Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 68,381 εγγεγραμμένα μέλη και 2,454,414 μηνύματα σε 77,800 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 488 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Πρόβλημα με την άρθρωση του "Ρ,ρ"

Dr4ke

Μαθητής Α' γυμνασίου

Ο Dr4ke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου . Έχει γράψει 15 μηνύματα.

O Dr4ke έγραψε: στις 22:50, 08-02-10:

Καλησπέρα σας παιδιά .Όπως λέει και ο τίτλος του θέματος εχω πρόβλημα με την άρθρωση το "ρ"το προφέρω κάπως σαν "γ".
Θα ήθλενα να μου πείτε αν γνωρήζετε είτε πως να ξεπεράσω το προβλημα μου είτε αν έχει κάποια συγκεκριμένει ονομασια..

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας ,αν θα μπορουσε κάποιος να με βοηθίσει θα το εκτιμουσα.
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

woochoogirl (Αλεξάνδρα)

Τιμώμενο Μέλος

H Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , Διδακτορικός του τμήματος --- και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,799 μηνύματα.

H woochoogirl που βρίσκεται πολύ μακριά... έγραψε: στις 22:57, 08-02-10:

Κάποιος λογοθεραπευτής δε θα είναι ο κατάλληλος για το θέμα αυτό?
1
Παράθεση

Dr4ke

Μαθητής Α' γυμνασίου

Ο Dr4ke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου . Έχει γράψει 15 μηνύματα.

O Dr4ke έγραψε: στις 23:31, 08-02-10:

Σίγουρα ,αλλά με πιέζει ο χρόνος πολυ .. φροντιστιρια κλπ..Και δεν γίνετε να μπω σε αυτην την διαδικασία ..
Πάντως Ευχαριστώ.
Παράθεση

go2jimmys (Δημήτρης)

Φοιτητής

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 55 μηνύματα.

O go2jimmys έγραψε: στις 23:39, 08-02-10:

A γυμνασίου και πολλά φροντηστήρια?
λογοθεραπευτής είναι η καλύτερη λύση....θα σου βάζει κάποιες ασκήσεις να κάνεις.....σε κανα μήνα θα το έχεις ξεπεράσει
1
Παράθεση

vera94

Νεοφερμένος

H vera94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 28 μηνύματα.

H vera94 Φιλοσοφούμεν ανευ μαλακίας! έγραψε: στις 23:56, 08-02-10:

Εισαι καλααααααααααααααααααααααααααααα βρε?
Είναι πολύ γλυκό να μιλάς έτσι ! Και συ θες να το αλλάξεις... σιγά το πρόβλημα!!!
2
2
Παράθεση

go2jimmys (Δημήτρης)

Φοιτητής

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 55 μηνύματα.

O go2jimmys έγραψε: στις 00:32, 09-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από vera94
Εισαι καλααααααααααααααααααααααααααααα βρε?
Είναι πολύ γλυκό να μιλάς έτσι ! Και συ θες να το αλλάξεις... σιγά το πρόβλημα!!!
προσωπικά και για μένα δεν είναι πρόβλημα. Είχα ένα φίλο στο λύκειο που μιλούσε έτσι, σιγά το πράμα(για εμένα)....άλλοι είχαν διαφορετική άποψη....το θέμα είναι εσύ τι θες...(πάντος μην ακούς τα κοριτσια )
1
Παράθεση

Εύα

Φοιτητής

H Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 223 μηνύματα.

H Εύα έγραψε: στις 00:36, 09-02-10:

Εϊχα και εγώ ανάλογο πρόβλημα όταν ήμουν αρκετά μικρή (5-6 χρονών)έκανα κάποιες ασκήσεις από λογοθεραπευτή και το ξεπέρασα.
Παράθεση

Pure_Seduction

Μεταπτυχιακός φοιτητής

H Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 2,016 μηνύματα.

