Γενικό -  Μεθοδολογία διαβάσματος

gourlis

Νεοφερμένος

Ο gourlis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Παιδια θελω να ρωτησω σχετικα με αυτο το μαθημα, επειδη θα δωσω και εγω φετος για πρωτη φορα με το συστημα του Γενικου Λυκειου (ειμαι αποφοιτος δεσμων)

Για να διαβαστει αυτο το μαθημα θελει και χρηση υπολογιστη απο τον υποψηφιο;Ολα αυτα τα προγραμματα και τις ασκησεις τις λυνετε σε υπολογιστη ή κανονικα στο τετραδιο;
Μπορει καποιος που ερχεται σε επαφη πρωτη φορα με αυτο το μαθημα, να το διαβασει πληρως για να ειναι απολυτα προετοιμασμενος, με το σχολικο βιβλιο και καποιο καλο εξωσχολικο βοηθημα;
Πειτε 2-3 πολυ καλα βοηθηματα για καποιον που ασχολειται μονος του και με τα οποια θα βοηθηθει και στη θεωρια και στις ασκησεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ribo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Παιδια θελω να ρωτησω σχετικα με αυτο το μαθημα, επειδη θα δωσω και εγω φετος για πρωτη φορα με το συστημα του Γενικου Λυκειου (ειμαι αποφοιτος δεσμων)

Για να διαβαστει αυτο το μαθημα θελει και χρηση υπολογιστη απο τον υποψηφιο;Ολα αυτα τα προγραμματα και τις ασκησεις τις λυνετε σε υπολογιστη ή κανονικα στο τετραδιο;
Μπορει καποιος που ερχεται σε επαφη πρωτη φορα με αυτο το μαθημα, να το διαβασει πληρως για να ειναι απολυτα προετοιμασμενος, με το σχολικο βιβλιο και καποιο καλο εξωσχολικο βοηθημα;
Πειτε 2-3 πολυ καλα βοηθηματα για καποιον που ασχολειται μονος του και με τα οποια θα βοηθηθει και στη θεωρια και στις ασκησεις.
1)ολες τις ασκησεις τις κανεις στο τετραδιο!
2)εαν διαβασεις τη θεωρια απο το σχολικο και λυσεις ολες τις ασκησεις απο το βοηθημα πχ.του σαββαλα πας για 20!
3)η πλειοψηφια των παιδιων ερχεται πρωτη φορα σε επαφη με προγραμματισμο!αλλα δεν υπαρχει προβλημα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gourlis

Νεοφερμένος

Ο gourlis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
1)ολες τις ασκησεις τις κανεις στο τετραδιο!
2)εαν διαβασεις τη θεωρια απο το σχολικο και λυσεις ολες τις ασκησεις απο το βοηθημα πχ.του σαββαλα πας για 20!
3)η πλειοψηφια των παιδιων ερχεται πρωτη φορα σε επαφη με προγραμματισμο!αλλα δεν υπαρχει προβλημα!

Ωραιος ο ribo.
Mιας και σε πετυχα, εχεις να προτεινεις κανενα συγκεκριμενο καλο και πληρες οσο το δυνατο περισσοτερο βοηθημα;Του Σαββαλα που λες ειναι αυτο του Τσιωτακη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ribo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Ωραιος ο ribo.
Mιας και σε πετυχα, εχεις να προτεινεις κανενα συγκεκριμενο καλο και πληρες οσο το δυνατο περισσοτερο βοηθημα;Του Σαββαλα που λες ειναι αυτο του Τσιωτακη;
sorry,δεν ξερω για βοηθηματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ptsiotakis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ptsiotakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Πέρσι, ο Μιχάλης ήταν ακριβώς στην ίδια θέση με σένα. Συζητάγαμε και γνωριστήκαμε σε άλλο forum.

Τελικά, πέρασε πρώτο στο τμήμα πληροφορικής στο Καποδιστριακό. Πιθανώς θα ήθελες να μιλήσεις μαζί του για στοχευμένη καθοδήγηση. Δες https://users.sch.gr/alkisg/tosteki/index.php?topic=1455.0
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

raster

Νεοφερμένος

Ο raster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Εχμμ… this is me. :)
Η μόνη κριτική που μπορώ να κάνω για τα βιβλία του Παναγιώτη είναι ότι εξετάζουν το αντικείμενο με τέτοια πληρότητα που αδικούνται από τα χαζοθέματα των εξετάσεων. Τα ξεκοκκάλισα στις διακοπές μου το καλοκαίρι πριν από ένα χρόνο όταν προετοιμαζόμουν για το μάθημα και μου άφησαν την αίσθηση που σου αφήνει ένα καλό λογοτεχνικό βιβλίο. Στενοχωρήθηκα όταν τελείωσαν, μου φάνηκαν μικρά.

