Διοίκηση επιχειρήσεων ή Οικονομικών Επιστημών ;

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
παιδια μιας και δεν βρηκα αλλο τοσο σχετικο θεμα, μια φιλοσοφικη απορια, ΓΙΑΤΙ καποιος, να σπουδαζει καθαρα οικονομικα (πχ οικονομικη επιστημη)

εννοω οι απαντησεις που εχω διαβασει ειναι συνηθως "να σου δινει ισχυρες βασεις, αναλυτικη σκεψη, σε βοηθαει σε οποιαδηποτε επιλογη στη ζωη σου" ενω κατ εμε αυτα ειναι προσοντα που αποκτας ή με εσωτερικη αναζητηση και κριτικη...ή το πιο απλο με εμπειρια, αυτο που λεμε την καθημερινη τριβη
οποτε ουσιαστικα προσπαθουν να σου ξυπνησουν ικανοτητες (κακα τα ψεμματα, το διαβασμα δεν ξυπνα ικανοτητες, η προσπαθεια και η εμπειρια το κανουν)
τις οποιες θα εξασκησεις ουτως ή αλλως και θυσιαζεις πρακτικη γνωση, τι εννοω?

διοικηση επιχειρησεων: θα μαθεις ολα τα φιλοσοφικα πχ διοικηση ανθρωπινων πορων και μαρκετιγκ που λιγο πολυ, ειναι η κοινη λογικη σε επιστημη, θα μαθεις ομως και στατιστικη, χρηματοοικονομικα, λογιστικη, πληροφορικη

λογιστικη: ε καλα οχι να παινεψω το σπιτι μου, αλλα ειναι προφανες το τι κανεις, φροντιζεις να καταγραψεις την πραγματικοτητα με τον βελτιστο τροπο και ελεγχεις τις χρηματοροες τις επιχειρησης

χρηματοοικονομικη: ελεγχεις το ΑΝ πρεπει να επενδυσεις καπου, πως και ποσο

στατιστικη: για μενα ειναι απο τις πιο σημαντικες επιστημες στην οικονομια, πανω κατω ειναι το α-ω σε οικονομετριες, μελετες και τα λοιπα, αδιαπραγματευτα

και ερχονται και τα οικονομικα μετα που ουσιαστικα, δεν σου μαθαινουν τιποτα, δινουν κατι ορισμους για το αυτονοητο και παιζουν με αυτους
ποτε ειναι ποσοτικα ποτε ποιοτικα, παντα ομως ειναι γενικολογα

αναλυτικη σκεψη αναπτυσσεις σε ολα (κυριως χρηματοοικονομικη και στατιστικη που ειναι φισκα στα μαθηματικα) οποτε δεν μου παρεχει ουσιαστικη γνωση, δεν μου παρεχει μια τεχνικη, ε γιατι να τα σπουδασω τοτε? γιατι ακομα και στα απλα
βαφτιζουμε ας πουμε οτι η μεταβολη της τιμης επιδρα στη ζητουμενη ποσοτητα και οχι την ζητηση, αυτο και στη γιαγια μου στο χωριο αν ορισω τι εννοω με τους ορους θα το καταλαβε, οποτε ιδεες?

ολα αυτα δεν τα λεω απο επαθεια, αλλα πηγαινουν τα παιδια σε δυσκολες σχολες, (οπως το οικονομικο) που ΑΝ ΚΑΙ ειναι δυσκολες, θα τα μαθαινουν κατι πρακτικο, ειναι σα να πρεπει να κανω στο δημοτικο γραμματικη στα παιδια και εγω να τους κανω αριστοτελη, το οτι ειναι πιο δυσκολος δεν σημαινει οτι θα τα οφελεισει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Ξεκινώντας την απάντηση στο θέμα σου φίλε Βασίλη από την ίδια την ερώτησή σου «Γιατί να σπουδάσει κανείς Οικονομικά ή Διοίκηση Επιχειρήσεων ή Λογιστική»? Έχω να σου απαντήσω ότι δεν υπάρχει «γιατί» το ένα και «γιατί» το άλλο. Υπάρχει μόνο ότι υπάρχουν άτομα, με συγκεκριμένα θέλω, συγκεκριμένες κλίσεις, συγκεκριμένες προοπτικές, συγκεκριμένες ευκαιρίες που βλέπουν στο δικό τους μέλλον γιατί έχουν γνωστό στο τάδε τομέα ή κλάδο και με βάση αυτά πορεύεται και πορεύει το μυαλό του.

Αυτό που είναι το τέλειο και το ιδανικό για κάποιον δεν ανταποκρίνεται στο γενικότερο σύνολο των ατόμων, καθώς ο καθένας έχει τα δικά του δεδομένα και ευκαιρίες. Οπότε εξ’αρχής το ερώτημα είναι περισσότερο «υποκειμενικό παρά αντικειμενικό».

Στο λοιπόν τώρα: Θα πρέπει να ξεκινήσουμε από την ρίζα του θέματος και όχι από καθολικές απόψεις ατόμων που ανταποκρίνονται σε εντελώς μεροληπτικά πλαίσια. Ζούμε στο έτος 2013 μέσα σε έναν κόσμο τρομακτικής εξειδίκευσης των πάντων και μόλις λίγες δεκαετίες μετά από την ξαφνική εκτίναξη των Informatics. Καθώς λοιπόν είναι σχεδόν δεδομένο για όλους μας πώς θα συνεχίζουμε σε M.Sc.

Σήμερα η αγορά εργασίας έχει γίνει απίστευτα απαιτητική. Στην δεκαετία του '60 και του '70 και του ‘80 ένα πανεπιστημιακό πτυχίο ήταν αρκετό για μια σίγουρη δουλειά ή εξασφαλισμένη καριέρα σε οποιονδήποτε κλάδο – επιστήμη. Πλέον αυτό έχει ανατραπεί πανηγυρικά, καθώς υπάρχει «κορεσμός» στους περισσότερους κλάδους σπουδών, με δεκάδες χιλιάδες νέους επιστήμονες κατόχους πανεπιστημιακών πτυχίων. Έτσι οι εργοδότες από μια μάζα ομοιογένειας άρχισαν να απαιτούν και να θέτουν σαν προϋπόθεση, την απόκτηση M.Sc. ή άλλων επαγγελματικών πιστοποιήσεων, σεμιναρίων κ.τ.λ. Οι σημερινές μεγάλες και πολυεθνικές επιχειρήσεις έχουν πολύ διαφορετικές ανάγκες σήμερα και αναζητούν επαγγελματίες με:

  • (α) μεταπτυχιακή πρακτική μόρφωση πιστοποιημένη και
  • (β) πιστοποιημένη επαγγελματική προϋπηρεσία, οι οποίοι είναι έτοιμοι να αναλάβουν άμεσα ανώτατες θέσεις ευθύνης.

Είναι σίγουρο ότι οποιοδήποτε «Προπτυχιακό» όσο εξειδικευμένο να είναι σε κάτι, είτε Λογιστικής, είτε HR, είτε Logistics κ.τ.λ. δεν σου προσφέρει ούτε στο ελάχιστο ούτε το α) ούτε το β). Επομένως γιατί να θέσεις τον εαυτό σου εξ’αρχής σε ένα εξειδικευμένο προπτυχιακό πρόγραμμα καθώς είναι δεδομένο πώς δεν θα πάρεις την παραμικρή πρακτική εμπειρία και κατά δεύτερον θα κάνεις έτσι κι αλλιώς ένα M.Sc. σε έναν τομέα ενδιαφέροντος.

Η σειρά πάντα πάει από το ΓΕΝΙΚΟ στο ΕΙΔΙΚΟ γιατί αυτή είναι η λογική της εκμάθησης:
  • Έτσι υπάρχουν πτυχία Ιατρικής με επακόλουθο κάποιος μετά να επιλέγει ειδικότητα(Παθολογίας, Παιδιατρικής, Καρδιολογίας κ.τ.λ.). πουθενά δεν θα δεις την αντίθετη κατεύθυνση να παίρνει πρώτα κάποιος ειδικότητα και μετά το γενικό πτυχίο Ιατρικής.
  • Έτσι υπάρχουν τα πτυχία Νομικής με επακόλουθο κάποιος να παίρνει δρόμο σταδιοδρομίας σε (Εταιρικό Δίκαιο, Εγκληματολογία, Συνταγματικό Δίκαιο, Αστικό Δίκαιο κ.τ.λ.). Δεν νομίζω να υπάρχει κανείς σοβαρός δικηγόρος που να δηλώνει πώς είναι σε όλα καλός και μπορεί να αναλάβει εξίσου καλά μια οποιαδήποτε υπόθεση σε σχέση με έναν που ειδικεύεται σε Εταιρικό Δίκαιο και μόνο π.χ. Έχω τύχει να συμμετέχω πρόσφατα σε Διημερίδα της ΕΦΕΕ Κοζάνης με την εταιρία στην οποία εργάζομαι ως χορηγοί, στις αρχές Φεβρουαρίου και την Δεύτερη μέρα είχαμε σαν ομιλητή τον «Μαρωνίδη» δικηγόρο που είναι στο Δ.Σ. του Επ. Επιμελητηρίου Θεσσαλονίκης με ειδίκευση στο Δίκαιο εταιριών και όταν ένας ακροατής-εφοριακός του έκανε μια ερώτηση Εργατικής Νομοθεσίας δήλωσε ανικανότητα να απαντήσει.

Επομένως ο Οικονομολόγος μπορεί να ασχοληθεί πολύ εύκολα ωσάν λογιστής ή υπεύθυνος HR ή υπεύθυνος λειτουργίας αποθήκης(Logistics). Το αντίθετο όμως είναι όχι ακατόρθωτο φυσικά, αλλά πιο σπάνιο, αν κρίνεις ότι το πρόγραμμα σπουδών των 2 Λο-Χρη’s στην Ελλάδα είναι αρκετά περιορισμένο ως προς άλλα βασικά οικονομικά μαθήματα.

Επίσης ένα άλλο στοιχείο είναι ότι το 85% των φοιτητών επιλέγει ένα τμήμα χωρίς προηγουμένως να έχει εργαστεί ή να έχει γνωρίσει το συγκεκριμένο επάγγελμα με αποτέλεσμα, μόλις βγουν στην αγορά εργασίας και εξασκήσουν αυτό για το οποίο ξόδεψαν κόπο και χρήμα να διαπιστώσουν ότι τελικά δεν είναι αυτό που τους ταιριάζει και ονειρεύονταν. Αν λοιπόν έχεις περιοριστεί τόσο εξειδικευμένα από το προπτυχιακό σου σε κάτι όπως η Λογιστική ή το Μάρκετινγκ και τελικά βγείς στα 23 σου στην αγορά και απογοητευτείς από το αντικείμενο, πώς θα αλλάξεις μετά κλάδο με κάποιο M.Sc. στα οικονομικά, π.χ. όταν δεν θα έχεις παρακολουθήσει βασικά θέματα μαθηματικών και στατιστικής που κυρίως αναλύονται στα Οικονομικά τμήματα? Σε πληροφορώ πώς ένα μεταπτυχιακό σε ποσοτικές μεθόδους και στατιστικής από φοιτητές Λογιστικής είναι ιδιαίτερα δύσκολο εγχείρημα, όχι γιατί θα κάνουν πυρηνική φυσική, απλά γιατί δεν θα έχει την βάση σε μαθήματα αλυσίδας που θα τα θεωρήσουν δεδομένα στο μεταπτυχιακό οι καθηγητές.