H Pure_Seduction ΠΑΝΤΟΥ ΜΑΖΙ! έγραψε: στις 12:13, 09-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από Dr4ke
Σίγουρα ,αλλά με πιέζει ο χρόνος πολυ .. φροντιστιρια κλπ..Και δεν γίνετε να μπω σε αυτην την διαδικασία ..
Πάντως Ευχαριστώ.
δηλαδη,πιο σημαντικα ειναι τα φροντηστηρια απο τον λογοθεραπευτη?
προτεινω να θυσιασεις καποιες ωρες προκειμενου να επισκεφθεις καποιον ειδικο για το προβλημα σου.
νομιζω αυτα με συνεδριες πανε
2
Παράθεση

germ1984 (Νάσος)

Φοιτητής

Ο Νάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών Πάτρας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 265 μηνύματα.

O germ1984 έγραψε: στις 20:15, 09-02-10:

Είναι θέμα εξάσκησης. Ασ'τους λογοθεραπευτές, αυτά είναι βλακείες.
Κάθε μέρα από 15 λεπτά θα λές ρρρρρρρ με το σωστό τρόπο. Βάλε ταινίες και ακου το ρ πως το λένε σωστά. Προσπάθησε να το μιμηθείς. Ξανά κ ξανά. Σε 1-2 μήνες θα το έχεις ξεπεράσει τελείως.
Πάντως χαριτωμένο είναι. Εχω ένα φίλο που το λέει έτσι
2
Παράθεση

Lita Athens

Φοιτητής

H Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 512 μηνύματα.

H Lita Athens έγραψε: στις 20:55, 09-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από germ1984
Είναι θέμα εξάσκησης. Ασ'τους λογοθεραπευτές, αυτά είναι βλακείες.
Κάθε μέρα από 15 λεπτά θα λές ρρρρρρρ με το σωστό τρόπο. Βάλε ταινίες και ακου το ρ πως το λένε σωστά. Προσπάθησε να το μιμηθείς. Ξανά κ ξανά. Σε 1-2 μήνες θα το έχεις ξεπεράσει τελείως.
Πάντως χαριτωμένο είναι. Εχω ένα φίλο που το λέει έτσι

Αυτο μου θυμίζει λαικό γιατροσόφι...

Καλύτερα να αποτανθεί σε κάποιον ειδικό - λογοθεραπευτή. Αυτοί γνωρίζουν ειδικές μεθόδους και ασκήσεις για να διορθωθεί το πρόβλημα. Εφ'όσον η κοπέλα γράφει οτι δεν μπορεί να πει το ρ σωστά, πως θα το κάνει για 15 λεπτά??? Η βελτιωση γίνεται σταδιακά, με ειδικές ασκήσεις!!!!
4
Παράθεση

iLiaC

Μαθητής Γ' γυμνασίου

Ο iLiaC αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου . Έχει γράψει 18 μηνύματα.

O iLiaC έγραψε: στις 19:34, 10-02-10:

βασικα εμενα γαλλικη προφορα μου θυμιζει...
δεν ειναι κ ασχημο...
Παράθεση

nicoleta1994 (Νικολετα)

Μαθητής Β' λυκείου

H Νικολετα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 72 μηνύματα.

H nicoleta1994 έγραψε: στις 20:18, 26-02-10:

εχω ακριβως το ιδιο ''προβλημα'' ομως μονο οταν το ρ συνδυαζεται με αλλα συμφωνα ( κρ, πρ ,τρ κλπ)....προσωπικα το θεωρω χαριτωμενο ...κ μ αρεσει πολυυ....ειναι το χαρακτηριστικο μου στην παρεα....κα βγαζει γελιο οταν λεω μια φραση που εβγαλε μια φιλη μου " στην τριακοστη τριτη στροφη θα βρεις ενα στρουμφακι να παιζει τετρις περιμενοντας το τρενο " (βγηκα λιγο εκτος θεματος ή ειναι ιδεα μου ???
Παράθεση

Dmzk

Φοιτητής

Ο Dmzk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής Επιστήμης (ΟΠΑ/Αθήνα) και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 190 μηνύματα.

