B2 Goethe Institut

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Οχι έχει 3 επίπεδα, TND 3, 4 και 5 για να μπεις σε πανεπιστήμιο χρειάζεσαι ΤΝD 4 δηλαδή C1. Γενικά όμως επειδή μένω Γερμανία, σου λέω και C2 να πάρεις από την Ελλάδα, δεν θα φτάσει εάν δεν κλείσεις 1 χρόνο Γερμανία. Τα πράγματα στο πανεπιστήμιο είναι ακόμη πιο σκληρά και γενικότερα δεν έχουν την κατανόηση των αγγλικών. Είναι δύσκολη γλώσσα να την μιλήσεις κυρίως, να την γράψεις είναι πιο εύκολη. Και επειδή κατέχω 5 γλώσσες η πιο δυσκολότερη μου φάνηκε η γαλλική. Αλλά στην κατανόηση και στην ομιλία είναι λίγο περισσότερο τα γερμανικά.

Δεν θα καταλαβαίνεις τι λένε οι Γερμανοί στην Γερμανία, θα ακούς συνεχώς διαφορετικές ομιλίες, προφορές και πολλές φορές δεν θα καταλαβαίνεις, ακόμη και C2 να έχεις.

Γενικά αν θέλει κάποιος να σπουδάσει καλύτερα να κατέχει το C2, τώρα δίνω το B2 και θα το φτάσω μέχρι το C2. Πιο εύκολο είναι να γράφεις Γερμανικά παρά να τα μιλάς. Μπορείς να βρεις και ένα καλό φόρουμ να κάνεις εξάσκηση.

Ε η δυσκολία είναι κάτι υποκειμενικό. Εμένα τουλάχιστον μου φαίνονται πιο εύκολα από τα αγγλικά, γιατί έχει λογική σαν γλώσσα (όχι σαν τα αγγλικά που είναι ό,τι να ναι). Ε και προφανώς όταν είσαι γερμανία θα ακούσεις διάφορες προφορές, η αλήθεια είναι ότι κυρίως τους μεγάλους ανθρώπους δυσκολεύεσαι να τους καταλάβεις, αλλά αυτό επειδή πολλοί μιλάν χωριάτικα (gar nichts -> kanix.. nichts -> net :P , habe -> hab' , alla den einai kai tromera duskolo na ta piaseis )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Steftos

Νεοφερμένος

Ο Steftos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Ε η δυσκολία είναι κάτι υποκειμενικό. Εμένα τουλάχιστον μου φαίνονται πιο εύκολα από τα αγγλικά, γιατί έχει λογική σαν γλώσσα (όχι σαν τα αγγλικά που είναι ό,τι να ναι). Ε και προφανώς όταν είσαι γερμανία θα ακούσεις διάφορες προφορές, η αλήθεια είναι ότι κυρίως τους μεγάλους ανθρώπους δυσκολεύεσαι να τους καταλάβεις, αλλά αυτό επειδή πολλοί μιλάν χωριάτικα (gar nichts -> kanix.. nichts -> net :P , habe -> hab' , alla den einai kai tromera duskolo na ta piaseis )

Η αλήθεια είναι ότι πολλοί μιλάνε χωριάτικα και δεν προσπαθούν να τα διορθώσουν. Καλά τα γεροντάκια δεν βγάζεις γρι. Ε όχι είναι πιο αντικειμενική γλώσσα τα Γερμανικά. Η πιο αντικειμενική ακόμη και από τα ελληνικά είναι τα αγγλικά δεν είναι τυχαίο ότι έγινε παγκόσμια γλώσσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι πολλοί μιλάνε χωριάτικα και δεν προσπαθούν να τα διορθώσουν. Καλά τα γεροντάκια δεν βγάζεις γρι. Ε όχι είναι πιο αντικειμενική γλώσσα τα Γερμανικά. Η πιο αντικειμενική ακόμη και από τα ελληνικά είναι τα αγγλικά δεν είναι τυχαίο ότι έγινε παγκόσμια γλώσσα.

