ΤΕΦΑΑ

Alexz

Νεοφερμένος

Ο Alexz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπερα.
Θα μπορουσε κανεις να με ενημερωσει αν γινεται να περασεις σε ΤΕΦΑΑ απο ΕΠΑΛ/Τεχνολογικη Κατευθηνση?.Ειχα δωσει πανεηλληνιες δεν περασα πουθενα και σκεφτομαι να ξαναδωσω,τι χρειαζεται να κανω?.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BRUCE

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 237 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους.

Είμαι απο Θεσ/νικη θεωρητικη κατευθυνση και θα δηλωσω σιγουρα Τεφαα.:)

Υπαρχει ομως ενα θεμα.Αν τυχον δεν περασω στο Τεφαα της πολης μου λογικα θα δηλωσω Σερρες.

Ομως δεν επιθυμω να φυγω απο την πολη μου. Μπορω λετε να πηγαινοερχομαι στα μαθηματα οποτε τα εχω?

Θα ηθελα να με πληροφορησει καποιος για τις ωρες συνηθως των μαθηματων γιατι ειμαι κι εντελως ασχετος απο αυτα.:confused:

Ευχαριστω,
Καλησπέρα, φέτος πέρασα Τ.Ε.ΦΑ.Α. Θεσσαλονικής και μπορώ να σε βοηθήσω. Καταρχήν οι ώρες που γίνονται τα μαθήματα είναι πάντα πρωί, και είναι τα υποχρεωτικά με παρουσίες(στίβος,χοροί κτλ). Υπάρχουν και τα θεωρητικά που γίνονται μεσημέρι, αλλά δεν είναι υποχρεωτικά. Από όλη την εβδομάδα το ποιό νωρίς που πάω είναι 10 το πρωί. Βέβαια είναι ανάλογα και με τα τμήματα, γιατί υπάρχουν άλλα τμήματα που έχουν και στις 8 το πρωί. Το πρόγραμμα βγαίνει από την γραμματεία, και δεν δέχεται αλλαγές, οπώτε δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για τις ώρες. Πάντως άμα περάσεις Σέρρες λένε ότι θα μεταφερθούν Θεσσαλονίκη, οπώτε συμβουλή μου αν περάσεις Σέρρες πάνε, γιατί υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μεταφερθούν Θεσσαλονίκη. Σου εύχομαι καλή επιτυχία, και να ξέρεις ότι αμα περάσεις Τ.Ε.Φ.Α.Α. δεν θα το μετανιώσεις.

