Πρέπει οι μαθητές να μπορούν να αξιολογούν τους καθηγητές τους;

candygirl96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η candygirl96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 335 μηνύματα.
φυσικα.και οχι μονο στην αποδοση τουσ για το πωσ μασ εξηγουν το μαθημα,αλλα και για το πωσ μασ συμπεριφερονται...........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
πως σας φανηκαν τα αλλα μεσα που χρησιμοποιησε εκτος του σχολικου βιβλιου;(προβολεοίς,εφημεριδες κ.α.)

πιστευω οτι αν υπηρχε ψυχολογος μεσα στο σχολειο θα ηταν καλο να λαμβανε μερος στην αξιολογηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantina1994

Νεοφερμένος

Η Κωνσταντινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
κανονικα θα πρεπει να υπαρχουν και ελεγχοι για τους καθηγητες. Γιατι να μην υπαρχουν ? Οπως εκεινοι μας κρινουν και εμεις μπορουε . Το μονο σιγουρο ειναι οτι πολλοι θα ηταν κατω απο τη βαση

ΥΓ. <<ειμαι αρκετα καλη μαθητρια αλλα πολλοι ειναι απιστευτα αντιπαιδαγωγικοι >>

βεβαια γνωμη μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Antigoni_18

Νεοφερμένος

Η Antigoni_18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Σίγουρα πρέπει να αξιολογούνται γιατί ποιος μπορεί να είναι καλύτερος κριτής εκτός από το κοινό που τους παρακολουθεί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Είναι απρεπές για τους νέους να εκφέρουν γνωμικά.
Αριστοτέλης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fairy2008

Νεοφερμένος

Η fairy2008 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 55 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 53 μηνύματα.
(Το παρακάτω κείμενο είναι αστείο αλλά έχει και μια δόση σοβαρότητας:P)

Αξιολόγηση καθηγητή
Ο Τεμπέλης μαθητής: μας βάζει πάρα πολλές ασκήσεις και μετά παραπονιέται που δεν προλάβαμε να τις λύσουμε :(
Ο Ζωηρός μαθητής: μας φωνάζει με το παραμικρό κι εμένα μ'εχει βάλει στο μάτι χωρίς να κάνω τίποτα :'(
Ο Αδιάφορος μαθητής: ξέρω γω..καλός φαίνεται :(
Ο Βαθμοθήρας: είναι πολύ αυστηρός στη βαθμολογία και δεν εκτιμάει τις προσπάθειές μας :nono:
Ο μαθητής που δεν προσέχει και στο τέλος του μαθήματος ρωτάει για πράγματα που ο καθηγητής έχει ήδη εξηγήσει 10 φορές: δεν απαντάει στις απορίες μας:nono:

Οταν σκεφτώ κι άλλα, θα το συνεχίσω:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ο Γλύφτης: Διακατέχεται από επάρκεια, γνώση και σύνεση, μας μεταδίδει με εκπληκτικό τρόπο όσα πρέπει να μάθουμε, είναι καλός, φιλικός, αυστηρός εκεί που πρέπει και μας λατρεύει. Χωρίς αμφιβολία ένας από τους καλύτερους καθηγητές που είχα ποτέ κι εύχομαι να έχω την τύχη να είμαι μαθητής του και του χρόνου. Ο άνθρωπος αυτός είναι ο ορισμός του Δασκάλου (με Δ κεφαλαίο), από τις εξαιρέσεις εκείνες που σπάνια κανείς βρίσκει στις μέρες μας. Να ξέρετε ότι σας αγαπάμε πολύ και είστε το φωτεινό μου παράδειγμα!!!
:D

Αξιοσημείωτον, τα ίδια μάλλον θα έχει γράψει και για τους υπόλοιπους 30 καθηγητές του σχολείου.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
(Το παρακάτω κείμενο είναι αστείο αλλά έχει και μια δόση σοβαρότητας:P)

Αξιολόγηση καθηγητή
Ο Τεμπέλης μαθητής: μας βάζει πάρα πολλές ασκήσεις και μετά παραπονιέται που δεν προλάβαμε να τις λύσουμε :(
Ο Ζωηρός μαθητής: μας φωνάζει με το παραμικρό κι εμένα μ'εχει βάλει στο μάτι χωρίς να κάνω τίποτα :'(
Ο Αδιάφορος μαθητής: ξέρω γω..καλός φαίνεται :(
Ο Βαθμοθήρας: είναι πολύ αυστηρός στη βαθμολογία και δεν εκτιμάει τις προσπάθειές μας :nono:
Ο μαθητής που δεν προσέχει και στο τέλος του μαθήματος ρωτάει για πράγματα που ο καθηγητής έχει ήδη εξηγήσει 10 φορές: δεν απαντάει στις απορίες μας:nono:

