Πρέπει οι μαθητές να μπορούν να αξιολογούν τους καθηγητές τους;

George_92

Νεοφερμένος

Ο George_92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Πρέπει οι μαθητές να μπορούν να αξιολογούν τους καθηγητές τους; Αν ναι/όχι, γιατί; Εγώ πιστεύω, πως θα πρέπει. Την άποψή μου θα την αναλύσω κάποια άλλη στιγμή γιατί τώρα δεν έχω χρόνο.

Εσείς τι πιστεύετε;
Υ.Γ. Μια και είναι το πρώτο μου post, καλώς σας βρήκα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Φυσικά και θα πρέπει. Για να είναι, όμως, σωστή και αξιόπιστη η αξιολόγηση οι μαθητές πρέπει να αξιολογούν αντικειμενικά, σοβαρά και ανώνυμα. Εμάς ένας καθηγητής μας στο τέλος της χρονιάς μας φέρνει ερωτηματολόγια για να τον αξιολογήσουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Σαφώς, και είναι πολύ σημαντικό να γίνεται ανώνυμα όπως είπε κι ο miv. Αρκετοί καθηγητές στη σχολή μου μοιράζουν ερωτηματολόγια προς το τέλος του εξαμήνου για να δουν πως τα πάνε. Αυτό απο μόνο του δείχνει οτι ο καθηγητής ενδιαφέρεται και θέλει να βελτιωθεί, το εκτιμάω πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Πρέπει οι μαθητές να μπορούν να αξιολογούν τους καθηγητές τους; Αν ναι/όχι, γιατί; Εγώ πιστεύω, πως θα πρέπει. Την άποψή μου θα την αναλύσω κάποια άλλη στιγμή γιατί τώρα δεν έχω χρόνο.

Εσείς τι πιστεύετε;
Υ.Γ. Μια και είναι το πρώτο μου post, καλώς σας βρήκα.:)

Παιδιά, βοήθεια!!!!!!!!!!!!! Κατά λάθος επέλεξα στο φύλο "Γυναίκα". Τι κάνω τώρα;

Φυσικά και πρέπει. Αν και φοβάμαι ότι πολλοί δεν είναι αρκετά ώριμοι...

Για το θέμα με το φύλο, ίσως θα έπρεπε να σκεφτείς το ενδεχόμενο να κάνεις εγχείριση αλλαγής φύλου:P (όπως είπε, προλαβαίνοντάς με, ο Ορέστης) Μιλώντας σοβαρά, επικοινώνησε με PM με κάποιον από τους διαχειριστές, γιατί από ό,τι είδα δε μπορείς να το αλλάξεις από τον πίνακα ελέγχου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το κακό είναι πως ο δικός μας καθηγητής κάνει τεστ αξιολόγησης, φτιάχνει ολόκληρα διδακτικά προγράμματα και γενικά ασχολείται πολύ με το μάθημά του (έχει κάνει καθηγητής στο εξωτερικό επί χρόνια), αλλά δεν έχει καθόλου μεταδοτικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Ανοησίες.... πολλές περιττές ελευθερίες είναι κακό να υπάρχουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 732 μηνύματα.
Ανοησίες.... πολλές περιττές ελευθερίες είναι κακό να υπάρχουν...

Σόρρυ που θα στο πω αλλά σιγά μην συμφωνούσες...Εντάξει δεκτή η αποψή σου αλλά μην είσαι απόλυτος!Φιλικά πάντα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Ανοησίες.... πολλές περιττές ελευθερίες είναι κακό να υπάρχουν...
Τι λες μωρέ αμπλαούμπλη πάλι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ανοησίες.... πολλές περιττές ελευθερίες είναι κακό να υπάρχουν...

Είναι ιδιαίτερη ελευθερία το να μπορείς ν'αξιολογείς το πόσο αποδοτικός είναι ο άνθρωπος που ο ελληνικός λαός πληρώνει για να σε κάνει άνθρωπο; Είσαι σοβαρός;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
και βεβαια.αν ο συγκεκριμενος ειναι κανενας ανισορροπος ή εστω καποιος που δεν κανει καλα τη δουλεια του,πρεπει να υπαρξει καποιος να του το πει,και ποιος αλλος απο τους μαθητες?

εννοειται ανωνυμα και επισης απαραιτητη προυποθεση ειναι οι μαθητες να αξιολογουν με καποια σοβαροτητα και αντικειμενικα κριτηρια..

και σε μας περσι μια καθηγητρια μας εβαλε να γραψουμε κριτικη οχι μονο για την ιδια αλλα και για το μαθημα οπως γινεται στη ταξη (πχ να προτεινουμε και νεους τροπους κλπ) και μπορω να πω οτι η συνεργασια μας ηταν αριστη.

η ιδανικοτερη ταξη φτιαχνεται απο συνεργασια και διαλογο μεταξυ μαθητων και καθηγητων και η αμοιβαια αξιολογηση ειναι ΣΑΦΩΣ απαραιτητη..δεν ειναι θεμα "περιττης" ελευθεριας,ειναι θεμα πνευματος συνεργασιας..αν δεν θεωρειτε τη συνεργασια και την (αυτο)κριτικη αρετες ,τοτε τι να πω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
και βεβαια.αν ο συγκεκριμενος ειναι κανενας ανισορροπος ή εστω καποιος που δεν κανει καλα τη δουλεια του,πρεπει να υπαρξει καποιος να του το πει,και ποιος αλλος απο τους μαθητες?