παιδιά... κ εγώ είμαι 2α λυκείου,θεωρητική κατεύθυνση και έχω καταλήξει για τεφαα! αλλά...δυστυχώς δεν έχω κανέναν συγγενή που να ξέρει από "γυμναστικές ακαδημίες"... κ με έχει πιάσει απελπισία κ άγχος! λοιπόν.. ενώ στα αθλήματα όπως βόλευ πχ.. δεν το κατέχω , μ αρέσουν πααααάρα πολύ το τρέξιμο και γενικέτερα οι γυμναστικές ασκήσεις (αυτό υποθέτω δεν έχει καμιά σημασία,αλλά γι αυτό αποφάσισα να πάω τεφαα) ..από πότε πρέπει να ξεκινήσω προπονήσεις.. κ πώς θα γίνει αυτό?? θα πρέπει να ξεκινήσω στοίβο .. ή τι...?? επίσης έχω μπερδευτεί στο θέμα των μορίων.. απ ό,τι έχω ακούσει θα πρέπει στα αγωνίσματα να περάσεις κάποια βάση,αλλιώς δεν σε δέχονται.. (δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει) και.. επίσης σήμερα.. έψαξα στην σελίδα του τεφαα.. κ βρήκα διάφορα.. αλλά δν έχω καταλάβει ακόμα. δηλαδή όταν θα περάσω στο τεφαα...τι θα κάνω? (ξέρω είναι χαζή ερώτηση αλλά...:P) και είναι πολύ άκυρο το να μην ασχολείσαι με κάποιο άθλημα συγκεκριμένα κ να πας τεφαα? :/ όποιος ξέρει παρακαλώ να απαντήσει!!
Καλησπέρα!! Μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτά, αν και ελπίζω να μην είναι πολύ αργά. Άμα είσαι σίγουρη για Τ.Ε.Φ.Α.Α. πρέπει να ξεκινήσεις αθλήματα έγκαιρα, ειδικά αν δεν κάνεις κάποιο άθλημα. Αν μπορείς ξεκίνα από φέτος, αλλιώς του χρόνου απο Σεπτέμβρη σίγουρα. Τα αθλήματα και τα όρια είναι δύσκολα, και θέλει δουλειά για να πάρεις πολλά μόρια. Όταν ξεκινήσεις δεν είναι ανάγκη να κάνεις στίβο, απλά πρέπει να βρεις έναν προπονητή που προετοιμάζει υποψήφιους για τεφαα και να σε προπονίσει αυτός στα αθλήματα που θα δώσεις. Τα αθλήματα που δίνεις για τεφαα είναι 3 ανάμεσα σε 4. Δηλαδή από τα 4 αγωνίσματα για τα κορίτσια(200 μέτρα τρέξιμο,άλμα σε μήκος,σφαίρα, και κολύμβηση 50 μέτρα ελεύθερο) πρέπει να διαλέξεις 3 και σε αυτά θα εξεταστείς. Το καθένα από τα 3 αγωνίσματα έχει έναν πίνακα(το βρίσκεις εύκολα στο ιντερνετ) με βαθμό από το 1-20 που αντιστοιχεί σε μια επίδοση. Πχ αν ρίξεις σφαίρα 10 μέτρα θα πάρεις 17. Το σύνολο των βαθμών απο τα 3 αγωνίσματα τα προσθέτεις και μετα τα διαιρείς δια 3 και βγαίνει ο μέσος όρος, όπου θα δείξει και τα μόρια που θα πάρεις(το ανωτερο 4.000 μόρια) που θα προσθεθουν στην βαθμολογια απο τις πανελληνιες. Να ξέρεις ότι στα 3 αγωνίσματα δεν είναι ανάγκη να πιάσεις κάνενα όριο, απλά είναι υποχρεωτικό να τα δώσεις και τα 3. Δηλαδή πχ μπορείς να πάρεις 0 και στα 3 και να περάσεις τεφαα από τον βαθμό που έβγαλες στις πανελλήνιες. Άμα μπείς τεφαα θα κάνεις διάφορα πράγματα. Τα μαθήματα χωρίζονται σε πρακτικά και θεωρητικά, όπου είναι υποχρεωτικά με παρουσίες. Αυτά είναι ο στίβος,οι χοροί και η παιδαγωγική γυμναστική. Υπάρχουν και θεωρητικά που δεν είναι υποχρεωτικά όπως ιστορια της φ.α., ανατομια, αγγλικα κτλ που τα δίνει στην εξεταστική, αλλά δεν παίρνουν παρουσίες. Και τέλος δεν είναι καθόλου άκυρο να μπείς τεφαα και να μην ασχολείσε με κάποιο άθλημα. Στο τμήμα μου οι περισσότεροι, δεν κανουν άθλημα. Συγγνώμη αν σε κούρασα, αλλά ελπίζω να σε βοήθησα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Πως θα γίνουν οι Εξετάσεις των Υποψηφίων ΤΕΦΑΑ
ΟΔΗΓΙΕΣ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΕΠΟΠΤΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΩΝ ΕΠΙΤΡΟΠΩΝ
ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΞΕΤΑΣΗΣ ΚΑΙ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ΔΟΚΙΜΑΣΙΑΣ
ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ ΓΙΑ ΤΑ Τ.Ε.Φ.Α.Α.