Ε σιγά π θα αλλάξουν τ΄ρα τον τρόπο π μιλάν . Εμένα πάντως μου αρέσουν τα χωριάτικα, τα χρησιμοποιώ συχνά :P
Btw, wo wohnst du ?(in welcher Stadt ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Steftos

Νεοφερμένος

Ο Steftos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Hannover, in einem Stadtteil, aber ich finde die Stadt nicht gut weil die nicht viele Aussichten vor allem für weitere Berufseinstiege hat. Mal sehen was die Zukunft bringt. Καλά γενικά δεν θα έλεγα και πως είμαι και πολύ ενθουσιασμένος με την Γερμανία, ίσως είναι λόγω πόλης που μένω και δεν έχει πολλές εναλλακτικές. Τι να πω Βερολίνο πήγα αλλά δεν πρόκειται να ξαναπάω ποτέ, άθλια πόλη με υψηλή ανεργία μάλιστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
ε και γω μια απο τα ίδια περίπου. Πολύ βαρετά εδώ . Karlsruhe είμαι και πραγματικά πολύ Ruhe :P (Το καλό είναι ότι δεν έχει ναζι , τουλάχιστον όχι πολλούς ). Βερολίνο ήθελα να πάω ή καμιά δρεσδη. Τουλάχιστον σ καμιά μεγαλύτερη πόλη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Steftos

Νεοφερμένος

Ο Steftos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
ε και γω μια απο τα ίδια περίπου. Πολύ βαρετά εδώ . Karlsruhe είμαι και πραγματικά πολύ Ruhe :P (Το καλό είναι ότι δεν έχει ναζι , τουλάχιστον όχι πολλούς ). Βερολίνο ήθελα να πάω ή καμιά δρεσδη. Τουλάχιστον σ καμιά μεγαλύτερη πόλη


Δεν είναι καλά Καρσρούη καμιά Στουτγάρδη άνετα θα πήγαινα ή γενικά κοντά στην Φρανκφούρτη. Γενικά ταξίδεψα ανατολικά, άθλια είναι, πόλεις έρημες, χωριά έρημα, μόνο κάτι γεροντάκια έχουν μείνει. Βερολίνο άθλιο μέρος, βρωμιά παντού, Τουρκιά, φτώχεια εξαθλιωμένοι αρκετοί και ζουν όλοι με τζοπ σεντερ. Εδώ έχουμε 1,1 εκατ πληθυσμό μαζί με τα προάστια και συνεχώς μεγαλώνει. Πάντως δεν είναι και άσχημη πόλη άνετα θα καθόμουν εδώ για πάντα, αλλά δεν έχει επαγγελματικές ευκαιρίες, αυτό είναι το πρόβλημα. Ακόμη και η ζίμενς που είχε τα κεντρικά εδώ, έκλεισε τα πάντα και μετακόμισε για Μόναχο. Επίσης το Μόναχο αρκετά καλή πόλη με πολλές ευκαιρίες, κρίμα που είναι τόσο ακριβά, αλλά αξίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
@Steftos
Το Βερολίνο μπορεί να έχει όλα τα προβλήματα που λες,όμως δεν παύει να είναι μία υπέροχη πόλη (τουλάχιστον εγώ τη λάτρεψα όταν πήγα).Έχει πολλά αξιοθέατα και φυσικά πολλές εναλλακτικές για να περάσεις τον ελεύθερο χρόνο σου.Επίσης το Freie και το Humboldt έχουν πολύ καλή φήμη σαν πανεπιστήμια.Και το καλύτερο,απ'ό,τι έχω ακούσει το κόστος ζωής εκεί δε συγκρίνεται σε σχέση με αυτό του Μονάχου για παράδειγμα.Τώρα για δουλειά δεν ξέρω,η καθηγήτριά μου που έμενε περίπου ένα χρόνο στο Βερολίνο μου έχει πει ότι οι μισθοί είναι πολύ χαμηλότεροι σε σχέση με άλλες πόλεις...Για να μην τα πολυλογώ,άνετα θα έμενα εκεί,αλλά δεν ξέρω κατά πόσο συμφέρει για δουλειά. (για σπουδές όμως... :D :inlove:)