Έτσι λοιπόν τα τμήματα Οικονομικών επιστημών των ΜΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΠΑΜΕΠΙΣΤΗΜΙΩΝ(όπως ΕΚΠΑ ή Α.Π.Θ.) σου προσφέρουν ένα ευρύ φάσμα επιλογών από μαθήματα γενικού κορμού στα 2 πρώτα έτη που θα διδαχθούν αρκετά μαθηματικά, στατιστικές και οικονομετρίες και στην συνέχεια θα σου δώσουν να γνωρίσεις έναν - έναν μέσα από τους διάφορους τομείς τους, κλάδους όπως Λογιστική, Logistics, Διοίκησης, Μάρκετινγκ, Δικαίου-Νομικά, Κοινωνιολογικά, Δημοσίου τομέα και Δημόσιας Διοίκησης(ΟΤΑ κ.τ.λ.) έτσι ώστε ανάλογα με τα ενδιαφέροντά σου να προχωρήσεις μετά σε ένα μεταπτυχιακό που θα ανταποκρίνεται στα θέλω σου.
Για μένα αμέσως μετά το πτυχίο δεν θα πρέπει στο «καπάκι» να προχωρήσει κάποιος σε μεταπτυχιακό, αλλά να καταφέρει πρώτα είτε μέσω της πρακτικής άσκησης, είτε μέσω εργασίας, να γνωρίσει αυτό που φανταζόταν τόσα χρόνια σαν επάγγελμά του και αν τελικά του αρέσει να προχωρήσει και στο μεταπτυχιακό του μετά. Η πιθανότητα να του αρέσει πιστεύω υποκειμενικά ότι είναι μικρότερη απ’ότι να μην του αρέσει, για τον λόγο ότι καμία σχέση δεν έχει συνήθως ότι ακούς τόσα χρόνια μέχρι να δεις ο ίδιος την δουλειά από κοντά. Αν δεν του αρέσει λοιπόν, ο απόφοιτος Οικονομικού τμήματος και ΟΧΙ ο Λο-Χρη ή ο Ο.Δ.Ε. θα μπορέσει πολύ πιο εύκολα να χαράξει μια μεταστροφή στην καριέρα του, πράγμα το οποίο το καταλαβαίνουμε όλοι.

Σε ότι αφορά τώρα το καθαρό τυπικό κομμάτι της αποκατάστασης, τυπικά και οι 3 (Οικονομικού, Λο-Χρη, Ο.Δ.Ε.) θα έχουν ακριβώς τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα καθώς θα είναι και οι 3 μέλη του Ο.Ε.Ε. σαν απόφοιτοι Οικονομικού Πανεπιστημίου, θα λάβουν και οι 3 με την ίδια ωρίμανση χρονική την ανώτερη άδεια Λογιστή - Φοροτέχνη και θα έχουν ακριβώς την ίδια μοριοδότηση σε διαγωνισμούς όπως ΑΣΕΠ κ.τ.λ.

Τώρα στον ιδιωτικό τομέα σε πληροφορώ ότι είτε είσαι από το Οικονομικό είτε από το Λο-Χρή η επαφή σου με την πραγματικότητα του επαγγέλματος είναι από μηδενική εώς λιγοστή και αυτό εξαρτάται καθαρά και από την σχολή αποφοίτησης. Τα οικονομικά των πρώην Α.Β.Σ.Θ. + Α.Σ.Ο.Ε.Ε. ή διαφορετικά τα Καθαρά Οικονομικά των Οικονομικών Πανεπιστημίων που έχουν για κάθε τομέα και άλλο Τμήμα, παρουσιάζουν σημαντικές ελλείψεις σε μαθήματα και εμπλουτισμό σε σχέση με τα Οικονομικά του ΕΚΠΑ και ΑΠΘ που εξαιτίας της μοναδικότητας των τμημάτων προσπαθούν να συγκεντρώσουν μέσα στο πρόγραμμα σπουδών τους πολλά περισσότερα μαθήματα, τα οποία μπορέι ο φοιτητής να παρακολουθήσει μέσα από τους εναλλακτικούς τομείς που διαθέτουν.

Όταν το Α.Π.Θ. και το ΕΚΠΑ απαιτούν 50-55 μαθήματα για πτυχίο και το Οικονομικό Παμακ(η σχολή μου) και το Λο-Χρη Α.Σ.Ο.Ε.Ε. απαιτούν 40 μαθήματα, είναι λογικό ότι είναι πολύ περιορισμένα στο γνωστικό τους εύρος και αυτό δικαιολογημένα γιατί αν εμπλούτιζαν τόσο πολύ τα καθαρά Οικονομικά τους τμήματα, τότε τι θα έμενε να βάλουν στο πρόγραμμα σπουδών του Ο.Δ.Ε. της Λο-Χρη κ.τ.λ.? Γι αυτό και η σχολή μου είχε πολύ λιγότερες λογιστικές από το αντίστοιχο τμήμα στο Α.Π.Θ., γιατί τις πήγαν όλες στο Λο-Χρη.

Οπότε για μένα τα καλύτερα για κάποιον είναι να διαλέξει Οικονομικά είτε ΕΚΠΑ είτε Αριστοτέλειο και μετά όλα τα άλλα είτε σε Πανεπιστήμια είτε σε Τμήματα. Θέλω να σου πώ λοιπόν ότι η εξειδίκευση την οποία επικαλείσαι και μνημονεύεις με την επιλογή σου, στην πραγματικότητα δεν σε κάνει πιο πρακτικό από έναν απόφοιτο του ΕΚΠΑ ή του Α.Π.Θ. γιατί μπορεί πολύ απλά να διαλέξει τον αντίστοιχο τομέα «Οικονομικής των επιχειρήσεων» με πολλές λογιστικές ώστε θα έχει αμέσως - αμέσως παραπλήσιο ακαδημαϊκό πρόγραμμα με εσένα. Άλλωστε τα περισσότερα μαθήματά σου αλληλοκαλύπτονται αρκετά και στην ουσία δεν εμπεριέχουν το τελείως πρακτικό κομμάτι ενός Τ.Ε.Ι. Λογιστικής(με μαθήματα Φ.Π.Α. κ.τ.λ. τα οποία είναι τόσο εφήμερα στην Ελλάδα του Φορολογικό παραλογισμού). Επομένως όταν βγείς στην αγορά εργασίας με τις γνώσεις και μόνο από το Λο-Χρη θα είσαι πρακτικά ανίκανος στο να τηρήσεις ακόμα και βιβλία Β’ κατηγορίας(πλέον απλογραφικά με τον ν.4093/2012).

Πιστεύεις δηλαδή ότι μπορείς να αναλάβεις:
  • Τήρηση Τεχνικής Εταιρίας?
  • Ξενοδοχειακής Μονάδας?
  • Ασφαλιστή(απλού ελ. Επαγγελματία)?
  • Τουριστικό γραφείο?
  • Γνωρίζεις Τραπεζικό λογιστικό σχέδιο για να προσληφθείς ως επιστημονικός σε Τράπεζα?
  • Από λογιστικό χειρισμό Ναυτιλιακών?
Οπότε καταλαβαίνεις πώς αυτή την εξειδίκευση που επιζητείς δεν στην δίνει η σχολή σου και θα πρέπει να την ψάξεις μόνος. Οπότε γιατί να κάνεις κάτι τόσο ειδικό απ’την αρχή το οποίο στην πραγματικότητα δεν είναι καθόλου πρακτικό γιατί ουδεμία σχέση έχει η θεωρία της Λογιστικής με την πραγματική αντιμετώπιση μέσα σε έναν οργανισμό.

  • Επίσης πιστεύεις πώς αν δώσεις τα εισαγωγικά τέστ μετά μια συνέντευξη επιλογής στην οποιαδήποτε ελεγκτική εταιρία θα τα περάσεις? Δεν υπάρχει ούτε μία στις 1000 στο υπογράφω.

Παρόλα αυτά διάβασα μερικά σοβαρά λάθη στο σκεπτικό σου, καθώς μέσα από το μήνυμά σου βλέπω πώς έχεις μια κάποια σύγχυση σε σχέση με τί μαθήματα διδάσκονται στον κάθε τομέα.

Διοίκηση Επιχειρήσεων: Κάνουν γενικά λίγο απ’όλα χωρίς εμμονές και πάθη με αρνητικό ότι αφήνουν απ’έξω βασικά οικονομικά θέματα όπως νομικά στα πλαίσια εργατικού και εμπορικού δικαίου, ποσοτικών μεθόδων και δημοσίων οικονομικών. Η Ο.Δ.Ε. είναι η πρώτη ειδίκευση των Οικονομικών που βρίσκεται στο ίδιο πάτωμα με την Δημόσια οικονομική, Πολιτκή Οικονομία, Ποσοτικών μεθόσων.
Λογιστική: Για μένα είναι η εξειδίκευση της εξειδίκευσης. Στο δέντρο αυτό, αν το φανταστούμε ως δέντρο, θα είχαμε τα Οικονομικά με ειδίκευση την Ο.Δ.Ε. και με τελική Ειδίκευση της Ο.Δ.Ε. την Λογιστική + την Χρηματοοικονομική. Γιατί να κλειστείς τόσο πολύ ρε αδερφέ κλείνοντας την πόρτα σε μια σειρά από πολλά και ενδιαφέροντα επιστημονικά πεδία σε επίπεδο Μάστερ? Πές μου τι μάστερ θα κάνεις μετά το Λο-Χρη πάλι σε Λογιστική? Με τους ίδιους καθηγητές? Τα ίδια συγγράμματα? Την ίδια Λογική? Θα μου πείς θα πάς Πληροφοριακά Συστήματα. Επειδή εκεί είμαι εγώ τώρα, πιστεύεις πώς θα σου είναι εύκολο? Στερείσαι πολλών στοιχειωδών εννοιών.
Στατιστική: Δέχεσαι και μόνος πώς η στατιστική είναι από το Α εώς το Ω για πολλά πράγματα, εσύ πώς λές κάτι τέτοιο όταν ξέρεις ότι η στατιστική διδάσκεται κυρίως στα καθαρά οικονομικά τμήματα? Δεν συμβιβάζονται αυτά που λές.