1. Είναι απαραίτητη η έγκαιρη ανακοίνωση του προγράμματος των δοκιμασιών και η κοινοποίησή του σε όλα τα Λύκεια της κάθε περιφέρειας, για την ενημέρωση των υποψηφίων.
2. Απαγορεύεται να παίρνει μέρος στη δοκιμασία της συγκεκριμένης ομάδας υποψηφίων μέλος της επιτροπής, που τυχόν συνδέεται με υποψήφιο με σχέση καθηγητή - μαθητή.
3. Να δίνεται η ευχέρεια στους ίδιους τους υποψήφιους να συμμετέχουν στη διαδικασία των δοκιμασιών και συγκεκριμένα με την υπόδειξη εκ μέρους τους ορισμένων από αυτούς, για να παρίστανται κατά τη διεξαγωγή των αγωνισμάτων, ώστε να εξασφαλίζεται με την παρουσία τους αυτή το αδιάβλητο της διαδικασίας. Οι υποψήφιοι πρέπει να λαμβάνουν γνώση των επιδόσεών τους και της σωστής αναγραφής τους από τη Γραμματεία, υπογράφοντας οι ίδιοι στη στήλη "ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ" του πινακίου, αμέσως μετά τη λήξη των προσπαθειών τους.
4. Οι υποψήφιοι δηλώνουν κατά την κατάθεση των δικαιολογητικών τους τα τρία από τα τέσσερα αγωνίσματα που επιθυμούν να εξεταστούν.
5. Για να δοθεί η ευχέρεια στους υποψηφίους να αποδώσουν σύμφωνα με τις δυνατότητές τους, κρίνεται σκόπιμο η εξέταση των αγωνισμάτων να γίνεται με την ακόλουθη σειρά: α) σφαιροβολία, β) άλμα σε μήκος και γ) δρόμος. Στα δύο (2) πρώτα αγωνίσματα ο υποψήφιος πρέπει να εξετάζεται την ίδια ημέρα, δηλαδή και στα δύο (2) το πρωί ή το απόγευμα ή στη σφαιροβολία το πρωί και στο μήκος το απόγευμα, εφ' όσον βέβαια η επιτροπή λειτουργεί και απογευματινές ώρες, στο δε αγώνισμα του δρόμου την επομένη ή άλλη ημέρα.
Ο υποψήφιος μπορεί, αν το επιθυμεί και το ζητήσει, να εξεταστεί το πρωί στα δύο (2) πρώτα αγωνίσματα και το απόγευμα στο αγώνισμα του δρόμου, εφόσον βέβαια υπάρχει η δυνατότητα αυτή από την επιτροπή.
Για την κολύμβηση να ορισθούν δύο (2) ημέρες εξέτασης με διαφορά μεταξύ τους τουλάχιστον τριών (3) ημερών.
6. Επειδή κατά τις ίδιες ημέρες διενέργειας των δοκιμασιών γίνονται και Εξετάσεις Ειδικών Μαθημάτων στην Αθήνα και στη Θεσσαλονίκη, είναι απαραίτητο να διευκολύνονται οι υποψήφιοι, που παίρνουν μέρος στις εξετάσεις αυτές, σχετικά με το πρόγραμμα των δοκιμασιών.
7. Να μην επιτρέπεται η είσοδος στο στίβο και στις κερκίδες σε άτομα, που δε συμμετέχουν στην επιτροπή ή δεν είναι υποψήφιοι.
8. Δεν επιτρέπεται η μεμονωμένη εξέταση υποψηφίου, εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων, π.χ. διαπιστωμένο ατύχημα ή ασθένεια του υποψηφίου με επίσημα δικαιολογητικά Νοσοκομείου ή Γιατρού και σε κάθε περίπτωση μετά από αιτιολογημένη απόφαση της επιτροπής.
Στην περίπτωση αυτή η εξέταση γίνεται παρουσία όλων των μελών της επιτροπής, του προέδρου και του επόπτη.
9. Πιστή τήρηση των διεθνών κανονισμών κατά τη διενέργεια των δοκιμασιών (κανόνες διεξαγωγής, μετρήσεις, χρονομετρήσεις, καιρικές συνθήκες κ.λ.π.). Ενημέρωση των υποψηφίων σχετικά με τους διεθνείς κανονισμούς και τις διαδικασίες που θα τηρηθούν κατά τη διενέργεια των δοκιμασιών.
Σας επισημαίνουμε ότι σύμφωνα με τους διεθνείς κανονισμούς, που ισχύουν από 1η Ιανουαρίου του 2010, κάθε αθλητής που θεωρείται υπαίτιος για άκυρη εκκίνηση αποκλείεται. Κατά τις πρακτικές δοκιμασίες των υποψηφίων για τα ΤΕΦΑΑ, θα μηδενίζεται στο συγκεκριμένο αγώνισμα.
