Κούραση από το διάβασμα

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Λοιπόν,...Περνάμε 12 χρόνια στο σχολείο διαβάζοντας. Δίνουμε πανελλήνιες και μετά συνεχίζουμε και άλλα 4,5 ή 6 χρόνια στο πανεπιστήμιο με σημειώσεις, διαβάσματα κτλ. Νομίζετε είναι φυσιολογικό κάποια στιγμή να νιώθει κανείς κόπωση? Να νιώθει ότι δεν του δημιουργείται τόσο ενδιαφέρον όπως παλιότερα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,107 μηνύματα.
αγαθα κοπεις κτωνται(δεν ειμαι σιγουρος για την ορθογραφια:P) ,αλλα νομιζω γινομαι αντιληπτος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Απόλυτα φυσιολογικό…και όχι μόνο για την κόπωση.

Όσο περνάνε τα χρόνια τόσο πιο δύσκολο είναι να αφομοιώσεις αυτά που διαβάζεις παρά το γεγονός ότι λογικά έχεις βρει το αποδοτικότερο σύστημα διαβάσματος για σένα μέσα από όλη αυτή την τριβή.
Πήζει ο εγκέφαλος πώς να γίνει…

Προσωπικά είχα φτάσει σε σημείο που δεν είχα την όρεξη ή την υπομονή να διαβάσω περιοδικό, τόσο πολύ είχα κουραστεί.
Δυστυχώς και μετά το πανεπιστήμιο οι περισσότεροι πρέπει να διαβάζουμε…αν το αφήσεις σε αφήνει..
Δια βίου εκπαίδευση και όποιος αντέξει :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Φυσιολογικοτατο ειναι καπια στιγμη να θες να τα βροντιξεις ολα, τοσα χρονια διαβασμα... Οπως και μετα με την δουλεια, μετα απο πολλα χρονια δεν αντεξεις αλλο την ιδια δουλεια, ειναι πολυ σπαστικο.
Ωστοσω... υπομονη και γερα νευρα...
Εγω τι να πω που αμα καταφερω να γινω πιλοτςο η δουλεια μου θα ειναι ουσιαστικα να ειμαι φοιτιτης μεχρι την συνταξη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drteddy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο drteddy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 129 μηνύματα.
Η πνευματική κόπωση κατά πολλούς είναι χειρότερη από τη σωματική. Βέβαια υφίσταται αλλά ας μου επιτραπεί μια μικρή διαφωνία ως προς την...ποιότητα της κούρασης. Μου συνέβαινε συχνά στο πανεπιστήμιο σε μαθήματα που μ' αρέσουν να μη νιώθω εξαντλημένος ακόμη και μετά από πολλές ώρες διάβασμα σε αντίθεση με αυτά που θεωρούσα αγγαρεία και ένιωθα κουρασμένος σε 10 λεπτά!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ναι εχω κουραστει αρκετες φορες απο το διαβασμα ... αυτο που κανω... ειναι διαλλημα. Π.χ. θυμαμαι στην πρωτη λυκειου ειχα παθει κατι δεν ξερω τι και δεν μπορουσα να διαβασω επι μια εβδομαδα καθολου ... τα γραμματα στο βιβλιο μου φαινονταν οτι χορευαν σε ρυθυμους samba ... τεσπα ... ε αυτο που εκανα τελικα ηταν να παω να πιασω τον big boss στο φροντηστηριο οτι δεν μπορω να διαβασω καθολου και να μου δωσει μια εβδομαδα "αδεια" ... τελικα μετα απο 5αρια μερες ειχα φοβερη ορεξη για διαβασμα ... και συνεχισα αυτη την ορεξη μεχρι τελος της ταξης

Επισης οταν βλεπω οτι αρχιζει να εχω τετοια ταση ... διαβαζω μονο οτι με ενδιαφερει ... π.χ. μαθματικα ή φυσικη ... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,107 μηνύματα.
Η πνευματική κόπωση κατά πολλούς είναι χειρότερη από τη σωματική. Βέβαια υφίσταται αλλά ας μου επιτραπεί μια μικρή διαφωνία ως προς την...ποιότητα της κούρασης. Μου συνέβαινε συχνά στο πανεπιστήμιο σε μαθήματα που μ' αρέσουν να μη νιώθω εξαντλημένος ακόμη και μετά από πολλές ώρες διάβασμα σε αντίθεση με αυτά που θεωρούσα αγγαρεία και ένιωθα κουρασμένος σε 10 λεπτά!!

