ΟΧΙ στο ΑΛΚΟΟΛ: Μια συγκλονιστική ιστορία

SWEET HEART

Νεοφερμένος

Η SWEET HEART αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Μαμά βγήκα με τους φίλους μου . Πήγα σε ένα πάρτι και θυμήθηκα αυτό που μου είχες πει , να μην πιω αλκοόλ . Μου είχες ζητήσει να μην πιω επειδή θα έπρεπε να οδηγήσω μετά . Έτσι ήπια ένα αναψυκτικό .

Ήμουν περήφανη για μένα , γιατί είχα ακούσει αυτό που τόσο γλυκά με είχες συμβουλέψει πριν φύγω , να μην πιω αν έπρεπε να οδηγήσω , σε αντίθεση με αυτό που μου έλεγαν οι φίλοι μου .

Έκανα την σωστή επιλογή ! Η συμβουλή σου ήταν η σωστή .

Όταν το πάρτι τελείωσε όλοι μπήκαν στα αυτοκίνητά τους χωρίς να είναι σε θέση να οδηγήσουν . Εγώ πήρα το αμάξι μου . Ήμουν σίγουρη ότι ήμουν καθαρή .

Δεν μπορούσα να φανταστώ μαμά αυτό που με περίμενε......



Τώρα είμαι εδώ ξαπλωμένη στην άσφαλτο και ακούω έναν αστυνομικό να λέει * το παιδί που προκάλεσε το ατύχημα ήταν μεθυσμένο *.



Μαμά η φωνή του ακούγεται πολύ μακρινή.....

Το αίμα μου είναι παντού στην άσφαλτο και εγώ προσπαθώ με όλες μου τις δυνάμεις να μην κλάψω .

Ακούω τους γιατρούς να λένε ότι αυτή η κοπέλα δεν θα τα καταφέρει . Είμαι σίγουρη ότι το άλλο παιδί που οδηγούσε δεν το είχε καν φανταστεί όταν έτρεχε τόσο πολύ .



Στο τέλος , αυτός είχε αποφασίσει να πιει και εγώ τώρα πρέπει να πεθάνω.....



Γιατί το κάνουν αυτό μαμά ; Αφού ξέρουν ότι θα καταστρέψουν ;

Ο πόνος που νιώθω είναι σαν να με καρφώνουν χιλιάδες μαχαίρια......

Πες στην αδερφή μου να μην φοβηθεί , στον μπαμπά να είναι δυνατός.....

Κάποιος έπρεπε να πει σε αυτό το παιδί ότι δεν έπρεπε να πιει αν θα οδηγούσε.....Ίσως αν του το έλεγαν οι δικοί του όπως έκανες εσύ , τώρα να ήμουν ζωντανή.....

Η ανάσα μου γίνεται όλο και πιο αδύναμη και αρχίζω να φοβάμαι μαμά.



Αυτές είναι οι τελευταίες μου στιγμές και είμαι απελπισμένη.

Θα ήθελα να σε αγκαλιάσω μαμά.....και να σου πω πόσο σε αγαπάω

Σε αγαπάω μαμά........αντίο ! ! ! * ( Αυτές οι λέξεις γράφτηκαν από μια δημοσιογράφο που ήταν παρούσα σε ένα δυστύχημα . Η κοπέλα ενώ πέθαινε ψιθύριζε αυτές τις λέξεις και η δημοσιογράφος τις έγραφε σοκαρισμένη )



ΟΧΙ ΣΤΟ ΑΛΚΟΟΛ !!



Όταν οι γονείς πίνουν τα παιδιά τσουγκρίζουν. (Σύνθημα της γαλλικής αντιαλκοολικής λίγκας) .



*Το αλκοόλ μαζί με τη βενζίνη δημιουργεί πολύ επικίνδυνο μίγμα* . (Πσεκρούϊ) .



*Ένας άντρας, όταν μεθύσει, αφήνεται να οδηγείται από ένα ανήλικο παιδί: παραπατάει χωρίς να ξέρει πού πηγαίνει, γιατί έχει υγρή ψυχή* . (Ηράκλειτος από Έφεσο , αποσπάσματα για μια Ηθική) .


Θα ηθελα τη γνωμη σας για το αλκοολ και την παραπανω ιστορια!!Εσεις πινετε και αν ναι κανετε το λαθος να οδηγειτε;Ευχαριστω για τη συμμετοχη σας εκ των προτερων...!!!:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

demerlad

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 365 μηνύματα.
Ενα ειναι το θεμα...Αλκοολ και οδηγηση ποτε μαζι :nono::nono::nono::nono:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Ενα ειναι το θεμα...Αλκοολ και οδηγηση ποτε μαζι :nono::nono::nono::nono:

Αυτό ακριβώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
πωπω συγκλονιστικο :(:(:'(:'(.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι ειναι εγκληματικο να πιει κανεις και να οδηγησει....μακρια απο το αλκοολ οταν προκειται να πιασουμε τιμονι !!

