνουμε αφού τελειώσουμε την σχολή??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

durruti1936

Νεοφερμένος

Ο durruti1936 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Ανοίγω αυτό το topic για να μιλήσουμε όσοι τυχόν θα είμαστε συμφοιτητές στο τμήμα των πολιτικών επιστημών της Αθήνας και μελλοντικοί... πολιτικοί επιστήμονες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mpourbouli8ra

Νεοφερμένος

Η Εφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Πολιτικής Επιστήμης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Καλημερα συνάδελφε... Και γω σε τμημα πολιτικης επιστημης ειμαι, αλλα εγω ειμαι στου Ρεθυμνου!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

durruti1936

Νεοφερμένος

Ο durruti1936 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Καλημερα συνάδελφε... Και γω σε τμημα πολιτικης επιστημης ειμαι, αλλα εγω ειμαι στου Ρεθυμνου!! :)

Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για το πολιτικό του Ρεθύμνου! Αλήθεια πως
είναι το επίπεδο των σπουδών στο τμήμα σας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mpourbouli8ra

Νεοφερμένος

Η Εφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Πολιτικής Επιστήμης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Η αληθεια είναι πως δεν ειχα πρωτη επιλογη το τμημα του Ρεθυμνο και γενικοτερα τις συγκεκριμενες σπουδες.Δεν ηξερα καν σε τι σχολη ειχα περασει. Ομως εχουμε καθηγητες που αξιζουν και σου μεταδιδουν το αντικειμενο και σου "μενει".. Εγω ειμαι πολυ ευχαριστημενη,αν και δεν σου κρυβω οτι εσας σας ζηλευω γιατι ειστε πιο εξειδικευμενοι και περνετε κατευθυνσεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kafros01

Νεοφερμένος

Ο kafros01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ανοίγω αυτό το topic για να μιλήσουμε όσοι τυχόν θα είμαστε συμφοιτητές στο τμήμα των πολιτικών επιστημών της Αθήνας και μελλοντικοί... πολιτικοί επιστήμονες.

Γεια σου συνάδελφε!!!!:) Και εγώ, μετά από πολύ διάβασμα και κύριως πολύ αγχος εκεί πέρασα!!! Ξέρεις σε τι θέση εισαι? Μεχρι τον 77ο παιρνουμε laptop, αν και αυτο ειναι το τελευταιο που εχει σημασια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Εγώ πέρασα στο τμήμα Πολιτικής Επιστήμης στο Ρέθυμνο αλλά θα πάρω μεταγραφή στο τμήμα Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης Αθήνας. Η σχολή έχει καλές επαγγελματικές προοπτικές και τα μαθήματα είναι αρκετά ενδιαφέροντα. Ενδεικτικά, τα μαθήματα του πρώτου εξαμήνου στο τμήμα της Αθήνας είναι: Πολιτική Επιστήμη Ι, Κοινωνιολογία, Παγκόσμια και Ευρωπαϊκή Ιστορία Ι, Αρχές και Θεσμοί Δικαίου, Εισαγωγή στις Διεθνείς Σχέσεις. Βέβαια δεν είμαι σίγουρη αν θα μείνω στη σχολή, αλλά δεν είμαι και προκατειλημμένη!!! Θα δω τι γίνεται και αν δεν μου αρέσει θα ξαναδώσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Καλές προοπτικές;:hmm: Εγώ το αντίθετο ξέρω:)

Όπως και να χει προοπτικές έχει(το διορθώνω) αλλά στο εξωτερικό.Και ναι τα μαθήματα των εν λόγω τμημάτων μου φαίνονται και εμένα πολύ ενδιαφέροντα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top