ναι γιαυτο ειναι αποδοτικοτερο να κανεις και μια δουλεια που γουσταρεις! αν ειναι δυνατον βεβαια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

smart

Πολύ δραστήριο μέλος

Η smart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,139 μηνύματα.
Εννοείται οτι καποια στιγμή,κουράζεσαι δεν αντέχεις αλλο...
Εδώ τα μικρά παιδάκια από το δημοτικό βαριούνται και θέλουν να κάνουν αλλα πραγματα πώς να μην κουράζονται αυτοί που κουβαλούν στη πλάτη πολλά χρόνια διαβασμα??Βεβαια πιστεύω πως υπάρχουν και κάποιοι που δεν κουράζονται ποτέ γιατί τους αρέσει το διάβασμα και δεν το θεωρούν σαν κατί υποχρεωτικό που αναγκάζονται να το κάνουν αλλα σαν κάτι ευχαριστο που θέλουν να το κάνουν και το κάνουν με ευχαρίστηση....Αυτοί όμως μετριούνται στα δάχτυλά...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Amelie

Νεοφερμένος

Η Amelie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Εγώ λατρεύω το διάβασμα...
Από τότε που έμαθα να διαβάζω μου αρέσει πολύ να χάνομαι στις σελίδες βιβλίων...Αλλά ποτέ δεν κατάφερα να τα πάω καλά με την αποστήθιση και όσα απαιτούν οι εξετάσεις..Σώνει και καλά να μάθω κάτι επειδή πρέπει...Ασε που τώρα πια που μεγάλωσα θέλω το χρόνο μου...Δεν έχω πρόβλημα να διαβάζω λογοτεχνία, φιλοσοφία, ιστορία και διάφορα για την ευχαριστισή μου αλλά όταν πρέπει να μάθω κάτι το κάνω με δυσκολία..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Εγώ ποτέ δεν ήμουν φίλος του διαβάσματος όταν πρόκειται για σχολείο ή πανεπιστήμιο. Και τώρα με το μεταπτυχιακό τα έχω βρει σκούρα, δεν είμαι και 15 χρονών να ρουφάω τις πληροφορίες σαν σφουγγάρι! Αλλά όταν πρόκειται για λογοτεχνία πραγματικά ξεχνιέμαι, δεν με ενοχλεί τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Εχω κοψει τις διπλωματικες μου σχεσεις με το διαβασμα εδω και χρονια και χαιρομαι παρα πολυ γι'αυτο :D Μιλαμε παντα για διαβασμα με σκοπο εξετασεις/σχολειο κτλ βεβαιως βεβαιως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 223112

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
και βεβαια εναι φυσικο μετα απο τοσα χρονια διαβασματος να επελθει κουραση.οχι μονο πνευματικη αλλα και σωματικη και κυριως ψυχικη..το ποτε θα επελθει εξαρταται πιστευω απο τις αντοχες που εχει ο καθενας απο εμας.για παραδειγμα γνωριζω ατομα που ενω στο γυμνασιο ηταν αριστοι μαθητες,αργοτερα τα παρατησαν για λογους ψυχικης πιεσης..επισης αλλοι τα παρατησαν(κ αυτοι πολυ καλοι μαθητες) στη γ λυκειου..αλλοι (οι περισσοτεροι) περνουν μια περιοδο χαλαρωσης αφου μπουν σε μια σχολη ΚΑΙ ξερω και αλλους που συνεχιζουν απτωητοι να διαπρεπουν(και ειλικρινα τους θαυμαζω):clapup:..θεωρω ομως πως μολις καποιος "ενταχθει'' καπου,ειτε αυτο λεγεται πανεπιστημιο,ειτε τ.ε.ι., ειτε ι.ε.κ., ειτε ο.τι αλλο Και Εκφραζεται μεσα απ αυτο,, εχει εναν παραπανω λογο να κατσει να στρωθει στο διαβασμα και αυτος ειναι το οτι εχει μια κατευθυνση,ξερει που βαδιζει.σε αντιθεση παντα με το σχολειο που τα κινητρα του διαβασματος δεν αντιλαμβανονται ουτε κατανοουνται γρηγορα απ αρκετα ατομα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Καλησπέρα σας φίλτατοι.
Είμαι η stefaniat και είμαι κουρασμένη.

Δίνω πανελλήνιες σε 4 εβδομάδες (χα χα) και τους τελευταίους δύο μήνες παρατηρώ ότι λόγω συσσωρευμένης κούρασης (έκανα την τρομερή μαλακία και ξεκίνησα το πολύ διάβασμα ήδη από πέρυσι) δεν μπορώ πλέον να αποδώσω όσο άλλοτε. Πλέον για να μπορέσω απλά να λειτουργήσω κοιμάμαι 9 ώρες το βράδυ και -χωρίς καν να το επιδιώκω- άλλες 2 το μεσημέρι. Ως εκ τούτου το διάβασμα πάει σκατά, σκατότερα, σκατότατα. Αλλά κι όταν αξιώνομαι να πιάσω τα βιβλία στα χέρια μου δεν μπορώ με τίποτα να συγκεντρωθώ.