Πρέπει επίσης οι εξεταστές να επιστήσουν την προσοχή των υποψηφίων που θα εξεταστούν στην κολύμβηση ότι στην εκκίνηση δεν υπάρχει το παράγγελμα "έτοιμοι" αλλά μετά το παράγγελμα "λάβετε θέσεις" δίνεται το σήμα εκκίνησης.
10. Το άλμα σε μήκος πρέπει να διεξάγεται στο ίδιο σκάμα για όλους τους υποψηφίους.
Επειδή όμως πολλοί υποψήφιοι δεν θα μπορούν να χρησιμοποιήσουν την κανονική βαλβίδα, κρίνεται σκόπιμη η κατασκευή και δεύτερης σε απόσταση 1,5 μ. από το σκάμα και ο υποψήφιος να επιλέγει βαλβίδα δηλώνοντας τούτο στους εξεταστές πριν από την προσπάθεια. Η πρόσθετη αυτή βαλβίδα μπορεί να χαραχθεί στον ίδιο διάδρομο ή στον διάδρομο του τριπλούν, όμως υποχρεωτικά στο ίδιο σκάμα και με την ίδια φορά. Επειδή έχουν διατυπωθεί διαμαρτυρίες σχετικά με την δυσκολία ορισμένων υποψηφίων να διακρίνουν από την αρχή του διαδρόμου το ακριβές σημείο της βαλβίδας, παρακαλούμε να φροντίσετε η βαλβίδα είτε κανονική, είτε πρόσθετη, να έχει χρώμα λευκό και να είναι ορατή από την αρχή του διαδρόμου.
Κατά τη μέτρηση στο άλμα σε μήκος και στη σφαιροβολία η αρχή της μετροταινίας πρέπει να έχει προσδεθεί δέκα (10) εκατοστά πάνω από την αιχμή ενός ακοντίου, το οποίο κατά τη μέτρηση θα τοποθετείται κάθετα.
11. Οι υποψήφιοι να προτρέπονται, ώστε να εξέρχονται μετά τη ρίψη της σφαίρας από το πίσω (μισό) μέρος της βαλβίδας και μετά από κάθε άλμα σε μήκος από το εμπρός μέρος του σκάματος.
12. Οι σφαίρες που θα χρησιμοποιούνται πρέπει να έχουν ζυγιστεί και να έχουν επισημανθεί, ώστε να αποκλείεται η χρησιμοποίηση άλλης σφαίρας εκτός από εκείνη της επιτροπής.
13. Στα αγωνίσματα της σφαιροβολίας και του άλματος σε μήκος οι ομάδες των εξεταζομένων να αποτελούνται το πολύ από δέκα (10) υποψηφίους.
14. Στο αγώνισμα του δρόμου να καταβληθεί προσπάθεια, ώστε οι υποψήφιοι να εξετάζονται ανά τρείς (3), να φέρουν δε στο στήθος τους τον αριθμό (1 ή 2 ή 3) του κουλουάρ στο οποίο τρέχουν, προκειμένου να διευκολύνονται οι κριτές και οι χρονομέτρες.
15. Στην περίπτωση που θα χρησιμοποιηθούν για το αγώνισμα του δρόμου χρονόμετρα εκατοστού του δευτερολέπτου, πρέπει να δοθεί ιδιαίτερη προσοχή, ώστε ο χρόνος κάθε υποψηφίου να αναγράφεται σε δέκατα του δευτερολέπτου, σύμφωνα με τα οριζόμενα στους διεθνείς κανονισμούς (π.χ. αν η ένδειξη του χρονομέτρου είναι μεταξύ 55", 11 και 55",19, ως χρόνος του υποψηφίου θα γραφεί 55",2). Τα χρονόμετρα δεν θα μηδενίζονται, αν προηγουμένως δεν ελεγχθούν οι ενδείξεις τους από τον έφορο, παρουσία των ενδιαφερομένων υποψηφίων.
16. Παρακαλούμε να ελέγχεται με σχολαστικότητα η ταυτότητα των υποψηφίων και αν είναι δυνατόν να χρησιμοποιείται ειδικό μηχάνημα πλαστικοποίησης του δελτίου του υποψηφίου.
Στην περίπτωση που ο υποψήφιος θα διαπράξει πειθαρχικό αδίκημα από τα προβλεπόμενα στην παράγραφο 5 του άρθρου 3 της αριθμ. Φ 253/128314/Β6/29-11-2002(ΦΕΚ 1538τ.Β΄) Υπουργικής Απόφασης, έχετε υποχρέωση να επιβάλετε τις κυρώσεις, που αναφέρονται στο άρθρο αυτό.
Η τήρηση των παραπάνω οδηγιών και η αρμονική συνεργασία του κάθε επόπτη με την οικεία επιτροπή, πιστεύουμε ότι θα συντελέσει στην άψογη εκτέλεση του έργου των επιτροπών και στη δημιουργία πεποίθησης στους υποψηφίους για το αδιάβλητο των διαδικασιών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jason Del Piero