@Trolletarian
Δεν πειράζει που έχει Ruhe,έχεις κοντά τη Χαϊδελβέργη που είναι φοιτητούπολη και τουριστικός προορισμός και γενικά κινείται αρκετά σαν πόλη. +Στρασβούργο (Γαλλία) μόνο μία ώρα με το αυτοκίνητο ;)

Και για να μπω και στο θέμα...Δίνει κανείς B2 Goethe τώρα?Εγώ ακόμα να το συνειδητοποιήσω ότι δίνω σε λιγότερο από 2 εβδομάδες! :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Καλή επιτυχία Παναγιώτη! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Viel Erfolg :)
Εγώ δίνω το Β1 αλλά και πάλι το άγχος χτυπάει κόκκινο :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Vielen Dank!!! :)
Δε χρειάζεται άγχος Ράνια!Απλά κάνε μία τελευταία επανάληψη τη γραμματική και τα σος απ'το λεξιλόγιο,δες καμιά γερμανική εκπομπή στη DW για να βεβαιωθείς ότι είσαι σίγουρη για το ακουστικό (εγώ βλέπω πολύ Fokus Europa,με έχει βοηθήσει αφάνταστα) και είσαι μια χαρά! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Το Δυτικο Βερολινο ειναι Δυτικη Γερμανια, πολη αντιστοιχη με τις αλλες της Δυσης. Το πρωην Ανατολικο ειναι αρκετα παρακμιακο ακομα και σημερα. Το κοστος ζωης ανεβαινει αλλα δυσκολα θα ανεβουν οι μισθοι καθως ειναι πολη που ζει απο Δημοσιους Υπαλληλους και τον τουρισμο, δεν εχει καποια αλλη βιομηχανια οπως το Αμβουργο εχει τη ναυτιλια, η Φρανκφουρτη τις τραπεζες κ.ο.κ.

Καλη επιτυχια σε οσους δινουν Γερμανικα πτυχια, περυσι ημουν κι εγω στη θεση σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Steftos

Νεοφερμένος

Ο Steftos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
@Steftos
Το Βερολίνο μπορεί να έχει όλα τα προβλήματα που λες,όμως δεν παύει να είναι μία υπέροχη πόλη (τουλάχιστον εγώ τη λάτρεψα όταν πήγα).Έχει πολλά αξιοθέατα και φυσικά πολλές εναλλακτικές για να περάσεις τον ελεύθερο χρόνο σου.Επίσης το Freie και το Humboldt έχουν πολύ καλή φήμη σαν πανεπιστήμια.Και το καλύτερο,απ'ό,τι έχω ακούσει το κόστος ζωής εκεί δε συγκρίνεται σε σχέση με αυτό του Μονάχου για παράδειγμα.Τώρα για δουλειά δεν ξέρω,η καθηγήτριά μου που έμενε περίπου ένα χρόνο στο Βερολίνο μου έχει πει ότι οι μισθοί είναι πολύ χαμηλότεροι σε σχέση με άλλες πόλεις...Για να μην τα πολυλογώ,άνετα θα έμενα εκεί,αλλά δεν ξέρω κατά πόσο συμφέρει για δουλειά. (για σπουδές όμως... :D :inlove:)

@Trolletarian
Δεν πειράζει που έχει Ruhe,έχεις κοντά τη Χαϊδελβέργη που είναι φοιτητούπολη και τουριστικός προορισμός και γενικά κινείται αρκετά σαν πόλη. +Στρασβούργο (Γαλλία) μόνο μία ώρα με το αυτοκίνητο ;)

Και για να μπω και στο θέμα...Δίνει κανείς B2 Goethe τώρα?Εγώ ακόμα να το συνειδητοποιήσω ότι δίνω σε λιγότερο από 2 εβδομάδες! :eek:

Μάλλον δεν έχεις πάει σε άλλες πόλεις. Εγώ πήγα για να μείνω μόνιμα εκεί. Πιο όμορφο είναι το Αμβούργο και το Μόναχο σαν μεγαλουπόλεις παρά το άθλιο Βερολίνο. Το ότι έχει αγάλματα και τουρίστες δεν μου λέει απολύτως τίποτα. Ακόμη και το Ανόβερο που μένω είναι πιο όμορφο και τακτοποιημένο από το Βερολίνο.

