ΙΕΚ και κατατακτήριες σε ΤΕΙ

selenia

Νεοφερμένος

Η selenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
ακουσα οτι αν εχεις τελειωσει ιεκ κ χεις παρει την πιστωποιηση (πτυχιο) μπορεις να δωσεις κατατακτηριες σε τει!ξερετε αν ισχυει κατι τετοιο?καποιον που να εχει εισαχθει με τετοιο τροπο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolfie

Δραστήριο μέλος

Ο Wolfie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Κατατακτήριες γίνονται ΜΟΝΟ μεταξύ ιδρυμάτων ανώτατης εκπαίδευσης, δηλαδή από ΤΕΙ σε Πανεπιστήμια ή το αντίστροφο, καθώς επίσης από ΤΕΙ-->ΤΕΙ, ΑΕΙ-->ΑΕΙ. Το ΙΕΚ ανήκει στη μεταλυκειακή εκπαίδευση και δεν υπάγεται σε κάποια βαθμίδα από το υπεπθ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

selenia

Νεοφερμένος

Η selenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Κατατακτήριες γίνονται ΜΟΝΟ μεταξύ ιδρυμάτων ανώτατης εκπαίδευσης, δηλαδή από ΤΕΙ σε Πανεπιστήμια ή το αντίστροφο, καθώς επίσης από ΤΕΙ-->ΤΕΙ, ΑΕΙ-->ΑΕΙ. Το ΙΕΚ ανήκει στη μεταλυκειακή εκπαίδευση και δεν υπάγεται σε κάποια βαθμίδα από το υπεπθ.


το ξερω αυτο..απλα ακουσα οτι γινετε τωρα κατα ποσο ειναι αληθεια δν το ξερω γιαυτο κ ρωτησα εδω..παντως οταν ρωτ το ιδιο πραγμα στο κεσυπ μου ειπαν οτι γινονται καποια βηματα ωστε να γινει!λκ χτες καποιος ειπε οτι υπαρχουν ατομα που το εκαναν..τι να πω?δν ξερω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolfie

Δραστήριο μέλος

Ο Wolfie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Προς το παρών δεν γίνεται αλλα το θέμα μεταπήδησης από ΙΕΚ σε ΑΕΙ-ΤΕΙ μελετάται εδώ και χρονια.
Πιστεύω είναι κοντά το υπουργείο παιδείας στο να αναγνωρίσει την εκπαίδευση της μεταλυκειακής εκπαίδευσης σε Ανώτερη εκπαίδευση και να γίνει το "transfer" για το 3ο έτος του ΤΕΙ-ΑΕΙ.

https://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=753862

Όπως καταλαβαίνεις βεβαια αν γίνει κάτι τέτοιο θα υπάρξουν πολλές αντιδράσεις και δεν μπορείς να είσαι σίγουρη για το τι θα γίνει τελικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

selenia

Νεοφερμένος

Η selenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Προς το παρών δεν γίνεται αλλα το θέμα μεταπήδησης από ΙΕΚ σε ΑΕΙ-ΤΕΙ μελετάται εδώ και χρονια.
Πιστεύω είναι κοντά το υπουργείο παιδείας στο να αναγνωρίσει την εκπαίδευση της μεταλυκειακής εκπαίδευσης σε Ανώτερη εκπαίδευση και να γίνει το "transfer" για το 3ο έτος του ΤΕΙ-ΑΕΙ.

https://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=753862

Όπως καταλαβαίνεις βεβαια αν γίνει κάτι τέτοιο θα υπάρξουν πολλές αντιδράσεις και δεν μπορείς να είσαι σίγουρη για το τι θα γίνει τελικά...


