Σας αρέσουν τα Λατινικά;

nikos45

Νεοφερμένος

Ο nikos45 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Γεια σας παιδια.ειμαι μαθητης β λυκειου θεωρητικης κατευθυνσης και θα ηθελα να ακουσω τις αποψεις σας(εσας της θεωρητικης και κατα βαση για το βιβλιο της δευτερας) για το μαθημα των λατινικων.Σας αρεσουν?ναι η οχι?ειναι το αγαπημενο σας μαθημα η ετσι κι ετσι?για μενα ειναι το αγαπημενο μου μαθημα κι ας ειναι ακομα αρχη.το λατρευω.ειναι ενα καινουργιο μαθημα στη ταξη της 2ας(ειναι και κατευθυνσης κιολας,οποτε αυτο το κανει ακομα πιο σημαντικο μαθημα απο το να ηταν γενικης παιδειας)το οποιο ειναι πολυ ενδιαφερον αλλα κι ευχαριστο για μενα.ξεκινας τα παντα απο την αρχη.αυτο ειναι το ωραιο.αμα τα μαθεις απο την αρχη μετα δεν νομιζω να αντιμετωπισεις προβλημα.σε αντιθεση με τα μαθηματικα τα οποια συνδεονται με τις γνωσεις των προηγουμενων ταξεων κι ετσι κι εχεις κενα(μα πολλα κενα,οπως εγω)τοτε αστα βραστααα....δεν μαζευονταιιι.αφηστε κιολας που πολλοι λενε οτι στις πανελληνιες μπορεις να γραψεις σχετικα ευκολα εναν πολυ καλο βαθμο.αυτο ειναι που με κανει να τα διαβαζω με μεγαλυτερη αισιοδοξια για κατι καλο.και σας παρακαλω παιδια οσο μπορειτε μην με αγχωσετε αν εσεις εχετε παρει τα λατινικα με κακο ματι γιατι εγω εχω ξεκινησει φορτσατος και ετσι θελω να συνεχισω.θα ηθελα αντικειμενικες απαντησεις αν γινεται.
Σας ευχαριστω και περιμενω τις αποψεις σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου....Τα λατινικά είναι καθαρά θέμα διαβάσματος,ειδικά και αν τα'χεις πάρει με καλό μάτι σαν εμένα,τελειωμένη υπόθεση...Αν όχι 20 ένα 18-19 το έχεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giot@ki..!!

Νεοφερμένος

Η Γιώτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
συμφωνω κ εγω παιδια!είναι το πιο ευχάριστο μάθημα της κατεύθυνσης τα λατινικά! Βεβαια είναι ακόμα αρχή και τα πράγματα ίσως δυσκολέψουν αργότερα αλλά και από μεγαλύτερους τα καλύτερα ακούω! Α!κ στο πρώτο τεστ έγραψα 100/100! :no1: χαχα..ψωνάρα..!:P Οχι πέρα απ'την πλάκα μ'αρέσουν πολύ τα λατινικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 099221

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα Λατινικά είναι όντως ένα πολύ ωραίο μάθημα. Θα σου είναι χρήσιμο αν γίνεις αρχαιολόγος, ή καθολικός ιερέας, βέβαια. Παρόλα αυτά, είναι μία πολύ όμορφη γλώσσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
ισχυει αυτο που λενε οτι τα λατινικα λειτουργουν ως ξενη γλωσσα???(παρολο που δν μιλιεται) η ειναι σαν τα αρχαια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
ισχυει αυτο που λενε οτι τα λατινικα λειτουργουν ως ξενη γλωσσα???(παρολο που δν μιλιεται) η ειναι σαν τα αρχαια?
βασικα ξερω πως στα λατινικα λειτουργεις σαν να μαθαινεις μια ξενη γλωσσα..μαθαινεις απο την αρχη τα παντα..γραμματικη..λεξιλογιο..κι εχουν και μεγαλη σχεση με τα αγγλικα και τα ιταλικα απο οτι ξερω:D:Dαλλα αμα το καλοσκεφτεις και τα αρχαια σαν ξενη γλωσσα ειναι:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

haroula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η haroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 353 μηνύματα.
Τα λατινικά είναι πολύ ωραία γλώσσα σίγουρα. Εγώ βέβαια πιστεύω πως θα έπρεπε να ήταν μάθημα γενικής γιατί, σε πολλές επιστήμες, χρησιμοποιούνται τα λατινικά (στην ορολογία). Στην Ιατρική, ας πούμε. Όπως και να'χει, μ'αρέσουν. Βέβαια, όπως και κάθε ξένη γλώσσα, θέλουν χρόνο και συνεχή ενασχόληση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*MARAKI*