Και κάτι τελευταίο εγώ από νεαρή ηλικία πές 1η Λυκείου ήξερα ότι θα ασχοληθώ με την Λογιστική γιατί διατηρούμε οικογενειακή εταιρία στον κλάδο, οπότε μιάς και είχα δεί την ίδια την εργασία αλλά και είχα μεγαλώσει σε μια οικογένεια με τους όρους αυτού του επαγγέλματος, το οποίο είναι πολύ σκληρό και απάνθρωπο πολλές φορές για τα δεδομένα της Ελλάδας, γοητεύτηκα απ’αυτό και παρόλα αυτά δεν επέλεξα Λο-Χρη για τους λόγους που σου ανέλυσα. Πήγα σε ένα καθαρά Οικονομικό το οποίο δεν είναι και το καλύτερο Πανελλαδικά, καθώς από την γνώμη του αδερφού μου και την εμπειρία που μου μετέδωσε έχει πολύ πιο πλούσιο πρόγραμμα σπουδών το Οικονομικό του Α.Π.Θ. Επίσης ξέρω ότι κάποτε μετά από αυτό το μεταπτυχιακό θα εξειδικευτώ στην λογιστική παραπάνω, με ένα πιθανόν δεύτερο μεταπτυχιακό ή επαγγελματικό τίτλο. Οπότε με γνώση του επαγγέλματος και αν αυτό μου αρέσει, μπορώ να το γυρίσω είτε προς το κομμάτι των «I.T. Ελέγχων» και «Πληροφοριακών συστημάτων» είτε προς το κομμάτι της «Λογιστικής» και της οικογενειακής επιχείρησης.
Τέλος η μητέρα μου τέλειωσε πρίν κάποια χρόνια το Σ.Α.Σ.Σ. Οικονομικό που διδάσκεται στο Α.Π.Θ., έχει την ίδια ακαδημαϊκή εκπαίδευση με έναν «πολιτικό» φοιτητή του Οικονομικού. Οι θέσεις που καταλαμβάνουν κυρίως οι απόφοιτοι της Σ.Α.Σ.Σ. Οικονομικού είναι στο «Στρατιωτικό λογιστήριο» με καθήκοντα κυρίως Λογιστικά-Ελέγχων, τρεχουσσών συναλλαγών και με «συμψηφισμούς εσόδων-εξόδων». Μια καθαρά λογιστική εργασία δηλαδή. Εσύ τι λές ο Ελληνικός Στρατός αν ήταν να επιλέξει την εκπαίδευση των αυριανών στελεχών του μεταξύ ενός καθαρά οικονομικού τμήματος ή ενός Λο-Χρή δεν θα επέλεγε το καλύτερο δυνατό τμήμα? Επιλέγει λοιπόν το συγκεκριμένο τμήμα γιατί έχει μεγάλο εύρος μαθημάτων, επικεντρώνεται πολύ στα Δημόσια οικονομικά και στην Μακροοικονομική Λογιστική του Δημοσίου, στα Νομικής φύσεως μαθήματα και όχι γιατί όπως λές:
«έρχονται και τα οικονομικά μετά, που ουσιαστικά δεν σου μαθαίνουν τίποτα».
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
χαρηκα για τον χρονο που πηρες να απαντησεις, αρχικα θελω να σου πω, οτι οτι λεω δεν το λεω απο καποιο κομπλεξ (γιατι πολυ απλα, εμπαινα ανετα στο οικονομικο), μετα να πω οτι το αν θα "την ψαξεις" εξαρταται παντα απο εσενα
Δεν θα σε παρει η σχολη απο το χερι να σε εξειδικευσει. Ωστοσο δεν ειναι λυση η ευρυμαθεια, το να μισοξερεις 30 πραγματα, δεν σε κανει ανωτερο απο το να ξερεις καλουτσικα 10 πραγματα

Επισης αν δεις τον οδηγο σπουδων στη χρηματοοικονομικη, πολλα μαθηματα ειναι πρακτικα οικονομικα. Βεβαια ο στοχος μου στο μηνυμα αυτο δεν ειναι να το παιξω ξερολας και να υποτιμησω το οικονομικο. Το ξεκαθαρισα απο την αρχη οτι το θεωρω μια δυσκολη σχολη και αξιολογη (αλλιως δεν θα εβαζα 3 οικονομικα στο μηχανογραφικο) απλως δεν ξερω κατα ποσο αυτα που μαθαινεις μπορεις να τα εφαρμοσεις ή ειναι απλα εφαρμοσιμα

Παρολα αυτα σου παρεθετω μια ερευνα
https://www.career.aueb.gr/docs/aporofisi.pdf
Οπως βλεπεις το λοχρη αποφευγει να κανει μεταπτυχιακα, και παρολα αυτα η απασχοληση του ειναι σε υψηλα επιπεδα, το θεμα με το μεταπτυχιακο ειναι να το κανεις συνειδητα μονος σου, οχι απλα επειδη φοβασαι να βγεις αγορα, να κανεις 1 χρονο ακομα πανεπιστημιο.
Επισης εθεσες το θεμα εξειδικευσης, ωραια, ας πουμε θελω να γινω ορκωτος ελεγκτης...ε οταν κανω 17 λογιστικες στη σχολη, και ο αλλος απο το οικονομικο εχει το πολυ 3 ε ειναι φυσικο να προτιμησουν εναν απο λοχρη ή απο οδε (στη σωστη κατευθυνση), γιατι του αλλου θα το βγει η πιστη

Το οτι η στατιστικη ειναι πολυ σημαντικη δεν διαφωνει πουθενα, αμα θελω να κανω ρισκ μαναντζμεντ ή να γινω αναλογιστης, ουτε λοχρη θα παω, ουτε οδε, ουτε οικονομικο, στατιστικο θα παω (δεν λεω οτι δεν γινεται, αλλα γιατι να παω απο τα κατσαβραχα οταν εχει λεωφορο)

η λογιστικη περα απο τον ελεγχο καταστασεων, σε μαθαινει μια κοινη γλωσσα, οπως ειναι οι ορισμοι στα μαθηματικα. Μαθαινεις πως λεγονται αυτα που ξερεις στην καθημερινη ζωη σε εναν κοινο κωδικα για να καταλαβαινομαστε πιο ευκολα. Το να μαθει να σκεφτεσαι δεν θα στο μαθει, ουτε το λοχρη ουτε το οδε, ουτε το οικονομικο, αλιμονο να ειμαι ενας ανθρωπος χωρις προσωπικες αναζητησεις και να περιμενω μια σχολη για να ξυπνησει το μυαλο μου.

Επισης ομως ειπα, καποια πραγματα τα μαθανεις απο την καθημερινη τριβη ουτως ή αλλως, το θεμα ειναι να εχεις γνωσεις να αρχισεις απο καπου
πιστευω (με οποιο λαθος) οτι τα επαγγελματα οικονομολογου μπορει να τα συνοψισεις σε 4 γκρουπ
λογιστης (ειτε εσωτερικος ειτε εξωτερικος), τραπεζιτης (και εννοω γενικα ολους τους οικονομικους αναλυτες σε ασφαλιστικες, τραπεζες, εδω και εκει), ορκωτοι ελεγκτες λογιστες (εσωτερικοι και εξωτερικοι) και μανατζερ

εσυ τι πιστευεις οτι ακομα και με μαστερ οικονομικων θα σου δωθει απλοχερα?
εγω δεν σου ειπα οτι θα μου πουν ελα εδω ομορφε, αλλα θα εχω να κανω καπου μια αρχη για εξελιξη
ή πιστευεις οτι αν δεν εμαθες κατι 4 χρονια στο πανεπιστημιο, τα 3 lessons, CFA θα στα μαθουν για πλακα?
το οτι δεν θα τηρω βιβλια Β ταξης ειναι προφανες απου θελω 3 χρονια εμπειρια πρωτα

επισης αν το θεμα σου ειναι να μου κανες επιθεση θα προτιμουσα να μην συνεχισουμε, εγω ηρθα να κανω διαλογο, οχι να μου την πει κανεις, στην τελικη οπως ειπα αν ηθελα οικονομικο, δοξα τω Θεω εμπαινα (και το λεω με απουσια καθε αλαζονιας και επαρσης, απλως δεν θα μου την πουν και απο πανω)

Επειδη εχω παει στρατο, πιστεψε με, ο στρατος και η λογικη ειναι 2 δρομοι παραλληλοι, επισης στο στρατο βαζουν τους γιατρους να φυλανε σκοπια...βγαλε εσυ συμπερασματα στρατου, επισης εχω ερθει σε επαφη με αποφοιτους σαςς οικονομικο...αυτοι βαριουνται που ζουνε

Αν θυμαμαι καλα, βγαζουν 10 οικονομολους το χρονο (μπορει και 15) που ισως φαινεται λιγο...αλλα σκεψου ΠΟΣΑ λογιστηρια εχει ο στρατος (στα οποια συνηθως τα βιβλια τηρουν οι εφεδροι υπαξιωματικοι) και δεδομενου οτι ειναι δημοσιο σκεψου λιγο...ΠΟΣΟΥΣ ΕΛΕΓΧΟΥΣ να κανει 1 σε ενα 8ωρο? φαντασου δηλαδη οι 10 που βγαινουν καθε χρονο, ψοφουν στην βαρεμαρα

Ποσες εφαρμογες εχουν κανει την μακρο στη ζωη τους?
Γιατι τοτε, αν κανεις 5 χρονια big 4, κανουν κρα οι πελατες θα σε παρουν εσωτερικο ελεγκτη και θα σου δωσουν ενα σκασμο λεφτα? επειδη η λογιστικη-ελεγκτικη σου γνωση ειναι αχρηστη?
Παρεπιπτωντος αν μπαινεμε στρατο με ασεπ, θα βλεπαμε πιο αξιοπιστα στοιχεια, το οικονομικο σσας, ειναι απο τα πιο εξειδικευμενα για προφανεις λογους
θελει ο αλλος να κανει οικονομικα στο στρατο (επειδη εχει μονιμοτητα, για κανενα αλλο λογο) ειτε τα μαθει σωστα ειτε λαθος, δεν εχει σημασια, θα τα μαθει στη δουλεια και επισης...οταν ανοιγε η σσας λιγο πολυ, η σχολη εμπορικων και οικομονομικων επιστημων υπηρχε, πως να διαλεξουν κατι αλλο

Τελος παντων, δεν μου πολυ απαντησες, εγω ρωτησα για μερικα θετικα του οικονομικου και εσυ μου ειπες για το ποσο χαλια ειναι το οδε και το λοχρη
να το πω αλλιως απο οδε και λοχρη , θα πας σε μια τραπεζα αναλυτης, σε μια ελεγκτικη να γινεις ορκωτος, ή σε μια εταιρια να γινεις λογιστης
απο οικονομικο που πας? (χωρις να μου πεις με το μεταπτυχιακο που σου πληρωνουν οι γονεις σου, οπως βλεπεις στην ερευνα το 1/3 του λοχρη κανει μεταπτυχιακο, τα 2/3 του οικονομικου κανει μεταπτυχιακο και βρισκουν δουλεια περιπου στον ιδιο χρονο, αρα για να κανουμε το ιδιο πραγμα, ο ενας θελει ενα υποστηριγμα ακομα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Φίλε Βασίλη επειδή από τα μηνύματά σου μπορώ να καταλάβω πώς είσαι ακόμα στα πρώτα χρόνια της φοίτησης σου στο Λο-Χρη θα κρατήσω χαμηλό προφίλ, γιατί δεν μπορώ να σου καταλογίσω την όποια άγνοιά έχεις στο θέμα
α) Δεν έχεις ολοκληρώσει ακόμα ούτε το ¼ του προγράμματος σπουδών σου,
β) Δεν έχεις γνωρίσει την αγορά Μάστερς ακόμα και
γ) Δεν έχεις πραγματική επαφή με την αγορά εργασίας αυτού του αντικειμένου του οποίου σπουδάζεις.

Οπότε θα προσπαθήσω να σου απαντήσω με σκοπό να αρπάξεις μερικά πράγματα βιαστικά τα οποία θα τα συναντήσεις μπροστά σου σε 4-5 χρόνια.

Αρχικά το γεγονός πώς έπιανες το Οικονομικό και πήγες Λο-Χρη δεν σου δίνει την προστατευτική ομπρέλα, του να λες πράγματα για το Οικονομικό τα οποία θα θεωρηθούν αμερόληπτα. Και εγώ έπιανα όλες τις σχολές του 5ου πεδίου και αν και πέρασα στο Πα.Μάκ., δεν έχω ιδιοκτησιακή λατρεία για το τμήμα ή το Πανεπιστήμιο μου. Και δεν διστάζω να ισχυριστώ ότι τα καθαρά Οικονομικά των ΜΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΩΝ, είναι οι καλύτερες επιλογές και ΟΧΙ Οικονομικά του Πα.Μακ. ή της Α.Σ.Ο.Ε.Ε. Τους λόγους τους είπα στο προηγούμενό μήνυμά μου αναλυτικά.
Ένα Οικ. Πανεπιστήμιο σαν την Α.Σ.Ο.Ε.Ε. και το Πα.Μακ. έχουν μια γκάμα μαθημάτων την οποία την μοιράζουν στις 5-6 διαφορετικές ειδικότητες που προσφέρουν. Με αποτέλεσμα να βγαίνει με το ζόρι για την σχολή μου(Οικονομικό Πα.Μακ.) και την σχολή σου(Λο-Χρη Α.Σ.Ο.Ε.Ε.) μόλις 40 μαθήματα για πτυχίο μαζί με τις ξένες γλώσσες. Και στο ξαναλέω αλλά δεν το έπιασες, ο απόφοιτος του ΑΠΘ Οικονομικού, αν θέλει να πάρει λογιστικό τομέα, με την αντίστοιχη κατεύθυνση θα έχει παραπλήσιο πρόγραμμα σπουδών με εσένα, κοντά στις 15 Λογιστικές. Επίσης αν νομίζεις ότι ο εργοδότης θα κάτσει να μετρήσει αν οι λογιστικές σου ήταν 13 ή 17, τότε θα πρέπει να δεχτείς ότι θα επιλέξει μεταξύ ενός αποφοίτου Λο-Χρη ή Οικονομικού, τον Τ.Ε.Ι.τζή Λογιστικής που έχει 25 λογιστικές, άσχετα αν αυτές είχαν να κάνουν με μαθήματα που όταν βγεί στην αγορά εργασίας θα είναι ήδη ξεπερασμένα την επόμενη χρονιά.