Οταν σκεφτώ κι άλλα, θα το συνεχίσω:D

Άρα συμφωνείς με αυτή την αντίληψη ή όχι. (αυτό δεν κατάλαβα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fairy2008

Νεοφερμένος

Η fairy2008 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 55 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Άρα συμφωνείς με αυτή την αντίληψη ή όχι. (αυτό δεν κατάλαβα)

Αυτο που ήθελα να πω μεταξύ αστείου και σοβαρού είναι ότι ο κάθε μαθητής κρίνει τους καθηγητές με βάση το δικό του χαρακτήρα του και τα δικά του ελαττώματα και μπορεί για τον ίδιο καθηγητή να υπάρχουν 10 διαφορετικές γνώμες..ανάλογα τι περιμένει ο καθένας απο τον καθηγητή του και τι θεωρεί 'καλό' καθηγητή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

markip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η markip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Μηχανικών Η/Υ & Πληροφορικής Ιωαννίνων. Έχει γράψει 199 μηνύματα.
μιας και μιλαμε για κριτικη στους καθηγητες και γενικα στην εκπαιδευση κοιταξτε αυτο το σαϊτ https://www.ratemyteachers.gr/ εδω μπορεις να κρινεις τους καθηγητες, το εκπαιδευτικο συστημα, και οτι αφορα την εκπαιδευση γενικοτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
και βεβαια πρεπει...ετσι ο καθηγητης γινετε καλυτερος...στη 1η γυμνασιου ειχαμε ενα καθηγητη που πραγματικα ηταν ο καλυτερος, στο τελος της χρονιας μας εδωσε ενα χαρτι αξιολογησης του, οπου εκει τα παιδια εγραφαν αν τους ενοχλει κατι πανω στον καθηγητη οσο αφορα τον τροπο διαδασκαλιας.
βεβαια ηταν ολα ΑΝΩΝΥΜΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the mage

Νεοφερμένος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέα Αλικαρνασσός (Ηράκλειο). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
imho το ιδανικο θα ηταν το εξης : Αξιολογηση τοσο απο μαθητες οσο και συναδερφους και οταν θα εβλεπαν απο πανω καπου προβλημα να εστελναν επιθεωρητη ή κατι παρομοιο για την αξιολογηση του (και φυσικα αυτο προυποθετει αρση μονιμοτητας .................)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Luis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Η κριτική όταν είναι καλοπροαίρετη πρέπει να είναι καλοδεχούμενη. Ο κάθε άνθρωπος έχει ανάγκη την κριτική, γιατί τον βοηθά να γίνει καλύτερος και να βελτιώσει τα ελαττώματά του. Άρα και οι καθηγητές πρέπει να κρίνονται, ακόμη και από τους μαθητές. Αρκεί να μην είναι ως βάση τα εξής κριτήρια:
Δεν κάνει μάθημα > άρα είναι καλός καθηγητής
Μας πιέζει > άρα δεν είναι καλός καθηγητής
Εϊναι απαραίτητο η αξιολόγηση να είναι εύστοχη και αντικειμενική...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

killbill

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο killbill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Όπως είχα υποσχεθεί στον εαυτό μου, τώρα με το τέλος της χρονιάς μοίρασα στους μαθητές μου ένα ερωτηματολόγιο με 40 ερωτήσεις προκειμένου να με αξιολογήσουν.

Το ερωτηματολόγιο θα το συμπλήρωναν φυσικά ανώνυμα, και σε κάθε ερώτηση απλά θα έβαζαν σε κλίμακα έναν βαθμό από 1 έως 5, με 1 να σημαίνει λίγο, καθόλου, χαμηλό, ενώ το 5 άριστα, παρα πολύ.

Στο τελευταίο μάθημα παρουσίασα στα παιδιά με powerpoint τα αποτελέσματα του test σε στατιστικά διαγράμματα που επεξεργάστηκα στο Excel.

Το αποτέλεσμα ήταν καταπληκτικό!! Έμαθα πολλά από τα παιδιά, τι θέλουν από εμένα και πως μπορώ εγώ να βελτιωθώ.

Στο τέλος του ερωτηματολογίου είχα 10 κενές γραμμές όπου ο καθένας (ανώνυμα πάντα) μπορούσε να πει οτιδήποτε ήθελε σχετικά με το μάθημα και εμενα όπως τι δεν του άρεσε, τι θα ήθελε να αλλάξει, ακόμα και να με βρίσει....

Ειλικρινά δεν περίμενα ότι τα παιδιά θα ενθουσιαζόταν τόσο πολύ με την συμπλήρωση του ερωτηματολογίου, καθώς επίσης και με τα αποτελέσματα αυτού. Ήταν πολύ χρήσιμο για όλους μας!

Θα το εφαρμόζω κάθε χρόνο την τελευταία μέρα...για το υπόλοιπο της εκπαιδευτικής μου καριέρας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dreamer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xristos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Όπως είχα υποσχεθεί στον εαυτό μου, τώρα με το τέλος της χρονιάς μοίρασα στους μαθητές μου ένα ερωτηματολόγιο με 40 ερωτήσεις προκειμένου να με αξιολογήσουν.