Πέρα απ αυτά, στην ΑΕΠΠ δεν έγραψα 100. Έχασα σίγουρα το πρώτο Σ-Λ (2/100). Είχα παπαγαλίσει τη θεωρία, αυτά που θεωρούσα ως πιθανά θέματα, αλλά δεν είχα παπαγαλίσει όλο το βιβλίο. Αν ξεκινούσα και πάλι, θα αποστήθιζα ακόμη και τα παραδείγματα αν μπορούσα. Ελπίζω κάποια στιγμή τα θέματα της ΑΕΠΠ να μετατοπιστούν ολοκληρωτικά και αποκλειστικά σε θέματα κατανόησης. Μόνο τότε θα βρει τη θέση που της αξίζει, όμως μέχρι να γίνει αυτό, προσοχή στη θεωρία.
Πάντως σε γενικές γραμμές την ΑΕΠΠ ή τη μισείς, ή τη λατρεύεις. Για μένα ισχύει το δεύτερο. Είναι από τα μαθήματα που χαίρεσαι να διαβάζεις, η "δουλειά" συνδυάζεται με τη διασκέδαση.

[FONT=&quot]Off[/FONT][FONT=&quot]topic[/FONT][FONT=&quot]: Το θεωρώ τιμή για το [/FONT][FONT=&quot]forum [/FONT][FONT=&quot]που συμμετέχει ένας από τους [/FONT][FONT=&quot]guru[/FONT][FONT=&quot] του μαθήματος, όσοι ενδιαφέρεστε πραγματικά μην αφήσετε την ευκαιρία να πάει χαμένη. Ακόμα καλύτερα, επισκεφτείτε το απόλυτο [/FONT][FONT=&quot]site [/FONT][FONT=&quot]για την ΑΕΠΠ:[/FONT]
https://users.sch.gr/alkisg/tosteki/index.php
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Και για τη θεωρία γνώμη μου είναι να τη διαβάσετε από το σχολικό βιβλίο μόνο. Καλό ή κακό πάνω σε αυτό εξετάζεστε, συν ότι αρκετά βοηθήματα έχουν πράγματα που παρεκκλίνουν από το βιβλίο.

Όχι μόνο στη θεωρία, αλλά και στις ασκήσεις πχ ο Σαββάλας δηλώνει μεταβλητές στον αλγόριθμο κάτι που δεν το γράφει πουθενά το σχολικό βιβλίο. (Κατά τα άλλα είναι ένα βιβλίο που εγώ το χρησιμοποιούσα κατά κόρον γιατί είχε πολλές ασκήσεις για λύση - ωστόσο οι λύσεις έμπαζαν κάποιες φορές :P).

Και φυσικά να λύσεις πολλές ασκήσεις. Εάν είσαι "δικός μας" (ΑΕΠΠ lover) οι εξετάσεις είναι περίπατος με τα έως τώρα δεδομένα.




//α, και καλό διάβασμα του τετραδίου μαθητή, έχει καλές ασκήσεις για λύση (πχ αυτή με τους Ρωμαϊκούς αριθμούς τα σπάει).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ptsiotakis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ptsiotakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Οι εκδόσεις Σαββάλα κυκλοφορούν 4 βιβλία για το μάθημα ΑΕΠΠ.
Οι ίδιοι οι κύριοι Άγγελος και Σπύρος Σαββάλας δεν έχουν γράψει σχετικό βιβλίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orlando

Δραστήριο μέλος

Ο Αποστολης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 612 μηνύματα.
3)η πλειοψηφια των παιδιων ερχεται πρωτη φορα σε επαφη με προγραμματισμο!αλλα δεν υπαρχει προβλημα!
Βασικα ολοι εχουν παρει μια γευση απο τη Γ'γυμνασιου.Εκτος αν χαϊδευονται.:whatever:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gourlis

Νεοφερμένος

Ο gourlis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Mαλιστα,

αρα λοιπον διαβαζω πολυ καλα και ακομα περισσοτερο ΚΑΤΑΝΟΩ τη θεωρια του βιβλιου, κατανοω την μεθοδολογια επιλυσηςτων ασκησεων και ασχολουμαι με τις ασκησεις του βιβλιου και του βοηθηματος.
Αντε να δουμε θα γινω και εγω ΑΕΠΠ lover ή το αντιθετο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top