Αναφέρεις εδώ ότι υπάρχουν πρακτικά μαθήματα. Επειδή αυτά που κοροϊδεύουμε για τα Τ.Ε.Ι. Λογιστικής με τα εργαστήρια, δεν είναι ωραίο να τα επικαλούμαστε μετά εμείς. Τι θέλω να πώ. Πρακτικά μαθήματα φίλε είτε στην Λογιστική είτε στο Οικονομικό ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ. Δεν είμαστε μηχανολόγοι ώστε να έχουμε αυτή την έννοια "πρακτικά μαθήματα". Το μόνο πρακτικό μάθημα φίλε, θα είναι αυτό που μετά την Χρημ-Λογιστική Ι & ΙΙ, θα σε πάρει ο καθηγητής των Πληροφοριακών Συστημάτων και θα σε πάει μπροστά στο PC να δουλέψεις το Demo της Αltec πιθανότατα, όπως έκανα και εγώ:
- Στην Στατιστική: το SPSS
- Στην Οικονομετρία: το Μicrofit
- Στην Λογιστική & Πληροφοριακά συστήματα: το Κεφάλαιο 4, το Enterprise ERP κ.τλ.

Οπότε δεν υπάρχουν πρακτικά μαθήματα φίλε. Άν επιζητείς πρακτικά μαθήματα του στυλ συμπλήρωση του Ε1, πήγαινε Τ.Ε.Ι. Λογιστικής και όταν βγείς από εκεί το Ε1 θα έχει αλλάξει δέκα χρώματα και 45 κωδικούς.

Η έρευνα τώρα που αναφέρεις δεν λέει απολύτως τίποτα γιατί είναι για εσωτερική κατανάλωση, το γραφείο διασύνδεσης του Ο.Π.Α. την έκανε, τι ήθελες να σου έλεγε? Το Πα.Μακ. κάποτε έκανε μια ανάλογη έρευνα και εντελώς τυχαία έθετε στις πρώτες θέσεις σαν Πανεπιστήμιο το Πα.Μακ. και μετά έβαζε τα Μεταπτυχιακά του Πειραιά από τα τελευταία. Ε τι να κάνω επειδή είμαι από το Πα.Μακ. και με βόλευε εκείνη η έρευνα να την επικαλεστώ? Είναι κοροϊδία σκέτη, άς είμαστε ρεαλιστές. Με 30% ανεργία η Ελλάδα του 2013 και σίγουρα και του 2016 όταν θα βγαίνεις εσύ στην αγορά εργασίας, πιστεύεις ότι ένας απόφοιτος Οικονομικού ΕΚΠΑ ή Α.Σ.Ο.Ε.Ε. θα έχει διαφορετική μεταχείριση από την εργοδοσία?

Το Λο-Χρη φίλε μου αποφεύγει ή όπως θές πές το να κάνει μεταπτυχιακά γιατί είναι τόσο εξειδικευμένο τμήμα που τί μεταπτυχιακό να κάνει μετά κάποιος? Σίγουρα μετά το Λο-Χρη το μεταπτυχιακό θα είναι προς κάτι πιο ΓΕΝΙΚΟ καθώς δεν έχω δεί πουθενά M.Sc. σε Κ.Φ.Α.Σ. ή Μ.Sc. σε Φ.Π.Α. Θα πάει λογικά και θα κάνει τίποτα σε Διοίκηση Επιχειρήσεων(πάλι γενίκευση). Ο λόγος πάλι που οι των Οικονομικών κάνουν περισσότερα Μάστερ είναι γιατί το εύρος τους δεν αναλώνεται, και δεν είναι μόνο 4 πυλώνες όπως λές είναι πολλοί παραπάνω, Logistics, ΗR, Αναλογιστική, Χρηματοοικονομικά, Λογιστικά, Ελεγκτική κ.α……

Αναφέρεις εδώ το επάγγελμα του ορκωτού, επειδή προφανώς την διαδικασία δεν την ξέρεις, προκειμένου να μπεις στο επάγγελμα το Σώμα ορκωτών σου θέτει σαν προαπαιτούμενο να επιτύχεις σε 30 μαθήματα δικά τους. Ο πατέρας μου τυχαίνει να κάνει 2 μαθήματα σαν εισηγητής στο Ι.Ε.Σ.Ο.Ε.Λ. Θεσσαλονίκης, αν δεν πετύχεις αυτά τα 30 μαθήματα τα δικά τους, τον τίτλο του ορκωτού δεν θα τον πάρεις ποτέ, από οποιαδήποτε σχολή και αν είσαι. Στην συνέχεια αν τύχει να πάς σε κάποια ελεγκτική θα σε ρωτήσουν αν ολοκλήρωσες το Ι.Ε.Σ.Ο.Ε.Λ. και όχι αν έκανες 10-15 Λογιστικές στο τμήμα σου. Το Ι.Ε.Σ.Ο.Ε.Λ. σε εκπαιδεύει με 4 εξάμηνα/ 200 ώρες ανά εξάμηνο ώστε να μπορέσεις να επιτύχεις. Και αυτό γιατί οι Ορκωτοί δεν είναι ουρανοκατέβατοι, είναι άτομα που έχουν πάει σε κάποιο Οικονομικό Πανεπιστήμιο και γνωρίζουν πώς οι λογιστική σε ακαδημαϊκό επίπεδο δεν έχει ουδεμία σχέση με την πραγματική λογιστική. Οπότε δεν πάς να έχεις και 50 Λογιστικά μαθήματα στο Πανεπιστήμιο, αν δεν έχεις ολοκληρώσει το Ι.Ε.Σ.Ο.Ε.Λ. είσαι καμένο χαρτί. Θα σου κάνω τώρα μια ερώτηση.
Πώς εξηγείς το γεγονός ότι το μοναδικό μεταπτυχιακό που αναγνωρίζεται από το Ι.Ε.Σ.Ο.Ε.Λ. και μπορείς μετά την φοίτησή του εκεί να αποκτήσεις τον τίτλο του ορκωτού μέσω του Σ.Ο.Ε.Λ. είναι το «Εφαρμοσμένης Λογιστικής και Ελεγκτικής του ΕΚΠΑ»? Γιατί δεν λένε ότι σαν Ι.Ε.Σ.Ο.Ε.Λ. δεχόμαστε και παρέχουμε τον τίτλο στους αποφοίτους Λο-Χρη(Πα.Μακ. ή Α.Σ.Ο.Ε.Ε.) γιατί είναι οι καλύτεροι του κλάδου? Δέχονται ένα μεταπτυχιακό ενός καθαρού Οικονομικού τμήματος, αυτό του Ε.Κ.Π.Α.

το οτι δεν θα τηρω βιβλια Β ταξης ειναι προφανες απου θελω 3 χρονια εμπειρια πρωτα
- Με αυτή σου την πρόταση πραγματικά με στεναχώρησες, γιατί δείχνει πώς έχασες 1 χρρόνο στην Σ.Σ.Ε. μπήκες σε μια 4τούς φοίτησης σχολή με την όποια δυσκολία έχει αυτή και δεν μπήκες ποτέ στον κόπο να διαβάσεις το Νομικό πλαίσιο που διέπει το επάγγελμα του Λογιστή-Φοροτέχνη. Προφανώς δεν έχεις κάποιον δικό σου στον χώρο των Οικονομικο-Λογιστικών, καθώς η άδεια Λ/Φ Γ’ Τάξης αποδίδεται στους αποφοίτους όλων των Οικονομικών Πανεπιστημίων αλλά και των παρεμφερή τμημάτων Ο.Δ.Ε. κ.τ.λ. με μόνη προϋπόθεση το πτυχίο τους. Δεν χρειάζεσαι φίλε μου 3 χρόνια που λές και λυπάμαι πολύ που δεν το γνωρίζεις. Γενικά δείχνεις άτομο που βλέπει τα πράγματα πολύ υλιστικά και να ξέρεις ότι αν τα βλέπεις έτσι και όχι με πραγματικό ενδιαφέρον θα γυρίσει και θα σε δαγκώσει. Ψάχνεις απ’ότι φαίνεται την άμεση αποκατάσταση ή την επαγγελματική σταδιοδρομία με τεχνικές προτετελεσμένων.
- Επιδίωξες Σ.Σ.Ε. προφανώς για αποκατάσταση και επειδή δεν σου ταίριαζε η νοοτροπία του στρατού και καλά έκανες, γιατί ο στρατός είναι τρόπος ζωής και όχι ένα κοινό επάγγελμα, αποφάσισες και καλά έκανες και έφυγες. Όμως αυτό σου στοίχισε ένα ολόκληρο έτος + άλλα κόστη(οικονομικά + ψυχολογικά), πράγμα που δείχνει λανθασμένη εκτίμηση κατάστασης. Στην συνέχεια μπαίνεις σε ένα τμήμα, χωρίς να έχεις ο ίδιος κάποια προσωπικά βιώματα για το επάγγελμα και προσπαθείς βασιζόμενος σε έναν τίτλο σχολής να αποδείξεις ότι είσαι πλέον ο καλύτερα εκπαιδευτικά καταρτισμένος στον κλάδο. Σε πληροφορώ πώς στην ερώτησή σου ότι ο Λο-Χρη θα γίνει Λογιστής, ο Ο.Δ.Ε. θα διοικήσει και ο Οικονομολόγος τι θα κάνει? Θα σου απαντήσω ότι ο οικονομολόγος θα κάνει ότι θέλει από αυτά, όπως ακριβώς ο γιατρός θα πάρει ειδίκευση στην Παθολογία ή την καρδιολογία και όπως ο νομικός θα ασχοληθεί με Εμπορικό ή Εγκληματολογία.

Η Σ.Α.Σ.Σ. από την άλλη πλευρά βγάζει από 50-70 αποφοίτους την χρονιά, λογιστήρια με την έννοια την καθημερινή δεν έχει ο στρατός απλά έχει τομείς οικονομικής διαχείρισης, δεν καταχωρούνε και τιμολόγια όπως φαντάζεσαι έναν πολίτη λογιστή. Ο στρατός μπορεί όποτε το θελήσει να μεταφέρει την εκπαίδευσή των στελεχών του, σε οποιοδήποτε ίδρυμα, δεν το κάνει επειδή τον εμποδίζει κάποιος. Έχω μεγαλώσει κατά κύριο λόγο με στρατιωτικά βιώματα, καθώς η μητέρα μου είναι στρατιωτικός και ο ίδιος έχω ολοκληρώσει την θητεία μου, οπότε ξέρω εκ των έσω το επάγγελμα και την ζωή ενός στρατιωτικού. Αυτό το ότι τα βιβλία τα τηρούν οι έφεδροι υπαξιωματικοί δεν θα το σχολιάσω περαιτέρω καθώς δεν υπάρχουν βιβλία στο στρατό β’ κατηγορίας που πιθανόν να φαντάζεσαι, καθώς τώρα άρχισε η διαδικασία της μηχανοργάνωσης του Δημοσίου από τους ελεγκτές. Και δεν κατάλαβες ότι σε όλα τα Α.Σ.Ε.Ι. οι σπουδαστές είναι πρώτα στρατιώτες και μετά Ιατροί, Οικονομολόγοι κ.τ.λ., οπότε γιατί ο Σ.Α.Σ.Σ. Ιατρικό να μην κάνει σκοπιές? Είναι στρατός δεν είναι Κολέγιο.