Το ερωτηματολόγιο θα το συμπλήρωναν φυσικά ανώνυμα, και σε κάθε ερώτηση απλά θα έβαζαν σε κλίμακα έναν βαθμό από 1 έως 5, με 1 να σημαίνει λίγο, καθόλου, χαμηλό, ενώ το 5 άριστα, παρα πολύ.

Στο τελευταίο μάθημα παρουσίασα στα παιδιά με powerpoint τα αποτελέσματα του test σε στατιστικά διαγράμματα που επεξεργάστηκα στο Excel.

Το αποτέλεσμα ήταν καταπληκτικό!! Έμαθα πολλά από τα παιδιά, τι θέλουν από εμένα και πως μπορώ εγώ να βελτιωθώ.

Στο τέλος του ερωτηματολογίου είχα 10 κενές γραμμές όπου ο καθένας (ανώνυμα πάντα) μπορούσε να πει οτιδήποτε ήθελε σχετικά με το μάθημα και εμενα όπως τι δεν του άρεσε, τι θα ήθελε να αλλάξει, ακόμα και να με βρίσει....

Ειλικρινά δεν περίμενα ότι τα παιδιά θα ενθουσιαζόταν τόσο πολύ με την συμπλήρωση του ερωτηματολογίου, καθώς επίσης και με τα αποτελέσματα αυτού. Ήταν πολύ χρήσιμο για όλους μας!

Θα το εφαρμόζω κάθε χρόνο την τελευταία μέρα...για το υπόλοιπο της εκπαιδευτικής μου καριέρας...
Συγχαρητήρια που είχατε τα κότσια να το κάνετε ,αν και ξέρατε ότι θα απαντούσαν όλοι θετικά ,γιατί όποιος δέχεται την αξιολόγηση σημαίνει πως ξέρει ότι κάνει καλά την δουλειά του και δεν έχει την παραμικρή αμφιβολία για αυτό .Αυτοί που την φοβούνται είναι και αυτοί που ξέρουν ότι δεν την κάνουν καλά.Και πάλι μπράβο:):no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

killbill

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο killbill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
...................................... αν και ξέρατε ότι θα απαντούσαν όλοι θετικά........................

Δεν το ήξερα... όπως και δεν απάντησαν όλοι θετικά. Κάποιοι έκριναν πχ ότι αδικήθηκαν στον βαθμό, άλλοι ότι τα διαγωνίσματα ήταν δύσκολα κλπ Στις παρατηρήσεις τους οι μαθητές έγραψαν πολλά και ενδιαφέροντα πράγματα που σίγουρα πρέπει να αλλάξω με τον καιρό και θα τα λάβω σοβαρα υπόψη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dreamer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xristos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Δεν το ήξερα... όπως και δεν απάντησαν όλοι θετικά. Κάποιοι έκριναν πχ ότι αδικήθηκαν στον βαθμό, άλλοι ότι τα διαγωνίσματα ήταν δύσκολα κλπ Στις παρατηρήσεις τους οι μαθητές έγραψαν πολλά και ενδιαφέροντα πράγματα που σίγουρα πρέπει να αλλάξω με τον καιρό και θα τα λάβω σοβαρα υπόψη μου.
Ναι αλλά κατά βάθος ξέρετε ότι οι μαθητές δεν έχουν μίσος για σάς ενώ πολλοί μαθητές όπως κι εγώ έχουμε μίσος για κάποιους καθηγητές και γιαυτό φοβούνται και την αξιολόγηση.Επειδή ξέρουν ότι δεν κάνουν καλά την δουλειά τους .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Το θεωρω απαραιτητο οι καθηγητες να κρινονται απο τους μαθητες τους.Δεν νομιζω πως η ελλαδα θα αποκτησει ποτε ενα ικανοποιητικο συστημα εκπαιδευσης αν δεν καθαρισουν τα σχολεια απο μερικους πραγματικα απαραδεκτους καθηγητες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Η αξιολόγηση καθηγητών είναι κάτι απαραίτητο γιατί εφόσον πρέπει να διορθωθεί το σύστημα πρέπει να ξεκινήσουμε από τα απλά.
Υπάρχουν καλοί και κακοί καθηγητές,συνειδητοποιημένοι και αδιάφοροι,νέοι και δεινόσαυροι.
Σίγουρα θα υπάρχουν θετικά όσο και αρνητικά σχόλια αλλά ο απώτερος σκοπός είναι η βελτίωση της ποιότητας του μαθήματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Φυσικά και πρέπει να τους αξιολογούμε! Κάποιοι είχαν αρκετή έμπνευση για να φτιάξουν αυτό: Μετρώντας την Επίδοση των Καθηγητών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top