O Dmzk έγραψε: στις 22:37, 01-03-10:

Λοιπον , και ο γνωστος Δημοσθενης αυτο το χαριτομενο προβληματακι ειχε και δεν μπορουσε να πει λεξη στην εκκλησια του Δημου ... Η λογοθεραπευτης η μπολικη εξασκηση ..
Παράθεση

Αρης Χριστοφη

Νεοφερμένος

Ο Αρης Χριστοφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O Αρης Χριστοφη έγραψε: στις 23:38, 15-03-10:

Ναι ρε γμτ κι εγώ το έχω αυτό... Και μου τη δίνει άγρια όταν ακούω τη φωνή μου στα βίντεο... Και εδώ στην Κύπρο που μένω λογοθεραπευτής δεν παίζει... Άκουσα κάτι για patone.. Ότι και καλά μπορεί να σε βοηθήσει... Ξέρετε κάτι?
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη woochoogirl : 15-03-10 στις 23:46. Αιτία: greeklish, patone==?
Παράθεση

paul95

Φοιτητής

Ο paul95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 201 μηνύματα.

O paul95 έγραψε: στις 14:35, 18-06-12:

Και εγώ έχω ένα μικρό θεματάκι, αλλά σε μικρό βαθμό και κυρίως μετά από οδοντικά σύμφωνα (τ,δ,θ) και δε μου έχουν κάνει κάποια ιδιαίτερη παρατήρηση. Δε μ' ενοχλεί κιόλας και δε θα έτρεχα σε λογοθεραπευτές να το αλλάξω.
Παράθεση

Deutsch... Lover (Everl)

Φοιτητής

H Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Γερμανικής Γλώσσας & Φιλολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,221 μηνύματα.

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε: στις 16:37, 18-06-12:

το εχω ξαναακουσει 2 φορες! 1) εχω μια συμμαθητρια απο την Γερμνανια και δεν μπορει να πει ρο το λεει γο! πηγε σε λογοθεραπευτρεια και το ξεπερασε μετα απο πολυ προσπαθεια! 2) ο αδελφος μου εχει εναν συμμαθητη απο την Αυστρια ηλθε προπερσυ και δεν μπορουσε να πει κι αυτος το ρο πηγε σε λογοθεραπευτρια τον εβαζε να διαβαζει λεξεισ με ρο πολλες φορες οποτε κανε αυτο!

θελω να πω και ενα μεγαλο Μπραβο στον Felix και την Rozita!
Παράθεση

Mr. Crowley

Φοιτητής

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 2,917 μηνύματα.

O Mr. Crowley ΣΟ μην το κόψεις,είναι επιβεβαιωμένο έγραψε: στις 19:41, 18-06-12:

Έχουν πλάκα οι ψευδοί.Είναι μια αστείρευτη πηγή γέλιου,όταν δεν έχεις να ειρωνευτείς κάτι καλύτερο.
9
Παράθεση

Loreley

Φοιτητής

H Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 2,212 μηνύματα.

H Loreley έγραψε: στις 19:45, 18-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από Mr. Crowley
Έχουν πλάκα οι ψευδοί.Είναι μια αστείρευτη πηγή γέλιου,όταν δεν έχεις να ειρωνευτείς κάτι καλύτερο.
Αν όμως είσαι εσύ ο ψευδός, δεν νομίζω να έχει και τόση πλάκα.
4
Παράθεση

Mr. Crowley

Φοιτητής

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 2,917 μηνύματα.

O Mr. Crowley ΣΟ μην το κόψεις,είναι επιβεβαιωμένο έγραψε: στις 20:01, 18-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από Joanna97
Αν όμως είσαι εσύ ο ψευδός, δεν νομίζω να έχει και τόση πλάκα.
Δεν είμαι,thankfully.
1
2
Παράθεση

FRIENDLY GIRL

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H FRIENDLY GIRL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 138 μηνύματα.

H FRIENDLY GIRL έγραψε: στις 10:51, 25-06-12:

Ισως με καποιες λογοθεραπιες.Μονη σου ειναι δυσκολο κατα την γνωμη μου να εξασκηθεις γιατι δεν καταλαβαινει κανενας ανθρωπος εαν μιλαει σωστα η οχι.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Oupslady

Βρείτε παρόμοια