Όσο για το μεταπτυχιακό μου, δεν μου το πληρώνουν οι γονείς μου Βασίλη, συγκεκριμένα δεν το πληρώνω κάν, είναι χρηματοδοτούμενο από το Ι.Κ.Υ., στα λέω όλα αυτά ακόμα και αν ακούγονται επικριτικά, γιατί έτσι έχουν τα πράγματα, από 1η Λυκείου συμμετείχα στην εργασία του πατέρα μου, ήξερα πώς εκεί θα είναι το μέλλον μου και ενώ έπιανα όλα του 5 πεδίου, επέλεξα Οικονομικό για να μπορέσω να δω πολλούς τομείς. Ήδη κάνω στο Α.Π.Θ. το 2 εξάμηνο του Μεταπτυχιακού μου, που είναι συνυφασμένο με την τωρινή μου εργασία(σε εταιρία λογιστικών προγραμμάτων) και μέχρι στιγμής δεν έχω μετανιώσει για την επιλογή μου.

Σου εύχομαι χωρίς πάθη, καλές σπουδές και να διευρύνεις το πεδίο στο μυαλό σου, έχοντας ως στόχο και πολλές εναλλακτικές, αν στο μέλλον κάτσει καμιά στραβή. Το επάγγελμα είναι πολύ σκληρό και του Ελεγκτή ακόμα πιο σκληρό. Η πιθανότητα να απογοητευτείς είναι εξίσου μεγάλη με την πιθανότητα να γοητευτείς. Τα μαθήματα του Ι.Ε.Σ.Ο.Ε.Λ. έχουν βάση το 60% τα περισσότερα και δεν έχουν καμία σχέση με τα ακαδημαϊκά, οι ελεγκτικές ναι προσφέρουν καλούς μισθούς, αλλά όχι από την πρώτη μέρα, στην αρχή θα δουλεύεις σαν ασκούμενος με τρείς και εξήντα, σίγουρα έχει μια πολύ μεγάλη δυναμική ο χώρος και συνεχώς αναπτύσσεται, απλά μην θεωρείς δεδομένο ότι το Λο-Χρη θα σου είναι πανάκεια. Πιθανότατα ο Ελεγκτής για τον οποίο θα είσαι απεσταλμένος θα είναι κάποιος απόφοιτος καθαρού οικονομικού τμήματος καθώς οι περισσότεροι στον χώρο τον Ελληνικό είναι από τα αρχικά οικονομικά τμήματα της δεκαετίας του '80. Αν τελικά καταφέρεις και μπείς ποτέ στο Ι.Ε.Σ.Ο.Ε.Λ. θα δείς ότι το 80% θα είναι άτομα από καθαρά Οικονομικά και το υπόλοιπο θα είναι ένα μείγμα από τα πάντα όλα.

Και μια άλλη άποψη για το θέμα Οικονομικά # Ο.Δ.Ε. ή Λο-Χρη κ.τ.λ.:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

lili.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Παμακ τα λες ωραια και αναλυτικα αλλα διαφωνω σε καποια σημεια μαζι σου. Πως ειναι δυνατον να μην θεωρειτε καθαρο οικονομικο τμημα το οικονομικο της ΑΣΟΕΕ.? (Εχω φιλους απο εκει λογω του οτι φοιτουσα στην ΑΣΟΕΕ και πιστεψε με τα μαθηματα τους ειναι πολυ απαιτητικα και οι καθηγητες επισης). Δεν θα μιλησω για ΟΔΕ διοτι μου το ισοπεδωσες το τμημα λεγοντας αμεσα εμμεσα οτι ειναι ενα μειγμα απο τα παντα ολα. Δεν ειναι ακριβως ετσι φιλε μου και δεν νομιζω πως δυνασαι να εκφερεις αποψη για κατι το οποιο δεν εχεις δει εκ των εσω. Η ΑΣΟΕΕ συγκεκριμενα για τα τμηματα οικονομικο, ΟΔΕ και ΛΟ.ΧΡΗ εχει μαθηματα απαιτητικα, εξειδικευμενα, τεραστιες υλες, υπερβολικες αναλυσεις και αν εισαι ΣωστοΣ φοιτητης με την νορμαλ εννοια του ορου, μαθαινεις παρα πολλα και εχεις πολλα εφοδια για το μετεπειτα μεταπτυχιακο. Η ΟΔΕ π.χ σου ανοιγει δρομους για παμπολλα μεταπτυχιακα πασης φυσεως.. Ξερεις το προγραμμα σπουδων μας? Ξερεις οτι στο 3ο ετος διαλεγαμε κατευθυνση αναλογα με την εξειδικευση που θελαμε και τα μαθηματα ηταν αμιγως συνυφασμενα με το αντικειμενο που επιλεγαμε? Αν δεν φοιτησεις σε ενα πανεπιστημιο , δεν μπορεις να το κρινεις. Μην λεμε οτι θελουμε τωρα, η ΑΣΟΕΕ δεν εχει τυχαια το ονομα που εχει. Οσες ζωες και να ειχα, θα φοιτουσα ξανα και ξανα σε αυτο το πανεπιστημιο. Γουσταρα τα μαθηματα, τους καθηγητες, τον τροπο εκμαθησης που ξεχωριζει απο αλλα τμηματα.. Και το ομολογω οτι τον πρωτο χρονο δεν μου αρεσε καθολου η σχολη μου. Διοτι ακομα δεν ειχα γινει μερος της. Οποτε καποιος που δεν εχει πατησει στην ΑΣΟΕΕ ως προπτυχιακος, μεταπτυχιακος ή διδακτορικος φοιτητης δεν μπορει να εχει αποψη. Δεν νομιζω πως λεω κατι λαθος. Αλλα και να λεω -συμφωνα με εσενα- αυτη ειναι η αποψη μου. Οσον αφορα το οικονομικο σαν τμημα γενικοτερα και οχι μονο στην ΑΣΟΕΕ, το θεωρω πολυ μονοτονο, πολυ μονοδιαστατο αντικειμενο. Καλυτερα να σπουδασεις κατι πιο γενικο και μετα να εξειδικευτεις σε κατι πιο συγκεκριμενο παρα το αντιθετο. Διοτι οι προπτυχιακες σπουδες ειναι απλα ενα σκαλοπατακι. Οι μεταπτυχιακες ειναι ο βασικος λιθος για την μετεπειτα πορεια μας!

υ.γ: ειλικρινα τα λεω φιλικα ολα αυτα. Ειναι πεποιθηση που εχω δημιουργησει με το περασμα του καιρου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Αγαπητοί συνάδελφοι καί εσείς οι 2 αλλά και όσοι θα έπονται προς απάντηση αυτού του θέματος, σέβομαι απόλυτα την διαφωνία σας για κάθε ένα από αυτά που είπατε, γιατί προφανώς αν δεν εκδηλώνατε και εσείς και εγώ με την σειρά μου την διαφωνία μου, θα σήμαινε πώς έχουμε την ίδια λογική και άρα θα ήμασταν φοιτητές και απόφοιτοι του ίδιου Τμήματος και Πανεπιστημίου. Το μοναδικό κομμάτι που διαφωνώ με σένα Εύα είναι αυτό:
Οσον αφορα το οικονομικο σαν τμημα γενικοτερα και οχι μονο στην ΑΣΟΕΕ, το θεωρω πολυ μονοτονο, πολυ μονοδιαστατο αντικειμενο. Καλυτερα να σπουδασεις κατι πιο γενικο και μετα να εξειδικευτεις σε κατι πιο συγκεκριμενο παρα το αντιθετο.
Πιο γενικό από το Οικονομικό στο 5ο πεδίο δεν υπάρχει συνάδελφε. Μονότονο ναί μπορεί να σου φαίνεται για "χ" ή "ψ" λόγους, όμως η ευρύτερη βάση από την οποία προκύπτουν όλα τα άλλα είναι η Οικονομική επιστήμη. Η Ο.Δ.Ε. είναι η πρώτη εξειδίκευση μετά το Οικονομικό και στην συνέχεια σχεδόν όλα τα άλλα αποτελούν εξειδικεύσεις της Ο.Δ.Ε.(βλέπε Λο-Χρη, Μάρκετινγκ κ.τ.λ.). Οπότε σου λέω ότι άν δέν επέλεγα Οικονομικό αμέσως επόμενα θα επέλεγα Ο.Δ.Ε. Δεν γνωρίζω γιατί σου άφησα την γεύση ότι "ισοπέδωσα" το Ο.Δ.Ε. καθώς δεν υπογράμμισα κάτι τέτοιο με τα λεγόμενά μου. Ωστόσο για να το λες κάτι θα είπα όντως που σε ξένισε.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
Φίλε Βασίλη επειδή από τα μηνύματά σου μπορώ να καταλάβω πώς είσαι ακόμα στα πρώτα χρόνια της φοίτησης σου στο Λο-Χρη θα κρατήσω χαμηλό προφίλ, γιατί δεν μπορώ να σου καταλογίσω την όποια άγνοιά έχεις στο θέμα
α) Δεν έχεις ολοκληρώσει ακόμα ούτε το ¼ του προγράμματος σπουδών σου,
β) Δεν έχεις γνωρίσει την αγορά Μάστερς ακόμα και
γ) Δεν έχεις πραγματική επαφή με την αγορά εργασίας αυτού του αντικειμένου του οποίου σπουδάζεις.