Νεοφερμένος

Η maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
εμενα μαρεσουν πολυ ειναι πολυ ευχαριστα τα λατινικα:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ariana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Είναι όντως ένα ευχάριστο και εύκολο μάθημα.
Συμφωνώ στο ότι είναι πολύ θετικό το ότι ξεκινάμε τώρα και μπορούμε να μην αφήσουμε καθόλου κενά και να γράψουμε πολύ καλά του χρόνου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rafa Nadal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
Κ εμένα μου αρέσει πάρα πολύ το εν λόγω μάθημα...Διαβάζω κιόλας οπότε δεν έχω πρόβλημα...Ελπιζω να συνεχίσω έτσι:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lenou

Νεοφερμένος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
ισχυει αυτο που λενε οτι τα λατινικα λειτουργουν ως ξενη γλωσσα???(παρολο που δν μιλιεται) η ειναι σαν τα αρχαια?

Τα λατινικά είναι αρχαία ιταλικά κ οχι δεν είναι προς ομιλια:P!
Σχετικά απλό μάθημα προς το παρόν,εύκολη μετάφραση,συντακτικά
Η γραμματική "τσουζει" λίγο αλλα παλεύεται...
Τελος πάντων είναι πολύ ξεκουραστό μάθημα.Σχετίζεται καπως με τα γαλλικά.κ τα παιρνω πιο ευκολα..
ΧΡΗΣΙΜΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ:στυλό και χαρτί για να αφομοιωνονται οι γραμματικοί τύποι καλύτερα.Δεν αρκεί να τα λες μόνο προφορικά.
Ενα plus είναι πως δεν έχουμε ερμηνευτικά:D

γεεεααα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
plus το λες εσυ αυτο??????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lenou

Νεοφερμένος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Για μενα ειναι plus οτι ΔΕΝ εχουμε ερμηνευτικα...:)

Οι πιθανοτητες να γραψεις καλα ειναι μεγαλυτερες :xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
στα γαλλικα εχω β2... βοηθαει καθολου αυτο ελενη???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lenou

Νεοφερμένος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Οσον αφορα στο λεξιλογιο ναι αλλα νταξει μην φανταστεις κ πααρα πολυ...
Απλα καποιες λεξεις εχουν ιδια ριζα.Επισης εχω συναντησει κ γραμματικα που υπαρχουν αντιστοιχα στα γαλλικα...
θεωρητικη θα πας να φανταστω?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
το σκεφτομαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lenou

Νεοφερμένος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
χμμ μαλιστα =)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deathnote

Νεοφερμένος

Η Πασχαλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Μονεμβασία (Λακωνία). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Χάλι μαύρο είναι..Αλλά εαν το καλοσκεφτείς βλέπεις οτι είναι ακριβώς όπως και τα αρχαία...Νεκρή γλώσσα...

Οπότε...

Γίνονται ανεκτά..Εαν αγαπάς τα αρχαία , δέχεσαι και τα Λατινικά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

poupoulenia‹る

Νεοφερμένος

Η Eiρhνh!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
τα λατινικα ειναι πολυ ωραιο μαθημα και το προτιμω απο τα αρχαια,βεβαια εξαρταται και απο τον τροπο με τον οποιο κανει ο καθηγητης το μαθημα,αλλα αν διαβασεις θα γραψεις και για οσους ξερουν ιταλικα ή γαλλικα και γενικα τετοιες γλωσσες θα εχουν δει οτι υπαρχουν πολλες ομοιοτητες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mavro Provato

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mavro Provato αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 343 μηνύματα.
όχι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top