δν νομιζω οτι θα γινουν τα ιεκ ανωτατη εκπαιδευση..απλα οι κατατακτηριες θα γινουν αν γινουν διοτι ειναι πολλα τα παιδια που δν περνανε κ στρεφονται εκει οποτε θα λειτουργεισουν σα 2ευκαιρια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
ρε παιδιά εμένα που δεν μ αρέσει η σχολή μου μπορώ με κατατακτήριες να το παλέψω για νομική-να το παλέψω είπα:P...Ξέρετε αν μπορώ πριν πάρω το πτυχίο της αγγλικής που είμαι τώρα,γιατί μετά πραγματικά δεν έχει νόημα...Όσους ρώτησα μου είπαν δεν γίνεται αλλά ας μου πει αν κάποιος ξέρει σίγουρα:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

selenia

Νεοφερμένος

Η selenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
ρε παιδιά εμένα που δεν μ αρέσει η σχολή μου μπορώ με κατατακτήριες να το παλέψω για νομική-να το παλέψω είπα:P...Ξέρετε αν μπορώ πριν πάρω το πτυχίο της αγγλικής που είμαι τώρα,γιατί μετά πραγματικά δεν έχει νόημα...Όσους ρώτησα μου είπαν δεν γίνεται αλλά ας μου πει αν κάποιος ξέρει σίγουρα:thanks:

για να δωσεις κατατακτηριες πρεπει να τελειωσεις πρωτα τν σχολη κ μετα..τωρα μονο αν δωσεις με το 10 τις εκατο η πανελληνιες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η antara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Καλλιθέα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Με ημερομηνία 18-9-2009 δημοσιεύθηκε το παρακάτω σχεδόν σε όλες τις ηλεκτρονικές εφημερίδες:

Τον Οργανισμό Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης επισκέφθηκε ο υπουργός Παιδείας Αρης Σπηλιωτόπουλος και στην ομιλία του τόνισε μεταξύ άλλων: «Ο Οργανισμός Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης με την αξιοποίηση των νέων τεχνολογιών και την δημιουργία, κυρίως, στελεχών με ευρωπαϊκό προφίλ θέλει να συνδεθεί ακόμα πιο στενά με την αγορά εργασίας, να συμβάλλει καθοριστικά στην άμβλυνση των κοινωνικών αδικιών -άρα να έχει ακόμα μεγαλύτερη κοινωνικότητα όσον αφορά στη διείσδυσή του- και κυρίως να ενισχύσει όσο το δυνατόν την εξειδίκευση και κατ' επέκταση την απασχόληση των νέων με όσο το δυνατόν μεγαλύτερη επαγγελματική κατάρτιση, και να τους δώσει κατ' αυτό τον τρόπο τη δυνατότητα της πιο άμεσης ένταξης στον επαγγελματικό και εργασιακό χώρο.
Πιστεύω ότι οι όποιες επιλογές αυτούς τους μήνες κάναμε είχαν ακριβώς αυτή τη βάση και κυρίως εμείς επιχειρήσαμε χωρίς καμία απολύτως διάκριση να δώσουμε τη δυνατότητα των όσο μεγαλύτερων δεξιοτήτων για την επαγγελματική ενσωμάτωση των νέων ανθρώπων».
Ο υπουργός αναφέρθηκε στις πρωτοβουλίες που έχουν ληφθεί με στόχο τον εκσυγχρονισμό των ΙΕΚ και τόνισε ότι «προχωράει με ταχύτατο ρυθμό η αναθεώρηση των προγραμμάτων σπουδών. Εδώ περιττό είναι να πω ότι τα προγράμματα σπουδών δεν έχουν αναθεωρηθεί παρά 10 χρόνια πριν. Την τελευταία δεκαετία υπήρχε μια στασιμότητα άρα ήταν επιτακτική η ανάγκη να προχωρήσουμε στην αναμόρφωση των προγραμμάτων σπουδών. Είναι μια κατά τη δική μας εκτίμηση, απαραίτητη πρωτοβουλία για να υπάρχει όσο το δυνατόν μεγαλύτερη προσαρμογή στα νέα δεδομένα».
Ο Α. Σπηλιωτόπουλος, αναφέρθηκε στην εισαγωγή σπουδαστών ΙΕΚ στα ΤΕΙ λέγοντας: «Είναι στις προτεραιότητές μας η προετοιμασία για την εισαγωγή των αποφοίτων των ΙΕΚ στα ΤΕΙ. Για μας αυτό είναι ένα εξαιρετικά σημαντικό βήμα γιατί όχι μόνο θα δώσει ζωή στα ΙΕΚ, θα ενδυναμώσει τα ΙΕΚ, αλλά στην πραγματικότητα θα δώσει ακόμη μεγαλύτερη ζωντάνια στα ΤΕΙ. Διότι αυτά τα δυο πρέπει να λειτουργήσουν με μια μορφή αλυσίδας. Ο ένας κρίκος να κουμπώσει με τον άλλον ή τουλάχιστον να δοθεί η δυνατότητα της κινητικότητας στο χώρο της Παιδείας».
www.kathimerini.gr με πληροφορίες από ΑΠΕ - ΜΠΕ