Οπότε θα προσπαθήσω να σου απαντήσω με σκοπό να αρπάξεις μερικά πράγματα βιαστικά τα οποία θα τα συναντήσεις μπροστά σου σε 4-5 χρόνια.
ενω εσυ που εχεις την γνωση κανεις νον στοπ επιθεση, χωρις ακομα να μου εχεις δωσει εναν λογο να παει καποιος στο οικονομικο, απλα αλλαζεις διαρκως θεμα
Αρχικά το γεγονός πώς έπιανες το Οικονομικό και πήγες Λο-Χρη δεν σου δίνει την προστατευτική ομπρέλα, του να λες πράγματα για το Οικονομικό τα οποία θα θεωρηθούν αμερόληπτα. Και εγώ έπιανα όλες τις σχολές του 5ου πεδίου και αν και πέρασα στο Πα.Μάκ., δεν έχω ιδιοκτησιακή λατρεία για το τμήμα ή το Πανεπιστήμιο μου. Και δεν διστάζω να ισχυριστώ ότι τα καθαρά Οικονομικά των ΜΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΩΝ, είναι οι καλύτερες επιλογές και ΟΧΙ Οικονομικά του Πα.Μακ. ή της Α.Σ.Ο.Ε.Ε. Τους λόγους τους είπα στο προηγούμενό μήνυμά μου αναλυτικά.
φυσικα και μου δινει το δικαιωμα να κρινω, γιατι αντι να ειμαι κομπλεξικος και να κρινω οτι δεν εφτασα, προσπαθω να κρινω αντικειμενικα επιλογες που ηταν στα ορια που εφτανα
Ένα Οικ. Πανεπιστήμιο σαν την Α.Σ.Ο.Ε.Ε. και το Πα.Μακ. έχουν μια γκάμα μαθημάτων την οποία την μοιράζουν στις 5-6 διαφορετικές ειδικότητες που προσφέρουν. Με αποτέλεσμα να βγαίνει με το ζόρι για την σχολή μου(Οικονομικό Πα.Μακ.) και την σχολή σου(Λο-Χρη Α.Σ.Ο.Ε.Ε.) μόλις 40 μαθήματα για πτυχίο μαζί με τις ξένες γλώσσες. Και στο ξαναλέω αλλά δεν το έπιασες, ο απόφοιτος του ΑΠΘ Οικονομικού, αν θέλει να πάρει λογιστικό τομέα, με την αντίστοιχη κατεύθυνση θα έχει παραπλήσιο πρόγραμμα σπουδών με εσένα, κοντά στις 15 Λογιστικές. Επίσης αν νομίζεις ότι ο εργοδότης θα κάτσει να μετρήσει αν οι λογιστικές σου ήταν 13 ή 17, τότε θα πρέπει να δεχτείς ότι θα επιλέξει μεταξύ ενός αποφοίτου Λο-Χρη ή Οικονομικού, τον Τ.Ε.Ι.τζή Λογιστικής που έχει 25 λογιστικές, άσχετα αν αυτές είχαν να κάνουν με μαθήματα που όταν βγεί στην αγορά εργασίας θα είναι ήδη ξεπερασμένα την επόμενη χρονιά.
εδω ειναι αστειο, γιατι και στο επιμελητηριο και στους ορκωτους που πηγαμε, μας ελεγαν ολοι εμμεσως πλην σαφως για την ιστορια της ασοεε και στα 2, πως οι ποιοι πολλοι διοικητικοι επιμελητηριο και ορκωτους ειναι απο ασοεε και γενικα μας εκαναν να νιωσουμε σπιτι μας "οταν κανουμε τμημα λογιστικης και χρηματοοικονομικης, σαφως δεχνουμε μια προτιμηση παραπανω"
Αναφέρεις εδώ ότι υπάρχουν πρακτικά μαθήματα. Επειδή αυτά που κοροϊδεύουμε για τα Τ.Ε.Ι. Λογιστικής με τα εργαστήρια, δεν είναι ωραίο να τα επικαλούμαστε μετά εμείς. Τι θέλω να πώ. Πρακτικά μαθήματα φίλε είτε στην Λογιστική είτε στο Οικονομικό ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ. Δεν είμαστε μηχανολόγοι ώστε να έχουμε αυτή την έννοια "πρακτικά μαθήματα". Το μόνο πρακτικό μάθημα φίλε, θα είναι αυτό που μετά την Χρημ-Λογιστική Ι & ΙΙ, θα σε πάρει ο καθηγητής των Πληροφοριακών Συστημάτων και θα σε πάει μπροστά στο PC να δουλέψεις το Demo της Αltec πιθανότατα, όπως έκανα και εγώ:
- Στην Στατιστική: το SPSS
- Στην Οικονομετρία: το Μicrofit
- Στην Λογιστική & Πληροφοριακά συστήματα: το Κεφάλαιο 4, το Enterprise ERP κ.τλ.

Οπότε δεν υπάρχουν πρακτικά μαθήματα φίλε. Άν επιζητείς πρακτικά μαθήματα του στυλ συμπλήρωση του Ε1, πήγαινε Τ.Ε.Ι. Λογιστικής και όταν βγείς από εκεί το Ε1 θα έχει αλλάξει δέκα χρώματα και 45 κωδικούς.
ααα μαλιστα, ή το ενα ακρο, ή το αλλο, δηλαδη οτι μας ξεκινησε ο αλλος 2ο μαθημα πως να κανουμε ισολογισμος, δεν ειναι πρακτικο, θεωρητικουρα
Η έρευνα τώρα που αναφέρεις δεν λέει απολύτως τίποτα γιατί είναι για εσωτερική κατανάλωση, το γραφείο διασύνδεσης του Ο.Π.Α. την έκανε, τι ήθελες να σου έλεγε?
για πες μου εναν σοβαρα λογο, να ΜΗΝ καταταξει το ενα τμημα με το αλλο συγκρητικα και γιατι σου αναφερει οτι πολλοι θα εφευγαν απο το οπα αν ξανασπουδαζαν?- επισης αν ειχες δει καθολου την ερευνα πριν περασεις στην αμεση επιθεση, ουτε που συγκρινει η ερευνα τα πανεπιστημια, το ενα τμημα με το αλλο συγκρινει εμμεσα Το Πα.Μακ. κάποτε έκανε μια ανάλογη έρευνα και εντελώς τυχαία έθετε στις πρώτες θέσεις σαν Πανεπιστήμιο το Πα.Μακ. και μετά έβαζε τα Μεταπτυχιακά του Πειραιά από τα τελευταία. Ε τι να κάνω επειδή είμαι από το Πα.Μακ. και με βόλευε εκείνη η έρευνα να την επικαλεστώ? Είναι κοροϊδία σκέτη, άς είμαστε ρεαλιστές. Με 30% ανεργία η Ελλάδα του 2013 και σίγουρα και του 2016 όταν θα βγαίνεις εσύ στην αγορά εργασίας, πιστεύεις ότι ένας απόφοιτος Οικονομικού ΕΚΠΑ ή Α.Σ.Ο.Ε.Ε. θα έχει διαφορετική μεταχείριση από την εργοδοσία?
αλλα ειπαμε, με εχες κατα προσβαλλει τοση ωρα με το γαντι -λες και ειμαι ηλιθιος και δεν θα καταλαβω- ενω παραλληλα αποφευγεις να απαντησεις την μοναδικη μου ερωτηση, ε ξερω γω, αν εχουμε τωρα το καλο ονομα, το ειχαμε και τοσο και μονιμως οι μαθητες της Γ προτιμανε εμας, κατι θα εχουμε, δε μπορει
Το Λο-Χρη φίλε μου αποφεύγει ή όπως θές πές το να κάνει μεταπτυχιακά γιατί είναι τόσο εξειδικευμένο τμήμα που τί μεταπτυχιακό να κάνει μετά κάποιος? Σίγουρα μετά το Λο-Χρη το μεταπτυχιακό θα είναι προς κάτι πιο ΓΕΝΙΚΟ καθώς δεν έχω δεί πουθενά M.Sc. σε Κ.Φ.Α.Σ. ή Μ.Sc. σε Φ.Π.Α. Θα πάει λογικά και θα κάνει τίποτα σε Διοίκηση Επιχειρήσεων(πάλι γενίκευση). Ο λόγος πάλι που οι των Οικονομικών κάνουν περισσότερα Μάστερ είναι γιατί το εύρος τους δεν αναλώνεται, και δεν είναι μόνο 4 πυλώνες όπως λές είναι πολλοί παραπάνω, Logistics, ΗR, Αναλογιστική, Χρηματοοικονομικά, Λογιστικά, Ελεγκτική κ.α……
δεν ξερω αν παρατηρησες στην ερευνα, πανω κατω ενας του οικονομικου ειχε ιδιες προοπτικες με εναν του λοχρη
μονο που ο πρωτος ειχε συνηθως μεταπτυχιακο, ενω ο δευτερος συνηθως οχι...παρεπτιπτωντος αν δεν χρειαζομαι μεταπτυχιακο γιατι να το κανω με το ζορι, δεν παω για ακαδημαικος, για επαγγελματιας παω


Αναφέρεις εδώ το επάγγελμα του ορκωτού, επειδή προφανώς την διαδικασία δεν την ξέρεις, προκειμένου να μπεις στο επάγγελμα το Σώμα ορκωτών σου θέτει σαν προαπαιτούμενο να επιτύχεις σε 30 μαθήματα δικά τους. Ο πατέρας μου τυχαίνει να κάνει 2 μαθήματα σαν εισηγητής στο Ι.Ε.Σ.Ο.Ε.Λ. Θεσσαλονίκης, αν δεν πετύχεις αυτά τα 30 μαθήματα τα δικά τους, τον τίτλο του ορκωτού δεν θα τον πάρεις ποτέ, από οποιαδήποτε σχολή και αν είσαι. Στην συνέχεια αν τύχει να πάς σε κάποια ελεγκτική θα σε ρωτήσουν αν ολοκλήρωσες το Ι.Ε.Σ.Ο.Ε.Λ. και όχι αν έκανες 10-15 Λογιστικές στο τμήμα σου. Το Ι.Ε.Σ.Ο.Ε.Λ. σε εκπαιδεύει με 4 εξάμηνα/ 200 ώρες ανά εξάμηνο ώστε να μπορέσεις να επιτύχεις. Και αυτό γιατί οι Ορκωτοί δεν είναι ουρανοκατέβατοι, είναι άτομα που έχουν πάει σε κάποιο Οικονομικό Πανεπιστήμιο και γνωρίζουν πώς οι λογιστική σε ακαδημαϊκό επίπεδο δεν έχει ουδεμία σχέση με την πραγματική λογιστική. Οπότε δεν πάς να έχεις και 50 Λογιστικά μαθήματα στο Πανεπιστήμιο, αν δεν έχεις ολοκληρώσει το Ι.Ε.Σ.Ο.Ε.Λ. είσαι καμένο χαρτί. Θα σου κάνω τώρα μια ερώτηση.

σου απαγορευω να κρινεις εμενα ή τις γνωσεις μου (επειδη ουτε εγω κρινω εσενα)
ξερω παρα πολυ καλα τη διαδικασια "αν δεν πετύχεις αυτά τα 30 μαθήματα τα δικά τους, τον τίτλο του ορκωτού δεν θα τον πάρεις ποτέ, από οποιαδήποτε σχολή και αν είσαι. " ειδες, μην εισαι απολυτος γιατι λες βλακειες, αμα πας στο jes 7 μαθηματα δινεις στο σοελ και 9 (αν θυμαμαι καλα) στο acca
ε αρα αφου κατ εσενα η "ακαδημαικη λογιστικη δεν εχει καμια σχεση με την πραγματικη" ε ας μην κανουμε καθολου τοτε λογιστικες, να γινονται οι ελεγκτες απο το πολυτεχνειο και τη νομικη, ενω σε αντιθεση η μακρο, θα σε μυησει στην πραγματικη λογιστικη

Πώς εξηγείς το γεγονός ότι το μοναδικό μεταπτυχιακό που αναγνωρίζεται από το Ι.Ε.Σ.Ο.Ε.Λ. και μπορείς μετά την φοίτησή του εκεί να αποκτήσεις τον τίτλο του ορκωτού μέσω του Σ.Ο.Ε.Λ. είναι το «Εφαρμοσμένης Λογιστικής και Ελεγκτικής του ΕΚΠΑ»? Γιατί δεν λένε ότι σαν Ι.Ε.Σ.Ο.Ε.Λ. δεχόμαστε και παρέχουμε τον τίτλο στους αποφοίτους Λο-Χρη(Πα.Μακ. ή Α.Σ.Ο.Ε.Ε.) γιατί είναι οι καλύτεροι του κλάδου? Δέχονται ένα μεταπτυχιακό ενός καθαρού Οικονομικού τμήματος, αυτό του Ε.Κ.Π.Α.