παντως η ιστοριουλα εχει καποια πηγη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SWEET HEART

Νεοφερμένος

Η SWEET HEART αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι ειναι εγκληματικο να πιει κανεις και να οδηγησει....μακρια απο το αλκοολ οταν προκειται να πιασουμε τιμονι !!

παντως η ιστοριουλα εχει καποια πηγη?[/quote]

Να σου πω την αληθεια δεν θυμαμαι απο που τη βρηκα!!!:(:(:(SORRY!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Ηθικοπλαστικές παπαριές με ΚΑΠΑΡΗ, υποτιμούν τη νοημοσύνη... On second thought δεν υποτιμούν τίποτα, εκεί κυμαίνεται γενικά η νοημοσύνη μας. Απλά μην πίνετε και οδηγείτε γιατί θα φάτε τα μούτρα σας και -το χειρότερο- θα πάρετε κι άλλους στο λαιμό σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrhstoss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
Ναι ειναι λιγο βγαλμενη απο φαντασια η ιστορια αλλα ενταξει το νοημα ειναι σωστο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
το κείμενο -ακόμα κι αν δεν αναφέρεται σε πραγματικά γεγονότα- είναι φανταστικό. :no1:SWEET HEART προσωπικά σ' ευχαριστώ που το παρέθεσες..:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Πράγματι το κείμενο δεν νομίζω να είναι αληθινό. Είναι πολυ τραβηγμένο. Παρόλα αυτά δίνει ένα σημαντικό μήνυμα...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Kαλά προφανώς το κειμενάκι είναι λίγο "ότι να ναι" και στην προσπάθειά του να γίνει συγκινητικός ο ποιητής το παραγάμησε. Τεσπα το ηθικό δίδαγμα πάντως είναι σωστό.. Κάθε φορά που βγαίνω πίνω κίουι. Από εκεί και πέρα πολλές φορές βλέπω μαλάκες να μην μπορούν να πάρουν τα πόδια τους βγαίνοντας από κάποιο κέντρο και μετά να μπαίνουν σε αμάξι.. Τεσπα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rock_Sugar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαριάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 176 μηνύματα.
Μου έχουν στείλει το κείμενο σε chain letter. Τραβηγμένη η ιστορία, αλλά ίσως είναι ένας τρόπος να ευαισθητοποιηθούν κάποιοι ασυνείδητοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
το οτι χρειαζομαστε δακρυβρεχτες τραβηγμενες ιστοριουλες για να μπει στο κεφαλι μας κατι τοσο απλο οπως το αλκοολ και τιμονι ποτε μαζι ειναι ενδεικτικο του επιπεδου μας...

το επιμυθιο ειναι σιγουρα σωστο,δεν αντιλεγω,απλως ειναι κατι που θα επρεπε να εννοειται ...ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
το οτι χρειαζομαστε δακρυβρεχτες τραβηγμενες ιστοριουλες για να μπει στο κεφαλι μας κατι τοσο απλο οπως το αλκοολ και τιμονι ποτε μαζι ειναι ενδεικτικο του επιπεδου μας...

το επιμυθιο ειναι σιγουρα σωστο,δεν αντιλεγω,απλως ειναι κατι που θα επρεπε να εννοειται ...ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ.

Να εννοείται.. ΣΑΦΩΣ.. ΑΛΛΑ ΠΩΣ ΝΑ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΑΝ

1) Ο πιτσιρικάς που μόλις έβγαλε δίπλωμα, δεν έχει ιδέα τι συνέπειες έχει το αλκοολ στην οδήγηση καθώς όταν έβγαζε δίπλωμα ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΤΟΥ ΕΙΠΕ ΤΙΠΟΤΑ?

2) Όταν βλέπει τον πατέρα του να πίνει και μετά να οδηγεί?

3) Όταν βλέπει τους μεγαλύτερους φίλους του να πίνουν και να οδηγούν?

4) Όταν προβάλεται συνεχώς το πρότυπο: ΟΔΗΓΩ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΛΙΩΜΑ?

5) Ελάχιστες εώς μηδαμινές διαφημίσεις για ευαισθητοποίηση από τα ΜΜΕ στο θέμα αλκοολ + οδήγηση

όταν όταν όταν....

