Σας αρέσουν τα Λατινικά;

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Nαι μου αρεσουν τα Λατινικα και δν καταλαβαινω το λογο που αντιδρας ετσι.Τοσο κακο ειναι δηλαδη που μου αρεσει αυτο το μαθημα και που το λεω??Τι να πω?Πραγματικα δν σε καταλαβαινω καθολου.Τι σε πειραξε δηλαδη τοσο πολυ?Εγω εκεινη την ωρα που εγραφα το μηνυμα αισθανηθηκα αφθορμητα οτι ηθελα να γραψω αυτο που εγραψα και πραγματικα δν καταλαβαινω το λογο γιατι πρεπει να δικαιολογουμαι κιολας επειδη εγραψα οτι μου αρεσει πολυ ενα μαθημα.
Μεχρι εδω οκ δεκτο.
Δεν ειπα οτι ειναι κακο.
Οκ ναι το αισθανθηκες,μου φανηκε καπως υπερβολικο,εκανα μια παρατηρηση δεν νομιζα οτι θα σε πειραξει τοσο.

Εχουμε φτασει στο σημειο στη σημερινη εποχη να χαιρομαστε με την αποτυχια καποιου οταν ακουμε οτι δν πηγαινει καλα στο σχολειο και να στεχανοριωμαστε οταν ακουμε οτι καποιος ειναι πολυ καλος ή καλυτερος απο εμας βγαζοντας ετσι μια σταση ζηλειας και μια προσπαθεια να μειωσουμε την επιτυχια του αλλου μονο και μονο επειδη μας περασε.Η να προσποιουμαστε πως δηθεν χαιρομαστε οταν καποιος πηγαινει καλυτερα απο εμας ενω στην πραγματικοτητα στναχωριομαστε και τον ζηλευουμε.Και για να μην παρεξηγηθω αναφερομαι γενικα σε ολους και οχι συγκεκριμενα σε καποιον.
OMG!
Ολο αυτο τι ειναι?
Ειπα εγω οτι χαιρομαι με την αποτυχια καποιου?
Ποτε ζηλεψα?
Ποτε μειωσα εγω την επιτυχια του αλλου?
Παμε καλα?
Τωρα αυτο το γενικα σε ολους δεν ξερω,εχεις κανει παραθεση στο δικο μου μηνυμα,αλλα αν αναφερεσαι γενικα οκ.

Τεσπα.

Τι να πω,συγγνωμη αν με το μηνυμα μου σε εκανα να αισθανθεις ετσι,λαθος μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
απλά μια σιχαμένη νεκρή γλώσσα..
αλλά έχουν κάτι αρχικούς all the money
πχ: munio-munivi-munitum-munire:lol:
Το συγκεκριμένο ρήμα το έλεγε η καθηγήτριά μου με μια προφορά,που και να μην ήθελες να δώσεις σημασία έλιωνες στο γέλιο...:iagree::iagree::P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tempora

Νεοφερμένος

Ο Μάνθος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Όποιος μπορεί να μεταφράσει το 'καλος οσον αφορά την οχύρωση' 1000 ευρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Όποιος μπορεί να μεταφράσει το 'καλος οσον αφορά την οχύρωση' 1000 ευρω.


Μπα... δεν γίνεται!:P:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Αν και δεν κάνω λατινικά ακόμα, μου αρέσουν πολύ. Έχω λεξικά από το διαδίκτυο και κάθομαι και τα χαζεύω.:P Πιστεύω πως θα τα συμπαθήσω και στο σχολείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PENELOPE

Νεοφερμένος

Η PENELOPE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Αχ και εγώ είμα φέτος β λυκείου και αύριο ξεκινάω ιδιαίτερα λατινικά..
Και εμένα έχει πιάσει το άγχος..Και ένα πραγμα που δεν καταλαβαίνω είναι οτι όλοι λένε οτι είναι ένα μάθημα πού άνετα μπορείς να γράψεις πάνω από 19..Είναι τοσα εύκολα δηλαδή? Με αυτά που άκουσα, 5 συζυγιες,supino (νομίζω)κτλ δεν μου φανηκαν καθόλυ εύκολα..:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3leni

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 254 μηνύματα.
εγω στην β λυκειου ειχα μια καθηγητρια απαισια..οποτε κ δε μ αρεσαν τα λατινικα..να κλινω με το ζορι ηξερα...στην τριτη πηγα φροντιστηριο κ λατρεψα τα λατινικα..ο μονος λογος που ηθελα φιλολογια ηταν τα λατινικα..κ ναι,αν διαβαζεις ειναι παιχνιδακι...εγω εγραψα 18,9..κ δε ξερω απο που εχω χασει γτ υπολογιζα 19,3..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Valentina~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Valentina~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,185 μηνύματα.
Εγω εχω κανει μεχρι τωρα 3 μαθηματα, και ενταξη μου φαινονται ενδιαφερον, γιατι συγκρινω λεξεις με αγγλικες ή γαλλικες και βρισκω καποιες ομοιοτητες....Και μεχρι τωρα ευκολα μου φαινονται....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Αχ και εγώ είμα φέτος β λυκείου και αύριο ξεκινάω ιδιαίτερα λατινικά..
Και εμένα έχει πιάσει το άγχος..Και ένα πραγμα που δεν καταλαβαίνω είναι οτι όλοι λένε οτι είναι ένα μάθημα πού άνετα μπορείς να γράψεις πάνω από 19..Είναι τοσα εύκολα δηλαδή? Με αυτά που άκουσα, 5 συζυγιες,supino (νομίζω)κτλ δεν μου φανηκαν καθόλυ εύκολα..:'(