1ον, δημοσιες σχεσεις, 2ον το προγραμμα σπουδων ασχετα ποιο τμημα το εχει ειναι "εφαρμοσμενης λογιστικηςκαι ελεγκτικης" οπως ειπες, δεν λεει πουθενα οικονομικης ή κατι τετοιο
- Με αυτή σου την πρόταση πραγματικά με στεναχώρησες, γιατί δείχνει πώς έχασες 1 χρρόνο στην Σ.Σ.Ε. μπήκες σε μια 4τούς φοίτησης σχολή με την όποια δυσκολία έχει αυτή και δεν μπήκες ποτέ στον κόπο να διαβάσεις το Νομικό πλαίσιο που διέπει το επάγγελμα του Λογιστή-Φοροτέχνη. Προφανώς δεν έχεις κάποιον δικό σου στον χώρο των Οικονομικο-Λογιστικών, καθώς η άδεια Λ/Φ Γ’ Τάξης αποδίδεται στους αποφοίτους όλων των Οικονομικών Πανεπιστημίων αλλά και των παρεμφερή τμημάτων Ο.Δ.Ε. κ.τ.λ. με μόνη προϋπόθεση το πτυχίο τους. Δεν χρειάζεσαι φίλε μου 3 χρόνια που λές και λυπάμαι πολύ που δεν το γνωρίζεις.
το που μπηκα αφορα εμενα, οχι εσενα, να λυπασαι τον εαφτο σου που δεν ξερεις τι γραφεις
σου δινουν αδεια Γ (οπως λες τωρα) εσυ πριν ειπες για Β
Γ- 3 χρονια - Β- 2 χρονια - Α
συνολο απο οταν βγεις σε 5 χρονια γινεσαι Α, ειδαμε εσυ που εχεις το λογιστοσοι, το ταλεντο σου ειναι να ειρωνευεσαι και να κανεις και λαθος στην τελικη


Γενικά δείχνεις άτομο που βλέπει τα πράγματα πολύ υλιστικά και να ξέρεις ότι αν τα βλέπεις έτσι και όχι με πραγματικό ενδιαφέρον θα γυρίσει και θα σε δαγκώσει. Ψάχνεις απ’ότι φαίνεται την άμεση αποκατάσταση ή την επαγγελματική σταδιοδρομία με τεχνικές προτετελεσμένων.
- Επιδίωξες Σ.Σ.Ε. προφανώς για αποκατάσταση και επειδή δεν σου ταίριαζε η νοοτροπία του στρατού και καλά έκανες, γιατί ο στρατός είναι τρόπος ζωής και όχι ένα κοινό επάγγελμα, αποφάσισες και καλά έκανες και έφυγες. Όμως αυτό σου στοίχισε ένα ολόκληρο έτος + άλλα κόστη(οικονομικά + ψυχολογικά), πράγμα που δείχνει λανθασμένη εκτίμηση κατάστασης. Στην συνέχεια μπαίνεις σε ένα τμήμα, χωρίς να έχεις ο ίδιος κάποια προσωπικά βιώματα για το επάγγελμα και προσπαθείς βασιζόμενος σε έναν τίτλο σχολής να αποδείξεις ότι είσαι πλέον ο καλύτερα εκπαιδευτικά καταρτισμένος στον κλάδο. Σε πληροφορώ πώς στην ερώτησή σου ότι ο Λο-Χρη θα γίνει Λογιστής, ο Ο.Δ.Ε. θα διοικήσει και ο Οικονομολόγος τι θα κάνει? Θα σου απαντήσω ότι ο οικονομολόγος θα κάνει ότι θέλει από αυτά, όπως ακριβώς ο γιατρός θα πάρει ειδίκευση στην Παθολογία ή την καρδιολογία και όπως ο νομικός θα ασχοληθεί με Εμπορικό ή Εγκληματολογία.
το που μπηκα και παλι, δεν ειναι δικο σου θεμα, μην εισαι αδιακριτος, το πατριωτικο μου συναισθημα εγω και ο Θεος, ΕΣΥ βλεπεις επιθεσεις απο το υπερπεραν, εγω εκανα μια απλη ερωτηση, τι πραγμα συγκεκριμενο σε μαθαινει το οικονομικο, εσυ νον στοπ με μας ποσο χαλια ειναι η ζωη μου και ολες οι αλλες σχολες, χωρις να ξερω καν τι θες να αποδειξεις, αμα δεν ξερεις τι μπορεις να κανεις με το πτυχιου σου απλα μην απαντας
Η Σ.Α.Σ.Σ. από την άλλη πλευρά βγάζει από 50-70 αποφοίτους την χρονιά, λογιστήρια με την έννοια την καθημερινή δεν έχει ο στρατός απλά έχει τομείς οικονομικής διαχείρισης, δεν καταχωρούνε και τιμολόγια όπως φαντάζεσαι έναν πολίτη λογιστή. Ο στρατός μπορεί όποτε το θελήσει να μεταφέρει την εκπαίδευσή των στελεχών του, σε οποιοδήποτε ίδρυμα, δεν το κάνει επειδή τον εμποδίζει κάποιος. Έχω μεγαλώσει κατά κύριο λόγο με στρατιωτικά βιώματα, καθώς η μητέρα μου είναι στρατιωτικός και ο ίδιος έχω ολοκληρώσει την θητεία μου, οπότε ξέρω εκ των έσω το επάγγελμα και την ζωή ενός στρατιωτικού. Αυτό το ότι τα βιβλία τα τηρούν οι έφεδροι υπαξιωματικοί δεν θα το σχολιάσω περαιτέρω καθώς δεν υπάρχουν βιβλία στο στρατό β’ κατηγορίας που πιθανόν να φαντάζεσαι, καθώς τώρα άρχισε η διαδικασία της μηχανοργάνωσης του Δημοσίου από τους ελεγκτές. Και δεν κατάλαβες ότι σε όλα τα Α.Σ.Ε.Ι. οι σπουδαστές είναι πρώτα στρατιώτες και μετά Ιατροί, Οικονομολόγοι κ.τ.λ., οπότε γιατί ο Σ.Α.Σ.Σ. Ιατρικό να μην κάνει σκοπιές? Είναι στρατός δεν είναι Κολέγιο.
50-70 ειναι οι γιατροι (εκτοςκαι αν αλλαξε κατι απο οταν το ελεγξα) σε καθε περιπτωση δεν θα κατσω να βγαλω λογικη στο στρατο, η σσας ειναι παλια σχολη, οταν ειχε ανοιξει ενδεχομενως υπηρχε μονο το οικονομικο και το εμπορικο, (btw, αφου οι ενστολοι εχουν το αλαθητο, τα ειδικα καθηκοντα αστυνομιας, στη λογιστικη παιρνουν μονο απο πειραια ασοεε και μακεδονια λοχρη, τιποτα αλλο), βαλλε τον γιατρο εσυ να φυλαει σκοπια, και αμα τραυματιστει, θα πεθανετε μαζικως επειδη δεν θα εχετε γιατρο, επειδη επρεπε να φυλαξει σκοπια, επισης να σκαβεις στον κηπο με το ακριβο κειμηλιο κουταλακι του προπαππου σου
Όσο για το μεταπτυχιακό μου, δεν μου το πληρώνουν οι γονείς μου Βασίλη, συγκεκριμένα δεν το πληρώνω κάν, είναι χρηματοδοτούμενο από το Ι.Κ.Υ., στα λέω όλα αυτά ακόμα και αν ακούγονται επικριτικά, γιατί έτσι έχουν τα πράγματα, από 1η Λυκείου συμμετείχα στην εργασία του πατέρα μου, ήξερα πώς εκεί θα είναι το μέλλον μου και ενώ έπιανα όλα του 5 πεδίου, επέλεξα Οικονομικό για να μπορέσω να δω πολλούς τομείς. Ήδη κάνω στο Α.Π.Θ. το 2 εξάμηνο του Μεταπτυχιακού μου, που είναι συνυφασμένο με την τωρινή μου εργασία(σε εταιρία λογιστικών προγραμμάτων) και μέχρι στιγμής δεν έχω μετανιώσει για την επιλογή μου.

ε τι να σου πω, αμα σ αρεσει να μαθεις τα ιδια πραγματα σε περισσοτερο χρονο...μαγκια σου, εγω αντι για μεταπτυχιακο προτιμω να δουλεψω να ζησω τη ζωη μου, ή στην τελικη να περασω επαγγελματικες εξετασεις
στην τελικη (εδω αναιρεισαι) Η ΑΚΑΔΗΜΑΙΚΗ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ, ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ, ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ? ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΕΚΕΙ ΛΟΙΠΟΝ?

Σου εύχομαι χωρίς πάθη, καλές σπουδές και να διευρύνεις το πεδίο στο μυαλό σου, έχοντας ως στόχο και πολλές εναλλακτικές, αν στο μέλλον κάτσει καμιά στραβή. Το επάγγελμα είναι πολύ σκληρό και του Ελεγκτή ακόμα πιο σκληρό. Η πιθανότητα να απογοητευτείς είναι εξίσου μεγάλη με την πιθανότητα να γοητευτείς. Τα μαθήματα του Ι.Ε.Σ.Ο.Ε.Λ. έχουν βάση το 60% τα περισσότερα και δεν έχουν καμία σχέση με τα ακαδημαϊκά, οι ελεγκτικές ναι προσφέρουν καλούς μισθούς, αλλά όχι από την πρώτη μέρα, στην αρχή θα δουλεύεις σαν ασκούμενος με τρείς και εξήντα, σίγουρα έχει μια πολύ μεγάλη δυναμική ο χώρος και συνεχώς αναπτύσσεται, απλά μην θεωρείς δεδομένο ότι το Λο-Χρη θα σου είναι πανάκεια. Πιθανότατα ο Ελεγκτής για τον οποίο θα είσαι απεσταλμένος θα είναι κάποιος απόφοιτος καθαρού οικονομικού τμήματος καθώς οι περισσότεροι στον χώρο τον Ελληνικό είναι από τα αρχικά οικονομικά τμήματα της δεκαετίας του '80. Αν τελικά καταφέρεις και μπείς ποτέ στο Ι.Ε.Σ.Ο.Ε.Λ. θα δείς ότι το 80% θα είναι άτομα από καθαρά Οικονομικά και το υπόλοιπο θα είναι ένα μείγμα από τα πάντα όλα.
"α. Μαθήματα υπόβαθρου
(δ1) Αρχές και ειδικά θέματα αστικού και εμπορικού δικαίου
(ε) Στοιχεία Μαθηματικών και Στατιστικής
(στ1) Οικονομική Επιχειρήσεων – Πολιτική Οικονομία
(στ2) Διεθνής Οικονομία
(ζ1) Βασικές αρχές οικονομικής διαχείρισης επιχειρήσεων

β. Βασικά επαγγελματικά μαθήματα
(α1) Γενικές Αρχές Λογιστικής και Λογιστικά Πρότυπα
(α2) Ελληνικό Γενικό Λογιστικό Σχέδιο
(β1) Ελεγκτική και επαγγελματικές ικανότητες ελεγκτή
(β2) Διαχείριση κινδύνων και εσωτερικός έλεγχος
(γ1) Κώδικας Βιβλίων και Στοιχείων (ΚΒΣ)
(γ2) Φόρος Προστιθέμενης Αξίας (Φ.Π.Α.)
(δ2) Αρχές και ειδικά θέματα ασφαλιστικού και εργατικού δικαίου
(ζ2) Επενδύσεις, νέα χρηματοπιστωτικά μέσα
(η1) Αρχές και ειδικά θέματα εταιρικού δικαίου – εταιρικής διακυβέρνησης και πτωχευτικού δικαίου
(θ) Κοστολόγηση και διοικητική Λογιστική
(Θεωρία και εφαρμοσμένη Λογιστική)
(ιβ) Πληροφορική και Μηχανογραφικά συστήματα