Πώς μεταφράζονται τα ανωτέρω σε αριθμούς; Κάποτε το 6ωρο την ημέρα υπήρξε το χαλαρό μου. Αναπολώ τα 12ωρα ιστορία πριν τα 3ωρα της Κυριακής. Πλέον ανάλογα, 1-3 ώρες στο τσακίρ κέφι. Δεν βγαίνω ιδιαίτερα, έχω παρατήσει το κινητό, επομένως έχω καταλήξει ακριβώς στο ότι φταίει η συσσωρευμένη κούραση. Ξεκίνησα (πάλι) να παίρνω πολυβιταμίνες, αλλά προφανώς δε βοήθησαν κάπου πέραν της έλλειψης βιταμίνης D που γενικότερα είχα. Καφέδες δεν πίνω. Αλλά και να πιω ούτε αυτοί νιώθω να με βοηθάνε.

Το θέμα είναι το εξής. Με αυτούς τους ρυθμούς διαβάσματος μπορώ να περάσω στη Ζαμπονοκοπτική (ούτε καν με λέιζερ, με μαχαιράκι). Έχει περάσει κάποιος κάτι ανάλογο; Τι στα διάλα να κάνω; Με εγκαταλείπουν πλέον και το σώμα και το μυαλό μου. Ώρα βρήκαν και τούτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Εγώ ένα ξέρω: Ο καλός ο μαθητής ο οποίος προσπαθούσε όλη τη χρονιά έχει το δικαίωμα να ηρεμήσει, ακόμα και 1 μήνα πριν τις πανελλήνιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Εγώ ένα ξέρω: Ο καλός ο μαθητής ο οποίος προσπαθούσε όλη τη χρονιά έχει το δικαίωμα να ηρεμήσει, ακόμα και 1 μήνα πριν τις πανελλήνιες.
'Οχι όταν είσαι θεωρητική. Η ιστορία θέλει κάθε μέρα επανάληψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
'Οχι όταν είσαι θεωρητική. Η ιστορία θέλει κάθε μέρα επανάληψη.

Γιατί δεν σταματάς το διάβασμα για 2-3 μερουλες; Να χαλαρώσεις; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Γιατί δεν σταματάς το διάβασμα για 2-3 μερουλες; Να χαλαρώσεις; :hmm:
Το πάσχα 6 μέρες δε διάβασα ούτε μία ώρα....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Το πάσχα 6 μέρες δε διάβασα ούτε μία ώρα....:P

Ένα pause ακόμα!
Όλοι μας σταματάμε λίγο για να ξεσκάσουμε. Άλλοι για 4 μέρες, άλλοι για 2 εβδομάδες.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Το πάσχα 6 μέρες δε διάβασα ούτε μία ώρα....:P

Ένα pause ακόμα!
Όλοι μας σταματάμε λίγο για να ξεσκάσουμε. Άλλοι για 4 μέρες, άλλοι για 2 εβδομάδες.:/:

Συμφωνω απολυτα με τον Πανο δεν γινεται να ειμαστε συνεχεια σε εγρηγορση ειδικα στο τελος.
Ισως το καλυτερο θα ηταν να κανεις ενα pause οπως ειπε και ο Πανος ειτε για 2-3 μερουλες ειτε για ολοκληρη εβδομαδα και το πιθανοτερο ειναι μετα να αποδιδεις καλυτερα.Εγω συγκεκριμενα τον απριλιο τα φορτωσα λιγο στον κοκορα να ειμαι ειλικρινης :P Αλλα πηρα την δυναμη που χρειαζομουν για να συνεχισω :)
Επιπλεον αν εσυ που φαινεται οτι διαβαζεις αρκετα (γενικα) εχεις κουραστει,φαντασου εναν που δεν ειχε πιασει βιβλιο τοσα χρονια και ξεκινησε τωρα στην γ λυκειου. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Παίδες χρειάζεται και λίγο στο ρελαντί. Μη κάψετε καμία φλάτζα στο τέλος και τρέχετε. Όλα με μέτρο και πρόγραμμα, όταν είναι να διαβάζετε να διαβάζετε και όχι να "διαβάζετε". Καλά είναι τα chatting με τις Μαιρούλες εξ ι ντι, Μαιρούλες πίνω βούρτσες αλλά αυτές οι Μαιρούλες στις πανελλήνιες θα κοιτάξουν να περάσουν Νομική και εσείς θα μείνετε να στέλνετε συγχαρητήρια μέσω tag.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top