Ναι δίνω εξετάσεις Β2 να δούμε πως θα τα πάμε, δουλειά και εξετάσεις είναι αρκετά δύσκολο πράγμα, όλη η μέρα χάνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Μάλλον δεν έχεις πάει σε άλλες πόλεις. Εγώ πήγα για να μείνω μόνιμα εκεί. Πιο όμορφο είναι το Αμβούργο και το Μόναχο σαν μεγαλουπόλεις παρά το άθλιο Βερολίνο. Το ότι έχει αγάλματα και τουρίστες δεν μου λέει απολύτως τίποτα. Ακόμη και το Ανόβερο που μένω είναι πιο όμορφο και τακτοποιημένο από το Βερολίνο.

Ναι δίνω εξετάσεις Β2 να δούμε πως θα τα πάμε, δουλειά και εξετάσεις είναι αρκετά δύσκολο πράγμα, όλη η μέρα χάνεται.

Έχω πάει σε αρκετές πόλεις,όμως όχι σε αυτές που αναφέρεις.Πάντως σε σχέση με Χαϊδελβέργη,Καρλσρούη και Δρέσδη (που έχω πάει),το Βερολίνο μου φάνηκε λιγότερο μονότονο.Συνδυάζει παλιά κτήρια,αγάλματα,μουσεία,κτλ με ουρανοξύστες και μοντέρνα αρχιτεκτονική,σημεία μες το πράσινο με πολυσύχναστους δρόμους,κτλ.Γενικά είναι πολύ δυναμική πόλη με πετυχημένο σχεδιασμό.
Επίσης δώσε ορισμό για το "τακτοποιημένο".Το Βερολίνο έχει ποδηλατόδρομους παντού και έχει πολύ καλή συγκοινωνία.Από άποψη καθαριότητας,δε νομίζω να υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

Αν μένεις Γερμανία δε χάνεται ποτέ η μέρα για τα γερμανικά.Και στη δουλειά που είσαι,πάλι γερμανικά δεν ακούς?Μπορείς να κάνεις παντού εξάσκηση.Σίγουρα θα τα πας τέλεια! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Steftos

Νεοφερμένος

Ο Steftos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Έχω πάει σε αρκετές πόλεις,όμως όχι σε αυτές που αναφέρεις.Πάντως σε σχέση με Χαϊδελβέργη,Καρλσρούη και Δρέσδη (που έχω πάει),το Βερολίνο μου φάνηκε λιγότερο μονότονο.Συνδυάζει παλιά κτήρια,αγάλματα,μουσεία,κτλ με ουρανοξύστες και μοντέρνα αρχιτεκτονική,σημεία μες το πράσινο με πολυσύχναστους δρόμους,κτλ.Γενικά είναι πολύ δυναμική πόλη με πετυχημένο σχεδιασμό.
Επίσης δώσε ορισμό για το "τακτοποιημένο".Το Βερολίνο έχει ποδηλατόδρομους παντού και έχει πολύ καλή συγκοινωνία.Από άποψη καθαριότητας,δε νομίζω να υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

Αν μένεις Γερμανία δε χάνεται ποτέ η μέρα για τα γερμανικά.Και στη δουλειά που είσαι,πάλι γερμανικά δεν ακούς?Μπορείς να κάνεις παντού εξάσκηση.Σίγουρα θα τα πας τέλεια! :D

Ποδηλατόδρομους έχει ολόκληρη η Γερμανία και σε μικρά χωριά να πας θα βρεις ποδηλατόδρομους, οι συγκοινωνίες για παράδειγμα είναι παμπάλαιες, πολύ βρωμιά συνάντησα και όπως είπα έχει υψηλή ανεργία σε σχέση με όλες τις άλλες πόλεις. Πχ στο Ανόβερο που μένω έχει πολύ πράσινο, έχει αρκετές λίμνες και αξιοθέατα να δεις και φυσικά την μεγαλύτερη έκθεση στην Ευρώπη και στην Γερμανία. Το μόνο κακό όπως είπα είναι ότι δεν έχει πολλές επαγγελματικές ευκαιρίες.