γ. Ανώτερα επαγγελματικά μαθήματα
(ια) Διεθνή Λογιστικά Πρότυπα και ΔΠΧΑ
(ιγ) Διεθνή Πρότυπα Ελέγχου
(η2) Ειδικές Διατάξεις του κωδ. Ν. 2190/1920
(ιδ1) Ανάλυση οικονομικών καταστάσεων
(ιδ2) Καταστάσεις ταμειακών ροών
(ιε1) Φορολογία Φυσικών Προσώπων
(ιε2) Φορολογία Νομικών Προσώπων
(ι1) Ειδικά Θέματα Λογιστικής και Ελεγκτικής Δημοσίου Τομέα
(ι2) Ειδικά Θέματα Λογιστικής και Ελεγκτικής Τραπεζών
(ι3) Ειδικά Θέματα Λογιστικής και Ελεγκτικής Ασφαλιστικών επιχειρήσεων
(ι4) Ειδικά Θέματα Λογιστικής και Ελεγκτικής Ναυτιλιακών επιχειρήσεων
(ιστ) Ενοποιημένες Οικονομικές Καταστάσεις " δεν το βλεπω εγω? ειδικα η Β κατηγορια και η Γ, ολα οικονομικα ειναι

Και μια άλλη άποψη για το θέμα Οικονομικά # Ο.Δ.Ε. ή Λο-Χρη κ.τ.λ.:



τι χωρις δειγμα εμπαθειας
εσυ εγραψες 3 σελιδες να με προσβαλλεις με ηπιο τονο
ελεγες το ενα, αναιρουσε το αλλο, ελεγες ποσο τα ξερεις και εκανες λαθος στην επομενη προταση
τελος παντων, δεν σου κραταω κακια (αν και εσυ μου κρατησες απο την πρωτη λεξη που εγραψες) ο Θεος να σε εχει καλα, στην απαντηση μου δεν απαντησες
αντιθετως αφοσιωσες 2 εκθεσεις να μου γραψεις ποσο ασχετος και ηλιθιος ειμαι, αλλαζοντας συστηματικα το θεμα


οποιος θελησει να με χαρακτηρισει παρακαλω οχι για σκληροτητα, αλλα για αυστηροτητα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
το που μπηκα αφορα εμενα, οχι εσενα, να λυπασαι τον εαφτο σου που δεν ξερεις τι γραφεις.σου δινουν αδεια Γ (οπως λες τωρα) εσυ πριν ειπες για Β
Προς γνώση στοιχειωδών φίλε και μόνο, διάβασε τα ακόλουθα.
Υπάρχουν 2 κατηγορίες βιβλίων: β' και γ' κατηγορίας με τον (Κ.Β.Σ.,Π.Δ.186/1992) ή αλλιώς και ισοδύναμα τα: Aπλογραφικά και Διπλογραφικά με τον ν.4093.2012.
  • β' κατηγορίας = Απλογραφικά
  • γ' κατηγορίας = Διπλογραφικά
Από την άλλη υπάρχουν οι άδειες Λ/Φ:
  • Δ' Τάξης,
  • Γ'Τάξης,
  • Β' Τάξης και
  • Α' Τάξης.
Με σειρά από την πιό "αδύναμη" προς την πιό ισχυρή.
Τα λεγόμενά μου ήταν:

Επομένως όταν βγείς στην αγορά εργασίας με τις γνώσεις και μόνο από το Λο-Χρη θα είσαι πρακτικά ανίκανος στο να τηρήσεις ακόμα και βιβλία Β’ κατηγορίας(πλέον απλογραφικά με τον ν.4093/2012).


Ελπίζω τώρα να το κατάλαβες... ¨Όσο για το τι κάνω μετά το Οικονομικό και προσωπικά εγώ και όχι υποθετικά(όταν αποφοιτήσει κάποιος), είμαι Λ/Φ Γ' τάξης με μερική απασχόληση σε λογιστική εταιρία και έχω σύμβαση πλήρους απασχόλησης σε εταιρία Λογιστικών προγραμμάτων. Δέν θα δυσκολευόσουν να έπαιρνες την απάντηση αν έβγαζες το zoom της "κάμερας" από τα αρνητικά σημεία. Καλό βράδυ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
αυτο και θα κλεισω και εγω, να μην το κουραζουμε αλλο
αλλη μια φορα μια κατηγορια , οκ δεν ειδα καλα οτι αναφερεσαι στα βιβλια, σταυρωσε με, δεν ξερω αν θα μαθω να τα τηρω μεχρι το τελος των σπουδων μου (επιτρεψε μου να μην σε εμπιστευτω στο οτι δεν θα τα μαθω) μεταξυ μας δεν με ενδιαφερει η τηρηση βιβλιων (διαφορετικα θα πηγαινα τει λογιστικης) παντως εστω ετσι, απο το οικονομικο, πιο σαφη καταρτιστη θα εχω (οχι πιο καλη, πιο σαφη)

οσο για το που εστιασα, συγνωμη αλλα αν εκανα μια περιληψη σε οτι εγραψες θα εγραφα, "δεν ξερεις τιποτα, σε λυπαμαι που εισαι αθλιος, το οικονομικο ειναι σουπερ ουαου, δεν ξερεις τιποτα" λιγο πολυ αυτα διαβαζα, τελως παντων, δεν τροφοδοτω νεες φωτιες
ευχομαι να πετυχεις επαγγελματικα και στην προσωπικη σου ζωη και να βγαλεις οσα λεφτα θες και να εχειςπαντα την υγεια σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lili.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
παμακ να πω και εγω με την σειρα μου οτι δεν ξερω ειλικρινα τι θες να τονισεις, να υπερτονισεις ή και να μειωσεις, αλλα ειλικρινα με τον τροπο που αναφερεσαι στα υπολοιπα τμηματα (ιδιως της ΑΣΟΕΕ) ειναι λες και πραγματικα θες να μας βγαλεις νοκ αουτ..Θεωρω οτι δεν ηθελες να οδηγηθει εδω η συζητηση αλλα δυστυχως οδηγηθηκε. Οπως και να εχει θα ξαναπω αυτο που προειπα.. Δεν εχει τυχαια το ονομα και το κυρος που εχει η σχολη αυτη (ΑΣΟΕΕ).-


υ.γ: και τα λεω αυτα διοτι αλλο ηταν το θεμα, αλλο αναλυσαμε και σε αλλο καταληξαμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουλελες

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πουλελες αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 217 μηνύματα.
Αν και δεν θεωρω την ερευνα του career aueb αξιοπιστη παρ'ολα αυτα μπορω να πω οτι τοσο το ΟΔΕ,ΛΟΧΡΗ και ΔΕΤ ειναι πολυ καλα τμήματα. Θα μπορουσα να πω τα ιδια λογια και για το οικονομικής επιστήμης αλλα νομίζω οτι όπως και το ΟΔΕ θέλουν μεταπτυχιακό μετα γιατι είναι και τα 2 γενικά τμήματα. Αυτο βέβαια δεν είναι απαραίτητα κακό... καλύτερα να ξεκινάς απο κάτι πιο γενικό και να καταλήγεις σε μια ειδίκευση κατα την γνώμη μου. Το ΛΟΧΡΗ μαζί με την κατεύθυνση του ΟΔΕ της λογιστικης και χρηματοδοτικής κάνουν κατα 90% τα ίδια μαθήματα.
Ανάμεσα πάντως σε στατιστική και οικονομικής επιστήμης ίσως προτιμούσα το δεύτερο...αν ήθελα να γίνω αναλυτής
Μην ξεχνάτε οτι το ΟΔΕ και το οικονομικής επιστήμης ηταν τα 2 πρωτα τμήματα της ΑΣΟΕΕ.Πανω σ αυτά στηριξαν και την ίδρυση των αλλων τμημάτων (που είναι εξειδικευμένα).Οποτε λογικό ειναι να ειναι πιο γενικα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Αν και δεν θεωρω την ερευνα του career aueb αξιοπιστη παρ'ολα αυτα μπορω να πω οτι τοσο το ΟΔΕ,ΛΟΧΡΗ και ΔΕΤ ειναι πολυ καλα τμήματα. Θα μπορουσα να πω τα ιδια λογια και για το οικονομικής επιστήμης αλλα νομίζω οτι όπως και το ΟΔΕ θέλουν μεταπτυχιακό μετα γιατι είναι και τα 2 γενικά τμήματα. Αυτο βέβαια δεν είναι απαραίτητα κακό... καλύτερα να ξεκινάς απο κάτι πιο γενικό και να καταλήγεις σε μια ειδίκευση κατα την γνώμη μου. Το ΛΟΧΡΗ μαζί με την κατεύθυνση του ΟΔΕ της λογιστικης και χρηματοδοτικής κάνουν κατα 90% τα ίδια μαθήματα.

Ίσως ο μόνος απόφοιτος ή φοιτητής που κατάλαβε τα προγράμματα σπουδών των τμημάτων και την σημασιολογία του αντικειμένου τους. Όλοι οι υπόλοιποι μου φαίνεται σπούδασαν Οικονομικά και Διοίκηση και πιστεύουν πώς μετά τις σπουδές τους θα είναι σε θέση να "Διοικήσουν πολυτροπικό διάλογο σε ρομποτικό διαλογικό σύστημα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

artemiii95

Νεοφερμένος

Η artemiii95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
ποιο απο τα 2 τμηματα εχει περισσοτερες προοπτικες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greekgohan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 371 μηνύματα.
Ακομα δεν εχω κατασταλαξει ΟΔΕ ΠΑΜΑΚ ή Οικονομικων επιστ.ΑΠΘ???Με ενδιαφερουν τα λογιστικα-χρηματοοικονομικα,δυστυχως ΛΟΧΡΗ δεν πιανω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gate1319661

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gate1319661 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
Ακομα δεν εχω κατασταλαξει ΟΔΕ ΠΑΜΑΚ ή Οικονομικων επιστ.ΑΠΘ???Με ενδιαφερουν τα λογιστικα-χρηματοοικονομικα,δυστυχως ΛΟΧΡΗ δεν πιανω...


ε οδε τοτε στο οικονομικων επιστημων δεν κανουνε καθολου λογιστικες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greekgohan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 371 μηνύματα.
ε οδε τοτε στο οικονομικων επιστημων δεν κανουνε καθολου λογιστικες
Απλα επειδη υπαρχει μεταπτυχιακο διοικηση logistics,παντως οι περισσοτεροι ΟΔΕ μου λενε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gate1319661

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gate1319661 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
Απλα επειδη υπαρχει μεταπτυχιακο διοικηση logistics,παντως οι περισσοτεροι ΟΔΕ μου λενε....

αυτο που κολλαει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greekgohan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 371 μηνύματα.
αυτο που κολλαει?
Τι εννοεις πο κολλαει??Σου εξηγω πως θα μπορουσα κανοντας ενα μεταπτυχιακο στην διοικηση logistics να εχω και την καταλληλη γνωση στα λογιστικα που με ενδιαφερουν,αν λεω κατι λαθος διορθωσε με.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gate1319661

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gate1319661 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
Τι εννοεις πο κολλαει??Σου εξηγω πως θα μπορουσα κανοντας ενα μεταπτυχιακο στην διοικηση logistics να εχω και την καταλληλη γνωση στα λογιστικα που με ενδιαφερουν,αν λεω κατι λαθος διορθωσε με.

τα logistics δεν εχουνε σχεση με λογιστικη αλλα με εφοδιαστικη αλυσιδα! η λογιστικη στα αγγλικα ειναι accounting...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greekgohan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 371 μηνύματα.
τα logistics δεν εχουνε σχεση με λογιστικη αλλα με εφοδιαστικη αλυσιδα! η λογιστικη στα αγγλικα ειναι accounting...
Σορρυ δεν το ηξερα,αρα ΟΔΕ ΠΑΜΑΚ φανατικα,ευχαριστω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top