Τώρα, η απορία μου είναι η εξής: Το έκανε λίγες μέρες πριν τις εκλογές για να μαζέψει τις ψήφους από τους αποφοιτους των ΙΕΚ και τις οικογένειές τους?
Αν έλεγε αλήθεια και είχε σκοπό να το κάνει, τώρα που η κυβέρνηση άλλαξε (και το ίδιο και ο υπουργός), τι θα γίνει?
Μάλλον θα μείνω με την απορία.............:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nagia

Νεοφερμένος

Η nagia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Αν και λίγο παλιο το ποστ εδώ... Τις προάλλες μου είπαν από μια σχολή ΙΕΚ ότι ψηφίστηκε νόμος και από το 2012 θα μπορούν οι απόφοιτοι των ΙΕΚ να μπαίνουν σε ΤΕΙ μέσω κατατακτήριων εξετάσεων... Γνωρίζετε κάτι εσείς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tilemaxos

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βαθύ (Σάμος). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
και εγω εχω την ιδια απορια...

https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=66094
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dim92

Νεοφερμένος

Ο dim92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Oχι!Δεν ισχύει κάτι τέτοιο.
Εδω και μια 10ετία το μελετάνε αυτο, αλλά ολο στις μελέτες μένει.
Τα ΙΕΚ αποτελουν μεταλυκειακη εκπαιδευση και δεν ανήκουν σε βαθμιδα.
ΑΝ ποτέ επιτραπεί η εισαγωγη σπουδαστων ΙΕΚ σε ΤΕΙ θα αφορά αποφοιτους που έχουν πάρει τη πιστοποιηση με ένα βαθμό και άνω(μελετάγανε για 17 και άνω) ώστε να αποφευχθουν περιπτωσεις "ελα στο ιδιωτικο, πληρωσε και θα μπεις στο ΤΕΙ μετά χωρις εξετάσεις".

Ακομα ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΨΗΦΙΣΤΕΙ κάτι τέτοιο.Αυτο ειναι το βασικο που πρέπει να ξέρουμε.

Παρεπιπτόντος τα ΙΕΚ τη δεδομένη στιγμη δεν έχουν καμια απολύτως ισχη στην αγορά εργασίας, εκτος και αν αφορά ειδικότητες που δεν υπάρχουν σε ΤΕΙ ή ΑΕΙ (πχ, φυλακες μουσείων, τεχνικοι ανελκυστηρων κτλ κτλ) οπου ειναι δεδομένη η εργασιακη αποκατάσταση των [πτυχιουχων.
Ειδικοτητες τυπου "Μαρκετινκ" κτλ κτλ, δεν έχουν καμια πέραση.Οσα παιδιά ξέρω που τελειωσαν τέτοιες ειδικότητες ηταν τζάμπα χρονος απ όσο έχουν οι ιδιοι πει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top