Δραστήριο μέλος

Ο Jason Del Piero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 546 μηνύματα.
Το τμήμα του ΤΕΦΑΑ είναι μέσα στην πανεπιστημιούπολη του ΑΠΘ έτσι????Οι εγκαταστάσεις που βρίσκονται απέναντι από τη Λήδα Μαρία στην Θέρμη είναι μόνο για συγκεκριμένα αθλήματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DonNod

Νεοφερμένος

Ο DonNod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Λογω επαγγελματικων αλλα και προσωπικων λογων θέλω να μπω στα ΤΕΦΑΑ. Το σκέφτηκα βεβαια λιγο αργα, αφού πανελλήνιες έδωσα το 2001 με αποτελεσμα να μπω στο Μαθηματικων το οποιο και δεν τελειωσα. Τα χρονια εχουν περασει και δεν εχω ιδεα πως ειναι το τωρινο εκπαιδευτικο συστημα. Η ερώτηση ειναι αν μπορω να μπω με το 10%, αν ''κουβαλάω'' όλα μου τα μόρια και τι γινεται με τα αθλήματα. Δηλαδή αν η βαθμολογία μου πινοει την βάση της σχολής ακομα και χωρίς αθλήματα μπορω να εισαχθώ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BRUCE

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 237 μηνύματα.
Το τμήμα του ΤΕΦΑΑ είναι μέσα στην πανεπιστημιούπολη του ΑΠΘ έτσι????Οι εγκαταστάσεις που βρίσκονται απέναντι από τη Λήδα Μαρία στην Θέρμη είναι μόνο για συγκεκριμένα αθλήματα?
Στις εγκαταστάσεις στη Θέρμη, γίνονται όλα τα μαθήματα του 1ου έτους θεωρητικά και πρακτικά. Δηλαδή στο 1ο έτος θα πηγαίνεις μόνο Θέρμη. Στα άλλα έτη 2ο-3ο θα πηγαίνει πάλι Θέρμη, αλλά όχι για όλα τα μαθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JohnyDaPir

Νεοφερμένος

Ο JohnyDaPir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
τεφαα με πόσα μορια μπαινεις;πόσος είναι ο μισθός;πώς βρίσκεις δουλειά μετά και τί μπορείς να γίνεις;;κάτι διάβασα αλλα δν καταλαβα και πολλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

λεο...

Νεοφερμένος

Ο λεο... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπερα.Θα ηθελα να σας κανω μια ερωτηση.Απο πιο πεδιο μπορω να μπω σε τεεφα , και τι μαθηματα πρεπει να παρω τωρα στην 2ρα Λυκειου που εχω επιλεξει την Τεχνολογικη κατευθινση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
Καλησπερα.Θα ηθελα να σας κανω μια ερωτηση.Απο πιο πεδιο μπορω να μπω σε τεεφα , και τι μαθηματα πρεπει να παρω τωρα στην 2ρα Λυκειου που εχω επιλεξει την Τεχνολογικη κατευθινση?