Στην νέα δουλειά δεν μιλάμε και πολύ, γιατί δεν είμαστε και πολλά άτομα και υπάρχει τόσος θόρυβος λόγω μηχανημάτων που μερικές φορές σκούζουμε. Αλλά δεν συγκρίνονται τα Γερμανικά που μαθαίνεις Γερμανία από την Ελλάδα. Στην Ελλάδα δεν μπορούσα να βγάλω άχνα ναι μεν διάβαζα πολύ και ήξερα αρκετές λέξεις, αλλά δεν μπορούσα να τα μιλήσω καθόλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Έχω πάει σε αρκετές πόλεις,όμως όχι σε αυτές που αναφέρεις.Πάντως σε σχέση με Χαϊδελβέργη,Καρλσρούη και Δρέσδη (που έχω πάει),

Πήγες Karlsruhe για διακοπές ? μη χειρότερα :P Ε η Heidelberg μια σταλιά είναι. E γενικά ήθελα λίγη περισσότερη φασαρία και κόσμο. Για πρακτική θα φύγω απο δω σίγουρα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Καλή επιτυχία στις εξετάσεις σας:D !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
@Steftos
Για ανεργία δεν ξέρω,πάντως μου φάνηκε πολύ καθαρή πόλη το Βερολίνο. (τουλάχιστον σε σχέση με τη Θεσσαλονίκη)
Και στη δουλειά να μη μιλάς με τους άλλους,και μόνο που ακούς γερμανικό ραδιόφωνο και βλέπεις γερμανική τηλεόραση νομίζω ότι θα τα πας τέλεια στο Hören.Αν κάνεις παρέα και με κανέναν Γερμανό ή έστω με κάποιον που να μένει πολύ καιρό εκεί και μιλάτε γερμανικά,θα κάνεις εξάσκηση και για το Sprechen.

@Trolletarian
Η εκδρομή ήταν Χαϊδελβέργη-Στρασβούργο,αλλά περάσαμε και από Καρλσρούη.Μου άρεσε πάρα πολύ!!! :D
Και όπως είπα,αν δε σου αρέσει ούτε η Χαϊδελβέργη,υπάρχει και το Στρασβούργο που είναι 1 ώρα δρόμος με το λεωφορείο.Είναι μεγάλη πόλη,με αρκετό κόσμο και οι περισσότεροι καταλαβαίνουν γερμανικά (είναι ακριβώς δίπλα στα σύνορα και πολλοί πάνε στη Γερμανία για δουλειά ή για ψώνια,οπότε λίγα γερμανικά ξέρουν όλοι).

@Deutsch... Lover
Danke!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
@Steftos
Για ανεργία δεν ξέρω,πάντως μου φάνηκε πολύ καθαρή πόλη το Βερολίνο. (τουλάχιστον σε σχέση με τη Θεσσαλονίκη)

EEEE σαν τη σαλόνικα δεν έχει . Λίγα λόγια για την πατρίδα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Ποιος άλλος έδωσε σήμερα? Εγώ τα πήγα ΤΕΛΕΙΑ!!!!! :alljumpy: :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
^ Παναγιώτη συγχαρητήρια! Είδα και ανάλογη ανάρτηση στο Facebook.
Με το καλό τα αποτελέσματα :D εύχομαι ποσοστό από 75% και πάνω!!

Καλά αποτελέσματα και υπομονή και σε όποιον άλλον έδινε! Θετική σκέψη! Ακόμα και αν δεν κάτσει αυτή τη φορά, υπάρχουν άλλες τόσες ευκαιρίες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top