εννοειται ανωνυμα και επισης απαραιτητη προυποθεση ειναι οι μαθητες να αξιολογουν με καποια σοβαροτητα και αντικειμενικα κριτηρια..

και σε μας περσι μια καθηγητρια μας εβαλε να γραψουμε κριτικη οχι μονο για την ιδια αλλα και για το μαθημα οπως γινεται στη ταξη (πχ να προτεινουμε και νεους τροπους κλπ) και μπορω να πω οτι η συνεργασια μας ηταν αριστη.

η ιδανικοτερη ταξη φτιαχνεται απο συνεργασια και διαλογο μεταξυ μαθητων και καθηγητων και η αμοιβαια αξιολογηση ειναι ΣΑΦΩΣ απαραιτητη..δεν ειναι θεμα "περιττης" ελευθεριας,ειναι θεμα πνευματος συνεργασιας..αν δεν θεωρειτε τη συνεργασια και την (αυτο)κριτικη αρετες ,τοτε τι να πω?

στα υπγραμμισμένα βρίσκεται όλο το ζουμί της υπόθεσης... ;)

σιγά μην αξιολογήσουν τα μουσκάρια αντικειμενικά...

άλλο αν είναι χωρισμένοι οι μαθητές σε επίπεδα, έτσι ώστε να λαμβάνεται περισσότερο υπόψη η αξιολόγηση των προχωρημένων μαθητών :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Προοδεύεις. Σε λίγο θα καις τα σοσιαλιστικά βιβλία, μετά θα συλλαμβάνεις σλάβους, μαυρους, εβραίους και ομοφυλόφιλους και τέλος θα κάνεις και πόλεμο για την αρεία φυλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
έλα ρε κούλαρε, για σκέψου το κι εσύ έτσι... περιμένεις από το μουσκάρι που μετράει δεύτερα για το διάλειμμα να αξιολογήσει αντικειμενικά ένα σωστό καθηγητή που βάζει πολλές ασκήσεις για να εμπεδωθεί καλύτερα το μάθημα? (παράδειγμα λέω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω το ρατσισμό σου. Δηλαδή ένας τεμπέλης είναι κατ'ανάγκη βλάκας; Δεν ξέρει αν ο καθηγητής του κάνει σοβαρό μάθημα; Έλεος πια φίλε μου. Ειδικά σε ανεβασμένο επίπεδο, μεχρι και η Τεχνολογική κατευθυνση, πλέον, κολλέγιο εχει γίνει. Ποια μουσκάρια; Επειδή τυχαίνει στη γειτονιά σου να υπάρχουν μερικά νεόπλουτα κακομαθημένα ζώα; Ε, τι να κάνουμε κι αυτά στη ζωή είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω το ρατσισμό σου. Δηλαδή ένας τεμπέλης είναι κατ'ανάγκη βλάκας; Δεν ξέρει αν ο καθηγητής του κάνει σοβαρό μάθημα; Έλεος πια φίλε μου. Ειδικά σε ανεβασμένο επίπεδο, μεχρι και η Τεχνολογική κατευθυνση, πλέον, κολλέγιο εχει γίνει. Ποια μουσκάρια; Επειδή τυχαίνει στη γειτονιά σου να υπάρχουν μερικά νεόπλουτα κακομαθημένα ζώα; Ε, τι να κάνουμε κι αυτά στη ζωή είναι.


1) Το αντίστροφο


2) Σαφώς και δεν ξέρει, ιδιαίτερα στο γυμνάσιο


3) Όλη η Β' έτσι είναι , δεν είναι θέμα γειτονιάς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
η γενικευση,της γενικευσης ....

αν ηταν δικια μου αποφαση παντως ποιοι μαθητες θα αξιολογουσαν , qwerty θα ησουν εξω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 732 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω το ρατσισμό σου. Δηλαδή ένας τεμπέλης είναι κατ'ανάγκη βλάκας; Δεν ξέρει αν ο καθηγητής του κάνει σοβαρό μάθημα; Έλεος πια φίλε μου. Ειδικά σε ανεβασμένο επίπεδο, μεχρι και η Τεχνολογική κατευθυνση, πλέον, κολλέγιο εχει γίνει. Ποια μουσκάρια; Επειδή τυχαίνει στη γειτονιά σου να υπάρχουν μερικά νεόπλουτα κακομαθημένα ζώα; Ε, τι να κάνουμε κι αυτά στη ζωή είναι.


Respect!!!!:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
η γενικευση,της γενικευσης ....

αν ηταν δικια μου αποφαση παντως ποιοι μαθητες θα αξιολογουσαν , qwerty θα ησουν εξω...

γιατί θα ήμουν έξω? Πιστεύω πως είμαι αντικειμενικότατος σε αντίθεση με τον κάθε μούσκαρο... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
ακριβως εξαιτιας της αναιτιας απεχθειας σου σε μια μεριδα συνομηλικων σου δεν νομιζω οτι θα ησουν αντικειμενικος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
ΣΤΗΝ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΤΩΝ ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ? Τι σχέση έχει αυτό με τις απόψεις μου περί μουσκαριών :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top