απο 2 πεδιο μπαινεις τεφαα:Pδεν παιρνεις καποιο μαθημα αν εννοοεις επιλογης παρε οποιο θες δεν επηρεαζει αυτο..στην τριτη λυκειου μονο θα δωσεις και αθληματα οποτε κανε προπονησεις:P παρε καποιες πληροφοριες https://edu.klimaka.gr/anakoinoseis-...anelladikes-dieykrinhseis-eisagvgh-tefaa.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Big Foot

Νεοφερμένος

Ο Big Foot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Σχετικα με τα ΤΕΦΑΑ πως μετατρεπονται οι βαθμοι σε μορια στα 3 αθληματα που δινεις?Ας μου πει καποιος που να ξερει...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iliasgnr

Νεοφερμένος

Ο iliasgnr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Σχετικα με τα ΤΕΦΑΑ πως μετατρεπονται οι βαθμοι σε μορια στα 3 αθληματα που δινεις?Ας μου πει καποιος που να ξερει...!
Τα αθλήματα που δίνεις για τεφαα είναι 3 ανάμεσα σε 4. Δηλαδή από τα 4 αγωνίσματα (200 μέτρα τρέξιμο,άλμα σε μήκος,σφαίρα, και κολύμβηση 50 μέτρα ελεύθερο) πρέπει να διαλέξεις 3 (οποια θες εσυ, ελευθερη επιλογη) και σε αυτά θα εξεταστείς. Το καθένα από τα 3 αγωνίσματα έχει έναν πίνακα (https://www.diamantisgiannis.gr/frontend/articles.php?cid=4&scid=144) με βαθμό από το 1-20 που αντιστοιχεί σε μια επίδοση.

Το σύνολο των βαθμών απο τα 3 αγωνίσματα τα προσθέτεις και μετα τα διαιρείς δια 3 και βγαίνει ο μέσος όρος, τον οποιο πολλαπλασιαζεις επι 2 (χ2) που ειναι ο συντελεστης βαρυτητας των αθληματων αφου ειναι σαν ειδικο μαθημα των εξετασων, όπου θα δείξει και τα μόρια που θα πάρεις(το ανωτερο 4.000 μόρια) που θα προσθεθουν στην βαθμολογια απο τις πανελληνιες. Δηλ. {(Αθλημα1+αθλημα2+αθλημα3) /3} *2 = μορια αθληματων

Να ξέρεις ότι στα 3 αγωνίσματα δεν είναι ανάγκη να πιάσεις κάνενα όριο, απλά είναι υποχρεωτικό να τα δώσεις και τα 3. Δηλαδή πχ μπορείς να πάρεις 0 και στα 3 και να περάσεις τεφαα από τον βαθμό που έβγαλες στις πανελλήνιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggelos19957

Νεοφερμένος

Ο aggelos19957 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά! Έχω μυωπία 2.5.. Γίνομαι δεκτός στα ΤΕΦΑΑ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά! Έχω μυωπία 2.5.. Γίνομαι δεκτός στα ΤΕΦΑΑ?

Και 200 να έχεις μπορείς να μπεις ΤΕΦΑΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

lili.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά! Έχω μυωπία 2.5.. Γίνομαι δεκτός στα ΤΕΦΑΑ?

γιατι να μην γινεσαι καλε? πιλοτος θα γινεις? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά! Έχω μυωπία 2.5.. Γίνομαι δεκτός στα ΤΕΦΑΑ??
γιατί δεν θα μπορείς να βλέπεις το γήπεδο?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

aggelos19957

Νεοφερμένος

Ο aggelos19957 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ δίκιο έχετε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

milkamarious

Νεοφερμένος

Η milkamarious αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα! Θα ήθελα να μάθω που είναι τα εξεταστικά κέντρα για τα αθλήματα.. πχ εγώ που μένω Κοζάνη που θα πρέπει να πάω για να δώσω τα αθλήματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggelos19957

Νεοφερμένος

Ο aggelos19957 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά! Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κανείς ο οποίος να είναι φοιτητής στα ΤΕΦΑΑ και μπορεί να απαντήσει σε καίριες ερωτήσεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κερκος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο κερκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Παιδια απο τα αθληματα για τα τεφαα μεχρι ποσα μορια μπορεις να παρεις; και καποιος φοιτητης η αποφοιτος αμα μπορει ας πει γενικα δυο λογια

Επισήμανση: Τα μηνύματα 103-106 προήλθαν απο το νήμα "ΤΕΦΑΑ Θεσσαλονίκης Vs Κομοτηνής"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top