Εγω εχω κανει μεχρι τωρα 3 μαθηματα, και ενταξη μου φαινονται ενδιαφερον, γιατι συγκρινω λεξεις με αγγλικες ή γαλλικες και βρισκω καποιες ομοιοτητες....Και μεχρι τωρα ευκολα μου φαινονται....
Άμα τα διαβάσετε από νωρίς και τα πάρετε σοβαρά ναι,είναι γελοία. Αλλά άμα την Β' δεν την προσέχετε ναααα κάτι κενά (με το συμπάθειο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggeliki+basilis

Νεοφερμένος

Η ΑΓΓΕΛΙΚΗ-ΜΑΡΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Τα Λατινικά ήταν από την πρώτη στιγμή το αγαπημένο μου μάθημα.....(αν και η καθηγήτρια που είχα στη δευτέρα ήταν απλά απαράδεκτη... και δεν υπερβάλω....)
Από όλους μου τους συμμαθητές μόνο σε εμένα αρέσαν πάντως...
Και στη δευτέρα και στην τρίτη δεν ήθελα να κάνω τίποτα άλλο από το να διαβάζω Λατινικά, με ευχαριστούσε, πέρναγα καλά διαβάζοντάς τα και είναι το μόνο μάθημα που πραγματικά θα μου λείψει τώρα που τελείωσα.....
Είναι εύκολο μάθημα και όποιος το διαβάζει μπορεί να γράψει 100 στις παννελίνιες πιστέψτε με...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Και εμένα πέρυσι το καλύτερο μάθημα στην κατεύθυνση ήταν τα λατινικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
:)Ειναι πολυ ευχαριστα!!Τα διαβαζα με πολυ ανεση και μοιαζουν σε αρκετα πραγματα με τα αρχαια!!Στα λατινικα αμα διαβαζεις πραγματικα γραφεις και ας επεσαν φετος βαρβατα θεματα!Για μενα ηταν το μαθημα που κατειχα πληρως και εγραψα το υψηλοτερο μου βαθμο 19,9!!:D Εμενα γενικοτερα μου αρεσουν οι ξενες γλωσσες και τα λατινικα τα αντιμετωπιζα καπως ετσι!!Κριμα παντως που δεν σου μαθαινουν τιποτα και καταληγουν αχρηστα.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Καλό θα ήταν να υπάρχει στα λατινικά άγνωστο κείμενο έτσι ώστε να αποφύγεται η παπαγαλία με σκοπό οι μαθητες να μπορούν να καταλαβαίνουν απλά λατινικά κείμενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Καλό θα ήταν να υπάρχει στα λατινικά άγνωστο κείμενο έτσι ώστε να αποφύγεται η παπαγαλία με σκοπό οι μαθητες να μπορούν να καταλαβαίνουν απλά λατινικά κείμενα.

Δε συμφωνω, θα ηταν οτι χειροτερο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Γιατί το λες αυτό;

γιατι το λεξιλογιο των λατινικων ειναι πολυ δυσκολο σε συγκριση με αυτο των αρχαιων, και ειναι αδυνατον ενας μαθητης να το διδαχτει, ποσο μαλλον να το μαθει, μεσα σε 2 σχολικες χρονιες, μαζι με ολα τα συντακτικα και τα γραμματικα φαινομενα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
γιατι το λεξιλογιο των λατινικων ειναι πολυ δυσκολο σε συγκριση με αυτο των αρχαιων, και ειναι αδυνατον ενας μαθητης να το διδαχτει, ποσο μαλλον να το μαθει, μεσα σε 2 σχολικες χρονιες, μαζι με ολα τα συντακτικα και τα γραμματικα φαινομενα!

Είναι αρκετά δύσκολο γιατί θα έπρεπε να μάθουν όλο το λεξιλόγιο που βρίσκεται στο τέλος του βιβλίου. Μην φανταστείς κανένα μεγάλο κείμενο. 3-5 στίχοι και με πολύ απλές λέξεις. Και όσες δεν τις γνωρίζουν τις δίνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρούλα!!!

Νεοφερμένος

Η Χαρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
και εγώ ξετρελάθηκα από την πρώτη στιγμή!!είναι όντως πολύ ενδιαφέροντα και εύκολα μέχρι στιγμής.βέβαια στο αν θα ειναι καλή ή όχι η πρώτη εντύπωση, παίζει μεγάλο ρόλο και ο καθηγητής.αλλά σημασία έχει να διαβάζεις,γιατί είναι το μόνο μάθημα που μπορείς να εξασφαλίσεις ένα 20άρι εύκολα και ωραία.αυτό λένε και οι καθηγητές που τα διδάσκουν,αλλά και οι μαθητές που έχουν δώσει πανελλήνιες.:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
Καλό θα ήταν να υπάρχει στα λατινικά άγνωστο κείμενο έτσι ώστε να αποφύγεται η παπαγαλία με σκοπό οι μαθητες να μπορούν να καταλαβαίνουν απλά λατινικά κείμενα.

Συνφωνω σε αυτο εν μερει.Τα κειμενα λατινικων στο λυκειο τα εχουν φτιαξει οι συγγραφεις του βιβλιου.Θα προτιμουσα να κανουμε γνησιο λατινικο κειμενο απο το οποιο θα μπορουσαμε να μαθουμε πολλα περισσοτερα πραγματα για τη λατινικη γλωσσα οπως το ρωμαικο τροπο σκεψης τα ηθη εναν ολοκληρο πολιτισμο τελοσπαντων.Αλλα δεν ειναι δυνατον μεσα σε δυο χρονια να μαθεις ολα αυτα που απαιτουνται.Οποτε οποιος ενδιαφερεται κατα φιλολογια να παει οπου σιγουρα θα πηξει στο λατινικο αγνωστο και γνωστο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
ωραιο μάθημα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top