Δεν ξέρω, αν δεν είχα χάσει κι εγώ δικό μου άτομο που έπιασε τιμόνι ενώ είχε πιει, ΙΣΩΣ να ήμουν κι εγώ σταρχιδιστής.

Άσφαλτος και ποτάκια δεν πάνε μαζί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
1) Ο πιτσιρικάς που μόλις έβγαλε δίπλωμα, δεν έχει ιδέα τι συνέπειες έχει το αλκοολ στην οδήγηση καθώς όταν έβγαζε δίπλωμα ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΤΟΥ ΕΙΠΕ ΤΙΠΟΤΑ?

2) Όταν βλέπει τον πατέρα του να πίνει και μετά να οδηγεί?

3) Όταν βλέπει τους μεγαλύτερους φίλους του να πίνουν και να οδηγούν?

4) Όταν προβάλεται συνεχώς το πρότυπο: ΟΔΗΓΩ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΛΙΩΜΑ?

5) Ελάχιστες εώς μηδαμινές διαφημίσεις για ευαισθητοποίηση από τα ΜΜΕ στο θέμα αλκοολ + οδήγηση


ΑΥΤΟ ακριβως ειναι το επιπεδο μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Το δικό μου δεν ειναι αυτό πάντως...
Οντως πολυ κλαψ κλουψ η ιστορια και γι'αυτο δε τη διαβασα, δεν μου πολυαρεσουν τετοιες ιστοριες αν και συνηθως εχουν σωστα μηνυματα. Πρεπει να υπαρχει μεγαλυτερη ενημερωση σχετικα με τους κινδυνους παντως, ισως ακομα και στα μαθηματα οδηγησης να πρεπει να γινονται τετοιες αναφορες, αν δεν γινονται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
εννοω το επιπεδο μας ως πολιτες αυτης της χωρας..νταξει σιγουρα υπαρχουν οι εξαιρεσεις αλλα μονο για να επιβεβαιωσουν τον κανονα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Εσυ θεωρεις οτι αυτο ειναι το δικο σου επιπεδο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
οχι αλλα αμα ερθεις στο σχολειο μου οταν σχολαμε και δεις να ανεβαινουν 3,4 πανω στη μηχανη (εννοειται χωρις κρανη..πως θα τους δουμε ποιοι ειναι?) και οδηγαει το καθε ζαβοπαιδο θα καταλαβεις οτι ειμαι η εξαιρεση.οπως επισης θα εχεις δει-υποθετω-να βγαινει το καθε 15χρονο ετοιμο να σωριαστει απο το κλαμπ και να μπαινει αυτος και οι φιλοι του στο αμαξι (που πηρε κρυφα απο τον μπαμπα)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Να εννοείται.. ΣΑΦΩΣ.. ΑΛΛΑ ΠΩΣ ΝΑ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΑΝ

1) Ο πιτσιρικάς που μόλις έβγαλε δίπλωμα, δεν έχει ιδέα τι συνέπειες έχει το αλκοολ στην οδήγηση καθώς όταν έβγαζε δίπλωμα ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΤΟΥ ΕΙΠΕ ΤΙΠΟΤΑ?
2) Όταν βλέπει τον πατέρα του να πίνει και μετά να οδηγεί?
3) Όταν βλέπει τους μεγαλύτερους φίλους του να πίνουν και να οδηγούν?
4) Όταν προβάλεται συνεχώς το πρότυπο: ΟΔΗΓΩ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΛΙΩΜΑ?
5) Ελάχιστες εώς μηδαμινές διαφημίσεις για ευαισθητοποίηση από τα ΜΜΕ στο θέμα αλκοολ + οδήγηση

όταν όταν όταν....

Δεν ξέρω, αν δεν είχα χάσει κι εγώ δικό μου άτομο που έπιασε τιμόνι ενώ είχε πιει, ΙΣΩΣ να ήμουν κι εγώ σταρχιδιστής.
Άσφαλτος και ποτάκια δεν πάνε μαζί...

1)Το βιβλίο με τα σήματα πάντως έχει ένα κεφάλαιο με τον τίτλο ΑΛΚΟΟΛ (ορ σαμθινγκ) που λέει για τις συνέπεις που έχει το αλκοόλ στην οδήγηση.. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να του πει κανείς τίποτα. Αν ξέρει ανάγνωση θα το διαβάσει..

2 + 3) Αυτό που λες είναι σωστό.. Κι εγώ έχω δει τον πατέρα μου και άλλους να έχουν πιει και μετά να οδηγούν, αλλά αυτό όμως δεν σημαίνει ότι θα κάτσω να το κάνω κι εγώ αυτό. Αν το κάνω τότε είμαι άξιος της μοίρας μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top